Dierenbescherming wint hoger beroep Zeeuws Orkest met barokmuziek „Geen centje pijn" Tetapi berbuat jangan bicari Platvoeten in het Museum Veilig oversteken op de Bloemenlaan Miss Latoya Van Leeuwen exposeert in Art-Titude Pijnlijn geeft informatie A. van Himme discussieert over huurders Clubgebouw Jong Ambon nadert voltooiing SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 309 VIOLIST JAAP VAN ZWEDEN CONCERTEERT IN VLISSINGEN VLISSINGEN - Het Zeeuws Orkest verzorgde de afgelopen week enkele concerten met de vierde symfonie van Mahler in Zeeland. Deze week reizen de musici naar Bergen op Zoom waar ze in de St. Gertrudeskerk zondag 3 december gen namiddag concert verzorgen. Een dag eerder treedt het orkest dat zich verzekerd heeft van de medewerking van de bekende Nederlandse violist Jaap van Zweden op in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Seizoenen Modeshow bij disco Cosmo Expositie over Dirk van Gelder in Ryckhalshuis Wervelende acts ZEELAND - Het College van Beroep van de Stichting Reclame Code heeft op 22 november bepaald dat het ho ger beroep dat minister Braks had ingesteld tegen een uitspraak van de Reclame Codecommissie over een ad vertentie van de Dierenbescherming ongegrond is. Het betrof hier een oordeel scherming geplaatste adver- over een door de Dierenbe- tentie die een afbeelding VLISSINGEN - Tot 7 januari 1990 exposeert de beeldend kunstenaar Jan van Leeuwen (Middelburg) in galerie ART- TITUDE, Singel 14 te Vlissin- gen, keramische objekten. Jan van Leeuwen (1943) heeft lange tijd in zijn werk zijn aandacht gericht op figuratie. Bekend zijn onder meer zijn koppen, afdrukken van licha men en lichaamsdelen. Zijn recente werk omvat naast fi guratieve beelden abstracte vormen. In Art-titude toont hij compo sities van abstracte, geometri sche vormen die vooraf gingen aan de open ringvormige ob jekten welke hij exposeerde in de tentoonstellingsruimte van de Stichting Beeldende Kunst in Middelburg (mei 1989). De vier fragiele open staalcon- strukties in Art-titude vormen de dragers voor de vier kera mische plateaus die een po dium vormen voor de vier composities. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen in de vitrine van 12.00 uur tot 23.00 uur. Be zoek binnen is mogelijk na te lefonische afspraak tel. 01184- 19392 (organisatie Rita en Leon Riekwel). toonde van een sterk verma gerde hond, met daarbij de tekst: „Als minister Braks z"n zin krijgt, blijft dit soort el lende bestaan,,. Over deze ad vertentie had de minister bij de Reclame Codecommissie een klacht ingediend omdat hij van mening was dat de ad vertentie in strijd met de waarheid en de regels van goed fatsoen was. Zowel pu bliekelijk in de Tweede Ka mer, als in zijn klacht aan de Codecommissie meende de mi nister het bestaan van derge lijke toestanden te moeten on derkennen, dan wel in twijfel te trekken. Op 14 juli jl. oordeelde de Re clame Codecommissie deze klacht op alle fronten onge grond, waartegen de minister hoger beroep aantekende, zon der daarvoor inhoudelijk nieuwe argumenten naar vo ren té brengen. De beslissing van het College van Beroep is blijkens de uit spraak onder andere geba seerd op de volgende overwe gingen: Er is in de advertentie geen sprake van misleiding, c.q. strijd met de waarheid. Daar van is alleen sprake in geval van mededelingen die qua in houd feitelijk onjuist zijn. Dit laatste is door het ministerie niet aannemelijk gemaakt. Het feit dat de Dierenbescher ming in de advertentie „op de man heeft gespeeld" acht het college niet in strijd met einge gedragsregel. De minister is een vertegenwoordiger van het door zijn ministerie ge voerde beleid. De Dierenbe scherming heeft het recht hem te verwijten dat hij, hoewel hij in een positie verkeert om ver beteringen in te voeren, dit achterwege laat. De Dierenbescherming ziet in deze uitspraak voor de tweede keer een duidelijke ondersteu ning vanuit een rechtsprekend college, van haar streven naar een dieren wet die werkelijk oplossingen voor de bestaande problemen biedt. De afbeelding van de hond in de gewraakte advertentie. Op het programma staan ding van de Matthaus Passion composities uit de zeventiende nam het orkest voor zijn reke- en achttiende eeuw. Voor de ning in concerten in Hulst, muziekliefhebbers betekent Goes en zelfs Parijs. Mede- dit een grote variatie. Het con cert dat zaterdag 2 december verzorgd wordt kadert in het 75 jarig bestaan van de RA- BObank Vlissingen. Het be gint om 20.00 uur. Het concert wordt geopend met de vierde symfonie van William Boyce. Deze muziek is verwant aan die van J. Chr. Bach en Leopold Mozart. De muziek van Boyce wordt wel eens betiteld met 'de betere popmuziek' van die tijd. Het Zeeuws orkest vervolgt het concert daarna met de Suite in C nummer 1 van J.S. Bach. Deze suite ook wel ouverture genoemd bestaat uit een thema gevolgd door de in de barokperiode gebruikelijke dansdelen. In de tijd van Bach werden dit soort werken geka rakteriseerd als 'waardig, ma jestueus en schitterend'. De barok is niet de grote specialiteit van het Zeeuws Orkest maar de formatie heeft enige ervaring opgedaan in de afgelopen jaren. De begelei- ZEELAND - Over de hele we reld lijden miljarden mensen dagelijks pijn. Miljarden gul dens worden als gevolg uitge geven aan arbeidsverzuim, onderzoek, medische behande lingen, verpleging en aan so ciale uitkeringen. In Neder land zijn inmiddels dertig zie kenhuizen waar een speciale vorm van pijnbehandeling wordt geboden aan patiënten met langdurige hoofdpijn, lagerugpijn en pijn bij kwaadaardige ziekten. De meeste academische zieken huizen kennen voor dat doel pijnteams ,met medische spe cialisten, verpleegkundigen, fysiotherapeuten, psychiaters en gedragswetenschappers. Pijn kan acuut van buiten ko men. Variërend van een spel- deprik tot een ernstige ver wonding door een ongeval. Pijn kan ook van binnenuit komen, zoals bij een gebroken rib of als er een galsteen dwarszit. In beide gevallen snellen bepaalde chemische stoffen van de plek van het onheil, via de geprikkelde ze nuwen met signalen naar het ruggemerg en vandaaruit naar de hersenen. Dat wil let terlijk zeggen dat wij ons van die acute pijn bewust worden. Pijn kan ook als het ware groeien, wanneeer de weer stand van iemand minder wordt, omdat hij voortdurend de pest in heeft over het werk, of over zijn relatie of over din gen binnen het gezin. Pijn werkt dan als het ware als een „beloning" voor het verve lende werk of als een uitvlucht uit conflicten. De pijnlijder kan, in ieder geval tijdelijk, een veilig onderkomen vinden in het medische circuit. Pijn kan tenslotte worden „ge maakt" in de geest, zoals alle kinderen buikpijn maken en voelen bij een slecht rapport, en grote mensen spreken over maagpijn vlak voor een exa men of een moeilijk gesprek. Er bestaan chronische pijnen zonder dat ooit een organische afwijking wordt gevonden; de mensen die aan dergelijke pij nen lijden-' zijn beslist geen aanstellers; meestal was we ooit wel sprake van een acute pijn in het begin, bijvoorbeeld na een operatie of een ongeval. Pijn is kennelijk sterk afhan kelijk van de betekenis die het voor de betrokkene heeft: als iemand na een operatie nooit meer kan werken, terwijl het werk juist stimulerend en be vredigend was, dan heeft dat gevolgen voor de manier waarop de pijn wordt beleefd en tenslotte zelfs voor het ge drag. Omdat pijn van persoon tot persoon anders wordt ervaren, en de ene pijn de andere niet is, verschillen de manieren van bestrijden van pijn ook enorm. De meest voorkomende pijn, hoofdpijn, wordt volgens een onderzoek van de gezame- lijke Nederlandse farmaceuti sche industrieën, door verre weg de meeste mensen (63 pro cent) zelf „opgelost" door mid del van een pijnstiller die bij drogist of apotheek wordt ge kocht. Slechts 16 procent van de ondervraagden raadpleegt voor hoofdpijnklachten de huisarts, zo'n 20 procent laat het op z'n beloop. Vrij ver krijgbare pijnstillers kunnen verschillende werkzame stof fen bevatten, de belangrijkste zijn: acetosal, paracetamol en ibuprofen. Moet er toch een arts worden geraadpleegd - omdat de klachten niet weggaan - dan kan deze ook andere middelen voorschrijven. Als het gaat om langdurige pijnen dan, advise ren dokters tegenwoordig steeds vaker een combinatie van psychotherapie en fysio- therapeutische technieken met warmte of wrijving. Ook maakt men eventueel gebruik van hypnose of van ontspan ningsoefeningen. De gezondheidsraad is van oordeel dat de patiënt met pijn in het overgrote deel van de gevallen bij de huisarts be handeld kan worden. Alleen bij hoge uitzondering hoeft een patiënt met pijn naar de specialist. Mensen met algemene vragen over pijn en pijnbehandeling kunnen zich richten tot de Pijnlijn, telefoon 070-633994. MIDDELBURG - Op don derdag 14 december houdt het Zeeuws Overlegplatform voor Wooncosumenten in samen werking met het FNV een the ma-avond over het onderwerp 'huurdersorganisatie Nood zaak?'. Om 20.00 uur buigen ver schillende personen zich in de de aula van de Provinciale Bi bliotheek over de positie van huurders in de jaren negentig. De huurbescherming gaat vol gens het Platform in de jaren 90 grotendeels verloren. Geor ganiseerde huurders kunnen samen een vuist maken tegen het overheidsbeleid. Sprekers op de avond zijn o.a. L. Bobbe van de Nederlandse Vereniging voor Huurdersbe- langen en A. van Himme uit Terneuzen. werking aan dit concert vol barokmuziek verleent de be kende musicus en clavecinist Leendert de Broekert uit Mid delburg. Na de pauze wordt samen met violist Jaap van Zweden het overbekende werk van A. Vivaldi 'De vier jaargetijden' uitgevoerd. Deze compositie bestaat uit vier vioolconcerto's waarin de solist de gelegen heid krijgt om zijn briljante techniek te demonstreren. Muziek die naast een goede techniek ook een groot gevoel van muzikaliteit vereist. Jaap van Zweden hoeft eigenlijk niet geïntroduceerd te worden. Hij is een violist, klein van stuk maar groot in daden. Nederland was ver baasd toen hij in 1980 als con certmeester van het Concert gebouworkest werd aange steld. Hiermee kreeg dit orkest de jongste concertmeester in haar geschiedenis. Van Zwe- Violist Jaap van Zweden treedt zaterdag op in Vlissingen met het Zeeuws Orkest. den is een begeesterd musicus die emotieneel betrokken is bij de muziek die hij interpre teert. De vier jaargetijden van Vi valdi lenen zich uitstekend voor een violist. De sfeer van de verschillende jaargetijden is meesterlijk geschreven. Het is aan de muzikanten om de inkleuring duidelijk te maken aan het publiek. Het Zeeuws Orkest staat - FOTO PAUL HUF. onder leiding van Lex Veelo. Deze is docent directie aan het conservatorium in Arnhem. Als dirigent is hij verbonden aan het conservatoriumorkest, het Hofstad-Jeugdorkest en het Zeeuws Orkest. Het Zeeuws Orkest is bij zonder trots met de medewer king van de bekende violist. Het is de derde keer dat het orkest een serie concerten met hem verzorgd. VLISSINGEN - In disco theek Cosmo aan de Voltaweg wordt op vrijdag 1 december een wintermodeshow gehou den. Meewerkende zaken zijn Sport Style Sinke, X-Ray en Bubbles. De wintersportkleding wordt getoond door Sport Style Sinke. De ski-kleding is daar ook een onderdeel van. Onder de noemer London- Fashion zal Bubbles kerstkle- ding laten zien die de eigena ren van Bubbles zelf inkopen in Londen. De derde zaak, X-Ray heeft alles op het gebied van vrije- tijds kleding. De kledingstuk ken worden op 1 december ge showd door modellen van Al- liene, inmiddels een ingebur gerde naam. De Middelburgse zangeres Cindy Tamo zorgt voor de muzikale omlijsting. De aanvang van de show is 22.00 uur en de entree bedraagt fl 7,50. Dat is inclusief een con sumptie. MIDDELBURG - In de kelde- rie van het 'Francois Ryck halshuis' aan de Dam 71 is tot en met 30 december een expo sitie van houtgravures inge richt. De gravures zijn van de hand van Dirk van Gelder, een vak man in de techniek. Zijn gede tailleerde houtgravures zijn van een microscopisch preci sie. In 1949 illustreerde hij het bekende gedicht van Herman Gorter 'Mei'. De nauwkeurige natuurstu die die Van Gelder (geboren in-1907) maakte, vormen tot op de dag van vandaag uitgangs punten voor prachtige boeken over de planten- en dierenwe reld. Zijn topwerk is de serie 'Scheppingsdagen', die, hij in 1950 maakte. De expositieruimte is geopend van donderdag tot en met za terdag van 13.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - De leerlingen van de Oranjeschool kunnen sinds kort veilig overste ken als ze naar school en naar huis gaan. Verkeersbridadiers in opvallend gekleurde kle ding attenderen het verkeer op de overstekende schooljeugd. 's-HEERENHOEK - In dis cotheek 'Kiekieris' wordt er op zondag 3 december een werve lende sexy act gebracht. Miss Latoya, die al verschil lende buitenlandse toemees op haar naam heeft sthan, zal in de schijnwerpers staan. Met een levensgevarlijke Boa voet zij haar dansshow uit. Latoya loopt over gloeiende kolen en spuugt vuur. Vanaf 15.00 uur is dit alles te zien in de discotheek aan de Marktstraat. In Alhambra 2 draait de hele week DE KASSIERE. Vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur; zondagmiddag 14.00 uur; maandag, dinsdag, woensdag en donderdag 20.00 uur. In Alhambra 1 gaat het doek op voor SEA OF LOVE. Vrij dag, zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur; maandag, dins dag, woensdag en donderdag 20.00 uur. Korte inhoud: Frank Keiler is bij de New Yorkse politie en heeft net zijn 20-jarig jubi leum als detective gevierd. Hij is bezeten van zijn werk en heeft mede daardoor zijn hu welijk zien stranden. Zijn vrouw heeft zich van hem la ten scheiden en is daarna met 'n collega van hem getrouwd. Frank voelt zich in de steek ge laten en verkeert in een emo tionele crisis. Dan krijgt hij 'n raadselachtige moordzaak toe gewezen. Er is in een flat 'n vermoorde man aangetroffen. Het slachtoffer lag naakt voor over op bed. en was in het ach terhoofd geschoten. Op de draaitafel speelt continu 'n 45- toerenplaatje het liedje SEA OF LOVE. Het lijkt erop dat er 'n vrouw op visite is geweest. Tijdens het onderzoek blijkt dat in een andere buurt 'n col lega van Frank, detective Sher man Touhy, 'n identieke moord onderzoekt en ook hier speelde SEA OF LOVE en ook hier wijst alles erop dat 'n vrouw de dader zou kunnen zijn. Frank en Sherman krij gen opdracht samen te werken en al spoedig ontdekken zij dat beide slachtoffers sekspartners zochten door middel van ad vertenties in een contactblad. Het bijzondere is dat zij hun advertenties in dichtvorm plaatsten. Er wordt kort daarna een derde slachtoffer aangetroffen in exact dezelfde omstandigheden. Frank en Sherman krijgen toestemming om 'n val op te zetten voor de moordenares en plaatsen op hun beurt een advertentie op rijm in het contactblad. Zij komen zo met 'n aantal vrou-, wen in contact en één daarvan, Helen, een gescheiden vrouw met 'n dochtertje, oefent 'n grote aantrekkingskracht op Frank uit. Ondanks het feit dat ze hoe langer hoe meer een ver dachte lijkt te zijn, wordt Frank verliefd op haar, maar Helen wil in het begin niets van hem weten. Frank's gevoe lens komen in de knel met zijn plichtsbesef. Er zijn steeds ster kere aanwijzingen dat Helen definitief betrokken is bij de drie moorden. En dan komt in een beklemmende scène de verrassende ontknoping- De filmkeuring raadt deze film niet aan voor kinderen jonger dan twaalf jaar. Zondagmiddag 14.00 uur draait in Alhambra 2 JUNGLE BOOK. Alhambra voert een spe ciale Sint Nicolaas actie op vijf december. Alle toegangsprij zen zijn dan verlaagt naar vijf gulden!!! In Electro draait ROAD- HOUSE, vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 uur. Nieuw in Electro is DIRTY ROTTEN SCROUNDELS. Vrijdag, zaterdag en zondag 21.30 uur. Korte inhoud: Veel rijke Amerikaanse vrouwen, al dan niet ge trouwd, hebben een zwak voor alles wat blauw bloed heeft. En daarvoor moet je doorgaans in Europa zijn. Lawrence Jamie- son, een gedistingeerde Engels man, heeft dat gat in de markt ontdekt. Hij opereert vanuit het moderne plaatsje Beau mont sur Mer aan de Franse Riviera en doet zich voor als een gekwelde prins in balling schap die geld nodig heeft om zijn geknechte volk van het communistische juk te bevrij den. De dames geven grif en de trouwe medewerkers van Law rence krijgen een percentage. De zwendel van Freddy Ben son beweegt zich op een ivat la ger niveau. Zijn vaste verhaal is dat zijn ouders hem versto ten hebben en dat zijn oma heeft kromgelegen om hem groot te brengen, maar dat het oudje nu dringend een opera tie nodig heeft om van een wisse dood gered te kunnen xoorden. Lawrence en Freddy ont moeten elkaar in de trein. Lawrence heeft zojuist een „optreden" van Freddy meege maakt en hij is bang dat Freddy de markt in zijn Beau mont zal komen verzieken. Met een mooie truc werkt hij Freddy weg, maar deze loopt een van de slachtoffers van Lawrence tegen het lijf. Freddy keert op zijn schreden terug en vraagt aan Lawrence of deze hem het hogere zwen- delvak wil leren. Zo niet, dan zal Freddy de praktijken van Lawrence bekend maken. Er volgt een komische en vruchtbare samenwerking van de beide heren, waarbij vele - alleen rijke - dames voor veel geld de boot in gaan. Zelf dachten de dames de huwe lijksboot in te gaan, maar als je aanstaande een halfgare „broer" heeft, bedenk je je nog wel 'n keer. Toch wil Freddy voor zich zelf beginnen. Ze spreken een wedstrijd af, waarbij de verlie zer zal moeten afdruipen. Beaumont is immers te klein voor twee van zulke oplichters. De wedstrijd houdt het vol gende in: Wie als eerste 50.000 dollar weet af te troggelen van een nader te kiezen rijke vrouw, is winnaar en mag blij ven. Zondagmiddag draait in Electro de bioscopera LE NOZZE Dl FIGARO, de be kende opera van Mozart in filmvorm. De koffie in de pauze is gratis.' LA COLMENA (de bijen korf) won in 1983 de Gouden Beer op het festival van Ber lijn. Electro vertoont deze film op de woensdag en donderdag om 20.30 uur. De film is ge maakt naar het boek van Ca- milo Cela, die onlangs een no- belprijs won. De film gaat over de moeilijke periode na de Spaanse burgeroorlog en speelt zich af in Madrid. In het Schuttershoftheater draait voor de laatste week SUMMER OF AVIYA Vrij dag en zaterdag 20.00 uur; maandag en dinsdag 20.30 uur. De laatste week breekt ook aan voor BLACK RAIN. Vrijdag en zaterdag 22.00 uur; zondag, woensdag en donderdag 20.30 uur. Op zaterdag en zondagmid dag 14.00 uur draait in het Schuttershoftheater PLAT VOET EN ZIJN VRIENDJES. Mil DELBU RG - Onder dit motto (geen woorden maar da den) is de sportvereniging Jong Ambon is al een tijdje bezig met een loterij. De trek king is twee keer uitgesteld, maar nu gaat het echt gebeu ren: op 18 december verricht notaris Van Wouwe de trek king. De loterij is georganiseerd om de bouw van een eigen clubge bouw te financieren. Daarin is Jong Ambon slechts gedeelte lijk geslaagd. De verkoop van de loten viel wat tegen, zodat een hogere hypotheek moest worden afgesloten dan ge pland was. Normaal gesproken kunnen voetbalverenigingen renteloos geld lenen bij een speciaal verenigings-gebouwtj es fonds van de KNVB. Maar dat liep Men man en macht ioordt er door de leden van Jong Ambon gewerkt om het clubgebouw zo mogelijk nog voor de Sinterklaas af te krijgen. In een vijftiental vitrines wordt de grote verscheiden heid aan soorten ganzen en eenden in Europa getoond. Ook de ontwikkeling van 'ei tot eend' wordt belicht, even als een overzicht van eende en ganzekuikens. Verder is er een doorlo pende dia-serie, een skelet van de Grauwe Gans en een Kui- feend. De tentoonstelling is ge opend tot 28 januari en is da gelijks (met uitzondering van eerste Kerstdag en Nieuw jaarsdag) toegankelijk van 13.30 tot 17.00 uur. Dinsdag tot en met vrijdag is de tentoon stelling ook 's morgens vanaf 10.00 uur te bezichtigen. Toegangsprijs is twee gul den voor volwassenen en een gulden vijf en tgwintig voor kinderen en 65+. Het Museum is gevestigd in de Oranjerie van het Kasteel Westhove aan de Duinvliet- weg 6 te Oostkapelle. - r OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is een tentoonstel ling ingericht over ganzen en eenden. Deze expositie heeft de naam 'Globetrotters...op platvoeten' meegekregen. net even anders. Bij de KNVB ging men er vanuit dat iedere voetbalvereniging inmiddels onderdak had in een eigen ge bouw. Het fonds is al twee jaar een slapend fonds: alleen nog gebruikt om geleende gelden in terug te storten. Maar de Ambonezen zaten niet bij de pakken neer, het clubhuis moest en zou er ko men. De loterij werd opgezet en ze begonnen vast met het verzamelen van bouwmate rialen. Het electrotechnisch bedrijf Van Rietschoten en Houwens stelde haar gebouw op het terrein van 'De Schelde' beschikbaar. Op voorwaarde dat de voetballers het gebouw netjes zouden slopen, mochten ze bruikbare delen zelf hou den. De dakspanten zijn zo hun tweede leven aan de Kruitmolenlaan begonnen, want de bouw is inmiddels ge start Een aannemersbedrijf zette het casco neer en de le- - FOTO HARRY DE LANGE den van Jong Ambon zijn nu avond aan avond in de weer om het gebouwtje netjes af te werken. Enige tijd geleden werd de vereniging gewezen op de mo gelijkheid om bij de Sport To- talisator in Den Haag rente loos te lenen. Maar ook dit ging niet door omdat de club al was begonnen met de bouw. Nu zit'de club met een gewone hypotheek waarover ieder jaar een flink bedrag aan rente betaald moet worden. Gelukkig vond Jong Ambon 'De Schelde' bereid om in ieder geval dit jaar de rente te beta len. Voor de loterij kunnen nog lo ten gekocht worden. De loten kosten een tientje en kunnen telefonisch besteld worden via 01180-65311/61196. Vanzelfsprekend is een finan ciële bijdrage altijd welkom. Het banknummer van Jong Ambon is 34.93.50.000.

Scheldebode | 1989 | | pagina 9