Dubbelconcert in Midgard Nieuwe Novib-kalender is uit Onverstandige muziek in de Piek KNNV op herfsttournee Rozenkruisers geven uitleg Oldtimers Lezing over dianetics Vliegeren voor wereldvrede Stichting Landschapsverzorging onderhoudt bedreigde elementen Kim Reynierse spreekt over trainingsopbouw op info-avond Opstelwedstrijd samen naar Mars Wie verloor er een foto-statief SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 VLISSINGEN - Wat hebben knotwilgen, heggen, houtwallen, hoogstamfruitbomen, leibomen, hou- thakbosjes, drinkputten, dijkbermen, rietlanden en bomenrijen met elkaar gemeen? Dat ze worden ge rekend tot de kleine landschapselementen die be slist regelmatig onderhoud nodig hebben om te kunnen blijven voortbestaan. Bovendien zijn het elementen die vanwege hun specifieke karakter een grote bijdrage leveren aan de gevarieerdheid in de natuur. Hadden die kleine landschapselementen vroeger een doel, zoals de drinkputten voor het vee, de mei doornhagen als afrastering van weilanden en knot wilgen als leveranciers van hakhout, tegenwoordig is de betekenis van de dergelijke elementen sterk afgenomen. De drinkput is vervangen door de wa terleiding, prikkeldraad en schrikdraad zijn te grote concurrenten voor de meidoornhaag en het brandhout van nu is meestal bedoeld voor de luxe open haard. Onderhoudsbij drage Vrijwilligers Drinkputten Kasparov-Karpov in Oost-Souburg film: 321 Meer vrijwilligers in het landschap "Maar het zou jammer zijn als door die toegenomen wel vaart de kleine landschapsele menten zouden verdwijnen", stelt Foort Minnaard, de enige betaalde kracht van de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland. Het zakelijk nut van die elementen is misschien verdwenen maar de natuur lijke waarde is gebleven. Me nigeen zal zich niet realiseren wat het onderhoud aan derge lijke landschapselementen kost. Voor de boer of eigenaar van zo'n element kost dat on derhoud veel tijd en geld zon der dat daar opbrengsten te genover staan. Gevolg is dat het onderhoud wordt ver waarloosd en daardoor de ele menten uit het landschaps beeld dreigen te verdwijnen. De SLZ is daarop ingespron gen en streeft ernaar het voor namelijk vrijwillig natuur- en landschapsonderhoud te coör dineren. - Het onderhoud aan de kleine landschapselementen kan worden betaald uit de doelsubsidie beheer en onder houd van dergelijke elemen ten en komt voort uit de nota natuur- en landschapsbe scherming die de provincie in 1982 heeft vastgesteld. Voor het onderhoud aan de kleine landschapselemenenten wor den eenvoudige onderhouds contracten afgesloten met de eigenaren of gebruikers ervan. De overeenkomst wordt afge sloten voor een bepaalde on- derhoudsactiviteit. Tenzij het onderhoud door de vrijwilli gers wordt gedaan, krijgen de eigenaren of gebruikers een onderhoudsbijdrage die juist voldoende is om het onder houd kosteloos uit te voeren. De regeling blijkt enorm aan te slaan getuige het stijgende aantal contracten dat de laat ste jaren is afgesloten. Uit het jaarverslag over 1989 van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland blijkt dat het aantal vrijwilli gers dat zich bij de SLZ heeft aangemeld met 30% is gestegen ten opzichte van het voor gaande jaar. Deze ontwikke lingen zijn uiteraard verheu gend maar Foort Minnaard is voorzichtig met zijn conclusie. "Je ziet", zegt hij, "vaak een golvende beweging in de be reidheid van mensen om zich belangeloos voor iets in te zet ten. Het ene jaar is dat wat meer dan het andere. De cij fers voor 1990 lijken weer wat De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) verzorgt op zaterdag 13 oktober van 13.30 tot 16.00 uur en op zondag 14 oktober van 11.00 tot 16.00 uur een herfsttoer door duin en bos. Op die beide dagen is een wandelroute uitgezet die be gint en eindigt bij kasteel Westhove aan de Duinvliet- weg bij Oostkapelle. De route voert door het na tuurreservaat 'De Manteling' dat een vegetatie heeft zoals die elders in ons land nergens voor komt. 'Manteling' staat voor houtgewas bv. rondom boomgaarden dat als beschut ting dient tegen de wind en dat is nu precies het kenmerk van dit natuurreservaat: een kilo meters lange strook van struikgewas en bos vlak onder aan de duinen die bescher ming biedt tegen de binnen vallende wind vanuit zee. De landinwaarts snel afnemende windkracht en het eveneens snel dalende zoutgehalte van de lucht hebben er in de loop van de tijden voor gezorgd dat in deze manteling sprake is van een zeer gevarieerde plantengroei: mosgewassen vlak aan zee, die via laag- groeiend struikgewas over gaan in hoog opschietend bos. En dat alles binnen zo'n twee honderd meter. Tekst, uitleg, koffie en limo nade zijn aan het begin en het einde van de route bij kasteel Westhove te verkrijgen. De kosten zijn 1,50 per volwas sene en 0,50 per kind. De Stichting Landschapsverzorging Zeeland zorgt onder meer voor de instandhouding van knotwilgen en drinkputten. - foto: archief de scheldebode te dalen mede als gevolg van de gedaalde werkloosheid. Wel vindt er een verschuiving plaats in de achtergrond van de verschillende deelnemers omdat oorspronkelijk vrijwel alle vrijwilligers een werk loosheiduitkering hadden. In de loop van de tijd zijn er steeds meer WAO'ers, Vutters en AOW'ers bijgekomen. Foort kan geen bepaalde ka rakteristiek geven van de vrij williger. De deelnemers -zijn niet in hokjes onder te bren gen, hoewel het merendeel in de stad woont en de natuur uiteraard een onderdeel van hun interesse vormt. De deelnemers worden op gedeeld in verschillende groe pen. De weekendvrijwilligers zijn georganiseerd in diverse regionale werkgroepen. Uit eenlopende groeperingen doen mee aan deze weekendactivi teiten: KNNV's, scoutinggroe pen, natuurbeschermings- wachten, een basisschool, een vormingscentrum, een bewo- nersgroep. Aan de zoge naamde Natuurwerkkampen deden zowel studenten als geestelijk gehandicapten mee. Ook individuele vrijwilligers trekken er regelmatig op uit om bijvoorbeeld knotwilgen te snoeien. Tot slot zijn er de Vrijwillige Landschapsonder - houds Ploegen. Naast al deze activiteiteri zoekt de SLZ ook de samen werking met andere groepen of stichtingen. Zo is in '85 de samenwerking gestart met de Stichting tot behoud van Par ticuliere Historische Buiten plaatsen, die zorgt voor het onderhoud van o.a. Slot Haamstede, Duinbeek te Dom burg of Ter Hooge te Middel burg. Via de Zeeuwse Drink- puttenwerkgroep is de SLZ betrokken bij de inventarisa tie van drinkputten in Zee land. Alleen al op Walcheren bevinden zich zo'n 100 drink putten die als bijzonder waar devol worden beschouwd om dat ze zoet water bevatten. Na de inundatie van Walcheren in de tweede wereldoorlog is er hier hoofdzakelijk brak water te vinden. De zoetwaterdrink putten hebben daarom een ge heel eigen biotoop. De SLZ verzorgt tevens de coördinatie tussen Zeeuwse vrijwilligers en de Bomen- stichting bij de inventarisatie van bijzondere en waardevolle bomen. Voorts adviseert de SLZ gemeenten bij het opstel len van een gemeentelijk landschapsbeleidsplan. Zo'n plan moet in de gemeente lei-: den tot een inventarisatie van waardevolle landschapsele menten en het opstellen van een onderhoudsplan. De SLZ wijst daarbij op subsidies die van rijkswege worden ver strekt. Tot slot vermeldt het jaarrapport van de SLZ de mogelijkheid tot het adopteren van drinkputten door basis scholen in Zeeland. Dit houdt in dat de school zich gaat be zighouden met onderzoek van alles wat leeft in en om de put en met het onderhoud van de put. Ten behoeve van dit pro ject zijn leskisten ontwikkeld. MIDDELBURG - Op 10 ok tober wordt in gebouw De Schakel, Bachtensteene 14 een informatie-avond gehouden voor hardlopers en triatleten. Deze avond, die georganiseerd wordt door de Commissie Sportgezondheidszorg Zee land, heeft tot doel om diege nen die eigelijk te weinig we ten van de theoretische ach tergronden van deze sport, van informatie te voorzien. De meest uiteenlopende in formatie over het lange-af- standlopen of -fietsen komt tijdens deze avond aan de or de. Zo zal een voorlichter van Nutricia het een ander vertel len over verantwoorde voe ding, terwijl een vertegen woordiger van een bekend sportschoenmerk alles zal ver tellen wat een goede loop schoen is. Ook zal een sport arts van het Sport Medisch Adviescentrum wat vertellen over het medisch verantwoord lopen/fietsen en over sport keuringen. De bekende Zeeuwse mara thonloper Kim Reynierse ver leent speciale medewerking aan deze avond. Hij vertelt het een en ander over zijn carriè re, een goede trainingsopbouw en over andere, voor duur- sporters belangrijke zaken. Op de informatiemarkt is ook ruime aandacht voor alle mogelijke triatlonmaterialen, van fiets tot kleding. Verder Treasure speelt vrijdag in Midgard. MIDDELBURG - Vrijdag 12 oktober is er in jongeren centrum Midgard een dubbel concert met de bands Metro Paradise en Treasure. De Middelburgse band Me tro Paradise bestaat uit gita- rist Herbert, bassist Jeroen en drummer Huub. In deze sa menstelling maakte de band, nog onder de naam Hotch- Potch de demo getiteld „Some kind of...". Een half jaar gele gen sloeg de band een nieuwe muzikale weg ln en veran derde haar naam in Metro Pa radise. De groep brengt eigen repertoire: anderhalf uur MIDDELBURG - het Rozen kruisers Genootschap gaat de komende weken uit de doeken doen wat Gnostiek is en wat de Alchemie van de Rozen kruisers inhoudt De uitleg begint met een lezing op 11 oktober, gevolgd door een cursus van drie avonden (op 15 en 22 oktober en 5 no vember). De Rozenkruisers avonden beginnen om 20.00 uur en worden gehouden in de Bibliotheek aan de Kousteen- sedijk. Volgens de theorie van de Ro zenkruisers is de mensheid nu in een fase van omwenteling aangekomen. Vaststaande principes zijn aan het wanke len gebracht of hebben afge daan. Dat heeft tot gevolg dan veel mensen in een crisis zijn geraakt en een drang naar in nerlijke verdieping hebben gekregen. Velen gaan op zoek naar kennis omtrent de oor sprong en de bestemming van het leven. Het Rozenkruis wil in haar lezing en cursusavon den een licht trachten te wer pen op deze fundamentele le vensvragen. „Permanent Wave". Onlangs bracht de groep een nieuwe demo uit getiteld: „Deep in the ground there is a treasure yet unfound". Treasure is een vrij jonge Zeeuwse band en werd opge richt in mei 1989 door drum mer Willie Berrevoets en gita rist Martijn Klippel. Later werden bassist Tim Janse en gitarist Roel Meintema aan het gezelschap toegevoegd. Deze zomer werden een aantal optredens gedaan met Rock Baloon zangeres Fifi Janse en omdat de band nog steeds op zoek is naar „DE" zanger zal Fifi Janse ook in de nabije toe komst nog deel uit maken van Treasure. De muziek laat zich omschrijven als „party-hard- rock". De aanvang van het mu ziekfeest in Midgard is 22.00 uur. De toegangsprijs be draagt 7.50 (CJP 6.00). OOST-SOUBURG - De schaaktweekamp tussen Gary Kasparov en Antoly Karpov krijgt in alle media breed aan dacht De schaakclub Souburg wil hierbij niet achterblijven en verzorgt gedurende de tweekamp commentaaravon den. Iedere donderdagavond, van 19.00 tot 19.45 uur, staan de deuren van het clubgebouw aan de De Deckerestraat uit nodigend open voor alle lief hebbers van het schaakspel. De partij van de vorige nacht of een andere interessante partij) wordt dan becommen tarieerd. Het commentaar wordt gegeven door de toppers van de eigen club. Verder wordt het commentaar uit de dagbladen en van teletekst meegenomen. MIDDELBURG - Zondag 14 oktober wordt voor de derde keer de .Nationale Weten schapsdag gehouden. Tijdens de Wetenschapsdag gaat een opstelwedstrijd vanstart. In het hele land worden lezingen en rondleidingen gehouden. Ook de Volksterrenwacht Phi- lippus Lansbergen is van de partij. Vanaf 12.00 uur is de Sterren wacht voor het publiek toe gankelijk. Daarna zijn er ver schillende dia-lezingen. De eerste wordt om 13.00 uur ge houden en gaat over het zon nestelsel. Daarna komt om 14.30 de invloed van de zon op de aarde aan de orde. Deze le zing wordt om 16.00 uur her haald. 's Avonds gaat het om 19.30 uur over algemene sterren kunde en om 20.30 uur over toekomstige verkenning van Mars. Naast deze lezingen wordt er in de Sterrewacht aandacht besteed aan de opstelwedstrijd 'Samen naar Mars'. Deze op stelwedstrijd is voor kinderen tussen twaalf en zestien jaar. De lezing over de toekomstige verkenning van Mars is gro tendeels gewijd aan de opstel wedstrijd. De toegang is gratis. Van zaterdag 13 t/m zondag 21 oktober wordt in het Schut tershoftheater te Middelburg, het Cinekid filmfestival ge houden. Het festival begint op 13 okotber om 12.00 uur met de zgn. Kinder kostprijs. Uit vier genomineerde kinder- en jeugd-t.v. programma's kan door het jeugdige publiek het favoriete programma worden gekozen. Iemand uit het pu bliek, mag dan op dinsdag 16 oktober met vriendjes en/of ouders naar het grote Cinekid- festival in de Meervaart te Am sterdam, om namens Middel burg de keuze toe te lichten. De toegang bij de te beoordelen programma's (video) is gratis. Daarna wordt om 14.00 uur de Franse film NA DE OORLOG vertoond, het verhaal over de vriendschap tussen twee jon gens en een uit het Duitse leger gedeserteerde soldaat uit de Tweede Wereldoorlog. Deze film won de Cinekidprijs 1989, en gaat begin volgend jaar in roulatie in de Nederlandse filmtheaters. Op zondag 14 ok tober is er nog een vertoning van APRÈS LA GUERRE. Maandag 15 oktober is My life as a dog te zien, deze film, die tot één van de beste kinder films uit de jaren '80 wordt ge rekend, behandelt de proble men van een twaalfjarige jon gen in het Zweden aan het eind van de jaren vijftig. De hoofdrolspeler wordt in ver band met de langdurige ziekte van zijn moeder, onderge bracht bij familie in de pro vincie. BUGSY MALONE de debuutfilm van Alan Parker is te zien op 16 oktober, het is een parodie op de gangsterfilm met de jeugd als gangster en taarten in plaats van kogels. Met o.a. Jodie Forster. Op woensdag 17 oktober de eerste van de vier Noorse kinderfilms, die tijdens Cinekid Middel burg te zien zijn, de titel van de film is DIGURD DE DRA KENDODER, over de avontu ren van de zoon van een ge vreesde Vikinghoofdman. Donderdag 18 oktober verlaten grootmoeder en haar acht kleinkinderen de stad en trek ken zich terug in het bos. GROOTMOEDER IN HET BOS heet deze film. De film HET BEGIN VAN EEN VER HAAL is te zien op vrijdag 19 oktober, het meisje Marin woont met haar moeder en twee broers op een eiland, het is de laatste zomer voor Marin naar een school in de stad zal gaan, ze zwerft echter liever door de natuur. Zaterdag 20 oktober draait de film MIRA KEL IN VALBY, een Deens/ Zweedse co-produktie over twee radio-amatuers die in eens in een andere tijdsperiode terechtkomen. Op zondag 21 oktober tenslotte de film de GROTE PRIJS VAN SMÖRE- BERG, over een uitvinder en zijn metgezellen. Alle film voorstellingen beginnen om 14.00 uur. In Alhambra 1 draait de hele week DIE HARD II. In Al hambra 2 gaat het doek op voor ANOTHER 48 HOURS en in Alhambra 3 is DAYS OF THUNDER te zien. Tijdens de middagvoorstelling draait in zaal drie ASTERIX EN DE KNALLENDE KETEL geheel in het Nederlands gesproken, met Marco Bakker als Obelix en Leontien Ceulemans als Belle Fleur. Iedere middag vanaf zaterdag om 14.00 uur. In Alhambra 4 draait DICK1 TRACY, behalve op woensdag-< middag dan is DE SCHADUW VAN EMMA te zien. GOES - Vrijdag aanstaande komen voor een kleine week verschillende oldtimers voor een zogeheten oldtimer gala naar Zeeland. Eerder werden de auto's al gepresenteerd op gala's in Eindhoven en in Limburg. De Chevrolets, oldmobils, of Dod ges en andere klassiekers wor den tentoongesteld in de Zee landhallen vanaf vrijdag avond 17.00 uur. De oldtimers show duurt tot 17 oktober. Vroeg in de ochtend zet een kleine theeverkoopster uit In donesië vlug en handig verse thee. Ze heeft de glazen alvast uitnodigend ingeschonken en met een bonte verzameling dekseltjes afgesloten, zodat de thee warm blijft. Hoopvol wacht ze op de eerste klanten. Met dit kleine tafereel opent de Novib/Gast aan tafel kalen der 1991. Voor de zeventiende keer op rij heeft een interna tionale redactie twaalf foto's uitgekozen, waarin de Derde Wereld haar verrassend veel zijdig gezicht toont. Topfotografen uit de gehele wereld stuurden hun beste ma teriaal in, waaruit een inter nationale commissie de meest aansprekende foto's koos. Fo to's die de andere kant ixin de Derde Wereld laten zien, die een blik werpen op traditie, cultuur, ivonen en werken. Een ivereld waar gefeest en gela chen ivordt, gehuild en ge rouwd, maar bovenal een we reld waarin plaats is voor iedereen. Een ding hebben al deze fo to's gemeen: een oprechte be langstelling voor mensen in hun eigen omgeving. Zoals het theemeisje haar klanten uitnodigt, zo nodigt Novib de mensen in Nederland uit om op concrete en zichtbare wijze bij te dragen aan een duurzame ontwikkeling in de Derde Wereld. De kalender 1991 (f33.50) kan besteld worden bij Novib, Amaliastraat 7, 2514 JC Den Haag, telefoon 070-342 1 7 66. VLISSINGEN - In de Piek aan de Hellebaardierstraat wordt op vrijdag 12 oktober een dubbelconcert gegeven door de Zeeuwse hardcore bands Brainless en Sjolmord. Beide bands hebben een nieuwtje. Het nieuwtje bij Sjolmord is de bassist. Op 12 oktober wordt hij te water ge laten en mag hij laten horen of hij de basloopjes net zo over donderend kan brengen als te horen is op de nieuwe demo die Sjolmord onlangs het licht liet zien. Ook Brainless heeft een nieuwe democassette uitge bracht. De demo die werd op genomen in Studio Konings in Vrouwenpolder moet Brain less helpen in het bemachtigen van een platencontract. Hoe wel de band al een paar keer is benaderd om mee te werken aan een verzamel CD heeft de groep dit tot op heden steeds geweigerd. Men wil de zaken niet overhaasten. Desondanks verscheen onlangs een EP op het Franse Panx-label waarop Brainless te horen is, samen Brainless, v.l.n.r. Merlijn de Jong, Bert Doedel, Kees de Nooijer en Geert Meyerink - foto: eric huysman met een Amerikaanse, een En gelse en een Russische band. Voor Brainless is het op 12 ok tober exact twee jaar geleden dat het eerste concert werd ge geven. Ook in de Piek. In de tussenliggende tijd trad de band niet veel op in Zeeland, wel in de rest van het land en ook in Belgie. "We willen het publiek niet verzadigen", zegt Kees de Nooijer van Brainless hierover. De stijl van Brain less is de afgelopen jaren wel veranderd. Aanvankelijk pre senteerde de band zich als punkband, nu zit het reper toire tussen hardcore en speedmetal in. Naast nieuw werk brengt Brainless vrijdag ook oude nummers ten gehore. Het dubbelconcert op vrij dag 12 oktober begint om 21.00 uur en de toegang is gratis. kunnen belangstellenden in formatie verkrijgen over tal van zaken die direct of zijde lings met hun hobby te maken hebben. De avond begint om halfacht en de toegang is gra tis. OOSTKAPELLE - Het Diane tics Centrum Zeeland houdt op donderdag 11 oktober een gra tis toegankelijke lezing over Dianetics. Dianetics wordt omschreven als 'wat de ziel het lichaam aandoet'. Dianetics is het sys teem voor de analyse, de be heersing en de ontwikkeling van het menselijk denken. Dianetics verschaft ook tech nieken die er toe leiden dat het verstand een grotere be kwaamheid krijgt. De lezing die om 20.00 gegeven wordt in het Dianetics cen trum aan de Grijpskerkseweg 9 geeft inzicht in gebeurtenis sen uit het verleden die het le ven in het heden moeilijk ma ken. VROUWENPOLDER - Voor de vijfde keer wordt in Zee land meegedaan aan de Inter nationale Vredes Vliegerdag. Elk jaar, op de 2e zondag van oktober, die dit keer op 14 ok tober valt, wordt niet alleen in de „grote vliegerlanden" (Chi na, Japan, Australië, N.-Ame- rika), maar óók in Europa voor de vrede gevliegerd. In Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië, de Scandinavische landen èn in Nederland gaan de vliegers de lucht in. De vredesvliegerdag - onder het motto van One sky one world - is ook hier niet meer weg te denken. De deelnemers aan de Internationale Vlieger- dag willen er de nadruk op leggen, dat we met z'n allen op één wereld leven. De wereld vrede en daarmee samenhan gend een rechtvaardige verde ling van welvaart, welzijn en een schoon milieu vinden zij van wezenlijk belang. In Zee land ligt het intitiatief voor de Vredes Vliegerdag in handen van de Zeeuwse Vliegervrien den, het r.-k. Jongerenpasto raat en het r.-k. maatschappe lijk activeringswerk. Traditie getrouw wordt er vanaf onge veer 13.00 uur massaal gevlie gerd op de Veerse Gatdam bij Vrouwenpolder. De Zeeuwse Vliegervrienden en de vele jongeren maken daar gewoon lijk een kleurrijk schouwspel van. Ook dit jaar houden het r.-k. Jongerenpastoraat en het r.-k. M.A.-werk een oecume nische vredesviering vooraf gaand aan het vliegeren. Aan vang 11.00 uur, boerderij Mid denhof, Middenweg 1, Kam perland. Het spreekt vanzelf dat iedereen van harte wel kom is. MIDDELBURG - In de pe riode van 17 september 1990 t/m 1 oktober 1990 zijn de na volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven bij de ge meentepolitie. bankbiljet; giropas; Euro Master Card; look-over bril; look-over, zilverkl.; opvouw bare zilverkl. bril in bruin étui; biljartkeu in zwarte kof fer; Loten van Grote Club Ak- tie; Foto-statief; borduurboek; Swatch horloge; horloge met wit bandje; goudkl. dameshor loge; div. sleutels; 3 paar sok ken in verpakking; zwarte portemonnee met inhoud; goudkl. portemonnee met in houd; groene portemonnee Micky Mouse; 1 paar „Fila" trimschoenen; bruin leren schooltas inh. div. boeken; groen linnen tasje met inhoud; groene fietstassen met inh.; bruin dameshandtas inh. 3 aanstekers; grijze wieldop. Cyperse poes, grijs gestreept; lapjespoes, witte borst en pootjes.

Scheldebode | 1990 | | pagina 21