Europa kinderhulp haalt Franse kerstkinderen Tegenwoordig delen we zelf handtekeningen uit «m gourmetschotel kerstrollade haasfilet of haasfiletrollade runderrollade varkensfricandeau runderrosbief of varkensfricandeau »16?8 »18?8 »15?8 (Aard)sterren stralen niet overal! SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 343 OPNIEUW GASTOUDERS NODIG VOOR DE ZOMER OOST-SOUBURG - Bij Sparta in het eerste elf tal voetballen is niet voor iedereen weggelegd, maar voor Dennis en Gerard de Nooijer uit Oost- Soubirg kwam een droom uit. De Souburgse twee ling legon op achtjarige leeftijd bij RCS met voet- ballei. Op vijftienjarige leeftijd begon het stel op te villen door uitstekend spel en nu de jongens twinrig zijn voetballen ze bij Sparta in Rotterdam. Geboren voetballers. Schooljaar Forenzen 2 1 wf 1 HHl DE LEKKERSTE SPECIALITEITEN VOOR DE FEESTDAGEN! WIJ WENSEN U PRETTIGE FEESTDAGEN Rijk gesorteerde fondue- of Fijn gekruide Fijn stukje Fijn gekruide Mals stukje Uit eigen keuken: Gegrinde OOK VOOR U TE BESTELLEN* Concurrentie Hobby's 1000 gram 19?" u, 10?8 100 gram i49 MAAK GEBRUIK VAN TERNEUZEN/VLIS- SINGEN - In navolging van de hilp aan kinde ren, in de vorm van va- kantieopving in een Ne derlands gastgezin, be staat vooi de gastouders ook de mogelijkheid om hun Franse gastkind in de kerstperiode op uitno diging mar Nederland over te laten komen. Re gionaal tansport-secre- taris Nelii Bliek zegt hier het volgende over: „De Franse Knderen die af gelopen zomervakantie in Nederland waren, kunnen op uitnodiging ook de kerstvakantie van 22 decenber tot 2 januari hier in Nederland door brenger". „Het betreft hier spe ciaal d» Franse kinderen, ten eerste omdat dat in de loop der jaren zo gegroeid is. Het initiatief ging uit van de gastgezinnen die Franse kinderen opvin gen. De tweede en tege lijk de meest praktische reden is, dat de groep Franse kinderen stukken kleiner is dan bijvoor beeld de Duitse groep, die 's zomers al uit 1200 kin deren bestaat. De Engelse kinderen hebben een erg dure reis nodig om naar hier te komen en dit is uit financiële overwegingen niet haalbaar". In de zomervakantie komt een Franse groep van 300 kinderen naar hier. Voor de kerstdagen wordt daar een selectie uit gemaakt en krijgen kinderen die het het hardst nodig hebben de kans om ook dan naar hun gastgezin te komen. Dit is alleen voor die kin deren waar thuis niets aan het kerstfeest gedaan wordt. De gastouders kunnen de kinderen via de Stich ting Europa Kinderhulp uitnodigen, maar de uit eindelijke selectie ge beurt door het Leger des Heils in Lille, die zich een goed overzicht kan vor men over de thuissituatie van de kinderen daar. Overigens organiseren wij als Leger des Heils, elk jaar een speciale kerstviering voor de kin deren, hun familie en de medewerkers van de Stichting Europa Kinder hulp die jaarlijks de kin deren naar Nederland over laten komen", aldus Nelie Bliek. Voor de Nederlandse kinderen is het vaak zo dat de gastouders contact opnemen met de tehuizen waar de kinderen ver blijven. Geheel buiten de Stichting Europa Kin derhulp, geven zij de kin deren een extra vakantie, soms ook met Pasen of Pinksteren. Het gebeurt een enkele keer ook wel dat een gastgezin uitein delijk een pleeggezin blijkt te worden. Aspirant-gastgezinnen die meer informatie wil len of die in de komende zomervakantie graag een gastkind op willen ne men, kunnen contact op nemen met Susan Meyer in Yerseke, telefoon 01131-2185. De data van de ko mende zomervakantie 1990 zijn voor de Franse kinderen van 1 juli tot en met 22 juli. De Duitse kinderen komen van 23 juli tot en met 16 augus tus. De Engelse kinderen van 30 juli tot en met 20 augustus en de Neder landse kinderen hebben een gastvakantie van 30 juli tot en met 17 augus tus. Linkspoot en rechterbeen bij Sparta Deinis en Gerard, een twee- eiige tweeling lijken qua uitenijk op elkaar. Maar niet alleen de buitenkant vertoont overeenkomsten, hun karak terszijn ook vrijwel hetzelfde. Iets opvliegender is Dennis en Gerard is vaak de rust zelve. Ze zijn altijd samen en doen ook alles samen. Ze zijn ook erg aan elkaar gehecht. Dat blijkt ook uit het feit dat Den nis alleen naar Sparta wilde, als Gerard ook ging. Dennis en Gerard voetbal den tot hun zestiende jaar bij het Souburgse RCS, waar ook Aja:ied Danny Blind ooit be gon Toeval? Neen, zo zeggen de broers. Want ondanks dat de (lub slechts uitkomt in de derle klasse van de KNVB, is het een hele goede vereniging. Er lomen een heleboel jongens vandaan die nu bij hoger spe lende amateurverenigingen voe;ballen. Vooral keepers. Eennis en Gerard speelden alti.d. in hetzelfde elftal. Op vijftienjarige leeftijd speelden zij in het eerste van RCS en nog geen jaar later maakte Damy Blind, die toen nog voer Sparta uitkwam, deze clu'j attent op de kwaliteiten var. Dennis, die aan de lopende band scoorde. Sparta kwam hen een keer bekijken tijdens eer. wedstrijd waarin hij drie maal scoorde. Dennis had ech tereen voorwaarde: zijn broer Gerard moest mee. Dennis: „Ik moest opbellen naar Sparta en heb toen gewoon ge zegd dat ik Gerrit wel mee zou nemen. Kijk, je voetbalt al zo lang met elkaar en ik had geen zin om alleen te gaan; samen sta je toch wat sterker. Allebei of helemaal niet, heb ik toen gezegd. Als we met z'n tweeën in een elftal staan, voetballen we ook beter. Weet je wat het is: ze kijken altijd naar het aantal doelpunten dat je maakt en dus viel ik op. Maar Gerard bereidde ze altijd voor". Gerard: „Maar ze heb ben mij natuurlijk niet geno men omdat ze Dennis zo graag wilden hebben. Ze hebben mij ook zien voetballen en vonden mij denk ik ook een redelijke voetballer". Inmiddels voetballen Den nis en Gerard alweer voor het vierde seizoen bij Sparta en ze hebben het uitstekend naar de zin. Dit laatste schooljaar is ook wel keihard studeren, (beiden staan voor het laatste jaar van de Middelbare Scheepswerktuigbouwkun- dige school te Middelburg) soms tot diep in de nacht, maar de resultaten op school zijn redelijk en hopelijk blijft dit ook zo. Veel medewerking krijgen ze vanuit school, zodat ze geen trainingen hoeven te missen. In de afgelopen meimaand hebben ze beiden een 3-jarig contract aangeboden gekregen van Sparta en zijn hier zeer tevreden over. 1 Wedstrijd per week is fijner dan 8 uur per dag gewoon werken. Als we na die drie jaar trainen geen con tract aangeboden hadden ge kregen, konden we er maar beter mee ophouden. Nu be gint het eigenlijk pas en dit opent de nodige perspectieven. Het dagelijks forenzen naar Rotterdam ervaren beiden niet als een bezwaar, 's Win ters is het af en toe wel lastig De gebroeders de Nooijer. bij mist en ij zei op de wegen, want we reizen met de auto. De een rijdt heen en de ander neemt de terugreis voor zijn rekening. Ars het weer echt gaat tegenwerken kunnen we nog altijd met de trein gaan. Op de vraag of ze niet in Rot terdam willen wonen ant woordt Dennis: „Thuis hebben we het allebei nog uitstekend naar onze zin. Onze ouders gaan bijna met elke wedstrijd mee en zijn onze grootste fans, ook jongere zus Nathalie en broer Stefan zijn een stimu lans. De afstand valt te over bruggen en we zijn erg ge hecht aan onze geboorteplaats en bijvoorbeeld het strand, waar we graag naar toe fiet- ADVERTENTIE) /.'.V44 ncccunp «■•ifcun. sen. Onze ouders doen veel voor ons en zelf voor je eten je was e.d. te moeten gaan zor gen, spreekt ons zeker dit jaar nog niet aan". 's Middags om twee uur rei zen ze af naar Rotterdam, waar de training om halfvier begint. Samen met nog 22 se lectiespelers van het eerste en het tweede elftal van Sparta wordt altijd buiten op gras of kunstgras hard getraind onder leiding van coach Rob Baan. Dit seizoen heeft Gerard 8 wedstrijden met het eerste ge speeld en Dennis vier. Vreemd genoeg hebben ze in het eerste vanaf mei nog niet samen het eerste elftal bemand, de con currentie is groot. Condidio- neel en technisch zijn ze het zelfde, het enige echte onder scheid is dat Gerard puur de fensief is en een linkspoot en Dennis een aanvaller met een rechterbeen. Beiden hebben de potentie om in het eerste van Sparta te komen, Dennis heeft als spits meer concurrentie dan Gerard op zijn positie als linksback of linkshalf. Sparta is volgens beiden een club met sfeer, voetbalvanda lisme valt bij deze voetbalclub erg mee, alleen jammer dat er altijd maar zo weinig toe schouwers op de tribunes zit ten. Publiek stimuleert zeker je spel. Reacties van school en Sou burg zijn erg enthousiast, ze ker als we op de televisie ge weest zijn. Vaak wordt je dan zo maar op straat aangespro ken en dat is ook het leuke van dit voetbal, je komt met meer mensen in contact. Als goede voetballer noemt Dennis Marco van Basten, wel valt het hem op dat de verhoudin gen met andere spelers veran deren, vroeger spaarden we plaatjes van goede voetballers, tegenwoordig geven we zelf handtekeningen weg en ont vangen ook post, bijvoorbeeld uit de DDR. Van het dames- Voetbal raken ze beiden niet echt geamuseerd en kijken dan toch maar liever naar een wedstrijd met jeugdspelers. Als hobby's hebben beiden stripboeken lezen en muziek luisteren. Veel tijd hebben ze - FOTO: HARRY DE LANGE hier niet voor, maar beiden hebben niet het idee hierdoor iets te missen. Politiek zijn ze niet geïnteresseerd, wel zou Dennis graag Whitney Hous ton op zijn verjaardag vragen en Gerard Appolonia. Roken doen ze niet, alcohol vinden ze niet lekker en drin ken mineraalwater of jus d'p- range. Stappen doen ze wel, als daar tijd voor is maar ze ker niet de avond voor een wedstrijd. 8 Uur slaap probe ren beiden te handhaven, de frietboer wordt ook niet rijk van ze, want daar wordt niet door beide broers gegeten. Moeder de Nooijer kookt heer lijk, vaak macaroni, spaghetti, rijst en niet al te veel aardap pelen staan op hun menu. De magnetron is voor huize de Nooijer een uitkomst, want meestal wordt er apart gege ten. Binnenkort hebben Dennis en Gerard 2 weken vakantie. Hierin willen ze thuis lekker uitrusten en feesten en mis schien ook een keertje uit eten. Volgend jaar mei doen beiden eindexamen. Daarna zullen ze in dienst moeten, maar dat zal hun voetbalcarrière niet in de weg staan. GEVONDEN Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 06 december tot 13 de cember 1989, de volgende voorwerpen aangegeven: een dameshorloge, een sleu telbos aan een rood label, een autosleutel, 2 sleutels aan een ring, een rood etui met 3 sleutels, een autosleu tel aan een hanger, 1 adidas sportschoen en een wieldop. Bij het dierenasiel te Vlis singen is in die periode een cyperse kater aangegeven. ZANGAVOND De werkgroep "Zingen in Middelburg" houdt zaterdag 23 december a.s. een zang avond onder het thema "op weg naar Kerst". Dit vindt plaats in de nieuwe kerk te Middelburg, aanvang 19.30 uur. Er is veel samenzang van bekende Kerstliederen. Organist is Jos Vogel, trom pet Rian den Hollander. De Chr. Gem. Zangver. "De Lofstem" uit Sint Laurens o.l.v. Anthon v.d. Driest ver leent haar medewerking en Ds. C. Trouwborst houdt een korte overdenking. De toe gang van deze avond is vrij. Een ieder die van zang en zingen houdt is welkom. KERSTFEEST De Stichting Surant viert Kerstfeest met het voordra gen van gedichten, het op treden van jeugd-, dans-, zang- en toneelgroepen. Verder zal deze avond wor den opgeluisterd door een Internationaal koor, dat een aantal swingende en melo dieuze Gospelsongs ten ge hore zal brengen. Aanvang om 19.00 uur in de Willem III kazerne, Oranjestraat 8 te Vlissingen. De toegang is 2,50 p.p. KERSTMIDDAG Deelnemers van het Acti viteiten Centrum Middel burg hebben op donderdag 21 december hun Kerstmid dag. Deze wordt gehouden in het Ontmoetingscentrum, Vrijlandstraat 51 te Middel burg en vangt aan om 14.00 uur. De middag omvat o.a. een kerst-musical en een kerstverhaal en eindigt met een gezamenlijke brood maaltijd. KERSTSPEL Op 25 december, om 10.00 uur, wordt het Kerstspel 'Celestinus' opgevoerd in een Kerstdienst in de Koorkerk te Middelburg. De inleiding wordt verzorgd door Ds. A. van Santen. KERSTSAMENZANG De Zangvereniging "Sur- sum Corda" te Middelburg, houdt op dinsdag 26 decem ber haar jaarlijkse Kerst- en Samenzangmiddag, in de kerk van de Gereformeerde Gemeente in de Segeers- straat te Middelburg. Mede werking verlenen: het ge- mengdkoor Sursum Corda o.l.v. Tobias Walhoud, het Jeugdkoor Blijde Stemmen o.l.v. Joop de Visser. De mu zikale begeleiding berust bij de organisten Jan Wisse er) Marius Lievense. De orga nist Jan Wisse zal enkele or gel solo's ten gehore bren gen. Het programma biedt veel ruimte voor samenzang met het publiek. De middag begint om 15.00 uur. Toe gang vrij. SCHAKEN Vrijdag 22 december 1989 houdt de Schaakvereniging Middelburg het open snel schaakkampioenschap van Middelburg. Deelname staat open voor zowel clubscha kers als thuisschakers. Hier aan zijn geen kosten ver bonden. Het toernooi wordt gehouden in de Schakel, Bachten Steene 14 te Mid delburg. De aanvang is 20.00 uur, tot 19.45 uur kan men zich als deelnemer aanmel den. Het speel tempo be draagt 7 minuten per per soon per partij. KERSTEXPOSITIE De Zeeuwse Kunstkring toont van 23 dec. tot 7 ja nuari de 31e kerstexpositie, met werken van o.a. Piet Rijken, Tessa Braat, Els Hollebrandse, Juul Korte- kaas, Fransje van der Swan in de Vleeshal te Middel burg. Openingstijden: dage lijks van 11.00-17.00 uur. BACKGAMMON Schaakclub Vlissingen houdt op zondag 24 decem ber het Open Zeeuws Back- ga mmonkampioenscha p. Het toernooi begint om 11 uur in het clublokaal Willem III aan de Vlissingse Oran jestraat. Het inschrijfgeld bedraagt 5.- en er zijn prij zen beschikbaar voor de eer sten. Aanmelding en inlich tingen bij Rudi de Smit, 01106-3286. CURSUS De ZVU verzorgt in sa menwerking met het Rijks archief Zeeland een cursus Lokaal en Regionaal Histo risch onderzoek. Het doel van de cursus is de deelne mers een handreiking te bieden tot het doen van lo kaal en regionaal historisch onderzoek. Aan de orde ko men o.a. de opzet van een historisch onderzoek, waar en hoe vind ik de benodigde literatuur, waar en hoe vind ik de benodigde archieven en hoe verwerk ik de gege vens. De cursus start maan dag 8 januari 1990 en omvat 10 avonden van 19.30-21.00 uur. Voor inlichtingen en opgaven: ZVU, Dam 22, Middelburg, tel. 01180-34800. BLUES Dinsdag 26 december speelt in Het Kasteel Van Batavia te Westkapelle Em- merroyt Blues, aanvang 22.00 uur. Kosten ƒ5.- p.p. Oudejaarsnacht 31 decem ber speelt in hetzelfde café de bekende country en wes tern zanger Rick Dean. Dit begint om middernacht. CHINEES Het CNGO-Middelburg (Stichting WU-WEI) organi seert weer cursussen. Het betreft hier informatie/ technieken uit de Traditio nele Chinese Geneeskunde die vooral een preventief karakter hebben. Men kan zich voor de volgende cur sussen opgeven: Chinese Bewegingsleer (Tai Chi CHuan); Oriëntatie in de Trad. Chin. Geneeskunde; Shiatsu (Japanse Meri diaanmassage); Chinese massage; Babymassage. De cursussen worden gege ven in Biezelinge en Middel burg. Voor meer informatie en/of opgave kan men bel len: 01180-36054. OOSTKAPELLE - Het is al vele jaren geleden, dat een film de ronde deed ondefde titel: „Ster ren stralen overal". Mag dat voor sommige artisten gelden, dit is niet het ge val bij de sterren, die ik vandaag bij u wil intro duceren, n.l. de aardster ren. Misschien zijn er wel lezers, die daar nog nooit van gehoord hebben. Toch zijn ze niet zó zeldzaam als u wellicht denkt. We hebben met padde stoelen te doen, die vanaf half oktober tot ver in de winter hun vreemde, ster vormige lichaam uit de aarde naar boven druk ken. Wie ze eenmaal ge zien heeft zal ze uit dui- zende herkennen. Niet al leen de gekraagde, maar ook de gewimperde, de kleine en zelfs de zeld zame peperbus aardster, waarvan ik maar één vindplaats op Walcheren weet. Wie het allemaal pre cies wil weten neemt maar eens een goed pad- destoelenboek ter hand. Wij bepalen ons vandaag tot de meest algemeen voorkomende, die u zeker te zien kunt krijgen wan neer u daar enige moeite voor doet. Het zijn vrij grote, tot 10 cm in door snee, licht tot donker bruine paddestoelen. Laag bij de grond en zon der steel. Laten we maar eens kijken hoe zo'n aard ster boven de grond komt. Eerst verschijnen er een zestal licht gekleurde punten, die als het ware een bloembol omvatten. Vervolgens buigen de punten zich en zoeken de bodem weer op. Bij deze buigende beweging knapt er ergens iets en op regel matige afstand van de 'bloembol' zien we een breuklijn ontstaan. Deze ontwikkelt zich tot een soort kraag, die de bol omvat. Deze zgn. bol is eerst gesloten maar al spoedig ontstaat er een kleine opening in het centrum, waaruit bij droog weer de sporen vanuit het binnenste om hoog stuiven. De nieuwsgierige wan delaar zal niet nalaten er even met de vinger tegen aan te tikken om te kij ken of het -gestelde op Aardsterren waarheid berust. En in derdaad klein, bruine wolkjes stuiven omhoog. Maar ook zonder hulp van mensenhanden zullen de uiterst kleine voortplan- tingsorgaantjes de wijde wereld in kunnen trek ken. Regendruppels, die als kleine bommen de paddestoel treffen veroor zaken grote spanningen in het inwendige, waar door de sporen met kracht worden uitgestoten. Luchtstromingen voeren hen mee en wie weet om welke grote aantallen het gaat zal er zich over ver bazen, dat dit soort ster ren niet op veel meer plaatsen stralen. Zo een voudig is het echter niet. Niet voor niets werkt moeder natuur met een overdaad. Hoe talrijker zelfs de voortplantingsmogelijk- heden, des te geringer re sultaat. De vette klei grond schijnt al helemaal geen aantrekkingskracht te vertonen. Daarnaast spelen temperatuur en rx>chtigheid een uiterst belangrijke rol. Toch komen ze elk jaar weer botsen de grond. Wie ze zien wil moet maar eens op de fiets stappen en op gezette tijden gaan rondneuzen. De binnen- duinrand en het duinbos garanderen succes. Soms in greppels langs het fietspad, dan weer op kleine heilinkjes, onder en tussen dennen. Je kunt er vaak geen peil op trek ken. Maar ieder jaar is het weer raak. Op dezelfde plaatsen, ten teken, dat de eigenlijke plant, de zwam, zich in de zande rige bodem goed kan handhaven. De aardster ren zijn immers maar de irruchten, die na hun spo ren uitgestoten te hebben, rustig mogen afsterven. Uiteraard zijn er het ene jaar veel meer dan in het andere. Niet alleen de genoemde factoren zijn bepalend, ook het tijdstip moeten we in acht nemen. Verschijnen sommige paddestoelen in het voor jaar, groeien andere in de lente of herfst, de aard sterren sluiten het kalen derjaar af. Vanaf nu dus maar eens opletten, want laat of niet, ze stralen in volle glorie, zij het niet overal.

Scheldebode | 1989 | | pagina 25