Omroep Zeeland wil rol spelen in samenleving Regionale radio slaat een brug tussen mensen Meer betrokken bij provincie Fris begin Ideaal middel Net een krant Directeur hoofdredacteur Flip Feij: if Informatie Commercie MIJN hondje is zo maar weggelopen en nou weet-ie vast niet meer waar ons huis is. Mag Ringo op de radio?" Het stemmetje aan de andere kant van de telefoon begint verdacht te trillen. De telefoniste glimlacht en praat het kind geruststellend toe. Nog diezelfde dag weet de hele provincie van Ringo's avontuurlijke uitbraakpoging en 's avonds kan een dolgelukkig kind weer met een gerust hart gaan slapen. Dat is regionale radio. Wennen Herkenning omroepblad 3 „Als politiefunctionaris juich ik de komst van Omroep Zeeland heel erg toe. Ik bekijk het sub-regionale karakter ervan. In zo'n versplinterde provincie als Zeeland is een regionale omroep bijna onontbeerlijk. Het zou voor mij een ideaal middel zijn om op de kortst mogelijke manier met burgers in contact te komen. Ik zie de programma's van Omroep Zeeland met belangstelling tegemoet. Ik zal ze ook kritisch volgen". INSPECTEUR H. SIERSEMA, Gemeentepolitie Terneuzen Directeur-hoofdredacteur Flip Feij: „Géén erfenis U HOORT NOG VAN ONS!' Bijna dreigend staat het op de stickers, waarmee Omroep Zeeland de afgelopen maanden een kleine publiciteitsgolf over de provincie liet rollen. De naam van de dertiende en laatste regionale omroep van ons land, die in de nacht van oud op nieuw om klokslag 12 begint met uitzenden, is weergegeven in grijstinten en wordt flitsend doorsneden door een dynamisch ogende gele bliksemflits. Regionale radio als donderslag bij heldere - Zeeuwse - hemel? Directeur hoofdredacteur Flip Feij: „We zijn voor Zeeland een nieuw medium en hebben géén erfenissen. Daardoor kunnen we inderdaad bij nul beginnen. Ik zou het leuk vinden als Omroep Zeeland een factor in de Zeeuwse samenleving wordt. Regionale radio heeft daarvoor alles mee". Feij (40) is geboren en getogen in Vlissingen en was tot begin dit jaar eindredacteur van het NOS- radioprogramma. „Met het oog op morgen". Hij begon zijn journalistieke loopbaan bij de PZC en werkte daarna bij de radio actualiteitenrubriek „Hier en nu" van de NCRV en het tv-programma „Den Haag Vandaag". Ook coördineerde hij marathonuitzendingen van de gezamenlijke omroepen, zoals reportages van de Olympische Spelen (Radiolympia) en de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Met zijn overstap naar Omroep Zeeland koos hij bewust voor de kleinschaligheid radio-om-de-hoek in een overzichtelijke regio. Kleinschalig is ook de start van Omroep Zeeland. De eerste maanden wordt er in (en rond) de studio in het vroegere gemeentehuis van Oost-Souburg gewerkt met 12 omroepmedewerkers in vaste dienst en een aantal freelance. Zij maken van maandag tot en met vrijdag twee uur regionale radio pér dag. Na april wordt het personeelsbestand geleidelijk aan uitgebreid tot 25 mensen. Herfst 1990 is Omroep Zeeland dagelijks drie uur in de lucht, inclusief de weekeinden. Die kalme aanloopfase heeft alles te maken met geld, legt Flip Feij uit. Omroep Zeeland krijgt een budget van circa 3,6 miljoen gulden per jaar. Een bedrag dat wordt betaald door de provincie (die daarvoor een tientje per jaar op de kijk- en luisterbijdrage legt) en het ministerie van Welzijn, volksgezondheid en cultuur, dat die Zeeuwse opbrengst van 1,1 miljoen aanvult met ongeveer 2,5 miljoen per jaar. Zo wordt het zogenaamde 'normbedrag' bereikt, dat geldt voor de regionale omroepen in ons land. De boer, die snel wil weten, wat er mis is met zijn wintertarwe; die Zeeuws-Vlaamse theaterliefhebber, op zoek naar een aardige voorstelling in het weekeinde; de scholier uit Goes, razend benieuwd naar ontwikkelingen in de popscene of een Zierikzeese huisvrouw met familie 'aan de overkant', die zoetjes aan wel eens een 'mars naar Den Haag' zou willen organiseren om te pleiten voor een vaste oeververbinding. Ze worden straks op hun informatieve wenken bediend door Omroep Zeeland. Informatie en service - of het nu gaat om gezondheidszorg, cultuur, landbouw, welzijn of milieu - zijn twee hoekstenen in de programma's van het nieuwe station. Flip Feij „Je krijgt iedere dag Zeeuwse actualiteiten, onmiddellijk gevolgd door een service-element. En service zien wij dan als informatie over zaken, die niet noodzakelijkerwijs in de actualiteit spelen, maar waarbij wél veel mensen belang hebben. Neem gezondheid. Of recreatie. Of landbouw. In de actualiteitenrubriek zullen we aandacht bésteden aan de verschillende regio's van de provincie en de onderwerpen, die in Zeeland spelen. We willen volop gebruik maken van de mogelijkheden om Zeeuwen voor onze microfoon te halen. Onze studio moet een ópen gebouw worden, dat niemand afschrikt om 's een berichtje af te geven of aandacht te vragen voor een bepaalde zaak. Er zal ook gelegenheid zijn, om het gebouw onder leiding te bezoeken". Legio ook zijn de mogelijkheden van de reportagewagen, een technisch hoogstandje-op-wielen van Omroep Zeeland. „In de wintermaanden zouden we 'm bijvoorbeeld kunnen inzetten voor het opnemen van koren of muziekgezelschappen en evenementen met een plaatselijk of regionaal karakter. Een andere mogelijkheid is het rechtstreeks volgen van sportevenementen. Daar willen we nog niet op korte termijn mee beginnen,.maar het zal toch niet zo lang duren voor we ook aan dit soort activiteiten toekomen. Het is bijvoorbeeld denkbaar om de Ronde van Midden Zeeland de hele dag te volgen en daarvan rechtstreeks verslag te doen". Een idee, waarin de reportagewagen ook een glansrol zou kunnen spelen, is een zomerserie, vanaf plaatsen waar veel mensen bij elkaar zijn, zoals kampeerterreinen of bungalowparken. Flip Feij„Daar zou ik dan niet allemaal drive- inshows van willen maken met discjockeys en popgroepen, maar ook wat kwaliteit willen bieden door de mensen relevante informatie te geven over waar ze die dag heen kunnen en in te gaan op allerlei aspecten van natuur en milieu". In het regeerakkoord van het nieuwe kabinet is rekening gehouden met de mogelijkheid om plaatselijke en regionale omroepen ruimte te bieden voor etherreclame, zoals de landelijke radio die al een aantal jaren kent. Vooruitlopend op die ontwikkeling breidde een aantal 'regionalen' - Rijnmond, Radio West, Radio Oost - de zendtijd fors uit. Flip Feij„In ROOS, het samenwerkingsverband van de dertien regionale omroepen in Nederland, zijn we ons aan het bezinnen op de manier, waarop die reclame moet worden georganiseerd. In de discussie speelt vooral mee, dat het maken van reclame op de lokale en regionale radio parallel moet lopen met fincnciële maatregelen voor de regionale pers". Dat Omroep Zeeland binnen uiterlijk drie tot vijf jaar de zendtijd aanzienlijk zal uitbreiden, acht hij zeer aannemelij k. „Zendtij duitbreiding is een landelijke tendens en ik denk, dat het ook ónze toekomst is. Mensen moeten weten: als er wat in de regio gebeurt, hoor je 't onmiddellijk via je regionale omroep". II v!v! 'IvXv/Mv hem begrijpend toe en zeg: „Ik weet het....volgens u zou ik lang, slank, donker en rond de 25 moeten zijn. Helaas...ik heb niet meer te bieden dan klein, grijs-blond, tikje mollig en boven de 40". De man lacht maar eens en zegt troostend: „geeft niks hoor. Ik luister toch wel, want ik vind het gewoon hartstikke leuk wat jullie doen". En ook dat is dus regionale radio. Dan heb ik het nog niet eens over dat huwelijksaanzoek van dat oude baasje van dik in de 80, die altijd afstemt op de regionale radio, omdat hij zo blij en vrolijk wordt van die opgewekte vrouwestem... „Die mevrouw die nu aan het woord is, weet niet waar ze het over heeft. Ze kletst uit haar nek...". De man aan de telefoon struikelt in zijn opwinding haast over zijn eigen woorden. „U mag zometeen rechtstreeks in de uitzending reageren, meneer", zegt de regisseur neutraal, „maar past u een beetje op wat u zegt. U wordt met naam en woonplaats genoemd en de hele provincie luistert mee". Akties van verpleegkundigen. Wat vinden de luisteraars uit Overijssel daar van? Mensen mogen bellen naar de studio van Radio Oost en hun menihg geven. Iets op de radio horen...de telefoon pakken...en mee mogen praten. Ook dat is regionale radio. Wéér een fabriek die z'n poorten moet sluiten. Honderden mensen op straat. Sommigen hebben er bijna hun hele leven gewerkt. „Wat ik er van vind, meneer?". De nuchtere Twentenaar slaat z'n grote, ruwe, eeltige handen voor zijn gezicht. De verslaggever die hem een microfoon voor houdt, registreert alleen maar een niet meer ingehouden snik. Hij voelt zich een indringer. Maar de documentaire, die later over dit onderwerp wordt gemaakt, laat mensen delen in verdriet en onmacht. Je staat niet alleen in je ellende. Ook dat is regionale radio. „Eerlijk, ik had echt nooit gedacht, dat u er zo uit zou zien. Bij die stem had ik een ander beeld in mijn hoofd". De man kijkt me nieuwsgierig, maar duidelijk teleurgesteld aan. Ik moet er een beekje om lachen, want ik begin er aan gewend te raken, dat de stem op de radio en de fantasie van de luisteraar meestal niet met elkaar in overeenstemming zijn. Dus knik ik Regionale radio. Een extra dimensie voor de provincie Zeeland. Dat zal best even wennen zijn voor de Zeeuwen. Want hoe gaat zo iets nou in zijn werk? Is het een soort „Hilversum", maar dan vanuit het oude gemeentehuis in Oost- Souburg? Krijg je wéér allerlei dingen te horen, die op zich wel interessant zijn, maar waar je als Zeeuwse luisteraar geen boodschap aan hebt? Een soort ver-van-mij n-bed-show? Nee dus. Regionale radio heeft z'n bestaansrecht in de andere provincies van Nederland dubbel en dwars bewezen. Dus waarom zou het daar wel werken en in Zeeland niet. In Overijssel neemt Radio Oost - na Radio 3 - de tweede plaats in wat luisterdichtheid betreft. Per dag worden daar 200.000 luisteraars bereikt. En dat gebeurt heus niet, als er niets geboden wordt waar de Overijsselaars wat aan hebben. Zo zal dat ook in Zeeland gaan. Iedereen in deze provincie mag verwachten, dat hij of zij iets van zichzelf terug vindt in de programma's. Of dat nou iets is op gebied van nieuws, aktualiteiten, sport, programma's over de eigen Zeeuwse cultuur, uw papegaai die is weggevlogen of een verzoekplaat die u wilt aanvragen voor uw zieke buurvrouw. Want zeg nou zelf: als u midden in de nacht wordt gewekt door een ondragelijke stank, dan wilt u toch zo snel en uitgebreid mogelijk weten wat er aan de hand is geweest? Als u een half uur in de file hebt moeten staan en u ontdekt dan dat er een vreselijk ongeluk is gebeurd, wilt u toch wel even weten, wat daar aan de hand is geweest? Als de muziekvereniging in uw woonplaats 100 jaar bestaat en dat met toeters en bellen breeduit gaat vieren, is het toch leuk als dat op de radio komt? En als er reorganisatieplannen zijn bij uw bedrijf, is het toch heel handig dat Omroep Zeeland er een verslaggever op af stuurt, zodat u heel snel weet waar u aan toe bent? En dan heb ik het nog niet eens over de veerponten, die al dan niet varen...Radio is een snel medium en je bent binnen de kortste keren op de hoogte van het nieuws uit je provincie. Bovendien kun je overal naar de radio luisteren. Er zijn zelfs mensen die er eentje op de w.c. hebben- Ik weet uit ervaring, dat regionale radio werkt. Ook in Overijssel waren er sceptici en mensen die het „weggegooid geld" vonden. Hier en daar zullen die mensen er mischien nog wel zijn. Maar die zijn gewoon te koppig geweest om onbevangen naar Radio Oost te luisteren. Daardoor hebben ze die zeer populaire zondagochtend uitzendingen gemist (omroep Zeeland gaat in de loop van het volgend jaar ook in de weekenden uitzenden). Uitzendingen waar iedereen bij kon zijn. Zomaar de studio binnenlopen, een kop koffie voor wie dat wil en lijfelijk aanwezig zijn bij de live-uitzending. Dat waren uitzendingen met Gerdi Preger: „Herkenning staat voorop". artiesten uit de eigen streek en mensen die - waarover dan ook - iets te vertellen hadden. Dat kon een boer zijn, die een nieuw soort appel had bedacht; een 13- jarig wonderkind dat Mozart feilloos vertolkte; de carnavalsvereniging die iets te vieren had en dat met veel grollen en grappen deed; een stel jonge mensen, net terug van een wereldreis of iemand die kwam uitleggen hoe dat nou zit met die aardstralen. Er zijn zoveel goede herinneringen. Het goede van die herinneringen heeft altijd te maken met herkenning en betrokkenheid. Die vrouw b.v. die eindelijk haar verhaal kwijt kon over al het onrecht dat haar was aangedaan; die buurtbewoners die vol ongerustheid en schrik konden vertellen hoe ernstig de grond van hun woonwijk was vervuild; dat clubje studenten dat er in was geslaagd een buro op te zetten dat zich bezig hield met het uitpluizen van allerlei subsidiemogelijkheden. De naam? „Pecunia non olet" ofwel „geld stinkt niet"...Maar ook: de nieuwe burgemeester die zijn intrede deed en zich via de radio kenbaar maakte aan „zijn" bevolking. Je zag met alleen zijn foto in de krant, maar je kon ook zijn stem horen. Dat is toch een extra dimensie. Weet u hoe de stem van onze commissaris van de koningin klinkt? Nou, daar zult u gauw genoeg achter komen als u naar Omroep Zeeland gaat luisteren. Dan gaat zo'n bestuurder toch een stukje meer voor u leven. Oud-burgemeester Ockeloen van Terneuzen heeft het allemaal net moeten missen. Zijn afscheid viel in een tijd dat Omroep Zeeland er nog niet was. U kon de woorden niet horen, de hartelijkheid en de warmte daarin, waarmee hij werd uitgewuifd. Maar vanaf binnenkort zal dat anders zijn. En zeg nou niet: wat hebben wij er in Goes nou mee te maken wat er in Terneuzen gebeurt! Als u de moeite neemt om te luisteren, zou u wel eens kunnen ontdekken dat bepaalde problemen hetzelfde zijn; dat u niet alleen staat; dat er overal om ons heen Zeeuwen zijn, mede mensen weet u wel.... Aan welke kant van de Westerschelde u ook woont. Waar de overheid het af laat weten om voor een vaste oeververbinding te zorgen, kan Omroep Zeeland een brug slaan. Ik woon in Axel, maar ga voor u werken in de gemeente Vlissingen. Ik verheug me er op. Tot horens. Gerdi Preger „Ik kom uit het Oosten van het land en daar hadden we al heel lang een regionale omroep. Het is erg plezierig om regionaal nieuws te horen. Je raakt daardoor veel meer betrokken bij je eigen provincie. Ik denk dat het veel beter werkt dan de regionale krant. Die lees ik ook, maar ik vind het plezieriger om iets op de radio te horen. Je kan je daar wat meer bij voorstellen. Zeker voor mensen die aan huis gebonden zijn, is het prima dat Omroep Zeeland gaat uitzenden". Mevrouw E.M. LEEMANS, PHILIPPINE President Christelijke Plattelandsvrouwenbond Zeeland „Het is leuk dat Omroep Zeeland ervoor heeft gekozen met oud en nieuw te beginnen. Een fris begin. Persoonlijk sta ik heel positief tegenover zo'n omroep. Een regionale zender is hét medium bij uitstek om de mensen meer te betrekken bij gebeurtenissen in de regio. Zeeland mag best wat beter uit de verf komen. Niet alleen promotie van de industrie, maar juist ook van de bevolking en culturele aspecten. Zeeland heeft nog wel een hele hoop, al is het een heel end weggedrukt". H.L.J.W.H. GLANSBEEK, NIEUW EN ST. JOOSLAND Lid wijk vereniging Nieuw en St. Joosland „We verdienen in Zeeland een regionale omroep. De tijd is voorbij dat wij als provincie een achtergebleven en geïsoleerd gebied zijn. Het is in Zeeland goed leven, wonen en werken. In het grootste gedeelte van Nederland is streekomroep al een normale zaak. Er is soms al lokale televisie of stads-tv. Ik zie een streekomroep net als een regionale krant. Regionaal nieuws vind ik een aanvulling op het landelijk nieuws. Het is het zout in de pap". A.C.G. OUDSHOORN, GEERSDIJK PvdA-raadslid gemeente Wissenkerke actief in vakbeweging FNV

Scheldebode | 1989 | | pagina 36