Colofon Sting bij de Zeeuwse Omroep? WELKOM! Van gemeentehuis tot omroepgebouw Zeeland kan niet zonder Meer vrouwen nodig Middenhof: EIGENLIJK is het een wonder dat het voormalige gemeentehuis van de gemeente Oost- en West-Souburg, thans het onderkomen van Omroep Zeeland, er ooit kwam. Een halve eeuw geleden was de tijd tegen de achtergrond van de crisis van de jaren dertig en de dreiging van een oorlog allerminst rijp voor een project dat in die dagen als veelbetekenend gold. De politiek verantwoordelijken waren gedwongen geweest heel wat overuren in de voorbereiding te steken, maar in augustus 1939 was het dan zo ver. Het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Oost- en West-Souburg werd in gebruik genomen. In verband met de mobilisatie niet al te feestelijk. Een duik in het verleden: Bedelbrief Schoolsituatie Omroep Zeeland zoekt correspondenten Uitgave van De Stem Weekbladen ter gelegenheid van de start van Omroep Zeeland, regionale omroep voor Zeeland. De artikelen in deze krant werden geschreven door het redactieteam van Omroep Zeeland: Flip Feij, Peter van Höute, Peter Joosse, Bob LagaaijBert van Leerdam, Koen Mijnheer en Selma Osman. Foto's: Pieter Honhoff archief gemeente Vlissingen. Grafische vormgeving: Leonard Snelders (Pitman B.V.). Foto voorpagina: Pitman fotostudio. Redactie coördinatie: Peter Gons. Kantoren De Stem Weekbladen: Nieuwsblad voor de Bevelanden, Klokstraat 1, 4461 JK Goes, tel. 01100-28030. De Scheldebode, Torenstraat 5, 4381 ET Vlissingen, tel. 01184-19910. Ons Eiland, Oostdijk 41-43,3245 AS Sommelsdijk, tel. 01870-3722. Zeeuws-Vlaamse Koerier, Steenstraat 14,4561 AS Hulst, tel. 01140-13751 en Nieuwstraat 9,4531 CV Terneuzen, tel 01150-17920. Omroep Zeeland is er voor alles wat in deze provincie hoorbaar gemaakt kan worden. Straatgeluiden, pratende mensen, maar ook muziekmakende mensen. Daar is de radio immers voor. Er zullen platen worden gedraaid, banden en cd's. Vanaf het eerste moment zal een archief worden aangelegd van al die geluidsdragers. Met het oog op de toekomst, want de ervaring bij andere regionale omroepen leert, dat verzoekplatenprogramma's razend populair zijn. Maar ook ter'verlevendiging van de informatieve programma's waarmee Omroep Zeeland begint, zal muziek ten gehore worden gebracht. Daarbij zal geput worden uit het internationale repertoire van Sting tot Vivaldi en van Willem Vermandere tot Jan Pieterszoon Sweelinck. Maar bij de Zeeuwse omroep zal muziek van Zeeuwse oorsprong een streepje voor hebben. De omroep houdt zich dan ook aanbevolen voor platen, banden en cd's van Zeeuwse muziekgroepen, koren en ensembles. Het hoeft niet allemaal van recente datum te zijn, want het is juist ook wel eens aardig iets uit de oude doos te laten horen. Vanzelfsprekend is ook nieuw materiaal welkom. Als een opname ons goed bevalt kunnen we er zelfs een Zeeuwse hit van maken! U kunt uw materiaal opsturen naar: Omroep Zeeland Postbus 1090 4388 ZH Oost-Souburg HET studiogebouw van Omroep Zeeland aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg krijgt een open karakter. Iedereen is er welkom voor een kijkje achter de schermen. Ook zal het op gezette tijden mogelijk zijn om rechtstreekse uitzendingen bij te wonen. Daarom zal Omroep Zeeland in de programma's regelmatig oproepen plaatsen. Radiodirecteur Flip Feij„Omroepgebouwen oefenen een grote aantrekkingskracht uit op de luisteraars. Ik heb dat in Hilversum gezien en bij de regionale omroepen in de andere provincies zie je dat verschijnsel ook. De consument wil weieens zien in welke omgeving de programma's tot stand komen en onder welke omstandigheden hun favoriete presentatoren hun werk verrichten. Een moderne omroep speelt op die behoefte in, het is belangrijk voor de public relations. Vanaf het begin willen we gaan werken aan de populariteit van ons station. Bovendien heeft iedere betaler van zijn kijk- en luisterbijdrage er gewoon recht op om te zien wat er met zijn tientje gebeurt". Om te voorkomen dat iedereen tegelijk komt, waardoor de gebruikers van het studiogebouw bij hun werk gehinderd worden, is het wel noodzakelijk om bezoeken schriftelijk aan te vragen. Het is dan nuttig om te weten met z'n hoevelen u wenst te komen en naar welke dag de voorkeur uitgaat. Dat briefje moet worden gericht aan: Omroep Zeeland t.a.v. Anne-Marie Vester Postbus 1090 4388 ZH Oost-Souburg Het oude raadhuis aan het Oranjeplein in Oost-Souburg is de gemeente in de jaren twintig en dertig een doorn in het oog. In juni 1922 wordt in de raad al een principebesluit genomen om te komen tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. Pas in oktober 1930 wordt een geschikt terrein aan de Kanaalstraat aangekocht. De lap grond van ongeveer 2000 vierkante meter kost de gemeente ongeveer tweeduizend gulden. Vijf jaar na de aankoop van de grond is er nog steeds geen sprake van een nieuw gemeentehuis. In oktober 1935 stellen burgemeester (H.A. van Doorn) en wethouders de raad voor het tekort aan ruimte te ondervangen door het oude gemeentehuis uit te breiden met een lokaal van de Openbare School. „Dit kan op eenvoudige wijze geschieden door een doorbraak te maken in een scheidingsmuur, waardoor binnenshuis een verbinding ontstaat", aldus B en W in een schrijven aan de raad. De raad gaat vervolgens akkoord en voor 150 gulden vindt de verbouwing plaats. Een paar maanden later komt de bouw van een nieuw gemeentehuis echter al weer ter sprake. De Openbare School kent zo'n grote toeloop van nieuwe leerlingen, dat de gemeente het bewuste schoollokaal weer af moet staan. Met behulp van het zogenaamde Werkfonds - tijdens de crisisjaren in het leven geroepen - hopen B en W in aanmerking te komen voor de Het oude raadhuis verkeert in zo'n slechte staat, dat opknappen volgens de burgemeester en wethouders niet meer mogelijk is. De gemeente laat er geen gras over groeien, want enkele dagen later (eind januari 1936) richten B en W zich tot het provinciaal bestuur. Gedeputeerde Staten scharen zich achter de plannen van het gemeentebestuur, mits er steun van het Werkfonds wordt verkregen en mits de bouw zo sober mogelijk wordt gehouden „in verband met de voortdurende hulpbehoevendheid der gemeente". Het antwoord van GS is nog niet binnen of het gemeentebestuur zendt een bedelbrief naar het Werkfonds in Den Haag. De kosten van een nieuw gemeentehuis worden geraamd op 30.000 gulden. Om de argumenten kracht bij te zetten wordt in de brief melding gemaakt van 265 werklozen in Oost en West-Souburg (bijna 5000 inwoners) onder wie 35 bouwvakkers, die allen steun ontvangen uit de gemeentekas. „Om al deze redenen verzoeken wy U beleefd doch dringend om financieelen steun voor den bouw van een nieuw gemeentehuis waarvoor de grond reeds aanwezig is", schrijven burgemeester en wethouders. Het antwoord uit Den Haag blijft maanden uit en daarom wendt het gemeentebestuur zich in mei 1936 tot het Werkfonds met de vraag: „In weik stadium van behandeling ons gemeentebestuur weinig aan het toeval over. Zuinigheid regeert. Er wordt op uitgebreide schaal correspondentie gevoerd om de beste kwaliteit voor zo min mogelijk geld in huis te halen. Deze zorgvuldigheid werd tijdens de kort daarna volgende oorlogsjaren niet beloond: bombardementen op 4 juni 1940 en op 25 april 1941 en de inundatie in 1944 zorgen voor een fikse schadepost. In januari 1958 besluit het ministerie van financiën de gemeente ruim twintigduizend gulden toe te kennen in verband met oorlogsschade aan het gemeentehuis. Tot 1966 doét het gebouw dienst als gemeentehuis. Na de gemeentelijke herindeling volgt een verhuizing naar het stadhuis in Vlissingen. Op het moment van de verhuizing is bode/conciërge H. Donker met zijn gezin al vijfjaar woonachtig in het gemeentehuis. De uit Drente afkomstige Donker wordt in 1961 gekozen uit 67 sollicitanten. Tot 1966 is hij werkzaam als bode in het gemeentehuis aan de Kanaalstraat. Daarna bekleedt hij dezelfde functie nog jarenlang in het stadhuis in Vlissingen. Het gezin blijft in het voormalige raadhuis in Souburg wonen. „Het was wettelijk bepaald dat de bode en zijn gezin geen nadelige gevolgen zouden ondervinden van de gemeentelijke herindeling. Wij mochten in het gebouw in Souburg blijven wonen tot ik 65 jaar was", aldus de heer Donker. Tot 1984 woont het gezin in het voormalige gemeentehuis aan de Kanaalstraat. In de loop der jaren moest de familie het gebouw - dat later werd omgedoopt tot 4 Middenhof - onder meer delen met de politie (er is nog altijd een zogenaamde dronkemanscel). „Verder zaten er allerlei verenigingen zoals de damvereniging en de sjoelclub. Er zijn ook wel een paar bruiloften gehouden, maar dat was snel afgelopen omdat er klachten van omwonenden kwamen", zegt de thans 69-jarige heer Donker, die nog altijd woonachtig is in Oost- Souburg. Begin 1989 gaan de werklieden in het gebouw aan het werk om een nieuwe gedaanteverwisseling tot stand te brengen. Het oude gemeentehuis is nu omroepgebouw. Een loden koker met oorkonde, door burgemeester A.R.S. Stemerding op 22 februari 1939 ingemetseld, links van de hoofdingang, is een blijvende herinnering aan het oorspronkelijke karakter van het gebouw. „Moge dit gebouw getuige zijn van een gestadigen groei en welvaart der gemeente", aldus het in lood en steen gevatte geschrift. wil er zijn voor heel Zeeland maar we kunnen dat niet alleen! We hebben uw hulp nodig, als tipgever (denkt u iets voor de omroep te hebben, pak dan de telefoon) mogelijk als correspondent of misschien wel als medewerker. Natuurlijk zitten daar de nodige haken en ogen aan. Hoe weet u of u over de juiste kwaliteiten beschikt en hoe weten wij of we iets aan u hebben? Heel eenvoudig: door met elkaar kennis te maken. Dus denkt u dat het iets voor u is, voelt u er wel voor de omroep te helpen, neem dan eens vrijblijvend contact op! U kunt schrijven naar: Omroep Zeeland, Postbus 1090, 4388 ZH Oost-Souburg Bellen mag eventueel ook: 01184-66355 vragen naar Peter van Houte of Bob Lagaaij. „Die omroep had er al veel langer moeten zijn. Als toeristisch en waterrijk gebied kan Zeeland toch niet zonder eigen omroep. Je moet via de landelijke radio horen dat er bijvoorbeeld ergens verkeersopstoppingen zijn. En bij rampen, we hebben in het verleden toch heel wat gehad: met schepen voor de kust, olievervuiling. Zeeland wist nog niks voordat het op de radio was geweest. Het is een heel groot gemis geweest dat die omroep er niet eerder was. Ik heb altijd voor het landelijk nieuws gewerkt. Ik probeerde alles op de radio te krijgen. Demonstraties bij de kerncentrale in Borssele. Ik liep mezelf het lazarus om elk uur het nieuws te voorzien. Ik hoop dat de hoogmoed van Hilversum door een eigen omroep voor de Zeeuwen wordt teruggedrongen. Als er niks meer te vullen valt, mag er iemand uit Zeeland komen. Maar er zijn zoveel leuke dingen die mensen willen weten". NETTY VAN ZALINGE, VLISSINGEN ANP-correspondente voor Zeeland van 1968 tot november 1988 „Ik ben heel benieuwd naar het soort nieuws dat Omroep Zeeland gaat brengen. Ik hoop dat het zo veelzijdig mogelijk is, maar mijn zorg aan de andere kant is dat het een beetje al te kleinschalig wordt. Het risico dat er nieuwtjes doorkomen, die je nauwelijks nieuws kunt noemen. Ik zou het uitstekend vinden als Omroep Zeeland een vrouwenemancipatierubriek gaat uitzenden. Maar ik denk dat het nog veel beter is dat de omroep heel gericht de ontwikkelingen op het terrein van de vrouwenemancipatie volgt. Het is spijtig dat er zowel in het algemeen bestuur van de omroep als bij de medewerkers zo weinig vrouwen zijn". INEKE STURM, ZIERIKZEE Medewerkster Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland Burgemeester A.R.S. Stemerding van Oost- en West-Souburg metselt in 1939 een koker met oorkonde in. verzoek zich thans bevindt". Op 7 september kondigt 'Den Haag' de komst aan van een onderzoekscommissie, die de wenselijkheid van de bouw dient vast te stellen. „Gaarne verneem ik of het U schikt genoemde Heeren op Woensdag 16 dezer na aankomst van den trein om 10u45, d.i. dus ongeveer llulö, ten Gemeentehuize te ontvangen", luidt het verzoek van het Hoofd van den Rij ksgebouwendienst. Op dit punt is de politieke touwtrekkerij op zijn hevigst. De vertegenwoordigers van de Rijksgebouwendienst ontdekken achter het gemeentehuis een tweede schoollokaal dat eveneens dienst zou kunnen doen als uitbreiding. De gemeentevertegenwoordigers laten zich niet uit het veld slaan en herinneren de Haagse delegatie aan de mogelijke concentratie van het bijzonder onderwijs. Eventuele samenvoeging van de Marnixschool en de Julianaschool en de daaruit voortvloeiende toeloop van leerlingen vereist de heringebruikname van de schoollokalen. In een brief aan de Inspecteur Lager Onderwijs proberen B en W een paar dagen later steun te vinden voor deze argumenten. Het antwoord van de Inspecteur wordt in Oost-Souburg met gejuich ontvangen. De inspecteur wil de schoollokalen hoe dan ook voor onderwijsdoeleinden blijven gebruiken. De reactie van het Werkfonds in Den Haag is enkele maanden later echter ronduit teleurstellend. Bij monde van secretaris dr. ir. A.H.W. Hacke wordt het verzoek van de gemeente Oost- en West-Souburg opgeschort totdat er meer duidelijkheid is over de toekomstige 'schoolsituatie' in de gemeente. Ten einde raad wenden burgemeester en wethouders zich andermaal tot Gedeputeerde Staten. In een schrijven van januari 1937 voelen B en W de bui al hangen. De weigerachtige houding van het Werkfonds belooft niet veel goeds en in een poging te redden wat er te redden valt wordt het provinciebestuur om raad gevraagd. „Wij verzoeken U beleefd te willen adviseren wat thans gedaan moet worden". In april van dat jaar laat het gemeentebestuur GS ook fijntjes weten dat het leegstaande schoollokaal (dat door het Werkfonds werd aangewezen) door het toegenomen aantal leerlingen weer in gebruik dient te worden gnomen. Een afschrift van die brief wordt ook naar het Werkfonds in Den Haag gestuurd. Er volgt opnieuw een briefwisseling met het Werkfonds, maar in oktober 1937 lijkt de gemeente over de langste adem te beschikken. Het Werkfonds verzoekt namelijk om een kostenraming voor het bouwen van een nieuw gemeentehuis. Minder dan een jaar later gaat de eerste spade de grond in. De firma J.M. Goedemondt uit Vlissingen krijgt de opdracht tot de bouw voor de somma van 39.200. In augustus 1939 wordt het nieuwe gemeentehuis in gebruik genomen. Bij de inrichting laat het Omroep Zeeland gaat programma's maken voor de héle provincie. Wij zijn er van overtuigd dat „het" niet alleen op Walcheren of zelfs alleen maar in Middelburg of Vlissingen gebeurt. We hebben open oren en ogen voor wat er zich in Zeeuwsch- Vlaanderen, op Tholen, op de Bevelanden en Schouwen- Duiveland afspeelt. We willen ook berichten over het wel en wee van Sint-Philipsland. Maar: onze studio staat in Oost-Souburg en veel van onze redacteuren wonen, om praktische redenen, daar niet ver vandaan. Kortom: Omroep Zeeland

Scheldebode | 1989 | | pagina 39