Tapijt zorgt voor warmte en sfeer Meubel krijgt meerdere functies Ouderen hebben jeugdige smaak Niet bezuinigen op nachtrust Het moment voor 'n nieuwe trend Handige mengkraan Mooie combinaties van behang en gordijnstof Behangtrekker, een vondst SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 309 NATIONALE Synthetisch Wie overweegt zijn huis (gedeeltelijk) nieuw in te richten en zich gaat oriënteren, zal in bijna alle interieurzak en een ruim aanbod aantreffen. In de meeste winkels worden meerdere stijlen gepresenteerd: klassiek, modern, progressief, romantisch, je kunt werkelijk alle kanten op. Het kiezen van een bepaalde stijl is meestal niet het moeilijkst, want je kent je eigen smaak. Maar als de nieuwe aanschaf ook moet beantwoord en aan de laatste interieurtrends, dan wordt het soms wat lastiger. Want wat zijn de laatste trends Met welke meubels kun je voorlopig jaren vooruit, zonder uit de toon te vallen Gezellig Prettig zitten Stoffering Stroef type Katoen Fabeltjes Foamrug ktebcr f MAAND Wie kent niet dat gevoel bij een verhuizing: u zit nog midden tussen de dozen, maar het nieuwe tapijt ligt er in ieder geval en daardoor krijgt die nieuwe, vreemde kamer direct een beetje warmte. Zo is het precies met tapijt Tapijt kleedt aan, zorgt voor warmte en sfeer. Bij de aanschaf van nieuwe vloerbedekking is het goed een paar dingen in de gaten te houden. Grofweg zijn tapijtsoorten in te delen in drie typen: wol, katoen en (half-)synthetisch. De structuur kan bestaan uit lusjes of poolpluisjes (doorgesneden lusjes). Iedere soort heeft natuurlijk zijn eigen karakter en pluspunten en iedere consument heeft zo zijn eigen voorkeur. Maar voor tapijt in het algemeen geldt dat het altijd lekker en behaaglijk aanvoelt. Tapijt is ook in de letterlijke zin van het woord warm. U kunt deze eigenschap nog versterken door eerst ondertapijt te leggen. Over ondertapijt straks meer. Wol heeft een natuurlijke charme. Het veert van nature terug en blijft daardoor heel lang mooi. Bovendien is wol goed 'aan te verven', hetgeen betekent dat wol zich betrekkelijk makkelijk laat kleuren. Het resultaat is prachtig en het karakter blijft natuurlijk. Voor wol moet u wel iets meer betalen. Dat komt ook, omdat wol juist om zijn karaktereigenschappen zo'n veelgevraagd produkt is. Voor schroeiplek] es hoeft u trouwens niet bang te zijn: u kunt ze zo wegborstelen. Synthetisch tapijt is oersterk. En heel belangrijk om te weten is dat er tegenwoordig vele uitstekende volkomen anti-statische kwaliteiten in de handel zijn. Anno 1990 dus geen geknetter meer. Daarom trekt dit type nu veel minder snel vuil aan. Dat scheelt Tijdens de laatste internationa le meubelbeurs in Keulen hebben meubelfabrikanten en -vormgevers uit de hele wereld hun nieuwste ontwikkeling en getoond. En daarbij is duidelijk geworden op welke trends we in de komende-jaren kunnen rekenen. In zijn algemeenheid kan gesteld worden dat bijna alle meubelstijlen die figureren in het meubelbeeld van de jaren negentig gekenmerkt worden door flexibiliteit en gebruiksvriendelij kheid. Anders gezegd: het meubel krijgt meerdere functies en het heeft daardoor soms ook Als men druk bezig is in de keuken heeft men vaak niet beide handen vrij om de kraan te bedienen. De éénhendelmengkraan van Hansgrohe heeft maar een vingertip nodig en is daarom een goede oplossing. Het gaat hier om de keukenmengkraan Allegroh. meerdere vormen. Er is sprake van meer glans, het meubel is en oogt degelijker en wordt soms zeer luxueus uitgevoerd. En boven alles is het meubel van de jaren negentig kleurrijk en straalt het een flinke portie persoonlijkheid uit. Wat de gebruikte materialen betreft, speelt het lichtgekleurde eikehout een zeer belangrij ke rolhoewel ook essen, kersen, vuren en esdoorn in opmars zijn. Deze houtsoorten lenen zich heel goed voor een overwegend lichte kleurafwerking. De donderbruine kleuren hebben afgedaan en worden alleen nog maar teruggevonden in specifieke meubelen, gemaakt uit noten en mahonie. Hoewel de kleurtinten overwegend licht zijn, horen in de nieuwe trend ook zwart gelakte meubels thuis. Deze kunnen een spannend contrast creëren met de andere elementen van de inrichting en geven de gebruiker alle vrijheid zijn eigen ideeën te realiseren. Immers, deze vrijheid is een wezenlijk kenmerk van de nieuwste meubeltrend, waarin een hoogglanzende meubellakken, die enige tijd geleden hun intrede deden, zullen ook in de komende jaren het beeld bepalen. De huidige interieurtrends kenmerken zich door een rijk aanbod aan meubelstijlen. individuele benadering volop de ruimte krijgt. De eethoek gaat een steeds belangrijker rol spelen. Dat heeft te maken met onze langzaam veranderende eetcultuur, waarin uitgebreid tafelen steeds populairder wordt. De eetkamerstoelen bieden daarom meer comfort, houden veelal het midden tussen een stoel en een fauteuil en zijn optimaal aangepast aan de menselijke ergonomie. In de eetkamer, maar ook in andere vertrekken, zullen bovendien de „Moderne Klassiekers" de komende j aren weer een stevig partijtje meeblazen. Vooral bij moderne meubels wordt het plaatmateriaal MDF (Medium Density Fibre board) steeds populairder. Vormgevers maken bij het ontwerpen van kasten, tafels en bedden graag gebruik van dit materiaal, omdat het zich goed laat bewerken en nauwelijks onderhoud vergt. MDF laat zich ook uitstekend lakken, wat de uitstraling en duurzaamheid van het meubel ten goede komt. De In de nieuwe trend worden de meubelstoffen gekenmerkt door het weloverwogen gebruik van geraffineerde dessins en kleuren. Vooral veelvormige grafische motieven en in wat mindere mate ook florale en fantasiedessins vormen daarbij de basis die, ingevuld met overwegend lichtere kleuren, een helder, zonnig, warm en vooral gezellig beeld uitstralen. De allernieuwste ontwikkelingen in de woonmode zijn vaak het eerst zichtbaar in bedrukte gordijn en meubelstoffen. Deze vormen dan ook de inspiratiebron voor behangproducenten. De mode in woningtextiel volgen zij niet voor niets op de voet: de consument wil combineren en daarbij de keuze hebben uit lekker veel mogelijkheden. Trendy behang is niet meer los te denken van gordijnstof. En zo hoort het ook! Want wat is er fraaier dan een perfecte combinatie van beide als decoratief achtergronddecor voor meubelen? Dat beseffen behangfabrikanten maar al te goed. Hun collecties bieden net De senioren van nu zijn echte levensgenieters. Dat is de conclusie als we zien hoeveel ouderen zich nog jong genoeg voelen om reizen te maken, een nieuwe hobby of cursus op te pakken, uit eten gaan of, bijvoorbeeld, om het interieur te vernieuwen. Vaak gaat dat laatste gepaard met een verhuizing naar een andere, kleinere woning. En dan blijkt dat ouderen tegenwoordig een véél jeugdiger smaak hebben dan je wellicht zou verwachten.. Die smaak is helemaal niet meer per definitie rustiek of klassiek; steeds vaker valt bij hen de keuze op eigentijdse interieurprodukten. Sommigen gooien het roer helemaal om in de moderne inrichting maar vaker zie je dat combinaties worden gezocht van modern met rustiek of klassiek. Er is dus wel degelijk sprake van een smaakverandering en dat heeft tot gevolg gehad dat fabrikanten die zich met hun produkten tot de oudere consument richten hun collecties drastisch hebben vernieuwd. Dat komt o.a. tot uiting in het aanbod van seniorenmeubelen die zich door hun eigentijdse vormgeving, kleur- en materiaalgebruik overigens steeds minder als zodanig laten typeren. Lekker zitje niet zomaar in iedere stoel, zeker als je niet meer tot de allerjongsten behoort. Een te lage zitting of een fauteuil waarin je diep wegzakt kan het bijna onmogelijk maken om daaruit op te staan. Een wat hogere en stevige zitting in combinatie met een prettig gewelfde rugleuning bevalt doorgaans veel beter omdat opstaan daarvan aanzienlijk minder moeite kost. Belangrijk is daarbij houvast te hebben aan een paar stevige armleuningen. Ideaal, zeker voor mensen die graag alles Tafelfauteuils bieden meer comfort. aan tafel doen, zijn zgn. tafelfauteuils. Dit zijn fauteuils als hierboven omschreven die wat meer comfort.bieden dan een gewone eetkamerstoel en waar je rustig uren aan een stuk lekker op zit. Bovendien kunnen tafelfauteuils prima dienst doen in de zithoek. Kleinbehuisden kunnen bijvoorbeeld ruimte besparen door een eettafel en twee of vier tafelfauteuils te combineren met een klein model salontafel en twee fauteuiltjes. De tafelfauteuils hoeven maar een slag van de tafel af te worden gedraaid en eettafels zijn er in vlotte, •eigentijdse uitvoeringen waarbij o.a. gebruik is gemaakt van lichtere houttinten zoals blank eiken en van modieuze f risgekleurde stoffen voor de bekleding. Modern, maar niet extreem. Een typering die overigens ook van toepassing is op allerlei andere meubelen die door hun vormgeving en het comfort dat zij bieden met name ouderen zullen aanspreken. Ook slaapkamermeubelen vinden we steeds meer in fraaie moderne uitvoeringen. Bijvoorbeeld in wit laqué, blank essen of eiken. De lighoogte van seniorbedden varieert van 52 tot 52 cm en dat is een centimeter of 10,15 hoger hoger dan een gewoon bed. Dat vergemakkelijkt het opstaan. Er zijn tegenwoordig erg veel mogelijkheden om de keuze van een nieuw bed af te stemmen op individuele wensen en behoeften. Daarbij speelt verstelbaarheid een belangrijke rol maar ook de enorme variëteit aan typen matrassen, bed bodems (met binnenvering, lattenbodems enz.) terwijl seniorbedden vaak ook leverbaar zijn op wieltjes. Wanneer wordt overgegaan tot de aanschaf van een nieuw bed verdient het dus aanbeveling om terdege advies te vragen bij een goede slaapkamerspeciaalzaak. De sfeer in huis kan vallen of staan met de keuze van stoffering. Vooral als het gaat om een éénkamerwoning is het heel belangrijk omgeven te zijn door sfeervolle en harmonieuze stoffering. Wat dat betreft zijn er veel mogelijkheden om er een modieus geheel van te maken. Niet alleen doordat er zoveel fraais is op het gebied van gordijnstoffen, binnenzonwering, tapijt en dergelijke, maar ook omdat de combinatiemogelij kheden vrijwel onbegrensd zijn. Zo kunnen kleurige gordijndessins worden gecombineerd met tapijt waar exact dezelfde kleurenmelange inzit. Een aardig idee kan ook zijn om bijvoorbeeld een beddesprei en gordijnen van dezelfde stof te laten maken. Verder zijn er collecties waarin verschillende soorten raamaankleding heel precies op elkaar zijn afgestemd zoals bij elkaar passende gordijnstof en binnenzon wering (rolgordijn, plisségordijn enzovoort). Wat binnenzonwëring betreft kan het handig zijn om deze met afstandsbediening te laten uitvoeren zodat deze eventueel vanuit bed kan worden geopend en gesloten. Vast staat dat de mode in woningstoffen heel veel verfijnde, sprekende kleuren te zien geeft of het nu gaat om effen gekleurde of gedessineerde produkten. Samen vormen ze een uitdagen om kleur en fleur in huis te halen al is het eveneens van belang daarbij consequent te werk te gaan. Want op die manier wordt een. harmonieuze, rustige sfeer bereikt. Raadzaam is ook - hoe gezellig ze ook staan - losse vloerkleedjes en een overdaad aan losse (kleine) meubeltjes achterwege te laten. Wie niet meer zo best ter been is zou erover kunnen struikelen. Een tamelijk stroef type vaste vloerbedekking verdient de voorkeur. Er zijn zoveel smaakvolle tapijtsoorten die daarvoor in aanmerking komen (denk aan een lage bouclé) die echt niet kostbaar hoeven te zijn. Ook zijn er stroeve soorten vlakke vloerbedekking van vinyl in leuke kleuren. Al met al zijn er dus vele mogelijkheden om wooncomfort en woonmode te combineren - óók als je een dagje ouder wordt. zoveel variatie als de actuele woon trends maar "voorschrijven". Momenteel vormen sterke kleuren en de pastel-achtige afgeleiden daarvan de voorhoede in de gordijnmode. Hetzelfde kleurenbeeld is terug te vinden in de nieuwste behangcollecties. Met sterke kleuren doelen we op aubergine/paars, petrol, donkergroen, steenrood (brique), antracietgrijs, donkerblauw en zwart. De daarvan afgeleide pasteltinten: lila/lavendel, jade-, mint- en essegroen, zalmrose, warm beige en zilvergrijs. De dessins zijn te verdelen in figuratieve (bloemen, bladgroen, vlinders, vogels, e.d.) en non-figuratieve ontwerpen. Daarmee bedoelen we fantasiedessins, die niet echt iets voorstellen; zoals marmerachtig of gewolkt, met krasjes, penseelstreken, spetters e.d. Er zijn romantische dessins, klassieke, jeugdig/moderne en avant-gardistische, terwijl sommige behangontwerpen zo apart zijn dat ze zich niet eens in een van deze "hokjes" laten stoppen. Er zijn allerlei mogelijkheden om tot een harmonieuze combinatie te komen van behang- en raam-aankleding. In sommige modieuze behangcollecties zijn bijpassende gordijnstoffen opgenomen. Veel behang- en verfspeciaalzaken beschikken tegenwoordig over een assortiment modieuze gordijnstoffen en binnenzonweringsartikelen. Dat maakt de afstemming van kleur en dessin wel heel makkelijk. Natuurlijk is het ook geen probleem om eens met een staal gordijnstof naar de behangwinkel te stappen of, omgekeerd met een behangboek onder de arm eens te overleggen met specialist in woningtextiel zodra het op de keuze van gordijnstof en/of binnenzonwering aankomt. Kleur- en dessinafstemming klinkt leuk, maar hoe doe je dat? Hiervoor signaleerden we al de keuzemogelijkheden tussen sterke, sprekende kleuren en de lichtere, pastel achtige afgeleiden daarvan. En daarnaast de keuze tussen opvallende en neutrale dessins. Nu is het de kunst om met die verschillende ingrediënten een harmonieus geheel samen te stellen. Wie kiest voor een bonte nogal nadrukkelijke gedessineerde gordijnstof, kan voor de wanden een bijpassend gedessineerd behang kiezen in zachtere tinten of een effen behang. Valt de keuze echter op een opvallend behangdessin, dan is een effen gekleurde raam-aankleding wellicht aan te raden. Een glanzende chintz, bijvoorbeeld. Voor de hand ligt dat hier voor een kleur wordt gekozen die ook in het behang voorkomt. aanmerkelijk in onderhoud. Bij de iets duurdere soorten zijn er kleine tussenpooltjes tussen de gewone polen geplaatst, waardoor de veerkracht van wol geëvenaard wordt De derde tapijtsoort, katoen, is er in heel veel kleuren. Het heeft een eigen karakter en geeft een eigen karakter aan ieder interieur. Bovendien is het nauwelijks kapot te krijgen. Deze twee eigenschappen wegen bij veel consumenten op tegen sommige nadelen. Bij lichte kleuren is het oppassen geblazen voor vuil. En in tegenstelling tot wol veert katoen niet terug. Vaak ontstaat op die manier een zekere loop. Er zijn echter kwaliteiten te koop waarbij de pool op een speciale manier gedraaid is, zodat er meer veerkracht ontstaat Voor alle soorten vloerbedekking geldt trouwens dat de vochtigheidsgraad in de kamer van invloed is op de conditie van het tapijt. Waterbakken aan de verwarming mogen dan niet zo'n mooi gezicht zijn, ze helpen de levensduur van uw tapijt wel verlengen. Ook zal uw vloerbedekking opgelucht adem halen, wanneer zware meubelstukken zo nu en dan eens worden verplaatst. Om nog even bij het stofzuigen terug te komen: nieuw wollen tapijt mag u best zuigen, maar met beleid. Een zachte borstel of gladde zuigmond is het beste. Pluisjes horen erbij. Dat zijn kleine wolhaartjes, overgebleven van het scheren, die na verloop van de tijd in de pool haken. Trek losse pluisjes nooit uit het tapijt. Bijknippen mag wel. Als het tapijt een tijdje ligt, kunt u het beste tegen de vleug in zuigen. Zo haalt u stof goed weg en krijgen vuildeeltjes en zand geen kans zich daar te nestelen waar ze niet horen: bij de pool, waar ze als een soort mesjes te werk gaan. Het is een misverstand dat eenmaal gereinigd tapijt sneller vuil wordt. Er zijn 'natte' reinigingsmiddelen en schoonmakers in schuim- of poedervorm. Welk middel u gebruikt maakt niet zo veel uit, als het maar Tapijt zorgt voor ivarmte en sfeer niet vet is. Er hoeft maar iets van het vet te blijven zitten en dan wordt de vloerbedekking wel sneller vuil. Losse vlekken kunt u het best te lijf gaan met lauw water. Het is altijd goed even te testen of uw tapijt bestand is tegen het door u gekochte middel. Er is namelijk nogal wat verschil. Sommige middelen halen niet alleen vuil weg, maar nemen ook direct de kleur mee. Andere kunnen misschien de vezels aantasten. Misschien heeft u nog een stukje over anders kunt u het uitproberen op een verscholen plekje. Het verstandigst is natuurlijk om vooraf bij uw woninginrichter advies over dit alles in te winnen. Hij is de expert en weet precies wat u wel of niet moet doen om uw tapijt schoon te maken. Ook kan hij u adressen geven van professionele schoonmaakbedrijven, mocht u daar behoefte aan hebben. Er kunnen trouwens vlekken in uw tapijt zitten die geen echte vlekken zijn. Dit is wat 'shading' genoemd wordt: schaduwen op het tapijt die er uitzien als vlekken. Dit komt omdat de pool in het gebruik naar twee kanten valt. Het is geen fabricagefout. Een dikke foamrug wil nog niet zeggen dat u met een stevig tapijt te maken heeft. In het gebruik kan het foam flink slijten en dan slijt de hechting van het tapijt op de rug mee. Ondertapijt (rug naar boven leggen!) biedt, als verende laag tussen de betonnen vloer en de vloerbedekking zelf, de nodige bescherming tegen de dagelijkse klappen die vloerbedekking te verwerken krijgt (stoelpoten, hakken, spelende kinderen....). Ondertapijt is bovendien zodanig warmte isolerend, dat u de verwarming een graadje lager kunt zetten. U spaart dus uw vloerbedekking en bespaart op uw stookkosten. Ondertapijt werkt het best als de vloer eronder glad is. Het kan dus best zijn dat u alvorens de vloerbedekking te (laten) leggen eerst uw vloer moet (laten) egaliseren en bedekken met ondertapijt. Maar het resultaat is dan ook navenant! Lekker slapen in een goed bed is gezond. Een goede nachtrust is even belangrijk voor een goede lichaamsconditie als verstandig eten, voldoende lichaamsbeweging enz. Daarom verdient de manier waarop we 's nachts ons vermoeide lichaam te ruste leggen bijzondere aandacht. Een goed bed werkt mee aan een goede lichaamsconditie. Maar wót is nou eigenlijk een goed bed? En wat is slecht? Alles wat „te" is, is slecht. Dus ook een te hard of een te zacht bed. Wie overtuigd is dat slapen op een stugge, harde ondergrond per definitie goed is, zit (slaapt) ernaast Spartaans hard slapen is nergens voor nodig en vaak juist niet goed. Goed voor een ontspannen nachtrust is in elk geval een combinatie van matras, bed bodem en kussen, die zodanig is dat het lichaam op alle plaatsen voldoende wordt ondersteund. Zonder dat heupen en schouders, merkbaar of ongemerkt, in de knel komen. Alleen zo krijgt het lichaam de kans zich helemaal te ontspannen. Heel erg belangrijk is dat de ruggegraat tijdens het slapen z'n natuurlijke vorm behoudt: een soort S-vorm. Die rug krijgt overdag al zoveel te verduren... als die tijdens het slapen niet wordt ontzien, kunnen pijnlijke rug- en nekklachten niet uitblijven: Die kunnen zich bijvoorbeeld voordóen wanneer de zwaarste delen van het Een goed bed is voorwaarde voor een zo optimale nachtrust. lichaam, de schouder- en de heup/bilpartij in bed teveel of juist onvoldoende weerstand ondervinden. In het eerste geval mogelijk door een te harde ondergrond, in het tweede door een te zachte ondergrond. Bovengenoemde „voorwaarden" voor een lichamelijke ontspannen nachtrust hangen nauw samen met faktoren als postuur, lichaamsgewicht en persoonlijke voorkeur. Iemand die 80 kg weegt zal voor een goede ondersteuning een steviger ondergrond kunnen gebruiken dan iemand met een gewicht van 50 kg. En de één houdt nu eenmaal van een stevig, de ander van een veerkrachtig bed. Uit onderzoek blijkt dat behangen voor negentig procent een doe-het-zelf aangelegenheid is. Nederland is daarmee koploper in Europa. Gemiddeld vervangt de Nederlander zijn behang om de zes jaar. Deze cijfers werden bekendgemaakt op een in Düsseldorf gehouden congres van de Internationale Vereniging van Wandbekledingsf abrikanten. Verder bleek dat de meeste doe-het-zelvers met het behangen zelf geen probleem hebben. Wel leven er veel frustraties ten aanzien van het verwijderen van oude behanglagen. Dat wordt algemeen beschouwd als een tijdrovend en vies karwei. Veel consumenten gebruiken het stoomapparaat als hulpmiddel. Afgezien van het feit, dat dit bijvoorbeeld op met muurverf beschilderd behang nauwelijks effect heeft (de stoom dringt niet door het behang) treedt er een enorme vochtontwikkeling op. Sinds kort is er een nieuw gereedschap op de markt dat aan veel ergernis een eind maakt. Het eenvoudige apparaatje is een vondst van een huisschilder uit Enschede. Het ziet er uit als een verfroller waarin negen getande wieltjes tussen de sponsjes zijn aangebracht. De 'behangtrekker' wordt in afweekmiddel gedoopt en over het behang gerold. De tandradjes prikken gaatjes in het behang waardoor het afweekmiddel achter het behang kan dringen. Na even inweken is de lijmlaag opgelost Het behang is nu makkelijk van de muur te trekken. Er bestaat een keur van mogelijkheden als het gaat om slaapcomfort. Van heel eenvoudig tot uiterst luxueus. En van populair geprijsd tot tamelijk kostbaar. Vooral op het gebied van lattenbodems bestaan veelbelovende systemen, zowel wat vering als verstelbaarheid betreft. Ook de boxspring, oftewel de bed bodem met binnenvering, is een interessante optie. Voorheen kwam op een boxspring meestal een schuimrubber matras. De boxspring zelf biedt veerkracht genoeg, zo werd geoordeeld. Maar kennelijk slaapt een boxspring plus matras met binnenvering nóg lekkerder. Steeds vaker wordt daar tegenwoordig voor gekozen. Een voorwaarde voor een gezonde nachtrust is een goed slaapklimaat. Een gebrek aan frisse lucht in de slaapkamer kan hoofdpijn veroorzaken. Aan voldoende ventilatie mankeert het nog wel eens, in onze geïsoleerde huizen en toch is die echt nodig. Ook het bed zelf moet goed ventileren. Een mens raakt in de loop van de nacht vele deciliters vocht kwijt, grotendeels door transpiratie. Dat vocht wordt geabsorbeerd door de nachtkleding en het beddegoed en vindt verder z'n weg via de matras. Daarom is het ook het ventilerende vermogen van de matras zo belangrijk. Vindt binnenin de matras geen luchtcirculatie plaats, dan hoopt het vocht zich daarin op. Dat kan een akelig klam gevoel geven. Badend in het zweet wakker worden, hoeft dus lang niet altijd het gevolg te zijn van een nachtmerrie!

Scheldebode | 1990 | | pagina 9