Antiek zilver in het slot van Laarne SCHELDEBODE VAN DINSDAG 22 ME11990 Wat doen de Oostvlamingen om hun provincie attractief te ma ken voor de nationale en internationale toerist? Het antwoord is: „Heel veel". Zelfs veel meer dan enig provinciaal bestuur van Nederland ooit zal kunnen opbrengen om een recreatiegebied van allure in stand te houden. In ons land zal men nergens een landgoed/recreatiepark van 500 ha. aantreffen dat geheel door een overheidsbestuur gefinancierd en bestuurd wordt. Dit feno meen ligt in België, slechts een tiental kilometers over de grens en staat bekend onder de naam „Puyenbroeck". „Puyenbroeck" is een groot recreatie- en groengebied, ontstaan en gegroeid uit een stukje polderlandschap, dat in de loop der eeuwen diverse eigenaars heeft gekend. Daaronder waren zowel kerkelijke als militaire (in de Franse revolutie) en burgerlijke overheden en privé personen. In 1965 werden door het provinciale bestuur van Oost-Vlaanderen de eerste aankopen verricht, die de basis van het huidige en zeer omvangrijke landgoed zouden vormen. De aankoop behelsde niet alleen het in 1881 in het toenmalige park gebouwde kas teel, maar tevens de omliggende bossen en landerijen, waardoor het een totale oppervlakte bestreek van 510 ha. Daarvan werden ca. 400 ha. bij de directe re creatieve exploitatie betrokken. Het geheel werd als Provinciaal Domein Puyenbroeck in 1969 voor het publiek opengesteld. Het kasteel, oorspronkelijk voorbestemd tot cultureel centrum, werd in 1976 ingericht als molenmuseum. Landgoed Dierenpark Cultureel Bloementeelt Ros Beiaard Gastronomie THWfürtt WtVfii amati SiNTHfiKlAi :#timSV:K> WEST WiMSttt IEK£R*E m«*. *ZWtVfcG6M V_- VLAAN D E S E N mini11111111111 n 111111111111111111111mminn111111111 Oost-Vlaanderen veelzijdig en vlakbij huis Sindsdien is deze merk waardige en educatieve collec tie uitgebouwd, waar bezoe kers het historische en heden daagse Oostvlaamse molenbe stand kunnen bekijken. Om het aanbod van recreatieve mogelijkheden zo breed moge lijk samen te stellen is een zeer ruime uitbouw en inplanting toegepast. Het resultaat is dat zowel de dagjestoerist als de natuurliefhebber, de verblijf- toerist als de toevallige wan delaar, de zonnebader en de recreatie-sportèr hier alles kan vinden waaraan hij be hoefte heeft. De voornaamste elementen van het uitgestrekte park zijn naast het reeds genoemde mo lenmuseum de camping met 283 staanplaatsen, het sta-ca- ravanterrein met 202 percelen, een uitgestrekt dierenpark voor Europese zoogdieren, een collectie opgezette vogels, kleine roofdieren en insecten, het in de zomer indrukwek kende bloemenpark, een sportcomplex met overdekt zwembad en een aangrenzend openluchtzwembad, een sport hal etc. Voortdurend werkt men nog aan de uitbreiding en vernieuwing. In dit kader ondergaat de kinderspeeltuin sinds 1986 een volledige vernieuwing en in richting. Nog onlangs is een zogenaamd draadcircus geïn stalleerd. Naast deze reeds ge concretiseerde plannen heeft men eveneens het voornemen een verblijf saccommodatie voor gezinstoerisme en lang durig gebruik van de sporthal voor groepen te realiseren. Puyenbroeck wordt door het riviertje de Zuidlede, dat na jarenlange verwaarlozing pas rond 1940 weer voor normale afwatering begon te zorgen, midden doorgesneden. Het ge deelte ten noorden van dit pit toreske watertje werd uitge bouwd als recreatiezone, met roei- en visvijvers, speeltuin, restaurantcomplex etc. Tussen de kronkelende bochten van het riviertje de Zuidlede kwam het bloemen park te liggen. Hier treft men in het voorjaar en de zomer maanden, als de rododendrons uitgebloeid zijn, een mozaiek van rozen en andere bloem perken aan. Het 23 ha. omvat tende bloemenpark is gedeel telijk aangelegd volgens de Franse en gedeeltelijk volgens de Engelse tuinarchitectuur. Eenzelfde oppervlakte be slaat het dierenpark, waar zil vervossen en wolven te zien zijn en edelherten lopen te pronken, damherten schichtig wegspringen en verschillende paardenrassen rustig grazen. Voorts zijn er bevers, fretten, nertsen, moeflons en everzwij - nen. De verdere uitbouw van het dierenpark gaat nog ge staag door. Ten zuiden van de rivier de Zuidlede werd de bestaande natuurrijkdom zoveel moge lijk intact gelaten. Hier vindt de echte natuurliefhebber twee lange, uitgestippelde wandel trajecten. Het kinderpretpark is de trots van het domein. Het is een oord waar avontuurlijk kinderplezier te beleven valt met glij buizen, klautertoestel- len, een kabelbaan, een dool hof en een versterkte burcht. Bij slecht weer kunnen de kin deren hier terecht in de schuil - loods, waar ook dranken en versnaperingen te koop zijn. Bovendien valt er op het aan palende verkeerspark voor kinderen tot 10 jaar heel wat te leren op het gebied van ver keersveiligheid. Minibusjes zorgen ervoor dat de honderden hectaren van het landgoed geen onover komelijke hinderpaal vormen voor de bezoekers die moeilijk ter been zijn of vergezeld zijn van kleine kinderen of gewoon opzien tegen te grote afstan den. Op de 22 ha. water van de Klaverbladvijver nodigen roeiboten en waterfietsen de bezoeker uit voor een tochtje over het water. Op het zuide lijke gedeelte van de vijvers kan de hengel uitgeworpen worden, mits men uiteraard over de noodzakelijke visver gunning beschikt. Gedurende de wintermaan den is de toegang tot het uitge strekt natuurpark geheel gra tis. Na de opening van het „toeristisch-seizoen" wordt een entreeprijs van 50 Belgi sche franken gevraagd. Puyenbroeck is een uniek recreatiepark, waar vrijwel iedereen aan zijn trekken kan komen. De provincie Oost-Vlaande ren heeft meer te bieden dan een groots opgezet recreatie park. In cultureel opzicht bij voorbeeld biedt deze provincie Het kasteel van Laarne in de twaalfde eeuw een geduchte sterkte. FOTO: tannie de jonge 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 ll 1111111111111111111111111111111111111 li 1111111111111111111111111111111111111M1111111M111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 li 11111111111111111111111111111111111111111111 ML. Het slot van Laarne is zo wel in bouwkundig opzicht en als museum interessant. De ligging van het slot heeft te maken met de beveiliging van de oostelijke toegangs wegen naar het middel eeuwse Gent. Gesitueerd te midden van moerassen, zal het in de twaalfde en der tiende eeuw, toen pijl en boog en werptoestellen de voornaamste aanvalswape nen waren, een geduchte sterkte zijn geweest, bedoeld als vooruit geschoven hin- derrtis tegen hen die de machtige handelsstad Gent in de rug wilden verrassen. De vier hoektorens, daterend uit de eerste bouwfase van het kasteel, staan er nu nog even fier bij als zeven eeu wen geleden. Hoe het slot zelf van pri mitieve behuizing in de loop der eeuwen is verbouwd tot een riant verblijf voor zijn bewoners in later tijden, is duidelijk waarneembaar. Buitenmuren aan de bin nenplaats werden binnen muren en met het vakman schap van de steenhouwer uit die dagen kreeg het slot een luxueuze galerij, die enigszins doet denken aan de befaamde kloostergangen. Het slot Laame heeft roe rige dagen gekend. Het is meermalen door rondtrek kende benden veroverd en weer heroverd door magi straten van Gent. Veel werd er vernield maar later weer met zorg hersteld. In deze eeuw heeft men de historische waarde van het slot onderkend en is er een al decennia's durende restaura tie aan de gang. De voor het publiek opengestelde kamers doen denken aan de dagen van Paul Rubens, de Ant werpse schilder en levensge nieter uit de zestiende eeuw. Bij het herstelwerk aan de slotkapel - dat nog in volle gang is - zijn interessante muurschilderingen aange troffen, die eenmaal weer de originele kleuren zullen dra gen en van de devotie van de middeleeuwer getuigen. De muren van de kamers in het slot zijn behangen met prachtige wandtapijten en rijk gemeubileerd in uiteen lopende stijlen waardoor van het oorspronkelijke pri mitieve karakter van het ge bouw niets meer te herken nen is. De ridderzaal is momen teel ingericht voor culturele bijeenkomsten maar er kan eventueel ook een huwelijk gesloten worden. Op de verdieping van het slot is een prachtige verza meling antiek zilver onder gebracht. Enkele honderden stukken gebruikszilver uit de vorige eeuw staan hier te pronken in vitrines. In deze verzameling staat tafelzilver waaruit Madame de Pompa dour, de hartsvriendin van Lodewijk de Vijftiende, da gelijks de soep liet opdienen. De voormalige wasvrouw van Lodewijk was in haar gloriedagen erg op goud en zilver tafelgerei gesteld. Kortom het slot van Laame is zeer de moeite van het bezichtigen ivaard. Be zoekers kunnen desgewenst in de laat-middeleeuwse am biance iets te eten en te drin ken krijgen. Het dorpje Laarne zelf herdenkt jaarlijks een bizar evenement uit vroeger tij den. Op gezette tijden wer den hier in de middeleeuwen heksen verbrand. Uiteraard gebeurde dit pas na een diepgaand onderzoek of de van hekserij verdachte vrouw inderdaad hiervoor de geëigende kenmerken bezat. Dit bizarre gebruik dat overigens pas in de zeven tiende eeuw in ongebruik raakte is voor de Laamers aanleiding om het jdarlijks met een groot feest te her denken. riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin De proxnncie Oost- Vlaanderen grenst direct aan Zeeuws- Vlaanderen. Het indrukwekkend Ros, gedragen door de leden van de „Gilde der Vrije Pijnders", en bovenop de vier koene en slagvaardige Heemskinderen. een rijke schakering aan eve nementen en bezienswaardig heden. Wie van oude gebou wen houdt behoeft niet verder dan Gent te gaan, maar ook veel kleinere plaatsen zijn de moeite van het bezoeken meer dan waard. Een echte kaste len-gemeente is Kruishoutem. Hier staan op een betrekkelijk klein grondgebied niet minder dan zes kastelen, waarvan er enkele vrijwel dagelijks open staan voor belangstellenden. Kerken en abdijen uit de mid deleeuwen treft men in veel gemeenten aan, veelal prach tig gerestaureerd, in hun oor spronkelijke toestand. Even ten oosten van Gent ligt de bloemenstreek. Deze omgeving was in het verleden al beroemd om zijn begonia teelt. Ook hier is de eenzijdig heid in de loop der jaren door broken en hebben de kweke rijen zich toegelegd op de teelt van een breed assortiment van kamerplanten, die hun weg vinden door heel West-Euro pa. Het bezoek aan een grote kas laat bij de bezoeker een diepe indruk achter van het geen onze zuiderburen op dit gebied presteren. Oost-Vlaanderen is ook de provincie waar de legende in ere wordt gehouden. Dit komt tot uitdrukking in de volks feesten, waarvan er jaarlijks talloze in de dorpen en steden gehouden worden. In Dender- monde viert men eens in de tien jaar (op 27 mei a.s.) de Ros Beiaard-ommegang. Deze om megang - een verweving van folklore en legende - is vastge legd in een speciaal handvest. Om hiervan een indruk te ge ven de volgende omschrijving: „Men moet in feite als gebo ren en getogen Dendermonde- naar door het leven gaan om de befaamde Ros Beiaard-om megang intens mee te maken. Als buitenstaander en leek be leeft men ongetwijfeld ge noeglijke stonden bij het aan schouwen van deze uitzonder lijke manifestatie, maar men mist die band, dat saamhorig heidsgevoel. Er vloeit immers geen Dendermonds bloed door uw aders. Het moet dan ook geen verwondering baren dat de Dendermondenaars hun gevoelens de vrije teugel laten wanneer het ros zijn rondgang doet. Emotionele taferelen wanneer „het" paard na de ommegang terug op stal moet. Hiertoe zijn meerdere pogin gen nodig vooraleer de Den dermondenaars, met krop in de keel, het paard zien ver dwijnen, in het besef van een ietwat beangstigende vraag: zal ik in levende lijve de vol gende ommegang nog meema ken? Eenmaal in de tien jaar vindt deze ommegang plaats. Vijf jaar nagenieten en vijf In de vitrines van het slot Laarne staan honderden stukken gebruikszilver uit de vo rige eeuw te pronken. - foto frank viergever jaar er vol verwachting naar toe groeien. Vanzelfsprekend zijn de „Vier Heemskinderen" die het Ros dan zullen berijden Dendermondenaars. Volgens het handvest moeten het vier broers zijn die elkaar in leef tijd opvolgen, zonder dat deze opvolging onderbroken wordt door de gheboorte van een meisje. De jongste moet mini maal 7 jaar zijn en de oudste maximaal 21 jaar. Het Ros zelf wordt gedragen door de „Gilde der Vrije Pijnders". Dit alles mag de nuchtere Nederlandse lezer wat dwaas in de oren klinken, maar men mag niet vergeten dat de middeleeuwen aan de Oostvlaming een veel rijkere traditie heeft nagela ten dan aan de bewoner van de noordelijker streken. In dit verband dient het verhaal van de Vos Reinaerde te worden genoemd. De volksfeesten waarbij in veel plaatsen de Reuzen ten tonele worden ge voerd en talloze andere figu ren uit het grijze verleden welke door middel van de jaarlijkse volksfeesten in ere worden gehouden. Het meebeleven van een van deze volksfeesten voert de be woner van „boven de Schelde" terug naar de bakermat van de beschaving van de Lage Landen. Bij een loflied op Oost- Vlaanderen kan de Vlaamse keuken niet onbesproken blij ven. België heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot het paradijs voor de fijnproe vers. In dit opzicht is er in de aan Zeeuwsch-Vlaanderen grenzende provincie veel te genieten. Bijna alle gemeenten hebben hun eigen specialitei ten en daarom alleen al is een nadere kennismaking met de Vlaamse keuken een avontuur op zichzelf. Oost-Vlaanderen heeft bovendien een bijzon dere specialiteit die men ner gens elders in België aantreft. In de buurt van Dendermonde, verscholen in een bocht van de Schelde ligt het gehucht Vlas senbroek. Specialité de la Mai- son is hier een schotel „ratten- vlees". Elke zaterdag- en zon dagavond is daar in een een voudige taveerne geen plaatsje onbezet, omdat lief hebbers van heinde en verre komen om van deze uitzonder lijke lekkernij te genieten. Het is overigens geen vlees van de waterrat dat geserveerd wordt, maar van het zoge naamde water konijn, ook wel bisamrat genaamd. Het kost niet de minste moeite om ook de andere bijzonderheden op het gebied van de gastronomie in deze provincie te beschrij ven. Het is echter veel leuker om dit zelf te ontdekken. Oost-Vlaanderen is in vele gevallen een land van uiter sten en daarom een bezoek meer dan waard. Tekst: Paul Boerdam Foto's: Frank Vierge ver, Tannie de Jonge, WV Oost-Vlaanderen Eindredactie en lay out: Johanna Brouwer

Scheldebode | 1990 | | pagina 15