tuinplan*®" sagged EuROPflTuin 'n grenzeloos goed tuincentrum l pot- <i> f EuropaTuin ltuin-@.f EuropaTuin fgrondj potgrond j grond I tuingrond grond EuropaTuin tuingrond 27* 675 sinul 'Als het water je lief is' Storm centraal bij Delta Expo SNOEKS^ HEüS^iM SD6CI3di flïBiHBfcl Zeer geschikt om de tuin tuin-Ci tuin WlEuropaTuin compost I compost ZEELAND Italiaanse komieken a la Mini en Maxi brengen hoogtepunten Nederlandse Kinderjury ROC-installatietechniek reikt diploma's uit I Wandelen door de Abdij 'n Snoekje: Kleine moeite, grote resultaten. V*en ook! I De crocus als trekpleister Hiswa 90 sfeervolle presentatie en veel informatie Schelde International Voormalige politiekapel blaast op hoog niveau M gchf1' RENESSE EuropaTuin Braber. Laöne 20. Tel: 01116-1820 s SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 MAART 1990 306 Attractief Rooskleurig ^Topa^"at-'^a,tii<,gra,,S- iBTV'l!! KB I r te egaliseren. Bevat genoeg voeding voor 6 weken en u hoeft minder vaak te verpotten. 40 liter mm van 8.95 voor MT U W 6?5 Zeer geschikt om de tuin te egaliseren, de border op te hogen etc.' Zak a 33 liter voor Bodemverbeterend middel, S rijk aan organische stoffen. S 40 liter van 8.25 voor Vlinder op bezoek bij de crocus. OOSTKAPELLE - Er zullen wel niet veel tuinen zijn, waar de crocus ontbreekt. Dat laat zich begrijpen, want de knol letjes (géén bollen) kosten wei nig en gaan lang mee. Hebben we ze eenmaal goed aan de groei, dan laten ze ons maar zelden in de steek. Wel levert een crocus erg kwetsbare bloe men op. De plant behoort tot de lissenfamilie, al zou je dat op het oog niet zeggen. De gele lissen in de vijver of plaatse lijk langs de slootkanten zien er heel anders uit. Om van de ivitte en paarse irissen maar te zwijgen. Een botanicus let ech ter op heel andere zaken zoals de bouw van de bloem en de daaruit ontstane vruchten dan op oppervlakkige uiterlijke zaken. De crocus komt in onze stre ken niet in het wild voor. Wel in het Alpengebied. Ze is hier als sierplant naar toe gebracht. Laten we daar maar dankbaar voor zijn, want het is een echte lentebode, die niet alleen fraai bloeit, maar bovenal een trek pleister voor diverse levende organismen genoemd mag worden. Neen, ik denk daarbij niet aan de mussen, al zou je daar best een boom over kun nen zetten. Deze grappige vo gels brengen menige tuinlief- hebber tot wanhoop, omdat ze het doorlopend op de bloemen hebben voorzien. Hoewel het met name de gele crocussen zijn, die het mikpunt vormen blijven ook andere niet buiten schot. Ze pikken vooral de meeldraden uit de bloem. Dat wekt misschien enige verba zing, maar is goed te begrijpen. Zodra de hoeveelheid licht per dag toeneemt gaan de ge slachtsorganen bij de vogels zich ontwikkelen. Aan hun ge drag is dat dikwijls goed te zien. Voor de groei hiervan is eiuntrijkvoedsel nodig. En wat is er dan beter dan stuifmeel? Of de dieren het van elkaar afgekeken hebben weet ik niet, maar bijen struinen ook alle crocussen af. Gelukkig laten ze de bloemen wel intact. Ze ver zamelen alleen het stuifmeel in m m m wm M n dikKe, oranje klompjes aan hun achterpoten. Bekijk zo'n rondscharrelende bij maar eens, wanneer die in uw cro cussen bezig is. Alleen daar voor zou je al een aantal in je tuin planten. De bijen voeren hun eerste broed met het eiwit rijke voedsel. Hoe meer stuif meel in het voorjaar binnen komt, des te krachtiger zal het volk zich ontwikkelen Wij, consumptief ingestelde men sen, denken al gauw, dat de nijvere diertjes op zoek zijn naar dat wat lekker zoet is, de nectar. Daarna bestaat in deze tijd van het jaar veel minder behoefte. Dat ligt anders bij de vlin ders. Hoewel nog vroeg in het voorjaar zien toe zo af en toe toch al een uit de winterslaap ontivaakte kleine vos op de crocussen vliegen. Met de lange roltong zoekt hij onder in de bloem naar de nectar, die daar door kleine kliertjes, de necta- riën, wordt afgescheiden. Of het de fraaie kleur van de bloe men is, dan wel de zoete geur, die de vlinder aantrekt laat zich alleen maar raden. Ge kleurde oppervlakken trekken zeker de aandacht, maar het reukvermogen, dat in de knop pen van de sprieten zetelt, is enorm ontwikkeld. Interessant detail in dit verband is, dat bijen en hommels nauivelijks bij het zoete vocht kunnen ko men vanwege de nauwe toe gangsbuis en hun korte tong. Dat ook in het verleden cro cussen de aandacht van de mens trokken blijkt uit een mededeling in de 'Levende Na tuur' van 1902, waarin medede ling gedaan tverd van het voorkomen -van wilde crocus sen nabij Oostkapelle. Maar of dat echte wilde waren waag ik toch te betwijfelen. Wie weet daar meer van? GOES - Alle jeugdige be zoekers van de openbare bi bliotheek vanaf 6 tot 16 jaar kunnen deel uitmaken van de Nederlandse Kinderjury. Ieder jaar worden de Gou den- of Zilveren Griffels uit gereikt voor de beste kinder en jeugdboeken. Tot 31 mei kan het formulier met de favoriete 'top vijf' in gestuurd worden. GOES - Nog een paar weken en de watersportliefhebbers varen weer op de vele wateren die ons land rijk is. Het nieuwe watersportseizoen start met de HISWA 90, waar alle soorten watersportartike len te zien zijn. Het jacht van ieders dromen, maar ook het kleinste roeibootje is op deze tentoonstelling voor waterre creatie te vinden. De HISWA 90 wordt gehouden van vrij dag 9 tot en met zondag 18 maart in het RAI Tentoonstel lingscentrum in Amsterdam met als thema ..Als het water je lief is". Deze vijfendertigste editie heeft voor ieder wat wils. In het midden van de tentoon stelling staat een heuse stei ger, waaraan prachtige jach ten liggen afgemeerd. Daar omheen zijn toebehoren als navigatie-apparatuur, onder houdsmiddelen en motoren te vinden. Natuurlijk zijn ook sport-, roei-, opblaas- en open zeilboten ruim vertegenwoor digd. Op HISWA 90 kan men echter meer dan alleen produkten be kijken. In het navigatiepavil- joen worden iedere dag pre sentaties gegeven. In het de monstratiebassin van de op blaasboten en reddingsvlotten staat het thema veilig voorop. In het houtpaviljoen kan men twee houtbeeldhouwers in ac tie zien. En surfliefhebbers kunnen hun vaardigheden testen op de surfsimulator in het „Surfparadise". Tevens vindt hier een wervelende mo deshow plaats. Wie liever een boot huurt, kan alle informatie over charters krijgen in de Amstelhal. Ook watersporters die (beter) wil len leren varen, kunnen hier terecht bij één van de twintig vaarscholen. Plezier en veilig heid op het water hebben im mers alles te maken met vaar digheden en kennis om een vaartuig te besturen. Gezellig winkelen kan men in „The Sailor Shop", terwijl na afloop een afzakkertje gedronken kan worden in het HISWA-ca- fé „Ome Ko" uit Muiden. Als verkoopcijfers in de wa tersportbranche een indicatie geven voor het succes van de HISWA, zijn de vooruitzichten rooskleurig. De waterrecreatie verheugt zich, mede door de mooie zomer van vorig jaar, in een toenemende belangstel ling. Steeds meer mensen hu ren een zeil- of motorboot bij een professioneel jachtver- huurbedrijf; jachthavens breiden het aantal ligplaatsen uit. Ook de overheid draagt haar steentje bij door de toe gankelijkheid van vaarroutes te verbeteren. HISWA 90 wordt gehouden in een bijzonder watersportjaar. Over enkele maanden zal SAIL van start gaan. Zeer grote zeilschepen, zogenaamde windjammers, zullen vanuit alle windrichtingen koers zet ten naar de Amsterdamse ha ven. Bovendien viert het Ko ninklijk Nederlands Water sport Verbond haar honderd jarig bestaan. Het KNWV werd in 1890 opgericht met als doel het organiseren van wed strijden en het vaststellen van wedstrijdreglementen. Nu, een eeuw later, is er wel wat ver anderd. Het KNWV behartigt inmiddels de belangen van iedere watersporter, bijvoor beeld met opleidingen, zoals te zien is in een speciale presen tatie op HISWA 90. Toegangsprijs Toegang tot de HISWA 90 be- draag 15.- per persoon. Kin deren van 4 tot 12 jaar en hou ders van een Pas 65 betalen 7.50 per persoon. De tentoon stelling is van vrijdag 9 tot en met zondag 18 maart dagelijks geopend van tien uur 's mor gens tot zes uur 's avonds. Donderdag 15 en vrijdag 16 maart is de HISWA 90 ge opend van tien uur 's ochtends tot tien uur in de avond. Bereikbaar De HISWA 90 is eenvoudig te bereiken per trein. De RAI ligt op circa 7 minuten looptijd van NS Station RAI. Vanaf het Amstelstation rijden bussen (nr. 8, 15 en 173) en vanaf het Centraal station gaat tramlijn 4 naar de RAI. Treinreizigers kunnen bovendien gebruik maken van de voordelige Trein-/Toegangsregeling. Automobilisten worden vanaf de snelwegen bij de RAI naar parkeerterreinen in de omge ving verwezen. Vandaar bren gen gratis pendelbussen de be zoekers naar de RAI. GOES - De Regionale Oplei- dings Commissie (ROC) reikte onlangs dipioma.s uit aan de Installatie Monteurs Primair. 8Geslaagden, introducé's, werkgevers en docenten wer den allereerst toegesproken door de heer H. van de Vinne, directeur van de streekschool 'Groot Stelle'. Namens de ROC benadrukte de her A. van der Grift de goede samenwerking tussen de installatiebedrijven en Groot Stelle. Ook haalde hij de activiteiten van zijn com missie aan, zoals het mede or ganiseren van een open dag, het geven van informatie avonden en het feit dat de Grundfos bus naar Goes kwam. Docent J.C.F. Goedmondt reikte de diploma's uit aan de PBVE-cursisten (Primair Be roepsgerichte Volwassenen Educatie). Dit waren werklo zen, die twee dagen scholing kregen en drie dagen stage lie pen gedurende twee jaar. Docent J. Katsman van 'Groot Stelle' reikte de diplo ma's uit aan zijn cursister^, die werkten vier dagen en kwa men één dag per week naar school. Na afloop was er een gezellig samenzijn met een drankje en een hapje. De geslaagden voor Instala- tie Monteur Primair zijn: J.W. Bartels, Vlisisngen; L.J. van Belzen, Arnemuiden; H. Bloks, Oost-Souburg; E. Buezijnski, Vlissingen; H. Camfens, Acht huizen; T.J. Croonenburg, Vlissingen; C.J. Evertse, Haamstede; F.H.D. Hille- brand, Ellemeet, A.W.F. Ja- cobsen, Westkapelle, A.A. Job- se, Middelburg, R.C. Moelij ker, Heinkenszand; W.M. Snoek, Goes; A.A.M. den Toonder, Ovezande; D.J. van de Velde, Yerseke; M.M.H. Weezepoel, Oost-Souburg; N. Zandee, Kloetinge. Geslaagde voor 2e monteur M. Looise, Gapinge. GOES - In het Tennis- en Sportcentrum Schelde Inter national worden op vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 maart de Bevelandse Dubbel- kampioenschappen 1990 ge houden. Westrijdleider is Leen Breure. Er wordt gespeeld: heren-, dames- en gemengddubbel in de onderdelen B/Cl, C2 alle leeftijden, Dl, en D2 17+ gebo ren in 1972 of eerder. De inde ling zal volgens de speelsterk- telijst van 1990 gebeuren. Om deel te nemen moeten de spe lers op de Bevelanden wonen of lid zijn van een tennisclub in dit gebied. Het inschrijfgeld bedraagt 15,- per persoon per onder deel. Er wordt gespeeld van 8.00 tot 24.00 uur. Inschrijven kan tot 16 maart bij Tennis- en Sportcentrum 'Schele International', Verrijn Stuartweg 18, 4462 Goes, tele foon 01100-27421. Carlo en Alberto zijn komieken van het subtiele soort. MIDDELBURG - Het we reldberoemde Italiaanse duo I Colombaioni komt na twee jaar weer in ons land met het programma Highlights. Deze meesters van de Commedia dell'Arte zullen, zoals de titel al sterk doet vermoeden, hoog tepunten uit hun zo succes volle carrière brengen. Num mers die niet stuk zijn te krij gen en die het publiek telkens weer doen schateren. Of ze nu in China, Canada, Afrika of in Nederland optre den, Carlo en Alberto brengen een repertoire dat over de ge hele wereld zijn uitwerking nooit mist: mensen laten la chen om hun eigenaardighe den. In Middelburg doen ze dat op donderdag 8 maart in de Schouwburg aan het Molen water. Om 20.00 uur. MIDDELBURG - Het Am sterdam Wind Orchestra (voorheen de Amsterdamse Politiekapel) geeft dinsdag 13 maart een uitvoering in de Concertzaal aan de Singel straat. In maart 1989 werd een pro fessioneel symfonisch blaasor- kest opgericht. Het is een har monie-orkest dat onder lei ding staat van dirigent Heinz Friesen. Rond een kern oud leden van de Amsterdamse Politie Kapel groepeerde zich een aantal jonge musici en studenten afkomstig van de conservatoria van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Met zijn omvang van 50 mu sici is het een volwaardig har monie-orkest, dat zeer trans parant van klank is en toch beschikt over alle dynamische en kleuringsmogelijkheden. Het AWO wil de muziek voor harmonie-orkest op zeer hoog niveau spelen en voor een zo breed mogelijk publiek toegankelijk maken, maar ook bijdragen aan het uitbreiden van het repertoire. Daarom worden concertprogramma's altijd samengesteld volgens de formule: bekend en geliefd re pertoire gecombineerd met nog te ontdekken muziek, zo wel oorspronkelijke werken als arrangementen. De aanvang is 20.00 uur. SS Op de Delta Expo, op het eiland Neeltje Jans, wordt op 't moment extra aandacht be steed aan storm en stormvloe den. Sinds de eind januari storm van 1990 die ons, en de ons om ringende landen, teisterde, is er bij vele Nederlanders een enorme informatiebehoefte over de fenomenen wind en getij. De recentelijke eind fe bruari- begin maart stormen en hoogwaters hebben deze behoefte verder aangewak kerd. Direct na de januaristorm is Delta Expo ingesprongen op deze informatiebehoefte door korte inleidingen te verzorgen over de actuele gebeurtenis sen. De inleidingen worden ge houden door voorlichters van Delta Expo en vinden als 'ex tra' plaats tijdens een bezoek aan de waterbouwtentoonstel- ling op het kunstmatige eiland Neeltje Jans. Tijdens de inleidingen wordt met name aandacht be steed aan het ontstaan van ge tij, meteorologische effecten als windinvloeden, het optre den van springvloeden en de mogelijke gevolgen voor het laaggelegen deel van Neder land. Tevens worden de ac-, tuele hoge waterstanden ver geleken met de rampzalige waterstand van 1953 en de herhalingskans. Delta Expo, op het eiland Neeltje Jans, is geopend van woensdag t/m zondag van 10.00-17.00 uur. Voor meer in formatie over de waterbou- wexpositie en de inleidingen 01115-2702. MIDDELBURG - De VVV gaat vanaf 1 mei weer van start met de rondleidingen door de Abdij van Middelburg. Deelnemers aan een rond wandeling door de Abdij zien o.a. de schitterende klooster gang, de Kapittelzaal ('verga derzaal' van het klooster), de Abdijkerken, het grafmonu ment van de Zeeuwse admira len Johan en Cornelis Evert- sen. Ook de Statenzaal wordt bezocht ooit de eetzaal en ook nog kanonnengieter ij. Niet vergeten wordt het crypt, een indrukwekkende kelderruim te. In het Zeeuws Museum ligt een stuk geschiedenis van Zeeland. Er is een verzameling Romeinse en Middeleeuwse vondsten; de 'Zeeuwse godin' Nehalennia, afgebeeld op al taarstenen; zeer bezienswaar dig zijn verzamelingen van Zeeuwse klederdrachten, por selein, archeologie en oude munten. Het Zeeuws Museum schenkt ook aandacht aan he dendaagse kunst. En dat alle maal voor vijf gulden. De kaartverkoop (tevens verzamelpunt) vindt plaats bij de ingang van het informatie centrum van de provincie Zee land, Abdij 9. BETALING Door middel van het invullen van onderstaande bon kunt u „Snoekjes" zonder slagregel en met een niet strikt zakelijk karakter opgeven. De tekst kunt u invullen op onderstaande bon waarbij u voor elke letter, leesteken of spatie één vakje moet gebruiken. Het eerste woord van de advertentie wordt in een groter lettertype gezet zodat u het best de advertentie met het onderwerp kunt beginnen. Na invulling kunt u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat u moet betalen. Voor toezending van brieven onder nummer dient u 4,- extra te betalen. Als contante betaling kunt u een betaalcheque, eurocheque of een girobetaalkaart (dus géén giro- of bankoverschrijving) insturen. De bon dient u te zenden aan of af te geven bij De Scheldebode, Torenstraat 5, 4381 ET Vlissingen. U kunt de bon ook afgeven bij: Boekhandel Loek, Nieuwe Brug 19, Middelburg Afsluittijden: Torenstraat Vlissingen, maandag 16.00 uur. Overige aanleveradressen, zaterdag 17.00 uur. Let op: Na ieder woord of cijfer één vakje overslaan. Voor iedere punt of komma één vakje gebruiken. BON (s.v.p. in blokletters invullen) Prijs incl. 6% BTW j.-f 4.48 5.98 7.47 8.97 10.46 11.96 13.45 14.95 Rubriek: Naam: Plaatsingsdatum: Adres: Telefoon:Postcode: Woonplaats: f

Scheldebode | 1990 | | pagina 6