Krachten bundelen is noodzakelijk Werklozenkrant is Missing Link ynul D.O.P. houdt auditie voor onbekend talent ZEELAND Europees kampioen Norbert Schramm showt zijn perfecte techniek Zaden waaien met alle winden mee Wandelen met Sint-Nicolaas Nieuw gebouw voor TNSKV SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 313 VLISSINGEN - Schitterende kostuums, prach tige decors, geraffineerde technieken, een breed scala muzikale klanken, boeiende choreografieën uitgevoerd door getalenteerde schaatsenrijders. Kortom, alle ingrediënten die nodig zijn om de drie uur durende show van Holiday on Ice uit te voeren. Vakantie Professionals Cursus Toerisme Schakers strijden om pepernoten VLISSINGEN - Uitkerings gerechtigden zijn de primaire doelgroep van Link, een krant gemaakt door en voor mensen met of zonder uitkering en om de twee maanden verschij nend. Maar omdat er zelden reacties komen op Link, vra gen de uitgevers zich af of er nog behoefte is aan de krant In april 1982 verscheen de eerste Werklozenkrant. De krant is opgezet via een kur- sus taalvaardigheid en er werd gestart met een grote en thousiaste groep. Link en alle andere vormen van Werklo- zenkranten zijn nooit zomaar tot stand gekomen. Er is uit eindelijk een basisbegrip no dig en die heet motivatie. Dit wisselt en zal altijd blijven wisselen. Motivatie krijg je niet cadeau, in een maat schappij die zich verdeelt in sterken en zwakken. Een ver deling op het gebied van inko men, macht, gezondheid, on derwijs, ontspanning en kon takten. Solidariteit breekt af, egoïsme neemt toe. Solidariteit met onbetaalden houdt ook voor sommige welzijnswer kers op, wanneer zij moeten kiezen tussen korter werken en het afbetalen van eigen auto of huis. Om de missing Link te kunnen zijn, probeert het blad zoveel mogelijk zelf standig te blijven. Veel reacties heeft Link nooit gekregen, men moest het vaak doen met wat er werd opgevangen door beroeps krachten zoals in het vor mingswerk, buurthuizen en de sociale dienst. De nieuwe opzet wil zich meer richten op de problema tiek van uitkeringsgerechtig den zoals werklozen en infor meren over de wegen die bij eventuele problemen of klach ten bewandeld moeten wor den. Het massaal aanvragen van ontheffing van de water schapbelasting met een stem pel van Link bleek het afgelo pen jaar prima te werken. Terwijl de eenling wel het be lastingbedrag moest betalen, bereikte Link ontheffing voor de betreffende aanvragen. Krachten bundelen op zo'n moment is noodzakelijk, want met veel sta je sterker dan al leen. De artikelen worden zelf ge maakt, de lay-out wordt ook zelf verzorgd en een eigen drukpers is voor handen. Het Sociaal Kultureel Werk in het Wolterhuis staat ook altijd klaar met raad en daad. Dinsdagsmiddags van 12.00 uur tot 15.00 uur wordt door vrijwilligers als er tijd is aan de krant gewerkt in het Wol- tershuis. Veel van de medewerkers hebben momenteel tijdelijk werk en zoeken vrijwilligers met frisse ideeën die tijdelijk of zo lang ze zin hebben mee willen werken aan het samen stellen en drukken van de krant. Mannen en vrouwen die mee willen denken, stukjes schrijven of bijvoorbeeld plakacties willen organiseren of praten met wethouders zijn hard nodig. Ook buitenlandse uitkeringsgerechtigden zijn van harte welkom en kunnen meewerken aan deze krant. Mensen die eventueel voor een langere periode een bestuurs functie op zich zouden willen nemen kan Link ook goed ge bruiken. Niemand hoeft bang te zijn, mensen mogen voor hun rech ten vechten en misschien kan Link hieraan een bijdrage le veren. Samen sta je sterk. Maar Link wil zich niet al leen met problemen bezighou den, in de toekomst willen ze ook wat gezellige avonden or ganiseren. De ruimte in het Wolterhuis leent zich daar uit stekend voor. De nieuwe editie ligt klaar om gedrukt te worden, dus iedereen die zich als vrijwilli ger aanmeldt kan meteen aan de slag. Door het drukken van zo'n periodiek wordt dan ook meteen een vak bijgeleerd en met die ervaring kan men best bij een drukkerij aan het werk. Voor aanmelding en infor matie bellen tussen 19.00 uur en 21.00 uur naar Jan Poppe, tel.:01184-71101. Wintersport met Holiday on Ice De nieuwe show opent met 'Wintergenoegen'. In een fraai winterlandschap danst een groot ballet op romantische muziek. De neerdwarrelende sneeuwvlokjes maken het al lemaal net echt en niemand hoeft zich te generen als zijn mond openstaat bij het zien van al dat moois; want het is adembenemend mooi. Van een heel ander kaliber is het clownsduo dat bezit van de ijsvloer neemt. Dit duo staat al negentien jaar onder contract bij Holiday on Ice en heeft meer in de mars dan tra nen met tuiten huilen. De hon- dendressuur valt namelijk ook onder hun verantwoording en in de loop der jaren hebben ze zich hiermee bijzonder geliefd gemaakt. En, alles op de schaats na tuurlijk. De rode draad in de nieuwe show is 'de vakantie is een feest'. De wintersportvakantie noemden we al en daarna ko men in tableau-vorm allerlei buitenlanden aan de beurt. Het eerste land waar de revue het publiek mee naar toe troont is Italië. In 'Bella Italia' wordt het Venetie van 1700 ten tonele gevoerd. Uit een 'Come- dia del Arte ontsnapt een Pierrot die tragisch over het ijs danst op de tonen van La Boheme en Rigoletto; verdrie tig over het verlies van zijn geliefde. Na het verdriet van de clown wordt snel op iets luch- tigers overgeschakeld: gondels vol rijk gecostumeerde ijsdan- sers en ijsdanseressen zwieren over de ijspiste. Daarna waant het publiek zich even in de dierentuin. Op onnavolgbare wijze wordt de beweging van een flamingo op de schaats uitgevoerd. Voor de kinderen in het publiek is dit een heel leuk stuk. Een ondeu- genden soliste zet de kooien van de dieren open. De dieren ontsnappen en zoeken toena dering tot de jonkies in het pu bliek, waarbij ze geaaid mo gen worden. Van een heel ander kaliber is het bezoek aan China. Goo cheltrucs, draken en lampion nen houden de aandacht van het publiek gevangen. Een Chinese prins en prinses dan sen een ijsduet, gevolgd door een Panda-beer die heeft leren fietsen. De finale van de prachtige ijsshow is een vurig feest met dans en muziek. Met een flit sende lichtshow en schitterend vuurwerk wordt een avond puur amusement afgesloten. Wie bij Holiday on Ice de kost wil verdienen moet meer kunnen dan r echt-vooruit- zonder-vallen. Tijdens de show wordt duidelijk dat de sterren stuk voor stuk de nieuwste technieken onder de knie hebben. Het neusje van de zalm is natuurlijk de per soon van Norbert Schramm. Deze twee-voudig Europees kampioen kunstschaatsen is voor het eerst in Nederland te zien. Schramm werkt de door hemzelf ontworpen choreo grafie in een razend tempo en tehnisch perfect af. Met zich- baar gemak en veel plezier om de bewondering van het pu bliek voert de Westduitse ijs- danser zijn sprongen uit. Het ballet tovert 'wintergenoegen' op het ijs. Sprongen die luisteren naar klinkende namen als Axel, Rittberger, Salchow, Flit en Lutz, al of niet enkel, dubbel of drievoudig. Schramm biedt sensatie: spreidsprongen, pi rouettes, gestrekt of geknield, hij maakt zijn superstar status volledig waar. OOSTKAPELLE - Met het doorzetten van de herfst wor den ook de windkrachten ge leidelijk groter. De meeste mensen zijn daar niet zo op gesteld. Gasten, genietend van het Zeeuwse land, hoor je dan ook nogal eens de opmerking plaatsen: 'Erg mooi hier, maar die wind, hè"? We wapenen ons tegen de invloed daarvan. Kieren worden dichtgestopt en we sjouwen windschermen mee of bouwen ze ter beschut ting. In tuinen worden zitkui- len aangelegd, soms met paal- rijen erom heen. Heerlijk be schut, zeggen we dan. In de natuur speelt de wind een heel belangrijke rol. In het voorjaar worden grote hoe veelheden stuifmeel door de wind verspreid, zoals bij de dennen. Menigeen staat ont hutst in de tuin naar de plat geslagen dahlia's te kijken, wanneer er een bui overheen is gegaan. Zoals meestal is de dood van de een, het brood voor de an der. Veel bomen, struiken en planten zijn voor hun voort planting geheel of gedeeltelijk aangewezen op de wind. Ne men we maar eens een boom als de els. In het voorjaar moet het stuifmeel uit de bunge lende katjes worden meege voerd. Na de bestuiving ontwikke len zich de zogenaamde prop pen, waarin tientallen kleine zaadjes zitten. Na het rijp worden vallen deze eruit. Stel, dat die allemaal aan de voet De esdoorn is bekend van wege de karakteristieke zaden. van de els terecht zouden ko men! Dan kwam er van het nakroost niet veel terecht. Ge lukkig zijn ze erg licht en bo vendien van kleine vleugeltjes voorzien, zodat de wind iets meer vat erop krijgt. In de naaste omgeving van zo'n boom ontdekken we vaak meerdere. Soms staat een stuk land helemaal vol met opslag, wanneer er door omstandig heden niets aan of mee wordt gedaan. Een boom, die heel bekend is, juist vanwege de karakte ristieke zaden, is de esdoorn. In vrijwel alle dorpen en ste den is deze wel te vinden. De jonge boompjes treffen we in mei en juni op veel plaatsen aan. Soms staan ze met dui zenden op korte afstand van elkaar. Dat daar niet zo heel veel van terecht komt, laat zich begrijpen. Gelukkig is er de wind, die de naar beneden dwarrelende zaden op haar vleugels meevoert en elders deponeert. Al is het er maar eentje van de duizenden, die goed terecht komt. Wanneer dit evenwel net bij u in de tuin is, ziet het er anders uit. „Wat komt daar nu voor boompje op"? luidt al spoedig de vraag. Daar de jonge esdoorn in dit geval met onkruid wordt beti teld verdwijnt deze al snel op de composthoop. In de duinen en bossen ligt dat anders. Daar overwoekeren ze vaak grote delen, mede dank zij de wind. Wie in de buurt van wilgen of populieren woont verwenst in de voorzomer deze bomen. Bij warm weer en open staande ramen waaien soms grote plukken fijn, wit stof de kamers binnen. Menigeen vraagt zich in een eerste op welling af of het geen tijd wordt de matrassen te ver nieuwen. Voor paniek is even wel geen reden. Het betreft gewoon vruchtpluis van bo men, die voor hun versprei ding op de hulp van de wind zijn aangewezen. Soms wor den allerlei planten, die in de berm van de weg groeien, he lemaal door dit pluis ingepakt. Zo zag ik enkele jaren geleden eens een fijn, wit waas over de vele brandnetels liggen, die langs de Vroon weg bij Oost- kapelle stonden. Het pluis was afkomstig van de hoge popu lieren, die zich in het nabij ge legen bos bevonden. En wat te denken van de duizenden paardebloemen, die hun nog veel talrijker vruchtjes door de wind laten meevoeren tot deze belanden in een van de talrijke molsho pen om daar een prima zaai- bed te vinden. Zo vinden vele hun plekje dank zij het feit, dat zaden met alle winden meewaaien. Ster-allures zijn hem echter vreemd en hij wil best vertel len hoe 'het zo gekomen is'. Zijn ouders waren echte ten- nisliefhebbers die ieder week end op de baan stonden. Nor bert moest zich dan maar zien te vermaken op de naast de tennisbaan gelegen rol- schaatsbaan. Samen met zijn zusje leerde hij daar de basis beginselen van de schaats sport: het evenwicht bewaren. De overstap naar het ijs was snel gemaakt en via allerlei wedstrijden en wedstrijdjes klom hij op tot professioneel sporter. De overstap van ama teur naar prof maakte hij in 1985. "dat heeft me toch wel twee jaar gekost" vertelt hij, "als amateur denk je dat kan ik gemakkelijk, maar het bleek veel gecompliceerder". Immers bij elke nieuwe show moet je er staan. Het publiek is veeleisend en daar moet flink aan gewerkt worden. Hij traint dan ook gemiddeld zo'n zes uur per dag. Met uitzonde ring van drie maanden per jaar. Als Norbert Schramm geen revue-verplichtingen heeft stort hij zich op de stu dieboeken. Aan de universiteit van Augsburg studeert hij economie. De show van Holiday on Ice is nog tot en met zondag 26 november te zien in de Evenementen hal in Eindhoven en van woensdag 6 tot en met 17 december in de RAI in Amsterdam. Op de ge noemde lokateis is de kaartverkoop inmiddels gestart. VLISSINGEN - De drie or ganisaties Dierenasiel Vlissin- gen, speeltuinvereniging Oude Stad en de ponnyclub voor ge handicapten, beter bekend als de D.O.P. willen op zaterdag 17 maart een geheel verzorgde dag organiseren om zodoende geld bij elkaar te krijgen voor verschillende faciliteiten. „Sinds 4 jaar is een quaran taine-afdeling in het dierena siel verplicht, dus zijn we eigenlijk al vier jaar in over treding", merkt mevrouw GOES - Omdat in septem ber nogal wat cursisten moes ten worden teleurgesteld we gens het grote aantal aanmel dingen organiseert Oplei dingsinstituut Etten-Leur op 9 januari a.s. weer een cursus voor het vakdiploma toerisme (SEPR) in Goes in het Buys Ballotcollege, Bergweg 5 te Goes. Het vakdiploma toerisme is vereist voor diegenen die een reisbureau willen beginnen. Ook medewerkers van reisbu reaus, VW's en banken moe ten vaak in het bezit zijn van het SEPR-diploma. De vakken die gegeven wor den zijn: topografie, kennis van reisdocumenten, het boe ken en uitrekenen van reizen, reisverzekeringen enz. Opleidingsinstituut Etten- Leur is erkend door het Minis terie van Onderwijs en We tenschappen. U kunt een folder aanvra gen bij Charlotte van de klan tenservice van het Opleidings instituut, tel. 01608-86620 of schriftelijk, Lange Schoor 9, 4873 HC Etten-Leur. Speckens op. De grond is aan wezig maar niet de nodige 200.000,- voor de aparte ruimte voor artsen, speciale hokken en een afgescheiden bad en doucheruimte en het aparte speelveld. Speeltuinvereniging Oude Stad, sinds kort weer her opend, heeft geld nodig voor het nieuwe gebouw en voor verbetering van de speeltuin artikelen. Bij de ponnyclub voor ge handicapten wordt al jaren gewerkt met vrijwilligers en is er geld nodig voor de bouw van nieuwe stallen. Alle instanties zijn afhan kelijk van giften en subsidies. De bedoeling van 17 maart 1990 is iedereen de mogelijk heid te bieden die iets kan presteren zichzelf te presente ren. Een bepaalde categorie jonge mensen zijn vaak heel leuk bezig maar komen eigen lijk nooit van de grond. Dus zit je met je broer in een rock band, meldt je dan aan. Maar niet alleen wordt er die dag aan muziek gedacht. Ook to neel, dans, theater, goochelen, clowns, volksdansen, zingen en iedereen die van tussen de schuifdeuren wil komen is welkom. Dit mag van alles zijn, maar zonder wedstrijd element. Ook is de mogelijk heid aanwezig om huisvlijt e.d. te exposeren om de entou rage aan te kleden. Als locatie voor deze gezel lige dag wordt het idee geop perd dit in de sporthal van het internaat van de Zeevaart school te houden. Wel zal die dag entreegeld geheven wor den, voor kinderen zal dat niet meer dan 5,- bedragen en voor volwassenen 7,50. De bar expolitatie wordt in eigen, beheer uitgevoerd en de op brengst wordt dan ook eerlijk verdeeld over de drie organi saties. Sponsors zijn natuur lijk van harte welkom en bij deze doet de D.O.P. ook een beroep op de Vlissingse mid denstand prijzen beschikbaar te stellen voor dit grootse eve nement. Voor deze dag moet vooraf een draaiboek gemaakt worden en deelnemers kunnen zich vanaf nu aanmelden bij: Mevrouw van Tongeren-v. Raalte 01184-17590, evrouw Speckens-Vierhout 01184- 79106. De heer P. van Dijke 01184-11305 en Mevrouw Klap 01184-13922. Op 26 november wordt een auditie gehouden in het speeltuinverenigingsgebouw van de Oude Stad. Daarna wordt een selectie gemaakt voor het middag- en avond vullende programma. Op 17 december houdt de D.O.P. een wandeltocht met honden. Mensen die met hun eigen hond of met een hond uit het asiel willen gaan lopen kun nen die dag hun hart ophalen. Er wordt gestart bij het asiel en men eindigt bij de manege van de Ponnyclub. Daarna kan men opwarmen in de foyer van de manege onder het genot van een lekker warm kopje koffie of erwtensoep. Op de vraag of het asiel mo menteel vol zit wordt negatief geantwoord. Momenteel zijn er 7 honden en 25 katten er is een redelijk verloop. Triest is wel dat je tegenwoordig het asiel moet beveiligen met een agressieve hond, voor de in braken, daar wordt je wel eens moe van. Een alarmsysteem zou ideaal zijn. Voor Rakker, een hond van tien jaar, die echt al te lang in het asiel is zouden we ook graag een goed thuis vinden. GEVONDEN - Bij de Ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 8 tot 15 november de volgende voor werpen aangegeven: een half leesbrilletje, leesbril in bruine koker, bril met goudkleurig montuur, klein model bril met metaalkleurig montuur, enve lop met inhoud, witte helm, dameshorloge, hangertje voor een kettinkje, ring en diverse sleutels. Bij het dierenasiel te Vlissingen zijn in die periode een cyperse kater en een klein cypers met wit katje aangege ven. FRANS - Op vrijdag 24 no vember zal de heer Georges Grand een lezing verzorgen in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 te Middel burg. Hij zal in het Frans spreken over het Musée d'Or- say en er worden dia's ver toond. Aanvang om 20.15 uur. CONCERT - In het kader van een uitwisseling geven het Jeugdorkest ONDA Middel burg o.l.v. Piet Baan en de jeugd van de fanfare Eupho- nia uit Goes o.l.v. Mathieu van Duiven een concert in de kerk 'De Hoeksteen' te Middelburg op zaterdag 25 november. Beide orkesten zullen zowel apart als samen optreden. Het concert is gratis en begint om 19.30 uur. HULP - Ten bate van pro jecten op het gebied van hulp, ontwikkeling en zending in di verse landen houden het Co mité Walcheren Woord en Daad, Tearfund/Stichting Goed Werk, Zendingscommis sie 'Geref. Gemeente', Zeeuwse Werkgroep 'Steun aan Israël' en de ZOA vluchte lingenzorg op 25 november een gezamenlijke verkoop- en in formatiedag in de Klarenbeek LTS te Middelburg van 10.00 tot 16.00 uur. GEZELLIG - Heb je zin om spelletjes te doen, gezellig te kletsen of een serieuze discus sie af en toe? Kom dan eens naar de koffieshop 'de Kelder' voor jongeren vanaf 16 jaar, elke zondagmiddag van 14.00- 18.00 uur. De kelder is onder het kerkgebouw Open Hof, Alexander Gogelweg, Vlissin gen, ingang aan de achterzij de, tweede trap. HANDWERKBAZAR - De U.V.V. Middelburg houdt in het gebouw U.V.V., Heren gracht 52 te Middelburg op woensdag 29 november een najaarsbazar tussen 10.00 en 15.00 uur. De ruimte is goed bereikbaar met de stoeltjeslift. De opbrengst van de bazar is bestemd voor de aanschaf van nieuwe materialen. SPORT - Elke maandag avond van 19.00 tot 21.00 uur is er voor blinde en slechtziende sporters en andere belangstel lenden gelegenheid om op een aangepaste wijze sport naar keuze te beoefenen onder des kundige leiding. Plaats van handeling is de Reimerswaal- sporthal te Kruiningen. Er wordt gesport op recreatief en op wedstrijdniveau. Vervoer van en naar de sporthal kan geregeld worden. Voor infor matie: tel. 01180-27187. KAPASI - De vrienden kring Kapasi houdt op zater dag 25 november een dans- en ontmoetingsavond voor al leenstaanden tot ca. 45 jaar in wijkcentrum 'De Spinne' te Goes om 21.30 uur. Bel voor in fo: 01102-42709 of 01109-259 of kom gewoon eens een keer kij ken! AKTIE - SVRZ houdt elke laatste zaterdag van de maand een verkoop van verkregen huisraad. De opbrengst is be stemd voor projekten in Bur- kino Faso van het Foster Pa rents Plan. Plaats: de Snuff el- hut, terrein verpleeghuis Der Boede te Koudekerke, tijd: van 10.00 tot 13.30 uur. JUMPER - In de periode van 1 t/m 12 november zijn de vol gende voorwerpen als gevon den aangegeven bij de Ge meentepolitie te Middelburg: dubbele fietstas, zwart; roze jumper; damestrui, beige met dwarsstrepen; bruine leesbril, look-over; blauw/groen ge ruite tas met leren hengsels met fotocamera; rode etui met inhoud; d. blauwe regenbroek in plastic tasje; bakkerschor- ten en mutsen; zwart leren jack; koperen ketting met bloedkoraaltjes; quartz horlo ge, vrij groot rond model; rode kinderportemonnee; bruine herenhandschoenen met bont gevoerd; blauw/grijze dame sportemonnee met inhoud; gouden trouwring, merk Con stance; bruin lederen dames tas met inhoud; zwarte fiets tas, inhoud blauw regenpak, div. sleutels; hond, zwart VLISSINGEN - Op zater dag 25 november houdt de wandelsportvereniging „De vrolijke tippelaars" haar tra ditionele St-Nicolaaswandel- tocht. Jong en oud kan hieraan deelnemen. Men kan kiezen uit vier afstanden 5,10,15 of 25 km. Er zijn nieuwe wandel routes uitgestippeld. De start is bij het clubhuis Zeeland Sport te Vlissingen. Voor de 25 km start men om 12.00 uur, voor de overige af standen is dit 14.00 uur. De wandelaars die de tocht volle dig uitlopen, ontvangen een fraaie St-Nicolaasmedaille. Op de rust, bij de Johannes- kerk in Vlissingen, is sint aan wezig en reiken vier zwarte Pieten chocolademelk met speculaas uit aan de deelne mers. Bij de medaille-uitreiking is de sint opnieuw aanwezig. De wandeltocht staat onder aus piciën van de KNBLO. kring W. Bra bant/Zeeland. De EHBO, afdeling Vlissingen, heeft de medische verzorging in handen. Nadere inlichtingen ver krijgbaar bij het secretariaat, mw. A. Meerman-Haarbosch, telef. 01184-64753, Westerzicht 90 te Vlissingen. SOUBURG - De schaakver eniging SKS heeft ook dit jaar de organisatie van het M&T pepernotentoernooi op zich ge nomen. Net als vorig jaar wordt er dit jaar gespeeld in vijf groepen. De A en de B groep spelen Zwitsers, de an dere spelers zijn ingedeeld in groepen. Inschrijven kan telefonisch bij J. Koolhoven, 01184-61601, tot 1 december 20.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig. Naast bekers voor de winnaars zijn er na tuurlijk voor alle deelnemers pepernoten in overvloed. Het toernooi wordt ver speeld in Hotel Britannia aan Boulevard Evertsen, de aan vang is 10.30 uur en de prijs uitreiking is om 17.00 uur. MIDDELBURG - De Turk- se-Nederlandse Vereniging neemt op 25 november een nieuw verenigingsgebouw in gebruik. Om 15.00 uur wordt het gebouw aan de Nassau- laan officieel geopend. 's Avonds is het feest in het Ontmoetingscentrum in Dau- wendaele. Vanaf 19.00 uur is zang en dans. De theatergroep 'Mavi Boncuk' geeft een voor stelling en natuurlijk is er ge legenheid tot gesprek. De toegang is gratis.

Scheldebode | 1989 | | pagina 13