Oosters porselein te pronk Ten Sing concert BMSJt mam unul Stichting Roos verhuisd ZEELAND BOERENBEDRIJF CENTRAAL TIJDENS KINDERBOEKENWEEK WINTERGASTEN KOMEN OPDAGEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 Catalogus Nieuwe vorm van jeugdwerk VLISSINGEN - Tijdens de kinderboekenweek van 10 tot en met 20 oktober, wordt de aandacht ge vestigd op boeken die voor kinderen de moeite waard zijn. Met bekroningen en speciale uitgaven wordt de leescultuur onder de jongeren bevorderd. Met 'Land- Zeezicht', een bouwplaat van een Zeeuwse hoeve met een begeleidend boekwerk, wordt dit jaar de boerderij in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Vorig jaar verscheen het 'Kijk, Kras Kleurboek', een creativiteitsboek waar twaalf Zeeuwse kunstenaars een bijdrage aan leverden. De speciale uitgave van dit jaar is een informatief boekje over het boerenbedrijf in onze provincie. Thema Vlijt en Volharding geeft try-out 311 MIDDELBURG - Van 5 ok tober 1990 tot en met 6 januari 1991 toont het Zeeuws Mu seum te Middelburg de expo sitie "Pronken met Oosters porselein". De tentoonstelling bevat een zeer fraaie verza meling Chinese en Aziatische keramiek, behorend tot de col lectie van W.F.K. Baron Van Verschuer (1845-1922). Willem Baron van Ver schuer was een groot kenner en verzamelaar van Delfts aardewerk en Oosterse kera miek. Nog tijdens zijn leven stond hij een groot deel van zijn collectie af aan het Ge meentemuseum van Arnhem. Bij zijn dood in 1922 liet hij zijn volledige keramiekverza- meling van 3000 stuks na aan de Nederlandse staat 'ter plaatsing in het Gemeentemu seum Arnhem'. Thans valt de collectie onder de verantwoor delijkheid van de Rijksdienst Beeldende Kunst en wordt het beheer gevoerd door het Ge meentemuseum Arnhem. Van Verschuer verzamelde natuurlijk uitsluitend Delfts aardewerk. Pas later raakte hij ook in Oosters porselein geïnteresseerd. Hij moet zich goed bewust zijn geweest van het belang van Chinees ex portporselein uit de 17e en 18e eeuw, dat speciaal werd ver vaardigd voor de Nederlandse markt en zo tot een Neder lands cultuurgoed werd. De gehele collectie Van Verschuer heeft nu een landelijk, zo niet internationale, betekenis. De nadruk van de tentoonstelling ligt op het in massa vervaar digd goed. Getoond wordt on der meer hoe men in de 17e en 18e eeuw het porselein op stelde in het interieur om er mee te pronken. Dit "Pronken met Oosters porselein" vond zijn oorsprong in de vorste lijke kunstkamer, zoals die van Amalia van Solms (1602- 1675) van 1634. Hier was nog sprake van een rariteitenver zameling. Daarentegen had Mary Stuart II (1662-1695), echtgenote van Koning-stad houder Willem III (1650-1702), al in de tachtiger jaren van de 17e eeuw reeds volwaardige opstellingen van Oosters por selein en Delfts aardewerk. Porseleinopstellingen in Ne derland kwamen vooral voor in kabinetten, slaap- en fami liekamers, evenals in pronk- keukens en soms keldertjes en badkamers. De plannen voor deze ten toonstelling waren voor de Rijksdienst Beeldende Kunst een prachtige aanleiding om de collectieregistratie ter hand te nemen. De collectie van Van Verschuer bestaat uit twee de len: Oosterse keramiek en Delfts aardewerk. Eind vorig jaar werd begonnen met de Oosterse keramiek teneinde deze tentoonstelling te kunnen samenstellen. Daarna volgde de beschrijving van het Delfts aardewerk. Thans is de gehele collectie van Verschuer door de Rijksdienst in woord en beeld geregistreerd en staat een bestandscatalogus ter beschkking van wetenschap pelijke onderzoekers, tentoon stellingsmakers en geïnteres seerden. Deze bestandscatalo gus werd op 4 oktober in Mid delburg gepresenteerd. Op dinsdag 13 november zal in het Zeeuws Museum om 19.30 uur en lezing worden ge houden "Pronken met Oosters porselein" door Stephen Har- tog, auteur van de catalogus, die bij de tentoonstelling hoort. Hij belicht de wijze waarop men in de 17e en 18e eeuw in Nederland het porse lein in de interieurs opstelde. WESTKAPELLE - De Stichting Roos die ten behoeve van Unicef tweedehands spul len verkoopt is verhuisd. Vanaf 6 oktober heeft de Stichting onderdak gevonden in het pand Koestraat 4. De wintercollectie dames en kin derkleding hangt in de rekken. Natuurlijk zijn ook de Unicef wenskaarten en geschenken in de winkel voorradig. De winkel is geopend op woensdag van 9.00 tot 11.30 uur. Daarnaast iedere eerste zaterdag van de maand van 10.00 tot 12.00 uur. GEVONDEN Bij de gemeentepolitie te Vlissingen is in de periode van 26 september tot 3 oktober het volgende aangegeven: een bankbiljet, een labrador, een boot, een koffer, een hockeystick, een horloge, een sjaal, diverse portemonnees en diverse sleutels. Bij het dierenasiel te Vlissingen zijn in die periode 2 zwart-witte poezen en een bastaard gol den retriever aangegeven. OOGST De werkgroep oecumenische experimentele diensten heeft voor zondag 14 oktober een dienst voorbereid met als thema: Oogst Ds. J. Dubbink is voorganger in deze dienst, die om 16.30 uur begint in de Hofpleinkerk te Mid delburg. HERFSTVAKANTIE Het Aktiviteiten Centrum Middelburg, voor langdurig werklozen, arbeidsongeschikten en lichamelijk gehandi capten, heeft in de herfstvakantie het volgende program ma: op dinsdag 16 oktober voorlichting over sportmoge lijkheden en donderdag 18 oktober een hobbymarkt, waar deelnemers van het ACM hun hobby tonen. Plaats: Ontmoetingscentrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 51 te Middelburg, van 13.30-16.30 uur. Kosten zijn 1.- per mid dag. LAMPIONNEN Vereniging "Souburgs Burgerzin" houdt op vrijdag 12 oktober een lampionnenoptocht. De route is als volgt: vertrek vanaf "Bachten Poorte" aan het Oranjeplein om 19.00 uur. Oranjeplein - Burg. Stemerdinglaan - Irene- straat - Molenweg - Platanenstraat - Ahornstraat - J.D.P. de Smitstraat - Burg. Stemerdinglaan - Oranje plein. DIA'S De aktiviteitencommissie "Open Hof" verzorgt op vrij dag 12 oktober een dia-voorstelling, waarbij de bekende bioloog Ko de Korte vertelt. Onderwerp: het eiland South Georgia in het Zuidpoolgebied, met o.a. veel zeevogels en robben. Aanvang om 20.00 uur in Wijkcentrum "Open Hof" in Paauwenburg. Kaartjes in de voorverkoop en 's avonds aan de zaal. CHINEES De Stichting Wu Wei verzorgt op woensdag 17 oktober om 20.00 uur een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg: traditionele Chinese Geneeswijzen. Spreker is Hans Visser en de kosten bedragen 5.-. BORSTVOEDING De maandelijkse moedergroep van borstvoedingorga nisatie "La Leche Leage" heeft een nieuw adres: Laan van Wervenhove in Serooskerke. Woensdagavond 17 ok tober zijn (a.s.) moeders en andere belangstellenden vanaf 20.00 uur weer welkom. Voor info: tel. 01189-1691 of 01184-68419. LEZING De Middelburgse Foto- en Diaclub heeft dinsdag 16 ok tober een lezing, die gehouden wordt door dhr. C. de Buck uit Veere. Aanvang: 20.15 uur in het clubgebouw. MUNTEN De Vereniging van verzamelaars van munten, pennin gen en bankbiljetten "Numismatische Kring Zeeland" verzorgt op zaterdag 13 oktober een grote muntenruildag met tentoonstelling. Deze muntenruildag wordt gehou den in "De Schakel", Bachtensteene 14 te Middelburg en is voor het publiek vrij toegankelijk van 10.00-15.45 uur. Iedere bezoeker wordt een gratis munt aangeboden; ook kan men gratis munten laten taxeren. WANDELEN De jaarlijkse herfstwandeltocht van VSV Marathon is op zaterdag 13 oktober. De start is vanuit het clubhuis van VSV Marathon, aan de Bosweg te Vlissingen, voor de 25 km om 10.00 uur, de 15 km om 11.00 uur en de 5 en 10 km tenslotte om 11.30 uur. OPEN DAG De Aquarium vereniging Barbus Conchonius houdt op zaterdag 13 oktober van 10.00 tot 17.00 uur een open dag in het verenigingsgebouw aan de Herengracht 52 te Middel burg, voor ieder met interesse in het houden van een aquarium/paludarium of een vijver. Voor meer info: dhr. J.D. Weststrate, 01184-63528. BINGO Het Buurthuis "Scheldebuurt", Verk. Quakkelaar- straat 95 in Vlissingen, houdt op vrijdag 12 oktober een bingo-avond. De zaal is om 19.30 uur open en bingo begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. HANDWERKBAZAR Op donderdag 11 oktober is in het dienstencentrum "Bachten Reede", Vredehoflaan 42 in Vlissingen, een grote handwerkbazar van 14.00 tot 16.00 uur met een keur van kleden, schortjes, weefsels, sokken en veel meer. BEURSBERICHTEN Vrijdag 12 oktober is in Kerkcentrum "De Schaaps kooi" in Papegaaienburg in Vlissingen een najaars kin derkleding- en speelgoedbeurs van 9.30-11.00 uur. Woens dag 10 en donderdag 11 oktober is er van 9.00-10.00 uur gelegenheid om spullen in te leveren. De helft van de op brengst is bestemd voor voedsel- en kledingpakketten voor Polen. De Unie Van Vrijwilligers te Vlissingen houdt op 17 oktober van 10.00-14.00 uur een kledingbeurs, tevens bazar, in de Houtenschool, Rembrandtlaan 1. Inle veren van schone, goed draagbare kleding: 16 oktober van 14.00-19.00 uur. Deze verkoop gaat op fifty/ fifty basis. BINGO De Indische Pensioenbond houdt maandagmiddag 15 oktober van 13.00 tot 18.00 uur een ontspanningsmiddag in ontmoetingscentrum Dauwendael aan de Vrijland straat in Middelburg. De dansgroep Bunga Tjengkeh Muda treedt op en er is bingo en muziek. Zeeuwse boerderij op bouwplaat •Ten Sing Tackenberg uit Oberhausen. MIDDELBURG - In de aula van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren aan de Elzenlaan in Middelburg zal op vrijdag 12 oktober een groep van tachtig jongeren uit Oberhausen een Ten Sing con cert geven onder de titel 'Bar ricades'. De aanvang is 20.00 uur. Dit evenement werd voor bereid door het Gerefor meerde en Nederlands Her vormde Jeugdwerk in Middel burg in samenwerking met het Christelijk Jeugdwerk Zeeland in Goes. Het optreden van de Duitse groep 'Ten Sing Tackenberg' is de afsluiting van een aantal Zeeuwse schoolconcerten en hopenlijk de aanzet tot een nieuw stuk jeugdwerk in Zeeland. Tijdens de show 'Barrica des' wordt op een veelzijdige manier een thema uitgewerkt. Dans, zang, drama en jongle ren volgen elkaar in een snel tempo op. De liedkeus werd gemaakt uit het grote reper toire van pop en gospel, met songs van onder andere Ma donna en Queen. Daarmee willen de jongeren anderen aan het denken zetten. De jeugdwerkvorm 'Ten Sing' begon al zo'n twintig jaar geleden bij de YMCA in Noorwegen. Groepen in Duits land, Zweden en Engeland na men dit initiatief over. Vorig seizoen startte in Zierikzee een CJV-groepje met Ten Sing'. Men hoopt ook in Middelburg zo'n groep van de grond te krijgen en eventueel in ande ren plaatsen. In Zeeland is daarmee een nieuwe traditie ontstaan: het jaarlijks uitgeven van een speels en leerzaam doe-boek. Oudere kinderen (vanaf 8 jaar) kunnen samen met vol wassenen thuis of op school veel plezier beleven aan het nabouwen van een oude boer derij (woonhuis, schuur, tuin huis en varkenskot) en het zelf ontwerpen van een moderne loods of schuur van beton, kunststof en golfplaat. In het rijkelijk geïllustreerde boek werk kan men nalezen hoe de boeren vroeger hun bedrijf uitoefenden, hoe de mensen vroeger woonden en over de modernisering van de land bouw. Uitgever Jan Bruijns van De Koperen Tuin in Goes over dit initiatief: „Vorig jaar brachten we de kunst bij het kind. Niet kijken, maar doen, actief bezig zijn, was het uit gangspunt. Het boerderijen- boek, compleet met bouwplaat slechts 7.95 is nu weer een leerzame en creativiteit be vorderende uitgave. Je hoort vaak, dat kinderen niet eens weten waar suikerklontjes en karbonades vandaan komen. Ja, uit een pak of het vriesvak. Daaruit blijkt de onbekend heid met het boerenbedrijf. Samen met de Boerderijen stichting Zeeland hebben we daar iets aan willen doen. We zochten een oude boerderij uit waar nu een moderne be drijfsvoering is en zijn gaan uitleggen over trekpaarden en machines, het houden van die ren, de bedstee en boterberei- ding in een karnton. We wil den weer een doe boek, infor matief en met een beroep op het speels bezig zijn", verdui delijkt Jan Bruijns. „Bij het nabouwen van de boerderij merken de kinderen al dat een schuur aan de voor kant hoger is dan aan de ach terkant. Al knippend en plak kend ervaren ze dat. In het boekje kun je lezen, dat het is omdat er hoge menwagens naar binnen moeten kunnen. We denken dat als kinderen met onderwijzers of ouders samen hiermee bezig zijn, ook de binding wordt vergroot met de Zeeuwse boerderij en het boerenbedrijf", meent de uit gever uit Goes. Dat het project ook alle aandacht verdient vand e volwassenen, blijkt uit het feit dat begin oktober te vens een heruitgave verschijnt van 'Oude boerderijen in Zee land' van W.E.P. van IJssel- dijk (1975), die in de toekomst zal worden aangevuld met een geheel nieuw tweede deel. De Zeeuwse boerderij geniet het laatste halfjaar veel aandacht, maar helaas in negatieve zin. Verschillende malen hebben stormen een aantal schuren onherstelbaar beschadigd. De organisators denken dat het voor de bescherming van de oude boerderijen noodzakelijk is dat men van deze karakte ristieke bouwwerken iets weet en ze waardeert. 'Land- Zeezicht, boerenbedrijf in Zeeland' is een uitgave van 'De Koperen Tuin' in Goes en de Boerderijenstichting Zee land. Het boek kost, inclusief bouwplaat: 7.95 en ligt vanaf 28 september in de boekhan del. 'Oude boederijen in Zee land' van W.E.P. IJsseldijk 34.90) verschijnt 4 oktober in de boekhandel. Het thema van de kinder boekenweek is dit jaar: 'Boe- De boerderij van de bouwplaat 'Land en Zeezicht' staat in Kamperland. ken horen bij je'. Ook nu zijn er weer gouden en zilveren griffels en penselen uitge deeld. Met een gouden griffel is 'De eikelvreters' (vanaf 12 jaar) van Els Pelgrom be kroond en Dick Bruna kreeg voor 'Boris Beer' (voor de kleintjes) een gouden penseel. De Nederlandse kinderjury bekroonde 'Hens upvan Rindert Kromhout (6-9 jaar). 'De tasjesdief' van Mieke van Hooft (10-12 jaar) en 'De kunstrijder' van Jan Ter louw (13-16 jaar). Voor kinderen en ouders ligt in de boekhandel een gratis kinderboekenmolen klaar met daarin volop infor matie over de kinderboeken week, alle bekroningen en be schrijvingen van nog honder den kinderboeken. Wie voor tenminste 19.50 aan kinderboeken besteedt, ontvangt gratis 'Jorrie en Snorrie' van Annie M.G. Schmidt. Het boek gaat over conducteur Snorrie en het meisje Jorrie dat probeert te voorkomen dat egeltjes door een trein worden overreden. Samen behoeden ze een trein met passagiers voor een bom aanslag. Annie M.G. Schmidt verwierf grote bekendheid met o.a. 'Jip en Janneke', 'Mi- noes, Otje' en de jeugdserie 'Ja zuster, nee zuster'. Van Dick Bruna, de geestelijke vader van o.a. 'Nijntje' en 'Poesje Nel' is er voor de kleinsten voor maar 3.95 een prenten boekje verkrijgbaar. ners weten beter. De onze zoe ken het elders, terwijl de noor delijke soorten zuidwaarts trekken en hier blijven, tot de Westeuropese weerkeren. Geen toonder, dat de roodborst win ter én zomer aanwezig is al hebben we beslist niet met de zelfde te doen. Sommige soorten blijven, maar krijgen versterking. Zo komen grote aantallen hout duiven uit Skandinavië afzak ken om hier de gelederen te versterken. Ook Vlaamse gaai en, helemaal uit de R-ussische loouden afkomstig, vinden het klimaat hier heel voat aange namer, althans in de winter. Deze kennis van zaken heeft ertoe geleid, dat volgekenners hun terminologie wat hebben aangepast. Inplaats van over standvogels praten we nu lie ver over jaarvogels, n. I. dieren, die het gehele jaar door aan treft, ook al zijn het niet de zelfde. Tenslotte nog iets over heel bekende vogels als de kauwen. Op Walcheren broeden ze op diverse plaatsen, in holle bo men, torens, schoorstenen, grote nestkasten en in de dui nen zelfs in konijnenholen. Het zijn echte trekkers, zoals ik aan den lijve heb ondervon den. Vele jaren hadden we een tamme kauw bij ons vroegere huis. Wat schrokken we toen de vogel op zekere dag verdwe nen was. „Die zijn we kwijt", zo luidde de conclusie. Wie schetst echter onze blijde ver bazing, toen op een zonnige fe bruaridag „Kraaike" zich weer bij het keukenraam meldde. Terug van weggeweest. Met haar kwamen ook de familie leden opdagen en begin maart werden reeds de eerste territo- riumgevechten geleverd om een goede nestkist te bemachti gen. Wie voor dit soort zaken oog heeft of krijgt kan zowel in najaar als winter veel genieten van vogels, die wegtrekken, zo wel als van de wintergasten, die ons de komende maanden gezelschap gaan houden. VLISSINGEN - Op zater dag 13 oktober wordt in de St Jacobskerk om 19.30 uur een zg. try-out concert gegeven door de muziekvereniging "Vlijt en Volharding" uit Oost-Souburg en de brass band Caecilia uit Vlissingen. Doel van dit concert is om een zg. "generale" te houden voor de uit te voeren werken op het KN.F.-concours op 27 oktober te Middelburg. De toegang tot dit concert is geheel gratis. OOSTKAPELLE - Hoewel in het kader van de zgn. seizoen verlenging de badgasten ons ook in herfst en winter blijven achtervolgen, gaat het in deze rubriek uiteraard over vogels. Reeds in de loop van de zomer verlaten de eerste insekteneters ons. Een van de allereerste is de gierzwaluw, die reeds begin augustus vrijwel geruisloos af scheid neemt. Pas wanneer ze allemaal zijn afgereisd valt het op. Het is natuurlijk niet toe vallig dat vooral insekteneters wegtrekken. Gedurende het winterhalfjaar krijgen zij het 't moeilijkst. De zaadeters hebben wat dat betreft minder problemen. Niet alleen produceren planten, struiken en bomen gigantische hoeveelheden van dat spul, veel meer dan waaraan uit oogpunt van voortplanting be hoefte bestaat. In een vorig ar tikel hebben we hier al eens op gewezen. Zaden zijn bovendien voedselrijker dan insekten. De laatste bevatten vooral eiwit- Na afwezigheid van ruim een jaar staat er deze week weer een aflevering van „Baasje Gezocht" in de Schel- debode. Het is de bedoeling dat „Baasje Gezocht" in deze vorm iedere veertien dagen ver schijnt. De ene keer berichten wij u uit het Middelburgse asiel, de andere keer komen de bewoners van het Vlissingse asiel aan bod. In het „Dierenasiel Middel burg" zitten een heleboel die ren op een baas/bazin te wachten. Er zijn de laatste tijd nogal veel poezen binnengeko men, waar we een nieuw te huis voor zoeken. Van de aan wezige honden geven we een korte beschrijving: Toon, bouvier, gec. reu, zwart, bijna 3 jaar. Lieve aan hankelijke hond, die een hekel heeft aan mannen vanaf mid delbare leeftijd. Trixie, kr. fox, teef, wit- bruin, 4 jaar. Schatje, heel aanhankelijk, maar erg ang stig voor mannen. 'ten, terwijl zaden een eiwit rijke kiem bezitten en daar naast een zekere hoeveelheid vetten en koolhydraten als re- servevoedsel. Vetten werken ook conserverend. Oliehou dende zaden getuigen daarvan, want ze blijken na tientallen jaren nog kiemkrachtig. Der gelijke stoffen liggen ook ste vig in de maag. Je kunt er lan ger op teren. Overigens verschijnen er vo gels ten tonele, die als twee druppels water lijken op hen, die deze zomer hun jongen hebben grootgebracht. Nqem b.v. roodborstjes. Men is ge neigd te denken, dat deze niet wegtrekken, maar vogelken- Buddy, kr. fox/tekkel, gec. reu, driekleur, bijna 3 jaar. Heel leuk hondje, dat je wel eerst even moet kennen en waarin duidelijk het karakter van een tekkel zit. Iwan, chowchow, reu, rood bruin, bijna 3 jaar. Leuke hond, alleen geschikt voor chow-kenners. Gismo, dobermann pincher, reu, bruin, 5 jaar. Vrij drukke hond die niet zo goed alleen thuis kan zijn. Boomer, kr. terriër, reu, bruin gestroomd, 3% jaar. Leuk, vrolijk, speels hondje dat nog heel wat kan en wil le ren. (gevonden) kr. herder, reu, zwart-bruin, 1 jaar. Deze, wat terughoudende hond gaat graag mee in de auto. Citha, kr. herder, teef, bruin, IVz jaar. Hele vrolijke, levendige hond, die veel aan dacht en een consequente aan pak nodig heeft. Boomer, kr. terriër, reu, wit-zwart, 1% jaar. Vrolijk, eigenwijs hondje, dat goed bij wat oudere kinderen kan. Cursus aanbevolen. Speedy, kr. bouvier, reu, zwart-bruin, 114 jaar. Prima hond, die consequente aanpak en gehoorzaamheidscursus nodig heeft. Moppie, kr. herder, teef, zwart-geel, 4 jaar. Lief hondje, dat probeert een beetje domi nant te zijn. Bij consequente aanpak gaat het prima. Niet bij kleine kinderen. Kam, kr. herder, gec. reu. bruin, 8 jaar. Wat oudere, lieve hond die nog een paar leuke jaren verdient. Indien u geïnteresseerd bent in één van de bovengenoemde dieren, kom kijken in het Die renasiel Middelburg, Oost- perkweg 9 in Middelburg. Openingstijden.: maandag tot en met zaterdag 10.00-11.30 uur, maandag tot en met vrij dag 14.30-16.30 uur. Iwan de chowchow wacht vol spanning op een nieuwe baas.

Scheldebode | 1990 | | pagina 11