Zomerspeelgoed1990 bekroond in de Jaarbeurs Goops de vliegende griezel Winnaar strandspeelgoed Speelgoed is leuk om kado te geven Garanties voor veilig speelgoed Funny Roller: buitensport winnaar Ludo reisspel: Spelletjes Poppen Knuffels winnaar reisspelen Voor het eerst grote zomercollectie speelgoed Tussendoortjes Wijze raad Hoe koop je speelgoed? SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JUNI 1990 313 De Stichting Goed Speelgoed helpt al 17 jaar ouders en andere opvoeders bij het kopen van speelgoed. Soms is het ontzettend moeilijk om uit de vele duizenden artikelen in een speel goedwinkel een goede keus te maken. Met de uitverkiezing „Speel goed van het Jaar" wil de Stichting goed speelgoed voor het voetlicht bren gen. Zomerspeelgoed Onlangs werd tijdens een perfconferentie in de Jaarbeurs in Utrecht het „Zomer speelgoed van het jaar" bekend ge maakt door de Stich ting Goed Speel goed. Er zijn 4 awards en 1 eervolle vermelding toege kend in verschillende categorieën. Op deze pagina ziet u het be kroonde speelgoed. Op de Trade Mart van de Jaarbeurs is een speelgoedplein waar fabrikanten en im porteurs van speel goed hun collectie tonen. Goed zoeken Eervolle vermelding Wirrel Warrel Recycling Onlangs heeft de onafhanke lijke jury een keus gemaakt uit het zomerspeelgoed. Men let daarbij op de technische kwa liteit van het artikel en de ver pakking, de vormgeving, de speelwaarde, de veiligheid, de doelmatigheid, de originali teit, een duidelijke handlei ding, de prijs en het markt- concept van de fabrikant. Het bekroonde zomerspeel- goed heeft vier categorieën: strandspeelgoed buitensport zomeractiviteiten reis- en vakantiespelen Uit deze categorieën zijn vijf artikelen gekozen als voor beeld van goed en verant woord speelgoed. Bekijk voor het winkelen eerst eens rustig wat het kind heeft, waar het het meest mee speelt en waar mee het minst. Kijk vooral eens rustig hoé het kind speelt. Probeer voor u gaat winkelen een beeld te krijgen van het kind waarvoor u speelgoed gaat kopen. Wat is het voor een kind, een rau wer, een doordouwer, een be schouwer of een bouwer? Wat kan het kind met het door u gekochte speelgoed in huis? Woont het kind op een flat of heeft men een tuin waarin ge speeld kan worden? Als u bij voorbeeld een gezelschaps spel koopt moet bereid zijn ook eens mee te doen, anders zou het snel in de kast terecht komen en er niet vaak meer uitkomen. En dat is zonde van het geld. Besteed daarom wat extra aandacht aan het kopen van speelgoed. Geef niet alleen speelgoed als een kind jarig is, met sin terklaas of na een reisje. Geef een kind speelgoed als het er aan toe is. Is een kind bijvoor beeld bezig met kleuren, geef dan een spel waarbij het om kleuren gaat. Wachten tot de verjaardag, soms maanden la ter, heeft geen zin. Tegen die tijd is het kind toe aan andere dingen. Het gevolg? De mooie kleurendoos blijft na een paar keer in de kast liggen. Erg jammer, zowel voor u als uw kind. Woont u ver van een speelgoedwinkel, zorg dan dat er iets in voorraad is. Overschat kinderen niet. Geef speelgoed waar het kind aan toe is. Niet op de groei want dan verdwijnt het in een hoek. Speelgoed is geen impuls-arti kel, speelgoed is een stuk op voeding. Ook u moet daarvoor de tijd nemen. Gaat u speel goed kopen, laat u zich dan uitgebreid door de erkende speelgoedhandelaar advise ren. Wacht liever niet tot het laatste moment, want in druk ke tijden mist hij de gelegen heid u die aandacht te geven die u nodig heeft. Goops is een vliegende griezel. Het vliegt door de lucht als een traditio nele frisbee, maar heeft een afschuwelijk mon sterlijk gezicht. Omdat ze gemaakt zijn van zacht plooibaar rubber zijn ze gemakkelijk in de zak mee te nemen, maar wat nog belangrij ker is: door hun soepel heid zijn ze volkomen ongevaarlijk. De jury had eerst wat moeite met de griezelige gezichten van deze Goops. Kinderen zou den het wel eens eng kunnen vinden, maar de reacties zijn zeer posi tief. Ze vinden ze erg leuk. Er zijn vier ver schillende gezichten en ze zitten verpakt op een stevige kaart. Niet al leen op het strand en de camping, maar ook op speelpleinen, straten en Een aantal tips voor het kopen van speelgoed staat in het boekje „Speelgoed van 0 tot 6". In dit boekje staat op alfabetische volgorde speelgoedartikelen ge noemd. Onder de A bij voorbeeld auto's, onder de B bouwmaterialen en onder C creatieve pro- dukten en zo het hele al- fabet door. Bij iedere letter staat omschreven welke soorten, in oplo pende moeilijkheids graad er zijn, waarom het leuk en goed kan zijn om met dit speelgoed te spelen en waar men op moet letten bij de aan schaf. Het boekje Speel goed van 0 tot 6 wordt uitgegeven door Uitge verij Helmond, kost 9.95 en heeft als ISNB- nummer 90-252-9205-4 Voor meer informatie kan men bellen op num mer 033-946824. Het milieuvriendelijke speelemmertje Baby Sunshine is te krijgen in moderne fluorkleuren. .v.y.y.y.v Het speelemmertje uit de serie Baby Sunshine. Dit speelgoe demmertje heeft al een hele evolutie meegemaakt van hout, zink en blik naar kunststof. Plastic heeft vaak een slecht imago omdat in het verleden veel inferieure kwaliteit weerd verkocht. Gelukkig is door de speelgoedindustrie het belang van goede grondstoffen al ge ruime tijd onderkend. Enkele voorbeelden daarvan zijn Fis her Price, Lego en Playmobil. De 8-kantige emmer uit de serie Baby Sunshine is bekroond vanwege vormgeving, moderne kleurstelling en voor het ge bruik van milieuvriendelijke grondstoffen. Speelemmertje en/of setjes zijn te krijgen in diverse maten, vor men, in pastel- of fluorkleuren vanaf 3.95. de bekroonde 5 liter emmer met stevig hengsel verkrijgbaar in rood, geel en blauw maakt deel uit van een serie waarin een stevige schep, gieter en zandvormen zitten. De speelgoedartikelen in de speelgoedwinkel zijn te verdelen in speelgoed dat fijn is om mee te spelen en speelgoed dat fijn is om te hebben. Speelgoed dat fijn is om te hebben is vooral te herken nen aan de vele uiterlijke kenmerken. Het zijn vaak rage-pro- dukten die verwijzen naar films, televisieseries of populaire helden. Het uiterlijk staat centraal bij dit speelgoed, bijvoorbeeld door het gebruik van veel of opvallende kleuren, de groot te van het speelgoed of de ver pakking en het aantal onder delen in een serie. Speelgoed voorzien van licht, bewegen de onderdelen of geluid kan hier ook bijhoren. Kenmer kend voor dit speelgoed is dat het vaak hoog genoteerd staat op het verlanglijstje en dat de belangstelling maar al te vaak zeer tijdelijk is. Het speel goed is vaak, niet altijd, teer. Alles waar lichtjes, beweging en geluid in zit heeft zwakke onderdelen waardoor het snel Zo rond de kleuterleeftijd zijn kinderen toe aan gezelschaps spelletjes. Kies de meest een voudige spelletjes want het valt voor een kind echt niet mee om op zijn beurt te wachten, de spelregels door te krijgen en wat nog het ergste is: te verlie zen. Spelletjes doen is noodza kelijk want men krijgt het hele leven met dit soort zaken te ma ken. kapot kan gaan. Daarmee is dit speelgoed niet 'onverant woord' te noemen. Veel speelgoed waar kinde ren lang en inventief mee spe len kenmerkt zich immers juist door tijdloosheid en daarmee minder op uiterlijk heden. Blokken, een trein, een goede pop en constructie systemen hoeven helemaal niet in flitsende verpakkingen te zitten. Wie zijn ogen goed de kost geeft vindt waar schijnlijk het compromis dat mooi en leuk is. Geef een kind een pop die in bad kan, dus helemaal van kunststof. Kinderen vinden het heerlijk om met water te spelen en mamma na te doen. Heeft de pop een lappen lijf, dan kunnen ze er niet veel mee beginnen, of het moet zijn dat het kind graag een knuffelpop heeft. De vraag naar tiener poppen is weer in opmars. Let goed op de kwaliteit. Heeft het kind zelf geen keus gemaakt, kies dan voor het jongere kind een pop met een kinderlijk ge zicht. Grotere meisjes willen een „volwassen" pop. De vliegende griezel van Goops is door het zachte materiaal volkomen ongevaarlijk. in de tuin kunnen jong en oud met deze Goops veel plezier beleven. De prijs is 14.95. Heeft u al eens ge-wirrel- warreld? Jong en oud, groot en klein, spelen er mee. Vele duizenden mensen zijn er al aan verslingerd. De Wirrel Warrel is een puzzelku bus in 6 kleuren gemaakt van foam. Nu al blijkt de Wirrel Warrel een groot succes. Waarom geeft de jury van de Stichting Goed Speelgoed een eervolle vermelding. Wel, de fa brikant brengt op het ogenblik een nieuwe kleurencombinatie, de dubbele kleurenkubus op de markt. Nog moei lijker dus. De jury wil met dit artikel nog eens onderstrepen dat uit verkoren speelgoed niet duur hoeft te zijn. Voor 2.95 en 3.95 hebben kind en volwas senen heel veel speel- plezier. De Wirrel War rel-kubus bestaat uit 6 puzzelstukken, die zo danig in elkaar gepast kunnen worden, dat er een kleine kubus ge vormd wordt. Zes van deze Wirrel Warrels kunnen weer een grote re kubus vormen. Door de nieuwe dubbelkleu- rigen samen te wirrel- warrelen met en- kelkleurigën kan men De Wirrel Warrel wordt een rage. Van 6 Wirrel Warrels kari men een grotere kubus maken. superkampioen wor den. Binnenkort wirrel- warrelt heel Nederland: thuis, op reis en op vakantie. Krijgt u visi te, leg er dan eens een paar op tafel en succes is verzekerd. De letters CE en de naam en adres van fabrikant of importeur op de verpakking geven de consument voortaan de zekerheid dat hij speelgoed koopt, dat veilig is voor de gebruiker en voor het milieu. Voorzitter B. de Boer van de Stichting Goed Speelgoed, is tevreden over het feit dat deze EG-norm nu ook in Neder land van kracht wordt. Hij geeft 'overigens toe dat het Knuffels zijn voor kinderen he le dierbare wezens die haast on vervangbaar zijn. Door het veelvuldig gebruik gaan ze er na verloop van tijd zo gehavend uitzien, dat je je als ouder zo langzamerhand gaat schamen. Met de beste bedoelingen ga je een nieuwe kopen. Het kind is echter ontroostbaar als het vieze vodin de speelgoed zaak wordt weggegooid. Wees verstandig, koop een goed was baar knuffeldier of zachte pop. Deze is gemakkelijk schoon te houden. Koop des noods twee dezelfde poppen. Laat de oude knuffel nooit in de speelgoedwinkel achter. Een nieuwe kopen kan natuurlijk, maar het kind moet er eerst aan wennen. met CE gemerkte speelgoed pas achteraf wordt gekeurd. Maar mensen die slechte er varingen hebben met gemerkt speelgoed kunnen nu in elk geval de fabrikant of impor teur aansprakelijk stellen. Het mogelijk kankerverwek kende PVC gaat eveneens op korte termijn verdwijnen. PVC gaat eveneens op korte termijn verdwijnen. PVC wordt vooral toegepast in ver pakkingsmaterialen, niet al leen in speelgoedzaken, maar ook in supermarkten. Het is de bedoeling dat het eind van dit jaar helemaal verdwijnt. Ook wordt PVC als weekmaker aan plastic toegevoegd. Het komt bijvoorbeeld voor in de zachte delen van poppen. Ook deze toepassing is straks ta boe. Kunststof (plastic) dat voor hergebruik geschikt is, wordt in Duitsland al gemerkt, zo dat de consument weet in wel ke afvalbak hij de resten van speelgoed kan deponeren. Ook dat systeem zal in ons land worden gevolgd. Funny Roller is een combinatie van step- en skate-board. Generaties lang kennen we al de step. Er is eigenlijk in die jaren weinig aan veranderd. Tegenwoordig zien we de jeugd vaak op een skate-board of een skelter. De Funny Rol ler is een combinatie van deze drie. Het moet voor kinderen vanaf 4 jaar een groot plezier zijn om met deze licht hanteerba re en zeer stabiele Funny Rol ler op stap te gaan. Het kind waant zich hiermee een cou reur en al brrrrrmend neemt het de bochten. De te gekke, gave kleuren zijn helemaal van deze tijd. Qe Funny Rol ler is zowel vooruit als achter uit zeer goed bestuurbaar. Als het kind eenmaal vaart heeft kan het met twee voeten er op 'uitdrijven'. De constructie is erg stevig" de roller is heel eenvoudig in te klappen en gemakkelijk mee te nemen of over de schouder te dragen. De jury meent dat bijvoor beeld in het stuur best een cla xon had mogen zitten. De prijs is betrekkelijk hoog, maar als men bedenkt dat er in een gezin meerdere kinde ren mee zullen kunnen spe len, is de prijs zeker verant woord. De prijs in de winkel zal tegen de 100.- liggen. Het Ludo-reisspel is een fantastisch spelletje voor onderweg. Mens-erger-je-niet in een handig doosje. Bij een zomer horen vakanties en in veel gevallen moet men eerst reizen om de vakantiebestemming te bereiken. Een groot pro bleem daarbij is soms: hoe houd ik de kinderen rustig tijdens de reis? Ook kan het wel eens regenen tijdens een vakantie of misschien kan het te warm zijn om buiten te spelen. Dan geldt ook weer de vraag: hoe houd ik ze bezig? Als de kinderen zich goed verma ken, hebben de ouders ook echt vakantie. Meestal is de ruimte voor bagage beperkt en kan niet al het speelgoed worden meege nomen. AI jaren probeert de speelgoedindustrie om (gezel schapsspelletjes te maken die klein zijn. Ze zijn daar prima in geslaagd. Uit de categorie reisspellencollectie koos de jury het Ludo reisspel, omdat de pop-o-matic voorkomt dat de dobbel steen zoek raakt. De pionnen zitten stevig in de houders en zijn vrij gemakkelijk vast te pakken. Als men de spelregels kent, kan men de verpakking weggooien, want Ludo zit in een mooi plastic doosje. „Mens erger je niet", zoals Ludo in het groot heet, is al een heel oud spel, maar het is nog steeds leuk om te spelen.

Scheldebode | 1990 | | pagina 13