Kans op Zeeuwse winnaar Punten te verdienen voor wereldranglijst Zonder sponsors geen wielerronde Klinkende namen in 31e Ronde van Midden-Zeeland Zeeuwen favoriet in koers SCHELDEBODE VAN DINSDAG 22 ME11990 307 Winnaars Honderdvijftig amateurs rijden 170 kilometer GOES - De prof ronde door Midden- Zeeland, het groot ste wielerevene- ment in onze pro vincie, zal zaterdag ongetwijfeld in de belangstelling staan van duizenden. Dat is immers vaste tra ditie en die zal ook op 26 mei wel ge handhaafd blijven. Voor de eerste tien geclasseerden zijn er punten te verdie nen op de wereld ranglijst individu eel. „Dat is gunstig voor ons", merkt Piet Louwerse op, de voorzitter van het organiserend comité. „Diverse renners zullen voor die punten willen knokken aan de fi nish. Maar het houdt tevens in dat zij ook daarover at tent moeten zijn wanneer de beslis sende fase in de wedstrijd begint", Stormvloedkering TVM s J Jubileumronde van Wemeldinge Klaasse en Bouman maandenlang op pad voor de poen Buffelen Tijdrit GOES - Er staan 150 renners ingeschreven voor de ama teurronde door Midden-Zee land. Een record aantal dat is verdeeld over 25 ploegen. De wedstrijd staat open voor clubploegen, landelijke spon sorselecties en internationale selecties. Er komen vier bui tenlandse formaties aan de start, namelijk een Poolse ploeg en teams uit Colorado Springs (USA), West-Duits- land en Oost-Vlaanderen (België). Van de Zeeuwse wie lerclubs is de ZRTC Theo Mid delkamp vertegenwoordigd met twee teams en de WV Zeeuws Vlaanderen met één ploeg. Hoofdsponsor van de ama teurronde is Van Wijnen Staal uit Wolphaartsdijk, een be langrijke steunpilaar voor het organiserend comité. Van Wij nen Staal laat onder andere premiesprinten verrijden in Yerseke, 's-Gravenpolder, Heinkenszand, Lewedorp, Middelburg, Westkapelle, Vrouwenpolder, Kortgene en Kapelle. Daarvoor zijn telkens drie prijzen uitgeloofd met een totaalbedrag van ruim twee duizend gulden. De amateurs die voor de 22e keer in actie komen in de Zeeuwse Ronde moeten tij dens hun tocht door Zuid- en Noord-Beveland en Walche ren 170 kilometer afleggen. Het geneutraliseerde vertrek is op de Grote markt in Goes om 10.30 uur en de finish aan de Bergweg, eveneens in Goes, wordt verwacht om 14.35 uur. Aan de Bergweg staat een doorkomst gepland om 14.08 uur. Dan maken de renners nog de bekende lus van 22 ki lometer via Kloetinge, Kapel le, Wemeldinge en langs Kat- tendijke. De allereerste ama teurronde in 1959 werd gewon nen door de Zeeuws Vlaming Miet Verstraete. Daarna kwa men nog vijf andere Zeeuwen op de hoogste trede van het erepodium. Dies Kosten in 1965, Cees Priem in 1970, Rob Bijvank in 1985, Karei van Goethem in 1986 en Heddie Nieuwdorp triomfeerde in 1988. De kans op een Zeeuwse winnaar is opnieuw niet uit gesloten. In de ploeg van Mid delkamp kan wellicht Fra- ngois Franse hoge ogen gooien. Hij weet zich omringd door sterke ploeggenoten als Kees Schouwenaar (verkeerd in blakende vorm), Nap Hage, Tonny Moonen en Wim de Koeyer. Aanvankelijk zou An- toine Goense als kopman fun geren bij Middelkamp A, maar hij gaat op uitnodiging van bondscoach Piet Kuijs mee met de internationale selectie, die deel neemt aan de Milk Race. Deze veertien-daagse etappewedstrijd in Engeland begint op 27 mei en een dag eerder vertrekt de ploeg, zodat Goense verstrek moet laten gaan in de Zeeuwse koers. De ploeg van Middelkamp B bestaande uit: Schrijver, Wil fred Raas, Johan van Schaik, Patrick van Belzen, Corné Stoutjesdijk is kwalitatief minder sterk, maar enkele renners daaruit kunnen wel licht toch tot een behoorlijke prestatie komen. De kopman bij de WV Zeeuws Vlaanderen is Karei Goethem, die vorig jaar door een ernstige valpartij zijn sei zoen naar de knoppen zag gaan en zijn grote vorm van weleer nog niet heeft bereikt. De ploeggenoten van Van Goethem zijn: Frank Gom- mers, John van Heeze, Wil- fried de Krijger, Rolf Mobach en Eric Vereecken. Diverse andere Zeeuwse renners maken deel uit van sponsorploegen zoals Peter Mol en Eric van Nieuwkerk (Casba Swift-Leiden). Beiden zijn goed om een vooraan staande rol te vertolken. Het zelfde geldt voor Marcel Re- mijn en Onno Hofstee die uit komen voor Giant Europe en Richard de Vrieze die rijdt in de ploeg Sauna Diana. De Zeeuws Vlamingen Jacky Fortrei en Frank Geensen ver dedigen de kleuren van Het Luchtschip een Johan Bou- man rijdt voor De Zuidwes thoek. Naast de bovengenoemde provinciale renners komen er in Goes heel wat andere sterke kleppers aan het vertrek. Al leen een Zeeuwse aangelegen heid zal het dan ook beslist niet worden. Goede bekenden in het Zeeuwse zijn onder an dere Eric en John de Cr om en Leon Nuiten van De Zuidwes thoek en John Leijs, Twan van Loon en Henri Roepen van WV Oudenbosch en verder René Diepstraten en Arjan Pijnenburg van De Jonge Renner. Ook de buitenlandse ploegen steken naar wij ver nemen kwalitatief goed in elk aar. Bij de amateurs wil men de meeste keren diep in de beugel gaan en het ziet er dan ook naar uit dat het een boeiende wedstrijd gaat wor den. Louwerse attendeert er voorts op dat in het verleden dikwijls een renner met een klinkende naam op de winnaarslij st kon worden bijgeschreven. Zoals Jan Raas, Gerrie Knetemann, Jean-Paul van Poppel en Jelle Nijdam (vorig jaar triomfa tor), om maar enkele namen te noemen. Louwerse rekent daar ook deze keer op. Vijftien ploegen, in totaal zo'n 150 renners, zullen om 11.30 uur van start gaan op de Grote markt in Goes. De finish aan de Bergweg wordt verwacht om 16.30 uur. Daar zal een doorkomst zijn om 16.05 uur, waarna men de bekende lus nog gaat maken via Kloetinge, Kapelle, Wemeldinge en langs Kattendijke. Onderweg wor den vijf premiesprinten be twist, achtereenvolgens in Middelburg (13.15 uur), Vrou wenpolder (14.33), Renesse (15.06), Zierikzee (15.31), Goes (eerste doorkomst) en nog maals aan de finish in Goes. Tijdens hun tocht van 200 kilometer over Zuid-Beve- Vorig jaar finishte Jelle Nijdam als eerste op het Bergwegparcours. FOTO: TANNIE DE JONGE. land, Walcheren, Schouwen- Duiveland en een klein ge deelte van Noord-Beveland is de stormvloedkering wederom opgenomen in de route. Een grote reclame caravaan gaat renners en begeleiders vooraf. De kwaliteit van het renners- veld ziet er goed uit. Ondanks bijvoorbeeld de concurrentie van de Ronde van Italië. Tien renners die bij de eerste vijf entwintig behoren op de we reldranglijst komen in het Zeeuwse acteren. De twee sterkste ploegen zijn onge twijfeld die van Jan Raas en Peter Post. In eerstgenoemde formatie rijden: Jelle Nijdam, Tom Cordes, Frans Maassen, Gerrit Solleveld, Eric Vande- raerden, Noël Segers, Wiebren Veenstra, Edwig van Hooy- donk en de Zeeuwen Patrick Tolhoek (Yerseke) en Gerrit de Vries (Goes). Panasonic ver schijnt met Eddy Planckaert, Guy Nulens, Mare Sergeant, Jef Lieckens, Jean-Mane Wampers, John Talen, Michel Cornelisse, de Rus Ekimov en Olaf Ludwig (DDR). Bij PDM is de Ier Sean Kelly kopman en weet zich omringd door on der andere Rudie Dhaenens, Nico Verhoeven en de Zeeuw Peter Hoondert. De TVM-ploeg van Cees Priem heeft als voornaamsten in de gelederen Johan Capiot, Eddy Schurer, Flip van den Brande en de winnaar van de Zeeuwse Ronde in 1988 Peter Pieters. In de vierde Neder landse ploeg Elro Snacks acte ren als goede bekenden Rudy van Vlimmeren en de Zeeuw Pierre Raas. Adrie van der Poel en de Belgische kampioen Carlo Bomans zijn in de Wein- mann formatie kleppers van formaat en Herman Frison en Luc Roosen zijn dat bij Histor. Claude Criquielion is bij Lotto de grote man. In de Zwitserse ploeg Helvetia duiken als Ne derlanders op Gerard Veld- schoten en Peter Stevenhagen en in de Amerikaanse forma tie 7-Eleven kunnen Steve Bauer en Andrew Hampsten hun man staan. Ook een Duitse ploeg, geleidt door Hennie Kuiper geeft acte de presence. Over het geheel ge nomen een aantrekkelijk ren ners veld in deze 31e Ronde van Midden-Zeeland. x Eddy Planckaert WEMELDINGE - Ruim zes tig amateurs staan ingeschre ven voor de 25e wielerronde van Wemeldinge, die op He melvaartsdag wordt verreden. In deze koers over 100 kilo meter, vertrek 18.00 uur, beho ren tot de Zeeuwse favorieten: Francois Franse, Karei van Goethem, Werner Wieme, Kees Schouwenaar, Toon van der Steen, Richard de Vrieze, Peter Mol, Tonny Moonen en Wilfred Geijs. Als Brabantse kanshebbers komen onder an dere in actie: Rinie Tak, Mario van Vlimmeren, Peter Heeren en Frank Timmers. De ama- teurkoers krijgt een interna tionaal tintje door deelname van een Poolse ploeg die een paar dagen later ook in actie komt in de Ronde van Mid den-Zeeland. Bij de liefhebbers/vetera nen, vertrek 16.30 uur, afstand 50 kilometer rijden Jack van Stel en Ko Blok een thuiswed strijd. De Zeeuwse top, be staande uit Corné Rombouts, Hans Harinck, Gerard van Antwerpen en Jack van der Horst is eveneens present. Er staan 56 renners ingeschreven. De wielermiddag wordt om 15.00 uur geopend met een wedstrijd over 50 kilometer voor recreanten. De plaatse lijke renners Jan Minnaard, Jos Jeremiasse en Kees Veer- De Zeeuwse renner Karei van Goethem, één van de favorieten voor de Ronde van Midden-Zeeland. hoek gaan het opnemen tegen onder andere: Huib en Rinus Slabbekoom, Daan Verhulst, Marcel Gunst, Ko Tolhoek GOES - Omdat in de prof wielersport heel veel, zo niet alles, draait om geld is het organiseren van wedstrij den voor beroepsrenners een punt dat vaak veel hoofd brekens kost. Ook het comité 'Internationale Ronde van Midden-Zeeland' ontkomt daar niet aan. Hoewel daar direct aan moet worden toe gevoegd dat men er tot nu toe uitstekend in geslaagd is om een dergelijk groot eve nement financieel rond te krijgen. Dank zij de steun van vele zaken en bedrijven en wat subsidie van bevoorbeeld provinciale en gemeente lijke overheid. Het Zeeuwse Ronde-co mité krijgt dit jaar steun verlening van bijna twee honderd sponsors die een aanzienlijk bedrag op tafel brengen dat varieert van 250 tot 25.000 gulden en soms nog wat meer. Momenteel is er met de organisatie van de Ronde van Midden-Zeeland een bedrag gemoeid van zo'n 300.000 gulden. De onkosten zijn in de loop der jaren flink gestegen. Adrie Klaas- se, die samen met Joop Bou man is belast met het aan trekken van sponsors weet bijvoorbeeld nog goed dat in 1978, toen hij in het Ronde comité stapte, de begroting sloot met een bedrag van 40.000 gulden. „Zonder meer moet er vandaag de dag dan ook flink gebuffeld worden om de zaak financieel rond te krijgen", weet Klaasse. „Maar dat is feitelijk altijd zo geweest en over de in spanning die daarvoor gele verd moet worden moet je dan ook niet zeuren. Het geeft je trouwens ook veel voldoening als de zaak ge klaard is". Joop Bouman sluit zich daar graag bij aan en hoewel het als een paal boven water staat dat bei den zeer grote steunpilaren zijn in het Ronde-comité slaan ze zich daar niet voor op de borst. Bouman: „Iedereen die zitting heeft in het comité is belangrijk, welke taak hij ook heeft, dat wil ik nog eens nadrukkelijk stellen". Klaasse denkt er ook zo over en dat onder streept de homogeniteit in het Ronde-comité. Adrie Klaasse (46) woon achtig in Yerseke is in die plaats werkzaam bij de Mossel en Conservenfabriek Goudschelp als bedrijfslei der op de diepvriesafdeling. Dank zij de medewerking van zijn baas Klaas Draaisma mag Klaase daar flexibele werktijden toepas sen. Dat past precies in het straatje van Adrie Klaasse wat betreft zijn aanpak van het 'Ronde-werk'. „Behalve tijdens de avonduren kan ik u nu ook dikwijls overdag op pad om sponsors te bezoe ken. Uiteraard gaat daar heel wat tijd in zitten, naar schatting wel zo'n vijf a zes uur per dag. Alleen als het midzomer is doen we het een paar maanden wat kalmpjes aan. Voor de rest van het jaar ben ik intensief met de Ronde bezig". De enthousiaste aanpak van Adrie Klaasse heeft in de loop der jaren geen wind eieren opgeleverd. Hij heeft een vertrouwensrelatie op gebouwd bij vele sponsers. Kan bij de meeste daarvan zo gezegd een deur intrap pen. „Afspraken met spon sers die op papier worden vastgelegd moet je uiteraard stipt nakomen, kortom alles correct afhandelen, dat heb ben wij als organiserend co mité hoog in het vaandel staan. Dat is onze grote kracht, want de klant is ko ning. Op deze manier kan je ook een keer terugkomen bij de mensen". Toen Adrie Klaasse in 1978 deel ging uitmaken van het Ronde-comité kwam er een drastische vernieuwing wat betreft het verkopen van reclame aan sponsers. Hardboardbordjes werden bijvoorbeeld vervangen door veel grotere en in een veel betere uitvoering. Het vroeg allemaal een investe ring van 20.000 gulden maar het zette wel zoden aan de dijk. Steeds meer sponsers gingen interesse tonen, zo wel uit de regio als landelijk. Klaasse kreeg eerst veel kri tiek over de opzet die hij op het oog had maar durft nu te beweren: „Als we toen niet hadden doorgezet om de re clame in een nieuw jasje te steken, hadden we nu geen Ronde van Midden-Zeeland meer". Collega Joop Bouman (48) uit Goes, monteur techni sche dienst bij de PZZ in Goes is tien jaar lid van het Ronde-comité en benadert voor sponsering ook grote en kleine bedrijven. „Maar zo'n motor als Klaasse is ben ik niet, bekend hij. Daar heb ik trouwens ook geen tijd voor, want ik heb overdag nor male werktijden. Overigens steek ik toch heel wat tijd in mijn hobby en neem mijn taak serieus op. Af en toe spendeer ik er ook wel vrije dagen aan. Ik vindt het leuk werken in het team als het onze waarin iedereen zijn taak kent en goed uitvoert". Joop Bouman voorheen actief voetballer bij Vitesse, dat toen le divisie speelde en later acteerde in Jonge Kracht uit Huissen (le klas amateurs) kwam in 1964 naar Zeeland en speelde toen geruime tijd in het 'eer ste' van de VV Goes. „Tien jaar geleden stopte ik met voetballen en de wielersport kreeg toen mijn interesse". Naast zijn werk voor de Ronde van Midden-Zeeland is Joop ook zeer bedrijvig op de race-fiets als toerder. Per week fiets ik zo'n 600 kilo meter". Bouman, lid van de Toerclub Toreador in Goes, neemt ook deel aan grote tochten zoals Maastricht - Den Helder (al drie keer Ronde van Vlaanderen, Luik-Bastenaeken-Luik, Middelburg-Parijs, vise versa en kwam ook uit in Frankrijk en Oostenrijk. Zijn zoon John rijdt momen teel bij de amateurs en is lid van De Zuidwesthoek. Joop Bouman (links) en Adrie Klaasse (rechts) met in hun midden de hoofdsponsor van de amateurronde van Midden-Zeeland, Aad van Wijnen.

Scheldebode | 1990 | | pagina 7