DUURDER IN AANSCHAF MAAR ZUINIGER IN GEBRUIK Barokke kamermuziek in Burgerzaal Stadhuis VOOR OUDERS EN KINDEREN MET PROBLEMEN OP HET RELATIONELE VLAK Zeeuwse Sportraad over 'blessures, blijf ze de baas' Welkomdienst Lezing over Kanaaltunnel Grimecursus voor amateurs SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 JANUARI 1990 313 MIDDELBURG - Milieuvriendelijk, gezond, energiezuinig en ruimtelijk, dat zijn volgens archi tect Levien de Putter en gemeente-ambtenaar bouwkunde Bas Chamuleau van de Stichting Be wust Wonen de termen die van toepassing zijn op de nieuw te bouwen woningen in de Erasmuswijk in Middelburg. Een uniek luchtventilatiesysteem, zeer flexibele indelings- en uitbouwmogelijkheden en een woningontwerp dat met de grootst moge lijke inspraak van de koper tot stand komt, dat heeft de woning te bieden. Materialen Financiën MIDDELBURG - Tanny Geerse uit de Zeeuwse hoofdstad houdt zich al een aantal jaren bezig met een nieuwe vorm van hulpverlening bij gezinspro blemen. Het heet videohometraining en de thuisbe- handeling voor kinderen en ouders is een alterna tief voor de behandeling van kinderen buitenshuis zoals bijvoorbeeld, dagcentrum, pleeggezin of lang durige ambulante hulp. Bouwstenen Lage drempel Huilbabies Varietaswoningen in Erasmuswijk Voor elk woningbouwproject, zoals nu in de Erasmuswijk, wordt een projectgroep opgericht waarin de stichting Bewust Wonen, een architect, een aannemer en een makelaar zijn ver enigd die samen proberen de bijzondere woningen te realiseren tegen een betaalbare prijs. Voor de stichting is de nieuwbouw in de Erasmuswijk hun eerste project in Middelburg. Eerder zijn projecten gerealiseerd in Rosenburg in Vlissingen, het Oostmo- lenpark in Goes en op diverse plaatsen in Kapelle. De woningen zijn zo ont- r-f worpen dat de koude noord kant zoveel mogelijk „dicht" is, d.w.z. kleinere ramen en ruimtes die niet zoveel ver warming nodig hebben zoals berging, hal en keuken. Deze ruimtes vormen tegens een buffer met de woonkamer. De woning is gebouwd in de breedte om meer ruimte te creëren en bovendien om de voorkant die op het zuiden ligt meer te laten profiteren van de zonnewarmte. De tussen wanden zijn zo gemaakt dat deze makkelijk kunnen wor den verwijderd om de woning een andere indeling te geven. De woningen kunnen dus al tijd worden aangepast aan an dere leef- en werkpatronen. Zelfs naar de tuin kan uitge breid worden. Te denken valt aan een extra slaapkamer of een schuurtje. Meestal wordt geadviseerd om een serre aan te bouwen om nog meer zon newarmte op te vangen. De naam Varietas-woning duidt op de variatie die in de inde ling van de woning gebracht kan worden door de inspraak van de koper. Om het energiegebruik voor de verwarming van de woning zoveel mogelijk te beperken, worden de woningen zwaar geïsoleerd. Zo wordt dub belglas gebruikt met een spe ciale coating die tweemaal zo veel rendement geeft als ge woon dubbelglas. Vroeger bleek het nogal eens een pro bleem te zijn om zwaar geïso leerde woningen goed te venti leren, zodat binnen vocht en schimmel konden ontstaan. Voor de noodzakelijke ventila tie is een uniek luchtventila tiesysteem ontworpen waarbij bovendien op de af te voeren lucht de warmte wordt terug gewonnen, het zgn. warmtete- rugwinningssysteem. Via een rooster wordt de warme lucht uit de woning naar buiten ge zogen. Speciale aluminium platen in dit rooster onttrek ken de warmte aan deze lucht om deze vervolgens weer af te geven aan de lucht die naar binnen wordt gezogen. Deze warmtewisselaar zorgt er te vens voor dat er evenveel lucht naar binnen als naar buiten gaat. Schadelijke stof fen in de woning worden zo doende afgevoerd waardoor binnen een beter leefmilieu ontstaan. De ligging van de huizen, die met de woonkamer op het zuiden zijn gesitueerd, zorgt ervoor dat zoveel mogelij k van de passieve zonne-energie wordt geprofiteerd. De grote ramen aan de zuidkant laten de zonnestralen door, die hun warmte afgeven aan de lucht in de woning. Door het lucht ventilatiesysteem circuleert deze verwarmde lucht door het hele huis. Deze methode levert zo'n 10 tot 15 procent van de benodigde energie op. Verdere verwarming gebeurt veelal door een luchtverwar- mingssysteem dat is gekop peld aan het ventilatiesys teem, waardoor een gebruiks- rendement van ongeveer 90 procent ontstaat. Deze combi natie zorgt bovendien voor een goed regelbaar en gezond leef- comfort. De stichting Bewust Wonen in Kapelle-Biezelinge, die staat voor beter bouwen, ge zonder wonen en een schoner milieu, is opgericht in 1984 en bestaat uit vier personen die allemaal een achtergrond in de woningbouw hebben: een architect, een gemeente-amb tenaar bouwkunde, een teke naar en een calculator. De stichting is uit ideële gronden opgericht, de leden doen hun werk voor de stichting in hun vrije tijd. Volgens Levien de Putter en Bas Chamuleau is de stichting indertijd opgericht omdat ze vonden dat er drin gend iets moest veranderen in de starre traditionele woning bouw. Naar hun mening hield deze te weinig rekening met de nieuwe eisen voor een beter milieu. Ook werd te weinig zorg besteed aan het welzijn van de werknemers in de in dustrie en de bouw en aan de gezondheid van de toekom stige bewoners. Doel van de stichting werd om woningen te bouwen die wel voldoen aan de wensen en eisen van het huidige kopers- publiek maar daarbij grens verleggend bezig zijn in de richting van een betere mi- lieubeheersing, een afgewogen toepassing van materialen en een hoogwaardige installatie techniek. Een woning dus die vanaf de bouw tot aan de sloop getoetst is aan de eisen voor milieu, energie en gezondheid. „De zorg voor het milieu en de gezondheid van de men sen", zeggen De Putter en Chamuleau, „uit zich niet al leen in de keuze van de bouw materialen, maar ook wordt al gekeken naar de hoeveelheid energie die het kost om de ma terialen te vervaardigen en de verontreiniging die ontstaat tijdens de produktie. Alumi- De Varietas-woning en in de Erasmuswijk gaan er zo uitzien. nium en baksteen kosten veel energie door de hoge tempera turen waaronder ze worden gemaakt. Kalkzandstaan dat wij gebruiken, wordt geperst en kost veel minder energie. Verder wordt gelet op even tuele uitputting van de grond stof. Tropisch hardhout wordt thode van beheerste ontbos- bij ons dus absoluut niet ge- sing wordt gekapt: er wordt bruikt. Wel Amerikaans gre- gelijk weer nieuw bos aange- nehout, dat volgens de me- plant. Ook wordt gelet op de ge zondheid van de werknemers tijdens de produktie van de materialen, denk aan asbest bijvoorbeeld, en de aantasting van het landschap zoals afgra vingen en ontbossing. Tijdens de bewoning moeten er geen schadelijke stoffen vrijkomen uit de verwerkte materialen. We gebruiken dus geen mate rialen waarin vliegas is ver werkt, of gips en spaanplaat. De binnenwanden in de wo ningen zijn van natuurgips. Er wordt gekeken naar het her gebruik van de materialen als de woningen gesloopt moeten worden en indien dat niet mo gelijk is moeten de materialen zoveel mogelijk afbreekbaar zijn. Natuurlijk is niet alles wat we gebruiken milieuvriende lijk. De acrylaatverf die we gebruiken is bijvoorbeeld be ter dan gewone verf, maar nog niet de oplossing. Betonvloe- ren kunnen niet vernietigd worden maar wij leggen ze wel in elementen die eenvou dig verwijderd en elders ge bruikt kunnen worden. Het polystyreen of piepschuim dat we voor de isolatie gebruiken is schadelijk voor het milieu. Een betere oplossing laat nog steeds op zich wachten". „Uiteraard zijn er meer pro blemen die we tegenkomen. Het verkrijgen van milieu vriendelijke materialen is een probleem, gewoon omdat de produktie te klein is of omdat producenten van bouwmate rialen er helemaal niet aan be ginnen. Bovendien worden de kosten van het produkt dus hoger naarmate de produktie kleiner is. De samenwerking met nieuwe aannemers voor onze projectgroepen verloopt vaak moeizaam omdat het moeilijk blijkt deze mensen van onze ideeën te overtuigen. Voor de financiering van de projecten zijn wij wel afhan kelijk van de aannemers. Ook de potentiële koper blijkt niet gemakkelijk te overtuigen on danks al het voorgaande wat er gezegd is. Door de andere materialen die in de woning verwerkt zijn is de angst gro ter dat er meer tijd en geld be steed zal moeten gaan worden aan het onderhoud. De wonin gen vallen in relatie met ver gelijkbare woningen wat duurder uit. De woningen zijn aan de andere kant zeer zuinig in hun energieverbruik. Vooral met betrekking tot het milieu zijn de voordelen van deze woningen pas op lan gere termijn te zien. Voor de koper zijn ze niet direct merk baar. Maar bij een schoner milieu is iedereen gebaat. Het is beter te bouwen voor het milieu, dan te praten over het milieu". Gezien de huidige milieu problematiek geen overbodige luxe. Videohometraining voor huilbabies voor beeld bekij ken. Dit levert verrassende nieuwe inzichten op. Kinderen nemen veel meer intitatieven dan men denkt en de ouders stemmen zich daar onbewust op af. Ook de ouders nemen voortdurend initiatie ven. Videohometraining is een practische toepassing van on derzoektechnieken en infor matie. Ouders en kinderen die zich niet „vanzelf" op elkaar afstemmen worden thuis met de video geholpen. Na de „intake" wordt er be slist of ouders met videohome training gaan werken. Er wor den video-opnames van de da gelijkse omgang gemaakt om achteraf samen met de ouders de positieve initiatieven, en hun reactie daarop te bekij ken. Bij de video-analyse wor den momenten gekozen waarop de ouders het goed doen, om de elementen van ge slaagd contact zichtbaar te maken. Videohometraining gaat er van uit dat ouders hulp vragen, omdat ze goed contact met hun kinderen willen. Daarom leren ouders wat de bouwstenen zijn voor een goed contact. Tanny Geerse was vijf jaar geleden betrokken bij de start van de Korczak-school. Zij be hoorde tot de werkgroep van deze school, voor kinderen met omgangs- en gedragsproble men, genoemd naar de Poolse pedagoog Janusz Korczak. Deze had democratische prin cipes en deze hielden in dat kinderen eenveel mochten zeggen als volwassenen. In de twintiger en dertiger 'jaren schreef hij veel pedagogische boeken maar oon. vcc,-In boeken. Zijn belangrijkste boek is volgens Tanny dan ook „Hoe houd je van een kind". Voor Tanny was de school niet voldoende. „Er moet meer zijn dan een school, zodat be tere hulp geboden kan wor den. Ook leefde dit idee binnen de werkgroep. Bij SPIN (Stichting Promotie Intensieve thuisbehandeling Nederland) volgde zij de opleiding video hometraining en begon met deze methode via schoolcon- tacten mensen met deze nieuwe methode thuis te bege leiden. Voor ouders en kinderen met problemen op het relatio nele vlak, zoals het elkaar niet begrijpen werkt deze methode erg goed en snel. De nieuwe vorm van hulp verlening loopt naast alle be staande hulpverlenende in stanties zoals het maatschap pelijk werk. Het voordeel van videoho metraining is dat het zeer laagdrempelig is, een tele foontje is voldoende om het probleem uit de wereld te gaan helpen. Er wordt geen gebruik gemaakt van even tuele dossiers, dat schept ook geen vooroordelen. Wel wil Tanny bepaalde situaties we ten, of er bijvoorbeeld iemand overleden is, dit om pijnlijke situaties te voorkomen. Dan wordt er een afsrpaak ge maakt en samen wordt dan een introductiefilm bekeken, waarin het gezin centraal staat. Genieten van je kinderen is erg belangrijk maar ook oog contact, lichaamscontact en het creëren van geslaagde mo menten komt aan de orde. De home-trainer laat met video opnames zien hoe men de ini tiatieven van kinderen kan ontvangen en ze ondersteunen. Samen lachen om geslaagde momenten is belangrijk. De nee-reeksen worden vervan gen door ja-reeksen zodat het kind de bevestiging krijgt die het nodig heeft voor zijn zelf vertrouwen en ontwikkeling. De ouders leren op positieve manier leiding te geven. Door toepassing van film en videotechniek is het in de ja ren 70 mogelijk geworden het contact tussen ouders en kin deren nauwkeurig te analyse ren. Met stilstaande beelden kan men de interactie beeld Sommige ouders zijn al ge holpen in vier weken, maar ook kan de behandeling enkele maanden duren. De bezoek frequentie is gemiddeld een maal per week, waarbij de ene week een opname wordt ge maakt, die de andere week sa men met de ouders wordt te ruggekeken. Oudere kinderen worden ook bij de video-ana lyse betrokken. Vooral de op names van minder geslaagd contact wil men niet aan der den laten zien. Tanny heeft dan ook de code dat de video opnames bezit zijn van de ouders. Ze worcjen nooit aan derden vertoont. Na afsluiting van de hometraining krijgt het gezin de opnames. Er blijft geen copie bewaard. Opnames kunnen alleen voor voorlich ting gebruikt worden als ouders daartoe schriftelij k toestemming geven. Maat schappelijk werk ziet ook de goede resultaten van deze nieuwe methode en schakelt Tanny ook af en toe in. Bij de video-hometraining wordt wel gevraagd aan het maatschap pelijk werk om tijdelijk terg te treden. Tanny is ook aangesloten bij de werkgroep hometrai ning van de werkgroep home training van de beraadsgroep jeugdhulpverlening van de Stichting Zeeland. Dit is een werkgroep van mensen uit al lerlei ander maatschappelijk werk. Maatschappelijk werk is zeer geïnteresseerd en heeft momenteel het eindrapport in beraad. Tanny hoopt dat dat de videohometraining meer vaste grond onder de voeten krijgt. Er zijn genoeg stichtin gen en ook het speciaal onder wijs kan hier goed mee wer ken. Het doorsnee normale ge zin is snel geholpen met deze methode, huilbabies bijvoor beeld kunnen heel snel gehol pen worden. „Ik hoop op een breed net werk in Zeeland van hulpver leners die zich aansluiten, zo dat op bredere basis hulp ge boden kan worden. Van eik aars kwaliteiten kan men dan profiteren en van eikaars er varingen gebruik maken". In den lande gaat het goed met deze vorm van hulpverlening en uit een follow-up onder zoek blijkt dat 90% van de ge zinnen die gebruik gemaakt hebben van deze methode nog steeds goed bezig zijn. Het zelfvertrouwen krijgt een dreun door problemen, de vol doening is geweldig door de merkbare positieve verande ring. Het werk is erg boeiend, door herstel van het gewone leven voor het kind en zijn to tale omgeving". Tel.: Tanny Geerse 01180-28269. ZEELAND - Opnieuw zal in diverse Zeeuwse gemeenten in het voorjaar een cursus bles surepreventie van start gaan. In deze cursus wordt speciaal aandacht besteed aan het voorkomen van blessures bij het voetballen. De organisatie is in handen van de Zeeuwse Sportraad in nauwe samen werking met de afdeling Zee land van de KNVB. De cursus is bedoeld voor jeugdleiders, voetbaltrainers, teambegelei ders en overig sportkader bij voetbalverenigingen. De cursus, onderdeel van de landelijke voorlichtingscam pagne 'Blessures, blijf ze de baas' bestaat uit drie avonden. Naast algemene onderwerpen over oorzaken van, preven tieve maatregelen tegen en het behandelen van sportblessu res komt speciaal voor het voetbal aan de orde: „fair play", materialen en praktijk warming-up en cooling down. Het tapen en bandageren zal eveneens in praktijk kunnen worden geoefend. De driejarige campagne 'Blessures, blijf ze de baas' is gericht op de sportende jonge ren van 10 tot 25 jaar. Vooral door het bewerkstellingen van gedragsverandering bij spor ters hoopt men het aantal sportblessures sterk te ver minderen. In Zeeland is voet bal bij jongeren verreweg de populairste sport. Daarom zal ook in Zeeland extra aandacht worden besteed aan het voor komen van blessures bij het voetvallen. Naast de cursus 'Blessurepreventie bij voetbal' is voor de jeugdteams speciaal materiaal beschikbaar, zoals stickers, posters en een voet balfolder en kunnen de jeugd voetballers meedoen aan een cluba rtikelen wedstri j d. De cursus kost ƒ25.- per persoon. In overleg met de do cent kan een extra avond wor den georganiseerd, wat ƒ10.- zal kosten. Men kan zich opge ven bij de KNVB afdeling Zeeland, telefoon 01180-14353 of bij de Zeeuwse Sportraad (Marieke van der Kroft of Theo Struys) telefoon 01180- 82646/82647. Met behulp van de videnhometraining helpt Tanny Geerse kidneren met een sociale ontwikkelingsachterstand. - foto: harry de lange MIDDELBURG - Zondag 4 februari gaat de heer Douwe Visser voor in de Welkom - dienst, die gehouden wordt in De Hoeksteen. Hij zal spreken over: „Zieltjes zonder zorgen of zendelingen." Muzikale medewerking ver lenen het koor Sheborim, het Welkombo en Eric Engerbret- son, een bekende Amerikaanse troubadour, die enkele liede ren zingt en wat vertelt over zijn werk op scholen als evan gelist van Atlantic Bridge. De dienst begint om 18.45 uur met een kwartier samenzang. MIDDELBURG - Op don derdag 8 februari verzorgt M.R. Jenkins, de Britse am bassadeur in Nederland, om 20.00 uur een lezing in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, (Kousteensedijk 7). De avond wordt georganiseerd door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel (departement Zee land), de Open Universiteit (Zeeuws Studiecentrum) en de gemeente Middelburg. De totstandkoming van de Kanaaltunnel, die te zijner tijd de vaste oeververbinding tus sen Engeland en het continent zal vormen, en het naderende jaar 1992 vormen de aanlei ding voor de lezing van de am bassadeur. De heer Jenkins zal ingaan op het thema „Britain and the Continent". Het valt te verwachten dat de relatie tussen Engeland en het vasteland in de nabije toe komst aan grote veranderin gen onderhevig zal zijn. De heer Jenkins, die in het verle den Engeland heeft vertegen woordigd in verschillende or ganen van de Europese Ge meenschap, zal zowel de eco nomische als de sociaal-cultu rele aspecten van bovenge schetste problematiek aan de orde stellen. De avond wordt geopend door burgemeester mr. C.G.J. Rutten. Na de lezing van de ambassadeur is er gelegenheid tot discussie. Het programma wordt besloten met de verto ning van een film van de werkzaamheden omtrent de Kanaaltunnel. Kaarten kunnen gratis ge reserveerd worden bij de be heerder van het studiecen trum, 01180-30286. MIDDELBURG - Het Net werk voor Oude Muziek heeft in samenwerking met Uit in Zeeland een optreden georga niseerd van het Corelli Trio. Op vrijdag 2 februari staat het trio in de Burgerzaal van het Stadhuis met werken van Co relli, Bach, Frescobaldi en Te- lemann op het programma. Het Corelli Trio wordt ge vormd door: Reine-Marie Verhagen, blokfluit; Tini Ma thot, clavecimbel en Viola de Hoog, cello. Deze Nederlandse dames vormen een trio dat zich heeft toegelegd op de kamermuziek uit de Barok. In dit concert richten zij de aandacht op de muziek die in Noord-Italië werd geschreven in de tweede helft van de 16e en eerste helft van de 17e eeuw. In het pro gramma worden alle moge lijkheden van het ensemble beproefd. Zo horen we solo-ri- cercares voor elk van de drie instrumenten, triosonates van Frescobaldi en Riccio, een toc cata voor blokfluit en obli- gaat-clavecimbel van Fresco baldi en muziek voor cello en basso continuo van laatstge noemde. Het optreden 20.00 uur. begint om ZEELAND - Het Zeeuws Centrum voor het amateurto neel (Z.C.A.) verzorgt op vijf aaneengesloten zaterdagen van 10 maart tot en met 7 april een grimecursus. De kosten voor deze cursus bedragen ƒ125.- voor Z.C.A.-leden en ƒ175.- voor niet-leden. Zodra blijkt dat er voldoende be langstelling bestaat voor een dergelijke cursus zullen defi nitieve gegevens betreffende locatie en aanvangstijd wor den bekend gemaakt. De cursus wordt verzorgd door de docente Loecky Verlé van de Art-Academie in Ant werpen. Tijdens de grimeles- sen zullen de cursisten worden getraind in onder meer het ouder maken in verschillende fasen tot ongeveer 75 jaar. Verder zal veel aandacht wor den besteed aan het mooi ma ken en correctie make-up, dat wil zeggen het wegwerken van oneffenheden in het gezicht. Ook komen aan de orde: fan tasie make-up, dierengezich- ten, heksen, donkerhuidige ty pen, ballet-make-up en het werken met stoppelbaarden, borstelige wenkbrauwen, snorren, baarden en de meest afzichtelijke littekens. Een veel omvattende en zeer geva rieerde cursus derhalve. Voor meerdere inlichtingen en/of opgave van deelname kan men zich richten tot het Z.C.A.-secretariaat t.a.v. Ineke de Bruin, Jac. Valckestraat 19, 4451 AW Heinkenszand, tel. (01106)-1876.

Scheldebode | 1990 | | pagina 11