D Zeeuws Kruis helpt Kruisverenigingen RIGG helpt hulpverlenende instanties ZEELAN What's in a name VRIJDAG OPENING EN VOLGENDE WEEK OPEN DAG GEZONDHEIDSCENTRUM MAGNOLIA SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 31' GOES - De staatssecretaris van Volksgezondheid, H. Simons, opent overmorgen, vrijdag 7 september, het gezondheidscentrum Magnolia aan de Piet Heinstraat. Zaterdag 15 september wordt er een open dag gehouden, waarop belangstellenden Mag nolia kunnen bekijken. Magnolia is een centrum waar verschillende (para-)medische diensten onder een dak zijn gehuisvest. Dit zijn de GGD Zeeland, instellingen voor logopedie en Mensendieck-thera- pie, het Patiëntenplatform, de Provinciale Vereni ging het Zeeuwse Kruis, het RIAGG, het RIGG Zeeland, de Stichting Spel- en Opvoedingsvoorlich ting, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), de Federatie van Oudervereni gingen, de Gezondheidswijzer en de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid. De Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis is een koe pelorganisatie voor de tien in Zeeland werkzame Erkende Kruisorganisaties, die echter dit jaar terug worden ge bracht tot drie. De Provinciale Vereniging coördineert de werkzaamheden van de tien Kruisverenigingen en draagt zorg voor de efficiency, de ef fectiviteit en de bereikbaar heid en ondersteunt de wijk- verleegkundigen. Kruisverenigingen bestaan al ruim honderd jaar. Ze wer den opgericht om besmette lijke ziekten te bestrijden en te voorkomen. Met name de hoge zuigelingensterfte en de (on) hygiënische omstandigheden kregen in de beginperiode veel aandacht. Later kwam daar de verpleging van zieken die thuis zijn en de kraamzorg bij. De laatste decennia leggen de kruisverenigingen meer na druk op voedingsvoorlichting, zwangerschapsgymnastiek, bewegen voor ouderen en op voedingsvoorlichting. De Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis bestaat uit vier diensten, de financieel- administratieve, personeel en organisatie, zorgverlening en kraamzorg. De finacieel-administra- tieve dienst zorgt voor admi nistratie van leden, salarissen, inentingen en automatisering. De dienst personeel en organi satie begeleid de personeelsle den en maakt het opleidings- en bijscholingsprogramma. De dienst zorgverlening is onderverdeeld in verschil lende afdelingen. De afdeling wijkverpleegkundigen, huis artsen en zieken- en bejaar denverzorgenden adviseren. De afdeling Meer Bewegen GOES - Gusa (gans), 't Ganshuis, Het Slot, De Wijzer, 't Kurpul (Zeeuws voor corpus, li chaam), 't Gezont'eid- huus, Gezonterie, Kruis punt en (jawel) Medisch Centrum Zuid-West. Dat zijn de namen die ter tafel kwamen voor het nieuw te bouwen ge zondheidscentrum op de plaats waar vroeger het tuincentrum Magnolia van de weduwe P. de Jong gevestigd was. Om het centrum de naam Magnolia te geven, kwam bij het Projectteam niet eens op. 'Een gezond heidscentrum noem je niet naar een tuincen trum' was de achter lig gende gedachte. Maar ook met de andere namen was niemand écht geluk kig. Wethouder Heeren bout bracht uitkomst. Hij had opgezocht dat de Magnoliaboom ontdekt is door de Franse medicus proffesor Magnol. De Magnolia (Magno- liaceae) ofwel Valse Tul- pebomm of Beverboom is een siergewas. De Chi nese en Japanse soorten bloeien vóór er sprake is bladontwikkeling, de Amerikaanse soorten dragen bloemen als er al voldoende bladeren zijn. De planten groeien allen of in een groep en gedijen het beste op een zonnige plek op een humushou- dende, vochtige grond. Ten onrechte wordt de Magnolia vaak Tulpe boom genoemd, al beho ren ze wel tot dezelfde fa milie. voor Ouderen (MBvO) is een door de provinciale overheid gesubsidieerde activiteit. De consulent van het Provinciale Zeeuwse Kruis werkl op ge bied van dans, spel en sport voor ouderen. Specialistische Verpleegkunde richt zich op gebieden als cara, oncologie, stomazorg, inconti nentie en diabetes. De afdeling jeugdzorg heeft als belangrijkste aandachts punten de ondersteuning van wijkverpleegkundigen en con sultatiebureau-artsen bij uit voering van jeugdzorg. De afdeling Gezondheids voorlichting werkt samen met de GGD, de RIAGG en het ZCAD en richt zich op speciale doelgroepen als ex-hartpa- tiënten, migranten en mensen die last hebben van hyperven tilatie. Voedingsvoorlichting en dieetadvisering is een afdeling waar de Zeeuwse diëtisten de De laatste afdeling die on der de dienst zorgverling valt, is de stichting aanvullende thuiszorg. Dit is een 24-uurs bereikbaarheidsteam dat hulp biedt boven de reguliere zorg van het Kruiswerk en de Ge zinsverzorging. Kraamzorg is de vierde dienst van de Provinciale Ver eniging het Zeeuwse Kruis. Kraamverzorgers assisteren bij de bevalling en leren de jonge ouders hoe ze het beste om kunnen gaan met hun ba by. Geachte lezer, Het Gezondheidscen trum Magnolia is in op dracht van het gemeente bestuur van Goes door het Bouwbedrijf 'De Delta' B.V. uit Middelburg ge bouwd en is een ontwerp van Archikon B.V., raad gevend bureau voor ar- chitektuur en konstruktie te Goes, met als medewer kend architect de heer N. van der Stelt, BNA. De planvoorbereiding en de bouw hebben in een sfeer van uitstekende samen werking plaats gevonden met vertegenwoordigers van het ministerie van WVC, de provincie Zee land en de instellingen die thans in Magnolia zijn gehuisvest. Het gemeentebestuur van Goes wil allen die aan de planvoorbereiding en de bouw hebben mee gewerkt hartelijk dank zeggen voor hun inbreng. In het bijzonder past het een dankwoord uit te spreken aan het adres van de heer W. Don, lid van het college van gedepu teerde staten van Zeeland en de heer B.W. Mey, al gemeen directeur van het Ziekenfonds voor Mid den- en Noord-Zeeland te Middelburg. Dank zij de gezamenlijke inspanning is er een gebouw verrezen waar het 'goed toeven' is en van waaruit de instel lingen hun respectieve lijke werkvelden op ade quate wijze ten dienste kunnen staan. Het gebouw Magnolia is de eerste plaats in Ne derland waar zoveel in stellingen op het gebied van de gezondheidszorg onder één dak zijn onder gebracht. Het gemeentebestuur wenst de 'bewoners' van Magnolia succes met hun nieuwe huisvesting en spreekt het vertrouwen uit dat mede door de ge zamenlijke huisvesting in dit moderne kantoorge bouw de beoogde integra tie van activiteiten op een breed terrein gestalte kan worden gegeven. Goes, september 1990. De burgemeester van Goes, Mr. T.R. Seinstra. Burgemeester T. Seinstra. fotofotiek Gezondheidscentrum Magnolia Magnolia is het resultaat van ruimtegebrek bij de ver schillende Zeeuwse instellin gen op gebied van gezond heidszorg. De eerste organisa tie die het ruimteprobleem bij de gemeente aankaartte, was de Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis. Dat gebeurde in 1983. De ruimteproblemen in Goes waren echter al eerder bekend. De eerste signalen da teren van 1972. Dit resulteerde in 1974 in De Structuurschets, waarin de plannen voor de fa ce-lift van Goes uiteen werden gezet. Hierdoor werd het Kade-project, het Kolveniers- hof, het station en het Schut tershof gerealiseerd. Het Zeeuwse Kruis had zelf een oplossing bedacht voor het ruimteprobleem. De vereni ging wilde nieuwbouw plaat sen in de tuin achter het ge bouw aan de Beatrixlaan. De gemeente vond dit echter geen geschikte oplossing ging met vertegenwoordigers van het Zeeuwse Kruis om de tafel zit ten. Bij deze gesprekken was ook de directeur van het ver bindingskantoor van het AWBZ aanwezig. Hij bracht naar voren dat ook het RIAGG en het CAD geen ge schikte ruimte hadden. Deze twee organisaties werden ook bij de gesprekken betrokken en daaruit ontstond het idee om nieuwbouw te zetten op de Magnolia-kavel. De plannen werden voorge legd aan het Provinciaal Be stuur. Met name de gedepu teerde voor Volksgezondheid, de heer Don, was enthousiast. Hij stelde zich een project voor waarin een aantal gezond heidsorganisaties geïnte greerd zouden worden. Door bemiddeling van het Provin ciaal Bestuur gaf het ministe rie van WVC toestemming voor een onderzoek naar de haalbaarheid van dit project. Aan het onderzoek deden ook de GGD-Zeeland, het PZZ en de Zeeuwse Stichting voor het Gehandicaptenbeleid mee. Het rapport verscheen in 1985 onder de titel 'Tesamen Ge zonder'. Naar aanleiding van het rapport gaf WVC toestem ming voor de bouw. Toch zou het nog drie jaar duren voor de eerste paal de grond in ging. Een project team onder voorzittersschap van L. de Leeuw, toen wethou der Ruimtelijke Ordening van de gemeente Goes, begeleidde de plannen. De betrokken or ganisaties wilden eigenlijk toch allemaal het liefst hun eigen identiteit bewaren en waren bang dat ze verloren zouden gaan in een groot ge bouw waar meer instellingen op gebied van gezondheids Het Magnolia-gebouw, zaterdag 15 september open voor iedereen. zorg ondergebracht zouden echter wel de voorwaarde die gen door de heer R. Greeve, WVC op 11 november 1988. De opgerichtte gebruikersteam zijn. Integratie, zowel bouw- WVC stelde. toenmalig hoofd van de afde- bouw vlotte goed, maar de het hadden de handen de vol aan kundig als functioneel, was De eerste paal werd gesla- ling Planning en Bouw van projectteam en het inmiddels problemen en probleempjes. - foto: tannie de jonge Op 15 arpil van dit jaar werd het gebouw overgedragen aan de gebruikers. het Gezondheidscentrum Magnolia in Goes heeft de bevolking van Goes en van de omgeving van Goes er een fraaie nieuwe voorziening bij gekregen. Voor de cliënten van de instelling, gehuisvest in het gezondheidscentrum Magnolia, is de voorzie ning gelegen in het hart van Goes, dichtbij het NS- station en busstation, met in de directe omgeving parkeergelegenheid voor handen. Doordat verschillende instellingen in één ge bouw bij elkaar gehuis vest werden, ontstond er een markant herkenbaar punt in het stadsbeeld van Goes. Naast vele instellingen is in het gezondheidscen trum Magnolia ook een voor het publiek vrij toe gankelijke Gezond heidswijzer - gehuisvest. Daar lain iedereen met vragen op alle terreinen van de gezondheidszorg en wat lezen. De in het gezondheids centrum Magnolia ge huisveste instellingen willen de bevolking graag voorlichten over de vele facetten van basis- en eerstelijnsgezond heidszorg, verslavings- en ambulante geestelijke ge zondheidszorg. Zonodig en gewenst ook cliënten en patiënten behandelen. Het gebouw beschikt voorts over uitstekende vergaderfaciliteiten ten behoeve van werkers in de gezondheidszorg en patiëntengroeperingen. De vereniging van huurders en eigenaars Magnolia hoopt dat vele lezers op zaterdagmiddag 15 september as. tussen 13.00 en 17.00 uur, gedu rende het open huis, een kijkje komen nemen in het gezondheidscentrum Magnolia. P.P.J. den Boer Voorzitter vereniging van huurders en eige naars van gezondheids centrum Magnolia De Regionale Instelling voor Geestelijke Gezondheids zorg (RIGG) is de een van de weinige instellingen in Mag nolia die zich niet direct met cliënten bezig houdt. De RIGG heeft een beleidsmatige, advi serende en begeleidende taak voor alle andere organisatie die in Magnolia onderdak hebben gevonden, maar ook daarbuiten. De RIGG bestrijkt het hele gebied van geestelijke gezond heidszorg, te weten jeugdzorg, volwassenzorg, ouderenzorg en verslaafdenzorg. Alle Zeeuwse instellingen die zich bezig houden op een van deze gebieden, zijn vertegenwoor digd in de RIGG. Dit zijn het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land, de RIAGG, de Federatie van Beschermende Woonvor men Zeeland, het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alchol en Drugs (ZCAD), de psychiatri sche afdeling van het Streek ziekenhuis Walcheren en van is om het aanbod van verschil lende hulpverlenende instan ties zo goed mogelijk af te stemmen op de vraag van de bevolking naar geestelijke ge zondheidszorg. De belangrijkste taak van de RIGG is het afbakenen van fucties van welke organisatie wat doet. Ook bepaalt de RIGG welke organisaties uit mogen breiden en welke func ties er bij mogen komen. Onder de RIGG vallen ta ken als het vormgeven van sa menwerkingsverbanden tus sen verschillende instellingen, het begeleid wonen van ex- psychiatrische patiënten, het maken van afspraken en dienstroosters voor hulpverle ners buiten de kantooruren, de kwaliteitsbewaking van de hulpverlening en het begelei den van mensen die herhaal delijk met de psychiatrie te maken hebben. De uitvoering van deze werkzaamheden ligt bij de afzonderlijke instellin gen. de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen in Ter- neuzen, de in Zeeland geves tigde psychiaters en de medi sche kleuterdagverblijven in Zeeland. Vertegenwoordigers van de Zeeuwse huisartsen, verpleeg tehuizen, de GGD, het Zeeuwse Kruis, instellingen voor maatschappelijke dienst verlening, het patiëntenplat form, de reclassering, de zie kenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraars, de geneeskundige inspectie voor de geestelijke volksgezondheid en de Raad voor de Volksge zondheid zijn adviseurs van de RIGG. De RIGG zorgt voor coördi natie en afstemming van ta ken van de instellingen die on der de RIGG vallen. Het doel

Scheldebode | 1990 | | pagina 11