Zeeuwse Jazzdag met stamppot VAN ZWEMMERS, GRONDELAARS EN DUIKERS MEER DAN TIEN BANDS HOUDEN DE SWING ERIN Poppentheater speelt sprookje Profwielerploeg heeft Zeeuws karakter en thuishaven bij Van Schilt in Oud-Gastel SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 JANUARI 1990 Kapitein Hinault Brabants Keuze 311 Cees Priem onderstreepte de woorden van de baas. De Zeeuwse ploegleider vulde aan: „Schurer, Anderson, Ha- negraaf, Capiot en Pieters in de klassiekers, Skibby in de Italiaanse Giro en Müller in de Franse Tour. Kortom ik heb het plaatje rond. Hiermee gaan we proberen bij de eerste tien in het FICP-klassement te komen. Jacques Hanegraaf wordt de nieuwe koerskapitein. Hij geeft de opdrachten op be langrijke momenten in de wedstrijden en kan het even tueel ook zelf afmaken. De renner uit St.-Willebrord weet wat er te koop is en zowel in als buiten de koers wordt er naar hem geluisterd. Ander son kan veel plezier aan Hane graaf beleven, want de Australiër kan met het Neder lands nog niet zo goed uit de voeten en komt tactisch soms iets te kort. Eddy Schurer uit Oud-Gastel is zich uitstekend aan het ontwikkelen, hij moet een Touretappe op het vlakke kunnen winnen en in de Belgi sche klassiekers een hoofdrol pakken". Hanegraaf is blij met de waardering, maar zegt in eer ste instantie wielrenner te blijven. „Ik ben 29 jaar en wil graag het seizoen beginnen zo als ik vorig jaar ben gestopt: dus goed. We zijn nu niet meer de vierde profploeg van Ne derland, maar een van de Ne derlandse topploegen. Ik heb me afgelopen winter vrij rus tig gehouden, want ik wil in de maand april, als mijn favo riete klassiekers op de rol staan, top zijn. Tussen de TVM-ploeg en mij is er een soort huwelijk. Met weder zijds vertrouwen, en dat is voor mij erg belangrijk. Ik was vorig jaar ook reeds een soort wegkapitein. Het heeft nu alleen een officieel tintje gekregen. Ik zal zeggen of we wel of niet gaan rijden, wie wat moet ondernemen en der gelijke. Me bezig houden met de taktiek vooraf en tijdens de wedstrijden". Naast Adrie Bos en Cees Priem is Maarten Ducrot het derde Zeeuwse element in de prof équipe, die afgelopen jaar vijfde eindigde in het klasse ment voor de wereldbeker. Maarten woont in Middelburg en verklaarde weer toe te zijn aan een Zeeuwse ploegleider. Hij ziet er afgetraind en zelf verzekerder uit. De renner uit de Zeeuwse hoofdstad met zijn grappige krulletjes:„Ik heb veel compli menten gehad over de manier waarop ik vorig jaar koerste, maar ik was duidelijk onte vreden want het leverde geen rendement op. Met de hulp van Ted Troost ben ik gaan nadenken. Tussen de oren moet het in orde zijn, je moet geestelijk in evenwicht zijn. Ik ben een van de 200 renners die een grote klassieker kan win nen, maar daarvoor moet ik wel rotsvast in mezelf ver trouwen. En me concentreren op mijn eigen lichaam, want daar moet de honderd procent, die nodig is, uitkomen. Als je even de concentratie verliest kun je het schudden. Vorig jaar tijdens het wereldkam pioenschap reed ik als een speer. Kort voor het einde be gon ik me te realiseren dat ik wereldkampioen kon worden. Bij die gedachte blokkeerde ik volledig en vergat vervolgens zelfs te eten. Kopman Phil Anderson, uiterst links, met verder v.l.n.r. Willem Jan van Loenhout, Patrick Bol, Daan Luykx, Eddy Schurer, Jan Siemons, Mare Siemons, Maarten Ducrot en Jacques Hanegraaf. Dat is een fout zoals Fignon die bijvoorbeeld maakt. Hi nault is vanaf nu mijn grote voorbeeld. Hij stond er als hij er wilde staan. De wilskracht en het zelfvertrouwen dropen op zo'n moment vanaf hem af. Jan Raas, de rook kwam als het ware uit zijn oren, en Ed die Merckx hadden dat ook. Als zij gingen, wist je dat je voor de tweede plaats aan het rijden was. Momenteel ben ik al erg goed, dat voel ik. In april hoop ik mijn absolute top te hebben tijdens de Waalse klassiekers. Van de harde les sen, die ik heb gehad, wil ik nu gebruik maken. Ik ben rijper, volwassener. Dat is nodig ook, want er komt steeds meer druk. Het gaat om de wereld beker individueel en per ploeg en om de belangrijke FICP- punten. Dus je kunt niet af stappen na 150 kilometer als je gewerkt hebt voor de ploeg, de wedstrijd kan nog kantelen en dan ben je keihard nodig. Ik heb veel zin in het nieuwe sei zoen, waarin ik wil bewijzen dat het goed zit. Ik kruip niet meer in mijn schulp als ploegleiders of andere renners beginnen te bulderen. Boven dien weet ik, dat ik Lemond op een bepaalde dag ook kan kloppen." Zeeland wordt onderstreept, heeft de TVM-ploeg een na drukkelijk Westbrabants tintje. Zeven renners komen uit de contreien van Oud- Gastel, waar co-sponsor Cees van Schilt(bouwmaterialen, keukens, tegels en badkamers) gevestigd is. Jan Siemons uit Zundert(met verstuikte pols op de presentatie), zijn jongere broer Mare Siemons(net her steld van een hersenschud ding), Jacques Hanegraaf uit St. Willebrord, zijn zwager Daan Luykx(eveneens uit St. Willebrord), Patrick Bol uit Hoeven, Eddy Schurer uit Oud-Gastel en Willem-Jan van Loenhout uit Nieuw-Vos- semeer maken deel uit van de Priem-brigade. Cees van Schilt is voor de profploeg een belangrijke steunpilaar. De ondernemer uit Oud-Gastel, die ook vesti gingen heeft in Bergen op Zoom ,Ulft en Axel, is twintig jaar geleden als sponsor in de wielersport gestapt. „Omdat mijn vader, die ook gefietst heeft, helemaal gek was van deze keiharde sport. Met Ad Tak maakte ik de entree bij het profwielrennen. Daarna ging ik in zee met Nikon en dit wordt reeds het vierde jaar met TVM. Met ploegleider Cees Priem voer ik de onder handelingen met de renners, terwijl de inschrijvingen en de contacten met de organisato ren via Van Schilt in Oud- Gastel lopen. Ook de materia len van de ploeg zijn bij ons opgeslagen en de mecaniciens hebben er een werkplaats. Ik ben voor Priem altijd een Buiten het Zeeuwse karak ter, dat ook door Autolease Cees van Schilt met Hanegraaf en Ducrot klankbord geweest." Dat laatste wordt door de ploegleider onderstreept. Cees Priem: „Cees van Schilt en Adrie Bos hebben het opge bouwd. Met Cees, die ook de Italiaanse sponsors zoals Rag- no(keramiek), Zullo(fietsen) en Vittori Gianni(kleding) in brengt in onze ploeg, kan ik goed werken. Onze gedachten zitten doorgaans op dezelfde lijn". Van Schilt heeft een druk leventje. Hij heeft ook geen tijd om constant achter de ploeg aan te hobbelen. „Een weekje naar de Giro, enkele dagen naar de Tour en verder de klassiekers Parijs-Roubaix en de Ronde van Vlaanderen. Dan is het weer mooi geweest. Door de activiteiten in de wie lersport is de naamsbekend heid van het bedrijf groter ge worden. Het wekt vertrouwen. Je merkt ook dat je relaties met het wel en wee van de ploeg meeleven. Ik ben nogal eens in het buitenland voor zaken, maar op de thuishaven marcheert intussen alles zoals het hoort. Kwestie van goede en gemotiveerde medewer kers. Ook bij de wielerploeg, want dat is met 26 mensen in vaste dienst, een bedrijf op zichzelf geworden. Vandaar dat we de administratie en pu blic relations bij TVM in Hoo- geveen laten doen. Daar is dat in goede handen". OOSTKAPELLE - Ondanks het vaak minder mooie win terweer heeft de natuur toch veel te bieden. Denk alleen maar eens aan de vele eende soorten, die onze wateren be volken. Daarbij laat ik de zee dat betreft zijn vogelobserva tiehutten fijn, want van daar uit kunnen we vrijwel onop gemerkt de dieren gadeslaan. Hei is een eindje rijden, maar een bezoek aan de „Keihoogte" onder Wissenkerke kan ik u uiteraard even buiten beschou wing. Het verrichten van waarnemingen van deze dieren is een boeiende zaak. Daar de echte winter toch weer snel voorbij gaat lijkt het me zinvol eens met u op excursie te gaan op zoek naar zwemmers, gron delaars en duikers. We wape nen ons met een goede verre kijker, een niet te opvallende jas en stevig schoeisel vanwege de Walcherse klei. Nu niet denken, dat de vo gels zich altijd binnen schoots afstand ophouden. Dat lukt wel eens, wanneer we ons ver dekt opstellen achter wat bos jes om vervolgens langzaam te voorschijn te komen. U zult daarbij bemerken, dat de vo gels lang niet altijd meteen opvliegen, maar wel de nei ging hebben zich vrij snel van de kant te verwijderen. Wat aanbevelen. Sommige watervogels laten zich snel op naam brengen. Neem nu b.v. de kleine do- daarsjes. Soms zitten ze bij tientallen of meer bij de slui zen van Veere. Ze maken een rolronde indruk. Plotseling duiken ze onder om enige tien tallen meters verder weer bo ven te komen. In winterkleed ogen ze niet erg in hun bruine jas, maar het gedrag boeit des te meer. Erg schuw zijn ze niet want van de mens valt weinig te vrezen. Dodaarsjes zijn geen eenden. Ook geen duikeendjes, want die bestaan ook. Ze beho ren tot de futen. Ook de gelijk namige grotere broer treffen we in het winter halfjaar re gelmatig in allerlei wateren aan. Dat kunnen de kreken zijn, maar ook het Veerse meer is geliefd terwijl ze niet zelden vlak langs het strand zwem men, want hoewel het een ty pische vogel van het zoete wa ter is verschijnt hij 's winters regelmatig buitengaats. En dan zijn er natuurlijk de echte eenden. Ook wel zwem- of grondeleenden genoemd. Dat laatste heeft te maken met de manier van voedselzoeken. Daarvoor hebben ze ondiep water nodig, zoals in parken en plantsoenen. De kreken zijn veelal te diep voor hun activi teiten. Daar bivakkeren vooral de duikeenden, zoals de kui- feenden. De mannetjes met de spierwitte flank, terwijl de wijfjes onopvallend bruin zijn, maar toch een lichtere zijkant vertonen. Duikeenden hebben een lange aanloop nodig om zich uit het water te verheffen. Neen, dan de wilde eend, die trappelt even en verheft zich pijlsnel uit het water. Een heel algemene winter- gast is de smient. Deze worden in de winter soms bij tiendui zenden geteld. Ongelooflijke aantallen, die met name rond het Haringvliet worden geteld. Maar ook tussen Middelburg en Kleverskeke zitten er vaak honderden. De smient is wat kleiner dan de gewone wilde eend. De mannetjes herkennen we aan de rossige kop met de crèmekleurige streep. Over vliegende smienten verraden zich door hun fluitend geluid, maar ik geef de moed op om te pogen dit onder woorden te brengen. Ervaring is in dezen de beste leermeester. Zet daar bij een goede bril op, want dan ontdekt u wellicht, dat er vo gels rondzwemmen, die dat ook gedaan hebben. Vandaar de naam: brilduiker. Daarmee be nadrukken ze niet alleen de naam, maar ook de soort. Merkwaardigerwijs kunnen ze, net als de zwemeenden, haast loodrecht uit het water opstij gen. Dikwijls zwemmen ze in hun eentje en u moet niet ver wachten er hele troepen van te zien. Ze laten zich gemakkelijk herkennen, evenals het non netje, dat de donkergroene kop met de duidelijke witte vlek bij de snavel, die associaties met een bril oproept. En wanneer u een vogelboek bij u heeft ontdekt u vanzelf wel waar dat nonnetje zijn naam aan te danken heeft. Kuifeend en Tafeleend MIDDELBURG - Poppen theater Parabel speelt op de woensdagmiddagen van 7 en 21 februari in de Zeeuwse Bi bliotheek het spel "de aap en de goheba". Dit poppenspel is een bewerking van een gelijk namig Moluks sprookje. De goheba is een kleine roofvogel die het gemunt heeft op de vangst van een visser. Deze laat zijn hond en zijn kat op de vissen passen, met erg weinig succes. De aap van de visser heeft een plan om de go heba te slim af te zijn. De voorstellingen beginnen om 15.00 uur en de entree is ƒ5.00. Reserveren kan bij het poppentheater, tel. 01185-2566. THEMADAG - De Nederlandse Christenvrouwenbond verzorgt een themadag voor leden en niet-leden met als thema: Met het oog op de toekomst. Mw. prof. dr. E.S. Sachs zal een lezing met dia's houdenover: DNA-onder- zoek, prenataal onderzoek, vlokkentest, vruchtwater punctie. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Datum: 22 febr. 1990, tijd: van 10.00 tot 13.00 uur. Plaats: Zeeuwse bibliotheek, Kousteensedijk te Middelburg. De kosten bedragen zes gulden. Kaarten bestellen via giro 1344324 tn.v. penn. NCVB gewest Zeeland, Biggekerke. Na 9 febr. eerst bellen naar mw. N. Kodde, tel. 01185-1377. Kaarten worden uitgereikt aan de zaal. SLAAPCURSUS - De kruisvereniging organiseert op maandag 5 februari 1990 in Vlissingen en op donderdag 22 februari 1990 in Middelburg wederom een slaapcursus ('s avonds van 19.30 tot 21.00 uur). De kosten bedragen 47,50 voor leden en 67,50 voor niet-leden van de kruis vereniging, inclusief het cursusboek. Inlichtingen en aan melden bij de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis, Beatrixlaan 24 te Goes. Telefoon 01100-15892 (tijdens kan tooruren). FOTO'S - Tot en met de maand februari exposeert Johan Sinke in eetcafé „Dangeroe" te Middelburg een geheel nieuwe serie foto's. HYPERVENTILATIE - De kruisvereniging organiseert op donderdag 8 februari in Middelburg wederom een cur sus hyperventilatie ('s morgens van 10.30 tot 12.30 uur). De kosten bedragen 52,50 voor leden en 75,00 voor niet-le den van de kruisvereniging, inclusief het cursusboek. In lichtingen en aanmelden bij de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis, Beatrixlaan 4 te Goes. Telefoon 01100-15892 (tijdens kantooruren). LEZING - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen verzorgt in samenwerking met Stichting Literaire Activiteiten Zeeland een lezing in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek op vrijdag 2 febr. van 16.45 tot 18.45 uur. Prof. dr. Ton Anbeek zal spreken over de ont wikkelingen in de moderne literatuur. De ontwikkeling van het proza na de Tweede Wereldoorlog is te beschrij ven als een afwisseling van perioden waarin realistische en die waarin een niet-realistische literatuuropvatting overheerst. In de lezing zal speciale aandacht geschonken worden aan het zogenaamde Revisor-proza, dat in het begin van de jaren tachtig overheerste. Kaarten ver krijgbaar aan de zaal. SWINGEN - Zaterdag 3 februari is er in de Piek te Vlis singen een swing-avond. D.J. Master-Mixer Davidstar draait uit zijn collectie cd's de nieuwe en de oude dance- hall classics. Vanaf 22.00 uur kan er geswingd worden. De entree is vrij. GESPREKSGROEP - Het COC regio Midden-Zeeland start een gespreksgroep voor jongens en mannen. De be doeling ervan is om met elkaar te praten over het beleven van homoseksuele gevoelens en hoe hiermee om te gaan in het dagelijkse leven. Donderdag 1 februari is er een in- troduktie-avond in het pand van het COC regio Midden- Zeeland aan de Eigenhaardstraat 2 te Middelburg om 20.00 uur. INFO-OCHTEND - Woensdag 7 februari heeft de vrou wencontactgroep „Kom uitje huis" van SKW de Hayman een informatie-ochtend in het Zuiderbaken, M. de la Pal- mastraat. Op deze ochtend die van 9.30 tot 11.30 uur duurt presenteren de bestaande groepen zich door middel van een praatje en een video. De groepen waarover u infor matie kunt krijgen zijn: Frans, Engels, excursie, compu ters, hobby/creativiteit, kantklossen, handwerken/naai en, timmeren, Indisch koken en Chinees koken. Kinder oppas is aanwezig. Entree is een gulden. WINTERTOCHTEN - Op zaterdag 3 februari organiseert de Zeeuwse Wandelsport Bond wandeltochten over af standen van 5, 10 en 15 kilometer. De start vindt plaats vanuit Hotel-rest. „Kamperduin de Banjaard", Patrij- zenlaan 1, Kamperland. EXCURSIE - De afdeling Walcheren van de KNNV ver zorgt een excursie op zaterdag 3 februari, waarbij de ver vuiling van de zee centraal staat. Bert Wetsteijn, bioloog bij de Dienst Getij dewateren, neemt belangstellenden om 14.00 uur mee vanaf het parkeerterrein bij Resto Vrou wenpolder aan de Veersegatdam. MIDDELBURG - Op zater dag 3 februari wordt in de Schouwburg aan het Molen water de al bijna traditionele Zeeuwse Jazzdag gehouden. Meer dan tien bands houden de hele dag de swing erin en voor de echte liefhebbers is er zelfs een „Hot Jazzbuffet". De Zeeuwse Jazzdag beleeft dit jaar alweer zijn 7e editie. De succesformule van de afge lopen jaren, namelijk in drie zalen tegelijkertijd optredens, is natuurlijk gehandhaafd. Daarnaast is het pro gramma uitgebreid met een tweetal middagconcerten vanaf 16.00 uur met de Origi nal Jawari Haihepic Rototon Streetparade Jazzband en The Blue Jeans Big Band. Twee orkesten die het aantrekkelijk maken 's middags al de Stads schouwburg te gaan opzoeken en er tot in de kleine uurtjes blijven. Tussen de middag- en avondconcerten hoeft u name lijk niet naar huis. Restaurant „Du Theatre" bereidt u dan een aan het seizoen aange paste „wintermaaltijd". In muzikaal opzicht valt de variatie in jazzstijlen weer op. Wie nog van mening is dat in Zeeland op jazzgebied niet veel gebeurt moet op 3 fe bruari zeker naar de Stads- De Walcherse Blue Jeans Big Band is ook van de partij op de Zeeuwse Jazzdag. - FOTO: Jelle Binsma schouwburg. Hij of zij komt dan tot de ontdekking dat alle stijlen vertegenwoordigd zijn, big-band, New-Orleans revi val, Dixieland, Mainstream, Swing, Bebop, Salsa en Afro- beat. Het niveau reikt van de oprechte amateur tot de pro fessional. De Jazzdag begint om 16.00 uur met het optreden van de Original Jawari Haipepic Ro toton Streetparade Jazzband. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa en kosten ƒ12,50. Voor het Jazzbuffet moet apart ge reserveerd worden, bij E. van Koetsveld, 01180-13138. TVM wil bij de top-tien WERNHOUT - De in Heinkenszand geboren Adrie Bos, directeur van TVM Verzekeringen uit Hoogeveen, was duidelijk tijdens de presentatie van de wieleréquipe, die onder leiding van zijn pro- vinciegenoot Cees Priem aan een nieuw seizoen be gint. „In de Tour de France moeten we het beter doen dan vorig jaar. Een of twee etappezeges en Jorg Müller bij de beste tien in de eindrangschik king. Ook in de klassiekers moeten we hogere ogen gooien nu ons team in de breedte sterker is gewor den. In 1989 waren we erg gelukkig met ons optre den in de Giro en met de zege in de Eindhovense Bevrij dingsprij s". APPÈLDIENST - Zondag 4 febr. wordt er in de St.-Ja- cobskerk te Vlissingen een appèldienst gehouden. Thema van deze dienst is: „Leven naar Zijn wens". Voorganger is ds. J.D. de Boer. Muzikale medewerking wordt ver leend door het koor „Looft den Heer" uit Nieuwvliet en Bram Beekman bespeelt het orgel.

Scheldebode | 1990 | | pagina 15