Twaalfde Schaapsscheerdersfeest Nisse in de sport Oud-renners in koppelkoers te St. Maartensdijk BUROVOOR RECHTSHULP E-pupillen hebben sponsor Dauwendaele 3 in het nieuw door autobedrijf Van Liere VAN 22 JUNI TOT EN MET 14 JULI SCHAAPSKUDDEOPBRENGST BESTEMD VOOR NIEUWE SCHAPEN onï>or SERVICEKOSTEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JUNI 1990 307 NISSE - Op het dorpsplein' en de Kasteelweide van Nisse wordt zaterdag 16 juni het schaaps scheerdersfeest gehouden. Tijdens deze twaalfde editie van het welhaast traditionele feest, staan dieren en oude ambachten centraal. De opening wordt dit jaar om 10.00 uur verricht door gedepu teerde mevrouw G. de Vries-Hommes, nadat er een optocht van deelnemers en muzikanten door het dorp is getrokken. De opbrengst van het schaap- scheerdersfeest gaat de Stichting Zeeuwse Schaapskudde. Kasteelweide Veere veersey meer De meeste demonstraties, wedstrijden en keuringen met dieren worden dit jaar op de Kasteelweide gehouden, om dat het dorpsplein daarvoor te klein is geworden. Op het dorpsplein worden nog wel schapen geschoren. Daarnaast zijn er zo'n honderd kramen opgesteld waar oude ambach ten te zien zijn, verschillende organisaties zich presenteren en waar mensen eten en drin ken kunnen kopen. Op het dorpsplein staat ook de mu ziektent, waar 's avonds feest wordt gevierd. Na de opening is er een op treden van muziekvereniging Con Amore en majorettenver eniging De Fazant. Om 10.15 uur begint het schapen sche ren. De scheerders starten zo als het vroeger werd gedaan, met een speciale schaar. Later gaan ze over op scheermachi- nes, omdat het met de hand te veel tijd kost. Tegelijk begin nen de demonstraties van oude ambachten en de touw trek- en boogschutterswed strijden, iets later starten de rondritten in rijtuigen en de ringrijderswedstrijden. De in het wit geklede deelnemers zitten hierbij op een ongeza- deld paard en proberen een lans in een ring te steken. De meeste demonstraties van oude ambachten worden gegeven door mensen uit Zee land. Te zien zijn onder meer een rietdekker, een molenaar, een rijtuigbouwer, een kopers mid, een mandenmaker, een klompenkapper, een spinster, een hoefsmid, kantklosser, pottenbakkers, een bijenkorf- vlechter en een kaasmaker. Ook geeft het bierbrouwers- en wijnmakersgilde demon straties. Tijdens de schaapscheer dersfeesten zullen ook ver schillende groepen optreden, zoals volksdansgroep De Bab belaars, de Axelse kleder- drachtgroep, majorettenkorps de Showgirls uit 's Heeren- hoek en de Beierse Kapel uit Heinkenszand. Organisaties die vertegen woordigd zijn en die informa tie geven over hun aktiviteiten zijn onder meer de Zeeuwse Milieu Federatie, Staats Bos Beheer en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumen ten. Op de Kasteelweide begint om 10.00 uur de veemarkt, waar geiten, schapen, trek paarden en koeien gekeurd en verhandeld worden. Ook is er het Zeeuws kampioenschap geitenmelken door de Geiten- fokvereniging De Goede Hoop en laat de Stichting Zeldzame Huisdieren haar fraaiste ex emplaren zien. Om 10.30 uur is er een ringsteek wedstrijd met bokkenwagens. Van 11.00 tot 13.00 uur worden er demon straties met politiehonden ge geven, waarna er een bokken wagenshow met hindernissen wordt gehouden. Om 14.00 uur start de show van vier-, acht-, twaalf- en zestienspan trek paarden. Terwijl op de Kasteelweide vanaf 16.00 uur geiten worden gewogen, begint op hetzelfde moment op het Dorpsplein het défilé van Zeeuwse trekpaar den. Na de prijsuitreiking van de ringrij ders vertrekt de stoet naar de Kasteelweide, waar dan een stoelendans te paard wordt gehouden. Om 17.00 uur wordt de uitslag van de verlo ting bekend gemaakt. Tijdens het schaapscheer- dersfeest is de gemeentelijke molen, van het type De ARNEMUIDEN - De voetballertjes van het E-pupillen team van de voetbalvereniging Amemuiden worden sedert een paar weken gesponsord door Interieurverzorging De Schipper. De Schipper heeft vestigingen in Amemuiden en Nieuwdorp. Op de foto staan van links naar rechts: Dhr. de Schipper, team- leider'Piet van Belzen, Gerben Schilperoord, Bramco de Ridder, Rienco de Ridder, Johan Fongers, Tom Albers, Daniel van Belzen, Joeri van der Kloet, teamleider Harm Albers en trainer Jan Meul- meester. Zittend v.l.n.r. Rinus van Belzen, Bart Poerstamper en Christiaan Baarends. MIDDELBURG - Het derde zaalvoetbalteam van F.C. Dau wendaele is van een nieuwe outfit voorzien door Autobedrijf Leo van Liere. F.C. Dauwendaele 3 heeft dit seizoen het kam pioenschap behaald in de vierde klasse afdeling Middelburg. Op de foto v.l.n.r.: R. Rein houdt (verzorger), R. de Nooijer, L. Kroon, M. Bak, W. de Keuning (leider), zittend v.l.n.r. R. Leijnse, A. Schaalje, J. Stoffels, G. Breuer. Het schaapsscheerdersfeest in Nisse. Zeeuwse Grondzeiler, die net buiten Nisse staat, geopend. Twee molenaars zullen de monstraties en uitleg geven. Ook kunnen bezoekers de hoge toren beklimmen, de kerk be zoeken of de heemtuin van de familie Poley bezichtigen. De entreegelden die voor de heemtuin betaald moeten worden, komen ten goede aan het restauratie- en onder- houdsfonds van de Nederlands Hervormde Kerk. De entree voor het schaap- scheerdersfeest bedraagt 2,50, kinderen tot twaalf jaar mogen gratis naar binnen. De opbrengst gaat naar de Stich ting Zeeuwse Schaapskudde. Deze stichting, die twaalf jaar bestaat, laat een kudde scha pen grazen op de dijken in de Zak van Zuid-Beveland. De schapen, op het moment inclusief lammeren zo'n vijf honderd, grazen op de dijken en houden zo flora in stand. Voorheen werden de dijken gemaaid, waardoor verschil lende planten uit dreigden te sterven. De schapen zorgen echter voor bestuiving, waar door de struktuur van de be groeiing in tact blijft. De kudde heeft echter pro blemen, omdat een aantal schapen lijdt aan de zwoeger ziekte. Deze ziekte, die scha pen aan elkaar overdragen door middel van moedermelk of speeksel, tast de longen van de beesten aan, waardoor ze uiteindelijk sterven. Deze ziekte kan niet overgedragen worden op mensen. De Stich ting Zeeuwse Schaapskudde wil nu schapen van een ander ras aanschaffen, een ras dat beter bestand is tegen deze ziekte. Veerse Meerdagen niet meer weg te denken ANTWERPEN/VEERE Als op vrijdag 22 juni de Veerse Meerdagen worden ge opend zal er ook het eerste Veere-bier worden geïntrodu ceerd. „Dat is natuurlijk een regelrechte primeur al had ik liever gezien dat we het bier het Veerse Meerbier hadden kunnen dopen", aldus coördi nator Piet Klip. Tijdens de presentatie in Antwerpen sprak de voorzit ter van de Vlaamse Vereni ging voor Watersport de heer J. Persoons. „We komen na tuurlijk graag naar Zeeland. Belgire kent genoeg raakvlak ken en de Veerse Meerdagen trekken ook steeds meer land genoten", aldus Persoons. Naast Persoons was ook de heer L. Deboisserie, namens BLOSO, in Antwerpen present om zijn zegje te doen. „Het is nog steeds een goede zaak om samen te werken. En die sa menwerking moet in de toe komst gecomsolideerd wor den", sprak hij veelbelovend. Namens de vijf Veerse Meergemeenten was merouw E.J. Hogendijk-van Duijn aanwezig. Zij stak ook de lof trompet af. Zij attendeerde iedereen erop dat het samen werkingsverband van de ge- meenteri een noodzaak is.„Hierdoor worden deze da gen zelfs van internationale allure. Er is een positieve ont wikkeling waarneembaar. En het is leuk dat je je als ge meente naar buiten kunt pro fileren", aldus mevrouw Ho- gendijk. Piet Klip wilde nog kwijt dat de VW's en het bedrijfsle ven eigenlijk veel meer zouden moeten inhaken op de feeste lijkheden in de vijf Zeeuwse gemeenten. „Ik vind dat er veel meer uit te halen is dan tot nu toe het geval is. Een compleet arrangement moet mogelijk zijn. Alleen moet er dan wel op ingehaakt wor den". Klip weer ook op de nieuwe nota van de regering waarin een aantal speerpun ten worden gemeld. „Het speerpunt van de grote steden die in deze nota staat kunnen wij in Zeeland moei lijk bereiken, maar het thema Nederland-Waterland is na tuurlijk zo op Zeeland toe te passen met bij voorbeelde Oos- terschelde, het Veerse Meer en noem maar op. Ook het punt van de kusten klinkt bij ons als muziek in de oren en op historisch gebied hebben we natuurlijk ook veel te bieden. Kortom, we kunnen ons zeer vinden in die nota". De thematische opzet van de Veerse Meerdagen wordt ook dit jaar gevolgd. Amemuiden koos voor de visserij en Kort- gene vopr de zon, zee en de wind. Op 22 juni is het dan zover. Zeeland is dus werkelijk aan zet.De bezoekersaantallen lo pen nog steeds op. De Veerse Meerdagen 1990 - de zevende editie van het evenement - worden gehouden van vrijdag 22 juni tot en met zondag 14 juli. De manifestatie bestaat uit evenementen op het gebied van de watersport, andere sportieve recreatie, cultuur, historie, visserij, folklore, edu catie, amusement en culinaire presentaties. De Veerse Meerdagen zijn voor iedereen toegankelijk en bieden jong en oud elk-wat- wils. Van de vele programma onderdelen kan zowel actief als passief genoten worden. Toegang tot een deelname aan de activiteiten is vaak gratis; in sommige gevallen wordt een (geringe) bijdrage in de kosten gevraag. Veere opent het evenement met het thema historie in de vorm van Markizaatsdagen. Op vrijdag 22 juni kan het pu bliek genieten van de ppvoe- ring van een zeeslag op de rede van Veere met vele ronde- en plat-bodemjachten, vuur- en geluidseffecten. Ook wordt die dag een historische markt georganiseerd en zijn er muziekoptredens. Zaterdag 23 juni zijn in Veere de hoog tepunten: een show admiraal- zeilen en de opvoering van het paardenspel "De Heks van Veere". Verder valt er die dag te genieten van een wandel- puzzeltocht in het historisch stadje, museum bezoek, fanfa reconcerten, vendelzwaaien, kinderspelen, broodbakken, een historische markt en een optreden van een fanfare, het Zeeuws Orkest en straatmuzi kanten. Vrijdag 29 juni starten de Veerse Meerdagen in Kort- gene met een jeugdprogram ma: poppenkast, vliegerwed strijd en gratis varen in opti mistenbootjes. Zaterdag 30 juni biedt Kortgene een op tocht van zeilende bedrijfs- vaartuigen en sleepboten; het publiek kan meevaren. Verder is er een oude ambachten markt, een- zomermarkt, be zichtiging van oude en mo derne landbouwwerktuien, een catamaran-wedstrijd, een wedstrijd leliezeil-roeivletten, een waterspektakel, gieklo pen, een demonstratie water scooters en varen met een pontje tussen de beide Veerse Meeroevers. Ook voor de kin deren zijn er activiteiten (paardentram, luchtkasteel, vliegerdemonstratie, gratis varen) en is er de nodige mu ziek. Ook op culinair gebied en ander horeca-vertier is er in Kortgene volop actie. Zater- - Meestal betaalt een huurder naast de kale huurprijs, d.wjz. voor het enkele gebruik van de woonruimte, ook een maandelijks bedrag aan servicekosten. Dit zijn de kosten voor levering en diensten die de huurder volgens de huur overeenkomst moet betalen. Daar vallen bijvoorbeeld on der de kosten van elektriciteit, gas en water, tenzij u een aansluiting heeft op eigen naam. Maar ook de kosten voor het schoonmaken van gemeenschappelijke ruimtes, de huismeester, de glazenwasser en het onderhoud van ge meenschappelijke tuinen. De verhuurder mag de werke lijke kosten in rekening brengen. Is het niet mogelijk die te bepalen, dan mag hij de kosten naar redelijkheid vast stellen. Het is in elk geval niet de bedoeling dat de ver huurder er aan verdient. In de regel betaalt de huurder elke maand een voor schot. Na een jaar dient de verhuurder mee te delen wat de werkelijke kosten zijn geweest. De huurder zal dan bij moeten betalen of geld terugkrijgen. Binnen vier maanden na afloop van een jaar moet de verhuurder een overzicht geven van alle kosten die hij dat jaar in rekening heeft gebracht. Elke kostensoort moet af zonderlijk worden vermeld. Ook moet hij aangeven hoe hij het aandeel in de kosten van de huurder heeft bere kend. In de wet is overigens geregeld dat de huurder recht heeft op inzage in de boeken en/of andere papieren op grond waarvan de kosten zijn doorberekend. Als u van mening bent dat de berekening niet klopt en u kunt dit niet oplossen met uw verhuurder, dan kunt u de zaak voorleggen aan de huurcommissie. Die commissie stelt dan uw betalingsverplichting vast. De uitspraak is bindend, tenzij u of uw verhuurder binnen twee maanden na verzending daarvan aan de kantonrechtter vraagt de betalingsverplichting vast te stellen. Het komt voor dat een verhuurder weigert een overzicht te verstrekken. Wat kunt u dan doenAllereerst kunt u weigeren een verho ging van het maandelijkse xxxrrschotbedrag te accepteren zolang u zo'n overzicht niet hebt gekregen. Ook kunt u zich wenden tot de huurcommissie met het verzoek uw betalingsverplichting vast te stellen. De com missie zal uw verzoek in behandeling nemen als duidelijk is dat u geprobeerd hebt het probleem in overleg met uw verhuurder op te lossen. Soms zijn in de huurovereenkomst de kale huurprijs en de servicekosten niet uitgesplitst, maar in één bedrag ver meld. Dit is de zogenaamde all-in-huur. Dan kan toch vastgesteld worden welk deel daarvan u voor de service kosten betaalt. Het voert te ver om in detail te treden, maar uit de wet kan worden afgeleid wat de minimaal re delijke huurprijs is. De rest viin het bedrag ioordt dan ge zien als servicekosten. Als dat te hoog is, kan de huurder zich tot de huurcommissie en kantonrechter zoenden en zijn servicekosten vast laten stellen. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandag 13.30- 15.30 uur iedere donderdag 17.00-19.00 uur. In Vlissingen, Verkuyl Quakkelaarstraat 95, iedere dinsdag 09.30-11.30 uur. In Goes, Fr. den Hollanderlaan 25, iedere maandag 09.30-11.30 uur. In Zierikzee, Poststraat 37, iedere dinsdag 14.15-16.15 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele zoeek telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120. dag 7 juli is Wolphaartsdijk (gem. Goes) de locatie. Aan het programma wordt nog hard gewerkt. Vrijdag 13 juli start de fi nale van het evenement in Ar- nemuiden. Het thema "visse rij" staat borg voor een karak- teritiek programma waarin vissersboten en vis de hoofdrol spelen. Gratis visprodukten proeven hoort hier vanzelf sprekend bij. De gezelligheid wordt verder aangevuld met activiteiten rondom de "Arne- muidse kraampjesdag" met feesttent en muziek. Zaterdag 14 juli pakt Kam perland-dorp (gem. Wissen - kerke) uit: een show parasai- ling, een spectaculair water- spel waaraan 8 ploegen deel nemen, kermisattracties, heli- coptervliegen, brandweerde monstraties, veel muziek en fanfares en een jazz-band, engratis mosselen eten. Ook in Kamperland wordt aan de kinderen gedacht: ballon- nenoptocht, kinderspelen enz. Voor zestig-plussers worden sjoel wedstrijden georgani seerd. Zondag 15 juli worden de Veerse Meerdagen aan de wa terkant bij Kamperland (De Schotsman) afgesloten met surf wedstrijden en recreatie- tochten, surfdemonstraties enz. en is er het sluitstuk van een Vlaamse week met muzie koptredens van het West- Vlaams Houtblazers Kwintet, het Brugs Dweilorkest, Belgi sche hapjes en bieren enz. JodeRoo ST. MAARTENSDIJK Oud-profs uit Zeeland en West-Brabant zoals Vester Aarts, Cees Bal, Peter Gödde, Heddy Nieuwdorp, Ad Polak, Cees en Piet Rentmeester, Jo de Roo, Jos Schipper en Wim de Waal zijn uitgenodigd voor een koppelkoers in St. Maar tensdijk. De invitatie is ook ver stuurd naar Ko Blok, Wim Dubois, Toine van de Bunder, KoTolhoeken Wim de Wilde. De renners worden gekop peld en de duo's die in uni forme siiirts fietsen moeten samen over de finishstreep ko men. De wedstrijd van de oud renners heeft een lengte van 25 kilometer. De koppelkoers is een on derdeel van het programma, dat op zaterdag 21 juli wordt afgewerkt. De wielerronde van St. Maartensdijk wordt voor de 25e keer verreden. Vooraf is er een koers voor liefhebbers en na de ex-profs rijden de amateurs hun wed strijd. j

Scheldebode | 1990 | | pagina 7