ledereen heeft dansgevoel unu| Drs. P zingt eigen werk ZEELAND Petra en Co in Cosmo PA VILJOEN DE KOOLMEES VERBOUWD VOOR ARBEID EN ACTIVERING SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 APRIL 1990 313 WORKSHOP DANSEXPRESSIE IN KUIPERSPOORT Klein hoefblad: gouden bloempje in de berm mwmmmw MIDDELBURG - Nee, het heet geen bezighou den, het is een zinvolle besteding van de dag. Op het eerste gezicht klinkt dat wat vreemd wanneer je mensen in een, soms tergend langzaam tempo, krulspelden in elkaar ziet zetten. Maar wanneer je de uitleg hebt aangehoord is het heel aannemelijk. En voor wie het allemaal eens met eigen ogen wilde zien was er op vrijdag 6 april een Open Dag in 'de Koolmees', de afdeling van Vijvervreugd voor ar- beidstraining en bezigheidsactiverering. Activering Arbeidstraining OOSTKAPELLE - Eind februari, begin maart moet het te zien zijn: 't klein hoef blad. Veel hangt af van de winter én de standplaats. Maar ineens valt je oog er op. De gouden bloempjes in de voeg berm, langs de slootkant of in een akker. De oppervlakkige waarne mer zegt: „Ik heb ook al paardebloemen gezien". Dat laatste behoeven we niet di rect in twijfel te trekken want een paardebloem is er soms vroeg bij. In ons geval gaat het echter om een an dere composiet of samenge stelde bloem. Bij het klein hoefblad valt het donkergeel gekleurde hartje op dat bij de paardebloem ontbreekt. Deze kent alleen maar lint bloempjes. Een hartje wordt gevormd door buis bloempjes. Wie even de moeite wil nemen stil te staan bij zo'n plek bloeiend klein hoefblad komt niet alleen direct met het voorjaar in aanraking maar ontdekt tevens dat de bladeren ontbreken. De schubben die zich langs de bloeistengels bevinden ver dienen die naam niet. De echte bladeren verschijnen eerst na de bloei. Op de voed zame vochthoudende klei grond kunnen ze vrij fors worden. Toch zijn het lilli- puttertjes in vergelijking met die van het groot hoef blad waarvan menigeen denkt met wilde rabarber doen te hebben. Het blad heeft inderdaad een hoef- vorm. Men denkt dan ook wel dat de plant daaraan zijn naam ontleent. Anderen beweren dat er sprake is van verbastering. Het blad zou gebruikt zijn als geneesmid del ter onderdrukking van hoestprikkels. Hoestblad zou later hoefblad geworden zijn. Voor dat laatste bestaat wel enige grond. De Latijnse naam Tussilago farfara ver- MIDDELBURG - Van avond, 11 april zingt Docto randus P. uit eigen werk. Hij doet dat in de stadsschouw burg om 20.00 uur. Drs. P. Zingen kan hij niet, maar hij doet het wel op zijn eigen onnavolgbare wijze. Ter compensatie van zijn 'kraken de' stemgeluid (dat inmiddels is uitgegroeid tot zijn handels merk) beschikt Drs. P. even wel over een meer dan cor recte bühnepresentatie, een droogkomisch gevoel voor hu mor en een bijna onwaar schijnlijke taalvaardigheid. Vooral door de laatste twee eigenschappen is Drs. P. de af gelopen jaren uitgegroeid tot de onbetwiste grootmeester van het Nederlands satirische lied en leverde hij vele inmid dels 'klassieke' teksten af in het vaderlandse cabaretcir cuit. Maar ook als schrijver en als platenartiest deed hij zich gelden en hij genoot zowaar nog enig hitparade-succes met zijn onsterfelijke nummer „Knolraap en lof, schorsene ren en prei". Het programma van Drs. P. heeft geen naam, evenmin staat het van tevoren vast. VLISSINGEN - De hitlijsten van Nederland staan tegenwoor dig vol met produkties uit België. Wie kent ze niet: Cloussau, Technotronic en natuurlijk Petra en Co. Petra is de nieuwste en tevens jongste trots van de Belgen. 16 Jaren jong en inmiddels met de tweede hit „Hé, jij daar" hoog in de hitparades. De eerste plaat van Petra „Laat je"gaan" werd een gigant van een hit in België en Nederland, en nu lijken ook de andere Europese landen te volgen, want de single is inmiddels in de Engelse taal vertaald en heet dan „Just let go". Alle liefhebbers van Techno, zo heet de muziek die Petra brengt, kunnen haar samen met Co, de naam voor twee jongens die het achtergrondkoortje vormen, gaan zien en vooral horen in discotheek Cosmo op vrijdag 13 april. Het op treden van Petra Co begint om 00.30 uur. drijver. Farfare heeft te ma ken met de wiltviltige beha ring aan de onderzijde van het blad. „Far" betekent meel, terwijl ,Jerre" iets met dragen te maken heeft. Meel- dragend. Niet zo gek, want zo'n blad zou beste met meel bestoven kunnen zijn. Vil- tige beharing heeft evenwel een duidelijke functie. De haren beschermen tegen vraat en bovendien tegen uitdroging en bevriezen. Voor heel vroege groeiers en bloeiers geen overbodige luxe. Wie een pol hoefblad in zijn ontunkkeling volgt zal zich verwonderen over de gedragingen van de plant. Schijnt de zon dan verheft de bloem zich en toont zijn pracht. Bij vochtig weer sluit deze zich teneinde het stuifmeel droog te houden. Tijdens het rijpen van het zaad hangen de uitgebloeide bloemen naar beneden. Een prima zaak. Nu kan alle regenwater eraf druipen. Zaad mag im mers niet nat worden anders treedt rotting op. Zodra het rijpingsproces is voltooid be gint het wachten op een zon nige lentedag. Dan verheft het klein hoefblad nog een maal fier de koppen in de wind. Laat deze maar blazen. Dan kunnen de vruchtjes wegzweven teneinde een goede kiemplaats te vinden. Deze ligt daar waar de grond gestoord is dus losgewoeld waardoor concurrenten zijn verdwenen en een goed zaai- bed is ontstaan. Klein hoefblad is dan ook pionier. Nog herinner ik me de duizenden planten op de drooggevallen slikken in het Veerse meer in de zestiger ja ren. Maar voor het klein hoefblad zal er altijd ruimte blijven. Gelukkig maar. Klein hoefblad. GEVONDEN - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 28 maart tot 4 april de volgende voor werpen aangegeven: een bankbiljet, een fietszitje, heren horloge, kinderwindjack, regenpak, 2 sleutels, waaronder een kluissleutel, 2 sleutels aan een ring, 4 sleutels aan een ring met flessenopener, 1 sleutel aan plastic, handje en 4 sleutels aan een lederen label. PAASCONFERENTIE - Op maandag 16 april wordt in het Zendingshuis van Wereld Wijde Zending, Dam 6 te Middelburg een Paasconferentie gehouden. In de mor gendienst spreekt Peter Karengi, afkomstig uit Kenya, thans evangelist in Denemarken. Aanvang 10.00 uur. In de middagdienst spreekt Klaas Bos uit Middelburg. Aan vang 14.30 uur. Inl. tel. 01180-27814 VERPLEEGARTIKELEN - In verband met de komende feestdagen zijn de magazijnen voor uitleenverpleegarti- kelen van de kruisverenigingen in de Leliënlaan 1 en de Rosenburglaan 1 in Vlissingen en C. van Perestraat 8 in Oost-Souburg op 13 april (Goede Vrijdag) en 16 april (tweede paasdag) gesloten. maken is raadt een en ander. Tussis betekent „hoesten" terwijl „agere" zoveel wil zeggen als verdrijven. De plant stond kennelijk in een ver verle den al bekend als hoestver- MIDDELBURG - Ieder mens heeft dansgevoel. Het komt er alleen niet altijd uit. Om mensen inzicht te geven in zichzelf als danser en als per soon verzorgt het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV) een drietal workshops, gevolgd door een bezoek aan de Schouwburg, waar het SHusaku Dormu Dance Theater een voorstel ling geeft. De workshops worden gege ven door Elise Wassing. Zij is afkomstig uit Halsteren en be voegd docent dans- en bewe gingsimprovisatie. Zij stelt nadrukkelijk dat de workshop niet prestatiegericht is. „Iedere persoon heeft een aan geboren dans- en ritmegevoel. Het komt er alleen niet bij iedereen uit. Bij sommigen is dat omdat hun lichaam niet soepel is, anderen worden ge hinderd door schroom. Wat ik doe is de mensen vrij maken om zich vrij te kunnen bewe gen. En iedereen kan dat op zijn eigen manier doen. Het is heel boeiend om naar bewegende mensen te kijken. Daar bij gaat het mij vooral om de beweging, of iemand nu te lang of te dik is doet er hele maal niet toe. Je beweegt je zoals je in je lijf zit en de be weging op zich is mooi". Jacky Bongers, die mede verantwoordelijk is voor de organisatie, vertelt dat de workshop er op gericht is om het onbekende te overbruggen. „Bij dansen denken veel men sen aan Alexandra Radius met haar prachtige bewegingen in haar gestroomlijnde lichaam. Door de workshop willen we nieuwe wegen openen. In het klassieke ballet zijn alle pas sen voorgeschreven, in het moderne krijgt de expressie ook een kans". De workshop bestaat uit drie lessen van een uur. Deze worden gegeven in de dans zaal van de Kuiperspoort. Daarna gaan de cursisten ge zamenlijk naar de Schouw burg om de voorstelling van de in Nederland woonachtige Japanner Shusaku bij te wo nen. De muziek van Shusaku wordt ook gebruikt bij de workshops. „Op deze manier worden de workshops uitgebouwd. Dat doen we ook met andere MIKV cursussen door middel van kunstreizen, museumbe- zoek en dergelijke", zegt Jac ky. De muziek vormt een be langrijk onderdeel van de dansexpressie. Volgens Elise is muziek soms de bron van de dans en soms de hoofdzaak. „Ik ben bezig om mensen te motiveren om tot dansen te komen. Het kan zonder mu ziek, maar muziek werkt in 't algemeen drempelverlagend. Door de muziek voelen men sen zich niet zo staan". De workshop wordt gesubi- sidieerd door het Landelijk In- ook werk INFORMATIE - De rijdende vakbondswinkel van de Dienstenbond FNV staat op 19 april van 10.00 tot 16.00 uur weer in de Spuistraat in Vlissingen. Voor vragen over loonstrookje, „Oort", uitkering, studiebeurs e.d. kan men daar terecht. Voor meer info: 06-521223599. CONCERT - In het kader van de viering van het 175-ja- rig bestaan van het Middelburgs Muziekkorps zijn een aantal wijkconcerten gepland. Dauwendaele bijt de spits af met een concert van het jeugdorkest. Op donderdag 12 april spelen zij onder het motto: Middelburgse Muziek korps 175 jaar jong, vanaf 19.30 uur bij hotel Arneville. DIA-AVOND - De activiteitencommissie van Bachten Reede verzorgt op woensdag 18 april een dia-avond met Frans Hintzen over „Oud Vlissingen", de tweede in een serie van vier avonden en zal nu de periode bestrijken van 1920 tot ca 1940. Kaarten 1,50 zijn verkrijgbaar bij de beheerder. Aanvang 19.30 uur en de zaal gaat open om 19.00 uur. ROEMENIË - De KICI (Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen) houdt in Domburg inzameling van kleding, textiel en schoenen op woensdag 18 april, graag vóór 9 uur buiten zetten. Voor financiële steun is girorekening 3367600 t.n.v. de Stichting K.I.C.I. in Den Haag, Nassau Zuilensteinstraat 9, opengesteld (tel. 070-3245467). TOERNOOI - Zaterdag 14 april houdt zaalvoetbalclub Salawaku uit Middelburg een kampong- en familietoer- nooi in sporthal De Kruitmolen. Aanvang om 9.00 uur. De deelnemers spelen een halve competitie en in de middag pauze wordt een speciale wedstrijd gespeeld. Deelne mende ploegen zijn: Hative, Allang/Latuhalat, Babar, Huku Annakotta, L.L.S., fam. Hitijahubessy, F.C. Arsla en F.C. Sarno. PAASVERSIERINGEN - Kinderboerderij „de Klepper hoeve" verzorgt op zaterdagmiddag 14 april een paasmid- dag. Voor 1.- kunnen kinderen tot 14 jaar paasversierin- gen maken, luisteren naar een paasverhaal en helpen met het voeren van enkele dieren. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Opgave bij de kinderboerderij, Meiveldpad 55 te M'burg, tel.: 27142. DEMONSTRATIE - De meervoudig Nederlands kam pioen en internationale dartspeler Bert Vlaardinger- broek geeft op donderdag 12 april een demonstratie in de Tapperij-Happerij de Happy Buccaneer aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen. Het evenement begint om acht uur. Elise Wassing toont een vorm van dansexpressie. stituut voor de Ondersteuning en receptieve dans wilde ver- subsidie kan de prijs van van de Kunst, het LOKV. Zij zorgen. Het door het MIKV workshops, inclusief het kwamen met de vraag of het opgestelde programma werd schouwburgbezoek op twintig MIKV een workshop actieve goedgekeurd en dankzij de gulden gehouden worden. Krulspelden In paviljoen 'de Koolmees' kunnen zo makkelijk woonden voorheen 24 bewo ners. Door de bouw van de zo genaamde 'sociowoningen', waarin gehandicapten in groepsverband onder begelei ding zelfstandig wonen, ont stond er een leegloop. Niet al leen bij 'de Koolmees', ook van andere paviljoens gingen be woners naar de sociowonin gen. Door wat interne verschui vingen was het mogelijk om paviljoen 'de Koolmees' een andere bestemming te geven. Daar hoefde niet lang naar ge zocht te worden. De bezig heids-activeringsruimtes van Vijvervreugd waren over alle paviljoens verspreid, hier een kamertje en daar een hoekje, kortom verre van ideaal. De verbouwing en inrich ting van het paviljoen is nu ongeveer klaar. Er zijn active ringsruimtes voor bewoners van een laag niveau en twee ruimtes voor bewoners van een hoger niveau. Ine Kersten, hoofd van de bezigheidsacti vering, ging ons voor in het .paviljoen. De eerste ruimte die we be treden is de sensopatische spelruimte. Er staan grote, in hoogte verstelbare bakken. Ook de rolstoelgebruikers zo makkelijk aan schuiven. Een bak is gevuld met gekleurde rijst, een an dere met water. Ook is er zand aanwezig. Deze ruimte wordt voornamelijk gebruikt door diep gehandicapten, met het verstandelijk niveau van een kind van een jaar. Iedere dag komen ze hier een uurtje spe len. Ze doen dan wat kinderen van een jaar ook graag doen. Lekker met hun handen in het zand knijpen, de rijst door hun vingers laten glijden en einde loos water scheppen. Voor dat niveau is dat een elementaire behoefte. Krijgen ze bijvoor beeld geen gelegenheid om te 'kliederen' dan nemen sommi gen hun toevlucht tot hun eigen ontlasting, dat glijdt ook makkelijk door de vingers. Tegenover deze ruimte ligt de snoezelruimte. Het is lekker warm en het licht is gedempt. In deze ruimte is het rustig, de bewoners ervaren zo hun eigen lichaam door middel van de aanwezige elementen. In een groot bad vol ballen kun nen ze lekker heen en weer rollen, er is een hoekje waar je in weg kunt kruipen en een veilige glijbaan. In de spiegel- hoek zie je je tot in het onein dige weerspiegeld, een heel bijzondere ervaring. En er is een waterbed. Met warm wa ter en, omdat niet alle lucht eruit is gepompt, een lekker Het ballenbad in de snoezelruimte. klotsend geluid. Aan de audio-visuele ruimte wordt nog de laatste hand gelegd. Hier komt een groot trilbed. Dit bed reageert op geluid. Hoe harder je schreeuwt in de microfoon, hoe heftiger het bed beweegt. Verder wordt de ruimte ge vuld met speciale licht- en ge luidseffecten. Het gebruik van de ruimte stimuleert het kij ken en luisteren. Verderop in de gang zijn er spelruimtes met groot mate riaal en spelruimtes met wat meer op de ontwikkeling ge richt speelgoed. De bezigheidsactivering in de bovengenoemde ruimtes richt zich vooral op bewoners die diep gehandicapt zijn. Be woners die niet naar een school kunnen en geen arbeid kunnen verrichten. Door de kortdurende activiteiten op 'de Koolmees' worden hun zintui gen geprikkeld en aan hun re acties is te merken dat ze er ook voldoening aan beleven. Bewoners van een hoger ni veau vinden deze activering niet aantrekkelijk. Zij zijn meer gericht op resultaat en willen graag taakgericht iets doen. Voor hen is er de ar- beidstraining. Arbeidstraining was vroe ger beter bekend onder de naam arbeidstherapie. Het woord therapie veronderder- stelt dat er sprake is van een genezingsproces. De psychia trie kent bijvoorbeeld arbeids therapie. De arbeid is dan een middel om weer in het juiste spoor te komen. De arbeid op de Koolmees is geen middel maar een doel. Ruim 150 be woners, die ernstig tot matig verstandelijk gehandicapt zijn brengen een deel van hun dag door op de arbeidstraining. Een hele dag is voor de mees ten vaak te belastend. Naast de training is er ook tijd voor gymmen, spelletjes en wande len. Ook fysio- en hydrothera- pie neemt een deel van de dag in beslag. De arbeidstraining bestaat hoofdzakelijk uit licht indu- - FOTO: HARRY DE LANGE strieel werk: kleurpotloodjes inpakken, veiligheidsbrillen in elkaar zetten en krulspelden maken. Als je voor het eerst in je leven zoiets ziet is je eerste gedachte "daar heb je toch vandaag de dag een robot voor, zulk geestdodend werk". Maar dat is een verkeerde be nadering. Het werk geeft een zekere status aan de bewoners. Zij 'gaan naar hun werk'. Er wordt dan ook van hen ver wacht dat ze komen, en er wordt zoveel mogelijk volgens vaste tijden gewerkt. Het is zelfs mogelijk om snipperda gen op te nemen. Naar het aan het werk verbonden loonzakje wordt iedere week rijkhalzend uitgezien. Iedere bewoner werk in zijn eigen tempo. De een heeft een grote doos voor zich die aan het eind van de middag gevuld is met brillen, de ander heeft een bakje waar er vier in kun nen. Maar het belangrijkste is dat beide bewoners aan het eind de voldoening hebben dat ze iets 'af' hebben. Niet alle bewoners vinden bevrediging in de arbeidstrai ning. Er zijn er die daarnaast behoefte aan creativiteit heb ben en voor hen is er de moge lijkheid om gebruik te maken van de creatieve ruimte. Hier voor is wel een behoorlijk ni veau vereist want hier wordt gewerkt met echte verf en met hamers en zagen. Voor de bewoners met een ernstige handicap zijn er spe ciale ruimtes met aangepaste werktuigen beschikbaar. Bo ren die met een hand bediend kunnen worden bijvoorbeeld. PAASVAKANTIEACTIVEITEN - In de paasvakantie organiseert skw "de Hayman" te Middelburg diverse „fladderinstuiven" met als theme vogels. We gaan onder andere plakken, vouwen, timmeren tijdens deze instui ven. De bijeenkomsten zijn: woensdag 18 april in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele en donderdag 19 april in het Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat. De tijden zijn: Voor kinderen van 4-8 jaar: 10.00 - 11.30 uur. Voor kinderen van 9-12 jaar: 14.00 - 15.30 uur. Deelname kosten zijn een gulden.

Scheldebode | 1990 | | pagina 13