I Tamboerkorps na 25 jaar bijeen LA LECHE LEAGUE VERZORGT MAANDELIJKE BIJEENKOMSTEN Laatste tentoonstelling van Zeeuws Kunstenaars Centrum 'mm Vrije toertocht Kees Pindakaas op Zuidburch SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 JUN11990 309 OOST-SOUBURG - "Als iemand me vlak na de bevalling had voorspeld dat ik m'n kind nog jaren zelf zou voeden, dan zou ik heel verbaasd zijn ge weest. Drie maanden leek me lang zat. Maar ik be gon het steeds leuker te vinden en ik vond het niet nodig om te stoppen". Nu is het zoontje van Corinne de Witte al bijna twee. Tijdens ons gesprek komt hij naar z'n moeder toegerend en klimt op haar schoot om even een paar slokjes moedermelk te ne men. "Word je daar nu niet doodmoe van?". "Hele maal niet, van een zeurend kind, daar word je moe van". 5,1" WÉÊLMk Vrouwelijke kunst Concertcyclus in Lutherse kerk Geen dwang Borrelpraat JUBILERENDE GRENADIERS OP ZOEK NAAR BEELDEN BENELUX TAPTOE MIDDELBURG Prinsjesdag Kapje Antieconceptie Spaarbank deelt prijzen uit Babies krijgen vaker borstvoeding Corinne de Witte is adspi- rantleidster bij La Leche Lea gue, een stichting die het zelf vertrouwen van aanstaande en jonge moeders ondersteund door het geven van informatie over de verschillende aspecten van borstvoeding. Iedere maand komen de moeders bijeen in het huis van Corinne. In een serie van vier bijeenkomsten worden ver schillende onderwerpen be handeld. De kraamtijd, de problemen, gezonde voeding en de voordelen van borstvoe ding. Door per onderwerp een andere invalshoek te kiezen krijgt een moeder, die een jaar lang naar de groep komt, toch steeds een ander verhaal te horen. Om de moeders optimaal te informeren is er een kleine bi bliotheek met boeken over voeding, ouderschap en het bevorderen van borstvoeding. Gonneke van Veldhuyzen, samen met Rosee Lemeer leid ster bij La Leche League be nadrukt nog eens dat borst voeding een bewuste keuze is. "We willen zeker niet blijven steken bij de technische infor matie over borstvoeding. Het geven van borstvoeding is niet los te maken van je eigen ma nier van omgaan met je kind. y;.* i -X; Een fotoserie over bomen maakt onderdeel uit van de expositie van fotografe Hennie Fossen. MIDDELBURG - Het Zeeuws Kunstenaars Centrum stopt met ingang van 1 augus tus met het organiseren van tentoonstellingen. Men heeft dit besluit moeten nemen om dat het moeilijk is om vol doende bestuursleden en vrij willigers te vinden die de or ganisatie van evenementen op zich willen nemen. Fotografe Hennie Fossen is de hekke- sluiter. De foto-expositie is te zien in de galerie van het Zeeuws Kunstenaars Centrum in de Zeeuwse Bibliotheek van - foto hennie fossen. 29 juni tot en met 27 juli. Hennie Fossen woont en werkt in Leiden, maar is uit Zeeland afkomstig. Zij maakt vaak landschaps- en natuurrepor- tages met een bepaald thema, maar houdt zich ook bezig met portret- en experimentele fo tografie. Bij het Zeeuws Kun stenaars Centrum exposeert zij met een landschapsserie in kleur over „de Kop van Schou wen", wat gedeeltelijk eindex amenwerk was, een serie over bomen en een serie over de Pyreneeën. Door het zelf voeden is je hele hormoonhuishouding inge steld op je kind. Je gaat mak kelijker in op de wensen van het kind". De moedermelk is immers altijd bij de hand en op de juiste temperatuur. De wortels van La Leche League liggen in Amerika, het land dat in talloze ontwikke lingen voorloopt op Europa. La Leche League is Spaans voor 'de melk liga'. In de vijf tiger jaren bleek dat de popu lariteit van borstvoeding enorm daalde, met alle gevol gen van dien. Vrouwen die toch hun baby zelf wilden voe den ontmoetten veel proble men en gaven al snel na de be valling de moed op om vervol gens over te gaan op flesvoe ding. Een groep van zeven moe ders die zelf ervaren waren in het geven van borstvoeding en de voordelen van het zelf voe den aan den lijve hadden on dervonden, betreurden deze tendens. Zij sloegen de handen ineen en ontwikkelden infor matiemateriaal dat zij ver spreiden onder jonge en aan staande moeders. Ook voor vragen, advies of begeleiding kon men een beroep op de groep doen. Met dit initiatief bleken de moeders te voorzien in een schrijnende behoefte. De vraag naar informatie was zo groot dat de uitgave van een boek gerechtvaardigd leek. Het boek 'borstvoeding geven, een vrouwelijke kunst' is in middels in vijf talen vertaald en al meer dan twee miljoen keer over de toonbank gegaan. Ook in Nederland vindt deze uitgave gretig aftrek want aan het eind van het jaar verschijnt de tweede druk. Terwijl het ook in Neder land lange tijd vanzelfspre kend was om een kind borst voeding te geven, sloeg deze tendens in de jaren zestig en Borstvoeding geven is een vrouwelijke kunst MIDDELBURG - In de cy clus vrijdagavondconcerten in de Lutherse Kerk spelen op 29 juni Bernard Winsemius, op 13 juli Jos Verpoorten, op 27 juli Leen de Broekert, op 10 augustsu Gert Oost en op 24 augustus Mathieu Meys. Het Duyschot-orgel van de Lutherse Kerk te Middelburg mag men zonder meer uniek noemen. Het gaat hier om een verbazend goed geconserveerd achttiende-eeuws instrument dat in een akoestisch bijzonder fraaie ruimte staat opgesteld. Alle optredende organisten hebben grote affiniteit met dit type orgel en de muziek die er voor geschreven is. Het eerste concert in de cyclus met orga nist Bernard Winsemius om vat muziek van onder andere J. Sweelinck en J.S. Bach. Alle concerten beginnen om 20.30 uur. zeventig langzaam maar zeker om. Flessevoeding werd mode. Het dieptepunt werd ongeveer tien jaar geleden bereikt, toen nog maar dertig procent van de moeders hun kind zelf voedde. Inmiddels is dit percentage weer gestegen tot zestig pro cent. Niettemin is het vanzelf sprekende element eraf. Te genwoordig moeten vrouwen heel bewust kiezen voor deze voedingvorm en daarin ge steund worden door personen in hun omgeving, wil succes verzekerd zijn. Opvallend is dat het percentage 'zelfvoe- ders' hoog is onder werkende moeders. Volgens Gonneke komt dit doordat de moeders lichamelijk wat minder aan wezig zijn en dit compenseren door het kind zelf te voeden. Zo kan er toch een goede band met het kind opgebouwd wor den. Gonneke, Rosee en Corinne zijn allen moeder van meer dere kinderen die ze met veel plezier gedurende langere tijd gevoed hebben. Gonneke: "Met langere tijd bedoel ik ja ren, geen maanden, maar na tuurlijk willen we niemand pushen, we stellen geen ter mijnen. Het is voor een aan- staande moeder makkelijk om aan het zelf voeden te begin nen vanuit het gegeven dat je er mee wilt beginnen, met de nadruk op wilt. Hoe het dan verloopt is afhankelijk van het vertrouwen in eigen kunnen. Moeders voelen zelf wel aan wat goed is voor hun kind, maar raken verward door al lerlei tegenstrijdige verhalen". Een hot item op dat gebied is de aanwezigheid van ver ontreinigingen in de moeder melk. Volgens Rosee komen die afvalstoffen uiteraard voor, "maar gelukkig in dus danige kleine hoeveelheden dat de invloed miniem is. Bo vendien zijn tegenwoordig vrijwel alle voedingstoffen met afvalstoffen besmet. Veel belangrijker zijn de voordelen van borstvoeding. Zoals de be scherming tegen infectieziek tes. Volgens een Nijmeegse arts beschermt borstvoeding zeker drie jaar tegen allerlei infectieziektes". Het maakt daarbij weinig uit of een kind vier maanden of een jaar borstvoeding heeft gehad. Een van de argumenten te gen borstvoeding is dat de va ders niets meer te doen zouden hebben. De leidsters zijn het hier pertinent niet mee eens. "Pa kan weliswaar zelf geen VLISSINGEN/ARNHEM - Lichting 1965 van het tam boerkorps der Garde Grena diers houdt op 29 september een reünie in de Saxen Wei- markazerne in Arnhem. Es sentieel voor een reünie zijn natuurlijk - behalve de sterke verhalen - de foto's en films om het allemaal nog eens te beleven. Organisator Henk Kerseboom is op zoek naar filmmateriaal van taptoes. De afdeling Grenadiers werd in 1829 opgericht om on middellijk 'onder het oog van de Koning' dienst te doen. Vanaf de oprichting hoorden hoornblazers en tamboers bij het regiment. Na de oorlog, in 1945, werden de hoornblazers vervangen door klaroenbla zers. Het tamboerkorps is, met uitzondering van de tamboer- maitre, samengesteld uit dienstplichtigen. Bij bijzon dere gelegenheden wordt het tamboerkorps toegevoegd aan de Koninklijke Militaire Ka pel. Vijfentwintig jaar geleden luisterden de 35 drumbandle den van het Garde Grenadiers met hun muziek vele officiële gelegenheden op. Prinsjesdag bijvoorbeeld en de taptoes Delft en Breda en de Nato- taptoe in Arnhem. In 1965 werd bovendien in Middel burg de Benelux taptoe ge houden. Organisator Henk Kerse boom vatte begin dit jaar het plan op om na vijfentwintig jaar zijn oude maten weer eens bij elkaar te krijgen. Na veel speurwerk en een hele boel telefoontjes kreeg hij de zaak rond: iedereen was en thousiast voor het idee en iedereen komt dan ook op 29 september. Nu is hij nog op zoek naar filmbeelden. Zelf heeft hij drie minuten film, die hij op video band wil laten zetten. Uiter aard is er veel meer filmmate riaal aanwezig bij bijvoor beeld het Polygoon-journaal en in de archieven van de NOS. Kerseboom meldt in de brief aan de reünisten echter dat het "onnoemelijk veel geld zou gaan kosten, wel duizen den guldens om die beelden te bemachtigen". Behalve naar beelden van de Benelux taptoe die in Mid delburg werd gehouden, zoekt Kerseboom nog naar filmma teriaal van de Nato taptoe, ook in 1965 en de taptoes in Delft en Breda in het jaar 1973. De taptoe Delft 1973 was de laatste taptoe voor sergeant majoor W.Ph. Reijnders. Hij was lange tijd de tamboer- maitre van het tamboerkorps waar de drumband deel van uitmaakte. Op zijn verzoek werd 'zijn laatste taptoe' met zorg gefilmd. Helaas, na af loop bleek dat het kapje om de lens was blijven zitten. Reijn ders, inmiddels adjudant bd, betreurt dat nog steeds. Hij is eregast op de reünie in Arn hem. Mocht u beschikken over filmbeelden van een van de hierboven genoemde taptoes, en wilt u uw filmpje tijdelijk afstaan, zodat de beelden overgebracht kunnen worden op videoband, dan kunt u con tact opnemen met Henk Ker seboom, Maria Stuartstraat 40, 7315 KB in Apeldoorn, telefoon 055-212341. Het tamboerkorps der Garde Grenadiers in actie tijdens de taptoe Breda - foto archief de stem - foto: archief stem weekbladen voeding geven, maar hij kan zijn vrouw wel steunen en een mild klimaat in huis scheppen. De moeder geeft het kind lief de, maar om die liefde te ge ven moet zij zelf ook liefde ontvangen. Verder vormt de vader een buffer tegen veel bezoek. We zijn dan ook erg blij met de aanwezigheid van vaders in de groep. Ook de va ders vinden het fijn om eens boven het niveau van de bor relpraat uit te komen. Naast de maandelijkse praatgroepen verzorgt La Le che League ook een ruime sor tering folders over diverse on derwerpen. Een daarvan is de vruchtbaarheid tijdens de lac- tatieperiode, of, kun je nu wel of niet zwanger worden als je borstvoeding geeft. Volgens Gonneke is het on mogelijk om zwanger te raken als je echt vierentwintig uur per dag met je kind bezig bent. Het voeden alleen is niet vol doende, je moet je kind ook te gen je lichaam dragen. En om dat dat in Nederland niet zo de gewoonte is, is het verstandig om naar een voorbehoedmid del om te zien als je echt niet weer zwanger wilt worden. Over de invloed van 'de pil' lo pen de meningen nog uiteen, maar vast staat dat de hormo nen in de pil de kwaliteit van de moedermelk beinvloeden. Een andere activiteit van Rosee en Gonneke is het geven van gastlessen aan kraamver pleegsters en verloskundigen. In die kringen is borstvoeding nog lang niet overal populair. Onbekendheid leidt hier vaak tot verkeerde adviezen. Bij voorbeeld als de baby niet on voldoende lijkt te groeien. Dan is het als snel 'geef maar een extra flesvoeding'. Het gevolg is dat de borstklieren minder gestimuleerd worden en de productie nog verder achteruit gaat. Dan is het snel bekeken. De juiste remedie is echter om het kind vaker aan té leggen, er komt dan vanzelf meer melk. De eerstvolgende bijeen komst van 'de melkbrigade' is op 15 augustus bij Corinne de Witte in de Julianstraat 26 in Oost-Souburg, om 20.00 uur. 1 Maar omdat het bekend is dat babies in het algemeen moeilijk doen op moeilijke uren kunnen de leidsters altijd gebeld worden. Het telefoon nummer van Rosee Lemeer is 01189-1691, van Gonneke Veld huyzen 01180-16812 en van Co rinne de Witte 01184-68419. VLISSINGEN - Zondag, 1 juli, houdt de Zeeuwse Ren en Tourclub „Theo Middel kamp" de jaarlijkse CERA- TOCHT, een vrije toertocht voor fietsers. Er kan worden gestart voor de afstanden van 70,120 en 210 km. De 70 en 120 km tochten gaan grotendeels over Wal cheren en Beveland, terwijl de 210 km meerdere Zeeuwse eilanden aandoet. De deelnemers van de 210 km kunnen vanaf 08.00 in schrijven voor deze tocht, voor de andere afstanden is de starttij d 09.00 uur De startplaats is café „De Kroon" te 's-Heerenhoek. Voor meerder informatie kan men terecht bijG. Bonestroo, Am- stelstraat 45, Oost Souburg, 01184-64819. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 13 tot 20 juni de volgende voorwer pen aangegeven: een bankbiljet, leesbril, damesblouse, regenbroek, herenportemonnee met inhoud en sleutels, armband en diverse sleutels. Bij het dierenasiel in Vlis singen zijn in die periode een cypers katertje en een abri- kooskleurige poedel aangegeven. PENTEKENINGEN - In de raadzaal van het gemeen tehuis van Mariekerke in Meliskerke zijn vanaf 25 juni tot en met 24 augustus pentekeningen van de heer M.P. Nagelkerke uit Aagtekerke tentoongesteld. De openings tijden van de expositie zijn van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 16.00 uur. WANDELTOCHT - De wandelsportvereniging 't Zand uit Middelburg verzorgt in samenwerking met de wijk- vereniging Zanddijk-Veere op zaterdag 30 juni de derde mars rond het Veerse Meer. Deze wandeltocht die in en kele jaren is uitgegroeid tot een internationaal gebeuren, met vorig jaar deelnemers uit België, West-Duitsland en geheel Nederland, is 60 kilometer lang en voert de deelne mers over verharde en onverharde wegen en over gras dijken, zo dicht mogelijk langs de gehele oever van het Veerse Meer. Deelname aan deze tocht is mogelijk vanaf 16 jaar. De starttijd is precies om 9.00 uur vanuit ,,'t Prae- tuus", Frans Naereboutstraat 1 in Veere. Voor verdere info telefoon 01180-37572. SPELLENMIDDAG - De Reumapatiënten Vereniging Midden-Zeeland verzorgt op zaterdag 30 juni een spellen- middag in het gebouw „De Stenge" in Heinkenszand. Het is de bedoeling om gezellig met elkaar te babbelen en zelf meegebrachte spelletjes te doen, zoals kaarten, dammen, schaken, rummicubben, scrabbelen enzovoorts. Alle le den zijn, met eventueel een begeleider, van harte welkom. ZENDINGSAVOND - Woensdag 27 juni zal het zen dingsechtpaar Liagat en Henny Qaiser spreken over hun werk in Pakistan in de Pinkstergemeente aan de Emma- straat om 19.30 uur. Tijdens deze avond zullen het Inter nationaal Koor en ook het Jongerenkoor zingen. De toe gang is gratis. AKTIE - SVRZ helpt verder houdt elke laatste zater dag van de maand een verkoop van verkregen huisraad. De opbrengst is bestemd voor projecten in Burkino Faso van het Foster Parents Plan. Plaats: De Snuffelhut, ter rein verpleeghuis Der Boede in Koudekerke, tijd: van 10.00 tot 13.00 uur. ALFALFA - Onder de titel Johnny's got the blues is de Alfalfa Music Workshop terug in Middelburg met een concert op donderdag 28 juni in café Dangeroe in Middel burg. De avond begint om 21.00 uur en de toegang is gra tis. ZEEUWSE MIDDAG - Het Activiteiten Centrum Mid delburg sluit donderdag 28 juni het seizoen af met een zo genaamde Zeeuwse Middag met onder andere voor dracht, kwis en een dansje. Deze middag vindt plaats in het ontmoetingscentrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 51 in Middelburg en begint om 13.30 uur. ROMMELMARKT - Op zaterdag 30 juni houdt de Dorpsvereniging Koudekerke haar traditionele jaarlijkse rommelmarkt op het Dorpslein in Koudekerke van 9.00 tot 15.00 uur. PZZ-LOOP - De Goese Atletiekvereniging AV '56 or ganiseert in samenwerking met het Psychiatrisch Zie kenhuis Zeeland op woensdag 4 juli de traditionele PZZ- loop. De start is om 19.30 uur op het PZZ-terrein aan de 's-Gravenpolderseweg in Goes, inschrijven vanaf 18.30 uur aan de balie bij de hoofdingang. Kosten: 3,50 gulden, KNAU-leden en kinderen tot en met 12 jaar 2,50 gulden. Inlichtingen bij Helen Luitwieler, telefoon 01100-12855. HOBBYBEURS - Op woensdag 27 juni is er weer een hobbybeurs in het buurthuis „De Paraplu", A. Gogelweg 59 in Vlissingen. Opzet van deze beurs is dat er spullen verkocht worden in de hobbysfeer, zoals platen, boeken, stereomateriaal enzovoort. Tijd: 19.00-22.00 uur. Inlich tingen, telefoon 01184-65453. RICK DEAN - Donderdag 28 juni verzorgt de zanger/ entertainer Rick Dean een optreden in de Tapperij /Hap- perij „Happy Buccaneer", aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen. Het optreden begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. VOGUE-ING - Op 29 juni wordt er een „Soul Swing Beat Avond" gehouden in discotheek „Cosmo". Die avond is er een modeshow samen met een optreden van een „swing beat band". Tijdens deze avond wordt er ook een nieuwe dansstijl geïntroduceerd: Vogue-ing, een dans stijl waarbij zoveel mogelijk fotomodelhoudingen wor den gebruikt tijdens het dansen. De entree bedraagt 7,50 gulden en de zaal is vanaf 21.30 uur open. KAPMES - In de periode van 1 juni 1990 tot en met 14 juni 1990 zijn de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven bij de gemeentepolitie in Middelburg: auto radio; damesbril met dubbele focus, bruin/roze; kapmes; digitaal horloge, oranje; herenportemonnee, zwart met inhoud; portemonnee, lichtgeel met blauwe biesjes met inhoud; portemonnee, wit met inhoud; portemonnee, bruin met inhoud; halsketting, bruin/zwart; zilveren armband; damesring, goud; diverse sleutels; dames schoudertas, zwart leer; bril, (goudkleurig) look-over; zwarte sjaal; zwarte trui met felle kleuren. MIDDELBURG - De open bare basisschool „De Zuid burch" houdt ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan op zaterdag 30 juni een Vlaamse Kermis. De leerlin gen van de school kunnen meedoen aan allerlei oude volksspelen en aan de nieuw ste spelattracties. Na de spelen vindt de eerste vertoning van de gloednieuwe Kees Pindakaas Show plaats. Het hoogtepunt is de play- backshow, waarvoor alle kin deren die in de Magistraat- wijk wonen, zich kunnen aan melden. Vóór de bekendma king van de prijswinnaars verricht de wijkagent de trek king van de succesvolle loterij. Het feest dat om en in het schoolgebouw (achter de to renflat aan de Rentmeester laan) plaatsvindt, begint om tien uur en is omstreeks één uur afgelopen. De Kees Pinda kaas Show begint om half- twaalf en de playbackshow om twaalf uur. Bij slecht weer wordt het hele feest in de school gehouden. MIDDELBURG - De Ver enigde Spaarbank aan de Lange Delft hield naar aanlei ding van de ingebruikname, van het nieuwe kantoor een kleurwedstrijd en een reizen- quiz. De kleurplaat van de elfja rige Jozine Houweling uit Middelburg kwam als de mooiste uit de bus. Zij krijgt een radio/cassetterecorder. Voor Ralph de Regt (10 jaar) uit Sint Laurens is er een walkman en de derde prijs, een horloge gaat naar Pepijn Berghout 7 jaar) uit Middel burg. De reizenquiz bestond uit vijf vragen en een slagzin. De winnende slagzin 'Wie van daag nog reisinformatie bij de Verenigde Spaarbank vraagt, zegt morgen: Daar ben ik ge slaagd!', is van mevrouw J. Kuipers-Kamermans uit Mid delburg. Voor deze creatieve inval ontvangt zij een reische- que van vijfhonderd gulden.

Scheldebode | 1990 | | pagina 9