unui zeëlanI HE SCHELDEBODE Lrinftf Tentoonstelling van kindertekening F «llrw^ BURO VOOR RECHTSHULP Nieuwe cursus Nachtelijke wandeltocht De 'Watergeuzen' repareren boot met hulp van Beekman Gratis bezoek wereldspelen gehandicapten Weer universitaire opleiding aan Hogeschool Zeeland FIOM start met oppas huizen pool voor een-ouder gezinnen Uitslag loterij ringrijders Go Ape speelt in Midgard Weight Watchers Bezwaar huurverhoging STEENUIL; SYMBOOL VAN WIJSHEID SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 ME11990 Kanarie gevonden Miss verkiezing in Buccaneer umummmwm Nieuw aanbod van Volkshogeschool 311 De belangstelling voor tekeningen van kinderen beneden de vier jaar neemt toe. Dit is een teke ning uit het „kop-poter" stadium. Typerend voor dit stadium, dat alle kinderen doormaken is het tekenen van een mensfiguur die alleen uit een hoofd en benen bestaat. MIDDELBURG - Op don derdag 31 mei om 19.30 uur wordt in de hal van de Zeeuwse Bibliotheek de ten toonstelling: „Een mamma met een baard: de kinderteke- MIDDELBURG - In de pe riode van 9 april 1990 tot en met 15 mei 1990 zijn de navol gende voorwerpen als gevon den aangegeven bij de ge meentepolitie. Voor het afha len van de eventuele spullen kunt u onder kantoortijd te recht. diverse bankbiljetten, bankpas, 2 maal goudkleurige zonnebrillen, bruine kunststof bril, Ray-ban zonnebril zwart, zonnebril, grijs, foto's boot reiskwitantie t.n.v. Koole, ver rekijker in tasje, wasgoed (ba by-artikelen), Cosmokaarten, kinderzitje (achter), fototoe stel, spijkerjack, blouse/jasje bruin, kinderbadpak groen met witte biesjes, paraplu zwart, diverse portemonnees o.a. zwart, rood, bruin en blauw, witte kinderschoen maat 19, één linker Adidas gymschoen, gouden hanger „Ellen", gouden ring, zil verkleurige schakelarmban Joris", gouden sla venarm band, bloedkoralen armband, gouden trouwring „Eline", di verse sleutels, speelgoed hondje wit, speelgoed ko nijntje wit, Holly Hobby pop, fietstas zwart, rugtas groen, dameshandtas wijnrood „La dy", plastic tas inhoud penne- netui rekenmachine, bruine plastic tas inhoud gereed schap, fietstas grijs, Linnentas blauw/groen inhoud tennis racket, grijze wieldop, Mazda wieldop, diverse handschoe nen, kentekenplaten, kanarie met ringnr. 20, blauwe gras parkiet, groene parkiet, poes wit. MIDDELBURG - Vrijdag 1 juni is er in jongerencentrum Midgard een optreden van de Maassluise formatie Go Ape. Rock and roll met de nadruk op rock, zo zou je de stijl van Go Ape, die vaak wordt verge leken met de stijl van Herman Brood, het beste kunnen om schrijven. Het tempo zit er al vanaf de eerste toon in, en de vijf gedreven bandleden gaan door totdat de laatste noot is uitgestorven. In het voorjaar van 1989 is Go Ape de studio ingegaan en heeft daar hun eerste EP, die vier nummers bevat, waaronder drie eigen nummers en een cover, opge nomen. De hoes is, en dat is geen toeval, ontworpen en ge tekend door Herman Brood. De aanvang is 22.00 uur en de toegangsprijs is vijf gulden. Go Ape wordt gevormd door: Ronald Vanbeast: vocals, Yak van der Hout: drums, Eric Blom: bass, Lee Voyce: guitar en Johnny Dolman: guitar. VLISSINGEN - Donderdag 31 mei wordt er in Tapperij- Happerij "de Happy Bucca neer" aan de Aagje Deken straat 5 een 'Miss Happy Buc caneer' verkiezing gehouden. Vanaf negen uur zetten de da mes hun beste beentje voor. In de jury zit onder andere Alie Wille van Modellenbureau Alienne. De dames presenteren zich zelf achtereenvolgens in vrije tijdsbad- en avondkleding. De prijzen die gewonnen kunnen worden door de nummers één, twee en drie van de Missver kiezing zijn een vakantiereis, sieraden beschikbaar gesteld door Pims Juwelier uit Vlis- singen en een weekend in Ho tel Café Restaurant in Burgh Haamstede. Het geheel wordt gepresenteert door ladyspea ker Diana Zwier en de muzi kale omlijsting wordt verzorgt door het orkest van Andy de Wit. De toegang is gratis. ningen van Hannah-Martha" geopend. Hannah-Martha zet op 21 maart 1987, als ze anderhalf jaar is, haar eerste krabbels op papier. Daar is niets onge woons aan. Haar tekeningen onderscheiden zich ook niet wezenlijk van die van andere kinderen van haar leeftijd. De tentoonstelling „Een mamma met een baard" heeft dan ook meer met haar vader en moe der te maken. Ze hebben, vanaf het moment dat Han nah-Martha regelmatig en met veel plezier gaat tekenen, alle werkjes bewaard en geda teerd. En zo gauw Hannah- Martha dat kon aangeven hebben de ze „titel" ervan ge noteerd. Hannah-Martha woont met haar broertje Anne-Xander, de „meisjesba by" Marianna, mamma Mieke en haar vader, in Middelburg. Al vroeg ontstond het idee om als ze vier jaar werd een ten toonstelling in te richten. Dat, bij wijze van afscheid van haar kinderdagverblijf Kin derdijk, waar ze dagelijks kwam. Belangstelling voor kinder tekeningen bestaat al geruime tijd. Maar dan spreken we vooral over de tekeningen die kinderen op schoolleeftijd ma ken. Minder aandacht is er voor het werk van kinderen In Alhambra 1 draait de hele week LOOK WHO'S TAL KING, vrijdag tot en met zon dag om 19.00 en 21.30 uur, zon dag en maandag ook om 14.00 uur, maandag tot en met don derdag 20.00 uur. In Alhambra 2 gaat het doek op voor SHIRLEY VALENTI NE. Het verhaal van Shriley Va lentine, een vrouw van mid delbare leeftijd die op een ge geven moment besluit dat het zo niet langer kan. Ze is vast gelopen in de vicieuze cirkel van aanrecht, stofzuiger en echtgenoot die zijn eten stipt om zes uur op tafel verwacht en niet om tien over zes. Ze is er in de loop der jaren aan ge wend geraakt dat er niemand naar haar luistert, dus ze ver telt haar gedachten maar aan de keukenmuur. Op het eerste gezicht lijkt haar situatie vol komen uitzichtloos, maar Shir ley Valentine is niet zo kans arm als haar sociale omstan digheden doen vermoeden. Als een vriendin een reis naar Griekenland wint en haar mee vraagt voor een veertiendaagse vakantie op Mykonos, begint Shirley haar ontdekkingstocht naar de oude, vrolijke, gekke Shirley. Ze heeft de beschik king over een uitmuntend en praktisch stel hersenen die haar in staat stellen iedere si tuatie krachtig te analyseren, ze heeft een groot gevoel voor humor en bovenal: ze heeft lef. Met al deze munitie in haar geestelijke bagage is zij uitein delijk in staat haar lot stevig in eigen hand te nemen en alle fantasieën op een uitzonderlijk charmante manier om te zetten in werkelijkheid. En Shirley wordt weer verliefd... op het leven. Vrijdag, zaterdag en zondag om 19.00 en 21.30 uur, maandag tot en met donderdag 20.00 uur. Voor de kleine draait op eerste en tweede pinkster dag DE REDDERTJES, om 14.00 uur. In Electro laat KOKO FLA NEL de laatste mode zien op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag om 19.00 uur. RO MEO is te zien op vrijdag tot en met maandag om 21.30 uur, en op dinsdag, woensdag en donderdag om 20.30 uur. In het Schuttershof theater is op vrijdag en zaterdag VIN CENT EN THEO te zien, om 20.00 uur. Eveneens op vrijdag en zaterdag, maar nu om 22.00 uur is DEKALOOG 5 en 6 te beioonderen. De rest van de week wordt het programma in het Schuttershof ook gevuld met de DEKALOOG films, om 20.30 uur is deel 5 te zien en om 21.45 uur deel 6. tussen anderhalf en vier jaar. Dat is ook niet zo vreemd. De meeste kinderen zijn dan ook nog bijna de hele dag thuis. Inmiddels groeit echter het belang van de professionele kinderopvang. Daardoor zal in de komende tijd meer en meer worden nagedacht over, en vooral ook aandachtig worden gekeken naar datgene, wat kinderen onder de vier jaar al kunnen maken. Dat is, wat te kenen betreft, al heel wat - al thans - veel meer, dan met het begrip „krabbelstadium" wordt aangeduid. In de regel worden in scholen en dagver blijven tekeningen van meer dere kinderen opgehangen. Deze keer wordt in de exposi tie de aandacht gericht op de tekeningen van één kind, een verlegen meisje van vier jaar. De tentoonstelling, kwam tot stand in samenwerking met het kinderdagverblijf Kinderdijk in Middelburg. De opening wordt verricht door Caroline Mobach, consulente Kindercentrawerk Zeeland. Aansluitend, om 20.00 uur, worden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek twee le zingen gehouden. Sprekers op deze avond zijn Herman Drie huis en Nico Out, die aan de hand van dia's, respectievelijk zullen spreken over het psy chologische en het kunstzin nige aspect van kinderteke ningen in het algemeen en die van Hannah-Martha in het bijzonder. De tentoongestelde tekeningen zijn ook het het oog op deze aspecten door de sprekers geselecteerd. Gratis toegangskaarten voor deze avond zijn af te ha len of telefonisch te reserveren bij de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedij k 7, Middelburg (telefoon 01180-30250). MIDDELBURG - In kerk centrum De Hoeksteen aan de Vrijlandstraat geven de Weigth Watchers iedere dins dagavond om 19.00 uur een cursus onder leiding van Aty Harwijne. Met het Quick Success pro gramma kan men nog voor de vakantie de overtollige pond jes kwijtraken. Voor inlichtin gen kunt u bellen met de cur susleidster, telefoon 01180- 29728. VLISSINGEN - Wandel sportvereniging 'De Vrolijke Tippelaars' houdt op zaterdag 9 juni voor de twintigste keer een nachtelijke wandeltocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen. De vijfenzeventig kilometer lange tocht gaat om 24.00 urn- in cafe de Raayberg in Bergen op Zoom van start. Op zondag ochtend sluiten daar in Hans- weert de deelnemers aan de dagtocht bij aan. Vandaar is het nog vijfenveertig kilome-< ter naar de finishlijn aan het Baskensburgplein in Vlissin- gen. Verdere informatie is ver krijgbaar bij A. Meerman, Westerzicht 90 in Vlissingen. Tel. 01184-64753. 1/ U bent het niet eens met de aangezegde trendmatige huurverhoging (zie vorige af levering) en hebt dit via een speciaal formulier aan uw verhuurder laten weten. De verhuurder heeft de zaak voorgelegd aan de huurcom- missie. Die beoordeelt vervol gens of de voorgestelde huur verhoging redelijk is of niet. Het kan zijn dat u bezwaar heeft tegen het aantal punten dat de verhuurder aan uw wo ning heeft toegekend. De kwa liteit van uw woning (b.v. de grootte van de kamer, al dan niet een centrale verwarming) en de woonomgeving wordt uitgedrukt in punten en aan de hand daarvan wordt de maximaal redelijke huurprijs vastgesteld. Een medewerker van het se cretariaat van de huurcomr missie kan u thuis komen be zoeken om over uw bezwaren een rapport op te maken. Het is aan te raden dit bezoek goed voor te bereiden door voor uzelf punt voor punt op te schrijven welke bezwaren u hebt. Ook staat het u vrij iemand te vragen u tijdens dat bezoek bij te staan. De huur- commissie stuurt u en uw ver huurder een afschrift van het rapport en een uitnodiging voor de zitting van de commis sie. Daar kunt u uw standpunt nog eens toelichten. De com missie behandelt in beginsel slechts de bezwaren die u via het formulier aan uw ver huurder had meegedeeld. U mag tijdens de zitting natuur lijk ook reageren op wat uw verhuurder stelt. U kunt zich tijdens de zitting door iemand laten bijstaan. De huurcom- missie, die uit 3 leden bestaat, beslist vervolgens over de re delijkheid van de voorgestelde huurverhoging. Als de com missie het niet eens is met de verhoging, dan geeft zij aan welke verhoging zij wel rede lijk vindt. Deze uitspraak is bindend, tenzij u of uw ver huurder binnen twee maan den nadat die uitspraak is ver zonden de kantonrechter vraagt om de huurprijs vast te stellen. Het kan ook zijn dat u vindt dat de huur niet verhoogd mag worden omdat er onder houdsklachten zijn, die uw woongenot ernstig schaden. Het is overigens van groot be lang dat u kunt bewijzen de klachten tijdig bij uw ver huurder te hebben gemeld. Daarom is het aan te bevelen dit per aangetekend schrijven te doen. Als sprake is van ge breken die het woongenot ern stig schaden, dan moet de huurcommissie de huurverho ging in een aantal gevallen weigeren. Enige voorbeelden: geen toi let met waterspoeling, geen kookgelegenheid gas- en electriciteitsleidingen die zo onveilig zijn dat de PZEM geen gas of electriciteit wil le veren, zeer hinderlijke ge luidsoverlast of bodemveront reiniging. Er zijn nog een aantal ge vallen waarin de huurcom missie de huurverhoging kan weigeren. Dat kan als de huurder een beroep doet op bepaalde tekortkomingen en de huurcommissie van oordeel is dat deze het woongenot in belangrijke mate schaden. Dit is b.v. mogelijk als er grote vochtproblemen zijn de de keuken, de woon- of slaapka mer waardoor ernstige schim melvorming optreedt in bal ken of vloeren of de vertrek ken niet meer bruikbaar zijn. Het kan ook bij omvangrijke lekkage en in het algemeen bij een zeer slechte staat van on derhoud. Dit laatste gaat al leen op als er een echte optel som bestaat van ernstige on derhoudsklachten. In dit soort gevallen kan de huurcommissie ook bepalen dat de huur pas verhoogd mag worden als de gebreken zijn verholpen. Ook hier geldt weer dat de uitspraak van de huurcommissie bindend is, tenzij u of de verhuurder bin nen twee maanden aan de kantonrechter vraagt om de huurprijs vast te stellen. Heeft u vragen naar aanlei ding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van Het Buro voor Rechtshulp: In Goes, F. den Hollanderlaan 25, iedere maandag 09.30 - 11.30 uur. In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandag 13.30 - 15.30 uur, iedere donderdag 17.00 - 19.00 uur. In Vlissingen, Verkuyl Quak- kelaarstraat 95, iedere dinsdag 09.30 - 11.30 uur. In Zierikzee, Poststraat 37, iedere dinsdag 14.15 - 16.15 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180-37120. GOES - De zeeverkenners - groep 'De Watergeuzen' uit VLISSINGEN - Deze zomer worden in Assen de Wereld - spelen voor gehandicapten ge houden. De Service Clubs Ne derland maken het mogelijk dat gehandicapten uit geheel Nederland gratis de spelen be zoeken. Voor de jongere ge handicapten bestaat de moge lijkheid om aan een kamp deel te nemen. Een bezoek aan de Wereld- spelen is mogelijk voor alle li chamelijk gehandicapten die geinteresseerd zijn in sport. Dat kan teamsport of indivi duele sport zijn. Een bezoek aan de Spelen staat eveneens op het pro gramma van het internatio naal jeugdkamp dat van 13 tot 20 juli en van 20 tot 27 juli in Westerbork wordt gehouden voor jongeren van 16 tot en met 23 jaar. Dankzij de Ser vice Clubs Nederland zijn aan het verblijf in het kamp geen extra verbonden. Informatie over het kamp en het bezoek aan de Spelen kan verkregen worden bij H. Wiegman, tel 05924-2458. Vlissingen stonden aan het be gin van het seizoen voor grote uitgaven. De motorsloep ver toonde grote gaten, zodat een grote onderhoudsbeurt zeer noodzakelijk was. Deze stevige reperatie zou echter nogal in de papieren lo pen, omdat polyester nu een maal een nogal dure grondstof is. De firma Beekman, de bo tenbouwer uit Goes bracht echter uitkomst. De 'water geuzen' kregen polyester, matjes en plamuur en konden aan de slag. In een paar weken tijd was het karwei geklaard en de boot vaart weer. Dankzij de zelfwerkzaamheid van de zeeverkenners. De firma Beekman brengt elk jaar een nieuw model boot op de markt. „Een grote gok", vertelt Jitske Beekman. "Dit jaar is de Ultra 460 uitge bracht. Deze ni—i.we boot wordt in zei .-schillende uitvoeringen geleverd van 4 tot 5.80 m. De firma Beekman heeft onlangs een grote doe- het-zelf-afdeling geopend voor watersportliefhebbers. Beekman is te vinden aan de Kloetingseweg 5 in Goes, de zaak is van maandag tot en met zaterdag open. OOSTKAPELLE - Het spreekwoord „Uilen naar Athene dragen" zal veel jagers niet erg bekend in de oren klinken. Een vergelijking met „Water naar de zee dragen" dringt zich aan ons op. Zinloos werk verrichten. Athene was in de oudheid hét centrum van wijsheid en beschaving. De (steen)uil was daarvan het symbool. Het had dus weinig zin daar uilen heen te brengen. Op boekensteunen treffen we nog tvel eens dergelijke uiltjes aan. Zij symboliseren de in boeken vervatte wijsheid en kennis. Zoals het verdwijnen van de ooievaar niets te maken heeft met het dalende geboortecijfer, zo is kennis niet verbonden aan de aanwezigheid van de steenuil. En dat is maar goed ook, want anders zag het er, ze ker voor onze streken, somber uit. De steenuil was vroeger een van de meest algemeen voor komende uilen in ons land. Geen bewoner van bossen, maar veeleer een liefhebber van het kleinschalige, agrari sche landschap. Als zodanig zal het vooroorlogse Walcheren de vogel wel iets te bieden hebben gehad. Na het water was de si tuatie grondig veranderd. Houtwallen en bossages, stru- welen en oude bomen verdwe nen en de ruilverkaveling voegde daar het hare aan toe. Geen wonder, dat de steenuil teruggedrongen werd tot en kele randgebieden van de pol der. Vooral het gedeelte tussen Oranjezon en Vrouioenpolder bleek tot voor kort een gelief koosde verblijfplaats. Ook in het aangrenzende duin zag ik ze wel. Zo verraste ik jaren ge leden eens een steenuiltje, dat in een duinpan zat te duten. Toen hij mij over de rand zag kijken maakte hij meteen de typische schokkende bewegin gen, welke zo kenmerkend zijn voor deze uitltjes. Eerst na enige tijd werd het hem te machtig en vloog hij weg. Steenuilen zijn geen uitge sproken nachtdieren, maar ja gen ook overdag. Fourageren doen ze graag in niet te droge weilanden, waar ze vooral wormen vangen. Daarnaast muizen en insekten. Braakbal- len bevatten dikwijls glim mende, staalblauwe resten van schilden van mestkevers. Wie bijgaande foto goed bekijkt zal talrijke veren opmerken ten teken, dat ook vogels niet vei lig zijn. Steenuilen zijn gemakkelijk te localiseren. Ook zonder bandopnameapparaat, waar mee vogelaars in de paartijd op stap gaan teneinde de aan wezige mannetjes tot weer woord te verleiden, kom je er wel achter. De uilen zetten zich, vooral tegen schemerdon ker, graag neer op een paal dan wel een ander hoog punt. Re gelmatig laten ze hun karakte ristieke roep horen: kjiew, kjiew! Toen ik nog in Twente „op de boer" woonde, hoorde ik ze vaak vanuit m'n bed en niet zelden bivakkeerden ze in de door mij opgehangen oude melkbussen. Vanuit de deur opening kon ik ze fotografe ren! Dat zal op Walcheren niet meevallen, de grote recreatie druk, veranderingen in het grondgebruik, namelijk min der grasland, verdwijnen van oude bouwvallen en knotwil gen maken het de steenuil moeilijk. Toch zijn ze er nog steeds en niet alleen in het ge noemde gebied. Wie in de awndstilte een rondje maakt, moet maar eens goed opletten of hij het symbool der wijsheid opmerkt Laten we tevens hopen, dat met het afnemen van de stee nuilenstand ook de wijsheid niet ivijkt, in het bijzonder niet van hen, die verantwoor delijkheid dragen ten aanzien van het natuurbehoud, opdat ook de laatste uilen van Athene het niet voor gezien houden. De steenuil, symbool der wijsheid. VLISSINGEN - In augustus 1990 start de Hogeschool Zee land de universitaire studie Master of Science Mainte nance and Safety Manage ment. Dit is een studie onder- houdsmanagement, die stu denten in staat stelt de En gelse MSc graad te behalen. Onze fotograaf nam deze week een foto voor de zaak van Van Benthem en Jutting in de Lange Delft in Middelburg. Herkent u zich in het kringetje? Kom dan snel naar ons kantoor aan de To- renstraat, daar ligt een cadeaubon van vijfentwintig gulden voor u gereed. De cadeaubon is beschikbaar gesteld door Van Benthem en Jutting. De winnares van het Scheldebode-kringetje van vorige week was mevrouw Kokelaar uit Vlissingen. Zij ontving een cadeau bon van vijfentwintig gulden van juwelier Van der Made. Ook een cadeaubon van vijfentwintig gulden, beschikbaar ge steld door Van der Sloot, ging naar mevrouw Groten uit Middel burg. VLISSINGEN - De Zeeuwse Volkshogeschool in Aarden burg verzorgt deze zomer twee nieuwe cursussen. Er is een driedaagse cursus over Psy- chosynthese en een drieddagse bijeenkomst voor vrouwen over 'verandering'. Op 15, 16 en 17 juni bestaat er de mogelijkheid om kennis te maken met de methoden van van Psychosynthese, een wijze van kijken naar en om gaan met jezelf. Waarbij er wordt uitgegaan dat gebeurte nissen in je leven een positieve waarde kunnen hebben. De spirituele dimensie van het menszijn en hoe die kan wor den tot een creatieve levenstijl speelt een belangrijke rol. Rondom het thema 'veran dering' verzorgt de Volksho geschool op 16, 17 en 18 augus tus een zomerdriedaagse voor vrouwen. Gedurende deze driedaagse kunnen vrouwen samen onderzoeken welke be tekenis 'verandering' in hun leven inneemt, hoe ze er mee omgaan en hoe ze veranderin gen waarderen. Meer informatie over deze cursussen wordt verstrekt op telefoonnummer 01177-1259. MIDDELBURG - „Waar gaan we dit jaar naar toe op vakantie". Een vraag waar veel mensen zich momenteel het hoofd over buigen. Of niet, omdat ze al weten dat ze dit jaar weer naar Yoegoslavie gaan, of niet omdat er hele maal geen budget is om op va kantie te gaan. Want van het vakantiegeld moet de wasma chine afbetaald worden, of iets anders nuttigs. In ieder geval: geen uitstapje. Vooral in een-oudergezin nen komt het veel voor dat het vakantiegeld de sluitpost op de begroting is (het zou mis schien beter zijn om van 'be- kleining' te spreken). Om die groep mensen toch ook de broodnodige ontspanning te bieden heeft de FIOM een soort woningruilsysteem op gezet. Het betreft hier een lande lijke actie die geco-ordineerd wordt door de FIOM in Gro ningen. De mensen uit de doel groep, alleenstaande ouders met hun kinderen kunnen bij de regionale bureaus van de FIOM hun aanbod kenbaar maken door middel van het invullen van een formulier. Op dat formulier kunnen zij bijvoorbeeld kwijt hoeveel mensen er in hun huis terecht kunnen en in welke streek zij graag terecht zouden komen. Dit formulier gaat via Gro ningen naar alle FIOM bu reaus in Nederland. Alle geïn teresseerden kunnen de for mulieren inzien en zo hun keus maken. De contacten worden via de FIOM gelegd; de mensen werken de practi- sche zaken verder zelf uit. Bij voorbeeld wanneer de aard beien geplukt en de rozen ge snoeid moeten worden. De woningruil is in eerste instantie bedoeld voor mensen uit de doelgroep van de FIOM, maar natuurlijk kunnen ook anderen gebruik maken van het aanbod. Mensen die wel op vakantie kunnen gaan hoeven hun huis niet onbeheerd ach ter te laten en geen regelingen voor huisdieren te treffen. Volgens Neeltje Stroo van de FIOM Zeeland is het beslist geen vorm van liefdadigheid. „De drijfveer is voor voor de meesten eens iets leuks te doen voor iemand anders. In de praktijk komt het vaak voor dat het zo goed klikt dat er la ter woningruil van komt". Voor nadere informatie kan contact opgenomen worden met de FIOM, tel. 01180-27311. Onderhoudsmanagement houdt in dat technische instal laties bedrijfszeker en be heersbaar kunnen blijven werken, dit ook met het oog op veiligheid en milieu. Voor deze studie heeft de Hogeschool Zeeland, sector Maritiem Instituut „De Ruy- ter" een samenwerkingsover eenkomst gesloten met de University of Bradford in En geland. Een pluspunt is dat binnen 14 maanden de studie afgerond kan worden. Voor samenwerking met Bradford is gekozen omdat deze univer siteit een vooraanstaande rol speelt in het moderne denken over ontwerp en instandhou ding van technische installa ties, met de nadruk op rende ment, veiligheid en milieu. De opleiding vindt voor het theo rie- en onderzoeksgedeelte in Vlissingen plaats. Twee mo dules komen voor rekening van docenten uit Bradford. Eén wordt in Vlissingen gege ven en één in Engeland. De studie is bedoeld voor degenen die al een HBO-di- ploma behaald hebben in de technische, maritieme of ope rationeel technische sector. Dit kunnen pas afgestudeerden zijn of werknemers die door hun bedrijf in de gelegenheid worden gesteld weer te gaan studeren. Aan de studie gaat een toelatingsonderzoek voor af. De behoefte aan afgestu deerden is het grootst in de chemische industrie, de pro cesindustrie, bij haven- en transportbedrijven en bij de krijgsmacht. De verwachting is dat ook middelgrote bedrij ven onderhoudsmanagers gaan aantrekken. Door de samenwerking van de hogeschool met de Univer sity of Bradford hebben stu denten meer mogelijkheden om op academisch niveau in Zeeland verder te studeren, vorig jaar augustus is de Ho geschool Zeeland begonnen met de studie MSc Transport Technology. Deze studie in goederenstroomverwerking vindt plaats in samenwerking met de University of Wales College of Cardiff. Beide stu dies zijn tot stand gebracht door een gezamenlijke werk groep van het Departement Zeeland van de Neder la ndsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de Hogeschool Zee land en de Provincie Zeeland. Zeeuwse bedrijven steunen de initiatieven. GRIJPSKERKE - Op de volgende nummers van de lo terij van de Ringrijdersvere- niging is een prijs gevallen. 126; 351; 371; 406; 407; 458; 649; 700; 1028; 1267; 1402; 1432; 1501; 1563; 1685; 1777; 1815; 1897; 1901; 1902.

Scheldebode | 1990 | | pagina 11