Vaarzon-Morel en Verburg exposeren in Goedereede Gezichtsbedrog op 'Ogen bedrogen' Populariteit skateboarding neemt toe Vermogende, mobiele ouderen in Zeeland BUROVOOR RECHTSHULP Kwik-fit controleert gratis Stijging van aantal ongevallen door onvoldoende bescherming THUISWERK SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 JUL11990 Ongevallen registratie 'Zijn dat ook Mensen zoals Wij?' Dak- en thuislozen? ZONDER ONZE OPVANG BLIJVEN ZE NERGENS ZEELAND - Naarmate het skateboarding popu lairder wordt, stijgt het aantal ongevallen door valpartijen. In 1989 belandden volgens de Stichting Consument en Veiligheid in Amsterdam 3500 kin deren in ziekenhuizen na een ongeluk met skaten, terwijl dat in 1984 nog maar 500 kinderen betrof. Ongeveer de helft van de slachtoffers zit in de leef tijdscategorie van 10 tot 15 jaar. Als oorzaken noemt de Stichting het niet dragen van bescher mingsmiddelen, risicovol stuntwerk en beperkte skate- en valtechniek. 312 Kevin Gillet uit Middelburg is 10 jaar. Toen hij 9 was, be gon hij met skaten. Inmiddels heeft hij een origineel deck, scheenbeschermers en kniebe schermers. „Voor mijn rapport krijg ik een helm", zegt hij. „Als ik naar de ramp ga doe ik mijn scheenbeschermers en kniebeschermers aan. Maar die spullen zijn hardstikke duur, dus ik kan het niet alle maal tegelijk kopen. Soms krijg ik wat van mijn ouders en verder spaar ik ervoor." Daniel Duijndam (11) skate meestal in de buurt op straat of op een pleintje. „Soms doe ik mijn kniebeschermers aan, maar als mijn vrienden en ik op straat gaan skaten, doen we dat eigenlijk niet", zegt hij. Dit geldt ook voor de vrienden van Kevin. Hij gaat wel eens naar de ramp in Dauwendaele met zijn neef Jordi (11) en zijn eveneens 11-jarige vriend Martin. Op de ramp dragen ze over het algemeen wel een helm, want daar kun je lelijk op je hoofd terecht komen. Een ramp is een speciaal aange legde skate-baan met rond omhooglopende wanden, waar je tegenop kunt skaten en al lerlei trucs kunt uithalen. Een 'smith grind' bijvoorbeeld, waarbij de skater behalve met zijn wielen met een deel van zijn board over de rand van de ramp glijdt. Of de 'frontside air', waarbij de skater tijdens het skaten op een ramp met de rug naar de baan toe draait. Als Kevin op straat skate, oefent hij de 'ollie' en de 'rails- lide' nogal eens. Bij een ollie wip je op van de skateplank zonder je handen te gebruiken. Bij een railslide spring je met je plank op een hekje of biels.Ook de kickflip is popu lair bij de streetskaters. „Je valt wel heel wat keren op een dag", zegt Kevin. Als het va kantie is, gaan Kevin en zijn vrienden geregeld naar Goes, waar een prachtige ramp is. Daar worden ook geregeld wedstrijden gehouden. Het kan wel gebeuren dat een skater naast zijn plank springt, waardoor de plank doorschiet tegen een toevallige voorbijganger aan. Dat over kwam een vrouw in Vlissin- gen, die zo'n board tegen haar achillespees kreeg. „Je schrikt je wild en het is behoorlijk pijnlijk", zegt ze. Winkeliers hebben in de zomermaanden, als de deuren openstaan, wel last van het lawaai van ska ters, die op het trottoir aan het oefenen zijn. De politie in Vlissingen kreeg een tijd lang veel klachten van winkelend publiek, dat klaagde over overlast van skaters in de St. Jacobsstraat. Dat is nu wat voorbij. Het nieuwe De Ruy- terpléiri in Vlissingen is ook ideaal voor de skaters, omdat het plein zo is aangelegd dat de skaters er goed hun trucs kunnen oefenen. Inmiddels zijn die problemen ook opge lost in goed overleg met de skaters. Verder vallen de klachten wel mee, ook in Mid delburg en Goes. Kevin vertelt: „Laatst kwam er een man naar buiten in de buurt waar wij aan het skaten waren. Hij vroeg of we weg wilden gaan, want zijn baby kon niet in slaap komen. Toen zijn we ergens anders gaan skaten." Skaten wordt steeds popu lairder in Nederland, hoewel het skaten op straat officieel bij de wet verboden is. Men spreekt van een derde skate- golfde eerste was in Amerika in de jaren vijftig, de tweede in de jaren zeventig (in Ame rika, maar ook in Nederland) en nu lijkt het erop, dat het skaten een definitieve door braak beleeft. In Nederland hebben zo'n 200.000 kinderen, voornamelijk jongens, zich op het skaten gestort. Het Privé Ongevallen Registratie Sys teem (PORS) van de Stichting Consument en Veiligheid regi streerde in 1989 3500 ongeval len verzoorzaakt door skate boarding. Meestal gaat het om botbreuken en hoofdletsel. Veertien ziekenhuizen in Ne derland, waaronder het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes, doen mee aan het Ongevallen Registratie Systeem. Per zie- Met een skateboard op een ramp kun je heel wat capriolen uithalen. tn~Uny: (030) 33.15.49 Dak- en thuislozen Nederland telt meer dan 200.000 dak- en thuislozen. Tijdig begrip kan veel ellende voorkomen. Voor iedereen ligt informatie klaar. Informatie: VPC, Antwoord- nr. 9089, 3500 ZA Utrecht. kenhuis werden gemiddeld twintig skate-ongevallen ge registreerd in het afgelopen jaar. Volgens een woordvooer- der van de Stichting Consu ment en Veiligheid komt dat voor een middelgroot zieken huis, zoals in Goes, ongeveer op 5 a 10 ongevallen per jaar. Bij de ziekenhuizen in Mi- delburg en Vlissingen heeft men geen gegevens over skate-ongelukken. Ook bij de huisartsenpraktijk Middel burg-Zuid in Dauwendaele heeft men tot nu toe niet te maken gehad met skate-onge vallen. Navraag bij tandartsen levert hetzelfde beeld op. Het lijkt in Zeeland tot nog toe wel mee te vallen met het aantal ernstige ongevallen ten ge volge van skateboarding. De intensieve voorlichtingscam pagne „veilig skaten" van de Stiching Consument en Veilig heid, draagt er hopelijk toe bij, dat de schade beperkt blijft. VLISSINGEN - De oud- Veerenaar Wim Vaarzon-Ma- rel en de Middelburgse Co- rinne Verburg exposeren bei den in galerie 'Klein Looge- ment' in Goedereede op Goe- ree-Overflakkee. De familie Vaarzon-Morel brengt al vanaf 1600 schilders voort. Wims grootvader was een heel groot schilder en al is hij niet meer zo bekend, op veilingen brengt zijn werk nog veel op. Wim Vaarzon-Morel, gebo ren 1931, groeide op in Veere, studeerde o.a. aan de academie in Parijs en was sinds 1962 do cent aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. In 1971 werd hij hoogleraar. Momenteel geeft hij geen les meer en heeft alle ti om de boer op te gaan, let te,, ijk, want hij is heel vaak te viftden op paardenmarkten in Utrecht en Purmerend en op Duindigt, waar hij paarden schildert. Ook is hij vaak op boerderijen te vinden waar de (Zeeuwsche) paarden nog voor het werk op de akkers worden ingezet. Altijd paarden, jonge paarden, renpaarden, maar ook oudjes voor de slacht. Op de tweede plaats komen (zeil) schepen. Vaarzon-Morel noemt zich een 'impressionist'. „Ik schil der op m'n gevoel, op een ate lier werken is een ontzettende straf voor mij; ik kan hele maal niet tegen bedachte si tuaties, vandaar dat ik de on aangetaste natuur zoek". Si tuaties moeten soms heel snel worden vastgelegd, uit nood zaak ontstaat een andere ma nier van werken die veel min der uitgewerkt is. Klein Loogement toont naast aquarellen ruim een maand lang werken met pa pier van Corinne Verburg uit Middelburg, zij maakt van - vaak - gemarmerd papier haar objecten: zuilen en mi niatuur meubels. Wat direct opvalt is haar gevoel voor proporties, zodat altijd evenwichtige vormen ontstaan. Het werk heeft een decoratieve functie en komt zowel in een modern interieur als in combinatie met antiek uitstekend tot zijn recht. Klein Loogement, N.Z. Haven 29, Goedereede. Geopend: woens dagmiddag 14.00-17.00 uur; zater dagmiddag 13.00-17.00 uur. Op tel. afspraak: 01879-3125. o Belvedere van M.C. Escher ontbreekt natuurlijk niet op de ten toonstelling 'Ogen bedrogen'. VEERE - Van 8 juli tot en met 16 augustus is er een zeer indringende en interessante tentoonstelling te zien in de Grote Kerk met als titel 'Ogen bdrogen'. Wie kent niet de on voorstelbaar knappe tekenin gen van de ingenieuze gebou wen van de graficus M.C. Escher, waarbij op het eerste gezicht alles logisch in orde lijkt, maar bij nadere be schouwing er veel onderdelen niet kloppen? Zijn 'Belvedere, Hol en Bol en de Waterval' zijn in de expositie te zien. Ze zijn gebaseerd op onmogelijke figuren.. Er zijn nog veel meer won derlijke figuren te zien, zoals het gezichtsbedrog van de per spectivisch getekende kubus sen waar je op het ene moment 'in' kijkt en op het andere te genaan. Of het portret van een jong meisje dat ineens veran dert in het gezicht van een oude vrouw. Die omslag is ook een bekend optisch spelletje. De expositie is opgesteld op acht tafels met zijpanelen waarop de meest wonderlijke bekende en onbekende voor beelden van gezichtsbedrog te zien zijn. Op een van de tafels is de waterdruppelaar opge steld, waarmee men door mid del van het stroboscopisch ef fect de druppels naar believen omhoog of omlaag kan laten 'vallen'. Heel misleidend is de kamer van Ames. Het is een kamer waarin men via een kijkgat naar binnen kan kijken en dan Thuiswerk wordt veelal door vrouwen gedaan. Vrou wen zoals Ans, die serveerschortjes maakt voor een horeca- keten. Iedere maand zo'n 100 schortjes a f5.-, 12 uur werk per week voor zo'n 500.- bruto per maand. Mag zo'n lage beloning zomaarJa, allereerst omdat Ans er zelf mee heeft ingestemd, maar ook omdat de Wet Mini mumloon niet van toepassing is. Zolang minder dan één derde van de normale iverktijd (minder dan 13 uur per week) wordt gewerkt, hoeft er geen minimum uurloon be taald te worden en zijn partijen vrij om het uurloon zelf af te spreken. Bovendien is de opdrachtgever niet ver plicht om belasting en premies af te dragen. Dit heeft als consequentie, dat Ans ook niet verzekerd is voor werkloos heid, ziekte of arbeidsongeschiktheid. Wel is ze verplicht haar inkomsten op te geven aan de belastingdienst. Voor de werkgever is deze wijze van uitbesteden zeer aantrekkelijk en hij heeft er alle belang bij, dat vrouwen zoals Ans onder deze voorwaarden blijven werken. Zodra er meer eisen worden gesteld, blijven verdere opdrachten uit en heeft Ans geen extra inkomsten meer. Kan zij hier tegen iets doen? Misschien, als de overeenkomst is aan te merken als een arbeidsovereenkomst. Hiervoor zijn er drie vereisten: er moet sprake zijn van een gezagsverhouding, loon en ver plichting om arbeid persoonlijk te verrichten. Gezagsver houding betekent in het algemeen, dat de werkgever op drachten en aanwijzingen kan geven aan de werkneem ster. In de thuiswerksituatie is dit vaak niet het geval. Rechters hebben uitgemaakt dat er sprake is van een ge zagsverhouding, indien de thuiswerkster eerst in een be drijf werkte maar het werk nu thuis doet, of de thuis werkster het werk persoonlijk moet doen en opgedragen werk niet kan weigeren. Verder moet er een verplichting zijn om loon te betalen. In het geval van Ans lijkt de gezagsverhouding te ont breken: Ans mag net zoveel schortjes maken als zij wil (mits zij onder de 100 blijft) en zij is niet verplicht ze zelf te maken. Soms, als zij in een bepaalde maand, weinig tijd heeft, laat zij een vriendin de schortjes maken. Indien men zelf niet zeker weet of men een arbeidsover eenkomst heeft, kan men zich hierover het beste laten in formeren, bijvoorbeeld bij een Buro voor Rechtshulp. Het kan van geval tot geval verschillen of er sprake is van een arbeidsovereenkomst. Indien er wel sprake is van een ar beidsovereenkomst, mag de werkgever niet zomaar stop pen met opdrachten. Er is dan sprake van ontslag en daar voor is in principe een ontslagvergunning van de direk- teur van het Geivestelijk Arbeidsburo nodig. Dus indien een werkgever stopt met opdrachten, is het in alle geval len verstandig om zo snel mogelijk deskundig advies in te winnen, want de meeste thuiswerksters zullen zelf moeite hebben om te beoordelen ivat voor akties er in hun situatie mogelijk zijn. Zoals gezegd hebben werkgevers er alle belang bij dat thuiswerksters blijven werken onder dergelijke voor waarden. En indien een bepaalde thuiswerkster proble men maakt, is er zo weer een andere gevonden. Thuis werksters kennen alkaar meestal niet en zijn totaal niet georganiseerd. Samen zouden ze wel veel sterker staan, maar hoe leg je contact? Over het land verspreid zijn er een aantal Steunpunten Thuiswerk, voor Zeeland is het dichtsbijzijnde Steunpunt in Tilburg, tel.nr. 013-351523. Via zo'n Steunpunt is het soms mogelijk om kontakt te leggen met andere thuiswerksters en wordt het duidelijk om hoeveel thuiswerksters het gaat en waar ze wonen. Met dergelijke gegevens is het in principe mogelijk om de vrouwen te organiseren en betere arbeidsvoorwaarden te bevechten. Dit is echter geen korte-termijnwerk en vrouwen zoals Ans zullen waarschijnlijk zolang ze werk krijgen, zich schikken in de situatie. En zo kan het huidige systeem van thuiswerk blijven bestaan onder slechte ar beidsvoorwaarden. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandag 13.30 - 15.30 uur, iedere donderdag 17.00 - 19.00 uur. In Vlissingen, Ver- kuyl, Quakkelaarstraat 95 iedere dinsdag 09.30 - 11.30 uur. In Goes, Fr. den Hollanderlaan 25 iedere maandag 09.30 - 11.30 uur. In Zierikzee, Poststraat 37 iedere dinsdag 14.15 - 16.15 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120. de indruk krijgt perspecti visch een gewone kamer te zien. De werkelijke afstanden vanaf het kijkpunt tot de on derdelen zijn echter sterk ver lengd of verkort. Als er ver volgens iemand door de sterk vervormde kamer loopt, dan ziet men deze lopende persoon in afmetingen veranderen. In zes kijkdozen zijn allerlei opti sche effecten opgesteld, waar onder een model van de onmo gelijke driebalk en de stoelen van Ames die er vanuit het ge zichtspunt die de kijkgaten toelaten normaal uitzien. Als men via het controleluikje aan de andere kant kijkt dan ziet men een rommelige hoop stok jes en het bedrog van de drie- balk komt ook te voorschijn. De expositie is interessant voor jong en oud. De belang stelling vooral van de jeugd is over het algemeen zeer groot. Voor kinderen is het heel han dig als ze door een volwassene begeleid worden omdat anders veel van die aardige effecten voor hen verloren gaan. De praktijk heeft geleerd, dat als ze even op weg geholpen zijn, ze geboeid blijven kijken naar de platen, tekeningen, panelen en draaiende voorwerpen, waarna ze interessante theo rieën en verhalen uitwisselen. Bovendien geeft het een ple zierige gewaarwording de verwondering en de verbazing met elkaar te delen. Openingstijden maandag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 14.00-17.00 uur. ZIERIKZEE - 'Bewoners van bungalowparken in re creatiegebieden in Zeeland zijn veelal grijs, genieten een pensioen of andere uitkering, zijn vermogend en mobiel, ko men van buiten de provincie en houden van rust'. Dat blijkt uit een onderzoek van de pla nologische dienst van de pro vincie dat deze dienst vorig jaar heeft gedaan in Wester- schouwen, Domburg, Wissen- kerk en Kortgene. Drie procent van de onder- vrragden was jonger dan 35 jaar, de helft is ouder dan 55 jaar. Meer dan 55 procent van deze ouderen woont in een huis van minstens twee ton. Veel huishoudens, vaak twee persoonshuishoudens, bezitten twee auto's en zijn erg mobiel. De ouderen zijn vooral in Zeeland komen wonen voor de rust en de verzorgende omge ving. In een aantal gevallen vinden deze mensen de recrea tieve voorzieningen onge wenst in verband met de on rust die deze met zich mee brengen en veel klaagden over 'teveel toeristen'. De opzet van het onderzoek was een eerste indruk te krij gen van de herkomst en de aa. 'i van bewoners van per manent bewoonde woningen in bungalowparken. Volgens de planologische dienst kan het onderzoek dienen als on dersteuning van het provin ciaal beleid. Dit beleid is er onder meer op gericht om ves tiging van ouderen in Zeeland te stimuleren. De grote baas zelf, directeur Carel Bikkers van Kwik-fit Neder land. „Dit beleid wordt niet alleen gevoerd door Zeeland, maar door meer 'afgelegen' provin cies", zegt E. Schouten, be leidsmedewerkster van de provinciale planologische dienst van Zeeland. „Zeeland kent een groot vertrekover- schot. Met name jongeren trekken om reden van werk of studie weg uit Zeeland. Het beleid is er ook op gericht hen te behouden of terug te laten keren. Dit is echter moeilijk, want het is afhankelijk van de economische ontwikkelingen. De vestiging van ouderen in Zeeland is te stimuleren door projecten die je zelf in de hand hebt". Schouten benadrukt dat het idee dat Zeeland 'overspoeld' wordt met ouderen niet waar is. „Het afgelopen jaar hebben zich veertig personen tussen de 55 en 74 jaar in Zeeland ge vestigd", verduidelijkt ze. MIDDELBURG - Bij de Kwik-fit vestiging in Middel burg kan iedereen terecht voor een gratis controle van de auto. Men is dan niet verplicht om de auto ook daadwerkelijk te laten maken bij Kwik-fit. In verband met de vakantie wordt geadviseerd om de con trole twee weken voor de va kantie te laten verrichten. Volgens gegevens van de ANWB gaan er jaarlijks een kleine zes miljoen landgenoten op vakantie met de auto. Tien duizend vakantiegangers moeten voortijding opbreken ten gevolge van slecht onder houd aan hun auto. De directeur van KWIK-fit is van mening dat dat komt doordat een groot percentage Nederlanders op vakantie gaat met een auto die niet na gekeken is. „Veel mensen den- r ken dat de APK keuring een soort vrijbrief is voor een jaar geen onderhoud. De APK is echter maar een momentop name en een extra controle voor de vakantie is dus van groot belang". Bij Kwik-fit kan men te recht voor het vervangen van banden, uitlaten, schokdem pers en accu's. Olie verversen en trekhaken monteren wordt ook gedaan en in veel filialen worden APK keuringen ver richt. De automombilist kan zes dagen per week, zonder af spraak bij Kwik-fit terecht. Vooraf wordt besproken wat er gerepareerd of vervangen moet worden, en wat dat gaat kosten. Onprettige ervaringen achteraf zijn op deze wijze uit gesloten.

Scheldebode | 1990 | | pagina 13