DOMINICAANSE REPUBLIEK ANVR FLORIDA EEN CARAÏBISCH SNOEPJE: STEDENVAKANTIES WERKEN DUBBEL CANARISCHE EILANDEN: VOLOP ZON TOERISTIEK MADRID LISSABON PARIJS ROME LONDEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1990 WINTERZON INFOPAGINA WINTERZON I INFOPAGINA WINTERZON INFOPAGINA WINTERZON INFOPAGINA WINTERZON ANVR GEEFT VAKANTIES HET ZEGEL VAN KWALITEIT REISADVIESBURO EEN ZEKERE REIS IS PASSEND VERZEKERD TUSSEN 20 EN 35 GRADEN Caraïbische vakanties zijn een begrip apart. Al die eilanden tussen Noord- en Zuid Amerika in de warme zee hebben een aparte sfeer: swingend, zorgeloos, zonnig. Dit jaar is er voor Nederlanders een heel mooie Caraïbische vakantie erg dichtbij gekomen: de Domini caanse Republiek. Het is een van de Spaanssprekende delen van de Caribbean, waar men elders Engels spreekt of Frans en op een paar plaatsen Nederlands. De Dominicaanse Republiek deelt het eiland Hispaniola met Haiti. Het eiland ligt niet ver van Cuba en van Puerto Rico. Vanaf Miami in Florida is het anderhalf uur vliegen. De Dominicaanse Republiek bezit vooral aan de noordkant een serie badplaatsen met grote, mooie, nieuwe en goed georganiseerde ho tels. Puerto Plata, de belangrijkste badplaats, is het snoepje 'van de hele streek. De hotels liggen alle pal aan grote stranden en een rus tige zee. Niets heerlijker dan 's morgens wak ker te worden in een geriefelijke grote kamer, waarin de airconditio ning op zelfgekozen sterkte werkt, dan zwemkleding aan te trekken, naar buiten te lopen door een al warme.tuin en een eerste bad in zee te nemen. De dag moet dan nog be ginnen met een fors Amerikaans ontbijt, wat zwemmen in zee of zwembad, wat luieren met een boek in de schaduw, of wat sportieve ak- tie met surfplank of snorkelmasker. Dan in de namiddag of avond wat passagieren in lokale kroegjes, op de maat van de immer deinende Merenguemuziek. Waarom de Dominicaanse Repu bliek en geen Jamaica, of Cuba, of Barbados? Omdat onze chartermaat schappij Martinair kans zag er lan dingsrechten te krijgen voor een vlucht, die u in tien en een half uur rechtstreeks vanaf Schiphol naar het vliegveld van Puerto Plata brengt. Splinternieuwe, comfortabele vlieg tuigen, waarin je zelfs een extra ver wenpakket kunt kopen met een plek in de Star Class. Een vijftal Neder landse touroperators biedt u op ba sis van deze wekelijkse vlucht een keur van vakantiemogelijkheden in de Dominicaanse Republiek. Ze va riëren van een verblijf in een een voudig bungalowcomplex speciaal voor windsurfers, tot geheel maar dan ook geheel verzorgde arrange menten in het "Jack Tar" Village waar alle eten, alle drank, alle spor tieve aktie in de prijs is begrepen. Praat eens met uw ANVR Reis- adviesburo over deze gloednieuwe vakantie-bestemming. Vakantiegangers wordt altijd aange raden zaken te doen met een ANVR Reisadviesburo. Vanwege de zeker heid. Maar wat is dat eigenlijk, ANVR? En ook, wat is die zekerheid dan? De ANVR is een vereniging van reis agenten, adviseurs over en verko pers van vakantiereizen. Het is een zustervereniging van de vereniging van touroperators, fabrikanten van vakantiereizen. De consument heeft allereerst met de reisagenten te maken. Zij zijn de schakel naar de diensten van de touroperators. lidmaatschap van de ANVR maakt het de reisagent o.a. mogelijk om meer en betere aandacht te beste den aan scholing van de reisadvi seurs. Dat is in het belang van de vakantiekoper. Directer nog profiteert de reiziger van de ANVR, omdat een ANV-R- Reisadviesburo altijd werkt met het Garantiefonds. Dat is een soort col lectieve verzekering, waarin zowel de reizigers als de reisorganisa toren deelnemen. Als-een reisor ganisator zijn plichten niet na zou kunnen komen, dan zit er genoeg geld in het Garantiefonds om de vakantieganger schadeloos te stellen. De laatste jaren hoefde het Garantiefonds niet vaak in aktie te komen. Als dat wel eens het geval was, dan kon meestal de reis ge woon doorgaan onder een andere vlag maar met minstens dezelfde prestatie. Het etiket "voor alle zekerheid" siert de ANVR Reisadviesburo's. Zij vinden het zelf ook zeer belangrijk dat ze blijven werken aan vakbe kwaamheid. De beste garantie im mers voor een geslaagde vakantie is, dat ze zo is uitgezocht dat ze de klant meteen past. Alle cijfers over vakantie in boek en op scherm Vakantie is voor een belangrijk deel sfeer en emotie. Een mens gaat op vakantie om zich te ontspannen, om plezier te hebben. Kleinigheden mo gen dat niet bederven. Maar toch..., menige vakantie krijgt een nare na smaak door kleinigheden die tot grote ergernis uitgroeien. Het is de taak van de reisadviseur om die te voorkomen. Daartoe vindt hij hulp bij "Toeristiek". Toeristiek is een organisatie waarin mensen werken die houden van het ouderwetse monnikenwerk. Getrain de medewerkers van Toeristiek rei zen in en buiten het seizoen langs alle vakantieplekken van Europa en zelfs daarbuiten. Zij meten en vra gen, noteren en signaleren. Ze wil len alles weten. Bijvoorbeeld over een mooi winterzonhotel op Madei ra: hoeveel trappen vanuit het zwem bad naar het terras? Hoeveel meters lopen naar de stad? Hoeveel kost een taxi? Dat soort dingen. Bovendien verzamelen ze platte gronden van plaatsen waar vakan tiegangers komen en als er geen goede zijn, dan tekenen ze die zelf. Op die plattegronden geven ze de ligging van diverse hotels tot op de meter nauwkeurig aan. Al te roos kleurige VW-informatie wordt al dus rechtgezet. Toeristiek verwerkt al die gegevens in boeken, die elk seizoen worden bijgewerkt. Alle ANVR Reisadvies buro's werken met deze Toeristiek- boeken en vele hebben bovendien rechtstreeks toegang tot de moeder computer van Toeristiek waarin de informatie dagelijks wordt bijge werkt. In die computer staat ook het over zicht van wat er nog aan vakanties te koop is per touroperator en per datum. Aldus kan een ANVR Reisadvies buro een vakantiezoekende klant antwoord geven op alle feitelijk vra gen, die hij omtrent zijn vakantie voorkeur zou kunnen stellen. De Canarische Eilanden, spaans van origine en van nationaliteit, liggen voor de kust van Afrika en dicht ge noeg bij de evenaar om een klimaat van eeuwige'zomer te hebben. Niet temin wordt het er nooit echt bloed heet, want de Atlantische Oceaan brengt verfrissende winden. Diezelfde Oceaan kan nok wolken brengen, waaruit warme regen valt. Lekkere regen, want hij zorgt voor prima landbouwprodukten: als volle grondtomaten, bananen en tabak. Twee Canarische eilanden zijn ech ter rijk aan gebieden, waar vrijwel nooit regen valt en waar de zon-ga- rantie op jaarbasis zo'n tachtig pro cent is. Dat zijn de zuidpunten van Gran Canaria en van Tenerife. De reden voor die door toeristen hooggewaardeerde wolkenloosheid staat midden op beide eilanden. Wie er ooit eerder was, van de apar te sfeer leerde genieten en niet bang is voor een klein buitje af en toe, trekt tegenwoordig verder. I-anza- rote met zijn fantastische lava- velden en hete bronnen. Fuerteventura, waar je ook 's win ters groots kunt plankzeilen. De bloemen- en bomenparadijzen van La Gomera, El Hierro en Las Palmas. Het zuiden van Tenerife en vooral dat van Gran Canaria is geheel in gericht op de winter-toerist die wil uitrusten en een bruine kleur wil halen. Eigen moderne vliegvelden aan de zuidkusten waar dagelijks de chartertoestellen uit Europa landen. Grote hotels, ruime appartementen en bungalowcomplexen, allemaal vlakbij de soms enorme stranden. De reiziger, die ooit schade had, hoef je het niet meer uit te leggen. Het belang van een goede reisverzekering is pas duidelijk als er een "claim" moet worden ingediend. Alleen al daarom zijn reisagenten goede tussenpersonen voor vakantieverzekeringen. Zij kennen namelijk de risico's en ze kunnen helpen. Tegen het niet doorgaan van een va kantie is een reiziger verzekerd via het Garantiefonds en via de annu leringsverzekering. Er kan echter ook tijdens 'de reis nogal wat gebeu ren. Verlies, diefstal, beroving, auto pech, ziekte, ongeval, allemaal din gen die je niet kunt tegenhouden. Geld verzoet dan veel van de gele den schade. Reisadviseurs zijn ook tussenperso nen voor verzekeringen op hun vak gebied. Ze weten niets van levens verzekeringen, nauwelijks iets van glasverzekeringen e.d., maar in rei zen zijn ze goed. Daarom zullen zij een vakantiegezelschap precies die verzekeringen aanraden die, gezien de samenstelling van het gezel-schap, de manier van reizen en het reis doel zelf, nodig zijn. Niet te veel, niet te weinig. Zij kunnen er voor zorgen dat een verzekerde klant, als hij ginds in moeilijkheden komt, meteen bij het juiste adres terecht komt voor eerste hulp. Zij kunnen achteraf helpen met het correct indienen van een "claim". Dat hoort allemaal bij de service. Het strand van "Playa del Inglès" op Gran Canaria is het meest bekende. Het ligt achter een fascinerende duinenrij, waarin men zelfs in de drukste periode nog een eigen plek je kan vinden. Elk goed hotel en alle bungalow- en appartementencomplexen hebben hun eigen zwembaden. Die liggen heel "privé" in riante tuinen. Waar je in deze droge streken water ter beschikking hebt, laatje de mooiste bloemen als het ware uit de grond springen. De Canariërs halen hun water zelfs met pijpleidingen uit de bergen. Wintertoerisme op de Canarische eilanden is heel internationaal. Het' Nederlandse aandeel is niet het grootste, maar bepaald niet beschei den. De keus die de Nederlandse touroperators bieden, in alle prijs klassen, is zelfs groot te noemen. maal gelukkig voelen. Epcot Cen tre, het springlevende museum van de toekomst. De nieuwe MGM- en Universal studio's met hun tot leven gebrachte beroemde filmscènes. Gezellige parken als Busch Gar- dens, Seaworld, Cypress Gardens. Je komt dagen te kort en dan ben je nog niet eens toegekomen aan Cape Canaveral, het ruimtevaartcentrum. Of aan het natuurreservaat Evergla des. Of aan de binnensteden van Miami, Orlando en Tampa, waar oud en nieuw in boeiende mix naast el kaar bestaan. Florida-vakanties zijn thans meer dan ooit betaalbaar vanwege de gro te keus en de goedkope vliegverbin dingen. Behalve de lijndienstvluch- ten op Miami en Orlando zijn er el ke week charters vanaf Amsterdam naar Tampa en Miami. Die laatste vluchten zijn ook te combineren. Een gezelschap kan met het char tervliegtuig naar Tampa reizen, een poos daar blijven, dan wat rondrei zen en uiteindelijk van Miami uit naar huis gaan. Flexibiliteit siert de Florida-vakan ties. De ANVR reisadviseur heeft alles in huis, van alleen een goed geprijsd vliegticket tot geheel ver zorgde rondreizen, van een vlieg ticket en een huurauto tot een com plete vakantie aan het warme strand van de Golf van Mexico. Voorjaarsachtige temperaturen (en daarbij behorende bloemenweelde..) vinden we op de Balearen-eilanden waarvan met name Mallorca is in gericht op wintertoerisme. Nog iets hoger is de gemiddelde temperatuur aan de Costa's Blanca en Del Sol. Temperaturen zoals bij ons op een mooie zomerdag moeten we gaan zoeken op de Canarische Eilanden, Agadir in Marokko en Eilat in Israël. Vijfentwintig graden is daar bepaald niet zeldzaam. Om het echt warm te krijgen reist de zon-in-de-winter-vakantieganger naar tropische of bijna tropische stranden in het Verre Oosten, Cen traal Amerika of Afrika. De twee hoge bergruggen die de noordwestenwinden en de door hen eventueel meegebrachte wolken te gen houden. "Canarische Eilanden" betekent in de winter voor de meesten dan ook de keus uit een van beide zuidpun ten. Stedenvakanties zijn erg geliefd. Per vliegtuig, trein of eigen auto een paar dagen of een Igng weekeinde een vree nde stad "proeven", dat is ontspanning. Elke dag van een stedenvaiiantie werkt dubbel. Je gaat vrijdagochtend weg, komt maandagavond thuis, en hebt het idee een week weg te zijn geweest. Op deze pagina een paar ideeën over steden die zich uitstekend lenen voor een dergelijke vakantie. Bij het ANVR Reisadviesburo is veel meer informatie voor handen. Madrid is een trotse stad. Ze is op basis van een al eeuwen bestaande oude bergstad in de zestiende eeuw gebouwd door "onze" Philips de Tweede om als hoofdstad te dienen. Dat straalt er af in paleizen, aveni- da's, parken, regeringsgebouwen en imposante banken. De invloed van de universiteit op het straat beeld is groot. Madrid is een jonge stad wat mensen betreft. Een rijk uitgaansleven, een aantal grote culi naire tradities en vooral veel cul tuur. Madrid's Prado-museum geldt als een van de belangrijkste ter we reld met een rijke collectie van Velazques, Goya, El Greco, Rem brandt, Van Dijck e.a. Vanuit de Spaanse hoofdstad is het slechts ze ventig kilometer rijden naar het oud Moorse Toledo en nog dichterbij ligt het imposante oorlogsmonument Valle de los Caidos. Van Lissabon vertellen de meesten allereerst dat je er in een achteraf- kroegje'kunt gaan zitten om, met een glas wijn in de hand, te luiste ren naar droeve liederen die "fado" heten. Het beeld doet de stad een beetje onrecht. Lissabon is aller eerst een havenstad waar Europese geschiedenis werd geschreven. Wandelend langs de oevers van de Taag, het zout van de Atlantische Oceaan kun je daar ruiken, komt de herinnering aan de zeevaarders die de wereld ontdekten tot leven. De stad is op heuvels gebouwd en wie goed ter been is, zal genieten van een even pittige als ontspannen de wandeling door de uiteenlopen de kwartieren. Mooie kerken, schil derachtige paleizen, tal van restau rants, waarvan de gezelligste in de Alfama-buurt. Een prima winkelstad ook. Vooral textiel is modieus en goed geprijsd. Van alles wat er over Parijs is ge-, schreven mag in dit seizoen de re gel geciteerd worden "ik hou van Parijs in de winter, elk moment van het jaar". Een vierseizoenenstad zonder weerga, steeds zichzelf, maar toch steeds anders. Parijs is van alle wereldsteden voor ons de gemakke- Vakantieland Florida staat op het verlanglijstje van bijna elke reiziger. In die altijd zonnige zuidelijkste staat van de V.S. moet je ooit geweest zijn, liefst eigenlijk met de kinderen. Menigeen spaart er jaren voor. Ga je naar Florida, dan 'moet je het ook goed doen. Reis en verblijf zijn zeer betaalbaar, maar als je wat langer wilt blijven en zo veel mogelijk wilt zien, dan komen er per reiziger wel een paar honderd dollar bij. Goed besteed aan souvenirs en onvergetelijke herinneringen. Florida is een super-vakantieland vanwege het klimaat, de stranden en.twee warme zeeën rondom het schiereiland. Maar vooral ook om dat alles er is ingericht op vakantie- viereij^ Hotels en appartementen in alle prijsklassen. Gemakkelijke ver bindingen over de weg. Ideale en betaalbare huur-autosystemen en dan natuurlijk 's werelds meest grandioze keus aan pretparken en bezienswaardigheden. Alleen al Disneyworld is de reis waard, Walt Disney's sprookjesland waarin ook volwassenen zich hele- lijkste om te bezoeken. Bij wijze van spreken kan het voor velen in een dagtocht. Parijs is wel een dozijn reizen waard. Begin bij hoogte punten als Seine, Arc de Triomphe, Sacre Coeur, Mont-martre. Neem ook dan de tijd om ergens te gaan zitten en naar mensen te kij ken, nog boeiender dan gebouwen. Ga dan terug op een therfia als cul tuur: Louvre, Centre Pompidou, Pi- cassomuseum. Na twee Parijs-trips zal de smaak naar meer alleen maar toegenomen zijn, omdat je er iets van snapt Drie dagen minstens heeft een Rome-debutant nodig om iets wijzer te worden van de Eeuwige Stad. Daarvan een dag voor St. Pieter en Vaticaanmuseum, een dag voor Colosseum, Forum Romanum en andere klassieke hoogtepunten. Rest een dag om Romeinen te zien, op terrasjes te zitten (ook in de win ter, zo gauw de zon schijnt en dat doet ze vaak) en te mijmeren bij een van de vele fonteinen. Rome laat zich voor een belangrijk deel ge makkelijker veroveren in het bui tenseizoen. 's Zomers kan het er enorm druk zijn, wel gezellig overi gens en vanwege de internationali- teit van die drukte heel inspirerend. In korte Rome-vakanties is meer keus dan hier uit te leggen valt. Ze hoeven beslist niet duur te zijn want Rome is er voor iedereen. De hoofdstad van Engeland is ook nog steeds een beetje de hoofdstad van een groot deel van de wereld. Het straatbeeld is zowel puur brits als zeer internationaal. Gebouwen, paleizen, kerken, banken, theaters zijn zo imposant omdat ze getuigen van de macht van een wereldrijk. Londen laat zich in de winter van de knusse kant zien. De stad is ge bouwd op regen. Dan is het warm in de theaters, gezellig in de pubs, huiselijk in de musea. Een prima systeem van openbaar Vervoer be schut stedeling en toerist bij hun omzwervingen. Korte vakanties naar Londen kunnen op elke manier, waarbij de combinatie boot-trein of boot-bus de meesten aanspreekt. Wie voor het eerst gaat, kan het beste kiezen voor een arrangement met ingebouwde stadstoer.

Scheldebode | 1990 | | pagina 11