Studiedag Tweede Wereldoorlog met lezingen en historische films Dierentuinen zorgen voor dieren EEN WAAR GEBEURD VERHAAL UIT DE OORLOG Middelburgers exposeren in bezoekerscentrum de Punt Infomiddag over thuiszorg Wie is er een kabouter kwijt SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 MEI 1990 VLISSINGEN - In deze tijd van dodenherdenking en bevrijding past een terugblik naar de oorlogs tijd. Bij de oorlog hoort onlosmakelijk het verzet. Een inwoner van Vlissingen, Daniel Schuilwerve, kwam ons vertellen over Mathey die de bezetter voor het lapje hield. Op eigen terrein nog wel. Lampen Voorlichting over inbraakpreventie In de maand mei laten acht Nederlandse dieren tuinen niet alleen hun dieren zien, maar wordt er ook extra informatie gegeven over de verzorging. Kleine tentoonstellingen over huisvesting, medi sche zorg, voedsel e.d. geven een beeld van wat er allemaal komt kijken bij het houden van al die bij zondere dieren in de dierentuin. Bovendien is er voor de kinderen die de dierentuin bezoeken een gratis spel over die verzorging. MIDDELBURG - Op 10 mei 1990 wordt herdacht dat 50 jaar geleden met de inval van de Duitsers voor Nederland de Tweede Wereldoorlog begon. De wërkgroep Historie en Ar cheologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen levert een bij drage aan deze herdenking met het organiseren van een historische studiedag, te hou den op 12 mei, rondom het thema 'Geschiedschrijving en beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog'. Het uitgangspunt voor dit onderwerp is het verschijnen van het tweede deel van de ge schiedschrijving 'Zeeland 1940-1945', waarop de auteur Gijs van der Ham op 4 april jongstleden is gepromoveerd. Van der Ham zal op de studie dag spreken over: 'De proble matiek van een provinciale geschiedschrijving'. Het be handelen van een kleiner ge bied geeft immers een speciale problematiek. Voorafgaand aan de lezing van Van der Ham zal Dick Van Galen Last, bibliothecaris van het Rijksinstituut vóór Oorlogsdocumentatie, een le zing houden over de geschied schrijving en beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog in het algemeen. Bij de weer gave van het recente verleden speelt ook de mondelinge overlevering een belangrijke rol. Met het oog daarop is de bekende uit Zeeland afkom stige programmamaker van de V.P.R.O.-radio, Kees Sla ger, gevraagd een lezing te houden over: 'Het belang van de mondelinge overdracht voor de beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog. Aan de hand van werkmateriaal zal Slager daarbij aantonen hoe vaak correcties moeten wor den aangebracht op grond van dit soort gegevens. Last but not least komt de bekende schrijver Adriaan Venema aan het woord met een lezing over: 'De biografie als bij drage tot de beeldvorming van de Tweede Wereldoorlog'. Ve nema schreef onder meer een werk over Mussert en werkt thans aan de serie 'Schrijvers en uitgevers en hun collabora tie'. Onlangs verscheen ook van hem 'De kleine oorlog', een relaas gebaseerd op de oorlogservaringen van kinde ren. De lezingen worden afge wisseld met een drietal histo rische films, afkomstig uit het film- en fotoarchief van de Rijksvoorlichtingsdienst: 'Te rug naar het eiland' (Walche ren voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog), 'Bro ken Dykes' (de inundatie van Walcheren en de daarop vol gende overgave door de Duit sers) en 'Walcheren' (een vol strekt onbekende film betref fende de strijd op Walcheren). De studiedag wordt van 10.00 tot 16.00 uur gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Deelname is voor iedere belangstellende moge lijk. Inschrijving kan uitslui tend plaatsvinden door stor ting van 30.- op giro 3719924 ten name van Werkgroep His torie en Archeologie te Kapel- Ie, waarna toegangsbewijs, koffie-, thee- en lunchbonnen worden toegezonden. In het inschrijfgeld zijn alle kosten inbegrepen, zowel consump ties als de lunch. Op de studiedag komt ongetwijfeld ook het bombardement op Middelburg ter sprake. Hier de res tanten van het Oost-Indisch Huis aan de Rotterdamse Kaai/ - FOTO: GEMEENTE ARCHIEF MIDDELBURG De Engelse zenders van Mathey Op de hoek van de Neder- straat was in de oorlog een smidswerkplaats gevestigd. Een oud pand dat tegen de stadmuur aanleunde en opge trokken was in een oude, so lide stijl. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de Duitsers, toen die op zoek waren naar een geschikte munitie opslag plaats, hun ook lieten vallen op de werkplaats. De werk plaats van mecanicien Jan Mathey. Omdat kloppen niet bij de manieren van de bezet ter' hoorde, trapten de zwarte laarzen met geweld tegen de gesloten deur. Mathey was juist bezig met een nauwkeurig werkje: het solderen van fijne koper draadjes aan een spoeltje. Het moest een radio worden, in die tijd een verboden bezit. Hij schrok hevig van het gebonk op de deur; dat waren vast geen vrienden. Snel gooide hij een afdekkleed over de werk tafel die bezaaid lag met zeke ringen, lampen en luidspre kers en ging met klamme han den de deur open doen. De Duitsers hadden een schriftelijke mededeling bij zich waaruit bleek dat de werkplaat^ ^gevorderd werd. Er moest een munitiedepot in komen. "Alles goed en wel" zei Ma they, "maar dit is mijn werk plaats. Ik voer hier allerlei re paraties uit aan stofzuigers, strijkbouten en spoor- treintjes". De radio's noemde hij wijselijk niet. Er volgde een verhitte discus sie en uiteindelijk gingen de soldaten bij hun meerderen om advies. De tussentijd ge bruikte Mathey om als de ge smeerde bliksem alle radio on derdelen op een geheime schuilplaats, in een muurnis, op'te bergen. In de muurnis stond ook de zendinstallatie opgesteld, waarmee bood schappen naar Engeland wer den geseind. Mathey smeet nog vlug wat speelgoedtreintjes op de werk tafel en legde een rails aan waarop hij een stoomlocomo tief je plaatste met een paar wagonnetjes. Toen de Duitsers na verloop van enige tijd terug kwamen troffen ze de mecanicien rus tig werkend aan. Ze hadden de volgende boodschap bij zich. Mathey kreeg zijn zin, maar een heel vertrek kon er niet af. Een gedeelte van een ruimte zou afgeschot worden en daar kon hij dan met z'n stofzuigers en treintjes terecht. Enigszins verbluft bleef Ma they achter. Zoveel medewer king had hij helemaal niet verwacht. Z'n werkplaats werd al snel volgestouwd met pantservuis ten, handgranaten, vlammen werpers en landmijnen. Om de zaak een beetje in de gaten te houden was er een magazijn meester aangesteld. Heinrich Meyer heette hij en Mathey werd noodgedwongen goede maatjes met hem. Want stie- kum een radiootje bouwen, dat ging nog wel, maar hoe kreeg hij ze onopvallend de deur uit. Het was dus zaak om Heinrich te vriend te houden. Gelukkig had Heinrich een zwak voor 'de fles'. Daar was Jan Mathey tijdens gesprek ken bij de deur achter geko men. En toen hij hem eenmaal een fles drank gegeven had, had Heinrich niet meer zo'n behoefte om Jan nauwkeurig in de gaten te houden. Zo kon het gebeuren dat Mathey een radio in een tas deed, daarbo venop een paar treinstelletjes en railsen legde en vervolgens doodgemoedereerd de werk plaats uit wandelde. "Ik ga maar eens een stukje speel goed wegbrengen Heinrich!" zei Mathey, en daar ging hij, met de clandestiene radio in de tas. De radio's werden overal op Walcheren gebracht. Mathey vroeg er geen geld voor, hij ruilde ze voor eten. Dat was weer aanleiding voor allerlei roddels in de buurt. "Hij zal wel heulen met die Duitsers" zeiden de buren. Sommigen draaiden hun hoofd om als ze hem zagen, want niemand in de omgeving wist van de ra dio's en de zender in de muur nis. Met de zender seinde Ma they regelmatig naar Enge land de troepenverplaatsing van de Duitsers door. Ook de plaatsen v&'n de munitiedepots kwamen de Engelsen op die manier aan de weet. Johannes Petrus Mathey Op een gegeven moment raakt Mathey door zijn voor raad lampen heen. En zonder lampen kon er geen radio ge bouwd worden. Hij besloot Heinrich eens te polsen. Hij kocht een kruikje jenever en overhandigde het aan Hein rich. "Zeg Heinrich, moeten jullie nog wel eens de kant van Belgie uit?'*, begon Mathey. "Ik zit namelijk erg verlegen om lampen voor een toverlan taarn en de gloeilampen die ik hier nog in voorraad heb zijn niet geschikt voor het projec tiescherm. Hier in de buurt zijn de nergens te koop, maar misschien zijn er aan d'over- kant nog. Ik zal de serienum mers voor je op een briefje schrijven. En niks voor niks natuurlijk he, een paar flessen 'schnaps' zitten er wel in voor jou en je vrienden. En mocht je naast de speelgoedlampen ook nog een paar pakjes Belze shag op de kop kunnen tikken, dan houd ik me aanbevolen". De drank had het brein van Heinrich min of meer bene veld en hij beloofde Mathey vlot dat hij eens een praatje met deze en gene zou maken. En jawel, al na een paar dagen kwam Heinrich met het be richt dat een kameraad wel genegen was om voor, die Hol landse kindervriend wat spulltjes mee te brengen, zeker als daar zo'n lekkere vergoe ding tegenover stond. De lampen waren geen pro bleem; de Belgische winkels lagen er vol mee en ook shag was volop aanwezig in de Belz. De twee Duitsers zaten er niet mee. De oorlog kwam hen ook de keel uit en ze wilden wel weer eens naar de Heimat te rug. Als je dan je misere wat kan verzachten met een flinke slok alcohol, wat zou je je dan sappel maken. En zo gebeurde het dat Ma they een door vol radiolampen en een baaizaak vol shag van de Duitsers ontving. Ze moes ten een weten. De pakjes shag vonden gretis aftrek bij de be volking die al tijden liep te tandhakken naar een paf- fertje. De shag werd geruild voor eigengestookte jenever, die weer als betaalmiddel voor de shag en de lampen diende. Zo was de cirkel rond en kon Jan Mathey weer radio's bou wen. Dat deed hij graag, want hij was een echte maniak in electronica. Hij was een van de eersten die in 1928 begon met de verkoop en reparatie van radio's. De geheime zen der had hij ook zelf gebouwd. De oorlogsradios' waren van zelfsprekend geen luxe uitvoe- VLISSINGEN - In het Be zoekerscentrum Grevelingen wordt een tentoonstelling ge houden tussen Pasen en Pink steren. Drie personen geven hun indrukken weer, vanuit drie verschillende invalshoe ken. De expositie zou de naam „3 x 3" kunnen dragen. Drie keer Zuid-West-Nederland bekeken vanaf de boot, vanuit het vliegtuig en vanaf de fiets, door drie verschillende perso nen, voortkomend uit één ge zin. Addie Nieuwenkamp-Mida- vaine geeft een beeld van het stromengebied met impressies, gemaakt vanaf een zeiljacht. Jacqueline Midavaine laat fo tografisch delen van het Del tagebied zien die vanuit de lucht gemaakt zijn en Jan Mi davaine biedt de bezoeker een aantal indrukken, op de ge voelige plaat vastgelegd vanaf het land. Het tekenwerk van Addie Nieuwenkamp-Midavaine aquarel, ingetekend met con- té-krijt - is vriendelijk van karakter en sluit nauw aan bij de zichtbare werkelijkheid, vooral de natuur. Haar wand tapijten zijn abstract van aard maar zijn veelal ook op de na tuur geïnspireerd. Enkele ge gevens over de techniek: het werk dat hier geëxposeerd wordt is een combinatie van aquarel en conté-krijt en pastel. Het liefst werkt zij in kleu ren, zowel met waterverf als met kleurkrijt of gekleurde stoffen (wandkleden). Zij maakt ook graag portretten. Jacqueline Midavaine, maakt reeds 26 jaren beeld platen van landschappen en objecten. Zij doet dit vanuit de lucht. Zij stelt geïnteresseer den in staat waarnemingen te doen aan de hand van steeds weer opnieuw, door haar per soonlijk ontdekte veranderin gen in de natuur en door men senhanden wisselende vor men, die tot stand komen door aanpassingen van de infra structuur. Vanuit haar vliegtuig, een zogenaamde Cessna 180 Sky- wagon, Jacqueline Midavaine zich met de voor luchtfotogra fie gespecialiseerde camera, de Linhof-Airo-Technica, een buitengewone invalshoek ver schaffen, boven de te fotogra feren objecten. Jacqueline en Addie hebben al diverse keren geëxposeerd, voor broer Jan is het zijn de buut, hij mag van zijn oudere zussen meedoen, mits hij zich wat onderwerp betreft binnen de natuurelementen water, wind en lucht houdt. Voor hem is dat geen al te zware opdracht, want wo nende in Westenschouwen, heeft hij zich dank zij de re- centelijke winterstormen op fotografisch gebied aardig uit kunnen leven. Zijn specialisatie is het vastleggen van extremen, zo als een Noordzee bij orkaan kracht. Windkracht 12 en snijdend stuifzand trotserend heeft hij instortende duinen en afbre kende duintrappen fotogra fisch weten vast te leggen. Als contrast heeft hij een voor liefde voor zaken die anderen nauwelijks in het oog vallen, b.v. korstmossen en/of na tuurelementen in verwilde rende boomgaarden. Het Bezoekerscentrum Gre velingen, De Punt bij Ouddorp is per openbaar vervoer be reikbaar met lijn 104 van de ZWN langs de Zeeuwse en Zuidhollandse kust en is 't ge hele jaar geopend van 10-17 uur, de toegang is gratis. MELISKERKE - In „Ons Huis" wordt op 8 mei een in formatieve middag over Huis zorg gehouden. Deze middag wordt inge gaan op de verschillende vor men van thuiszorg o.a. het werk van de wijkverpleeg kundige, bejaardenhulp, al pha hulp, vierentwintiguurs hulp. De belangstelling voor de thuiszorg groeit. Vrijwilligers, eerstelijns voorzieningen zoals huisarts, wijkverpleegkundi ge, gezinsverzorging werken vaak samen om mensen zo lang mogelijk thuis de nodige zorg te verlenen. De aanvang is 14.00 uur en de toegang is gratis. De werkplaats in de Nederstraat, getekend door Mathey junior. ringen met een palissander houten kast eromheen. De bui tenkant was van triplex, maar de binnenkant zorgde voor een loepzuivere ontvangst van de Engelse zender, want zo werd Radio Oranje in de oorlogstijd op Walcheren genoemd. Op afgelegen plaatsen lagen de Zeeuwen ademloos aan het toestel gekluisterd, in afwach ting van de drie klopsignalen die altijd voorafgingen aan de uitzending.. Op zijn beurt nam Mathey als een etherpiraat onverschrok ken contact op met Londen en seinde bericht door die afkom stig waren uit het Zeeuwse polderlandschap. Zo waren de geallieerden goed op hoogte van de schuilplaatsen van de bezetter. Nade oorlog kreeg Mathey een grote slag te verwerken. Een paar dagen na de bevrij ding werd hij uit zijn huis ge haald door mannen van de on dergrondse. Mannen die nooit van zijn activiteiten geweten hadden, zo goed was het ge heim gebleven. Hij werd be schuldigd van collaboratie, waar had hij anders al dat meel en die shag vandaan? Maar de beschuldiging duurde niet lang. In het pand Dam 6 in Middelburg gaf Jan Mathey zijn codenummer op waaron der hij gedurende de oorlog in Engeland geregistreerd had gestaan. En dat bleek bij na vraag natuurlijk te kloppen. Bij wijze van excuus werden zijn jaszakken volgestopt met chocoladerepen en Engelse si garetten. In de Zeeuwse Bibliotheek zijn de volgende voorwerpen gevonden. De voorwerpen zijn ingeleverd bij de Gemeente Politie en kunnen tijdens kan tooruren afgehaald worden. Kinderwanten, rood/groen, lappenpop, meisje kabouter, A4-schrijfblok (geruit), rode wanten, opdruk konijntje; blauwe wanten, d.blauwe ba ret, geruite sjaal, mintgroen/ wit, skai handschoenen, zwart i met witte biesjes; rode boe- 1 renzakdoek, zwarte wollen handschoenen, mintgroene rugtas, inh. korte herenlaar zen, zwart; sjaal, blauw/ 1 groen; grijze wollen hand schoenen, div. linker en rech ter handschoenen, beige/grijs riempje, kaart met opschrift „Portret van uw kind", zilve- j ren oorknop/oorbel, zakmes, horloge met zwarte band, goudkleurige armband, zil verkleurige schakelarmband, zilveren ketting, zilveren ket ting naamplaatje en letter "J", kinderringetje, goudkleu rig met groene steen, Madonna hangertje, zilveren Close Fo rever armband met naam plaatjes, metalen armband met naamplaatje, zilveren kinder ringetje "Eendje", zil veren ringetje, zilveren arm band met bedeltje, div. sleu tels, telefoonkaart, telekaart RTT, zwarte portemonnee inh.: telekaart Frapo pasje t.n.v. Pamenier, bruine porte monnee inh.: video-pas Hema, Janvier-pas t.n.v. B.P. Poppe. VROUWENPOLDER - In het verenigingsgebouw wordt op 10 mei een voorlich tings- middag over inbraakpreventie gehouden. Op deze bijeenkomst spreekt dhr. H. v.d. Poel over „Inbraakpreventie". Er zal tevens verteld wor den welke voorzorgsmaatre gelen er genomen kunnen worden. De aanvang is 14.00 uur en de toegang is gratis. Het aapje op de foto is een jonge muismaki. Het is een heel klein „halfaapje". Oor spronkelijk komt hij uit Ma dagascar. 's Nachts is de muis maki wakker. In de regen wouden van Madagascar scharrelt hij dan zijn kostje aan insekten bij elkaar. Over dag slaapt de muismaki, in een holletje of in een wirwar van takken. Als in het voorjaar de dagen wat langer worden (en de nachten dus wat korter) mist dat ook op de muismaki zijn werking niet. Hij wordt verliefd. In de dierentuin is het maar een onopvallend diertje. Om dat hij, als het licht is, slaapt is zijn verblijf overdag donker gemaakt, 's Nachts gaat bij hem het licht aan. Hij zal zich dan terugtrekken in een nest kastje om te gaan slapen. Voor dit hele kleine diertje heeft de dierentuin heel wat moeten organiseren. Hij heeft een ver blijf nodig met de tempera tuur waar de muismaki zich lekker bij voelt, niet koud, maar ook niet te warm; in het donker, in de nacht, wat kou der dan overdag. Het verblijf moet zijn ingericht met tak ken, touwen en balkjes, waar het diertje zich goed over kan voortbewegen en waar hij zijn geurtjes kan afzetten om zich er thuis te voelen. Een kastje om veilig in te kunnen slapen is een "must", evenals langer wordende dagen in het voor jaar om de verliefdheids-krie bels op te wekken. En verder natuurlijk het juiste dieet, de juiste sterkte van het daglicht, de aanwezigheid van schoon drinkwater en soortgenootjes, waar hij het goed mee kan vinden. Er moet dus goed worden nagedacht over de zorg van de kleine muismaki's. Hetzelfde geldt overigens voor de oli fant, de zebramangoest, de baldsnijdersmier, de coati en de saki, en alle andere 500 soorten dieren die in de acht grote dierentuinen van Neder land te zien zijn. Niet alleen de dierentuinen zelf vertellen daar in mei alles over, maar ook het dierentuinspel dat ze hebben gemaakt laat daar het nodige over zien. Gezinnen met kinderen krijgen in de meimaand zo'n spel cadeau als ze een van de acht dierentui nen bezoeken: Artis (Amster dam), Blijdorp (Rotterdam), Ouwehands Diernpark (Rhe- nen), Apenheul (Apeldoorn), Burgers Dierenpark (Arn hem), Noorder Dierenpark (Emmen), Safaripark Beekse Bergen (Hilvarenbeek) en Die renpark Amersfoort. Elke dierentuin belicht ge durende de hele maand mei het thema „Zorgen voor die ren" op een eigen wijze. Dat gebeurt met tentoonstellingen over wat er allemaal bij de voeding van de honderden diersoorten in de dierentuin komt kijken. Met kleine ten toonstellingen over het werk van de dierenarts in de die rentuin. Met tekst en uitleg De muismaki over achtergronden van het bouwen en inrichten van dier- verblijven. Met toelichtingen door dierverzorgers op hun dagelijkse werk. Met speciale rondleidingen die een kijkje achter de schermen bieden, zo als in de voedsel keuken, het voedselmagazijn, of de behan delkamer van de dierenarts. Met speciale lessen voor schoolklassen, enzovoorts. Maar ook aan al van "gewone" dingen in de dierentuinen is te zien hoeveel zorg en aandacht er aan het welzijn van de die ren wordt besteed. Voor speciale doelgroepen, zoals scholen, bibliotheken en allerlei organisaties is een 48 pagina's tellend boekje sa mengesteld. Rijk geïllustreerd geeft het uitgebreide informa tie over de zorg voor het wel zijn van de dierentuindieren. Over huisvesting, voeding, verzorging en medische zorg. Het boekje is niet voor'het pu bliek te koop, maar kan voor speciale doeleinden wel wor den aangevraagd.

Scheldebode | 1990 | | pagina 11