Nederlanders hebben plezier in fietsen EEN bad- of strandtas met een dubbele bodem. ,Dat is letterlijk en figuurlijk de goede omschrijving voor de witte kunststof zwemtas. Op het eerste oog een praktische opbergplaats voor handdoek, badgoed en kleine spulletjes. Makkelijk te dragen aan en stevig koord. Wie verder kijkt dan de neus lang is, ontdekt dat de tas helemaal dubbelwandig is en een ventiel heeft. Als de binnentas eruit wordt getrokken, kan de tas worden opgelazen en ontstaat er een lange rol waarop het hoofd heerlijk kan rusten. Safety Standaard Nieuwe vinding in schoenzool I Luchtbed plakken Zonnebril op maat Fietsvakanties in trek Schoenmode zet bloemetjes buiten Badtas wordt kussen Biodermal voor de gevoelige bruine huid Funny Roller moderne versie van de step Alle fietsen zijn groen Fietstassen Praktische groenboeken Meer aandacht voor veiligheid ATB-fietsen NEDERLAND FIETSLAND SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JUNI 1990 De fiets is in Nederland weer razend populair. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat 1989 een aanzienlijke stijging van de fietsenverkoop heeft getoond. Die stijgende verkoopcijfers kunnen verklaard worden door de uitgebreide keus in eigentijdse, lichtlopende fietsen. Maar er is meer aan de hand. Deze zomer barsten in de schoenmode de vrolijke unikleuren en bonte prints (vaak met elkaar gecombineerd) los. Strikken en elastiek-inzetten zijn alom aanwezig. De grote aandacht voor de natuur komt tot uiting in de vele bloemdessins Regelmatig worden in n april dit jaar heeft de Drunense schoenenfabrikant Helioform een nieuw soort schoen op de markt ^ebracht, de Geoses. Mensen met Generaties 329 DE firma Uvex heeft een nieuwe zonnebril op de markt gebracht die geheel naar eigen inzicht kan worden samengesteld: de Uvex Take OfL Dit model is "bijzonder geschikt voor op de fiets, de surfplank en de ski's. Alle onderdelen van de bril zijn verstelbaar: de hoogte van de neusbrug, de breedte daarvan; de lengte van de veren. Tevens is de voorhoofdsteun afneembaar. De Uvex Take Off is in vier modieuze kleurencombinaties verkrijgbaar. DE laatste jaren groeit de belangstelling voor het recreatieve fietsen sterk. Steeds meer mensen maken fietstochtjes, nemen de fiets mee op vakantie of maken er een echte fietsvakantie van. Het aanbod in fietstochten en fietsvakanties, in binnen- en buitenland, is groot. Er zijn familie-arrangementen en meer prestatiegerichte programma's. Dit gevarieerde aanbod wordt voor het grootste gedeelte verzorgd door een twintigtal in actieve vakanties gespecialiseerde reisorganisaties. Cycletours (020- 274098)en de Fietsvakantiewinkel (03480- 21844) zijn hiervan de bekendste. In het pakket zijn meestal inbegrepen de reis (al of niet inclusief de eigen fiets), overnachtingen en maaltijden, evenals het bagagetransport ter plaatse naar iedere dagbestemming, zodat u vrij-uit kunt fietsen. Men reist per bus, trein, vliegtuig of schip, al naar gelang de bestemming. Overnacht wordt in hotels, huisjes of campings. De milieudiscussie is actueler dan ooit. De auto wordt daarbij steeds meer gezien als een bedreiging voor ons leefklimaat. En dat stimuleert om vaker de fiets te pakken. Voor het woon werkverkeer en voor de boodschappen, maar ook om er een sportief dagje op uit te trekken. De fiets wordt in ons land niet alleen intensief, maar ook veelzijdig gebruikt. Voor allerlei vormen van verplaatsing komt de fiets in aanmerking. Dat maakt het fietsgebruik in Nederland heel anders dan in het buitenland, waar de fiets overwegend dient voor recreatie of sportbeoefening. Zo scoort bij ons het boodschappen doen op de fiets enorm hoog. Voor de dagelijkse inkopen wordt in 51 procent van de gevallen de fiets gepakt. Een zeer hoog percentage in vergelijking met de auto (19 procent), de benenwagen (18 procent), het openbaar vervoer (1 procent) en de bromfiets (1 procent). Uit dit soort cijfers blijkt, dat de fiets in Nederland een onderdeel is van het dagelijks leven. Nergens ter wereld gaan bijvoorbeeld zoveel kinderen Folklore uit diverse streken van de aardbol inspireren ook de ontwerpsers van schoenen. De ethnische biinvloeding is groot zowel in de kleuren als in de materialen. Het wordt een overweldigende compositie van de meest fantasierijke natuurlijke materialen in warme gloedvolle kleuren, fedecoreerd met oeroude versieringen zoals metalen, stenen en ralen. Deze zomer vooral ook veel vlechtpatronen en borduursels. Leer wordt deze zomer vaak vervangen door allerlei soorten textiels en kunststoffen. Daarbij vaak grove open textielsoorten zoals jute,of gevlochten natuurvezels zoals raffia, sisal, stro, biezen. Belangrijk voor deze zomer blijven de platte schoenen aangevuld met een pump of een ballerina met een hak tot een hoogte van maximaal vijf centimeter. Ook de trotteurs worden weer populair. De veterschoen in tal van nieuwe uitvoeringen blijft, alsmede de instapschoen en de sandalen in ongelooflijk veel variaties. Nieuw zijn de romeins aandoende schoenen met gevlochten beenbanden- FOTO. C en A Nederland Informatie over toertochten in Nederland is verkrijgbaar bij de Nederlandse Rijwiel Toer Unie (NRTU) in Veenendoal (tel. 08385- 21421). Deze geeft ieder jaar een toerprogramma uit met ca. 7000 fietstochten. Opblaasbare badtas. Na het zwemmen en zonnen wordt de kussenrol weer tot een zwemtas omgetoverd en kan het natte zwemgbed worden meegenomen. ET het oog op de toenemende milieuvervuiling en het dichtslibbende autoverkeer propageert stichting: fiets! dit jaar onder de suggestieve slogan „Alle fietsen zijn groen" het fietsgebruik, vooral voor de kortere afstanden en in de stad. Groene „Buttons" met deze tekst zijn - als onderdeel van de campagne - verkrijgbaar bij vele fietswinkels. Sportief met de fiets er op uit. (afgezet tegen het absolute aantal) op de fiets naar school. Nederland is een land van fietsrecords: de grootste „fietsdichtheid" ter wereld en de meeste kilometers fietspad. Ons land bezit ook de records op het gebied van het aantal uitgezette fietsroutes en georganiseerde fietstochten. Maar met name op het gebied van het woon werkverkeer is er sprake van een positieve ontwikkeling. Momenteel gebruikt 33 procent van de Nederlanders de fiets als vervoermiddel van en naar het werk. De trend naar bewust, gezond leven is nog steeds in opmars. We kiezen voor „light" voedsel, doen aan fitness en kiezen voor een actieve, avontuurlijke vakantie. De fiets is in deze trend een duidelijk life-style produkt geworden. ATB- en racefietsen stralen dynamiek en avontuur uit. De nieuwste modellen sluiten perfect aan bij de wensen van de moderne Nederlander. Werktijdverkortingen en vervroegde uittreding geven steeds meer vrije tijd. En wat is er mooier om de fiets te nemen en te genieten van de natuur? Want Nederland telt vele unieke natuurgebieden, die voorzien zijn van een uitstekend fietspadennet. Fietsen is bovendien één van de voordeligste manieren van vrijetijdsbesteding. Het enige dat je nodig hebt, is een goede fiets.. Voor het sportieve werk is er de racefiets, terwijl er voor het recreatieve fietsen een breed scala aan tourfietsen beschikbaar is. Daarnaast kennen we tegenwoordig het fenomeen All Terrain Bike (ATB), specifiek voor het ruige werk. Voor intensief dagelijks gebruik zijn er tegenwoordig zeer aantrekkelijke versies van de „gewone" fiets leverbaar, terwijl een aangepaste versie van de ATB ook heel goed dienst kan doen als stadsfiets. Voor het vervoeren van een flink gevulde boodschappentas is echter niet iedere fiets even geschikt. Een fiets zonder bagagedrager (of lichtgewicht drager) is voor dergelijk gebruik niet aan te raden. ons land verscherpte verkeerscontroles - gehouden, specifiek gericht op de fietsers. Daarbij worden veelvuldig bekeuringen uitgedeeld aan berijders van ATB's (All Terrain Bikes), omdat deze fietsen vaak niet zijn voorzien van verlichting, verplichte reflectie en spatborden. Ook veiligheidsinstanties beoordelen de „kale" ATB als onveilig in het verkeer. Om dergelijke problemen te voorkomen, heeft fietsenfabrikant Batavus een speciale ATB-kit ontwikkeld, bestaande uit lichtgewicht spatborden, verlichting en reflector. Daarmee is een ATB in een handomdraai omgebouwd tot een verantwoorde, uiterst wendbare stadsfiets. Bijkomend voordeel is dat onder slechte weersomstandigheden men toch schone kleren kan houden. De belangen van ATB-fietsers worden sinds kort behartigd door de stichting Holland ATB. De nieuwe stichting maakt zich sterk HET omvallen van een fiets is de meest voorkomende oorzaak van beschadigingen. Maar niet alleen de fiets wordt beschadigd, een omvallend rijwiel laat vaak ernstige sporen achter aan bijvoorbeeld winkelruiten of geparkeerde auto's. Batavus introduceert daarom de Safety Standaard, een volgende stap in het streven van Batavus naar optimale veiligheid. Na ondermeer de Safety Bumper en het Safety Stuur is de Safety Standaard een volgende opmerkelijke innovatie die Batavus toepast. De Safety Standaard rekent af met een aantal nadelen die aan de gebruikelijke zijstandaards verbonden zijn. Op een normale ondergrond biedt de Safety Standaard een grote stabiliteit, die een eenzijdige belasting aan de bagagedrager mogelijk maakt (aan ae kant van de standaard) tot circa 15 kilogram of een belasting middenvoor aan het stuur tot aan circa 20 kilogram. Door de opvallende lange poot met een voetvormig uiteinde, is de Safety Standaard in uitgeklapte toestand een bijzonder stabiel steunpunt. Ook op een ongelijke of zachte ondergrond. Een opvallend detail is dat de standaardpoot in een huis van kunststof scharniert en dus geen smering behoeft. Stevige fietsstandaard Geoses van Helioform. Geoses is Grieks voor „moeder aarde"). Het bijzondere aan deze schoen is een ingebrachte koperen aarding in de zool. Die aarding zorgt, dank zij de goede geleiding van het koper, voor direct contact tussen de voetzool en de aardbodem, moeder aarde. De achterliggende filosofie is dat negatieve ladingen van de aardbodem en positieve ladingen van de atmosfeer via het menselijk lichaam vrijelijk moeten kunnen worden uitgewisseld. Dit kan het fysieke welzijn van de mense beïnvloeden. Vaststaat, dat de positieve en negatieve ladingen invloed hebben op het functioneren van de mens. Ook in de Chinese Acupuncture (Bejing College) gebruikt men veelvuldig de voetzool als uitgangspunt. Hoe het ook zij, de bijzonder sportief ogende schoen Geoses van Helioform heeft een verantwoorde pasvorm en is vervaardigd van stevig juchtleer, 'n Sportieve schoen met alle kwaliteiten van Helioform. De koperen aarding in de zool is daarbij mooi meegenomen. een gevoelige huid durven zich vaak niet bloot te stellen aan uitbundig zonlicht. Ook zonnebaden is voor hen taboe, omdat hun huid te snel uitdroogt, geïrriteerd raakt of ontsierd wordt zelfs doorzonneblaasjes. De prachtige gebruinde huid waarmee zovelen in de zomer pronken, is voor deze mensen een onbereikbaar ideaal. Of beter gezegd: wès voor deze mensen een onbereikbaar ideaal, want sinds er Biolin en Derma-gel verkrijgbaar is, is ook voor mensen met een gevoelige huid de bruine huidskleur binnen het bereik gekomen. Biolin is een door drs. Hans Schreuder Laboratoria ontwikkelde biologische bodylotion, speciaal geschikt voor de droge, schilferige of door de zon geïrriteerde huid. Biolin bevat allantoïne, dat een stimulerende werking heeft op de vorming van nieuwe huidcellen. Het algenextract in Biolin versterkt deze werking nog. Daarnaast bevat Bioün olieën en vetten die van nature op de huid voorkomen en een natuurlijk vochtregulerend systeem. Biolin zorgt voor een verfriste en ontspannen huid, die de bruining langer vast houdt. Zonneblaasjes ontstaan meestal ET z'n allen bezitten we in Nederland 14 miljoen Fietsen en rijden daarmee - over 14.000 ki lometer aan fietspaden - jaarlijks 12 miljard kilometer, d.w.z. bijna 3 kilometer per persoon per dag. Daarbij' zijn dan nog niet de vele miljoenen kilometers die we op vakantie in het buitenland al fiet send afleggen! UIT overweging van veiligheid is het niet verstandig om een school- of boodschappentas aan het stuur te hangen. Het gebruik van fietstassen is dan ook aan te raden. Ook bestaan er zogenaamde pakaftassen, die aan de bagagedrager gehaakt kunnen worden. Het voordeel van deze tassen is, dat ze bij het boodschappen doen mee naar binnen genomen kunnen worden. voor zowel wedstrijdrijders als recreatieve terreinfietsers. Holland ATB gaat een wedstrijdkalender uitgeven en de voor ATB geschikte terreinen in kaart brengen. Ook vindt de stichting dat er regels moeten komen voor ATB-rijders. Het adres van Holland ATB is Postbus 222, 3990 GA Houten. In de Groenboekerij verschenen zojuist vier fraai verzorgde, eigentijdse en populair geprijsde boeken over een aantal zeer in de belangstelling staande onderwerpen. Veelzijdige, inspirerende uitgaven die beknopte, heldere teksten combineren met fraaie kleurenfoto's en duidelijke tekeningen en overzichten. Vijvers en waterpartijen - S. Stein Direct toepasbare uitgave voor vijverbezitters en hen die een vijver willen aanleggen. Boordevol informatie over aanleg, onderhoud, beplanting en dierenleven. Het laat de bijna onbegrensde mogelijkheden zien die er met vijvers zijn te maken, van een eenvoudige kunststof kuip tot weelderige waterpartijen met veelsoortige vegetatie en rijk geschakeerd dierenleven. Geurende planten - B. Dittrich Deze gids stelt een groot aantal heerlijk geurende planten en bloemen aan u voor die ervoor zorgen dat uw tuin, balkon of terras niet alleen fraai oogt, maar ook nog eens een verrukkelijke geur verspreidtBesproken worden o.a. een- en tweejarige planten, struiken, bloembollen en vaste planten. Ook is er een apart hoofdstuk met een aantal inspirerende geurideeën, zoals het maken van rozenwater of een fraai verzorgde lavendelkorf. Wilde vaste planten - K. Kaiser De schoonheid van vaste planten die hun oorspronkelijke, „wilde" karakter hebben behouden, hoeft geen betoog, maar de vreugde die wij eraan beleven kan nóg intenser voorden als wij er meer vanaf voeten. In deze gids voorden kort, helder en overzichtelijk meer dan 350 van deze „wilde" planten beschreven, waar ze het best kunnen staan en met welke andere planten ze heel fraai te combineren zijn. Sierheesters en bomen - J. von Malek/F. J. Lohmann Praktische uitgave voor iedereen die heesters, struiken of bomen verzorgt. Met alles over de plaats en functie van bomen en heesters in de tuin, keuze en koop, bewerken van de grond, planttechnieken, herkennen, bestrijden en voorkomen van ziekten, snoeien, verplanten, standplaats, enzovoort. De vieï boeken zijn allemaal volledig in kleur uitgevoerd, bevatten 128 pagina's per deel en zijn in iedere boekhandel verkrijgbaar. E zomer is weer in aantocht, vakantieplannen worden gemaakt. Zon, zee en strand zijn in zicht. Bij al deze zomerse geluiden horen natuurlijk kinderbadjes, zwembandjes en luchtbedden. Zwemattributen die niet altijd de vorige zomer heelhuids overleefd hebben. Pattex Transparent biedt hiervoor de oplossing. Deze lijm is namelijk zeer geschikt voor de verlijming van de meeste harde en zachte kunststoffen. Pattex Transparent blijft na droging glashelder en laat dus geen bruine lijmranden achter. Pattex Transparent is een contactlijm. Dit betekent dat de lijm altijd op twee zijden aangebracht moet worden, droogtijd (5-10 minuten) in acht nemen en dan de beide delen kort maar krachtig samendrukken. Natuurlijk is de lijm ook geschikt Handige transparante contactlijm. voor andere toepassingen, zoals hout, keramiek, metaal, aardewerk en flexibele materialen als rubber, leer en schuimrubber. in het voorjaar, wanneer de huid nog niet aan de zon is gewend. Een geleidelijk blootstellen van de huid aan de zon kan de vorming van de hinderlijk jeukende blaasjes voorkomen. Als er zich tóch blaasjes hebben gevormd biedt Derma-gel uitkomst. Beter is het nog, vóór het zonnebaden Derma-gel te gebruiken ter voorkoming van de blaasvorming. De natuurlijke stoffen van Derma-gel zorgen voor het verdwijnen van de blaasjes en de daarmee gepaard gaande irritatie van de huid en de hinderlijke jeuk. lang kennen we al de step. Er is eigenlijk in die jaren weinig aan dit geliefde speelgoed veranderd. De funny Roller is eigenlijk een moderne uitvoering van de step, geïnspireerd op het skateboard en de skelter, en is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. De Funny Roller uitgevoerd in flitsende kleuren is zowel voor- als achteruit zeer goed bestuurbaar. De roller is heel invoudig in te klappenen dan gemakkelijk mee te nemen. De Funny Roller. De Uvex take off. De bril is niet alleen geschikt voor sporters maar ook bijzonder trendy als gewone zonnebril.

Scheldebode | 1990 | | pagina 29