Wereldwinkel verzorgt kerstpakketten Veertig jaar verpleeg- en rusthuizen KJ? Fiets voor milieutip fjt) Engels folkduo in het Vestzaktheater 'S Drie-daagse op de rollen Badminton in tennishal Aanval op de lachspieren door Pigeon Drop Company tit. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 313 MIDDELBURG - De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland viert deze maand haar veer tigjarig bestaan. In deze jaren is er heel wat veran derd in de zorg voor de ouderen en de zwakkeren in de samenleving. Bouwde men twintig jaar geleden nog een opberghuis, tegenwoordig verrijzen er so cio-woningen in de wijken. mi Plannen VLISSINGEN - De „Stichting Wereldwinkel Vlissingen" aan de Walstraat 31 heeft zich goed voorbereid op de ko mende feestdagen. Niet alleen voor de „zuivere koffie" kunt u er terecht, leuke cadeautjes uit derde wereldlanden, kerst kaarten en decoraties worden in het uitgebreide assortiment aangetroffen. De SOS-Wereldhandel orga nisatie richt zich op ontwikke lingssamenwerking en biedt zodoende op bijzondere wijze hulp aan de Derde Wereld. Ze geeft geen geld, maar een goede prijs voor producten van boeren en handwerklie den, zodat ze zelf hun inkomen kunnen verdienen. Mensen in de Derde Wereld die tassen, sandalen of textiel maken, of koffie en thee plukken, wor den doorgaans uitgebuit door tussenhandelaren en op koop jes jagende importorganisa ties. S.O.S. importeert recht streeks van mensen die samen de uitbuiting aanpakken. De groepen in de Derde We reld waarmee ze samenwerkt doen wat met het extra inko men. Ze leggen wegen en rio leringen aan, bouwen een school of verbeteren de land bouw. Met het kopen van eer lijke producten steunt u daad- Prachtige exclusieve sieraden uit Mexico en Peru zoals oorbellen, ringen, broches en ringen met of zonder halfedelsteen geef je gemakkelijk cadeau. FOTO: HARRY DE LANGE werkelijk, mensen in de Derde Wereld. Cadeautjes moeten leuki zijn, en als het even kan net even anders. Alle sieraden, sjaaltjes en tassen in de Wereldwinkel zijn met de hand gemaakt. De producten in de Derde We reldlanden gebruiken daar voor natuurlijke materialen: koper, schelp, zijde en leer. De sisaltassen bijvoorbeeld wor den met natuurlijke kleurstof fen geverfd, de aparte siera den zijn er voor elke beurs. Sinds twee jaar is de Wereld winkel in Vlissingen geves tigd. Van de gemeente wordt voor een symbolisch bedrag het pand gehuurd. De wereld winkel is gestart vanuit de verschillende kerken met 30 vrijwilligers van waaruit het tegenwoordige bestuur ont staan is. Thea van Soelen, coördinatri ce, als iedereen een eerlijke prijs zou betalen voor de pro ducten uit de Derde Wereld zouden ze niet hulpbehoevend zijn, wij hebben ze hulpbehoe vend gemaakt, Uit 33 landen importeren wij 80 producen ten-groepen. De koffie heeft de grootste omzet en wordt al in 150 gemeentes gedronken., sinds twee maanden ook in Vlissingen. De koffie is af komstig uit landen als Mexico en Costa Rica. De gewone han del betaald de koffieboer 0,84 per half pond. Voor le vensonderhoud heeft de boer 1,39 per half pond nodig. Een eerlijker prijs krijgt hij van Max- Ha velaar die voor een half pond 1,46 betaald. De tegenwoordige professio nelere aanpak door klantge richt in te kopen en opdrach ten-te geven hebben een grote omzet-stijging teweegge bracht in de 350 Wereldwin kels in Nederland. Het is een non-profit organisatie, die van het geitenharen-wollen sok ken imago af wil en gebruikt de kleine winst voor ins tan houdingen van het pand e.d.. Gestreefd wordt de handel in zijn totaliteit eerlijker te maekn, door veel informatie te verstrekken door middel van folders die er bijna bij alle producten zijn. De consument kan zelf lezen en zien hoe en door wie het product tot stand komt. De prijs is hoger omdat de klanten ook een redelijk pro duct geboden wordt. In veel warenhuizen worden bepaalde artikelen goedkoper aangebo den, eigenlijk zouden ze duur der moeten zijn omdat deze artikelen vaak uit de lagere lonen landen betrokken wor den en ten koste gaan van de producenten in de Derde We reld. De leuke sinterklaas ca deautjes van hardhout komen uit India. Voor het hardhouten speelgoed worden speciale bo men gekweekt en voor elke boom die gehakt wordt, wor den er twee nieuwe geplant, dus hiervoor hoeft niet een heel regenwoud gekapt te worden. Verder is het mogelijk om een kerstpakket te laten samen stellen met bijvoorbeeld een fles wijn en een pot honing in een milieuvriendelijke ver pakking. Stichting levert „zorg op maat" 9 m Toen in oktober 1944 de geallieerde strijdkrachten Walcheren onder water moes ten zetten, kwam gelijktijdig een omvangrijke evacuatie op gang. Honderden Zeeuwse in woners vluchtten richting Brabant, angstig voor het oor logsgeweld en in de rats voor het water. Na de oorlog werd direct begonnen met de we deropbouw en herstelwerk zaamheden, en iedereen die niet daadwerkelijk betrokken was bij deze activiteiten liep eigenlijk in de weg. Terugkeer van oudere vluchtelingen kon dus wel even wachten. Pas in augustus 1949 konden deze oudjes naar hun vertrouwde plaatsje op Walcheren repa triëren. De Rijksdienst voor Maatschappelijke Zorg had ondermeer de beschikking ge kregen over het landgoed Der Boede, Huize Irma in Oostka- pelle en de Willem III kazerne in Vlissingen. Geen geschikte gebouwen maar men kon di rect aan een groot aantal ouderen onderdak bieden. Op 15 augustus wordt ten over staan van notaris R. Batten, jhr. mr. A.J.C. de Casembroot en vele andere autoriteiten de Stichting Rusthuizen Walche ren opgericht. Overigens brandde vier dagen voor de ondertekening Huize Irma tot de grond toe af, een domper voor het stichtingsbestuur. Zestig bejaarden vierden hun terugkeer op Zeeuwse bodem in het voormalige interne ringskamp in Westkapelle, in de Willem III kazerne en in schoollokalen van Oostkapel- le. Bepaald geen rusthuisac commodaties en zeker geen rustige start voor de Stichting Rusthuizen Walcheren. Veertig jaar later is de stichting, inmiddels Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land, uitgegroeid tot een van de grootste werkgevers van de provincie. Ruim tweeduizend werknemers verzorgen 1500 inwoners in de diverse ver- pleeg- en verzorgingstehuizen in Zeeland. Algemeen directeur van SVRZ, dhr. A.F. Aertssen: „We hebben de afgelopen veertig jaar beslist niet stil gezeten maar ook voor de toekomst zijn er nog ontwikkelingen gaande die we zeker in de ja ren negentig willen verwezen lijken. Ik denk dan bijvoor beeld aan de nieuwbouwplan- nen op Tholen, een studie over de uitbreiding van Ter Valcke in Goes en uitbreiding van een verpleeghuis in Zeeusch- Vlaanderen. Op Walcheren willen we een nieuw verpleeg huis bouwen op het terrein van het Gasthuis in Middel burg. Het oude gebouw zal echter wel moeten worden ge sloopt. Ook in Domburg liggen er plannen om het verzor gingstehuis Ter Mantelinge te renoveren en de capaciteit, in clusief een dependance, te ver groten met 45 bedden. De laat ste ontwikkelingsschets is de vernieuwbouw van Vijver- vreugd. In 1989 is de exploitatie ge stegen tot boven de 100 miljoen gulden. Op zichzelf is dit be drag een mijlpaal in het veer tigjarig bestaan van de SVRZ. We hebben in de loop der ja ren niet alleen een beherende functie gehad maar door onze kennis hebben we ook een ad viserende en ondersteunende functie opgebouwd". Hij ver volgt: „Natuurlijk kan men het grootschalig karakter ook als bedreigend ervaren maar we bemoeien ons in principe niet met het dagelijks mana gement van de instellingen", aldus dhr. Aertssen. „Ook op het gebied van het personeels beleid zijn we actief. We zijn nu druk doende om de oplei ding en bijscholing te her structureren want in de toe komst zal in deze sector naast de werkdruk ook de spanning op de arbeidsmarkt behoorlij k toenemen. We zullen moeilijk aan verplegend en verzorgend personeel kunnen komen. De werkdruk is vrij fors maar de arbeidsvoorwaarden blijven achter bij het bedrijfsleven. We zullen daarom de mensen beter moeten toerusten om zich te wapenen tegen de steeds zwaardere taak", aldus dhr. Aertssen. 'Al*- De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen biedt al veertig jaar „Zorg op maat". Twintig jaar geleden was het gebouwencomplex van Vijvervreugd bijzonder voor Zeeland. Inzichten veranderen evenwel. Een congres vijf jaar geleden met als thema „een zorg op maat" betekende een ommekeer in de .zwakzinni genzorg. Dhr. A.P.F. Duynstee, adjunct-directeur van Vijver vreugd: „Bouwden we twintig jaar geleden nog een opberg ruimte voor de zwakzinnige mens, tegenwoordig bouwen we een huis. We zijn momen teel druk bezig voor een nieuw bouwkundige opzet van Vij vervreugd, dit betekent dras tisch vernieuwen. Ook socio- woning zullen steeds meer worden gebouwd. Zwakwin- nige mensen moeten ook ge woon in een woonwijk kunnen wonen. Een integratie gaat te ver, ik spreek liever over ac ceptatie. Vijftien jaar geleden is Vij vervreugd als eerste in Neder land begonnen met deze socio- woningen en het resultaat is bijzonder positief. Van de tachtig mensen die naar zo'n sociowoningen gingen zijn er slechts drie teruggeplaatst. Ook de verstandhouding met de buurtbewoners is bijzonder goed. Het veertigjarig jubi leum van SVRZ en twintigja rig jubileum van Vijver- vreugd willen we vrijdag 1 de cember afsluiten met een symposium getiteld „De maat en zorg". Professor dr. A. van Gennep zal zijn rapport ver dedigen waarin staat dat er voor internaatsbewoners meer mogelijkheden zijn dan alleen het internaat". Symposium „De maat en zorg" vrijdag 1 december om 13.30 uur in Bri- tannia-De Watertoren te Vlis singen. HEINKENSZAND - Door het inzenden van een simpele milieutip is J.A. Muis uit Ar- nemuiden winnaar geworden van een splinternieuwe fiets ter waarde van 750,-. De milieutips kwamen aan de orde in het radioprogramma 'vrouw zijn' van de EO. De tip die Muis instuurde luidde: laat de vloeistof waarin kwasten zijn gereinigd ongeveer 14 da gen staan, dan kun je de terpe- tine hergebruiken en het be zinksel als chemisch afval in leveren bij de daarvoor be stemde depots. De fiets werd beschikbaar gesteld door het Gilde van Nij vere Fietsenmakers te Rijs wijk en afgeleverd door Bliek Tweewielers aan de Stations weg in Heinkenszand. Johan Bliek (rechts) overhandigd de nieuwe fiets aan J.A. Muis uit Amemuiden. De feestdagen komen er aan en dat is op de redactie goed te merken aan reeks boeken en boekjes die ter bespreking op het bureau gedeponeerd wor den Vanuit het Goese bereikte ons het boekje Plat Zeeuws 'pra- otjes in 't klienket', van de conferencier Rien de Jonge. De titel Plat Zeeuws verwijst naar eerdere uitgaven van De Jonge die verschillende langspeel platen het licht deed zien on der de noemer Zeeland Plat. Gelukkig spreekt onze boeken wurm ook een aardig mondje dialect; want dat is wel nodig om het boekje te kunnen waar deren. In plat Zeeuws schotelt de Jonge de lezer gemoedelijke verhalen voor, verhalen die ook uitermate geschikt zijn om voor te dragen of bruiloften en te lange verjaardagsvisites. Het boekje is geschreven in Zuidbevelands dialect en 't ivas even wennen voor een Wal- cherse wurm: 'misjes' instee van 'meisen' en een 'steutje' in- plekke van een 'stuitje', 'vanei gens' vo 'vanselluf en meer van die kleinigheden. Maar voor Zeeuwen die het dialect een beetje beheersen is het boekje een aanwinst. Veel woorden die zelfs in het dialect al in de vergetelheid zijn ge raakt, worden hier weer ge bruikt. Bamboezen; kerbiksen; twint; ivaar hoor je dat nog. Eigenlijk zou iedere rechtge aarde Zeeuw elke avond hardop een bladzijde moeten lezen. 'Proatjes in 't klienket' is een uitgave van De Koperen Tuin in Goes, telt 58 pagina's, kostfl 14,50 en is verkrijgbaar bij de Zeeuwse boekwinkels. Een andere Zeeuw die zich op het schrijven van korte verha len heeft geworpen is Maz Guiljam uit Renesse. Onder de titel 'Zoeklicht' bracht zij in eigen beheer haar eerste bun del korte verhalen uit. Verha len over dieren, menselijke verhoudingen en kinderen. In veel verhalen zijn Zeeuwse in vloeden terug te vinden: de duinen, de rechte polderwegen en natuurlijk de zee. De verhalen van Guiljam zijn aan de serieuze kant en, 't moet gezegd, in de wat 'zwaardere' verhalen zoals 'de zee overwon nen' komt haar schrijfstijl het best tot zijn recht. Voor de Scheldebode rubriek "latent talent' schreef zij het korte verhaal 'de waterman', dat ook in de bundel 'Zoek licht' is opgenomen. Maz Guiljam verdient een compliment voor het in eigen beheer uitbrengen van haar bundel; het is zeker niet de ge makkelijkste weg. 'Zoeklicht'; 117 pagina's; fl 17,50. Het boekje kan ook bij de schrijfster zelf besteld worden. Maak. in dat geval twintig gul den over op giro 4038537 t.n.v. M. Giljam Renesse onder ver melding van 'Zoeklicht'. Het boek wordt u dan per post toe gezonden BIEZELINGE - In restau rant 'De Caisson' te Biezelinge wordt vanaf donderdag 7 tot en met zaterdag 9 december een rollen-driedaagse gehou den, die georganiseerd is door de wielerstichting Trimbelan- gen Midden-Zeeland'. De toe gang daarbij is gratis. In actie komen twintig kop pels geformeerd uit mannen en vier vrouwenteams. Er wordt geduelleerd op de on derdelen: 500 meter sprint, 1000 meter afvalkoers en een koppelkoers over 2000 meter. Op donderdagavond wordt om halfacht het startschot ge lost door profrenner Patric Tolhoek. Hoofdsponsors bij deze driedaagse zijn: Woning inrichting Pieterse, Groen- leer-Kapelle; Oudeman bloe men, drukkerij Capello en Outlet Jeans-Kloetinge. GOES - De badmintonclub 'VSV Marathon' uit Vlissingen zal woensdag 29 november de monstratie wedstrijden spelen bij de 'Badmintonclub Zee land' in Goes. Van 20.30 tot 22.30 uur kun nen belangstellenden in het tennis- en sportcentrum 'Schelde International' aan de Verrijn Stuartweg kennisma ken met badminton als indivi- dele sport op hoog niveau. De 'Badmintonclub Zeeland' speelt op de woensdagavond van 20.30 tot 23.00 uur. Voor meer informatie kan men bel len 01100-11417 of 01106-1665. Torenpraet GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie te Vlis singen zijn de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljet, wandelstok, camerahoes, skate-board, 2 paar snelbinders, foto toestel, shag-etui, motor handschoen, kinderhand- schoentje, herenhorloge, sportschoen, ketting, 5 sleutels, 3 sleutels w.o. autosleutel, 2 sleutels aan een sleutelhanger en een fietstas. Bij het asiel zijn aangegeven: een zwart/ witte poes en kater, zwart katertje, lapjes poes en een cyperse poes. APPELDIENST - In de St.-Jacobskerk te Vlis singen wordt op zondag 3 december een appèl- dienst gehouden om 10.00 uur. Het thema van de dienst is: Van onder af. Voorganger is Ds. A.V. de Nooij. Muzikale mede werking wordt verleend door Bram Beekman, or gel en het koor 'Shaloom' uit Temeuzen. SPELLETJES - Soos 55+, de groep van alleen staanden houdt iedere dinsdagavond van 19.00 tot 21.45 uur een spel letjesavond met rummi- cub, scrabble enz. De toe gang is gratis en adres is Bachten Komme, Bad huisstraat 104 in Vlissin gen. Inl. 01184-65062. KLANKDIASERIE - De diaporamaclub ver gadert maandag 4 dec. in buurthuis de Paraplu, A. Gogelweg 59 te Vlissin gen. Geluid staat centraal en de vraag hoe je van dia's een klankdiaserie maakt, komt aan de orde. Diamakers die van plan zijn wat meer van hun dia's te maken, kunnen een indruk krijgen van de impact van goed ge luid bij de beelden. Aan vang 20.00 uur. VERKOPING - Op za terdag 2 dec. houdt de vrouwenvereniging Ha- dasa de jaarlijkse verko ping van 9.30 tot 12.30 uur in de Zuiderkerk aan de Schoutstraat in Middel burg-Zuid. WIJKAGENT - De vrouwencontactgroep 'kom uit je huis', een acti viteit van SKW de Hay- man houdt op woensdag 6 dec. een koffiecontact- morgen met als gast dhr. Karei van de Beek, wijk agent. Hij komt deze och tend over zijn werk ver tellen. Dit alles vindt plaats in het Zuiderba ken, de la Palmastraat 1 te Middelburg en duurt van 9.30 - 11.30 uur. De kosten zijn 1.-» p.p. en kin deropvang is aanwezig. WANDELCLUB - De bewoners van de Vlis- singse wijk Papegaaien burg starten in januari een wandelclub op maan dagmiddag. Vertrek om 13.00 uur bij het medede lingenbord aan de Fla- mingoweg. De wandeling duurt 2 a 3 uur met pau ze. Opgave vooraf is niet nodig en de deelname is gratis. Eventueel wel koffiegeld meenemen. RESULTAAT - De op brengst van de Lande lijke collecte Geef 's voor Diabetes gehouden in Vlissingen, Souburg en Ritthem heeft als resul taat 6805.87. ROMMELMARKT - De tafeltennisvereniging 't Zand houdt op zaterdag 2 dec. een uitgebreide rommelmarkt met een amerikaanse verkoop en een veiling van bijzon dere artikelen in het wijkgebouw De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 42 te Middelburg. De zaal is geopend van 9.00 tot 15.00 uur. KERSTSFEER - Op dinsdag 12 dec. verzorgt de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg een broodmaaltijd in kerst sfeer in het Trefpunt aan de Nassaülaan. Tevens zullen er dia's over Ca nada worden vertoond. Deze middag is bestemd voor bewoners van Nieuw-Middelburg vanaf 50 jaar en duurt van 15.00 - 18.30 uur. Voor inl. en opgave tel. 01180- 27537, tussen 13.00 en 17.00 uur. JAZZ - Het eetcafe 't Boompje, Valsmarkt 18 te Middelburg presenteert op 3 december een nieuw Jazz-quartet. Het optre den begint om 16.00 uur. SYNAGOGE - Syna goge Middelburg ver zorgt op 30 november een avond over de vorderin gen met betrekking tot de restauratie van de syna goge. Vanaf 20.00 uur licht Ir. Sinke de plannen toe. Na pauze spreekt R. Levisson over Jeruzalem. De open avond wordt ge houden in de Bibliotheek, in Middelburg. The Pigeon Drop Comedy Company MIDDELBURG - De Comedy Company Pigeon Drop zorgt op donderdag 30 november met 'Big Bang' voor een vro lijke noot in de Schouwburg. Vanaf 20.30 uur krijgen de lachspieren het zwaar te ver duren. Pigeon Drop is een internatio nale groep comedianten die al twaalf jaar lang mensen over de hele wereld laat schaterla chen. Op het podium heerst chaos, absurditeit en waanzin. De timing en de concentratie daarentegen zijn optimaal. Big Bang lijkt te beginnen met een onschuldig verjaardags partijtje in de tuin van Adam en Eva. Maar, de appel komt uit de verkeerde supermarkt en de slang is ook niet hele maal kosher. De show van Pigeon Drop is geheel in het Engels, maar dat behoeft volgens de groep geen probleem te vormen, omdat de teksten simpel zijn en boven dien visueel ondersteund wor den. Zelfs al heb je het Engels niet onder de knie dan is het toch mogelijk om negentig procent van de show te volgen. een folkclub ontmoette hij Christine Collister en met haar nam hij twee langspelers op. Hun samenzang is adem benemend, want beiden be schikken over prima stemmen. De witte soulstem van Chris tine is bovendien een goed in strument om Clive's gevoelige schrijnende teksten te vertol ken. Het optreden begint om 16.00 uur; kaarten kosten vijftien gulden. VLISSINGEN - Op zondag middag 3 december staat het Engelse folkduo Clive Gregson en Christine Collister op de planken van het Vestzakthea ter. Clive Gregson timmerde eind jaren zeventig aan de weg met de rockgroep Any Trouble. Na vier LP's met Costello achtige Rhythm Blues pop hield Clive het voor gezien met de band en ging op de solo toer. In

Scheldebode | 1989 | | pagina 13