Tentoonstelling over drie wereldgodsdiensten Prof. Tervoort spreekt in Middelburg Geslaagd optreden Zeeuwse rockband Oudercursus van TAO Vlissingse toren al 95 jaar oud, maar te duur in onderhoud SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1990 VLISSINGEN - De watertoren van Vlissin gen is nog wel in gebruik. De Watermaat schappij Zuid-West Nederland, wil van haar watertorens af. "In feite zijn de torens niet meer nodig voor het doel waarvoor ze vroeger werden gebouwd en watertorens zijn nu een maal duur in onderhoud. Dus als we hem kun nen verkopen, verkopen we hem", zegt de heer Van de Bergen, verbonden aan het hoofdkan toor van de WMZ in Goes. Beschoten T/m 7 februari in Zeeuwse bibliotheek 309 SACRED DANCE - SACRED DANCE is heel- makende dans. Het biedt de mogelijkheid in harmonie te komen met jezelf en met je omgeving. Of zoals prof. B. Wosien, de grondlegger van sacred dance, het formuleert: "Dans is een middel tot zelf- vinding en tevens maakt men deel uit van een groep, behoort tot de cirkel. In de cirkel-kun nen we de verbinding voelen met elkaar en met het heel-al. Om mee te doen is geen enkele danservaring vereist. Docente: Frouke de Hertog. Plaats: De 4-elementen, Bree- weg 100, Middelburg. Tijd: donderdagochtend 10.00-12.00 uur(om de 14 dagen). Data: 11 jan./25 jan./8 febr./22 febr./8 mrt./22 mrt./5 apr. Kosten: 70,- voor de hele cursus. Voor nadere informatie en/ of opgave kunt U terecht bijFrouke de Hertog tel. 01875-2194 Kitty Hegie tel. 01180-33491. UITNODIGING - Het ver heugt ons u te berichten, dat op vrijdag 12 januari 1990 om 15.30 uur ons nieuwe gebouw aan de Singel 2b te Domburg door onze wethouder van on derwijs Dhr. Maljaars officieel wordt geopend. Wij nodigen u uit tot het bijwonen van deze officiële opening. Aansluitend kunt u ons gebouw bezichtigen tijdens de receptie van 15.45 uur tot 17.00 uur. ZELFBEZINNING - "Cen trum voor Zelfbezinning. Dinsdag 9 januari 1990, aan vang 20.00 uur, houdt Lottie Boekhoff, therapeute in Ge- stalt en Psychosynthese, een lezing over lichaamstaal. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Concert- en Gehoorzaal, Sin gelstraat 13 te MIDDEL BURG. Toegang 5,00" INTERKERKELIJK, Zondag 11 februari is er een interkerkelijke dienst, afge stemd op verstandelijk minder begaafden, in de GETUIGE- NISKERK te Middelburg. Voorganger, is Ds.P.Paulus. Illustraties: Ad. Cornelissen, Muziek: W. WILLEBOORDSE en EXAUDI-KOOR uit West- kapelle. De dienst begint om 10 uur v.m. Na afloop is er een koffiekontakt. KOFFIEBAR WEEKEND, In het kader van een zgn. kof fiebarweekend zullen er het komende weekend twee-pro gramma's zijn in de koffiebar van Youth for Christ aan de Herengracht 52 in Middelburg. Vrijdag 12 jan. draait de speel film Thin Ice die afrekent met onechtheid en de mensen naar voren haalt zoals ze zijn. Daarbij wordt wel duidelijk dat eerlijkheid een geweldige uitwerking kan hebben. Za terdag 13 jan. is er een gospel - theek in het koffiebarpand. Beide avonden beginnen om 20.30 u. De toegang is vrij. CURSUSSEN ZVU, De ZVU organiseert in samen werking met de Janneke Dierxschool een cursus Infor matica Word Perfect 5.0. De cursus start maandag 15 ja nuari en omvat 10 lessen van 19.30-21.30 uur. Voor inlichtin gen en opgaven: ZVU, Dam 22, Middelburg, tel. 01180-34800. De ZVU organiseert een cursus Genealogie in Zeeland. Deze cursus gaat in op de spe cifieke Zeeuwse kanten van het voorouderonderzoek en heeft als doel een systematisch opgebouwd overzicht te geven van moeilijkheden en moge lijkheden op genealogisch ge bied in Zeeland, in theorie en praktijk. De cursus start maandag 15 januari en omvat 6 avonden van 19.30-21.30 uur. Voor inlichtingen en opgaven: ZVU, Dam 22, tel. 01180-34800. BINGO, Op vrijdag 12 januari 1990 wordt er in het buurthuis SCHELDEBUURT een BINGO gehouden. Zaal open 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. BORSTVOEDING Op woensdag 17 januari a.s. houdt borstvoedingorganisatie "La Leche League Nederland" (afd. Walcheren) weer haar maandelijkse moedergroep. A.s. moeders en moeders met hun kinderen zijn 's morgens vanaf 10 uur welkom op het adres: Julianastraat 26 in Oost-Souburg/inl. tel.:01184- 68419,01180-16812. VROUWENRAAD - Het C.D.A. vrouwenberaad, afde ling Vlissingen, houdt een bij eenkomst op dinsdag 16 janua ri, in het verenigingsgebouw van de Petruskerk, ingang Dr. Ottestraat, te Vlissingen, 's morgens om 9.30 uur. Spre kers: mevr. L.C. Poppe-de- Looff. mevr. C. Stuurwold- Vermeer. mevr. C.E. Postma- Willemse. Onderwerp in de gemeente-politiek. BINGOAVOND, Het buurthuis Aldegonde Westerzicht 386 houdt op dins dag 16 januari om 20 uur een bingoavond. De toegang is gratis. OECUMENISCHE EXPERI MENTELE DIENST. Zondag 14 januari is er om 16.30 uur een oecumenische experimentele dienst in de Hofpleinkerk te Middelburg. Voorganger is mevr. J. de Haan. Het gaat deze keer over Genesis 4: het verhaal van Kain en Abel. VOUWAVOND - Maandag 15 januari a.s. wordt een Origami-bij een komst gehouden in Hotel Wal cheren in Koudekerke. Deze vouwavond staat onder lei ding van Lydia Goedegebure. De bijeenkomst is toeganke lijk voor oud-cursisten van Lydia en hun introducées, als mede voor degenen die vol doende kennis hebben van de basisvormen van de Japanse vouwkunst. De avond begint om 20.00 uur en zal in het teken staan van het komende voorjaar en Valentijndag. De deelnemers dienen zelf hun papier mee te brengen, meegenomen eigen vouwwerk ter expositie wordt zeer op prijs gesteld. Voor eventuele inlichtingen kunt u bellen naar Origami Zeeland, telefoon 01102-43207. WINTERSERIE. W.s.v. "WILLEN IS KUN NEN" - Vlissingen organiseert de tweede wandeltocht van een serie van vier tochten op 13 januari 1990. De afstanden zijn 5,10 en 15 km. De starttijd is tussen 13.30 en 14.30 uur vanuit ons clublokaal aan de Oranjestraat te Vlissingen. Het startlokaal is reeds een uur voor de start geopend. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 per tocht p.p. incl. herinnering of ƒ2,00 zonder. De wandel boekjes kunnen ter afstempe ling aan het startburo worden aangeboden. Leden van er kende wandelorganisaties krijgen 50 cent reductie. Medi sche hulp is in handen van het Ned. Rode Kruis afd. Oost- Souburg/ Ritthem. Verder in lichtingen zijn te verkrijgen bij het secretariaat te. 01184- 60294. Westhoveloop - Deze presen tatieloop voert de deelnemers door het mooie natuurgebied van Westhove en omgeving, over bos en duinpaden. Start. 14.00 uur bij het Kasteel Wes thove. Inschrijven: vanaf 13.00 uur op de parkeerplaats. In schrijfgeld: 3,50. Afstanden: 4-9 km. en 15 km. Tijdwaarne ming: Grote digitale tijdklok. Inlichtingen: Cor Peute 01188- 2084 Joop Scheijbeler 01180- 27067 Jan Vermeule 01180- 28917 ORIENT ATIE-BIJEEN- KOMST, Mevrouw Gorissen, moeder van een tweeling, organiseert samen met de Kruisvereniging Vlissingen/Souburg een oriëntatie- bij eenkomst voor ouders van jonge tweelingen. Het uitwisselen van ervarin gen vormt een belangrijk on derdeel van deze bijeenkomst. De deelnemers bepalen verder zelf de onderwerpen waarover ze willen praten. Datum bijeenkomst: 29 ja nuari 1990. Tijd: 19.30 tot 21.30 uur. Plaats: wijkgebouw Ro- senburglaan 1 te Vlissingen. Opgave en inlichtingen vóór 23 januari 1990: mevrouw Go- rissen, telefoon 01184-66039. VLISSINGEN - Vanaf half januari 1990 organiseert de Stichting TAO (nevenstichting van het B.P.C.Z.) weer de oudercursus „Effectief om gaan met kinderen". Je leert in deze cursus om problemen in het gezin te voorkomen. Als er moeilijkhe den zijn leer je om op een, voor ouders en kinderen, aan vaardbare manier deze pro blemen op te lossen. Om het gedrag van kinderen, waar je last van hebt, te veranderen bieden we een oplossing zon der gebruik van macht of dreigementen. Cursus 1 bestaat uit vijf bij eenkomsten op maandag avond of woensdagochtend. Start: 22 jan. en 24 jan. Vóór meer informatie kun je bellen naar het R.P.C.Z. tel. 01180-36525. SLAZ presenteert literaire activiteiten in Zeeland. In het sei zoen 1988-1989 werd aandacht besteed aan jeugdliteratuur, de gezongen poëzie van Wannes van de Velde en werd een avond verzorgd rond Adriaan van Dis. Professor F.P. van Oostrom sprak over middeleeuwse letter kunde en Kees van Kooten bracht een avondvullend pro gramma in de Schouwburg. In het seizoen 1989-1990 hield Piet Calis een lezing over schrij vers en tijdschriften tussen 1941 en 1945. In februari komt Ernst van Altena naar Middelburg, hij zal een avond verzorgen over de troubadours en de hoofse liefde. Later in het jaar spreekt Kester Freriks over de dichter Hölde- ring en "reist" Peter van Zonneveld" in het voetspoor van schrijvers". In de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland werkten samen de Nutsacademie (die o.a. een deeltijdopleiding Nederlands-MO verzorgt), het Zeeuws Kunstenaars Centrum, Boekhandel Fancy en de Zeeuwse Bibliotheek. MIDDELBURG - 'In zo n kinderhoofd gaat heel wat om'. Onder dat thema houdt de SLAZ dinsdag 16 januari in de aula van de Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk 7 te Middelburg een literaire bij eenkomst. Inderdaad, in zo'n hoofd ge beurt heel wat. Er kan ook veel in gebeuren, want volgens de moderne taalgeleerden is elk kind voorzien van een aan geboren, genetisch vastgelegd vermogen, dat bij uitstek ge schikt is voor het aanleren van een taal. Nederlands, Frans, Chinees, of Eskimotaai, dat is om het even. Mirte, drie en een half, maakte de tekening van het voorblad en vermeldt als toe lichting op de voorstelling: "De pappa en mamma en het kind kijken naar de duizend poot". En ook zegt ze: "Het is een erg gevaarlijk beest". Nu, dat is wel te zien, maar geluk kig dreigt er geen gevaar voor het gezinnetje, want "Hij zit in de gevangenis". Ze maakt behoorlijke vor deringen. Hoewel enkele spraakklanken, zoals de v. ge produceerd worden op een manier die fonetici doet spre ken van persoonlijke varian ten, gebeurt dat wel conse quent. Het fonologisch sys teem functioneert correct. Haar woordvoorraad groeit zienderogen en ook de zins bouw is in orde. Hoe kon dit Prof. Tervoort. alles in zo'n korte tijd tot stand komen? Hier komen we op het on derzoeksterrein van Professor Tervoort, die het bestuderen van de kindertaal, in de taal wetenschap ook wel primaire taalverwerving genoemd, tot een van zijn specialismen heeft gemaakt. In zijn lezing zal hij ingaan od de verschillende soorten onderzoek en daarbij laten zien, dat de klassieke studie van de kindertaal, van vóór 1950, veranderd is in een mo dern en uitgebreid onderdeel van de linguïstiek, met deelge bieden als de voortalige fase, de ontwikkelingsfonologie, de aanvankelijke woordenschat en de eerste vormen van zins bouw. In het tweede deel van zijn lezing zal Professor Tervoort de studie en de behandeling van stoornissen in de taalont wikkeling bespreken, een as pect dat hem altijd buitenge woon heeft geboeid en waar over hij in verschillende vak tijdschriften heeft gepubli ceerd. Wie is Professor Tervoort?, Eén blik op de gegevens die zijn wetenschappelijke loop baan markeren maakt het al meteen duidelijk: Bernard Tervoort( 19208 is een veelzij dig mens. Hij studeerde filoso fie in Rome, Nederlands in Amsterdam, werd leraar aan een gymnasium, studeerde theologie en promoveerde in 1953 op een proefschrift over visueel taalgebruik van dove kinderen. Vele studiereizen, o.a. door de Verenigde Staten, langs instituten voor kinderen met taldefecten, tonen aan dat zijn belangstelling niet uit sluitend theoretisch gericht is. In 1967 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar in de Al gemene Taalwetenschap te Amsterdam, waar hij tot voor enkele jaren leiding gaf aan het onderzoek naar vele soor ten van talsoomissen. Talloze artkelen en boeken over de linguïstische aspecten van taalpsychologie en taalpatho logie vormen daarvan de neerslag. De aanvang van de bijeen komst is 20 uur. Toegangskaarten a 2,50 zijn te verkrijgen bij Boek handel Fanoy, Nieuwe Burg 28, Middelburg (01180-12114) en de Zeeuwse Bibliotheek (01180-30250). Watertoren Vlissingen is te koop Watertorens functioneren, net als molens en kerktorens, als herkenningspunten in het land. Statig torenen ze boven huizen en bomen uit. Watertorens... Jarenlang zijn ze onontbeerlijk ge weest voor een goede watervoorziening van de mens. Tegen woordig beschikt men over efficiëntere methoden van distribu tie. De huidige regelbare pompen kunnen worden bijgesteld als er, in verband met 'pieken en dalen' in het watergebruik, meer of minder druk op de toevoer van water is gewenst. Functionele watertorens raken meer en meer uit de tijd. "Juist vanwege die onder houdskosten zijn er echter niet veel gegadigden", voegt hij er aan toe. De watertoren van Axel is om dezelfde redenen te koop voor een symbolisch be drag van één gulden. De toren aan de Badhuis weg in Vlissingen is beeldbe palend voor de stad. Boven dien is de toren van belang als een tastbare verwijzing naar het verleden. Het zal dus niet gebeuren dat de gemeente een nieuwe eigenaar zal toestaan de toren rigoureus te verande ren. bracht. In het benedengedeelte van den toren zal eene woning voor het personeel worden in gericht." De eerste steen van de wa tertoren werd gelegd door Paul R. Gruber op 10 juli van datzelfde jaar. Deze 5-jarige jongen was de zoon van J.L. Gruber aan wie het gemeente bestuur van Vlissingen der tien jaar eerder consessie had verleend voor de oprichting van een waterleidingbedrijf. De oplevering van de toren ge schiedde op 1 december 1894. "In de loop der tijden is de kap op verschillende plaatsen gaan werken, waardoor kieren en tochtopeningen ontstonden, zodat stof van buiten kon toe treden. Tevens konden langs deze wegen insecten binnen komen. Bij de bovengenoemde inspectie bleek, dat de hout constructie een verzamel plaats van stof is. Bovendien werd een vliegennest aange troffen, terwijl talloze dode vliegen verspreid gevonden werden. Met behulp van losse planken was het reservoir ge deeltelijk afgedekt, hetgeen niet kon verhinderen, dat ver schillende vliegen in het water waren gevallen. Waarschijn lijk ten gevolge van granaats plinters werden enige gaten in het dak veroorzaakt. Het van tijd tot tijd aanvegen van stof en vliegen op de los opgelegde planken is een middel dat mis schien erger is dan de kwaal, omdat daarbij onmogelijk kan worden voorkomen, dat tus- schen de planken door een en ander in het water terecht komt". De brief werd geschreven om van de gemeente een machtiging te verkrijgen voor het "doen maken van een overkapping op ongeveer 2 meter boven het ijzeren reser voir". Aan het einde van de vorige en begin van deze eeuw wer den er in Nederland nogal wat watertorens gebouwd. Op 22 juni 1894 staat in de Vlissingsche Courant het vol gende te lezen: "Met de werk zaamheden van den te bouwen Watertoren voor de Duinwa terleiding Maatschappij is aangevangen. De toren, die 40 meter hoog wordt, zal naar de tekening te oordelen, een waar sierraad van den Badhuisweg zijn. Geheel van steen ge bouwd en op ongeveer 100 pa len rustende, zal hij tot op 18 meter hoogte rond worden en hoogerop den vorm hebben van een achtzijdig prisma, waarop een dak met wind vaan in den stijl der zeven tiende eeuw wordt aange- Hij is uiteindelijk niet 40, maar 37 meter hoog geworden. De inhoud bedraagt 270 kuub. Het bodemreservoir is gewel dig. De bodem bestaat uit een zeer sterk uit staal geklonken bol vlak, dat naar het midden toe omhoog loopt. Alle krach ten van het water kunnen hierdoor worden opgevangen Dat het water uit een wa tertoren niet zonder meer als hygiënisch kon worden aange merkt, moge blijken uit het onderstaande citaat uit een brief die in 1941 werd geschre ven door de technisch adviseur van het Gemeente Waterlei dingsbedrijf aan B en W van Vlissingen. De toren .heeft het in de Tweede Wereldoorlog flink moeten ontgelden. Het water reservoir werd lekgeschoten. De Duitsers namen de strate gisch belangrijke toren in be zit. Vanuit de toren werden beschietingen verricht op de West-Zeeuwsch-Vlaamse kust. Nadat de gemeente Vlis singen van het toenmalige Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting toestem ming had verkregen, werd de toren in 1951 gerestaureerd en dient dus nog tot op de dag van vandaag als "Buffer" voor de stad Vlissingen. Bron: Zeeland Woonkrant De expositie Wereldgodsdiensten kan tot 7 februari bekeken worden MIDDELBURG - Onder het motto Drie Wereldgodsdien sten in Zeeland houdt de Stichting voor Surinamers, Antillianen Arubanen van maandag 8 januari tot en met 7 februari een tentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, over het Christendom, de Islam en het Hindoeïsme. Nu wat betreft de viering van religieuze en culturele hoogtijdagen in de westerse beschaving een periode van rust is ingetreden, wil de orga niserende stichting de bewo ners van Zeeland kennis laten maken met medebewoners die, dikwijls op andere tijden, ook hun religieuze en culturele feesten vieren. Met name de Moslims en Hindoes. Niet veel Moslims en Hindoes wonen in Zeeland. Gesproken wordt over 2500 Moslims en 1500 Hin does. De Stichting meent: „Kennis nemen van de achter gronden van deze culturen draagt bij tot een harmonieu zere omgang met elkaar". De tentoonstelling bestaat uit 135 panelen met foto's en teksten en er zijn voorwerpen uitgestald. Volgens de organi sators is de expositie uitste kend in groepsverband te be zoeken, bijvoorbeeld door scholen, vanaf de hoogste klassen van het basisonder wijs. Er is onder meer een bege leidend boekje verschenen dat als leidraad kan dienen voor docenten. JTer voorbereiding op een bezoek aan de expositie zijn video's en vragenlijsten beschikbaar, met als doel, een gericht kijken van de tentoon stelling te bevorderen. Drie Wereldgodsdiensten in Zeeland is in nauwe samen werking met de Zeeuwse Bi bliotheek en' met een finan ciële bijdrage van de Provin cie Zeeland tot stand gekomen. De openingstijden zijn: maandag 17.30 uur tot 21.00 uur. Dinsdag - vrijdag 10.00 uur - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 - 13.00 uur. De watertoren van Vlissingen. Wie wil deze toren kopen? De WMZ wil er in elk geval van af - FOTO HARRY DE LANGE Jan van Luijk(zang) Leo Zuidweg(sax), Martin Kos- ter(drums), Leen Vooge- laar(gitaat) en Leo Pou- wel(bas). In november 1988 brachten ze een single uit (Now Dick This) en voor begin 1990 zijn er plannen om twee nieuwe op names te maken of eventueel vier of vijf nummers op CD uit te brengen. De band speelt be kende en minder bekende nummers uit de periode eind jaren '50 en begin jaren '60. Het muziekgenre heeft onge- twijfelt succes. Waarom? Jan van Luijk: 'Rock' in Roll is eigenlijk nooit weg geweest. De groeiende belangstelling voor deze muziek stimuleert ons natuurlijk wel.' Het bleek waar te zijn. Johnny and the Starshooters speelden voorafgaand aan een optreden van één van de toonaange vende bands uit de jaren '67- '68: Dozy, Beaky, Mick the Tich. Het publiek (tussen de 1400 en 1800 mensen) rea geerde zeer enthousiast: de dansvloer was overvol en ve len zongen verschillende num mers mee. Na afloop van de optredens zaten de bandleden dan ook moe (en zwetend) maar voldaan na te genieten in de kleedkamer. Het optre den van Dozy, Beaky, Mick the Tich was een groot succes, ongetwijfelt ook omdat Johnny and the Starshooters het publiek al 'voorbewerkt' had. Ruud van Wijngaarden op perde zelfs het idee om in Zee land een zestiger-jaren-avond te organiseren, ook met live muziek. Wie neemt het initia tief? Plaats: Locomotion in Zoetermeer Beluisterd door Rik Steenaard Band: Johnny and The Starshooters - Johnny and the Starshoot ers, een Zeeuwse Rockband, speelden op 20 december jl. in één van de grootste discothe ken van Nederland, genaamd 'Locomotion' in Zoetermeer. Elke 6 8 weken worden in deze disco zestiger-jaren-live- muziek-avonden gehouden, door de Stichting Zoetermeers Muziek-Collectief. Johnny and the Starshoot ers verzorgden die avond het voorprogramma en in totaal traden ze één uur en 15 minu ten op. Deze zestiger-jaren- avonden in Zoetermeer zijn uniek, op nationaal niveau en zelfs naar internationale maatstaven. Organisator Ruud van Wijngaarden: 'We zijn nu 5 jaar met live optredens bezig van bands uit de jaren zestig, hier in Locomotion. Bij revi valfestivals wordt niet live ge speeld, bij ons wel. We bren gen de bands weer bij elkaar, of we nodigen band die nog steeds spelen uit, zoals bij voorbeeld The Fortunes, Sandy Coost, Peter en zijn Rockets enz. Locomotion is een begrip geworden voor het pu bliek en de bands.' Ondej het motto 'wat je ver haalt is lekker', benaderde Ruud van Wijngaarden Johnny and the Starshooters. Hij had ze zien optreden in Leidschendam en had hun single gehoord, waarna hij ze graag in Locomotion wilde zien optreden: 'Ze zijn vrij uniek in Nederland, vanwege de Bill-Haley-sound die ze brengen.' Johnny and the Starshooters hebben op 24 ok tober 1989 hun 5 jarig bestaan gevierd en bestaat uit de vol gende bandleden: Johnny and the Starshooters.

Scheldebode | 1990 | | pagina 9