Hoge luisterdichtheid Liefst geen vergeten hoeken Secretaris Henk Koch: Zhef techniek Leen Schaap: eet speld" Straaljager klinkt als ZELFS de enorme knal van een straaljager die tijdens een directe uitzending van Omroep Zeeland boven Oost- Saburg door de geluidsbarrière vliegt, is voor radio-luisteraars anper hoorbaar. „Dat klinkt als een plof die op tafel valt", vewacht Leen Schaap, chef techniek bij Omroep Zeeland. De dre radiostudio's in het voormalige gemeentehuis in Oost- Suburg zijn met behulp van speciale voorzetramen en isJatiemateriaal praktisch geluiddicht gemaakt. Het NOB (het poduktiebedrijf van de Nederlandse omroep) heeft de ruimtes mt behulp van speciale apparatuur bovendien zeer nauwgezet gcontroleerd op 'geluidslekken' Drie studio's IK ben er ontzettend blij mee. Ik denk dat het een heel belangrijke gebeurtenis is voorZeeland. Ik verwacht dat de nieuwsvoorziening in deze provincie nu breder wordt en meer kwaliteit krijgt. Er ontstaat immers een beetje journalistieke concurrentie, in de goede zin van 't woord. Veel organisaties kunnen nu beter hun boodschap kwijt aan het publiek, zodat dat nu nog beter weet dat er voorzieningen zijn waar het gebruik van kan maken. Ik denk ook dat mensen nu sneller en op tijd weten dat een boot vaart of een bepaald evenement doorgaat of niet, dat soort dingen. In het algemeen denk ik dat de omroép kan helpen om de mensen in Zeeland de bagage en informatie te geven om na te kunnen denken over de problemen die hier spelen en tot goede oplossingen te komen". Onwetendheid Tegenslagen Zendmasten Secretaris Henk Koch: „Een kroon op het werk' Apparatuur vergt een paar miljoen D«speciale voorzieningen in de stdio's zijn aangebracht zonder afireuk te doen aan het ocspronkelijke karakter van het goouw in Oost-Souburg. Leen Saaap: „Er is veel waarde gehecht an behoud van het uiterlijk van het goouw. Er zijn bijvoorbeeld glas- irlood-ramen die prachtig zijn, mar het zijn ondingen bij de bouw vn een studio. Daarom zijn er aan d binnenkant speciale isolerende kzijnen aangebracht. Verder zijn d wanden voorzien van akoestisch materiaal. Door die voorzieningen worden wij niet gestoord tijdens ons werk en bovendien storen wij anderen evenmin". Om te voorkomen dat geluiden uit de zogenaamde controlekamers doordringen tot de belendende studioruimtes, zijn de verbindende kabels op een zeer omslachtige manier aangebracht. „Niet dwars door de muur", legt Leen Schaap uit, „maar via de plafonds naar de zolder en van daaruit weer naar beneden. Een gat in de muur zou namelijk een 'geluidslek' kunnen veroorzaken." Een speciale installatie voor klimaatbeheersing moet zorg dragen voor een behaaglijke atmosfeer in de studioruimtes. Het gevolg van die speciale bouwkundige eisen is, dat er naar schatting maar liefst drie kilometer electriciteitsdraad in verwerkt is. Ongeveer tien kilometer audio- snoer is bovendien als een soort levensader door het gebouw getrokken. „Ik denk dat dit nog een krappe schatting is. Er is echt een vreselijke berg draad in gelegd", zegt Leen Schaap. Omroep Zeeland heeft de beschikking over maar liefst drie studio's. Volgens Leen Schaap, die op een ervaring van bijna twintig jaar in NOB-verband kan bogen, is dat geen overbodige luxe. „Je hebt een studio van waaruit een live programma komt. Een tweede studio waarin tijdens dat live programma wordt gemonteerd aan items die later in de uitzending komen en er is een derde studio, speciaal voor de nieuws-bulletins op het hele uur", aldus Schaap. Studio 1, de zogenaamde grote studio, gevestigd in de voormalige raadzaal geldt als de 'trots' van Omroep Zeeland. Groepen, koren en andere gezelschappen, ze kunnen in principe terecht in die studio, waar een 48-kanaals mengpaneel perfecte opnamen garandeert. „Vanaf nu is het eindelijk mogelijk de muzikale kwaliteiten van de Zeeuwen te ontdekken. Deze studio stelt ons Hij praat afgepast, maar overtuigd, zakelijk ook en met een zekere bescheidenheid over zijn rol in het ontstaan van Omroep Zeeland. „Een kroon op het werk, ja dat is het toch wel hoor. Waarschijnlijk toch ook wel een emotioneel moment, ja. Kijk dit hele jaar was natuurlijk al een belevenis: al die voorbereidingen, om zo'n studio te zien klaarkomen, om de mensen te zien binnenkomen en om te zien dat het goed gaat. Ik zal straks weieens terugdenken aan de lange weg, zeker ja". Die weg had overigens aanzienlijk korter kunnen zijn. Als in 1972 Gedeputeerde Staten het positieve advies van de commissie uit de culturele raad overnemen en er Het verhaal van Omroep Zeeland is ook een beetje zijn verhaal. Hij raakt er persoonlijk bij betrokken in 1971, krap vijf jaar na de eerste voorzichtige stap op weg naar een eigen omroep voor Zeeland. Henk Koch (nu 56) treedt dan aan als directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. Hij wordt geconfronteerd met een commissie, die Gedeputeerde Staten van Zeeland moet adviseren over de wenselijkheid of ongewenstheid van een regionale omroep; op dat moment een zo goed als onbekend fenomeen. Een jaar later brengt die commissie een uitgesproken positief advies uit: regionale omroep kan heel belangrijk zijn voor deze provincie en moet er komen. Het duurt uiteindelijk nog 18 jaar voordat de Zeeuwse omroep er werkelijk is. Henk Koch bleef er al die tijd - in de culturele raad, later in de iniatiefgroep en de uiteindelijke stichting Omroep Zeeland - in geloven, soms tegen beter weten in. Op 1 januari ziet hij het grote doel dan toch bereikt. datzelfde jaar nog een door de provincie gesteund verzoek om een zendmachtiging uitgaat, lijkt het snel te kunnen gaan. Zeker wanneer weer iets later een nieuwe minister die over de omroep gaat, Harry van Doorn, zich in een medianota warm voorstander toont van regio- omroep. Het Zeeuwse initiatief wordt evenwel niet beloond. Niet in deze provincie, maar in Eindhoven en Amsterdam gaan in 1976 allerlei experimenten met regionale omroepen van start. Volgens Koch waren de ontwikkelingen in Brabant ook veel concreter dan in Zeeland. Hij vermoedt ook een betere Haagse lobby vanuit het Eindhovense: „Ik denk dat een rol heeft gespeeld, dat men in de provinciale politiek toen wel wilde, maar eigenlij k ook weer niet zo'n idee had van wat zo'n regionale omroep kon zijn en er ook een beetje huiverig voor was. Dus: vanuit de Zeeuwse politiek is onvoldoende druk uitgeoefend op Den Haag om Zeeland prioriteit te geven". Later zal niet zozeer Den Haag, maar veel meer het politieke klipiaat in Zeeland zelf struikelblok blijken. In 1980 komt een initiatiefgroep tot leven die zich inzet voor een eigen omroep in Zeeland. Koch speelt ook daarin een belangrijke rol. Vooral op het gebied van de informatie over het fenomeen, want er is veel onwetendheid. Ook bij Koch en de zijnen zelf. In 1981 beleeft Zeeland een eerste proefuitzending. Die kennismaking met regionale omroep valt in de smaak. Een steun in de rug voor de initiatiefnemers. Henk Koch: „Door die proefuitzending kreeg men een beetje een idee wat men van zo'n eigen omroep kon verwachten. Uit een tegelijkertijd gehouden enquête door dagblad De Stem bleek dat de meerderheid van de ondervraagde Zeeuwen voorstander was van een eigen omroep en dat terwijl men regionale omroep feitelijk niet kende. Ja, een goede belevenis was het, die mij sterkte in het idee: Dit is goed, dit moet er komen". Na een periode van hoop en verwachting volgen tegenslagen elkaar in rap tempo op. In het voorjaar van 1983 wordt een verzoek voor een tweede proefuitzending onder meer in staat het Zeeuwse culturele leven aan een breed publiek te presenteren". Vanzelfsprekend wordt het nieuws niet alleen gemaakt in de studio in Oost-Souburg. De verslaggevers van Omroep-Zeeland zwermen straks uit om te berichten over gebeurtenissen uit de hele provincie. Hun bijdragen worden doorgegeven aan 'Oost-Souburg' van waaruit de reportages.- al dan niet direct - via een draadverbinding worden doorgezet naar zendmasten in Goes en Philippine. Daar gaat het signaal de lucht in. Verslaggevers van Omroep Zeeland kunnen hun bijdragen - afhankelijk van de omstandigheden - op vier manieren doorgeven aan het omroepgebouw in Souburg. Dat kan allereerst via een speciale telefoonlijn, die vooraf bij de PTT 'besteld' dient te worden. Een tweede mogelijkheid is de draagbare bandopname-apparatuur die verslaggevers mee terugnemen naar de studio. Voorts krijgt Omroep Zeeland de beschikking over een hypermoderne reportage-wagen die kan worden ingezet bij rechtstreekse reportages. De reportagewagen - een mobiele studio - beschikt over een mini- zender van FM-kwaliteit en een 24- kanaals mengtafel. Dit signaal kan in Souburg uit de lucht worden 'geplukt' en via Goes en Philippine weer worden uitgezonden. Schaap wijst op het belang van een reportage-wagen bij nieuwsontwikkelingen in een gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het betekent dat we ook van daaruit hot items kunnen doorsturen". De mobiele studio wordt tevens gebruikt bij het maken van opnamen in de provincie. Muziekverenigingen, koren, een dialectendag, calamiteiten; dankzij de reportagewagen worden luisteraars op hun wenken bediend. De vierde en laatste mogelijkheid voor een verbinding tussen de verslaggever 'in het veld'en de studio in Souburg is de zogenaamde 'snelle lijn'. „Het is een soort hoogwaardige mobilofoonverbinding vanuit de auto van de verslaggever, bedoeld voor de snelle actualiteit. Die mobilofoon is er ook in een portable uitvoering. Er is namelijk niet in alle gevallen een telefoon voor handen. Deze verbinding kan bijvoorbeeld ook gebruikt worden bij reportages van wielerwedstrijden als de Ronde van Midden-Zeeland". Tot dusver besteedde Leen Schaap al zo'n slordige twee miljoen gulden aan audio-apparatuur voor Omroep Zeeland. „Als ik daaraan denk schaam ik me soms dood, maar aan de andere kant hebben we straks alles om in 1990 effectief en goedkoop mogelijk uit te zenden. De techniek moet altijd in dienst staan van de programmamakers. Dat zal bij ons ook het geval zijn. Maar de techniek staat nooit stil. Ik heb nu al weer wensen voor de toekomst. Ik wil zaken die er nog niet zijn. Op die manier blijf je voortdurend bezig en zo hoort het ook als je zo optimaal mogelijk wilt werken". De mensen weten eindelijk op tijd of de boot vaart door het ministerie van de hand gewezen en nog geen jaar later laat het dagelijks bestuur van de provincie weten dat er voorlopig niet hoeft te worden gerekend op medewerking aan een regionale omroep. Een desillusie, al komt Koch daar niet meteen voor uit. Waarom bleef hij doorgaan en bleef hij ervan overtuigd dat die omroep er moest komen „Ik kreeg alle mogelijke signalen dat de nieuwsvoorziening in de provincie te mager was. Om te beginnen liepen culturele organisaties daar tegenop. Die kregen bijvoorbeeld een aankondiging van een toneelvoorstelling niet in de krant, klaagden daar over. Dat confronteerde me met het feit dat Zeeland grotendeels toch een gebied is met maar één krant. En dat is ongezond ook uit het oogpunt van opinievorming bij de burgers. Natuurlijk kwam er ook persoonlijke motivatie bij kijken. Niet alleen van mij, ook van andere leden van de culturele raad en later de initiatiefgroep. Dat waren warme voorstanders van een eigen omroep en die hebben mij dan weer gesterkt in het idee dat ik niet bezig was met een persoonlijke hobby". De grote ommekeer komt in mei 1987. In een nieuw beleidsstuk zeggen Gedeputeerde Staten dat ze - onder voorwaarden - bereid zijn mee te werken aan de oprichting van een regionale omroep. De kogel is door de kerk. Koch en zijn Culturele Raad, de initiatiefgroep Omroep Zeeland en de latere stichting koersten voorvarend op hun einddoel af. Veel mensen, teveel op om te noemen, hebben zich sedertdien enthousiast ingezet om alles voor elkaar te krijgen. Koch zou iedereen willen noemen, maar hij volstaat er met twee: Jan de Bres uit Sint Maartensdijk en de scheidende voorzitter, drs. G.C.G. van den Heuvel, de voormalige burgemeester van Borsele. „Hun doorzettingsvermogen mag geen moment worden onderschat", aldus Koch. Omroep Zeeland is een feit. Op 1 januari beginnen de uitzendingen. Voor de secretaris van de Stichting Omroep Zeeland is nu een andere rol weggelegd, meer op de achtergrond. Dat zal wel moeilijk zijn. Hij ontkent het, op dezelfde zakelijke toon: „Ook dat ben ik gewend. Vanuit de culturele raad ben je gewend dingen op poten te zetten en wel zo dat ze zelfstandig kunnen functioneren en op een gegeven moment weer los te laten. Net als met een kind inderdaad, dat moet je ook loslaten op een bepaald moment. Dat kan wel eens moeilijk zijn, zeker, maar je moet het gewoon doen". STEREO DE programma's van Omroep Zeeland worden in stereo uitgezonden. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van etherfrequenties en kabelfrequenties. Het principe is, dat iedereen in de provincie Zeeland met een radio-ontvanger de uitzendingen kan volgen. De luisteraars moeten alleen zelf even uitvissen^welke frequentie in een bepaalde situatie het meest geschikt is. Daarbij is van belang op welke plaats men zich bevindt en met welke radio men naar de programma's wil luisteren. In twijfelgevallen is er altijd wel een behulpzame buur te vinden, die uitkomst kan brengen. De etherfrequenties kunnen worden gekozen voor mobiele ontvangapparatuur (draagbare radio's, autoradio's, de radio in de keuken, de wekkerradio in de slaapkamer enz.). De kabelfrequenties zijn van toepassing als de ontvanger op de kabel is aangesloten en dat is in huiskamers steeds vaker het geval. Als Omroep Zeeland niet in de lucht is, wordi op de regionale frequenties het landelijke programma van Radio 1 doorgegeven. Wie na 1 januari het programma van Radio 1 zonder onderbrekingen wil beluisteren, is aangewezen op de middengolf, 747 KHz. Die luisteraar blijft dan echter verstoken van de Zeeuwse programma's. De etherfrequenties van Omroep Zeeland zijn: Goes FM 101.9 MHz (ten noorden van de Westerschelde) Philippine FM 97.8 MHz (ten zuiden van de Westerschelde) De kabelfrequenties van Omroep Zeeland zijn: Walcheren FM 97.1 MHz, Noord- en Zuid- Beveland FM 87.6 MHz, Schouwen- Duiveland FM 87.6 MHz, Tholen FM 88.9 MHz, Zeeuwsch-Vlaanderen (met uizondering van Hulst) FM 93.6 MHz, Gemeente Hulst FM 89.9 MHz De frequentie waarop Zekatel de regionale omroep in de toekomst op Sint Philipsland zal doorgeven is nog niet bekend. „Ik heb in het verleden lokale en regionale omroepen meegemaakt en het valt me altijd op dat mensen die zender toch behoorlijk weten te vinden. Ik verwacht hier ook een hoge luisterdichtheid. Als Omroep Zeeland inspeelt op de activiteiten in de regio, wat flitsen geeft van wat er gebeurt in statenvergaderingen en raadsvergaderingen, dan denk ik dat het in een grote behoefte gaat voorzien. Het is een hele goede zaak dat Zeeland binnenkort een eigen omroep heeft waardoor ook het regionale nieuws vlug bij de mensen kan komen". BURGEMEESTER A. VERBREE, REIMERSW AAL „Ik vind het hartstikke goed dat Zeeland nu eindelijk eens een eigen omroep krijgt. Dat had al veel langer moeten gebeuren. Wij zijn de enige provincie die op dit moment nog geen regionale omroep hebben. Ik heb zelf jaren in Friesland gewoond en ik heb daar altijd de luxe van radio Friesland gekend. Die uitzendingen vond ik goed: ze probeerden iedereen aan hun trekken te laten komen. Dat moet Omroep Zeeland ook doen. Ik hoop dat alle Zeeuwse regio's in de uitzendingen aan de beurt komen. Neem nou Sint-Philipsland: het ligt tegen Brabant aan en het hoort geografisch bij Zeeland. Daardoor zou het misschien toch gauw een vergeten hoek kunnen worden. Dat zou ik jammer vinden". J. STOUTEN, SINT PHILIPSLAND

Scheldebode | 1989 | | pagina 37