BOEKENMARKT MUSEUMPLEIN "Wij maken uw fotos nog iets mooierr FotoVerschuren Aanval is de beste verdediging Nieuwe studio balletschool Bloeiende cactussen en vetplanten te zien in kassen van hobbyisten Wandeltocht met honden Festivaldag muziekkorps Dubbelconcert in Midgard VAN KLAVEREN DE KOPEREN TUIN B-sharp speelt in Walk-lnn Onvoorziene reparatie aan reactor Groene kikker hoofdschotel van het menu SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 MEI 1990 315 Zaterdag 12 mei van 9.30-17.00 uur organiseren Goese boekhandels de 2e GROTE BOEKENMARKT OP 'T MUSEUMPLEIN (ingang via poortje naast museum en via Schuttershof) met duizenden boeken tegen zeer scherpe prijzen! Organiserende boekhandels: en m.m.v. RESTAURANT DE STADSSCHUUR Zaterdagvoetballers Vlissingen kampioen in vierde klasse n 4— VLISSINGEN - Wie zich aangetrokken voelt tot de schermsport en zich hierin wil bekwamen kan binnenkort op sportieve wijze de degens kruisen bij een heuse Vlissingse schermvereniging. „L'Assail- lant" (de aanvaller) is dan de enige officiële schermclub in de provincie. Een vijftal enthou siaste schermers oefende in eerste instantie in de marinekazerne te Vlissingen. Schermen is tenslotte een van de sportonderdelen van marinemensen en de faciliteiten waren daar dan ook voorhanden. We spraken met de schermer van het eerste uur Karei Kirchner: Dodelijk Gestadig groeiende vereniging maakt promotiefilm Deze week bij het Opleiding werktuigbouwkundig tekenaar De jongste ballerina's zijn erg blij met hun nieuioe onderko men. - FOTO: JOHANNA BROUWER MIDDELBURG - De eerste heipaal ging vorige week de grond in en als alles volgens plan verloopt, zullen Joke Louwerse en haar cursisten de in augustus de eerste danspas sen kunnen zetten op de dans vloer van de nieuwe studio in de Erasmuswijk. Tot nu toe maakte Joke Louwerse voor haar lessen ge bruik van steeds wisselende ruimtes, die zij van de ge meente huurde. Het zal dan ook een verademing voor haar zijn, wanneer niet na iedere les alle geluidsapparatuur weer ingepakt en verhuisd hoeft te worden. Voor de cur sisten is er straks ook gelegen heid om na de les nog even na te praten in een gemeen schapsruimte. De studio wordt voorzien van een spiegelwand en de zwevende vloer wordt bedekt met dansvynil. Elf jaar geleden begon Joke Louwerse met haar ballet school. Kleuterritmiek voor kinderen vanaf vier jaar en jazz dans voor volwassenen. In de loop der jaren is het aanbod van lessen fors gegroeid. Mo derne dans en tapdans beho ren inmiddels ook tot de mo gelij kheiden. Dochter Jolanda Louwerse, die komend jaar haar studie aan de Rotter damse dansacademie hoopt af te ronden, zal in het nieuwe seizoen ook enkele lessen voor haar rekening nemen. Nieuwe mogelijkheden vanaf augustus: peuterritmiek speciaal gericht op de groep van de driejarigen en tap- danslessen voor kinderen vanaf acht jaar. Voor volwas senen zullen er stretching-les sen gegeven worden en spier- oefeningen op muziek. Voor lessen voor driejarigen is gekozen omdat deze groep een andere benadering ver dient, aldus Joke Louwerse. "Elk kind heeft op die leeftijd zijn eigen ritme. Om het 'mo torisch denken' te stimuleren gaan we ook werken met kunststof objecten." De stret ching-lessen zijn geschikt voor mensen die hun spieren op lengte willen houden. Hardlopers bijvoorbeeld kun nen op die manier sportbles sures voorkomen. Dansen is niet alleen voor jonge mensen. Ook ouderen die nog nooit aan ballet ge daan hebben kunnen bij de dansschool terecht. "Het gaat om de kick van het dansen", zegt Joke Louwerse. Voor in lichtingen over de lessen kunt u bellen: 01184-62617. (ADVERTENTIE) VLISSINGEN - In veel bloemen- en plantenzaken worden in het voorjaar bloeiende cactussen aan gebo den en menigeen kan de ver leiding niet weerstaan een of meerdere van deze planten mee te nemen. Na enkele da gen of weken zijn de plantjes echter uitgebloeid en blijven ze onopvallend in de venster bank staan. Krijgen de cactussen echter een goede verzorging, dan zul len ze gewoon verder groeien en het volgend voorjaar op nieuw hun bloemenschat to nen. Voor veel mensen is het kopen van één enkele cactus plantje het begin geweest van een fascinerende hobby, die een kan uitlopen tot een ver zameling van honderd ver schillende soorten. Een broei kas is voor deze hobby natuur lijk ideaal. Het is niet zo ver wonderlijk dat er zoveel cac tusliefhebbers zijn. Het is elk jaar weer een verrassing als de meestal wat sombere droge plant, na haar jaarlijkse win- terrust, uitbundig gaat bloeien in felle kleuren. De leden van 'Succulenta' de vereniging van liefhebbers van cactussen en vetplanten die landelijk al vijfenzeventig jaar bestaat, wil mensen die hiervoor belangstelling heb ben van deze bloemenpracht laten genieten. Een achttal le den van de afdeling Zeeland stelt op zaterdag 12 mei hun kassen open ter bezichtiging. Deze dag is tevens de 'Lande lijke Fietsdag' wellicht reden voor een aantal cactusliefheb bers om per fiets er op uit te trekken. Van 10.00 tot 16.00 uur zijn bezoekers welkom op de volgende adressen: - J. Mesu, Nachtegaal straat 12, Middelburg - J. Antheunisse, Zach. Jansenstraat 39, Middelburg - T. de Rijke, Noordweg 444, St. Laurens - P. Dekker, Noordweg 476, St. Laurens - R. Wondergem, Dorps straat 38, Biggekerke. - J. Minaar, Hankenstraat 18, W ilhelminadorp - J. de Jonge, Scheldestraat 95, Goes - G. Spee, Diepeneenstraat 4, Borssele Voor informatie kan men bellen 01105-2595. MIDDELBURG - De werk groep Dierenbescherming Middelburg en de werkgroep Gehoorzame huishond houden op zaterdag 19 mei een wan deltocht met asielhonden en eigen honden. Alle honden kunnen aan de wandeltocht deelnemen. Doen er veel jongere en/of oudere honden mee, dan wordt voor deze een kortere route uitge zet. Om 14.00 uur vertrekt men vanaf het asiel Middelburg aan de Oostperkweg. De kos ten bedragen 5,- per hond. Wie mee wil lopen met eigen hond of met een asielhond wordt verzocht zich vooraf aan te melden bij het asiel Middelburg, telefoon: 01180- 13579. De opbrengst van de wandeltocht is bestemd voor een nieuwe afrastering aan de binnenkant van het asiel. De cactus, een stekelige plant die uitbundig kan bloeien. Leden van de vereniging 'Succulenta' zijn ook actief bij andere evenementen, zo als op 19 mei tijdens de jaar markt in de Scheldestraat in Vlissingen. Verder staat er een stand met voorlichtings materiaal en zullen de cac tussen voor een vrienden prijsje van de hand gaan op het Tuinfeest van de Boc- kenburg bij Nieuw en St. Joosland en op de tentoon stelling Vivoka van 30 no vember tot en met 9 decem ber in de Vleeshal te Middel burg.. VLISSINGEN - Vrijdag avond 11 mei presenteert po dium de Walk-lnn, Minister Lelystraat 4, één van Zeelands betere bands B-Sharp. B-Sharp debuteerde in april '89 in de Klomp voor een select publiek, en een maand later op het Klomppopfestival voor een groot publiek. Zeer succesvol want vrijwel alle Zeeuwse festivals boekten de band. Het najaar werd benut voor het uitbouwen van het repertoire en de podiumpresentatie. Aanvang 21.30 uur. Entree ƒ5,- De kampioenen van het zaterdag elftal van VC Vlissingen. Lando Thoo ontbreekt op de foto. VLISSINGEN - Het zater dagelftal van de VC Vlissin gen is kampioen geworden in de vierde klasse van de afde ling Zeeland van de KNVB. Het kampioenschap betekent een promotie naar de derde klasse. Op de foto de kampioenen, v.l.n.r. staand: Remco Koppe- jan, Peter Meliefste, Anton Tanghe, John Pronk, Benno Boschma, Dennis Francke en Ronald Corré. Knielend v.l.n.r.: Jacques van Belois, Piet van Oorschot, Roel Kwast, Jouke Schaap, Johna Janse, Ron de Wolf, Fons Sicilia en Enno van Reems. MIDDELBURG - In het ka der van het 175-jarig bestaan houdt het Middelburgs Mu ziekkorps op zaterdag 12 mei een festivaldag in de binnen stad van Middelburg. Onder het motto „Middel burgs Muziekkorps 175 jaar jong" wordt een gevarieerd programma geboden. Bewust is gekozen voor een verschei denheid aan korpsen en daar door aan klankkleur. In de ochtend concerteert op de markt het jeugd-orkest van de jubilerende vereniging. Zee lands eerste doedelzakband: Inter Scaldis Pipes en Drums maakt in haar nieuwe uni form een rondgang door de binnenstad om vervolgens een muzikale show op de markt weg te geven. In het middagprogramma bijt de Christelijke Brass Band ONDA de spits af met een concert op de markt vanaf 13.00 uur. Drum-Fanfare- Showorkest „Delta Band" maakt een rondgang en be sluit die met een muzikale show op de markt. Vervolgens marcheert de fanfare „Vlijt en Volharding" door de Middel burgse straten en concerteert van 14.00-14.45 op de markt. Om 15.00 uur is daar een con cert van het jubilerende har monieorkest. Tot besluit van deze muzi kale dag is er vanaf 16.00 uur gelegenheid voor alle muzi kanten die dat willen om mee te spelen in een gezamenlijke Play-in. Ieder die belangstel ling heeft voor dit laatste pro grammaonderdeel kan zich - onder opgave van instrument, stemming enz. - aanmelden onder tel. 01180-15618. De be nodigde bladmuziek wordt dan ter plaatse uitgedeeld. Aan deelname zijn geen kos ten verbonden, het ochtend programma begint om 10.00 uur. VLISSINGEN - De Kern energiecentrale van de N.V. PZEM in Borssele is op 2 mei 1990 na 13 weken te hebben stilgestaan, in bedrijf gesteld. De centrale werd op 3 februari 1990 uit bedrijf genomen in verband met de jaarlijkse splijtstofwisselperiode. Van deze stilstand werd ge bruik gemaakt om naast de splijtstof wisseling een aantal normale nucleaire en conven tionele werkzaamheden te verrichten. Voorts zijn een aantal reguliere onderhouds- en testprogramma's uitge voerd binnen de daarvoor ge plande tijd. MIDDELBURG - De afde ling Walcheren van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging (KNNV) zet voor het tweede weekeinde in mei enkele acti viteiten op touw waarbij de „boerennachtegaal" oftewel de groene kikker „de hoofdscho tel van het menu" vormt. Be halve leden van de vereniging kunnen ook belangstellenden er aan deelnemen. Vrijdag 11 mei spreekt me vrouw dr. A. Blommers- Schlösser herpetologe aan de universiteit van Amsterdam, over „het groene-kikkercom- plex in Nederland". Aanvang 20.00 uur, in het biologielokaal van de Chr. Scholengemeen schap, Elzenlaan in Middel burg. Op zaterdag 12 mei is er een excursie naar het Water wingebied Oranjezon in sa menwerking met de herpeto- logische werkgroep. Deze ex cursie sluit aan op de lezing over de groene kikker van de vorige avond. Verzamelen op het parkeerterrein Oranjezon om 14.00 uur. mmiimiiiiiimiiiiiiimiin in ii immuun immuun in mmmmmmmmmmm mmmiimmmimimimi v t w v V C'. «v êt Midnight Maniacs: v.l.n.r. Frank, Fried, Martijn, Ton en Bart Op vrijdag 11 mei is er in jongerencentrum Midgard een dubbelconcert van de Bra bantse formaties „Mindless" en „Midnight Maniacs". Midless is begin 1989 opge richt en bestaat uit een viertal ervaren muzikanten. Mindless speelt uitsluitend covers om dat de band van mening is dat er tijdens een optreden een ge zellig sfeertje moet ontstaan, waarbij het publiek lekker uit zijn bol kan gaan. En dat lukt volgens de band het beste met nummers die het publiek met een herkent en mee kan zin gen. Zo brengt de groep onder andere nummers van Herman Brood, ZZ Top, the Rolling Stones en Elvis Presley ten ge hore. Mindless bestaat uit: Martin: drums zang, Ri chard: bas zang, John: zang, Mario: gitaar. Midnight Maniacs speelde onder de naam „Double Trou ble" reeds in het voorpro gramma van The New Adven tures en het Belgische The Mood, nam deel aan De Grote Prijs van Nederland en was meerdere malen te beluisteren op de Nederlandse radio. Hoe wel er door het vijftal nooit één dreun hip-hop is gespeeld, bleek hun oude naam toch te veel verwarring te geven en werd de band omgedoopt in - FOTO: R. VAN DEN MOUTE Midnight Maniacs. Onder deze nieuwe naam speelt de band stevige en energieke rock die hen in Brabant en Limburg al goede bekendheid bezorgd heeft. Bezetting: Frank - gi taar zang, Fried - gitaar, Martijn - bas zang, Ton - drums, Bart - zang percus sie. Aanvang dubbelconcert: 21.30 uur. Toegangsprijs 7,50. (ADVERTENTIE) UO R00SEN0UI RUCN SWNKAGdi VfGMEL Laat uw toto's afwerken door échte vakmensen. In één nacht klaar. Presto-Print topkwaliteit en toch slechts 0,85 <9x13 cm) ot f 0,95(10x15cm). Glanzend of mat. Foto's die u met mooi vindt niet te nemen. MIDDELBURG, Lange Delft 47, tel. 01180-12603 i niet hoeft u I en. A „Omdat we in die periode nog geen maïtre (trainer) had den gaven we elkaar aanwij zingen. De club is echter in, deze twee jaar uitgegroeid van vijf naar zeventien schermers. Deze mensen komen uit de hele provincie. We trainen in middels niet meer in de mari nekazerne maar in de gymzaal van de Bouwen Ewoutschool. Bij toeval hoorden we een tijdje gelegen dat er een schermleraar in Brouwersha ven is komen wonen. We heb ben deze man kunnen strikken voor onze club zodat we nu over een echte maïtre beschik ken". Het duelleren met floret, de gen of sabel staat al sedert 1896 op het programma van de Olympische Spelen. Karei Kirchner: „Er zijn verschillen tussen de diverse wapens. De gen en floret zijn typisch steekwapens, de sabel is een wapen dat afkomstig is uit de cavalerie. Het is dus een com binatie van steek- en houw- wapen. Op het slagveld had de cavalerist dus twee kansen om z'n tegenstander te treffen". Hij vervolgt: „Het uiteinde lijke doel is hetzelfde; name lijk de tegenstander raken, echter het trefvlak kent bij de drie wapens verschillende be grenzingen. Bij de floret bij voorbeeld mag alleen de romp worden geraakt. Het geldig trefvlak van de degen is .het meest uitgebreid want het ge hele lichaam mag geraakt worden. Omdat men met een sabel gelijktijdig mag houwen en steken is hier het trefvlak de armen, hoofd en romp". „Veel mensen", vervolgt Kirchner, „denken dat deze sport gevaarlijk is, het is ten slotte een vechtsport en de te genstander moet worden uit geschakeld. Ik beweer, zegt hij nu met nadruk, dat de voet balsport gevaarlijker is dan de schermsport. Ik weet dat er tijdens de Olympische Spelen een dodelijk ongeval heeft plaatsgevonden. Tijdens het duel scheurde het wapen van een van de schermers in de lengterichting. Hij stak hier mee door het masker van de tegenstander. Normaal breekt het wapen af". Als voorbeeld komt hij met een afgebroken floret. „Onbruikbaar gewor den", zegt hij, maar hij kan onmogelijk door de bescher ming en het masker heen. Trouwens we controleren re gelmatig de wapens. Er is ook nog geëxperimenteerd met glasfiberwapens. Het echte wapengekletter is dan weg, je hoort dan alleen maar klik ken, niet leuk dus. De bescher mende kleding is overigens wel verbeterd. Tegenwoordig IIHIDDIUH6 Ut SCHOüHtj Het ministerie van O. en W. heeft in samenwerking met het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gelden be schikbaar gesteld ten behoeve van scholing van werkzoekenden, dit zijn de zogenaamde PAS-gelden. PAS project additionele scholing. In het kader hiervan start de avond-MTS te Vlissingen in sa menwerking met het Centrum Vakopleiding te Middelburg een éénjarige dagopleiding tot werktuigbouwkundig tekenaar. De opleiding is bedoeld voor werkzoekenden met een HAVO- of VWO-opleiding met wiskunde en natuurkunde en Engels of Duits in het pakket. Ook werkzoekenden met een niet voltooide MBO- of HBO-opleiding in de technische sector komen in aan merking. Voor belangstellenden, die menen niet te voldoen aan de toelatingseisen is een voorschakeling mogelijk. De opleiding sluit af met 4 deelcertificaten van de MTS-oplei- ding werktuigbouwkundige te weten: vaktekenen, werktuig on derdelen/sterkteleer, gereedschappenleer en materialenkennis. Indien u uiteindelijk ook in het bezit van het MTS-diploma wilt komen, is dat mogelijk via een één jarige studie aan de avond-MTS, de twee ontbrekende ixikken (deelcertificaten) te halen. De kans op werk als werktuigbouwkundig tekenaar is in ruime mate aanwezig op de Zeeuwse arbeidsmarktdat is geble ken uit een enquête onder Zeeuwse bedrijven. De kosten die ver bonden zijn aan de opleiding zijn minimaal. Cursusgeld, boeken, leermiddelen en reiskosten worden alle vergoed. Nadere infor matie kunt u verkrijgen bij: de avond-MTS Vlissingen, tel. 01184-78400, het arbeidsbureau Vlissingen, tel. 01184-12590, het ar beidsbureau Walcheren, tel. 01180-83400. Nog even op een rij: Opleiding Werktuigbouwkundig tekenaar. Start: 27 augustus 1990. Duur: één schooljaar, hele dagen. Voorschakeling: Start: 14 mei 1990. Duur: 6 weken, dag of avond wordt in overleg met u geregeld. Voor wie: Werkzoekenden ingeschreven bij een arbeidsbureau die vol doen aan de toelatingseisen: HAVO/ VWO-opleiding met natuur- en xviskunde en Engels of Duits in het pakket of een niet voltooide MBO/HBO-opleiding in de technische sector. Bij twijfel of u aan de toelatingseisen vol doet kan het arbeidsbureau een test afnemen. Vooral vrouwen worden opgeroepen om aan deze opleiding deel te nemen, want: met een technisch vak kom je er wel. Schermen is als sport niet gevaarlijker dan voetbal maken ze die van kevlar, on doordringbaar materiaal". Evenals bij de meeste vecht sporten moet men zich houden aan een uitgebreide etiquette en strenge discipline. Het luk raak steken en houwen is dan ook uit den boze. Kirchner: „Een verdediging moet eerst volgens een vast patroon wor den uitgevoerd alvorens men zelf mag aanvallen. Er zijn bij het schermen een fiks aantal regels en conventies". Inmiddels heeft de Vlis singse schermclub zich offi cieel aangemeld bij de KNAS, de Koninklijke Nederlandse Algemene Schermbond. „De aanval is de beste verdediging, daarom bestaat de afbeelding van ons mouwembleem uit een meeuw in duikvlucht, agres sief, snel en behendig". Om toch meer bekendheid te ge ven aan deze sport hebben de leden van l'Assaillant een eigen promotievideofilm ge maakt. Deze video stelt men beschikbaar aan winkels en scholen. Inlichtingen 01185- 2335.

Scheldebode | 1990 | | pagina 15