Weer tentoonstelling bombardement Succesvol jaar voor Innovatie Centrum Zeeland Lionsclub Etten-Leur laat „De Hardi" overkomen naar Oosterschelde Klanken Een ton voor gehandicapten VLISSINGERS SCHRIJVEN BOEK OVER BELEVENISSEN Kees van Eersel geeft concert SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 JUL11990 Handicap Voltreffer Schipper films MIDDELBURG - De tijdelijke volksverhuizing staat op het punt om te beginnen. In menig huisge zin wordt weer naarstig naar de diverse camping- accessoires op zolders en in schuurtjes gezocht. De caravanbezitter geeft zijn rijdend onderkomen nog een extra wasbeurtje want proper zullen we Ne derland verlaten. Voor alle zekerheid stort men in de disselbak nog een paar kilo bintjes want „echte" aardappelen zijn natuurlijk in het buitenland moeilijk te vinden en zeker niet zo goedkoop als bij de super op de hoek. Gepakt en gezakt kan de reis naar de overvolle Spaanse stranden en campings beginnen. Bij toeristische attracties worden land genoten direct herkend aan de standaard ANWB- gids die ter plaatse nog eens grondig wordt bestu deerd. Toch is er ook nog een contingent reizigers te vinden die geen verplichte reislectuur of routebe schrijvingen gebruiken. Die het massatoerisme ontduiken en avontuur zoeken, meestal gedreven door nieuwsgierigheid trekt men naar verre gebie den en landen. Zo trokken in de zomer van 1987 Henk Rietveld en Addy Lepoeter uit Middelburg voor vijf weken naar zuid-China. Nu, drie jaar la ter, verschijnt er een boekje over hun belevenissen. Bus en trein Bureaucratie Toerisme 311 Vijf visdagen voor gehandicapten THOLEN - Gehandicapten uit West-Brabant en Zeeland kunnen begin september een onvergetelijke visdag meema ken op de Oosterschelde. Dat kan door het initiatief van de Lionsclub Etten-Leur en de bekende hengelsportjoumalist Jan van Gent. Dit weekblad heeft zich achter het idee gezet en zorgt voor de redactionele begeleiding van deze actie. Van Gent: „Met mijn vis- boot „De Speervis" ben ik mo menteel bezig aan een project. Een van de onderdelen zou het varen met gehandicapten worden, maar toen bleek dat deze boot ondanks alle voor zieningen niet veilig genoeg was. De Lionsclub Etten-Leur, die 25 actieve leden heeft en zich al vaak heeft ingezet voor het goede doel, nam het idee over en zorgt dat De Hardi, die normaliter op de Waddenzee vaart, vijf dagen naar de Oos terschelde komt. De Hardi uit Den Oever is het enige schip in Nederland dat goedgekeurd is voor het varen met gehandicapten. De Hardi beschikt over een dub bele romp en raakt bij een aanvaring dus niet lek. Bo vendien is de boot uitgerust met liften, zodat ook de rol stoelers bij minder goede weersomstandigheden zonder problemen naar beneden kun nen. Ook om te eten en te drin ken. De Hardi komt van 3 tot en met 7 september en er kunnen dagelijks twintig gehandicap ten mee. We denken aan alle vormen van gehandicapt zijn, mits men maar van zo'n dag kan genieten. Bij wijze van spreken mag elke gehandi capte visser een begeleider meenemen. We vertrekken steeds om tien uur in de Bergse Diepsluis te Tholen, waar we tussen vier en vijf uur weer terug zullen zijn. Door de inspanningen van de Lionsclub Etten-Leur wordt de dag uiterst aantrekkelijk gemaakt voor de deelnemers. De boot en de hengels zijn gra tis. Ook voor het eten hoeft niet betaald te worden. Degenen die op dieet zijn moeten hun te consumeren voedsel meebrengen en voor het aas moet de kostprijs van 7,50 betaald worden". Hengelsportjournalist Jan van Gent verwacht dat het een voltreffer wordt. „Met mijn Speervis ga ik bij De Hardi liggen, zodat er spoed bood schappen gedaan kunnen wor den en bij noodgevallen ook een snelle verplaatsing ge waarborgd is. We hopen met deze actie vooral de gehandi capten te bereiken die thuis achter het raam zitten. De eer ste week van september is voor de visvangst uitermate geschikt. De watertempera tuur is dan ook op zijn hoogst en dus is de kans groot dat naast platvis en paling ook zo- mervis zoals geep en makreel naar boven gehaald wordt. De Hardi wordt tijdens de vijf genoemde dagen gevaren door schipper Piet Moerland. Hij kent de Oosterschelde als zijn eigen broekzak. Hij zal de gehandicapten ook helpen bij het gereedmaken en uitgooien. De leden van de Lionsclub Et ten-Leur helpen mee en zor gen indien nodig voor profes sioneel verplegend personeel. Indien het vervoer naar Tho len een probleem is kan daar over ook contact zijn met de organiserende Lionsclub. De aanmeldingen inclusief alle bijzonderheden kunnen door gegeven worden aan Jon Scholte, tel. 01650-60284. De aanmelding staat in principe open tot zolang er vrije plaatsen zijn op de boot, maar we verwachten ook dat de belangstellende gehandi capten voor eind juli de aan melding doen". MIDDELBURG - Uit het jaarverslag van het Innovatie Centrum Zeeland over 1989 blijkt dat het Zeeuwse be drijfsleven druk bezig is met innovatie en vernieuwing. Bij deze ontwikkelingen weet men het Innovatie Centrum Zeeland goed te vinden en heeft men ook dankbaar ge bruik gemaakt van haar dien sten. Het Innovatie Centrum Zeeland helpt bedrijven met het opstellen van een plan en zorgt dat de benodigde techno logische en bedrijfskundige informatie en kennis zo snel mogelijk bij het bedrijf komt. Het Innovatie Centrum Zee land is in 1989, het startjaar van het centrum, door 144 Zeeuwse bedrijven om advies gevraagd. De vragen kwamen vooral uit de sectoren metaal- produktie, machinebouw, za kelijke dienstverlening en voedings- en genotmiddelen industrie. Ook in andere be drijfstakken is een groeiende belangstelling voor het Inno vatie Centrum te bespeuren, zoals in de visserijsector en de bouw. In 144 adviesprocessen bij Zeeuwse bedrijven is 170 keer een beroep gedaan op ex terne specialisten, zoals ad viesbureaus, Hogescholen en universiteiten, TNO, research instituten, databanken, leve ranciers, en de mogelijkheden van overheidsorganisaties, dit altijd in nauw overleg met de onderneming. Het Innovatie Centrum Zee land heeft uiteraard ook als taak om nieuwe ontwikkelin gen onder de aandacht van het Zeeuwse bedrijfsleven te brengen. Dit gebeurt nogal eens in de vorm van voorlich tingsbijeenkomsten voor spe ciale groepen, of cursussen. In 1989 is het Innovatie Cen trum betrokken geweest bij de opzet van een groot aantal re gionale'projecten die als sti mulerend mogen worden be schouwd voor de ontwikkeling van het regionale Zeeuwse be drijfsleven. Een voorbeeld hiervan is de ontwikkeling van de post HBO cursus Mi- lieutechnolgie aan de Hoge school Zeeland. Met deze cur susmogelijkheid heeft het Zeeuwse bedrijfsleven nu een voorziening gekregen om de eigen mensen in de directe omgeving te kunnen scholen. ZOUTELANDE - De bekende organist Sander van Marion is in een bij zonder zomeravondcon cert te beluisteren op donderdag 12 juli in de N.H. Kerk te Zoutelande, waar hij - te zamen met de fluitiste Marieke Lin deman - een programma brengt met speelse en vrolijke klanken. Aanvang 20.00 uur, toe gang 4 gulden. VLISSINGEN - De collecte voor gehandicaptensport die onlangs in Zeeland werd ge houden heeft in totaal fl. 100.547,65 opgebracht. Dat is ruim 1600 gulden meer dan vo rig jaar. Op Walcheren bedroeg de opbrengst fl. 25.135,02, wat neerkomt op drie-en-twintig cent per inwoner. De Walche- renaren zijn daarmee veruit de zuinigste Zeeuwen. Tholen gaf 0,26 per inwoner, Zeeuws- Vlaanderen 0,27, de Bevelan- den 0,33 en op Schouwen-Dui- veland hadden de inwoners het meest voor de gehandi capte sporter'over: zesendertig cent. Van de opbrengst worden ver schillende projecten gesubsi dieerd. Ook wordt er mate riaal aangeschaft. Alhambra 1: Vrijdag 19.00 en 21.30 uur; Zaterdag 19.00 en 21.30 uur; Zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; Maandag 20.00 uur; Dinsdag 20.00 uur; Woensdag 20.00 uur; Donder dag 20.00 uur: SHE'S OUT OF CONTROL Alhambra 2: Zondag 14.00 uur: DE REDDERTJES Vrijdag 19.00 en 21.30 uur; Za terdag 19.00 en 21.30 uur; Zon dag 19.00 en 21.30 uur; Maan dag 20.00 uur; Dinsdag 20.00 uur; Woensdag 20.00 uur; Don derdag 20.00 uur: NEXT OF KIN Korte inhoud: Het valt voor Truman Gates niet mee zich als politieman staande te houden in de criminele stad Chicago. De verschillen met het platte land van Kentucky, waar hij is geboren en getogen, zijn dan ook wel erg groot. Het wordt pas echt menens als zijn jongere broer Gerald op beestachtige wijze ver moord wordt. Truman Gates heeft sterk het idee dat gang ster Joey Rosse lini daar meer vanaf weet. Helaas kan hij het bewijs niet rond krijgen. De enige getuige, een collega van Gerald, is spoorloos verdwe nen. Als Briar, de oudste broer van Truman, hoort dat zijn jongste broer vermoord is, gaat hij volledig door het lint. Hij zint op wraak....En omdat hij absoluut geen vertrouwen heeft in de politie gapt hij zelf, in Chicago achter de daders aan. Gates voorziet gigantische problemen. Natuurlijk wil ook hij zijn broer wreken. Als poli- tie-agent echter kan hij geen kant op. Het recht in eigen handen nemen is er voor hem niet bij. Wanhopig probeert hij Rosselini achter de tralies te krijgen voordat zijn oudste broer Briar hem te pakken krijgt.... Alle leeftijden. In electro draait een hele week: LOOK SHO'S TALKING. Vrijdag 19.30 en 21.30 uur; Za terdag 19.30 en 21.30 uur; Zon dag 19.30 en 20.30 uur; Maan dag 20.30 uur; Dinsdag 20.30 uur; Woensdag 20.30 uur; Don derdag 20.30 uur. Schuttershof theater: Vrijdag 6 juli 20.00 uur Gorillas in the Mist, 22.30 uur Angel Heart; Zaterdag 7 juli 20.00 uur: Go rillas in the Mist, 22.30 uur Sea of Love; Zondag 8 juli 20.30 uur: Le Lieu de la Crime; Maandag 9 juli 20.30 uur: Hair; Dinsdag 10 juli 20.30 uur: Man hattan; Woensdag 11 juli 20.30 uur: Gorillas in the Mist; Don derdag 12 juli 20.30 uur: Missi- sippi Burning. China ontdekt het toerisme SLEUTELS - Bij de gemeentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 20 tot 27 juni de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljetten, mes in hoes, gekleurde kin- derjas, sweater, sjaal, gestreepte sweater, wit schoentje met gesp, wit babyschoentje, half hoog kinderschoentje, autosleutel aan label, etui met 8 sleutels, grijs etui met 2 sleutels en 3 sleutels aan een musketonhaak. Bij het die renasiel in Vlissingen is in die periode een zwarte poes aangegeven. VEEDRINKPUTTEN - De Werkgroep Natuur- en Mi lieu-educatie van de KNNV in Ritthem verzorgt een cur sus veedrinkputten en sloten, die gegeven wordt op 3 donderdagavonden en wel op 6, 13 en 20 september met een excursie op zaterdag 15 september. Zaken als inde ling van de putten, levensvormen die er voorkomen en de relatie tussen put, sloot en omgeving komen aan de orde. Plaats: Chr. Scholengemeenschap Walcheren, Elzenlaan, Middelburg. Kosten: ƒ35.-. Inl. en opgave bij: E. van El- sacker-Paauwe, tel. 01184-64212. MUZIKAAL VEERE - Vrijdag 6 juli is er een muzikale rondwandeling door Veere, waarna om 20.00 uur het fan fare orkest Veere's Genoegen een concert geeft in de grote kerk o.l.v. Bram Overbeeke. Voor laatkomers blijft de kerk open. Op het programma staat o.a. Plankendael van Randy Beck, Air Pathetique van Ludwig van Beet hoven en Arioso e Fugati van G.F. Handel. RECREATIE - In het Zeeuws Documentatiecentrum, tweede verdieping Zeeuwse Bibliotheek Middelburg is tot 1 september recreatie op en aan het water van Zee land in beeld gebracht met oude foto's, affiches van wa tersportevenementen en ansichtkaarten van badplaatsen in vroeger tijd. Te zamen geven zij een indurk van de wa tersport en het strandleven rondom de Zeeuwse wateren, vroeger en nu. VANAVOND - V.S.V. Marathon verzorgt een avond wandeltocht, op woensdag 4 juli, inschrijving vanaf 18.30 uur bij de kantine van camping „In den Bongerd", Brou werijstraat 13 in Oostkapelle. Er is keuze tussen 5 en 10 km. SCULPTUREN - In het Zeeuws museum, Abdij 3 in Middelburg worden t/m 26 augustus sculpturen en brandmerken van Jan van Munster tentoongesteld. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur en zaterdag t/m maandag 13.30-17.00 uur. PRESTATIELOOP - A.V. Dynamo Middelburg organi seert in samenwerking met de VW Domburg een presta tieloop over 4 en 9 km. Deze loop wordt gehouden op vrij dag 6 en 25 juli. De start is om 19.30 uur bij de Toko op het strand (duinovergang Badstraat). Inschrijfgeld 3,50. RINGRIJDERS - Ter gelegenheid van het 40-jarig ju bileum van de Souburgse Ringlijders Vereniging wordt zaterdag 7 juli een jubileum wedstrijd gereden, aan de Vrijburgstraat 46 in West-Souburg van 10.00 tot ongeveer 16.00 uur. BORSTVOEDING - De moedergroep van de Vereni ging Borstvoeding Natuurlijk organiseert eenmaal per maand een informatie-avond over borstvoeding. Maan dag 9 juli komt het thema „rondom de bevalling en moge lijke problemen" aan de ofde. Het tweede gedeelte van de avond is bedoeld voor het stellen van vragen en uitwisse len van ervaringen met andere moeders. Tijd: 20.00-22.00 uur. Voor informatie: 01184-67224. TOERNOOI - Donderdag 5 juli wordt er in de happe- rij/tapperij de „Happy Buccaneer" aan de Aagje Deken straat in Vlissingen een open 301 darttoernooi gespeeld. Aanvang om 20.00 uur en het inschrijfgeld bedraagt 5,-. Er zijn verschillende bekers te verdienen. BROEKERT - Zaterdagavond 7 juli wordt in de herv. dorpskerk in Grijpskerke een orgelconcert gegeven door Leen de Broekert uit Middelburg. Op het programma staan werken van o.a.: J.P. Sweelinck, D. Buxtehude, W. A. Mozart, J. Haydn en J.S. Bach. Aanvang 20.00 uur en toegang 6,-. CATZEILEN - Tijdens de Veerse Meer Dagen wil Cat- club Zeeland belangstellenden kennis laten maken met het fenomeen catzeilen. Vanuit de thuisbasis Oranje plaat, bij het surfhotel in Amemuiden kan zaterdag 7 juli aanstaande vanaf 12.00 uur iedereen vanaf 12 jaar die in het bezit is van een surfpak en -schoenen kennis maken met deze sensationele tak van de zeilsport. De leden van Catclub Zeeland nemen dan tegen een kleine vergoeding de opstappers om de beurt mee op hun boot. Afhankelijk van de balangstelling duurt zo'n tochtje een half uur tot een uur. Zeilervaring is niet noodzakelijk. Uiteraard wordt van de deelnemers wel verwacht dat ze kunnen zwemmen. ZENDING - Peter Karangi is weer in Middelburg. Deze jonge Kenyaan, werkzaam als evangelist in Dene marken, komt vrijdag 6 juli, zaterdag 7 juli en zondag 8 juli 's avonds om 8 uur spreken in de drie opwekkingssa menkomsten in het zendingshuis van Wereld Wijde Zen ding, Dam 6, Middelburg. Het diaconessehuis aan de L ment. MIDDELBURG - Op het ramschip 'de Schorpioen' aan de Loskade wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een tentoonstelling over het bom bardement op Middelburg, op 17 mei 1940. De tentoonstelling 'Middelburg in vuur en vlam' wordt ingericht door Jacques Cats. Zijn voornaamste drijf veer is de buitenwacht duide lijk te maken wat er op die vreselijke vrijdag precies is gebeurd. Volgens Cats komt het nogal eens voor dat de stadsgids boze reacties krijgt wanneer zij tijdens een rondleiding door de binnenstad aan Duitse bezoekers vertelt dat hun landgenoten verantwoordelij k geweest zijn voor het ver- mbardstraat na het bombarde- woesten van het hart van de stad, in 1940. Bij onze Ooster buren leeft kennelijk de my the nog voert dat de Engelsen deze daad op hun geweten hebben. „Vanuit dat oogpunt is het goed", aldus Cats, „dat juist ten tijde van het toeristensei zoen via een expositie van fo to's, documenten en andere materialen de aandacht wordt gericht op wat het oorlogsge weld heeft betekend voor Mid delburg. Bovendien kunnen de toeristen dan met eigen ogen constateren hoe mooi de stad is herbouwd". De expositie is van vijftien juli tot vijftien augustus dage lijks te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur. VROUWENPOLDER - Kees van Eersel geeft op maandag 9 juli 1990 een concert op het or gel van de geref. kerk aan de Schoolstraat. Kees van Eersel is organist van de Grote of Maria Magdalena Kerk te Goes, stadsbeiaardier van Veere en Zierikzee, orgelle raar, componist en dirigent. In de geref. kerk te Vrou wenpolder bevindt zich een orgel dat werd gebouwd door de orgelbouwer Proper en dat enkele jaren geleden werd ge restaureerd en uitgebreid tot een tweeklaviersinstrument door orgelmaker W.N. de Jongh te Lisse. In 1990 is het 30 jaar geleden dat werd begon nen met het organiseren van orgelconcerten in deze kerk. Het programma van Kees van Eersel vermeldt: a. Bijbelse Saonte II „Der von David ver- mittelst der Music curirte Saul" van Johann Kuhnau; b. „An Wasserfliissen Babyion" en „Allein Gott in der Höh' sei Eh van Joh. Seb. Bach. c. Vo luntary III van John Stanley, d. Andante met variaties van Felix Mendelssohn, e. Wie gross ist des Allmacht'gen Gü- te, Felix Mendelsshohn. f. Im provisatie. Henk Rietveld: „Het boekje is absoluut geen reisgids met kaarten en plattegronden", zegt hij. „Het geheel vormt een weergave van onze impressies ,over dit schitterende en inte ressante land. Het dient als een soort leidraad voor de in dividuele reiziger die met een rugzak door China wil trek ken". Beiden trokken in de zomer vakanties naar landen die bui ten Europa lagen. Alleen China stond nog op het ver langlijstje. Enthousiast ge maakt door verhalen besloten ze de stap te wagen. Een retour-vliegticket naar Hong Kong werd gekocht. „We hebben uiteindelijk Hong Kong gekozen i.p.v. Peking omdat we in Hong Kong een visum voor China konden krijgen. We betaalden daar 28,-. Hier in Nederland moesten we er 150,- voor neertellen. Daarnaast is het klimaat in zuid-China niet zo droog als in Peking. De over stap is minder groot". Via Hong Kong werd de reis voortgezet naar Canton. Een stad waar al relatief veel toe risten rondlopen. Voorname lijk Europeanen en Amerika nen. Addy Lepoeter: „Zodra je buiten de stad bent zie je wei nig toeristen meer. China is een onmetelijk groot land. Je moet je beperken tot een be paald gedeelte van het land. In die vijf weken wil je wat zien maar je moet uitrusten". Een gedegen voorbereiding is noodzakelijk want goede do cumentatie en kaarten ontbre ken of zijn verouderd. Zelf de speciale China-winkel in Am sterdam kon niet beschikken over juiste informatie voor de individuele reiziger. Rietveld: Vooral de afschaffing van de speciale travel-permit is de oorzaak dat toeristen veel meer willen zien. Men is daar duidelijk nog niet op ingesteld. Het materiaal klopt niet of is verouderd". Als je veel wilt zien dd'n is het openbaar vervoer het enige middel om de grote af standen af te leggen. „Na Can ton reisden we naar Guilin, een gebied dat vooral door de Chinese kunstenaars werd be zongen om zijn schoonheid. Voornamelijk een streek van karstgebergte, zegt Addy Le poeter. „Als we naar het plat teland gingen namen we de fiets, een aparte belevenis. Het lijkt of de tijd hier heeft stil gestaan. We kwamen hier irt gebieden waar amper buiten landers waren geweest". „Met kinderen heb je altijd het eerste contact", vertelt ze enthousiast. Om in contact te komen met de plaatselijke be volking namen ze tijdens de fietstochten een aantal ballon nen mee. „Kinderèn zijn uiter mate nieuwsgierig", ze zien een tweetal vreemdelingen met ballonnen. Als ze dan bij ons stonden lieten we de bal lonnen los. Lachend stoven ze dan alle kanten op. Trouwens Chinezen lachen veel. De staatsbeambten zijn vaak stug en lastig. We heb ben het meegemaakt dat we voor een treinkaartje in de rij stonden voor een plaatsbewijs maar de vrouw achter het lo ket wilde niets verkopen. Toch In China heeft de tijd hier en daar stilgestaan. waren er treinkaartjes zat. Een half uur voor sluitingstijd ging het loket doodeenvoudig dicht. Ondanks dat er een fiks aantal mensen stond te wach ten". „Wil je een individuele reis naar China maken dan is een flinke dosis geduld een vereis te", vertelt Rietveld. Ook het regelen van vervoer kan pro blematisch zijn. Rietveld hier over: „Als je in een plaats bent aangekomen moet je direct plaatsbewijzen voor de ver dere reis organiseren. Je kan dus niet zoals in Nederland op het tijdstip van vertrek een kaartje kopen. Je komt aan en de volgende vraag luidt dan ook direct, wanneer kan ik weer weg. Toch merk je dat China aan het veranderen is. De culturele revolutie was voor de meeste Chinezen een zwarte bladzijde in de ge schiedenis. Nu zie je dat men het oude cultuurgoed probeert te behouden. We zagen tem pels die in driftig tempo wer den gerestaureerd. Ook de Chinezen hebben het toerisme ontdekt, de uitbater van een eethuisje had bijvoor beeld in het toeristenseizoen een onderwijzer in dienst die de gerechten voor zijn buiten landse gasten vertaalde in het Engels. Deze onderwijzers krijgen tijdens de schoolva kanties niets uitbetaald, zegt Henk. De markt is natuurlijk de plaats bij uitstek waar je met de mensen kan praten. Op een gegeven ogenblik vroeg ik de prijs van een kip. De verkoper schaterde het uit, hij wist don ders goed dat ik die kip toch niet wilde kopen maar hij speelde het spel mee. Met briefjes werd de prijs bepaald. Binnen een mum van tijd stonden rondom de markt kraam een fiks aantal toe schouwers, een Europeaan die op de markt een kip wil kopen. Toch blijven Henk Rietveld en Addy Lepoeter realistisch. In hun inleiding zeggen ze: „Wij konden tijdens ons ver blijf ongehinderd en onbe perkt reizen. De afschuwelijke gebeurtenissen van juni 1989 hebben een donkere schaduw geworpen op de schijnbare openheid en tolerantie in Chi na. De afkeuringswaardige politiek van de Chinese rege ring zal de populariteit van dit j regime niet ten goede komen. Toch is het belang om onder scheid te blijven maken tussen de kleine maar belangrijke kliek machthebbers en de overgrote volksmassa". China impressies. Reiservaringen uit zuid- China. A.J. Lepoeter en H.J. Riet veld.

Scheldebode | 1990 | | pagina 11