Cor Vlek is professioneel tatoeëerder Kunst in de vitrine Cursus Vrouw en Techniek sluit aan bij grotere vraag naar vaktechnici Studieweekeinde over de vraag „Wat is kunst Zaalvoetbal Oecumenische Experimentele Dienst SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 MAART 1990 309 VLISSINGEN - Al 23 jaar houdt Cor Vlek van studio „Narcis Tattoo" aan de Glacisstraat de ta- toeëermachine in zijn vaste hand. In zijn werk ruimte heeft hij als professioneel Tattoo-artist het „certificate of excellence", afgegeven door de We reldfederatie van Tattooists opgehangen tussen ontwerpen voor rozen en leeuwen en zijn eigen „swingers". Hij werkt nauwgezet volgens de nor men die worden gesteld aan het tatoeëergebeuren in de wereld. Vooral de hygiëne krijgt veel aan dacht. Schijtebroek Karei Appel Tatoeage moet een versiering zijn GEVONDEN - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 22 tot 28 februari de volgende voor werpen aangegeven: 2 bankbiljetten, zilverkleurige bril, kinderschep, bordeau-rode dameshandschoen, herenhor loge, portemonnee met inhoud en diverse sleutels. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die periode aangegeven: een Duitse herder (staander, een zwarte bastaard hond met en klein beetje wit en een Mechelse herder. THEMA-WEEKEND - De koffiebar „het Lichtbaken" in de kelder van het Zendingshuis, Dam 6 in Middelburg is elke zaterdag open van 19.30 tot 23.00 uur. Op 9,10 en 11 maart is er een thema-weekend over Daniël, uit gelijkna mig Bijbelboek. Wil je dit meemaken? Geef je op! Inf. 01180-13699. GROENLAND - Op zaterdag 10 maart a.s. houdt de Zeeuwse bioloog Dr. Ko de Korte in de kapel van St.- Maarten te Hoogelande een lezing over Groenland - het land van de Eskimo's waarbij hij kleurendia's zal verto nen. De lezing begint om 14.30 uur; toegangsprijzen ƒ7.-, CJP ƒ5.-. BINGO - Er is weer bingo in het buurthuis „Schelde- buurt", Verk. Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen, op vrij dag 9 maart. De zaal is om 19.30 uur open en de bingo be gint om 20.00 uur. De toegang is gratis. En het buurthuis op 16 maart een dropping, die om 19.00 uur begint vanaf het buurthuis. De afstand is 10 km en de kosten bedragen ƒ2,50 p.p. Opgeven dagelij k in het buurthuis tot 14 maart. POLITIEK CAFE - In verband met de Gemeenteraads verkiezingen op 21 maart a.s. organiseren Politiek Maat schappelijk Bewuste Vrouwen in Middelburg een Poli tiek Café op zaterdag 10 maart 1990 in de Stadsdanszaal in Middelburg, van 14.30 tot 17.30 uur. Diverse Middel burgse gemeenteraadsleden zullen tijdens forumdiscus sies hun visie geven op emancipatiebeleid en andere voor vrouwen en meisjes belangrijke onderwerpen. Tevens zal de cabaretgroep De Kattebel optreden. Kinderopvang is aanwezig. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. DIA LEZING - De Natuurvereniging Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging (KNNV) verzorgt op vrijdag 9 maart een dialezing over „Bermen en insekten". De inleider is de heer G.J. Slob uit Kruiningen en hij houdt zijn voordracht in het biologielokaal van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan in Middelburg. Aanvang: 8 uur 's avonds. LEZING - Op 8 maart, de internationale Vrouwendag houdt Kee Ruizenveld een lezing over ouderen, intimiteit en erotiek. Daarna zijn er verschillende werkshops met grime, massage, sacred dance, aerobic voor jongeren en ouderen enz. De toegang is gratis. Plaats: Hotel Brittania, Boulevard Evertsen 244 in Vlissingen. WELFARE - De afd. Welfare van het Rode Kruis houdt een verkoopmiddag op woensdag 14 maart van 14.00 tot 17.00 uur in de „Scheldehof", Stadhuisplein 22 in Vlissingen' SPEELGOED-KLEDINGBEURS - De peuterspeelzaal 't Koekepeertje te Middelburg houdt vrijdag 9 maart van 19.00-20.00 uur een speelgoedkledingbeurs in de zaal van het ontmoetingscentrum in het winkelcentrum Dauwen- daele. Kleding voor de leeftijd van 2 tot 12 jaar kan aan de speelzaal worden ingeleverd. EEN GEZOND LICHAAM - Een Gezonde Geest - De werkgroep Zeeland van het Centrum van Zelfbezinning houdt dinsdag 13 maart een thema-avond in de Concert en Gehoorzaal, Singelstraat te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Spreker is Coby Bouthoorn, ombudsvrouw bij het Centrum van Zelfbezinning, over het onderwerp: „Analogie tussen lichamelijke en geestelijke processen". De toegangsprijs is ƒ5.-. VAKANTIECURSUS - De ZVU organiseert een vakan tiecursus Noors. De klank en kleur van de Noorse taal, met daarin de meest opvallende eigenaardigheden, wor den ter kennismaking aangeboden. Hierbij horen ook een aantal taalkundige sociale vaardigheden. De kennisma kingsbijeenkomst van deze cursus is maandag 19 maart te 19.30 uur en de cursus omvat 5 avonden van 19.30-21.00 uur. Voor inlichtingen en opgaven: ZVU, Dam 22, Mid delburg, tel. 01180-34800. COUNTRY AND WESTERN - De buurtvereniging „Van Duyvenvoorde" houdt 17 maart m.m.v. Country and Wes ternband „Twilight" en de volksdansgroep „Mac-Lee's" een Country and Western-avond met Bingo in „De Schuur", Middelburgsestraat 113, Oost-Souburg. Aan vang: 20.30 uur.-Kom vooral in westernkleding! Entree le den ƒ2,50, niet leden ƒ5.-. Technische sectoren zullen in de nabije toekomst mede afhankelijk zijn van de arbeidskracht van vrouwen. overheid steken veel geld in interesseren. Sommige be- kenpakket op hun opleidingen voorlichtingscampagnes om drijfsscholen zijn er zelf al toe toe te laten. Kortom, de tech- meer schoolverlates voor een overgegaan om ook MAVO- nische sectoren zullen in de technische beroepsopleiding te leerlingen zonder exact vak- nabije toekomst mede afhan kelijk zijn van de arbeids kracht van vrouwen. Als medewerkster van Vrouw en Werk is zij met name belast met de werving van de deelneemsters en het geven van het themadeel van de cursus. De vakdocenten zijn afkomstig van het CBB, waar de cursus ook plaatsvindt. De financiering loopt via de Ge westelijke Arbeidsbureaus, waardoor deelname aan de cursus gratis is. Ook reiskos ten en kosten voor kinderop vang worden (deels) vergoed. Clementine Oostdijck: „Meis jes kiezen al vaker dan voor heen voor een technische op leiding en vrouwen die weer willen gaan werken laten zich soms omscholen tot technisch vakvrouw. Maar er zitten nog steeds veel haken en ogen aan zo'n keuze. Soms moeten flinke weerstanden overwon nen worden. Bij ouders, bij vrienden, bij leraren en voral bij werkgevers". Voorlichting kan volgens haar helpen die weerstanden te verminderen. Ook noemt ze het noodzakelijk om werk plaatsen toegankelijker te ma ken door betere sanitaire voorzieningen en gescheiden kleedruimtes. Daarnaast valt nog te dehken aan financiële stimuleringsmaatregelen om ook werkgevers over de streep te helpen. „Langzaam maar zeker zie je dat in de techni sche opleidingen meer aan dacht komt voor de begelei ding van vrouwelijke leerlin gen. Dat is om een aantal re denen nodig. Vrouwen hebben MIDDELBURG - Half maart start bij het Centrum Beroepsoriëntatie en Beroeps- beoefening een cursus van twaalf weken voor vrouwen die meer willen weten over de mogelijkheden van een tech nisch beroep. In deze cursus van circa twintig lessen per week wordt geoefend in hand vaardigheid, technisch teke nen en theoretische begrippen. Tijdens de vakken houtbe werking, metaal, elektro- en installatietechniek leren de cursistes omgaan met machi naal gereedschap en maken eenvoudige werkstukken. In een wekelijks terugkerend themadeel is er aandacht voor de combinatie van een be taalde baan met de zorg voor het huishouden. Ook worden diverse excursies gemaakt naar technische bedrijven, waardoor de deelneemsters beter zicht krijgen op de prak tische kanten van een tech nisch beroep. Het eindniveau van deze oriëntatiecursus biedt aansluiting op een be roepsgerichte vakopleiding in één van de onderwezen rich tingen. De lestijden zijn afge stemd op vrouwen met school gaande kinderen. Steeds vaker worden spe ciaal voor vrouwen en meisjes beroepsgerichte technische cursussen georganiseerd. Re denis vooral de toenamende vraag naar goed geschoolde vakmensen. In een aantal sec toren, zoals de metaal, de bouw, de chemie en het weg transport kampt men al met een tekort aan personeel. Werkgeversorganisaties en vaak een andere leerstrategie danmannen. Bovendien zijn de meeste meisjes niet van jong- saf aan al vertrouwd met de techniek.Zij kregen eerder een pop cadeau, dan een bouw doos. Verder is begeleiding no dig om de leerlingen enigszins voor te bereiden op de werk vloer. Ik doel daarbij op de re acties van toekomstige man nelijke collega's. Die zijn niet altijd even blij dat ze niet lan ger het alleenrecht hebben op beroepen als lasser, draaier, elektromonteur of procesope rator". "Om te kunnen deelnemen aan de oriëntatiecursus Vrouw en Techniek zijn nog geen concrete beroepsplannen nodig. „Het is vooral een ken nismaking", benadrukt Cle mentine Oostdijck. „Wel ver langen we dat de deelneem sters serieus zullen onder zoeken of een technisch beroep voor hen perspectieven biedt. Als het bevalt zijn er diverse mogelijkheden. Nu de werkge legenheid in de traditionele vrouwenberoepen afneemt is het van belang dat vrouwen en meisjes zich ook eens een beeld gaan vormen van de niet-traditionele vrouwenbe roepen. Want daar zouden op den duur wel eens de beste kansen op een baan kunnen liggen". Wie zich wil aanmelden voor de cursus of meer infor matie wil kan telefonisch con tact opnemen met Vrouw en Werk Zeeland in Middelburg. 01180-37555. Opgave dient te gebeuren vóór 10 maart. Tatoeëren is zo oud als de wereld, oorspronkelijk komt het uit Tahiti. De beroemde Capitein Cook ontdekte het en had gewoon het geluid opgeschre ven dat het instrument maakte waarmee men ta toeëerde. Ta tau ta tau tau. Getatoeëerd wordt er al minsten 500 jaar. Van de Egyptenaren zijn mummies gevonden met tatoeages. In Mexico heeft men in groten muurschilderingen ontdekt van mensen met tatoeages. Een bekend verhaal is dat een slaaf die 500 jaar voor Christus een boodschap door vijande lijk gebied moest brengen. De boodschap werd op zijn kaal geschoren schedel getatoeëerd. Toen zijn haar weer aange groeid was ging hij op pad. Bij zijn aankomst werd hij weer geschoren en kon men de boodschap dus lezen. Bij vele volkeren gaat ta toeëren samen met cultuur. In Japan laten de Samoerai zwaardvechters zich een heel vest met korte mouwen ta toeëren met zeer fraaie lijnen en voorstellingen van onder andere karpers die „moed" symboliseren. Op de Samoa- eilanden wordt de knaap een man en krijgt een brede cein tuur om zijn middel geta toeëerd, uitgevoerd in speci fieke figuren en lijnen. In Afrika „kerft" men bij sommige stammen, d.w.z. men snijdt de huid open en brengt er kleurstof in aan. In de Wes terse wereld kent men deze gewoontes niet en is men zeker niet bekend met de aparte fi guren die kenmerkend zijn voor een bepaalde streek of volk. De ontdekkingsreiziger Marco Polo heeft de Westerse wereld bekend gemaakt met deze kenmerkende gewoontes en speciale motieven. Cor Vlek begon zijn profes sie als tattoo-artist toen hij vanuit Canada in Vlissingen kwam wonen. Het vak heeft hij geleerd van Bruce Bodkin in Montreal. Vroeger was hij zeeman en altijd al gefasci neerd door tatoeages. Hij voer ook op cruiseschepen en zo doende zwierf hij over de hele wereld en had een maat in zijn hut die was getatoeëerd. „Al tijd tijdens het scheren moest ik kijken naar dat ding op z'n arm. Hij had het laten doen in New York in bar Elise. Ga maar een keer mee, zei hij op een keer en het viel me op dat iedereen in die bar getatoeëerd was. Ik was ook een schijte broek en vond het maar eng. Later stopte ik met varen en ging apparatuur aanschaffen bij een fabriek in Amerika. In Amerika is dit Big Business. Ik werd geholpen bij de aan kopen van mijn apparatuur door Bruce Bodkin. Het klikte behoorlijk tussen ons en van hem heb ik dan ook het vak geleerd. Ik begon bij hem de vloeren schoon te maken, de kleenex aan te geven en de te lefoon aan te pakken, maar aan het eind van het liedje zat hij aan de telefoon en ik met de apparatuur in mijn handen. Had veel naar hem zitten kij ken en op een gegeven mo ment kun je dan de handelin gen dromen. Toch is het dan wel even anders als je de ma chine in je hand krijgt, het is ook een kwestie van durven. De eerste keer had ik het ge luk dat ik kon gaan inkleuren. De nacht die hieraan vooraf ging hadden we tot vier uur zitten bomen over het feit dat ik het toch ook een keer moest gaan doen en het meest ideaal zou dan zijn om iets te kunnen gaan inkleuren. We hadden mazzel want de volgende dag stond er iemand op de stoep met al een tatoeage en vroeg of die ingekleurd kon worden. Die vuurproef doorstond ik prima. Ik werk met een sjabloon dat ik op de huid leg, zodat de tatoeëermachine en een vaste hand de rest kan doen. Fouten heb ik nooit gemaakt, dat kun je ook niet maken, zorg er ook voor dat ik optimaal fit ben als ik werk. Er bestaan nog veel misver standen omtrent tatoeages, vroeger had je toch een be paald publiek dat zich liet ta toeëren en sommigen vinden het zelf vies. Tegenwoordig is het toch wel wat anders, veel mensen vinden het gewoon mooi om een versiering te la ten aanbrengen door de elek trische tatoeëermachine. De mooiste tatoeages worden te genwoordig aangebracht met veel dunne lijnen en schaduw. Naam-tatoeages zijn binnen een minuut gebeurd, maar een gemiddelde tatoeage duurt toch wel een paar uur. Inmid dels heb ik mijn eigen stijl ontwikkeld, zoals de „Swin gers". Een tatoeage moet een ver siering zijn. In de Scandinavi sche landen en binnen Europa moet het meestal een leeuw of een roos zijn. In Japan, de Fili- pijnen en in Amerika brengen mensen veel meer versierin gen op hun lichaam aan. Een Karei Appel bijvoorbeeld zou zich ook uitstekend lenen, veel mensen vinden dat nog maar niets hen hebben liever iets concreets zoals een zeilschip of een draak. Ook maak ik ont werpen op bestelling en alles is eenmalig, zodat niemand anders met een zelfde versie ring loopt, dat vindt niemand leuk. De plaats waar geta toeëerd wordt is voor iedereen anders, maar in principe ta toeëer ik niet op handen en op het gezicht. Het komt wel eens voor dat ik iets uit iemands hoofd moet praten, jongens van een jaar of twintig lopen soms met vreemde ideeën rond en moet ze dan wel eens op het feit wijzen, straks ben je ge trouwd en dan heb je er spijt van. Ik heb het meer gehoord, vroeger stond ik erachter en later dacht ik, het is fout ge weest. Ook krijg ik regelmatig mensen bij me die aan zichzelf hebben geprutst of bij ama teurs zijn geweest. Er moet dan vaak „gecoverd" worden en dat is duur. Ook kan door huidtransplantatie een ta toeage weggehaald worden. Een tatoeëermachine bevat een, drie of meerdere naalden. De naald gaat snel heen en weer, het is een kruising tus sen een naaimachine en een vulpen. Mensen die hier ko men of me bellen, lopen vaak al jaren met een bepaald idee rond. Bij 90 procent van de mensen bestaat een hoge drempel en plotseling staan ze voor je en willen dan ook vaak meteen getatoeëerd worden. Vertel ik ze dan dat ze pas over twee dagen kunnen ko men, dan zie ik ze vaak niet meer. Van een geheimzinnig sfeertje moet ik het niet heb ben, mensen die komen vraag ik ook goed gezond en niet on der invloed van wat dan ook te zijn. Ze mogen 1 persoon mee brengen, want ik heb geen zin om met grapjassen om me heen te werken of met mensen die half in de lorum zijn. Wan neer je dit vak wilt gaan beoe fenen moet je echt ontdekt worden door een full-prof-ar- MIDDELBURG - Initiatiefgroep Openbaar Werk van de Anthroposofische Vereniging in Zeeland verzorgt op 9 en 10 maart een studieweekend in het gebouw van de vrije school. Het onderwerp is: „Wat is kunst". Er zijn maar weing vragen die tot zulke verhitte discus sies kunnen leiden als de vraag: „Wat is kunst?" Zij verdeelt al snel de „kunstlief hebbers" in twee kampen: de liefhebbers van de oude mees ters en zij die zweren bij 'de modernen. Naast deze is er dan nog een zeer grote groep die roept: „Onzin, niets voor mij Niet alleen tot deze laatste groep richt zich dit weekeinde, maar ook tot diegenen die zich beroepshalve of uit interesse nauw met de kunst hebben verbonden. Hoe kan een brug geslagen worden tussen de klassiekers en het heden Wat kan uit de ontwikkeling vanaf 1250 tot nu treden Wat verbergt zich achter deze ont wikkeling, en is daardoor de moderne kunst beter te begrij pen Het weekeinde poogt geen definitief antwoord te geven op de raadselvraag die de kunst ons voorlegt. Het wil echter proberen denk-, bele- vings- en onderzoeksaanzet ten te geven, die ons een blik gunnen in de wereld die achter de kunst verborgen is. Deelname aan het week einde kost dertig gulden. In formatie: 01180-37019. tist, die je wil inwijden in de Tattoogeheimen, want scholen zijn hier niet voor. Tatoeëren doet pijn. Pijn is een overmatige inbreuk op de zenuwen. Na vijftien minuten is men er bij het tatoeëren aan gewend, men kan het dan 3 uur ondergaan. De tatoeëer machine gaat elektrisch aan gedreven met de pijn van een injectienaald 2 milimeter in de huid. In 3 minuten is er vijf tien centimeter aan lijnen. Bij het tatoeëren komt bijna geen bloed tevoorschijn, de injectie naald is zo dun en gaat zo snel, dat de huid direct dicht schroeit. Het zogenaamde inkleuren gaat langzamer en is pijnloos, de machines komen uit de chirurgische appara- tuurindustrie. De kleuren worden gewonnen uit de na tuur". Cor gaat erg prat op de hygiëne in zijn vak en desin fecteert regelmatig. Naalden gebruikt hij ook maar een keer. Hij informeert ook over de nabehandeling; door er twee weken af te blijven en niet te krabben wordt het eindresultaat optimaal. In de Griekse mythologie is een verhaal bekend van een jongeling, die Narcis heette. Op een dag zag hij zijn spie gelbeeld in een vijver en werd verliefd op zichzelf. Volgens Cor heeft iedereen dit een beetje in zich en daarom noemt hij zijn studio „Narcis Tattoo". VLISSINGEN - Op zater dag 10 maart wordt in de Zee vaartschool sporthal aan de Van Hogendorpweg het 2e V.O.C. Knipping zaalvoetbal toernooi gehouden. De poulewedstrijden begin nen om 09.00 uur en eindigen om 16.00 uur. De finales zullen beginnen om 16.00 uur en ein digen om 17.45 uur. In poule 1 spelen de volgende ploegen: Delphi, Sicon, H. Verkaik, Si- nar '75, F.C. Laurens. In poule 2 spelen: V.O.C. Knipping, La- tosse Boys, S.S.V.W., Brasil, L.L.S. De scheidsrechters zijn de heer Bos, de heer Schot, de heer Izeboud en de heer Ten Hoopen. MIDDELBURG - Op zon dagmiddag 11 maart houdt de werkgroep Feministische Theologie Walcheren in het kader van de Oecumenische Diensten een bijzondere vrou wenviering, waarbij vrouwen en mannen welkom zijn. nale vrouwendag. De theologes Irmgard Busch en Lieve Troch verlenen hun medewerking aan deze vie ring, die „Lief en leed van vrouwen wereldwijd" als on derwerp heeft. Vrouwen her inneren en vertellen hun eigen verhaal, dwars door de ge schiedenis heen. Zij zoeken naar eigen woorden en beel den om dat wat vergeten en verdwenen is weer zichtbaar en benoembaar te maken. Deze viering vindt plaats De viering begint om 16.30 naar aanleiding van de op 8 uur in de Hofpleinkerk aan maart te houden internatio- het Hofplein. VLISSINGEN - Sinds de cember ligt in de vitrine van verfhandel Rodts aan de Coosje Buskenstraat kunst in plaats van verf en behang. Een opmerkelijk initiatief dat ze ker navolging verdient. Het gaat hier om kunstwer ken van Eric Brandts uit Vlis singen. Op het moment ligt er een berg van gespoten, fluori- serende kunststof in de vitri ne. Er zit geen diepgravende filosofie achter, het gaat Brandts vooral om de ver vreemding van het materiaal. Verder heeft het te maken met 'verwijzen'. Brandts werkt erg veel met pijlen, de symboliek van richting aangeven en ideeen hebben. Binnenkort start Brandts met een uniek nieuw pijlenproject. De schoorstenen van de voorma lige PZEM centrale gaat hij beklimmen om er vervolgens lijnen te spannen waaraan dan weer een pijl komt te han gen. Het is Brandts' bedoeling om in een bepaalde periode zo veel mogelijk kunst aan het publiek te laten zien. Kunst die te maken heeft met licht en speciale verven. Speciale verven die dan weer geleverd worden door Gerard Rodts van 'de Verf- bron' uit de Walstraat. Vol gens beiden is het een gezond principe om te laten zien wat er allemaal mogelijk is. Rodts voegt er nog aan toe dat "alle hulp van de midden stand meegenomen is om de cultuur die hier leeft een beetje dichter bij de mensen te brengen. De kunst verdient dit. Daarom vind ik het een leuk gebaar om mijn reclame vitrine tijdelijk beschikbaar te stellen aan een plaatselijke kunstenaar". v.. Het kunstwerk van Eric Brandts in de vitrine van Gerard RodtS. - FOTO HARRY DE LANGE

Scheldebode | 1990 | | pagina 9