RIAGG biedt hulp in geestelijke nood Wijs dankzij de Gezondheidswijzer GGD vooral voor medische zaken Logopedie voor communicatie Spel en Opvoeding voor iedereen die met kinderen omgaat Mensendieck voor goede lichaamshouding ZCAD voor verslaafden Gehandicaptenbeleid adviseert en informeert Platform behartigt belang van patiënt Kruisvereniging voor wijkverpleging KRUISWERK Oudervereniging voor geestelijk gehandicapten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 313 i Het bureau Goes van de Re gionale Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezond heidszorg (RIAGG) is geves tigd op de begane grond en eerste verdieping van Magno lia. Een RIAGG biedt hulp bij ernstige persoonlijke, psychi sche en psychiatrische proble men. Veel mensen kennen op voedkundige problemen, ang sten en spanningen, relatie problemen, onzekerheid of de pressieve gevoelens. Anderen voelen zich bedreigd of ach tervolgd of vinden geen aan sluiting bij de maatschappij. Veel mensen kunnen proble men zelf, al dan niet met hulp van familie of vrienden, oplos sen. De RIAGG helpt mensen die er op deze manier niet uit kunnen komen. De RIAGG wordt 'bemand' door pedagogen, psychiaters, maatschappelijk werkenden, psychologen, speltherapeuten, sociaal psychiatrisch ver pleegkundigen en psychothe rapeuten. Ze hebben elk hun eigen deskundigheid en werk terrein, maar werken vaak sa men in een team. Het Jeugdzorgteam biedt hulp bij vastgelopen gezins verhoudingen of bij kinderen en jongeren met emotionele- en gedragsproblemen. Soms zijn enkele gesprekken met ouders voldoende, soms gaan de kinderen alleen in therapie, soms met groep, soms samen met de ouders. Voor jonge kinderen is er een spel therapeute. De ge dachte hierachter is dat kin deren zich beter met een spel uit kunnen drukken dan met woorden. De therapeute pro beert de problemen door mid del van het spel aan te pakken. Al spelend leert het kind bij voorbeeld zijn angsten te overwinnen. De leeftijdsgrens voor de jeugdzorg is achttien jaar. Iedereen boven de achttien jaar die een beroep doet op de RIAGG komt terecht bij de Volwassenzorg. Problemen als angst, verwarring, nervositeit, onzekerheid, hyperventilatie en depressie zijn vaak ge hoorde klachten, maar ook mensen met ernstige huwe lijks- of relatieproblemen en contactmoeilijkheden kunnen bij de RIAGG terecht voor hulp. Psychiatrische proble men vragen vaak meer gespe cialiseerde hulp. Bij de Volwassenzorg kan de hulpverlening bestaan uit individuele gesprekken, bege leiding, groepstherapie of ge sprekken waarbij ook de part ner aanwezig is. Indien nodig worden medicijnen verstrekt. Bij psychotherapie betalen de cliënten een eigen bijdrage van vijf gulden. De Ouderenzorg is gericht op mensen van vijfenzestig en ouder die problemen hebben. Isolement na het overlijden van de partner of de hinder die lichamelijke opleveren zijn redenen waarom ouderen hulp van de RIAGG inroepen. Het team Ouderenzorg werkt nauw samen met huisartsen, bejaarden- en verpleegtehui zen en vaak ook worden fami lieleden van de cliënt bij de hulpverlening betrokken. Het Preventie en Dienstver leningsteam werkt nauw sa men met de hulpverleners uit de andere teams. Deze hulp wordt vaak geboden in de vorm van projecten als zelf moord bij jongeren, kinder mishandeling, eenzaamheids- en isolatieproblemen, rouw verwerking en sociale vaar digheden. Deze afdeling is vorig jaar gestart met een proefproject dagbesteding en dagstructure ring bij ex-psychiatrische pa tiënten. Dertig mensen komen dagelijks bij elkaar en probe ren lijn in hun leven te bren gen. Dit project zit niet in Magnolia, maar in het oude zusterhuis van het Johanna- ziekenhuis in Goes. In principe is de RIAGG al leen toegankelijk op verwijzng van de huisarts. Ook specialis ten, leerkrachten, wijkver pleegkundigen en politie kan doorverwijzen. Voor mensen die per se niet willen dat de huisarts van hun problemen op de hoogte wordt gesteld, kan een uitzondering worden gemaakt. Binnen tien dagen na aanmelding volgt het eerste gesprek, maar als er sprake is van een crisissituatie wordt meteen hulp ingeschakeld van een team dat ook buiten kan toortijden en in het weekeinde (via de huisarts) bereikbaar is. De Stichting Spel en Opvoe ding is er voor mensen, zowel betaalde krachten als vrijwil ligers, die te maken hebben met ouders van jonge kinde ren tot ongeveer twaalf jaar. Bij de opvoeding van kinderen hebben naast ouders ook in stellingen als de school, de speel-o-theek, de petuerspeel- zaal en het consultatiebureau een taak. Over opvoeding pra ten met de ouders is niet altijd even makkelijk. De Stichting Spel en Opvoeding helpt daar bij. De Zeeuwse afdeling van de Stichting Spel en Opvoeding valt onder het provinciaal centrum Zuid-Holland. In Zeeland is er een consulente werkzaam voor acht uur per week op donderdag. Zij geeft advies aan mensen die met ouders van jongere kinderen te maken hebben. Ouders praten graag over het wel en wee van hun kinde ren. Vragen als 'Is Tamara bij jullie ook zo driftig?' en 'Kan Peter goed met de andere spe len?' zijn aan de orde van de dag. Toch twijfelen ouders vaak aan zichzelf als ze met een professionele opvoeders praten en weten professsio- nele mensen vaak niet genoeg van een situatie af. Niet alle ouders verkeren in dezelfde omstandigheden. Een laag inkomen, een slechte wo ning of een slechte woonomge ving hebben invloed op de ont wikkelingskansen van het kind. Voor allochtone ouders kan het verschil in cultuur problemen opleveren. Bij de Stichting Spel en Opvoeding zijn materiaal en methoden verkrijgbaar om die ouders met elkaar in contact te bren gen en met elkaar te laten praten over de opvoeding van hun kinderen. Scholen roepen regelmatig de hulp van de consulente van de Stichting Spel en Opvoe ding in als ze een thema, bij voorbeeld 'pesten in de klas', bespreekbaar willen maken met ouders. De consulente zorgt dan voor materiaal en helpt de school bij het opzetten van de thema-avond. Het materiaal bestaat onder meer uit folders, werkboeken, videobanden en foto-series. Ze gaan over algemene onder werpen als taal, angst of spel, maar richten zich ook op meer specifieke onderwerpen als 'straffen en belonen' of 'agres sie'. Ook is er achtergrondin formatie verkrijgbaar over bijvoorbeeld 'kindermishan deling' en 'kinderen en de dood'. Voor allochtonen zijn er aparte methoden als 'praten in je eigen taal' en 'spelen is ook leren'. Mensen die veel met ouders van jonge kinderen te maken hebben, kunnen begeleiding krijgen bij het opzetten van thema-bijeenkomsten, ouder avonden, koffie-ochtenden en wachtkamerprojecten. Daar naast verzorgt de Stichting Spel en Opvoeding (bij scho lingscursussen op inhoudelijk en communicatief gebeid. In Magnolia is ook een oefentherapeute voor Mensen dieck gevestigd. Mensendieck is voor veel mensen nog onbe kend. Het is een oefentherapie, vooral preventief, die zich richt op lichaamshouding. Er wordt gewerkt aan de hand van een oefenschema. De methode is eind vorige eeuw ontwikkeld door me vrouw B. Mensendieck. Zij volgde een studie beeldende kunst in Parijs en ontdekte dat veel mensen een verkeerde manier van bewegen en ver keerde lichaamshouding heb ben. Zij ging zich verdiepen in anatomie en ontwikkelde rond 1895 een bewegingsmethode die vooral preventief toege past zou moeten worden. Bij het eerste onderzoek worden de klachten van de pa tiënt besproken en wordt een houdingsonderzoek gedaan. Naar aanleiding van de bevin dingen wordt een oefen schema gemaakt. Bij het oefenen wordt veel gebruik gemaakt van spiegels, waarin de patiënt zijn li chaamshouding kan zien en kan zien wat daaraan verbe terd zou kunnen worden. De therapeut leert de patiënt naar zijn of haar lichaamshouding te kijken en te letten op ont spanning en ademhaling. Het oefenschema wordt langzaam opgebouwd. Bij elke behandeling komen er nieuwe oefeningen bij, die thuis elke dag gedaan moeten worden. De therapeute vraagt de pa tiënt voortdurend wat hij of zij voelt en ervaart. Hierdoor is de patiënt bewust met zijn of haar lichaam bezig, wat het aanbrengen van correcties in de houding vergemakkelijkt. De patiënten komen meestal na verwijzing door de huisarts of specialist, maar soms ook op eigen initiatief. Ze hebben de meest uiteenlopende klachten zoals rug-, nek- en schou derklachten, hoofdpijn, adem halingsmoeilijkheden' reuma tische aandoeningen en alge mene houdingsproblematiek. De meeste behandelingen worden individueel gegeven, maar er zijn groepslessen mo gelijk voor zwangere vrouwen en bejaarden. Het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft de afdeling Goes ondergebracht in Magnolia. Het is een regiobureau dat werkt in Noord- en Zuid-Be veland, Schouwen-Duiveland, St. Philipsland en Tholen. Het ZCAD is actief op het gebied van preventie, het oplossen van problemen en de reclasse ring. Bij het ZCAD geeft het bu- reauhoofd leiding aan vier maatschappelijk werkenden, een psycholoog en twee part time verpleegkundigen en een arts die voor de methadon ver strekking zorgen. De preventie bestaat hoofd zakelijk uit het geven van voorlichting aan bijvoorbeeld verenigingen, kerkelij ke orga nisaties en scholen. Daarnaast richt de preventie zich op mensen die van hun versla ving zijn. Curatie is het officiële woord voor het' daadwerkelijk verhelpen van problemen en het bevorderen van herstel. De cliënt voert daarbij meestal gesprekken met een hulpver lener, waardoor er in een schijnbaar oplosbare situatie weer perspectieven onstaan. Soms is bij deze gesprekken de partner of familie aanwezig, soms gaat het om groepsbe handeling. Bij curatie wordt uitgegaan van de cliënt. Wat wil die, wat voor persoon is het, welke moeilijkheden heeft hij of zij en wat zijn voor hem of haar de beste hulpverleningsmoge lijkheden. Hierbij staat ver trouwelijkheid voorop. Cliën ten die klachten hebben over de hulpverlening kunnen hiervoor gebruikmaken van de klachtenregeling. Voor cliënten die in aanra king zijn geweest met justitie, verleent het ZCAD reclasse- ringshulp. Drugsverslaafden kunnen bij het ZCAD terecht voor methadon, een vervan gend middel dat gebruikt wordt tijdens het afkicken. Het Patiëntenplatform Zee land, opgericht in 1987, is een vereniging van Zeeuwse pa tiëntenorganisaties. De aange sloten patiëntenorganisaties wisselen ideeën, informatie en ervaringen uit in het alge meen belang van de patiënt. Bij het Patiëntenplatform Zeeland, dat gesubsidieerd wordt door de provincie, zijn 26 patiëntenorganisaties aan gesloten. Het Patiëntenplatform Zee land informeert en geeft voor lichting over gezondheidszorg en patiëntenorganisaties, vangt klachten op, registreert deze en geeft advies, onder steunt de aangesloten organi saties op gebieden als publici teit en financiering en heeft zitting in een aantal besturen van commissies van gezond heidszorg in Zeeland. Iedereen die vragen heeft kan bij het Patiëntenplatform terecht. Ook niet-patiënten die vragen of klachten hebben over de gezondheidszorg. Twee keer per week, op maan dag- en donderddagochtend is er een telefonisch spreekuur. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid, die ook in Magnolia gevestigd is, houdt zich bezig met revalida- tie-mogelijkheden, begelei ding om (opnieuw) aan de maatschappij deel te kunnen nemen, therapie, voorzienin gen voor aangepast wonen, werken, vervoer, sport en re creëren voor lichamelijk ge handicapten. Ze stimuleert provincie, gemeenten en in stellingen om rekening te hou den met de belangen van li- chaemelijk gehandicapten. In Zeeland zijn er ruim vijf entwintig gehandicaptenorga nisaties. Er wordt onderscheid gemaakt tussen motorisch-, zintuigelij k- en orgaangehan dicaptenorganisaties. Het le dental van de verschillende -organisaties varieert van en kele tot honderden leden. De organisaties geven informatie en steun, behartigen de belan gen van hun leden en zorgen voor ontspanning. In veel ge vallen werken organisaties sa men. De Zeeuwse Stichting voor het Gehandicaptenbeleid adviseert hierbij. Een van de belangrijkste ta ken van de Zeeuwse Stichting voor het Gehandicaptenbeleid is het geven van voorlichting, informatie en advies als het gaat om het toegankelijk en aanpasbaar maken van open bare gebouwen, aangepast wonen, vervoer, recreatie en sportmogelijkheden, hulpver lening en voorzieningen voor lichamelijk gehandicapten, onderwijs, aangepaste arbeid en alternatieven voor arbeid. Voor scholen, zowel lagere scholen als die voor voortgezet onderwijs is er speciaal voor- Achter deze deur kan iedereen terecht met vragen en klachten met betrekking tot gezonheidszorg en voor behandeling. De naam Gezondheidsw ijzer staat niet alleen voor de naam van het tijdschrift, maar ook voor informatiecen trum dat in Magnolia geves tigd is. Het is een samenwer kingsverband tussen de GGD, het Zeeuwse Kruis, de RIAGG en het ZCAD en wordt gesub sidieerd door de provincie. In de Gezondheidswijzer werkt een documentalist van de GGD. Hij krijgt binnenkort een collega in de persoon van een voorlichtingsfunctionaris van het Zeeuwse Kruis. Tijdens kantooruren kan iedereen die informatie wil over gezondheid en alles wat daar mee te maken heeft, te recht in de Gezondheidswijzer. De ruimte van het centrum is ingericht met boekenkasten, leeshoekjes, een leestafel en een audio-visuele hoek. De do cumentalist, en later ook de voorlichtingsfunctionaris, ge ven informatie en helpen bij het zoeken daarnaar. Het informatiebestand be staat uit folders, brochures, boeken, video's, dia's, naslag werken en adressenbestanden van gezondheidszorgvoorzien- gingen, patiëntenverenigin gen, zelfhulpgroepen en voor lichtingsinstanties. De docu mentalist kan ook met behulp van een on-line-verbinding ook zoeken in bestanden van landelijke bibliotheken. Alle materialen zijn in het centrum te gebruiken, sommi gen kunnen gratis meegeno men worden, anderen zijn te huur, te leen of te koop. In de Gezondheidswijzer zullen activiteiten zoals ten toonstellingen, film- en video vertoningen en mini-symposia worden georganiseerd. De mensen van de Gezond heidswijzer dragen ook zorg voor het gelijknamige tijd schrift, verzorgen het pro gramma 'Gezond en Wel' dat Omroep Zeeland uitzendt en schrijven persberichten voor de lokale en regionale pers. De Kruisvereniging Noord- Beveland en Zuid-Beveland- west heeft ook een team on dergebracht in Magnolia. Voorheen zat de Kruisvereni ging aan de Beatrixlaan. De mensen van de Kruisvereni ging dragen zorg voor wijk verpleging van zieken, oude ren en gehandicapten, ontwik kelen activiteiten voor pre ventieve zorgverlening en ge ven voorlichting. Bij Kruisvereniging die ge vestigd is in Magnolia werken vier mensen, drie wijkver pleegkundigen en een wijkzie kenverzorgende. Ze hebben dagelijks een spreekuur van 12.30 tot 13.30 uur. De zorg voor zieken en ge handicapten richt zich op iedereen die thuis begeleiding, verpleging of verzorging no dig heeft. Het gaat hier dan bijvoorbeeld om lichamelijke verzorging, zorgen dat de per soon voldoende eet en drinkt en medicijnen toedienenen. Daarnaast helpt de wijkver pleegster bij het accepteren en verwerken van de ziekte of handicap en de consequenties die dit met zich mee brengt. Ook geven ze informatie over hoe de patiënt/gehandicapte het gezondst kan leven en waar hij of zij terecht kan voor bijvoorbeeld zelfhulp groepen. Ten aanzien van ouderen komt hier nog bij dat er ook preventief gewerkt wordt, zo dat de oudere zo lang mogelijk zelfstandig thuis kan blijven wonen. De wijkverpleegkun digen houden een oogje in het zeil als het gaat om de gezond heid en de sociale contacten van de oudere. Een heel andere categorie waar de wijkverpleegkundi gen mee te maken hebben zijn kleine kinderen. Bij de jeugd zorg helpt de Kruisvereniging ouders bij het gezond laten op groeien van het kind. Onder delen van het werk dat wijk verpleegkundigen dan doen zijn het systematisch volgen van groei en ontwikkeling, li chamelijk onderzoek, het ge ven van vaccinaties in het ka der van het landelijke inentin genprogramma, het onder zoeken van de zintuigfuncties en zo vroeg mogelijk onder kennen stoornissen. Hierbij krijgen de wijkverpleegkun digen hulp van een arts van het consultatiebureau en van weeghulpen. lichtingsmateriaal in de vorm van de informatie-stand 'Toe gang Vrij','de leskist 'Zicht op Handicap' en film- en diapre sentaties. Deze hebben tot doel bij te dragen tot een positieve houding ten opzichte van mensen met een handicap te bewerkstelligen en de (menta le) afstand tussen validen en minder-validen te verkleinen. De Zeeuwse Stichting voor het Gehandicaptenbeleid ver zorgt publicaties als het Infor matiebulletin, met daarin de actuele ontwikkelingen op het gebied van het gehandicap tenbeleid in de provincie en de Knipselkrant met daarin een overzicht van wat er in de Zeeuwse pers is verschenen. Ook worden er eenmalige bro chures uitgegeven over onder werpen als aangepaste toeris tische accomodaties in Zee land, overzichten van gebou wen die voorzien zijn van het Internationaal Toegankelijk heidssymbool en richtlijnen voor het toegankelijk aan pasbaar maken van gebou wen. De stichting neemt ook deel in het Provinciaal Overleg- en Adviesorgaan voor het gehan dicaptenbeleid, samen met de provincie en de Zeeuwse ge meenten. In het Overleg- en Adviesorgaan komen zaken als revalidatievoorzieningen, aangepast wonen, arbeidsmo gelijkheden en subsidiemoge- lijken aan de orde. De GGD (Gemeenschappe lijke Gezondheids Dienst) richt zich op de bewaking en bevordering van de gezond heidssituatie van de plaatse lijke bevolking. De GGD Zee land werkt voor alle dertig ge meenten in de provincie. Het hoofdkantoor van de GGD Zeeland zit in Magnolia. De belangrijkste taken van de GGD zijn het verwerven van inzicht in de gezondheids situatie van de bevolking door epidemiologisch onderzoek, het bewaken van gezond heidsaspecten in beslissingen van de gemeente die gevolgen hebben voor het leefmilieu, het bevorderen van psycholo gie en hygiëne en het bijdra gen aan opzet, uitvoering en afstemming van preventie programma's. De GGD is onderverdeeld in verschillende afdelingen. De afdeling Algemene- en Bedrijfsgezondheidszorg richt zich op opsporen, voorkomen en bestrijden van infectieziek ten zoals geslachtsziekten, aids, tuberculose en zorgt voor intentingen voor reizigers. Daarnaast houdt deze afdeling zich bezig met toezicht op hy giëne bijvoorbeeld op cam pings en instellingskeukens, geeft ze adviezen aan gemeen ten en instellingen, doet ze on derzoek en verricht ze medi sche taken voor politie en jus- tie als lijkschouwing, arres tantenzorg en bloedproeven. Voor bedrijven doet de afde ling Algemene- en Bedrijfsge zondheidszorg aanstellings keuringen, periodieke onde- zoeken op de werkplek en bij het personeel en begeleidt ze werknemers via spreekuren. De afdeling Jeugdgezond heidszorg houdt zich bezig met de bescherming en bevorde ring van de gezondheid, groei en ontwikkeling van jeugdi gen van vier tot negentien jaar. Een bekend voorbeeld hiervan is het werk van de schoolarts, die tegenwoordig jeugdarts heet. Naast het on derzoeken van leerlingen, houdt de afdeling ook toezicht op de hygiëne en veiligheid op scholen en geeft ze adviezen aan de schoolleiding en aan ouders. De afdeling Gezondheids voorlichting en -opvoeding gaat binnen de GGD een steeds grotere plaats innemen. De medewerkers van deze af deling geven adviezen aan mensen in het onderwijs, wel zijnswerk en gezondheidszorg en verzorgen publicaties, les materialen en projecten. Ook verstrekt deze afdeling infor matie aan publiek, zoals op campings en scholen en heeft ze een ondersteunende rol bij landelijke campagnes voor die van aidsbestrijding. In Magnolia is een praktijk van twee logopedisten geves tigd. Logopedie is meer dan spraak alleen. Logopedie heeft te maken met ademhaling, stem, taal en gehoor. De logo pedist verleent hulp bij stoor nissen op deze gebieden, doet onderzoek en geeft advies en voorlichting en begeleidt de patiënt en zijn of haar familie of verzorgers. Met betrekking tot adem en stem werkt de logopedist met de patiënt aan mondademen en adembeheersing, heesheid of ander keelkachten door verkeerd stemgebruik of hees heid en stemverlies na ziekte of operatie. Bij spraakt let de logopedist op (on)duidelijk spreken, het niet of niet of niet goed uitspreken van klanken en stotteren. Bij taal gaat om vertraagde taalontwikkeling, onvoldoende taalbegrip en taalgebruik en taalverlies na bijvoorbeeld een hersenbloe ding. Gehoor ten slotte richt zich op verminderde klan kwaarneming, slechthorend- Door te praten en luisteren begrijpen mensen elkaar. Spreken is onmisbaar in het dagelijks leven. Om te spreken wordt stembanden, keel, neus, kaken, tong en lippen ge bruikt. Ook moeten mensen kunnen denken en horen. Al met al een ingewikkeld proces, waarin stoornissen op kunnen treden. Logopedie is er zowel voor kinderen als volwassenen. Mensen die zelf klachten heb ben of zich ongerust maken over het spreken van hun kind, komen meestal terecht bij hun huisarts, die hen dan doorverwijst naar een logope dist. De Federatie Oudervereni gingen Zeeland is een samen werkingsverband van vijf ouderverenigingen voor ver standelijk gehandicapten. Ze maakt deel uit van de lande lijke Federatie. De Federatie van Ouderver enigingen bestaat uit de VOGG (vereniging van ouders en verwanten van mensen met een verstandelijke handicap), Philadelphia (protestants christelijke vereniging van ouders en vrienden van het af- wijkende kind), Dit Konings kind (vereniging van gerefor meerde gehandicapten, hun ouders en hun vrienden), Hel pende Handen (vereniging ge handicaptenzorg van gerefor meerde gemeenten) en WOI (vereniging werkverband van verenigingen van ouders rond internaten). De Federatie geeft informa tie, advies en ondersteuning aan mensen met een verstan delijk handicap, hun ouders en verwanten en fungeert als wegwijzer in het 'doolhof van voorzieningen, wetten en re gelingen'. Daarnaast behan delt de Federatie klachten en bewaakt ze kwaliteit in de zorg voor geestelijk gehandi capten. Tenslotte ondersteunt de Federatie de oudervereni gingen als het gaat om be stuurszaken, publiciteit en af- delingswerk. De Federatie Ouderveren gingen Zeeland houdt twee keer per week een spreekuur, op dinsdag van 13.00 tot 16.30 uur en op woensdag van 9.00 tot 12.00 uur.

Scheldebode | 1990 | | pagina 13