Glibberige snoeren en kluiten Uit ul Zeehondencrèche geeft postzegelserie uit ZEELAND Lezing over dromen Langs de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren Torenpraet BLANK EN ZWART SPELEN SAMEN IN SPEELTUIN DE LAMMERENBURCH SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 MEI 1990 309 ^VLISSINGEN - Opa Wisse is moeilijk op z'n stoel te krijgen. Telkens glipt hij er van tussen om weer wat dingetjes te doen. Hij lijkt nog beweeglijker dan de kinderen zelf al maakt hij geen gebruik meer van de speelwerktuigen. „Opa Wisse" wordt hij genoemd door jong en oud, al vijftien jaar is hij de beheerder van de speeltuin De Lammerenburch bij de wijk Paauwenburg. In die jaren is hij vol gens een interview, dat een aantal jonge scholieren met hem had, een zeer bekende Paauwenburger geworden, zoniet de bekendste. Puinhoop Zwart/wit Sjaak Vane geeft cursus dansgevoel Opa Wisse is spil van de speeltuin kere meterslange buis te zo even. Het is tekenend voor de wijze waarop Opa Wisse met de kinderen omgaat. Op de vraag welke leeftijd hij heeft antwoordt hij slechts: „Ach". Dan twijfelt hij even maar meer komt er niet uit. En wat doet het er ook toe. Opa Wisse geniet zichtbaar van alle aan dacht die hij vooral van de kinderen krijgt. Overal waar hij komt in de wijk wordt hij aangesproken, hij krijgt bloe metjes en zelfgemaakte an sichtkaarten en volgens hem zelf is dat al meer dan genoeg. De speeltuin is zijn lust en zijn leven, voor iets anders doet hij het niet. Telkens als de speel tuin na het lange stille winter seizoen, wanneer alles wordt opgeknapt, geschilderd of ver nieuwd, weer opengaat is het voor hem een feestdag. Dit jaar was hij eerder met zijn werkzaamheden klaar dan hij gepland had en toen de zon be gon te schijnen dacht Opa Wisse, ach waarom niet en zette de poorten tien dagen eerder open dan gepland was. Het gaat goed met de Vlis- singse speeltuin, vertelt Magda Sommeijer die sinds '85 zeer actief bij de speeltuinver eniging is betrokken. Zij is het die Opa Wisse af en toe naar zijn stoel haalt om hem wat te laten vertellen, maar voor het overgrote deel voert zij het woord. Vorig jaar waren er 15.000 betalende bezoekers naast het aantal vaste leden dat de speeltuin bezocht. Eind '89 telde de vereniging 210 le den maar inmiddels hebben zich alweer 25 gezinnen aan gemeld. Zelfs als we luttele uren later terugkomen om nog wat foto's te nemen zijn er weer al 5 nieuwe leden bijge komen. Het loopt zogezegd dus storm. Daar moeten wel een aantal redenen voor zijn. In de eerste plaats zal dat wel het gezellige karakter zijn. De Lammerenburch bevindt zich op een groot terrein ver scholen achter de huizen van de Gerbrandystraat aan de noordrand van Vlissingen. Op het terrein staan tientallen vrolijk geschilderde speeltoe stellen verspreid zoals een buisglijbaan, een evenwichts toestel-dat lijkt op een wiebe lende ronde loopbrug, een klimtouw met glijbanen, een kabelbaan en trampolines. In een rustige hoek is een aparte kleuterspeeltuin gemaakt waar de allerkleinsten'kunnen spelen. Daarnaast staan een volière en een dierenren waar tel van beesten worden gehou den, die vooral door Opa Wisse worden gevoederd. Overal op het terrein staan .banken waar de ouders toezicht kunnen houden op de kinderen en on dertussen kunnen genieten van het zonnetje. Dit kan ook op het terrasje voor het houten onderkomen van de vereni ging. De parasols versterken het gezellige karakter nog meer. Een ander punt is dat aan de veiligheid van de speeltoestel len de grootste aandacht wordt besteed. Niet alleen Opa Wisse maar vooral twee an dere vrijwilligers, de heren Tevel en Koppejan zijn de knutselaars van de speeltuin: zij repareren, reviseren en vernieuwen wat nodig is. Te- vel en Koppejan werken ook de suggesties van de kinderen uit of bedenken zelf nieuwe toestellen. De buisglijbaan is bijvoorbeeld een van hun vin dingen en de kinderen vinden het prachtig om door de don- De heer Tevel is trouwens al sinds de oprichting in 1948 bij de speeltuin betrokken. Van boeren uit de omgeving werd toentertijd renteloos geld ge leend voor de grond en dè aan schaf van de toestellen. Tevel werkte bij de Schelde, de on derneming die het ontstaan van de speeltuin mogelijk maakte door veel materiaal te schenken. Werknemers van de fabriek konden in hun vrije tijd het materiaal ombouwen tot speelwerktuigen. Boven dien konden speeltoestellen van andere speeltuinen die dicht gingen worden overge nomen. Zo'n vijftien jaar gele den kwam Opa Wisse in zicht. Hij was toen nog oliehande laar en reed met zijn tankauto de dorpen af naar grote klan ten. Hij kwam wel eens in de speeltuin met zijn kleinkinde ren, totdat de toenmalige speeltuin wachter Wisse vroeg of hij de boel niet voor twee weken over kon nemen zodat hij op vakantie kon. Kort daarop werd de speeltuin wachter ziek en overleed, waarop Wisse definitief de lei ding in handen kreeg. Die twee weken waren hem echter niet echt goed bevallen, niet omdat hij de kinderen niet mocht maar omdat hij vond dat het maar een puinhoop was in de speeltuin. Onder zijn bezielende leiding werd de speeltuin langzamerhand tot wat het nu is: een goedlopende speeltuin waar op woensdag middagen, zaterdagen en in de vakanties zo'n 250 tot 350 kin>- deren per dag komen. Het so ciale gebeuren speelt daarbij een grote rol en is waarschij n- lijk de derde reden waarom de speeltuin zo druk bezocht wordt. Dit is pas de laatste jaren zo gegroeid. Het is niet alleen een toevlucht voor de kinderen maar ook een ontmoetings plaats van de ouders gewor den. Nu de nieuwe wijk Ro- senburg klaar is komen ook gezinnen uit die wijk naar de speeltuin. Magda Sommeijer vertelt dat ze in tegenstelling tot vroeger jaren kinderen binnenkrijgt uit alle lagen van de bevolldng, niet alleen uit Vlissingen, maar zelfs uit Middelburg, Koudekerke of Domburg. De speeltuin vindt gretig af trek bij de lagere scholen voor hun schoolreisjes. Ook werd de laatste jaren een toename van het aantal toeristen be speurd waarop de vereniging prompt reageerde met het leg gen van folders bij de diverse VW's. Het sociale element is en blijft een drijfveer voor de vrijwilligers om door te gaan. „De kinderen leren hier hun grenzen kennen", zegt Magda. „Ze leren elkaar hier accepte ren, waarderen en onderling stimuleren en ze leren be paalde angsten te overwinnen. Toen we enkele jaren geleden constateerden dat de zwarte en blanke kinderen uit de wij ken niet samen optrokken maar aparte groepjes vorm den hebben we een musical gemaakt waarbij de integratie van zwart en blank centraal stond, gewoon door de ander te accepteren zoals hij of zij is. VLISSINGEN - In samen werking met de Stichting Zeehondencrèche Pieterbu- ren brengen de Nederlandse Stadspostdiensten een spe ciale zeehondenzegel en eer- ste-dagenveloppe uit. Het betreft materiaal met af beeldingen van de zeehon den zoals die in onze Wad denzee voorkomen. De Zeehondencrèche Pie- terburen beveelt het gebruik van de zegels en het kopen van de eersteTdagenvelop- pen van harte aan. U steunt daarmee het werk van Lenie 't Hart, en dat is gezien de gevolgen van het fatale zee hondenvirus beslist hard nodig. Een groot deel van de Nederlandse zeehondenpo pulatie overleefde dit virus niet. Dag en nacht werd er in de crèche gewerkt om te redden wat er te redden viel. Dat zoiets niet zonder finan ciële bijdrage kan, is bijna overbodig om te zeggen. Ze hopen dat het virus dit jaar wegblijft, zodat de populatie weer enigszins op peil gehol pen kan worden. De postze gelserie heeft een over waarde bestemd voor de zeehondencrèche van Lenie 't Hart. Ook die dag ver schijnt een eerstedag-enve- loppe van de zegelserie. Hiervan is ook een gedeelte voor de crèche bestemd. De waarden van de postzegels zijn: 0.80 0.15; 1.15 0.25; ƒ2.50 0.30. Belang stellenden kunnen de post zegelserie en eerstedag-en- veloppe bestellen door over making van 5.90 (incl. por to) voor de zegelserie en 7.50 (incl. porto) voor de eer- stedag-enveloppe op giro nummer 1850180 t.n.v. Stads post Postzegels te Den Haag. De ontwerpen van de postze gels zijn gemaakt door de kunstenaar Paarvana uit Rot terdam. Opa Wisse met zijn „kinderen" in de speeltuin bij het evenwichtstoestel. Sindsdien speelt iedereen met iedereen. De speeltuin wordt finan cieel draaiende gehouden door o.a. subsidie van de gemeente, het heffen van entreegelden voor niet-leden en het lid maatschapsgeld dat slechts 24 gulden per gezin per jaar be draagt. De grootste wens voor de toekomst is de bouw van een nieuw stenen onderkomen. Men hoopt met behulp van de gemeente en enkele andere verenigingen de nodige gelden bij elkaar te brengen. De on derhandelingen zijn wel gaande maar het kan nog wel even duren. Ondertussen groeit het aantal bezoekers snel. Dit succes is mede te dan ken aan het feit dat het be stuur van de speeltuinvereni ging met zijn tijd meegaat door op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen, elk jaar weer nieuwe toestellen aan te schaffen of zelf te ma ken en goed te luisteren naar de wensen van de kinderen. Maar het grootste deel van dit succes is misschien wel te dan- - FOTO: JAAP KLEIN ken aan Opa Wisse, het bin dend element tussen die ogen schijnlijke warboel van draai ende speeltoestellen en druk bewegende kinderen maar waar het nooit uit de hand loopt. Als een vaderfiguur staat hij tussen de kinderen in en gaat spelenderwijze met ze om ondanks zijn bekende „ho ge" leeftijd. Grote kluiten glibberig spul: de eieren van de bruine kikker. OOSTKAPELLE - De na tuur ontwaakt. Dat kan nie mand ontgaan. De kieviten duikelen alweer boven de landerijen en langs de weg kanten bloeien overal de paardebloemen. Het prille groen wordt meer en meer zichtbaar. Uit de modder van grep pel, sloot, drinkgat of vijver zijn de kikkers ontwaakt. Niet altijd wordt overwin terd in de blubber op de bo dem. Sommige dieren zoch ten hun toevlucht in hol letjes in de grond, onder ste nen of afval. Nu de tempera tuur langzaam begint te stij gen en de zon aan kracht wint komen ze aarzelend voor de dag. Dan komt het moment, waarop we in het water grote kluiten glibberig spul zien drijven. De zwarte puntjes erin vallen goed op. Met een netje, maar vaak ook wel met de hand, kunnen we ons van een portie meester ma ken. Overigens glibbert het dril heel gemakkelijk tussen onze vingers door. Op de palm van de hand kunnen we de eitjes met de kiem dui delijk zien. Het zijn net wit- zwarte kogeltjes in een gela tine omhulsel. We hebben te maken met de eieren van de bruine kikker. Met een beetje geluk tref fen we al speurend de eis- noeren aan van de bruine en/of de rugstreeppad. Zo ga ik bijna elk jaar even in Vrouwenpolder kij ken waar zich een drinkgat bevindt met helder, zoet wa ter. Daar ontbreken ze maar zelden. Ik vind die eisnoeren buitengewoon decoratief. Een dubbele ketting be staande uit honderden eitjes, keurig twee aan twee. Ze drijven niet echt aan de op pervlakte zoals de klompen kikkerdril. Tijdens het leg gen vlechten de padden ze als het ware door de water planten heen. Toch heb ik ze wel eens massaal aan het oppervlak gezien, toen ze door een krachtige wind op een hoop waren gedreven. Sommige lezers vragen wel eens waaraan je nu kunt zien dat het dril van de bruine en niet van de groene kikker is. Het antwoord is eenvou dig. De paartijd van de groene valt begin juni. We horen dan overal op de plaatsen, waar de dieren zich ophouden, het knorrend ge kwaak. Wie wel eens in die tijd van het jaar een bezoek heeft gebracht aan het wa terwingebied Oranjezon zal de paaiplaatsen van de kik kers niet snel vergeten. Groene kikkers leggen hun eieren op de bodem van plas of kanaal, dat inmiddels door de zon zo is opgewarmd, dat onwikkeling op grotere diepte mogelijk is. Bij de bruine is dat anders. Die moeten het van de schaarse warmte in de bo venste laag hebben. Ook van het paringsgedrag merken we minder. Ze zijn veel stil ler en laten slechts een zacht geknor horen. Zodra ze on raad bespeuren houden ze hun keel en kun je lang zoe ken alvorens je ze in het vi zier hebt. De schutkleur blijkt hier prima te werken. Het betrekkelijk kleine mannetje omvat het forsere wijfje met de voorpoten. Ge duldig wordt gewacht op het moment, waarop de eiklomp wordt afgezet. Onmiddellijk daarna bevrucht het man netje de eitjes. Wanneer de eiklomp eenmaal is opge zwollen en gaat drijven blijkt, dat meestal slechts een enkel eitje onbevrucht is gebleven. Zo'n ei herkent u aan de witte kleur. Ontwik keling vindt ook niet plaats. Naarmate het warmer wordt verloopt de ontwikkeling van de honderden eitjes sneller. Leuk om deze ont wikkeling eens van nabij te volgen. MIDDELBURG - Ada de Boer houdt op woensdag 9 mei een lezing over dromen, in de bibliotheek aan de Kousteen- sedijk. Ada de Boer (1953) stu deerde klinische psychologie in Groningen. Geboeid door haar eigen dromen, ontwik kelde ze geleidelijk een me thode om met dromen te „wer ken". Dat wil zeggen, een me thode niet zozeer om dromen te interpreteren, als wel om deze te begrijpen en aan te voelen. Sedert acht jaar bege leidt ze nu droomgroepen. Ook geeft ze in individuele sessies adviezen over o.a. repeterende dromen en nachtmerries. Haar inspiratiebron vindt ze in richtingen als: Gestaltthera- pie, Feeling Therapy, Voice Dialogue, lichaamswerk en hypno-therapeutische bena deringen. In haar boek „Maar ik droom nooit..." (De Toorts, Haarlem, 1989) beschrijft ze een aantal methodes om met dromen om te gaan en om deze beter te begrijpen. Dromen vormen een der mate rijk geschakeerd terrein dat ze tot uiteenlopende zaken hebben geïnspireerd, zoals nieuwe ontdekkingen (bij voorbeeld de ontdekking van het principe van de naaima chine) en kunst-uitingen (de schrijver Stevenson maakte gebruik van dromen bij zijn werk). Ook diverse vormen van psychotherapie hebben - te beginnen met Freud - be langstelling voor dromen ge toond. Freud, Jung en de Ge- stalt-therapie moeten in dit verband genoemd worden. Hoewel deze persoonlijk heidstheorieën ieder weer an dere accenten leggen, bena drukken ze wel alle het belang dat dromen hebben om meer inzicht in de persoonlij heid te krijgen. Belangrijk is in dit verband ook dat dromen iets laten zien van de manier waarop wij keuzes maken. Keuzes die we in onze dromen maken, maken we ook in ons leven overdag. „Nacht"- en dagleven zijn in feite weers zijden van dezelfde medaille. Verandert het waakleven, dan verandert ook het droomleven. Dromen weerspiegelen de ver nederingen die tijdens het the rapeutisch proces in de per soonlijkheid kunnen optreden. Omgekeerd kunnen dromen ons helpen om ons leven over dag vorm te geven, om er ple zier en betekenis in te ontdek ken. Een sprekend voorbeeld van wat dromen voor het waakleven kunnen betekenen, vormt de wijze waarop in de cultuur van de Senoi in Mal- lakka met dromen wordt om gegaan. Gratis toegangskaarten voor de lezing zijn af te halen of telefonisch te reserveren bij de Zeeuwse Bibliotheek (01180-30250) en het Studiecen trum Open Universiteit (01180-30286) beide te Middel burg, Kous teens edijk 7. Aan vang: 20.00 uur. VLISSINGEN - Vanaf maandag 7 mei is het mogelijk om mee te doen aan een cursus 'dans-gevoel'. In deze cursus wordt het beleven van het li chaam vóór, tijdens en na het dansen geleerd. De cursus wordt gegeven door Sjaak Vane, dramado cent en lichaamstherapeut. Plaats: de bovenzaal van sportschool Elmar, Paspoort straat 34 in Oost-Souburg, van 20.00 tot 21.30 uur. Verdere in formatie en opgave: 01184- 67542. BABYSCHOENTJE - Bij de Gemeentepolitie te Vlis singen zijn in de periode van 18 tot 25 april de volgende voorwerpen aangeven: leesbril met half montuur, Robbe afstandsbediening, roze poppetje, mapje met dart pijlen, regenpak, babyschoentje maat 20, zilveren broche, zilve ren armband met inscriptie, diverse sleutels en een tas met breiwerk. Bij het dierenasiel in Vlissingen is in die periode een bastaard bruine hond aangegeven met de naam Flip. APPÈLDIENST - Zondag 6 mei is er in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen een bijzondere appèldienst met het thema: „Heb jij het geweten?" Voorganger is ds. P. Pet- tinga uit Zoetermeer. Bram Beekman bespeelt het orgel. De samenzang begint om 9.45 uur en de dienst om 10.00 uur. Diverse koren verlenen hun medewerking. ZANGAVOND - In verband met het 10-jarig jubileum houdt het kerkkoor Lammerenburg op vrijdag 11 mei een zangavond. Er werken 4 koren aan mee en een kinder koor. Aanvang 20.00 uur in de Schaapskooi, de kerk is open om 19.15 uur. TENTOONSTELLING - In de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middelburg vindt van 2-14 mei de tweejaarlijkse tentoonstelling plaats van het werk-van- beginnende en gevorderde cursisten van het Middel burgse Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Van alle afdelingen zal werk te zien zijn: tekenen en schilderen, boetseren, keramiek, beeldhouwen, jeugdate liers, textiel en fotografie. Er is ook een videoband te zien van de afdeling dans. DIA-AVOND - De diaporamaclub Vlissing houdt de jaarlijkse slotavond op maandag 7 mei in het buurthuis „De Paraplu", achter het Wijkcentrum „Open Hof' aan de Alexander Gogelweg te Vlissingen. Aanvangstijd: 20.00 uur en de toegang is gratis. Tijdens deze slotavond tonen leden van de diaporamaclub en gasten een aantal lievelingsdia's, die ook door deskundigen van commen taar worden voorzien. Iedereen mag 5 dia's laten beoor delen, ook niet-leden. Inl. tel. 01184-10971 of 65074. ABDIJCONCERT - Het jeugdorkest van het Middel burg Muziekkorps geeft zondag 6 mei een concert op het terras van Restaurant de Abdij op het Abdijplein te Mid delburg. Aanvang 11.30 uur. INFORMATIE-OORT - Op maandag 7 mei 1990 ver zorgt Fiom-Zeeland in Middelburg een informatie-avond voor mensen met een minimuminkomen. Deze avond is bedoeld voor mensen uit heel Zeeland. Voor de avond zijn twee sprekers uitgenodigd, de heer Van de Broeke, Ge meentelijke Sociale Dienst Middelburg, en mevrouw Martha Blom, Distriktsbureau voor de Arbeidsvoorzie ningen. Tijd: maandag 7 mei 1990 van 20.00 tot 22.00 uur. Plaats: Fiom-gebouw, Bellinkstraat 6-8, Middelburg. In formatie: 01180-27311. OPGELET - De informatieve middag over Thuiszorg, verzorgd door de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Zeeland, zal niet op 8 mei plaatsvinden, maar is ver vroegd naar 3 mei om 14.00 uur in de Zandput in Seroos- kerke. FELLOWSHIP - Woensdag 9 mei houdt Woman's Aglow Fellowship, afd. Goes de maandelijkse samen komst in hotel Terminus, Fr. den Hollanderlaan 34 (naast station N.S.), Goes. Henna de Haan uit Wassenaar zal spreken over „Jezus en de noden". Voor mensen in nood die nog nooit een Aglow samenkomst bezocht hebben, is dit een unieke gelegenheid. Na de samenkomst is er gele genheid voor een gesprek. Aanvang 9.45 uur (tot 11.45 uur). Kinderoppas aanwezig. Inl. tel. 01189-1624 en 01100- 20552. INFOMARKT - Op 2 mei wordt door de werkgroep Welzijn Ouderen Zuid van 13.30 uur t/m 16.30 uur een „Infomarkt voor Ouderen" gehouden in de „Rustenburg" aan de Vrijlandstraat. Het doel van de Infomarkt is oudere wijkbewoners van Dauwendaele, Magistraatwijk en Reijershove kennis te laten nemen van de activiteiten van organisaties werk zaam op het brede terrein van het ouderenwerk. De toegang is gratis. Aan de infomark nemen deel: Gezinsverzorging, Wijk verpleging, Meldpunt, Woningbouwvereniging, Indica tiecommissie, Rode Kruis, Kerken, Ouderenbonden, Stichting Welzijn Ouderen en Vrijwilligersorganisaties. ROMMELMARKT - Op zaterdag 5 mei houdt de per soneelsvereniging van het „Jacob Roggeveenhuis" een rommelmarkt voor alle belangstellenden op het terrein van het „Jacob Roggeveenhuis", ingang Gerbrandylaan. Iedereen is van harte welkom van 12.00 uur tot 17.00 uur. ALLEENSTAANDEN - In Bachten Komme te Vlissin gen wordt wekelijks een spelletjesavond gehouden voor alleenstaanden. Sjoelen, klaverjassen, rummicub enz. Toegang gratis. MELISKERKE - In het kader van de herdenking van de bevrijding wordt door de Oranjevereniging Melis- kerke in de periode van 2 tot en met 5 mei in het vereni gingsgebouw „Ons Huis" te Meliskerke, een tentoonstel ling over de oorlogsperiode 1940-1945 gehouden, waarin het dorp Meliskerke centraal staat. Tijdens de expositie worden ook dia's en een film ver toond. TOERTOCHT - De personeelsvereniging van het ka daster heeft een vrije toertocht georganiseerd. Op 12 mei wordt de tocht verreden. Men kan kiezen uit drie afstan den: 45, 90 en 140 kilometer. Inlichtingen en inschrijving bij het kadaster, tel. 01180-37200. FOTO'S - Fotoclub de Schelde houdt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een jubileumexpositie in de bi bliotheek aan de Lange Zelke te Vlissingen. JAMMEN - Na het succesvolle treffen in De Lachende Vis te Middelburg wordt de Alfalfa Gitaarworkshop nu verplaatst naar de Happy Buccaneer aan het Betje Wolf- plein te Vlissingen. Op 5 mei 's middags van 2 tot 5 uur zijn gitaristen en vocalisten van harte welkom om onder leiding van John Caljouw te komen tot blues, jazz, rock enz. VLISSINGEN - 'Langs de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren' is de titel van een nieuw boek in de serie 'Langs de waterkant van Nederland'. Het is geschreven door Ger- rit van der Heide en voorzien van foto's door Ger Dekkers. Dit deel behandelt het land van de delta van Rijn, Maas en Schelde dat bij de stormvloed in 1953 bijna ten onder ging, maar naar Zeeuwse traditiè ook weer boven kwam. Het is een gebied met een bewogen geschiedenis. Veel bodem vondsten hebben ontwikkelin gen uit de vroege prehistorie, de Romeinse tijd en Middel eeuwen aan het licht gebracht. Het landschap zelf toont be woners en bezoekers hoe het uit opgewassen kwelders en inpolderingen aaneen ge groeid is. De ontwikkeling van het Deltaplan betekende een geweldige ontsluiting van het eilandengebied waardoor een enorme belangstelling voor de recreatie in dit gebied tot ont wikkeling kwam. Stille visser haventjes werden omgetoverd tot recratiehavens en de Bies- bosch werd toegankelijk voor talloze pleziervaarders. Er is veel veranderd maar nog steeds is het een fascine rend gebied tussen Rotterdam en Antwerpen. Een nieuw en tegelijk oud land van onge kende schoonheid.

Scheldebode | 1990 | | pagina 9