Kinderen zijn belangrijk, ouders ook ÏE^üas> Renovatie boulevard RPCZ GEEFT CURSUS 'OMGAAN MET KINDEREN' rS mm ELKE ONDERNEMER LID VAN DE VVV VLISSINGEN Excursie naar Verdronken Land van Saeftinghe WANT DE VVV IS ER (OOK) VOOR DE ONDERNEMERS SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 MIDDELBURG - Als ouder hou je van je kind. Met je kind omgaan kan vaak plezierig zijn, maar het is niet altijd even gemakkelijk. Je kind wil niet eten, niet slapen of vertikt het om z'n kamer op te ruimen. Het wil alleen maar gerafelde kleren aan. Het botert niet tussen de kinderen onderling. Er wordt gestolen en ze slaan elkaar. Allemaal heel gewoon, maar je voelt je machteloos en kunt een steuntje in de rug gebruiken. Bovenstaande tekst is het begin van de brochure voor de cursus 'omgaan met kinderen', die in okto ber van start gaat. Doel van deze cursus is ouders dat steuntje in de rug te geven. Tijdens een aantal bijeenkomsten leert men vaardigheden die men di rect in het gezin kan gebruiken. Men leert proble men oplossen door beter naar elkaar te luisteren. Ervaringen JN» m rvMwmww £*m«€fic4 4 c«och#cs conèocl Het seizoen voor bij? Voor de VVV- Vlissingen is het al 1991! A De cursus Lezen en schrijven voor Nederlanders 307 DOMBURG - De werkgroep architectuur van de Zeeuwse culturele Raad heeft vier ar chitecten gevraagd om ideeën te leveren voor een mogelijke andere bebouwing van de boulevard van Domburg. De werkgroep wil de discussie over hedendaagse bouwkunst daarmee stimuleren en een bijdrage leveren aan het stre ven om Zeeland aantrekkelij ker te maken voor de ver- blijfsrecreant en als vesti- gingsgebied. De werkgroep heeft voor Domburg gekozen vanwege de geschiedenis van dit stadje als badplaats en kunstcentrum. Aan het einde van de vorige eeuw ontwikkelde Domburg zich plotseling tot een mon dain en internationaal kuur oord. Het toneel van veel van deze ontwikkelingen is het gebied tussen de villa Carmen Sylva en de voormalige watertoren aan wat nu de Boulevard van Schagen heet. Er is een bebouwing denkbaar die deze historische plek meer eer aandoet, temeer omdat Dom burg droomt van een nieuwe toekomst als kuuroord. De architecten hebben in de vorm van maquettes en tekeningen vier voorstellen gedaan voor een andere be bouwing van de Domburgse boulevard. Hun plannen wor den van 1 tot en met 30 sep tember - tijdens de 2e Zeeland Cultuurmaand - getoond in het theater van het recreatie centrum Dorimare in Dom burg. Op zaterdag 15 september lichten vier architecten hun plannen toe in lezingen in het theater van het recreatiecen trum Dorimare in Domburg. Daarna is er een discussie van o.a. de leden van de beoorde lingscommissie. Deze bijeen komst begint om 10.30 uur en duurt tot ongeveert 17.00 uur. De toegang is vrij. Marjan Anschutz is een van de mensen van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) die de cursisten bege leidt. "Je kunt voor alles een opleiding krijgen, maar niet voor ouder. Dat wordt je ge woon," vertelt zij. "Vaak gaat het vanzelf goed, maar soms heb je het gevoel dat het alle maal niet zo lekker loopt. Meestal komt dit doordat men niet goed naar elkaar luistert. We geven in de cursus dan ook veel aandacht aan communi catie. Dus duidelijk zijn in de manier waarop je zelf iets zegt en luisteren naar wat de ander zegt. Dat oefenen we door middel van korte presentaties en oefensituaties". Vorig jaar werd de cursus 'omgaan met kinderen' ook op een aantal plaatsen in Zeeland gehouden. Ouders die deze cursus gevolgd hebben vinden zichzelf nu vaardiger in het omgaan met kinderen. Hun ervaringen komen naar voren in een aantal uitspraken na afloop van de cursus: - In een aantal gevallen zijn de wrijvingen opgelost; tevens is de verhouding tussen de ge zinsleden onderling soepeler gaan lopen. - Door actief te luisteren be grijp ik beter wat de behoefte van een ander is. De ander is daardoor geneigd meer te ver tellen. - Ik merk dat m'n kind af en toe zelf z'n problemen oplost. Marjan Anschutz heeft de in druk dat de cursus duidelijk beantwoordt aan de behoefte van mensen. "Vaak is er een automatisch patroon ontwik keld tussen ouders en kinde ren. Je kent elkaar door en door en toch ontstaan er soms botsingen. Vooral wanneer iets voor de een wel een pro bleem is, maar voor de ander niet. Bijvoorbeeld: als een moeder zich ergert dat haar kind steeds met modderschoe- nen naar binnen loopt is dat voor de moeder een probleem, niet voor het kind. Je moet dat goed uit elkaar houden. Als iets voor het kind een pro bleem is, ga je daar anders mee om dan wanneer het voor jezelf een probleem is". In de cursus leert men om pro blemen in het gezin te voorko men. Als er moeilijkheden zijn, leert mqp die op te lossen op een voor ouders en kinde ren aanvaarbare manier. Om O o t Marjan Anschutz van het RPCZ is een van de begeleidsters het 'lastige' gedrag van kinde ren te veranderen, biedt de cursus een oplossing zonder gebruik van macht of dreige menten. "Het belangrijkste is dat ouders en kinderen goed naar elkaar luisteren. Dat be tekent aadacht hebben voor de ander en eventueel vragen 'hoe bedoel je dat'. Ook de non-verbale signalen zijn be- Paula Bosschaart, informa- trice: „Over de VW-Geschenkbon worden diverse indianenver halen verteld. Wij merken dat bij de benadering van poten tiële nieuwe leden. „De VVV- bon? Ach nee, die kun je hier als klant toch bijna nergens besteden. En trouwens, dat kost me als ondernemer elke keer wel 10% provisie! Die winst marge heb ik nu eenmaal niet". Niet waar, volledig on juist, onzin. In Vlissingen en Souburg zijn er ruim 100 winkels en res taurants die de VW- Ge schenkbon graag accepteren. Dat zijn er nogal wat.' Boek handels, juweliers, grootwin kelbedrijven, drogisterijen, kado-shops, modezaken, kap salons, bloemisten, restaurants, muziek- en platenzaken, reis- buro's, in vrijwel elker branche zijn er diverse zaken waar de klant met een VW-bon kan betalen. En de provisie die de onder nemer bij verzilvering inlevert op de bon is zeer zeker geen 10%! Die provisie is zelfs lager dan de provisie die op de meeste credit-cards wordt in gehouden, namelijk 4tt%. In de vergelijking met de credit-cards vallen trouwens nog twee belangrijke verschil len op. Om te beginnen is dat het feit, dat veel klanten niet hun hele aankoop met VVV- bonnen voldoen. „Negenenzes tig vijftig zegt u? Dan heb ik hier negenenveertig gulden vijftig en nog een WV-bon van twintig gulden". In tegen stelling tot een credit-card be taling, geldt de provisie uiter aard alleen over die bonivaarde van twintig gulden. Een ander verschil is de ver melding van de winkel, het be drijf dat de VW-bon accep teert, op een „bijsluiter". Over zichtelijk gerubriceerd, staan in dat drukwerkje alle zaken vermeld, waar de bon is te be steden. Met de naam, het adres en het telefoonnummer. Dui delijker kan het niet. Elke winkelier kan VVV- bonnen accepteren. De enige voorwaarde is, dat hij lid van de VW moet zijn. Dat lid maatschap kost de ondernemer (contributie-niveau 1990) f 115.- ex BTW per jaar. De bonnen worden verzil verd door een deel daarvan op te sturen naar de Stichting Landelijke Geschenkbon in Vleuten. Na ongeveer twee we ken staat het totaalbedrag van de bonnen, min 4'h% provisie op de bank- of girorekening van de ondernemer. De VW- Vlissingen ver kocht in 1989 voor zo'n 350.000 gulden aan WV-bonnen. Die op hun beurt weer werden be steed bij al die bedrijven die op de bijsluiter staan vermeld. Landelijk werd in 1989 voor 70 miljoen aan VW-bonnen omgezet. Om ook WV-bonnen te kunnen accepteren hoeft u alleen maar lid van de VVV te worden. Mag ik u daartoe uit nodigen „Zo, de vakantiedrukte is voorbij. Het is nu wel lekker rustig bij de VVV zeker?" Niets is minder waar. Natuur lijk is er minder publiek aan de balie en zijn de hectische taferelen van het hoogseizoen weer even achter de rug. Maar, zo werkt de WV-Vlis singen nu eenmaal, als het ene seizoen stopt, begint het vol gende. De voorbereiding voor het seizoen 1991 gaat nü van start! Want ook in 1991 hebben we actueel, volledig en perfect in formatie- en promotiemate riaal nodig. Materiaal, dat er voor de kerstvakantie weer moet zijn, om op het juiste mo ment het publiek te kunnen wijzen op de aantrekkelijke kanten van een kort of lang verblijf in Vlissingen. Het kleurrijke Vakantie Magazine Vlissingen 1991, het overzicht van alle verblijfsmogelijkhe den (het Accommodatiekatern 1991), de Arrangementen- krant, Duitse, Engelse en Franse brochures over Vlis singen, alles is nu al weer in voorbereiding om het publiek ook volgend jaar voor Vlissin gen te winnen en vast te hou den. Voor het Vakantie Maga zine Vlissingen 1991 begint over enkele weken de adver tentiewerving. De hoofdarti kelen worden op dit moment geschreven, de gegevens-over- zichten worden in de nu ko mende periode geactualiseerd. Werkzaamheden, die allemaal door het personeel van de VVV zelf worden verricht. Fiets-, wandel- en monumen tenroutes moeten opnieuw worden uitgedacht, beschre ven, gecontroleerd, geïllu streerd, fotomateriaal verza meld, iedereen bij de VVV heeft er de handen vol aan. En dat in een periode waarin de VW-mede- werk(st)ers na een enorm druk seizoen (eindelijk) vakantie kunnen opnemen. Niet ieder een realiseert zich namelijk dat de seizoensdrukte bij de VVV inhoudt dat van eind juni tot begin september geen verlof kan worden opgeno men. „Het is nu wel lekker rustig bij de VVV zeker?" Nee, dus. Het werk gaat onverminderd door. Want ook onze gasten in 1991 zullen tevreden zijn over de informatie, de service en de produkten die de VW-Vlis- singen hen zal bieden. Voor de WV-Vlissingen is het al 1991! VVV-i Vlissingen Nieuwendijk 15 4381 BV VLISSINGEN Tel. 01184-12345/19275 «éif» iTH langrijk: niet alleen de inhoud van wat iemand zegt, maar ook de manier waarop het wordt gezegd en de gevoelens die daarbij een rol spelen zijn belangrijk. Een kind dat boos roept: 'gaan we nou nog niet eten' bedoelt misschien te zeg gen 'ik heb honger'". Wat men tijdens de cursus leert, moeten de mensen uiter aard thuis verder oefenen. "Opvoeden leer je niet in een aantal avonden, je moet het steeds in de praktijk doen. Het gaat om heel gewone dingen, die vaak onbewust goed gaan. Maar wanneer het fout gaat, leer je door de cursus na te gaan hoe het komt dat het fout gaat. We geven geen recept hoe het moet, ieder heeft z'n eigen normen en waarden. Maar het is goed te realiseren welke normen en waarden voor jou belangrijk zijn. Er zijn wel een aantal uitgangs punten. Kinderen zijn belang rijk, maar ouders ook!. Je moet jezelf niet altijd wegcij feren. Je kunt pas aandacht voor anderen hebben als je het gevoel hebt dat je ook tijd ge noeg voor jezelf kunt nemen". De cursus is toegespitst op ouders met kinderen in de leeftijd van 0-18 jaar. Maar omdat het eigenlijk om com- munatieve vaardigheden gaat, ontdekken mensen dat ze er ook veel aan hebben in hun werk of in de omgang met vrienden. De oudercursus wordt geor ganiseerd door de stichting TAO (training, advies en ont wikkeling). TAO heeft als doel om mensen buiten de directe doelgroep van het gesubsi dieerde werk van het RPCZ in staat te stellen gebruik te ma ken van de deskundigheid en de ervaringen van RPCZ me dewerkers. De opbrengt van de cursus vloeit terug naar het RPCZ. De cursusleiders zijn - FOTO: HARRY DE LANGE opgeleid door medewerkers van dr. Thomas Gordon, die in Amerika veel met ouders en kinderen heeft gewerkt. De cursus 'omgaan met kinde ren' bestaat in feite uit drie opeenvolgende series bijeen komsten. De eerste cursus duurt vijf weken, elke week is er een bijeenkomst. In deze eerste cursus komt aan de or de: - luisteren naar wat je kind eigenlijk bedoelt; - dui delijk zijn over je eigen wen sen en behoeften; - problemen met kinderen op een voor ieder plezierige manier oplos sen; - en helpen wanneer je kind met een probleem zit. De deelnemers krijgen en cur suspakket met een oefenboek en diverse gezinsspelletjes om thuis met de kinderen te spe len en de geleerde vaardighe den te oefenen. In de cursussen twee en drie kunnen ouders hun vaardigheden verdiepen en uitbreiden. De cursussen worden in Mid delburg gegeven op vijf maan dagavonden. Bij voldoende be langstelling wordt de cursus ook op dinsdagochtend gege ven. Het RPCZ wil zoveel mogelijk mensen op de hoogte brengen van de mogelijkheden. Daarom is er op woensdag 19 september een informatie markt in de Roozenburgschool aan de Kruitmolenlaan 70. Van 14.00 tot 22.00 uur staan de deuren voor iedereen open. Natuurlijk kan er ook telefo nisch contact opgenomen wor den met Marjan Anschutz van het RPZC. Haar nummer is 01180-36525. VLISSINGEN - De Konink lijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging (KNNV) houdt op zaterdag 8 september een excursie naar het Ver dronken Land van Saeftinghe, het geologisch reservaat 'De KauteF in Nieuw Namen en de kreken in het grensgebied. Het is om 10.00 uur verza melen geblazen in het etablis sement 'Het Verdronken Land' in Emmahaven. Als gidsen en begeleiders treden op Jean Maebe, vogelkenner, Richard Bleijenberg, conservator van 'De Kauter' en Jan Boom, bio loog en schapenhouder op Saeftinghe. Deelnemers wordt geadvi seerd voorzien te zijn van laarzen, regenkleding en - om dat de excursie omstreeks 17.00 uur eindigt - een lunch pakket. Deelname staat open voor iedereen en is gratis. Ik wordt uitgelaggen als ik foouten schreif en daarrom durf ik niks meer op papier zetten. De cursussen worden gehou den op maandagmiddag van 13.00 tot 15.30 uur en op woens dagochtend van 9.00 tot 11.30 uur. In het gebouw van de Stichting Basiseducatie aan de Julianalaan 13 in Vlissingen. Tel. 01184-17819. DWERGPAPEGAAI - Bij de gemeentepolitie te Vlis singen zijn in de periode van 22 tot 29 augustus de vol gende voorwerpen aangegeven: een voorzet-zonnebril, een kinder brilletje met blauw montuur, een dwergpape gaai, 2 piepschuimen zwembanden, een beugel, een stop watch, 2 badhanddoeken met sokken, hemden en gym schoenen, een damesjack, een kindersportschoen, 2 sleu tels aan een ring, een assasleutel aan een label en 3 sleu tels aan een ring. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die periode een cyperse kater (met wit) aangegeven. OECUMENISCH - Het thema van de oecumenische ex perimentele dienst van zondag 9 september is: Europa - Utopia? De dienst, die is voorbereid door de Middel burgse J.K.V.-kern, begint om 16.30 uur in de Hofplein- kerk te Middelburg. Voorgang is ds. O. Elseman. SCHELDEBUURT - Vandaag vanaf, woensdag 5 sep tember, wordt er elke woensdagmiddag van 14.00-15.30 uur kinderclub gehouden voor kinderen in de leeftijd van viert t/m negen jaar in het buurthuis 'Scheldebuurt'. De kosten bedragen voor de gehele middag 1.- p.p. Vanaf donderdag 6 september is elke donderdagmorgen van 9.00-11.30 uur een koffieuurtje voor de buurtbewoners in het buurthuis 'Scheldebuurt'. Een ieder is van harte wel kom. BORSTVOEDING - De moedergroep van de Vereni ging Borstvoeding Natuurlijk, organiseert deze maand weer een informatie-avond over borstvoeding. Maandag 10 september wordt het thema 'Borstvoeding hoe werkt het en waarom is het zo belangrijk' behandeld. Iedereen met belangstelling voor dit onderwerp is van harte wel kom. Tijd: 20.00-22.00 uur. Voor informatie over het adres: 01184-68279. KINDERMISHANDELING De Stichting VSK-Zeeland (Vereniging tegen seksuele kindermishandeling binnen het gezin) is telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kan tooruren: 9.00-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Tevens is er dagelijks een vast telefonisch spreekuur van 8.30-9.00 uur. Buiten deze kantoortijden kan men een boodschap inspreken op het antwoordapparaat. ZEE-ZONDAG Op zondag 9 september om 19.00 uur wordt, onder aus piciën van de Raad van Kerken, in Open Hof aan de A. Gogelweg te Vlissingen, de jaarlijkse dienst voor Zee- Zondag van de Missions to Seamen gehouden. Deze dienst wordt geleid door Father Aidan S.S.F. en dhr. J.W. Schef- fers, Pater Capucijn, te Middelburg. Predikant is ds. M. de Boer eveneens te Middelburg. Medewerking wordt verleend door het muziekkorps van het Leger des Heils te Vlissingen. EYE TO EYE - Donderdag 6 september is er in de Tap perij /Happerij de 'Happy Buccaneer' aan de Aagje De kenstraat te Vlissingen een live optreden van de Vlissin- gense Symphonische Rockformatie Eye to Eye. JUBILEUM - PRESTATIELOOP - Terre des Hommes houdt in samenwerking met de atletiekver. 'Atletica' de 25e prestatieloop. Datum: zaterdag 8 sept. Afstanden zijn: 4 en 8 km. Inschrijvingen vanaf 13.45 uur bij Camping Dishoek. Kosten 3.50 p.p. De opbrengst komt ten "goede aan de kinderen in de Derde Wereld. ORIGAMI - Op maandag 10 sept. wordt er een vouw- avond van Japanse vouwkunst gehouden in Hotel Wal cheren voor alle liefhebbers van Origami, de avond be gint om 20.00 uur en eindigt om 22.00 uur. Toegang 5.-. Ook is er deze avond gelegenheid om informatie in te winnen over de nieuwe cursus. Vanaf woensdagmorgen 19 sept. start er een basiscurus Origami van 8 lessen in Openhof te Vlissingen. Voor inl. en opgave kunt u bellen naar Hannie van Sluis, tel. 01196-12703, docente van de Origami Sociëteit Nederland. KLAVERJASSEN - Donderdag 6 september is er weer klaverjassen in het verenigingsgebouw 'de Arne'. Rade- macherstraat 32 te Arnemuiden. Aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.00 uur. Deze klaverjasavonden worden iedere le donderdag van de maand gehouden en is voor iedereen toegankelijk. BINGO - Op dinsdag 11 september verzorgt 'Aktiva' te Oost-Souburg een bingo-middag voor ouderen. Er zijn leuke prijzen te winnen, bovendien belooft 'Aktiva' in de pauze een leuke voordracht. De zaal is open om 13.30 uur en de balletjes beginnen om 14.00 uur te rollen. Toegangs kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar a ƒ3.- op woensdag 5 september van 14.00-16.00 uur in Bach ten Poorte of 11 september aan de zaal. FANCY FAIR - Op zaterdag 8 september houdt de Bouwen Ewoutsehool (openbare basisschool) van 10.00 tot 15.00 uur in en rond de school in de Bouwen Ewoutsehool te Vlissingen een grote fancy fair. De opbrengst hiervan is bestemd voor vervanging en uitbreiding van audiovi suele hulpmiddelen (video, televisie, cassetterecorder enz.). BAZAR-ROMMELMARKT - Het Christelijk Natio naal Basisonderwijs 'Valerius', Wijngaardstraat te Veere houdt op zaterdag 8 september een bazar/rommelmarkt. Naast de verkoop van oude schoolplaten en -boekjes en grote en kleine 'rommel' vinden er diverse activiteiten plaats. Het spektakel begint om 10.00 uur. EERSTE HULP - Op maandag 8 oktober start de E.H.B.O. afdeling Vlissingen met een cursus E.H.B.O. voor het behalen van het eenheidsdiploma E.H.B.O. De cursus voor gevorderden begint op maandag 1 oktober. Voor inlichtingen kunt u terecht bij het secretariaat: Scheldestraat 1 - 229, 4381 RP Vlissingen. Tel.: 01184- 17967.

Scheldebode | 1990 | | pagina 7