Nederlands Kamerkoor brengt „Mitten wir im Leben sind" Nieuwe zanger bij Vengeance HE SCHELDEBODE Nacht van Scheldegouwen X X Reinata Heemskerk komt zingen in Oost-Souburg Belgen brengen bezoek aan de gemeenteraad Zijn de Duitsers niet te vertrouwen? POLDER- EN RIOOLPERSGEMAAL TE BEZICHTIGEN OP WATERSCHAPSDAG jyirugdf SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 A CHTTIENDE AUTOPUZZELRIT VLISSINGEN - Op 6 oktober vindt de landelijke waterschapsdag plaats. Iedereen kan die dag ken nis komen maken met het werk van het water schap. Het waterschap Walcheren stelt drie objec ten open voor het publiek. Dat zijn de Eilanddijk, het poldergemaal Boreel en het rioolpersgemaal Zinderweg. Gezamenlijk geven de drie objecten een totaalbeeld van de taken van het waterschap Walcheren. Dit zijn respectievelijk de zorg voor de waterkering, de zorg voor de afwatering en de zorg voor schoon water. Afwateringsgebie- den films Werking rioolpers gemaal Zuiveringinstallatie Nieuw clubgebouw „Gouden Cirkel" 315 Waterschap stelt objecten open Rond de eeuwwisseling gin gen bij de Polder Walcheren stemmen op om de afwate ringssituatie op Walcheren te verbeteren. Er werd gedacht aan de bouw van een polder gemaal dat het laagliggende middengedeelte van Walche ren zou gaan behoeden voor wateroverlast. In die tijd ston den delen van dit gebied regel matig onder water. Op som mige plaatsen wel 60 cm. Een poldergemaal bouwen en ex ploiteren kost geld en daar wilden de boeren op de hoger- gelegen gronden, die geen wa teroverlast hadden, aanvan kelijk niet aan mee betalen. Verschillende alternatieven werden bekeken, zoals de ver betering van het waterlopen- stelsel. Ook werden verschil lende verdeelsleutels voor de onkosten van bemaling be sproken. Onder druk van landbouworganisaties en de pers werd uiteindelijk in 1928 vrijwel unaniem door de alge mene vergadering besloten tot de bouw van het gemaal Bo reel. De kosten van het gemaal dienden te worden opgebracht door alle ingelanden. Het bleek een juiste keuze te zijn geweest, en tevens het begin van de verdere verbetering van de Walcherse afwate ringssituatie. Walcheren kent nu elf poldergemalen, waar van de vier grootste lozen op het buitenwater. Dit zijn: ge maal Boreel, gemaal Oostwa tering, gemaal Zuidwatering en gemaal Kleverskerke. De andere zeven zorgen voor de detailafwatering van de ver schillende peilgebieden. Tegenwoordig is Walcheren verdeeld in vier zogenaamde afwateringsgebieden, die elk weer zijn onderverdeeld in verschillende peilgebieden, met elk hun eigen'" streef peil. Streef peilen zijn afhankelijk van de toegekende gebieds- functies en de bodemgesteld heid. Door middel van stuwen, windmolens en kleine polder gemalen worden de streefpei- len zo goed mogelijk gehand haafd. Er wordt onderscheid gemaakt tussen een zomer- en een winterpeil, een respectie velijk hoger en lager peil. Het gemaal Boreel bemaalt de Middelburgse Vesten. De Vesten van Middelburg dienen In het Middelburgse Electro draait DICK TRACY, de suc cesfilm uit Amerika met War ren Beatty en Madonna in de hoofdrollen. Vrijdag 19.00 en 21.45 uur; zaterdag 14.00, 16.00, 19.00 en 21.45 uur; zondag 14.00 en 16.00 uur; maandag, dins dag, woensdag en donderdag om 20.30 uur. In het Schutter- hof gaat het doek op voor RO MEO, op vrijdag en zaterdag om 20.00 uur. Eveneens in Schuttershof te zien is WILD AT HEART. Vrijdag en zater dag om 22.00 uur en zondag, maandag, dinsdag, woensdag en donderdag om 20.30 uur. ROMEO is het verhaal van Anne en Mathijs die zich ver heugen op de geboorte van hun eerste kind. Tijdens de zevende maand van de zwangerschap blijkt echter dat hun baby niet levensvatbaar is. De bevalling moet voortijdig worden opge wekt. De nacht van Romeo's geboorte is een nacht van vreugde en droefenis. Geboren worden en sterven. Welkom en afscheid op hetzelfde moment. Anne en Mathijs proberen, elk op hun eigen manier, het on begrijpelijke te verwerken. Anne tracht haar dode kind een plaats in haar leven te ge ven, terwijl Mathijs hem uit zijn herinnering probeert te bannen. Ze raken zo geïsoleerd in hun verdriet, dat er een ern stige verwijdering tussen hen ontstaat. Wanneer de verwij dering op een hoogtepunt is gekomen, ontmoet Anne een lotgenoot; een vader die de na gedachtenis koestert aan zijn, in de oorlog omgekomen zoon. Anne's vechtlust keert terug en ze doet een laatste poging de ij zige barrière tussen haar en Mathijs te overbruggen. In Al- hambra 1 gaat het doek op voor DIE HARD II, in zaal twee houdt het fenomeen Eddy Murphy de toeschouwers in zijn greep met ANOTHER 48 HOURS. Dick Tracy beheerst Alhambra 3 en in zaal 4 draait DAYS OF THUNDER. De ma tineevoorstelling in deze zaal is voorbehouden aan OLIVER EN CO, zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag. als boezem (opslagplaats) voor het afwateringsgebied dat zijn water via verschillende wa terlopen naar Middelburg laat lopen. Het gemaal Boreel slaat het water van de Vesten op uit het Kanaal door Walcheren. Daartoe beschikt het gemaal over drie pompen. Twee ervan worden door elektromotoren aangedreven. De derde, in 1953 geïnstalleerd, wordt aange dreven door een dieselmotor. Het gemaal Boreel is in 1930 officieel in gebruik genomen en genoemd naar de toenma lige Ingenieur van de Polder Walcheren. Nabij West-Souburg, aan de Zinderweg staat het gelijkna mige rioolpersgemaal. Het is één van de twintig rioolpers- gemalen die het Walcherse rioolpersleidingstelsel telt. Het gemaal Zinderweg pompt het afvalwater van Vlissingen en de dorpen ten noorden van het kanaal door Walcheren recht streeks naar de zuiveringsin stallatie (RWZI) nabij Ritthem (zie tekening). Het afvalwater komt binnen in de ontvangstkelder, die be staat uit een hoog en een laag gedeelte. Het afvalwater van uit de dorpen wordt via een persleiding, rechtstreeks in het hoogste gedeelte van de ontvangstkelder gepompt. Het afvalwater vanuit Vlissingen komt, onder vrij verval, in het laagste gedeelte van de kelder terecht. Van hieruit brengen twee vijzels het afvalwater naar het hoogste gedeelte van de kelder. Daarna stroomt het water door een slingergoot en komt het terecht in een zoge naamde verzamelbak. Als er voldoende water is verzameld slaat automatisch één van de drie centrifugaalpompen aan, die het afvalwater iïfc dopers- leiding pompt, richting RWZI. Met behulp van een comman do- en signaleringssysteem op de RWZI kan de werking van het gemaal Zinderweg en de andere gemalen in de gaten gehouden worden. In het roostergoedgebouw (1) komt het afvalwater de zuiveringsinstallatie binnen. Het grove vuil wordt hier door een harkrooster verwijderd. Vervolgens wordt het water verdeeld over twee voorbe- zinktanks (2), waar de bezink- bare deeltjes anderhalf uur de tijd krijgen om naar de bodem te zakken. De sliblaag die zich zodoende op de bodem vormt, wordt verwijderd. Evenals de drijvende bestanddelen. Na de voorbezinktank wordt het water vermengd met de bacteriën. Dit gebeurt in de contactruimte (3). Na tien minuten gaat het mengsel naar de beluchtingsruimte (4). Hier kunnen bacteriën, voor zien van voldoende zuurstof, hun zuiverende werk verrich ten. Als er voldoende vervui- n V« 1 foosiergoetigebouw 2 vöorbezsnktank 3. comaöruimte 4 beiuchtingsrfjirrite 5. nabezinkïank 6. Zo-fdersSuiswatefgarvg 7 stuw 8. spuiköm secundaife sMwWikk- ÉSbqistnqstank 10. li 12. sbboj 13. zeeft 14. geurt 15. gasu 16. bedn Een schematische voorstelling van de rioolzuiveringsinstallatie bij Ritthem. ling is opgegeten, worden de bacteriën uit het water ge haald. Dat gebeurt in de nabe- zinktanks (5). Ze zakken naar de bodem en worden door een ronddraaiende ruimer naar het midden van de tanks ge schoven en afgevoerd. Het nu gezuiverde water stroomt via een overstortrand uit de tanks en komt terecht in de Zuidersluiswatergang (6). Een stuw (7) voorkomt dat het water terug de polder in stroomt. Via de Spuikom (8) wordt het water in de Wester- schelde geloosd. In de zuiveringsinstallatie blijft de vervuiling achter in de vorm van slib. Een water ige stinkende massa die eerst moet worden ingedikt om ver der verwerkt te kunnen wor den. Het slib uit de voorbe- zinktanks gaat naar de pri maire slibindikker (9). Het zand dat dit slibjiog jpevat zou de machines kuipen bescha digen en wordt daarom ver wijderd. Dit gebeurt in een hydrocycloon. Een soort cen trifuge die het zware zand van de lichtere slibdeeltjes scheidt. Het zand wordt gewassen en afgevoerd. Het slib uit de na- bezinktanks gaat naar de se cundaire slibindikker (10). Het ingedikte slib uit beide tanks wordt gemengd in de slibgis- tingstanks (11). Hier blijft het twintig dagen bij een tempe ratuur van 30 graden Celsius. In deze afgesloten ruimte zet ten bacteriën bepaalde stoffen om in methaangas en kooldio xide. Als het slib uit de slibgis- tingstanks komt zijn er zoveel stoffen uit verwijderd dat het rottingsproces zonder stank overlast verder gaat. Het slib wordt opgeslagen in twee open slibopslagtanks (12) voor een periode van drie maanden. Hier dikt het slib verder in. Een zeefbandpers (13) is de laatste stap in de slibontwate ring. Deze machine perst het water uit het slib, waardoor een compacte massa ontstaat, bedoeld voor de vuilstort plaats of vuilverbranding. bij het verwerken van riool water komt op verschillende plaatsen stank vrij. Dit wordt veroorzaakt door het rottings proces. Waar dit het geval is, het roostergoedgebouw, de verdeelinrichting en de pri maire slibindikker, zijn de ruimtes afgedekt. De lucht wordt afgevoerd naar de geur- filters (14), waar micro-orga nismen de geurcomponenten opnemen en afbreken. Het methaangas dat in de slibgistingstank vrijkomt wordt gebruikt voor de ener gieopwekking. Het gas dient als brandstof voor de gasgene ratoren, maar wordt ook ge bruikt voor de verwarming van de bedrijfsgebouwen en de gistingstanks. Het me thaangas levert 90 procent van de benodigde energie voor de zuiveringsinstallatie. Kortom: de zuiveringsinstallatie is mi lieuvriendelijk en economisch. Het biologisch evenwicht in het water wordt hersteld, MIDDELBURG - Het Ne derlands Kamerkoor brengt op vrijdag 5 oktober motetten van bach en Mendelssohn ten gehore. Het Nederlands Kamerkoor heeft er een traditie van ge maakt om de programma's, Vengeance op de Europese tour in een nieuwe bezetting MIDDELBURG - Sinds april dit jaar heeft popgroep Vengeance een nieuwe zanger, de uit Liverpool afkomstige Ian Perry. De groep is op za terdag 6 oktober te zien en te beluisteren in de Stadsdans- zaal aan de Beddewijkstraat 15. De support-act wordt ver zorgd door de formatie Rock Balloon. Het optreden begint om 20.30 uur. Vengeance is momenteel be zig aan een Europese tour. Het eerste, zeer succesvolle optre den vond plaats in juli in Frankrijk tijdens het Valley's Rock Festival in Saint-Fortu- nat-sur-Eyreux. Andere lan den die tijdens de tour worden aangedaan zijn Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje. Het motto is: „Up to a Million Dollar Deal". waarmee door het land ge reisd wordt een titel te geven. Dit is in het concertleven doorgaans minder gebruike lijk en een doorsnee orkest programma vertoont ook zel den een dusdanige samen hang, dat een titel gerecht vaardigd zou zijn. Het is ken merkend voor koormuziek, dat een samenhangende program mering wel mogelijk is. De breedte van het repertoire en het voorhanden zijn van tek sten versterken de vraag naar een „motto" voor ieder pro gramma. „Mitten wit im Leben sind mit dem Tod umfangen" luidt de volledige aanhef van het motet van Felix Mendelssohn Het Nederlands Kamerkoor waaraan de titel van dit pro gramma is ontleend. Het is een programma geworden over le ven, dood en wederopstanding. Het begint en eindigt met een zetting van de hymne Wachet auf, ruft uns die Stimme van Philipp Nicolai uit 1599. Dit is in tekstueel opzicht een mooie uiting van de levenscyclus. Bovendien vormen de twee zettingen, respectievelijk van Johann Christoph Friedrich Bach (vermoedelijk uit 1780) en van Heinz Werner Zim- mermann (uit 1979), in mu ziekhistorisch opzicht de hoekstenen van het program ma. Aanvang 20.00 uur. OOST-SOUBURG - De be kende soliste Reinata Heems kerk komt op dinsdag 9 okto ber zingen in de Gerefor meerde Kerk. Zij doet dit tijdens een grote zangavond. Op die avond zin gen ook het mannenkoor 'Comt nu met Sangh', het koor 'Soli Deo Gloria' en het jeugd koor Jubilate. Het dirigeerstokje is op die avond in handen van de tele visiepresentator Sipke van der Land. De zangavond begint om 19.30 uur en naast koorzang is er ook samenzang. De netto opbrengst gaat naar de Stichting Vervolgd Chris tendom in Naarden. MIDDELBURG - Op zater dag 6 oktober 1990, om 14.00 uur, wordt na 4 jaar bouwen in de vrijetijd het nieuwe clubgebouw van de stichting scouting „Gouden Cirkel" aan de Nassaulaan 4 feestelijk in gebruik genomen. Vóór de officiële opening zal eerst afscheid worden geno- KOUDEKERKE - In het weekend van 6-7 ok tober wordt voor de acht tiende keer de Nacht van Scheldegouwen verreden. Dit jaar is de autopuzzel- rit voor iedereen te rij den. Er kan gestart wor den in de A-klasse (ge vorderden) of in de B- klasse (beginners). De rit wordt verreden volgens het KNMV-puzzelregle ment en de route voert over de Walcherse bin nenwegen. Start en finish zijn bij Hotel Walcheren te Kou- dekerke. De eerste deel nemer in A-klasse start om 19.31 uur. De B-klasse start om 19.51 uur. De rit bestaat uit twee trajecten, die ongeveer elk 50 km lang zijn. De gemiddelde snelheid be draagt 24 km/uur. Het eerste traject is uitgezet door Martin Bruggeman en René Seits. Na dit ge deelte is er een verplichte pauze van een uur in Ho tel Walcheren. Om 23.00 uur wordt er gestart voor het tweede traject. Dit traject is uitgezet door Piet de Ruyter en Rob Vos. De prijsuitreiking wordt tussen 2.30 en 3.00 uur 's-nachts verwacht. Er is voorinschrijving mogelijk (P. de Ruyter 01180-13259) maar op de dag zelf kan er nog inge schreven worden bij Ho tel Walcheren te Koude- kerke, vanaf 18.30 uur. praktisch zonder dat het extra energie kost. De waterschapsdag begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Wie zijn of haar kennis van het waterschap wil testen kan meedoen aan een prijsvraag. Voor de kinderen is er een kleurwedstrijd. Via een fiets- en autoroute is de juiste weg naar de verschil lende lokaties eenvoudig te vinden. MIDDELBURG - Op zater dag 6 oktober brengt de ge meenteraad van de Belgische zusterstad Vilvoorde een be zoek aan de gemeenteraad van Middelburg. Het bezoek vindt plaats in het kader van de pe riodieke raadsuitwisseling. Het gezelschap wordt aan boord van het ramschip De Schorpioen ontvangen. Hier zal burgemeester mr. C.G.J. Rutten een welkomstwoord spreken. Vervolgens zal wet houder G.B. Schoenmakers nader ingaan op het Maisbaai- gebied. Dit stadsvernieu- wingsprojekt zal eveneens worden bezocht. Op zaterdagmiddag wordt een bezoek gebracht aan het Provinciehuis. Gedeputeerde de heer W. Don zal het gezel schap ontvangen en een inlei ding verzorgen over de bete kenis en het functioneren van het provinciaal bestuur in Zeeland. Tevens zal het Sta tenzaalcomplex worden be zocht, evenals de expositie in het Roosenvelt Study Center. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk wordt op dins dag 9 oktober een lezing ge houden over de recente ont wikkelingen bij onze Ooster buren. Onder de titel 'Heeft de toekomst van Duitsland een verleden' spreekt Rob Meins °yer de gevoelens van twijfel die bij sommige mensen be staan. Nog opvallender bijna dan de ongelooflijk snelle Duitse eenwording, die zich aan ons heeft voltrokken als een soort natuurgebeuren, zijn de over wegend positieve reacties in Nederland en elders op dat proces. Blijkbaar hebben Ne derlanders in de afgelopen 45 jaar de indruk gekregen dat er een ander Duitsland naast ons is ontstaan, waarvan we dan wel economisch het een en an der te vrezen hebben, maar niet militair. Ook in randste delijke intellectuele kring is de vaak modieus getinte anti- Duitse habitus ineens sterk verminderd; Duitsland begint zelfs in te raken. Toch blijven gevoelens van twijfel bestaan. En niet alleen in Nederland, getuigen de dis cussies die daarover onlangs in Engeland tot op het hoogste niveau zijn gevoerd. Zijn die gevoelens terecht? Zijn de Duitsers niet te vertrouwen? Wie daar een antwoord op wil geven, komt voor de princi piële vraag te staan of alge mene uitspraken over een volk („de Duitsers, „de" Italianen) toelaatbaar zijn. Het antwoord is ja, op voor waarde dat de waarnemer zich steeds bewust is van de evenwichtsbalk waarop hij loopt. Duitsers hebben inder daad een sterke neiging tot grondigheid. Ze nemen zich zelf zeer serieus en dat heeft op vele terreinen, politiek en economisch zeker, vergaande consequenties, in het bijzonder voor Nederland dat in de scha duw van Duitsland zal blijven leven. Nederlanders kennen de Duitsers echter slecht, veel van hun denkbeelden berusten op aannames en vooroordelen. Een juiste kennis, vrij van vooroordelen, van de mensn die in ons grootste buurland wonen, is onontbeerlijk, al was het maar om niet door ver keerde oordelen bij hen juist die negatieve reacties op te roepen die we zeggen te willen vermijden. Rob Meins was zes jaar cor respondent van NRC Handels blad en de NOS in de Bondsre publiek en de DDR. In maart verscheen zijn boek 'Duits land, Duitsland', een analyse van de Duiters. Gratis toegangskaarten voor deze lezing die om 20.00 uur begint zijn af te halen of te reserveren bij de Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg (01180-30250) en bij Boekhandel Fanoy, Nieuw Burg 28^ Middelburg (01180- 12114). men vand e voorzitter me vrouw W.C. Alleijn. Zij heeft jaren het gezicht bepaald van deze scoutinggroep en ze zal op deze dag de voorzittershamer overdragen aan mevrouw Francien Boone. Aansluitend daaraan is er tot 16.00 uur een receptie. Tij dens de receptie treedt de Mid delburgse poppenkastspeler Dingeman Steijn voor de kin deren op. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Onze fotograaf nam onlangs een foto bij brood- en banketbakkerij Daane aan de St. Jacobspassage 5 in Vlissingen. Herkent u zich in het kringetje? Kom dan snel naar ons kantoor aan de Torenstraat, daar ligt een cadeaubon van f25,00 voor u gereed. De ca deaubon is beschikbaar gesteld door bakkerij Daane.

Scheldebode | 1990 | | pagina 15