Aantal Zeeuwen nam iets toe HE SCHELDEBODE het weten waard HE SCHELDEBODE Leo Joosse heropent tweewielerspeciaalzaak Feike Boschma speelt poppentheatersolo BUROVOOR RECHTSHULP Parfumerie Douglas opent nieuw filiaal in Middelburg De Nationale Ombudsman SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 JANUAR11990 ZEEUWEN VRUCHTBAARDER DAN GEMIDDELDE NEDERLANDER Nationaliteiten Een terugblik /Cv/iïutiiii A HUISARTSEN KRUISVER. TANDARTSEN APOTHEEK DIERENARTSEN DIVERSEN KERKDIENSTEN Week 16 Aktie zuinig stoken Tabel voor de week van 22-01- 1990 t/m 28-01-1990 305 Op 1 januari 1989 telde Zee land 355.585 inwoners. In 1988 is het aantal inwoners toege nomen met 84. Er zijn 821 mensen meer geboren dan ge storven en 737 mensen meer uit Zeeland vertrokken dan er komen wonen. Dit staat in het rapport 'Bevolkingsprognoses Zeeland 1988' van de Provin ciale Planologische Dienst. Het gemiddeld vruchtbaar heidscijfer voor Zeeland blijkt hoger te liggen dan dat voor Nederland: in 1988 was het ge middeld aantal kinderen per vrouw in Nederland 1,55, in Zeeland 1,70. De vruchtbaar heidscijfers in Zeeuwsch- Vlaanderen liggen daarente gen erg laag, in sommige ge meenten zelfs ver onder het landelijk gemiddelde. Voor de toekomst wordt de verhouding van het vruchtbaarheidscijfer tussen Zeeland en Nederland constant verondersteld. Het zelfde geldt voor de verhou ding van de levensverwach ting in Zeeland en Nederland. In Zeeland is de levensver wachting hoger dan in Neder land in totaal. Regionaal bestaan er ver schillen in de bevolkingsont wikkeling. Alleen in Zuid-Be veland en Schouwen-Duive- land (behalve in 1986 als ge volg van de afloop van de Del tawerken) is er in de afgelopen jaren steeds sprake geweest van een toenemende bevol king. In negatieve zin springt Zeeuwsch-Vlaanderen eruit. In deze regio loopt het inwo nertal als gevolg van vergrij zing en vertrekoverschotten duidelijk terug. Op Walcheren loopt het inwonertal terug als Het vruchtbaarheidscijfer ligt in Zeeland iets boven het gemiddelde. - FOTO HARRY DE LANGE gevolg van vertrekoverschot ten. Het aantal inwoners op Noord-Beveland en Tholen/ Sint Philipsland neemt de laatste jaren iets af. Ook de toekomst laat een verschillend beeld zien. De oorzaken kun nen zowel in de natuurlijke aanwas als in de migratie zijn gelegen. Schouwen-Duiveland en de Bevelanden kunnen in beide varianten een bevol kingstoename verwachten. Behalve de natuurlijke groei draagt in de Bevelanden ook het vestigingsoverschot hier toe bij. In de andere regio's zijn er juist vertrekoverschot ten. In Zeeland wonen ruim 11.500 personen met een bui tenlandse nationaliteit, tesa- men iets meer dan 3 procent van de Zeeuwse bevolking. Landelijk ligt dit percentage iets hoger, namelijk op bijna vier. Bijna de helft van de bui tenlanders in Zeeland is Belg. Daarna volgen op afstand achtereenvolgens de Turken, Marokkanen, Britten en West duitsers. In de afgelopen 150 jaar nam de Zeeuwse bevolking toe van ongeveer 150.000 tot ruim 350.000. Dat lijkt veel, maar vergeleken met de toename van het aantal Nederlandes is de groei in Zeeland beperkt. Door de snellere groei in an dere provincies, is het aandeel van Zeeland in de totale be volking van Nederland allengs kleiner geworden. In ander halve eeuw liep dit terug van ruim vijf procent tot minder dan 2,5 procent nu. Pieken in de bevolkings groei in Zeeland deden zich voor rond de eeuwwisseling, in het begin van de jaren dertig, de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog en gedurende de jaren zeventig. In 1984 en 1986 daalde het inwonertal. Dat is in de geschiedenis van deze provincie eerder gebeurd. Ook in de tweede helft van de jaren twintig van deze eeuw, gedu rende de Tweede Wereldoor log en in 1953 (het jaar van de watersnoodramp) liep het aantal inwoners van Zeeland terug. In de afgelopen twee jaar is er weer sprake van een (bescheiden) toename. Of de bevolking groeit of niet hangt af van - de natuurlijke aanwas (het saldo van geboorte en sterfte) en - de migratie (het saldo van vestiging en vertrek). Het grillige verloop van het migratiesaldo door de jaren heen heeft in hoofdzaak de schommelingen in de bevol kingsontwikkeling van Zee land bepaald. Bovendien drukt het migratiesaldo een steeds groter stempel op de be volkingsontwikkeling omdat de natuurlijke aanwas steeds kleiner wordt. De natuurlijke aanwas loopt al jaren terug. In 1950 werden er nog 3.000 mensen meer geboren dan er stierven; in 1988 was dit gedaald tot iets meer dan 800. Het grillige verloop van het migratiesaldo hangt in de eer ste plaats samen met de grote verschillen van het aantal mensen dat zich in een jaar in Zeeland vestigt. Het vertrek uit Zeeland vertoont van jaar tot jaar minder grote schom melingen. De vertrekoverschotten van de laatste jaren vinden hun oorzaak dan ook niet in het vertrek van veel inwoners, maar in het geringere aantal mensen dat in Zeeland komt wonen. Vestigingsoverschotten zijn tamelijk uniek voor Zeeland. Alleen in 1946 en 1947 en in de periode van 1966 tot en met 1981 vestigden zich meer men sen in Zeeland dan er vertrok ken. De vestigingsoverschot ten in de jaren zeventig han gen onder meer samen met de grote vlucht die de industriali satie in Zeeland in dat tijdvak nam. Vanaf 1982 is er weer sprake van jaarlijkse vertrek overschotten. Per saldo zijn in de laatste honderd jaar ruim 120.000 personen uit Zeeland vertrokken. In de afgelopen jaren waren het vooral jongeren die uit Zeeland vertrokken. Ook de migratie van (jonge) gezinnen laat een vrij groot vertrek- overschot zien, hoewel het verloop door de jaren grillig is. De groep 55- tot en met 64-ja- rigen toont daarentegen een vrij hoog en constant vesti gingsoverschot. In de meest optimistische prognoses werd ooit een inwo nertal van 750.000 voor Zee land in het jaar 2000 voorzien. Dat was in de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening van 1967. In datzelfde jaar werden in de Zeeuwse ontwikkelings- schets in 2000 nog 600.000 in woners voorspeld. Zes jaar la ter kwam het CBS met een ra ming die al flink lager lag, na melijk iets meer dan 400.000 inwoners. In 1978 kwam de PPD weer uit op 450.000 inwo ners in 2000. Door het verdwij nen van de vestigingsover schotten zijn in de afgelopen elf jaar de prognoses steeds verder naar beneden bijge steld. AAGTEKERKE - Op 27 ja nuari verrichtte burgemeester van Putten de openingshande ling voor de geheel ver nieuwde rijwiel- en bromfiet senzaak aan het Dorpsplein 14. Leo Joosse, eigenaar van deze speciaalzaak, begon al op zijn twaalfde aan brommers te sleutelen. Deze hobby groeide uit tot het zelf runnen van een rijwiel- en bromfietsen winkel. Op 11 september werd het oude pand gesloopt tot op de grond, alleen de fundering bleef. Het nieuwe pand werd opgebouwd met oude stenen, in verband met een beschermd dorpsgezicht, en aangepast aan de hedendaagse eisen. Het bedrijfspand is inge richt en geinstalleerd in de stijl van het dealerplan van Gazelle. Gazelle is het hoofd merk en volgens Leo een top per op fietsgebied. De inte rieur-kleuren van Gazelle zijn blauw-wit en sluiten prima aan bij de kleuren gr ijs-wit waar Leo en zijn vrouw voor kozen. Het geheel ziet er keu rig uit en het assortiment fiet sen, brom- en snorfietsen wordt duidelijk gemarkeerd door aanwijzingsborden. Men kan Gazelle dealer worden, indien een bepaald percentage van de verkoop Gazelle be treft. Leo is er trots op en heeft als eerste in Zeeland een com pleet ingerichte winkel in de Gazelle-stijl. Brom- en snorscooters van Benelli staan op de tweede verdieping van het bedrijfs pand. Ook is de complete serie van Puch-maxi, de belangrijkste op bromfietsgebied in de col lectie aanwezig. De duurste bromfiets bij Leo Joosse is de Malaguti, de prijs is 5.990.-. De RST is rechtstreeks uit het race-cir cuit afkomstig. Deze onwijs gave machine heeft een super snelle watergekoelde motor met sportieve 4-versnellings- bank, voetgeschakeld. Twee schijfremmen, de hydrauli sche anti-duik voorvork en een monoshock achtervering. De veiligheid is ook gegaran deerd bij hoge snelheden. De RST is natuurlijk uitgerust met een elektrische starter, gescheiden smering, richting aanwijzers, dubbele koplamp en een volledig uitgevoerde cockpit met toerenteller, checkpanel, kilometerteller, snelheidsmeter, watertempe ratuurmeter, controlelampjes en dashboardverlichting. De Malaguti RST is beperkt le verbaar. Helmen en alle accessoires voor fiets en bromfiets zijn in deze speciaalzaak te koop. Niet alleen voor de aankoop van een rijwiel of bromfiets kan men hier goed terecht, voor de reparaties staan 2 monteurs voor de consument klaar. In verband met deze her nieuwde opening gaan alle overjarige fietsen en brom fietsen voor een speciaal prijsje de deur uit. Het echtpaar Joosse in hun geheel vernieuwde tweewielerzaak. - FOTO HARRY DE LANGE. DE SCHELDEBODE Verschijnt wekelijks gratis huis-aan-huis op Walcheren. 37e jaargang. Oplage: ed. Vlissingen 23.800 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Oplage: ed. Middelburg 22.600 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Veere. Kantoor: Torenstraat 5, 4381 ET Vlissingen tel. 01184-19910 Openingstijden kantoor: 08.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Advertentie-exploitatie: J. van Emden Jos Rentmeester Redacteur: Johanna Brouwer Correspondenten: Ronald Hagen Hannie Wijnen tel. privé 01184-60369 tel. privé 01195-379 tel. privé 01182-2295 tel. privé 01184-67954 tel. privé 01184-18676 MIDDELBURG - Iedere zichzelf respecterende stad heeft er minstens één soms zelfs meer. Sinds kort is dat ook in Middelburg het geval. We hebben het over het pas geopende filiaal van parfume rie Douglas. Een winkel waar werkelijk het neusje van de zalm te vinden is op cosmeti- cagebied. Op 13 januari werd aan de Lange Delft 5 een winkel vol geuren en kleuren geopend: parfumerie Douglas. Een naam die staat voor een keten van toonaangevende parfu meriezaken met vestigingen in verschillende Europese lan den. In Nederland is Douglas in alle grote steden te vinden met een filiaal waar ruim veertig internationale topmer ken worden verkocht. Van Chanel tot Shiseido, van Ara mis tot Zino Davidoff. En na tuurlijk zijn de allerlaatste nieuwtjes op cosmeticagebied bij Douglas als eerste te vin den. Zo'n speciaalzaak als Douglas vraagt om goed opge leid personeel. Mensen die klanten advies kunnen geven bij de keus van bijvoorbeeld M S) I Het nieuwe filiaal van Douglas aan de Lange Delft 51. - FOTO: HARRY DE LANGE verzorgende produkten. Maar net zo goed deskundig zijn op het gebied van parfums, zowel voor vrouwen als mannen. Immers, het aantal merken en kwaliteiten is enorm en groeit nog elke dag. De goed opge leide specialistes van Douglas zorgen ervoor dat de klant niet met het lichtvoetige L'Air du Temps naar huis gaat als zij eigenlijk meer voelt voor het zoetere Opium, om maar eens wat te noemen. Ook op het gebied van ver zorgende en verfraaiende pro dukten weten deze specialistes waar ze over praten. Want be halve een eigen opleiding van Douglas volgen ze ook regel matig cursussen bij de ver schillende cosmeticahuizen zelf. Opdat ze de klanten zo goed mogelijk van dienst kun nen zijn bij het maken vna hun keus. Jaarlijks worden daartoe vele jonge mensen met een voltooide schoolopleiding aangenomen. Uiterlijk is geen enkele Douglaswinkel gelijk aan een andere. Dat komt voorname lijk omdat de gevel door archi tecten altijd wordt aangepast aan de panden die in de bin nenstad voorkomen. Ze har moniëren met het straatbeeld van de buurt waarin het fi liaal staat. Daarbij worden de modernste ontwikkelingen op architectonisch gebied ge volgd. Ook het interieur is natuur lijk van winkel tot winkel an ders, alleen al door de ver schillende afmetingen. VLISSINGEN - In het Vest zaktheater komt Feike Boschma met zijn poppen theatersolo „A romance in many dimensions". Vrijdag 2 februari om 20.30 uur. Feike Boschma maakte zijn debuut als poppenspeler kort na de Tweede Wereldoorlog. De stijl die hij heeft ontwik keld verschilt fundamenteel van die van collega's. In plaats van uit te gaan van het ver haal richt hij zich op de pop, die dank zij de bewegingen van de poppenspeler tot leven komt. De karakteristieke be wegingen van het stuk worden als eerste bepaald. Deze wor den daarna zichtbaar gemaakt met behulp van lappen, die hierdoor hun uiterlijke ken merken verliezen. De vorm is eenvoudig maar verfijnd en de kleur is van vitaal belang. A romance in many dimen sions is een portret van een poppenspeler die zich vergist. In het begin, de scènes van de wolken en de zee, is hij heer en meester: hij kan zijn poppen alle menselijke gevoelens la ten spelen die hij maar wil; zij blijven echter poppen. In een moment van inspiratie creëert hij een figuur waarvan hij geen afstand kan nemen, spe lenderwijs verliest hij zich in deze merkwaardige relatie. Feike Boschma. Vorige week kwam Kees bij mij op het spreekuur met een vraag over de Nationale Ombudsman. Kees had bij de gemeente waarin hij woont een bouwvergunning aange vraagd. Deze was geweigerd en daar was hij het niet mee eens. Omdat Kees zich onrechtvaardigd behandeld voelde door het bestuur van de gemeente, wilde hij een klacht in dienen bij de Nationale Ombudsman. Hij had daar eens iets van gezien op t.v. en het leek hem raadzaam zijn pro bleem aan de Ombudsman voor te leggen. Helaas moest ik Kees teleurstellen. Met zijn klacht kan hij niet terecht bij de Nationale Ombudsman. Er is namelijk een aparte be roepsprocedure voor een geschil over een bouwvergun ning. In zo'n geval kun je je niet tot de Nationale Ombuds man wenden. Pas als er geen andere instantie is waar je kunt klagen, kun je een beroep op hem doen. Wanneer dat dan wel kan wordt hieronder uiteen gezet. Elke burger heeft het recht de Ombudsman te vragen een onderzoek in te stellen, naar de wijze waarop een or gaan van de (landelijke) overheid zich heeft gedragen. Klachten over ambtenaren die niet bij een rijksoverheids instelling werken, behandelt hij echter niet. Een uitzon dering hierop betreft het klagen over het optreden van de politie. Zowel de rijkspolitie als de gemeentepolitie kun nen door de Ombudsman ter verantwoording geroepen worden. De Nationale Ombudsman mag geen klachten be handelen die gaan over het algemene regeringsbeleid. Ook mag hij geen oordeel geven over de inhoud van wetten. Vindt men bijvoorbeeld de nieuwe belastingwetten fout dan kan men daarmee niet terecht bij de Ombudsman. Hij mag natuurlijk wel nagaan of de overheid een wet in een concreet geval behoorlijk heeft toegepast. Wat onderzoekt de Nationale Ombudsman? Hij gaat na of de overheid be hoorlijk heeft gehandeld. Aan een fatsoenlijke overheid mogen best hoge eisen worden gesteld. Dat doet de Om budsman dan ook regelmatig. Zo mag een overheidsor gaan een burger niet nodeloos laten uxichten op een ant woord. Ook moet de overheid een burger correct en be leefd te woord staan. Bij een beslissing moet duidelijk zijn waarom er zo (en niet anders) is beslist. Hetzelfde geldt voor de politie. Die heeft echter in de wet veel bevoegdhe den gekregen. De politie mag die echter niet zo maar ge bruiken. Er moet een goede reden voor zijn. Ook dient het minst ingrijpende middel het eerst te worden gebruikt. Als de politie iemand betrapt op rijden door rood licht dan mag de politie zo iemand meenemen naar het politie- bureau. Dat staat met zoveel ivoorden in de wet. Normaal is echter dat de politie de zaak afdoet met een bekeuring op straat. De Nationale Ombudsman wil dat de politie in dergelijke normale gevallen volstaat met zo'n bekeuring. Pas als er meer aan de hand is mag de politie de overtreder meenemen naar het bureau. Hoe gaat het indienen van een klacht? De klager zal zijn klacht op papier moeten zetten en deze eerst aan de betreffende instantie sturen. Als er geen of geen bevredigend antivoord komt, kan men kla gen bij de Ombudsman. Hoe die klacht eruit ziet is niet belangrijk. Als maar duidelijk is waarover de klacht gaat en over wie de klacht gaat. De Ombudsman stuurt de klacht vervolgens door naar de instantie, waarover wordt geklaagd. Wanneer deze gereageerd heeft mag de klager commentaar leveren. De klager krijgt daarbij een copie van het hele dossier. Zo ziet hij dan stukken die hij nog niet eerder heeft gezien. Het commentaar van de klager wordt nu door de Ombudsman naar het overheidsorgaan gestuurd. De Nationale Ombudsman gaat daarna de stand punten van beide partijen onderzoeken. Zijn visie over het geheel legt hij vast in een verslag. Dit verslag gaat naar beide partijen. Die mogen daarop hun commentaar geven. Uiteindelijk komt de Ombudsman met een rap port. Daarin geeft hij zijn oordeel over de klacht. Wat kan de klager met zo'n rapport? Regelmatig betaalt de over heid een schadevergoeding. Dat komt veel voor bij terecht ingediende klachten over de politie. Soms levert een rap port veel meer op. Een overheidsorgaan zal zich in de toekomst misschien anders gedragen. Er komt zo het één en ander kijken bij het indienen van een klacht bij de Nationale Ombudsman. Het adres van de Nationale Ombudsman is postbus 29729, 2502 LS Den Haag, telefoon: 070-898989. Wie meer wil toe ten over deze procedure kan daarvoor terecht op een van onze spreekuren. Vlissingen - 3 febr. R.M. Thia- dens, Zuiderbaan 23, tel. 64633, 4 febr. E. Kant, Sabalaan 3, tel. 71017. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30-13.00 en van 17.30- 18.00 uur (zonder afspraak). Huis bezoek aanvragen voor 10.00 uur. Middelburg - 3 febr. F.J. Heeze, J.H. Huijssenstraat 15, tel. 11501, 4 febr. R.R, Lankhorst, Seisweg 29, tel. 13456. Spreekuur voor spoedgevallen (zonder afspraak) 12.30-13.30 en 17.30-18.00 uur. Huisbezoek aan vragen voor 10.00 uur. Souburg, Middelburg-Zuid, Ar nemuiden en Nieuwland - 3 febr. Th. Bloos, Kanaalstr. 70, Oost- Souburg, tel. 01184-61212, 4 febr. A.G. Bouwmeester, Stationsplein 1Arnemuiden, tel. 01182-1308. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende geval len: 12.30-13.00 uur en 17.30- 18.00 uur. Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke en Veere - 3 en 4 febr. G.C.M. Rullens/M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Zoutelande, Meliskerke, Biggekerke en Koudekerke - 2 febr. (vanaf 18.00 u.), 3 en 4 febr. F. v. Eede, de Casembrootstr. 24, Westkapelle, tel. 01187-1234, West- en Midden-Walcheren - 3 en 4 febr. B. Bouwense, Valkenis- seweg 14, Biggekerke, tel. 01185- 2190. KRUISWERK Verloskundigen Middelburg - 3 en 4 febr. J. Drijdijk, Grootmede 62, tel. 26045. Vlissingen - 3 en 4 febr. A.M. de Gaay.tel. 71768. Kraamhulp - 24 uur bereikbaar op nummer 01100-16703. Kruisverenigingen van geheel Walcheren - bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Voor heel Walcheren - 3 febr. P. Bruijnzeel, Londensekaai 35, Mid delburg, tel. 01180-25963, 4 febr. J. Slingenberg, Roozenburglaan 14, Middelburg, tel. 01180-28420. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00 tot 12.00 uur. Middelburg - Vrijdag 2 tot 9 febr. Apotheek Hummelen, Markt 69. Vlissingen - Vrijdag 2 tot 9 febr. Apotheek Paauwenburg, Troelstra- weg 2a, tel70717 Kleine huisdieren - 3 en 4 febr. A.J.G.M. Ruys te Middelburg, tel. 01180-13118. Maatschappelijk Werk regio Walcheren-Zuid (Vlissingen en Valkenisse) - Brouwenaarstraat 4, Vlissingen, tel. 01184-19820. Regio Walcheren-Noord - Bree- straat 15, Middelburg, tel. 01180- 84000. Voor crisissituaties buiten kantoortijd is de dienstdoende maatsch. werker bereikbaar via het door het antwoordapparaat gege ven telefoonnummer. „Opvang voor mensen in crisis situaties" - Dag en nacht bereik baar onder telefoonnummer (Leger des Heils) 01180-12000 of 01180- 13181. Bureau voor rechtshulp: Middel burg - Vlasmarkt 28, tel. 01180- 37120. Spreekuur ma. 13.30- 15.30 uur, do. 17.00-19.00 uur. Vlissingen - Badhuisstraat 104, SDreekuur di. 9.30-11.30 uur. Rooms-katholieke kerk Domburg - H. Willibrord, iedere 1 e en 3e zaterdag 19.15 uur. Koudekerke - Der Boede, 1 e en 3e zaterdag 10.30 uur. Middelburg - Bejaardentehuis St. Willibrord, vrijdag 9.30 uur. De Hoeksteen, zondag 11.30 uur, Pe trus en Pauluskerk, donderdag 19.15 uur, 2e en 4e zaterdag 19.00 uur, zondag 10.00 uur. Souburg - Bejaardentehuis Zoute Viever, 2e en 4e maandag 17.00 u. H. Martinus, zondag 10.00 u. Vlissingen - Bejaardentehuis Ter Reede, zaterdag 17.00 uur. Be- thesda St. Josephziekenhuis, zon dag 11.15 uur. Pauwenburg Open Hof, dinsdag 9.00 uur, zondag 11.00 uur. Lieve Vrouwekerk, woensdag 9.00 uur, 1e vrijdag 9.00 uur, zaterdag 19.00 uur, zon dag 9.30 uur. Nederlands Hervormde Kerk Aagtekerke 10.00 uur ds. A.E. de Bruijn, 19.00 uur ds. C.A. Wes terveen. Domburg - 10.00 uur ds. A.W. Mol (gez.d. in geref. kerk), 19.00 u. ds. B. de Bruijn. Gapinge - 10.30 uur mevr. ds. E. de Boer-Hessels. Grijpskerke - 10.00 uur ds. C. de Boon (H.A.), 14.30 uur idem. Kleverskerke -11.00 uur ds. Luk- asse. Koudekerke-09.00 uur en 10.30 u. ds. E.V.E. Wijnands (gez.d. in de Geref. kerk). Middelburg - Nieuwe Kerk, 10.00 uur ds. D.W. Dondorp en ds. J. Dubbink. Oostkerk, 10.00 uur ds. D. v. Boven. Ontmoetingskerk, 10.00 uur ds. O. Elseman. Koor kerk, 10.00 uur dr. C.J.G. Vonck. Engelse Kerk, 19.00 uur ds. M. de Boer. Oostkapelle - 10.00 uur ds. den Hollander. Oost-Souburg - Oranjeplein, 9.30 uur ds. R.E.R. v. Buiren, 19.00 u. dhr. R. Heemskerk. Serooskerke - 10.00 uur ds. H.W.J. Faassen (H.A.), 19.00 uur ds. P. Melse(H.A.) Veere - 9.30 uur ds. Lukasse. Vlissingen - St.-Jacobskerk, 10.00 uur ds. de Boer. Johannes- kerk, 9.30 uur ds. Makkinga. Streekziekenhuis, 10.00 uur ds. P. Joosse. Open Hof, 9.30 uur mevr. ds. Schoorel. De Schaapskooi, 9.30 uur ds. De Nooij. Vrouwenpolder - 09.30 uur ds. Spaans-Molenaar. Westkapelle - 9.30 uur ds. Spaans, 19.00 uur ds. de Boo. Gereformeerde kerk Koudekerke - 9.00 uur en 10.30 u. SOW-dienst, ds. E.V.E. Wij nands. Middelburg Hofpleinkerk, 9.30 uur ds. W.A. v.d. Berg en ds. M. de Boer, 14.30 u. ds. W.A. v.d. Berg. Getuigeniskerk, 9.30 uur en 17.00 u. ds. L.J.G. IJKel. De Hoeksteen, 9.30 uur ds. P.J. Rebel, 19.00 u. Kapt. de Heer. Serooskerke - 10.00 uur ds. M.J. v. Reenen (H.A.), 19.00 u. ds. P. Melse (H.A. in de Ned. Herv. kerk). Vlissingen - Petruskerk, 9.30 uur ds. Glashouwer. Oost-Souburg - Kanaalstraatkerk, 9.30 uur ds. P. Melse. Gereformeerde Gemeente Vlissingen - 9.30 uur en 16.00 uur ds. C.G. Vreugdenhil. Gereformeerde Kerk (Vrijge maakt) Middelburg - 9.30 uur dienst, 16.30 u. ds. A. de Snoo. Vlissingen - 9.30 uur leesdienst, 14.30 uur ds. A.J. v. Zuylekom. Christelijk Gereformeerde Kerk Middelburg - 9.30 uur en 16.30 uur ds. J.G. Schenau. Vlissingen - 9.30 uur en 16.30 uur ds. A. Brons. Doopsgezinde Gemeente Middelburg -11.00 u. ds. Messie. Vlissingen-09.30 u. ds. Messie. Evangelie Gemeente Middelburg - De Wijngaard, LTS Klarenbeek, 9.30 uur br. C. v.d. Zanden (H.A.). Leger des Heils Middelburg - 10.00 u. kapt. B. de Heer, 19.00 u. kapt. B. de Heer en kapt. C. Bijl. Vlissingen - 10.00 u. kapt. C.D. Bijl, 19.00 u. kapt. B.P. de Heer. bij een hoort een en een totaal jaarverbruik van: streefverbruik voor streefverbruik sinds de afgelopen week 8 oktober 1989 van: 800 m3 22 331 1000 m3 28 413 1200 m3 33 496 1400 m3 39 579 1600 m3 44 662 1800 m3 50 744 2000 m3 55 827 2200 m3 61 910 2400 m3 67 992 2600 m3 72 1075 2800 m3 78 1158 3000 m3 83 1240 3300 m3 91 1364 3600 m3 100 1488 3900 m3 108 1612 4200 m3 116 1736 4500 m3 125 1860 5000 m3 139 2067 5500 m3 152 2274 6000 m3 166 2481 Het werkelijke streefverbruik wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde etmaaltemperatuur en enkele andere gegevens.

Scheldebode | 1990 | | pagina 5