Werk van Besnyö tentoongesteld TORÉNPRAOT Voortvarend beleggen bij de ABN. ABN Bank VEEL FOTO'S UIT DE DERTIGER JAREN redactie: torenstraat 5 vlissingen zat22sep -23 zeelandhallen goes VROUW EN WERKWINKELS VOORZIEN IN BEHOEFTE Zuiderzangers in concert SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 Bauhaus Voortvarend beleggen: unieke kans voor (beginnende) beleggers. Is uw interesse gewekt? SEP ZEELAND - De Stichting Vrouw en Werk vierde begin september haar vijf-jarig bestaan met open dagen in de werkwinkels in Goes, Middelburg en Terneuzen. De vrouw en werkwinkels richten zich uitsluitend op vrouwen die nooit of lange tijd niet betaald buitenshuis hebben gewerkt, omdat zij de zorg voor opgroeiende kinderen hadden bijvoor beeld. Men biedt deze vrouwen ondersteuning, wanneer zij zich willen (bij)scholen en weer willen gaan werken. Een team van zes vaste medewerk sters houdt spreekuren, organiseert beroepsoriën terende cursussen, banenmarkten, themadagen en geeft folders en circulaires uit. Waar nodig, wordt het team aangevuld met een aantal medewerksters op free-lance of tijdelijke basis. 311 WESTKAPELLE - In het kader van de tweede Zeeland Cultuurmaand is op dit mo ment de vijfdelige tentoonstel ling 'Zeeland toen' te zien van de fotografe Eva Besnyö. Deze van oorsprong Hongaarse fo tografe maakte in de jaren dertig tijdens haar zomerva kanties in Westkapelle een se rie unieke foto's van het leven op Walcheren. De vijf deelten- toonstellingen behandelen elk een ander onderwerp en zijn op verschillende plaatsen op Walcheren te zien. Het onder werp Zeewering is te zien in Westkapelle, landbouw in Domburg, klederdracht in Veere, feest in Middelburg en tenslotte het onderwerp wa tersnoodramp, hoe kan het an ders in de Delta Expo op het werkeiland Neeltje Jans. Wie de foto's van Eva Be snyö op de vijf verschillende locaties bekijkt valt een aantal aspecten op. De vaak aparte standpunten van de camera, de nadruk op de weergave van de 'structuur van het mate riaal, de belangrijke wissel werking tussen donker en licht, de zakelijke benadering van het onderwerp, dat alles speelt een grote rol in haar fo tografie. Eva Besnyö was amper twintig jaar oud toe ze samen met een aantal vooruitstre vende fotografen in die jaren dertig een breuk forceerde met de traditionele fotografie die vooral romantische en schilderachtige plaatjes voort bracht. Besnyö fotografeerde vooral de harde werkelijkheid, het zware leven van de boeren en dijkwerkers van Westka pelle en de desastreuze gevol gen van de watersnoodramp in Stavenisse. De kale realiteit wordt op zo'n manier in beeld gebracht dat de kijker als het ware het moeilijke leven van die tijd aan den lijve onder vindt, zwoegt met de boeren en meelijdt met de getroffenen van de watersnoodramp. Die zakelijke manier van fotogra feren wordt later bekend on der de noemer Nieuwe Foto grafie en mondt uit in een groots opgezette internatio nale fototentoonstelling 'Foto 37', bedoeld om de nieuwe ont wikkelingen in de fotografie aan een breder publiek te to nen. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amster dam bestaande uit alle uitingsvormen van de fotogra fie zoals reportage, portretten, reclame, architectuur en we tenschappelijke fotografie gaf een zeer belangrijke impuls aan de fotografie in Neder land. Eva Besnyö was eigenlijk haar hele leven vooruitstre vend. Dit blijkt zowel uit haar werk als uit haar persoonlijke leven die nauw met elkaar verbonden zijn. In 1910 wordt ze in Boedapest geboren en groeit op in een intellectueel gezin. Na haar gymnasiumop leiding komt ze in de leer bij een progressieve fotograaf, Josef Pécsi. Op haar twintig ste vertrekt ze naar Berlijn, toentertijd het mekka van de internationale avant-garde. Uiteraard komt ze daar in aanraking met nieuwe stro mingen zoals de Nieuwe Ar chitectuur en het Bauhaus, stromingen die, hoewel in aanzet al in haar werk aanwe zig, een belangrijke invloed op haar werk zullen hebben. O.a. de breuk met de romantische fotografie en de zakelijke be nadering van het onderwerp zijn daarvan een gevolg. Ze sluit zich aan bij de Bond van Kunstenaars ter verdediging van culturele rechten en neemt deel aan de anti-fascis tische fototentoonstelling 'De Olympiade onder Dictatuur', een verwijzing naar de olym pische spelen van Berlijn on der Hitier. Ze is mede-organi sator van de eerder beschre ven invloedrijke tentoonstel ling 'Foto 37'. In de oorlog is ze actief in het verzet als mede werkster van de zogenaamde persoonsbewijzencentrale. Op haar zestigste sluit ze zich aan bij de Dolle Mina's, de socialis- tisch-feministische actiegroep die streefde naar een socialis tische samenleving waarin mannen en vrouwen een ge lijkwaardig bestaan hebben. Jarenlang zou zij daarvan de acties vastleggen om het pas in 1976 rustiger aan te gaan doen. Tegenwoordig woont ze in Amsterdam. Hoe komt iemand die zo'n progressieve levensloop kende en veelal in mondaine metro polen verbleef terecht in die uiterst besloten samenleving van Westkapelle. Een dorpje tussen dijk en vuurtoren, voornamelijk bestaande uit noeste dijkwerkers, landbou wers, wat arbeiders en een kleine dorpselite. Een dorp waar men het niet had op bui tenstaanders en waar eeuwen lang slechts onder elkaar ge trouwd werd. In schril contrast met dit besloten Westkapelle lag Domburg, een mondaine bad plaats voor die tijd, waar de elite zich al eind vorige eeuw had gevestigd en dat een grote aantrekkingskracht had op een andere elite, die van de kunstenaars. Leidende figuren in de schilderswereld als Piet Mondriaan en Jan Toorop ver bleven in het dorp en vormden er een groep schilders die de Dpmburgse Beweging vorm den. De dochter van Jan Toor op, Charley, kwam al sinds het begin van de eeuw met haar vader mee naar Domburg. Tij dens een van haar wandelin gen toog zij naar Westkapelle en was op slag in de ban van het dorp en haar bewoners. Daar trof zij tussen de noeste arbeiders een werkterrein aan dat beter bij haar sociaal-rea listische kunstopvatting paste als het mondaine Domburg. Ondertussen was haar zoon John Fernhout een jaar op de Agfa-Filmschule in Berlijn waar hij Eva Besnyö leerde kennen. Onder de dreiging van het opkomende nazisme in Duitsland gaf hij haar de raad naar Nederland te verhuizen. Ze volgt zijn raad op en vestigt zich in Amsterdam. Een jaar later trouwen ze. Met haar echtgenoot, zijn moeder en Joris Ivens, bij wie John in de leer was, bezoekt Eva Besnyö voor de eerste keer Westkapelle. Ze raakt ge fascineerd door het Zeeuwse landschap maar vooral West kapelle met z'n kleine huisjes vlak achter de dijk maakt in druk. De Westkappelaars lig gen haar wel. Overdag trekt ze er opuit op de fiets of te voet om Westkapelle en de omge ving te verkennen. Op haar trektochten neemt ze foto's van onder meer de zeedijk en zijn dijkwerkers, de Zeeuwse boer en boerin, taferelen op het strand en van de jaarlijkse kermis in Middelburg. Later in 1953 krijgt Eva Be snyö de opdracht om de gevol gen van de watersnoodramp In de jaren dertig was klederdracht een alledaags verschijnsel. Besnyö legde het vast in Westkc pel le. op de foto vast te leggen. Ze gebieden van Zeeland. Daar inspectie van de zeedijk en h gaat naar Stavenisse op Tho- legt ze de ravage vast die in zware werk dat voor het he len, een van de ergst getroffen het dorp was aangericht, de stel verricht moet worden. U kunt nu als spaarder, beginnend of juist ervaren belegger aan boord stappen van de "Stad Zierik- zee". Daar maakt u kennis met het grote scala aan beleggingsprodukten en -diensten dat de ABN Bank u kan bieden. En misschien gaat u dan met een nog groter enthousiasme voor beleggen weer aan land. Voortvarend Beleggen. Een naam die wij niet voor niets hebben gekozen. Voortvarend beleggen is een grootscheepse activiteit van de ABN Bank die vanaf 1 oktober tot en met 6 oktober as. wordt gehouden op verschillende plaatsen in Zeeland. In Zierikzee, Goes, Kortgene, Middelburg en Temeuzen zal worden aangemeerd. Op de prachtige boot de "Stad Zierikzee" speelt zich deze week van alles af voor iedereen die zich voor beleggen interesseert: lezingen, audio-visuele presentaties, beleggersinformatie en een grote beleggersmarkt staan op het programma Daarnaast wordt een prijsvraag georganiseerd waarmee een hoofdprijs ter waarde van f 1.000,- te winnen ia Bel dan voor meer informatie naar de ABN Bank in Goes, 01100-30697 (tst. 62) of ga even langs bij één van de ABN-kantoren bij u in de buurt Axel, Weststraat 1, telefoon: 01155-1433. Goes. Grote Markt 11-13, telefoon: 01100-30697. Haamstede. Noord straat 47, telefoon: 01115-1764. Hulst, Steenstraat 7, telefoon: 01140-14055. Kortgene, Hoofdstraat 19, tele foon: 01108-1345. Middelburg. Markt 81. telefoon: 01180-25258. Oostburg. Brouwerijstraat 9, telefoon: 01170- 2858. Oost Souburg. Kanaalstraat 36-38, telefoon: 01184-61992. Sas van Gent, Westkade 86. telefoon: 01158- 3440. Sluis. Zuiddijkstraat 8, telefoon: 01178-1620. Temeuzen, Herengracht 11. telefoon: 01150-95051, Dreb- belstraat 26, telefoon: 01150-96550. Vlissingen. Coosje Buskenstraat 141, telefoon: 01184-15151. Zierikzee. Oude Haven 9. telefoon: 01110-12453. VIDEOPRODUKTIE - Op maandagmiddag 17 sept. van 16.00-17.00 uur is er een open les videoproduktie voor kinderen van 10-14 jr. Aan de orde komen: basislessen to neelspelen voor de camera, het spelen van verschillende genres, het maken van een scenario en draaiboek voor een spannende videofilm. De cursus wordt georganiseerd door de Stichting voor Drama-activiteiten Zeeland en vindt plaats in wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen. Maximaal 12 deelnemers. Vooraf aanmel den via 01184-67542. SPELLETJESAVOND - Met ingang van 18 september start Soos 55+ haar wekelijks spelletjesavond op dinsdag van 19.00 tot 21.45 uur in Bachten Komme, Badhuisstraat 104 in Vlissingen. Er wordt gesjoeld, gekaart en rummi- cub gespeeld. Toegang gratis. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn voor Ouderen, tel. 65062. VOLKSDANSEN - In wijkpost „De Woelige Werf" van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg start op woensdag 19 september volksdansen voor 55+-ers o.l.v. mevrouw H. Jansen van Roosendaal. De lessen zijn iedere woensdagmiddag vanaf 19 september van 14.00- 15.00 uur. Voor informatie kunt u bellen naar 27537. Het adres van de Woelige Werf is Rijnstraat 12, ingang IJs- selstraat. DARTTOERNOOI - Donderdag 13 september wordt er in de Tapperij/Happerij de „Happy Buccaneer" aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen een open Tac-Tic dart- toernooi gespeeld. Het toernooi begint om 20.00 uur, in schrijfgeld bedraagt vijf gulden. ROCKEN - Zaterdag 15 september is er in de Tappe rij/Happerij de „Happy Buccaneer" aan de Aagje Deken straat in Vlissingen in het kader van het Sixtiesfestival aldaar een spetterend optreden van de rock rollband 'Callboys'. Callboys staan garant voor een „sfeervol rock and roll entertainment". Hun optreden begint om 21.00 uur en de toegang is gratis. ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziek Korps houdt op zaterdag 15 september een rommelmarkt aan de Driewegenhof in Middelburg. Vanaf negen uur is er van alles te koop. Boeken, kopjes, glaswerk, een antiek spin newiel, klein meubelen en oude instrumenten. Voor in formatie 01180-15618. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van muziekinstrumenten. ABDIJCONCERT - Het Middelburg Muziekkorps geeft zondag 16 september om 11.30 uur een concert op het terras van restaurant De Abdij in Middelburg. FANCY FAIR - Op zaterdag 15 september houdt de peuterspeelzaal „Het Baken" van 9.30 tot 13.00 uur een fancy fair met kleding-, speelgoed- en boekenbeurs in de speelzaal aan de Irenestraat 29 in Oost-Souburg. Spullen kunnen ingeleverd worden op woensdag 12 september van 13.00 tot 15.00 uur in de speelzaal. Niet verkochte goe deren kunnen zaterdag 15 september na 13.00 uur afge haald worden. CLUB - De Stichting S.K.W. Middelburg gaat van start met clubs in de Springplank in Nw. en St. Joosland. Op dinsdag 18 september komen kinderen van 9-12 jaar aan hun trekken en van 19.00-20.30 uur, woensdag 19 septem ber is van 14.00-15.30 uur gereserveerd voor kinderen van 4-8 jaar en op vrijdag 21 september starten de 12-15-jari- gen van 19.30-21.30 uur. De groepen komen eenmaal per 14 dagen bijeen. Alle groepen kunnen nog begeleiders ge bruiken. EILANDENTOCHT - Toerclub Walcheren houdt op zaterdag 15 september de jaarlijkse eilandentocht. Voor het eerst zijn er twee verschillende afstanden. Voor de echte liefhebber is er de 200 kilometertocht die over alle Zeeuwse en een gedeelte van de Zuid-Hollandse eilanden voert. Nieuw is de 100 kilometer route die niet verder reikt dan Schouwen-Duiveland. Inschrijving bij: De Rij wielcentrale, Koudekerkseweg in Vlissingen tussen 8.00 en 9.00 uur. Ieder kan op eigen gelegenheid vertrekken, de aankomst is als vanouds bij hotel Walcheren in Koude- kerke. VIDEO - Dinsdag 18 september om 20.00 uur houdt Shot 68 in het clublokaal Breehof aan de Breestraat 8-10 in Vlissingen een bijeenkomst voor videofilmers. Onder deskundige leiding worden enkele videoproblemen be handeld o.a. hoe werkt mijn videocamera, het maken van goede video-opnames, het gebruik van diverse montage- apparatuur en hoe werkt beeldmontage en audiodubbing. Iedere tweede en derde dinsdag van de maand is er een bijeenkomst in het clublokaal voor beginners en gevor derden. FOTO'S EN DIA'S - De Middelburgse Fotro- en Dia club verzorgt op dinsdag 18 september een presentatie van vakantiefoto's en -dia's en de resultaten van de na tuur fotosafari. Aanvang 20.15 uur in „De Vergulde Baars". 11.00-21.00 11.00-18.00 Van klapstoel tot fauteuil Vergrijzing en ontgroening van de Nederlandse bevolking hebben tot gevolg dat meer vrouwen nodig zijn op de ar beidsmarkt. Veel vrouwen die lange tijd niet buitenshuis hebben gewerkt, merken dat hun scholing niet (meer) vol doende is. Zij komen alleen nog in aanmerking voor - slecht betaald- laaggeschoold werk. Hun positie op de ar beidsmarkt blijft daardoor zwak. In het verleden is geble ken, dat deze arbeidskrachten 'als klapstoelen' terzijde wer den geschoven, zodra de eco nomische situatie veranderde. Vrouw en Werk Zeeland houdt zich bezig met het advi seren en begeleiden van vrou wen die op zoek zijn naar be taald werk. Persoonlijke be nadering staat voorop. De vrouw, die aanklopt tijdens een van de wekelijks gehou den spreekuren, krijgt voor lichting en advies over de stappen die zij kan zetten om betaald werk te vinden of een opleiding of beroep te kiezen. Daarnaast organiseert Vrouw en Werk orienterende cursus sen. In het afgelopen cursus jaar waren dat de cursussen 'Vrouw en Werk', 'Vrouw en Techniek', Vrouw en Eigen Bedrijf' alsook cursussen ge richt op buitenlandse vrouwen en vrouwen met een WAO/ AAW-uitkering. Immers, vrouwen die door arbeidson geschiktheid hun oude beroep niet meer kunnen uitoefenen, moeten zich ook opnieuw orienteren op de arbeids markt. Die arbeidsmarkt is de laat ste jaren nogal veranderd. Vooral in de uitvoerende tech nische beroepen bestaat een nijpend tekort aan arbeids krachten. Technische beroe pen waren vroeger voor meis- Technische beroepen zijn voor vrouwen niet langer taboe jes taboe. Niet helemaal onte recht, want het werk was vaak zwaar en vuil. Door de mo derne hulpmiddelen is het (ADVERTENTIE) werk schoner, lichter en dus veel aantrekkelijker gewor den. Door de oriëntatiecursus Vrouw en Techniek komen vrouwen tot de ontdekking dat het heel leuk kan zijn om in de metaal, de installatietechniek of in de elektrotechniek te werken. De vrouw en werk winkels helpen vrouwen bij het vinden van goede scholing. Men werkt daarbij nauw sa men met diverse andere orga nisaties in de provincie, zoals de Arbeidsbureau's, diverse scholen en centra voor vol wasseneneducatie, de Kamer van Koophandel, de Provincie en Gemeentes. Vrouwen met een goede op leiding vinden makkelijker een baan en zullen ook minder gauw weer aan de kant gezet worden: de klapstoel wordt omgebouwd tot een fauteuil waar je niet omheen kunt. In middels zien de meeste vrou wen het belang van een baan, die economische zelfstandig heid biedt, wel in. Vrouw en Werk probeert in directe con- MIDDELBURG - Ter gele genheid van het 20-jarig be staan geeft het I.G.K. "De Zui- derzangers" een jubileumcon cert op 28 september in de Concert-en gehoorzaal te Mid delburg. Verder werken mee: Vocaal ensemble "St. Laurens", ko perkwintet Onda Middelburg en de alt Marja de Waard. Op deze avond zal het koor voor het eerst optreden in de nieuwe koorkleding. Aanschaf hiervan werd mede mogelijk gemaakt door een gift van het j Anjerfonds. Kaarten a 7.50 per stuk zijn verkrijgbaar vanaf 21 september bij Pianohandel De Hamernoot, Herenstraat 6, Middelburg en op 28 septem ber aan de zaal. Aanvang van het concert: 20.00 uur. tacten met het bedrijfsleven werkgevers te stimuleren om herintredende vrouwen aan te nemen en actief te begeleiden in hun loopbaanplanning. In oktober 1989 hield men een studiemiddag voor leidingge venden en personeelsfunctio narissen met het thema 'Van baan naar loopbaan'.Ook be nadert men gemeentelijke en provinciale overheden om hen ertoe te bewegen de positie van vrouwelijke ambtenaren te verbeteren. De gemeente Vlissingen heeft vorig jaar als eerste Zeeuwse gemeente een ambtenaar voor Positieve Aktie aangesteld. Dat de Vrouw en Werkwin kels in een behoefte voorzien mag blijken uit het feit dat de meeste cursussen dit najaar vol zitten. Alleen bij de oriën tatiecursus 'Vrouw en Tech niek' kan men nog cursisten plaatsen. Op maandag 17 sep tember wordt een informatie middag gehouden bij het C.B.B., Papisland 1 in Middel burg, telefoon 01180-37555. Voor informatie over deze en andere cursussen kan men uiteraard ook terecht bij de Werkwinkels. Voor Goes is het adres 's Heer Hendrikskinde- renstraat 54, telefoon 01100 20329. In Middelburg vindt men de Vrouw en Werkwinkel aan de Nieuwstraat 47, tele foon 01180-37555. Voor m..r info.moll. 01100-21020 (ADVERTENTIE) PLEZIER WAARIN O.A. VOORLICHTING DRESSUUR EXOTISCHE DIEREN WEDSTRIJDEN KINDERDIERENHOEK FANTASTISCHE VOGELSHOW HUISDIERBENODIGDHEDEN EN NOG VEEL MEER.

Scheldebode | 1990 | | pagina 11