Het Zeeuwse trekpaard komt in actie uur serviel vSPRINT PHOTO a DE SCHELDEBODE De teloorgang wordt op film vastgelegd Oud-strijder: „De jaren na 1944 heb ik kado gekregen Moens en Thijs draaien rondjes in Dortmund Libris, üw Cosplde Boekhandel Fluoride in de buitenlucht licht gedaald NIET BEZORGD? BEL 51184*19910 Oefenvluchten nog steeds hinderlijk WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Van 1 tot en met 5 november werd herdacht dat Walcheren 45 jaar geleden bevrijd werd. Vanuit verschillende delen van de we reld, waaronder Australië, Canada en natuurlijk Engeland, kwa men oud-strijders naar Walcheren om misschien voor de laatste keer de groots georganiseerde plechtigheden mee te maken. Het waren aangrijpende dagen. Niet alleen voor de oud-strijders (de commando's, de Schotten en de verzetstrijders, die zij aan zij met de geallieerden hebben gevochten), maar ook voor iedereen die de oorlog van nabij heeft meegemaakt. Op 1 november hielden ongeveer 200 commando's een „pelgrimage" langs de landingsplaatsen in Vlissingen en bij Westkapelle. Hun reis werd begeleid door oude legervoertuigen van de organisatie „Keep them Rolling", die 's middags in Zoutelande door motorpech aan één van de voertuigen hun organisatienaam eer aan déden. In de loop van de dag werd duidelijk dat het één van de mooiste zo niet de allermooi ste herdenking zou worden van de afgelopen 45 jaar. Deze algemene mening is gebaseerd op intuïtie en daardoor moeilijk te omschrijven. De ingetogen en intieme wijze waarop het gebeuren plaatsvond zal ze ker geholpen hebben deze indruk te vestigen. Signaal COMPUTERBOEKEN COMPUTERTIJDSCHRIFTEN STUDIEBOEKEN de Ruiter Pintje vatten omdat Kleurenfoto's afdrukken een vak is: ons vak. L M UW SCHELDEBODE Cursus Kruiswerk 'die-eet lekker' DE ELEKTROZAAK DIE KONTAKT MET KOPERS WIL SCHAKELT OVER OP DE SCHELDEBODE M V 301 E SCHELDEBODE versCHIJNT WEKELUKS[GRATIS JAARGANG. OPLAGE: EDITIE VLISSINGEN 23.600 EX. GEMEENTEN: VALKENISSE. VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG 22.200 EX. GEMEENTEN: ARNEMUIDEN, DOMBURG. MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. ZEELAND - Op zaterdag 11 november houdt de stichting 'Het Werkend Trekpaard' open huis. Op vijf verschil lende plaatsen kunt u terecht om de trekpaarden aan het werk te zien, te fotograferen of te filmen. Naar verwachting zal het ploegen van winter land met driespannen -voor velen het meest tot de verbeel ding sprekende aspect van het werken met trekpaarden- de belangrijkste bezigheid zijn. Al tijdens de ploegdemon- stratie op de Zeeuwse ploeg- kampioenschappen op 2 sep tember j.l. bleek dat de be langstelling voor het werkend trekpaard groot is en groeit, zowel bij het publiek als bij de trekpaardhouders zelf. De on derlinge wedstrijd tussen de vijf ploegers gaf het unieke beeld van 15trekpaarden op één veld. De nestor van de Zeeuwse trekpaardenhouders, A. Brooymans. uit Tholen, mocht voor het beste ploeg- werk een grote beker mee naar huis nemen. Onder het publiek bevonden zich vele fotografen en (vi- deo)filmers. Voor hen, die de paarden liever zonder publiek en vlaggen voor de lens heb ben, biedt de open dag een uit stekende mogelijkheid om in alle rust een plaatje te schie ten. U bent welkom op de vol gende adressen: -C. en M. Mol, Weelweg 25 in Waarde. -Fam. J. de Visser, Vrijburg straat 46 in Vlissingen. -A. Paauwe en A. Verhage, Schellachseweg 2a in Gapinge. -L. de Visser, Zandweg 54 in Ritthem. -C. Maurice en A. Harthoorn aan de Notenboomdijk in Nis- se. Maurice uit Nisse, die uit pure liefhebberij zijn trek paarden inspant, doet samen met zijn buurman Harthoorn (die zelf Groningers fokt en er ook nog wel mee werkt) vóór het eerst mee. Beide boerderij en, die tegenover elkaar aan de Notenboomdijk aan de rand van de Poel staan, liggen in een prachtige omgeving met vele meidoornhagen en holle- bollige weilanden. Het bestuur van Het Wer kend Trekpaard hoopt dat de open dag weer een aantal nieuwe donateurs oplevert. De stichting bestaat nu één jaar. De reacties zijn alom positief en enthousiast. De Provincie Zeeland en verschillende ge meenten en bedrijven verle nen inmiddels financiële steun aan de verschillende activitei ten. Om de binding met de dona teurs te vergroten overweegt het stichtingbestuur extra ac tiviteiten op te zetten. Voor de komende winter wordt ge dacht aan een donateursdag of -avond waarop o.a. historische filmopnamen getoond kunnen worden. Binnenkort is dan wellicht ook de film van de Leidse cineaste Metje Postma te zien. Zjj heeft vergevor derde plannen om een 16 mm film te maken van het Zeeuwse trekpaard. De voor bereidingen voor het filmpro ject zijn in volle gang. Vanaf de zomer is er nauw overleg tussen Postma en 'Het Wer kend Trekpaard'. In feite vormt de aanleiding voor de oprichting van de stichting, n.l. de totale ver dwijning van het werkende trekpaard in de landbouw, ook de aanleiding vöor de film. De film moet een 'Zeeuws docu ment' worden waarbij de glo rietijd en de geleidelijke te ruggang van het trekpaard op het boerenbedrijf geschetst wordt tegen de achtergrond van ontwikkelingen in de landbouw en verschillende historische gebeurtenissen. De enkele bedrijven die nu nog met paarden werken kunnen hierin model staan voor hoe het was en hier en daar nog steeds is. Daarnaast zal ge bruik gemaakt worden van historisch beeldmateriaal dat nu' in verschillende archieven (Polygoon, Rijks Voorlichtings Dienst) ligt opgeslagen. De film wordt een'drieluik van elk 20 minuten. In ieder deel zullen de verschillende aspecten van het werken en omgaan met trekpaarden in voorjaar, zomer en najaar in beeld gebracht worden. Naast de werkzaamheden met paar den op het land zal aandacht besteed worden aan de fokke rij, de africhting, de keurin A.Paauwe uit Gapinge aan het slechten. gen, de ringwedstrijden. Ook de ambachtslieden die in het verleden hun nering hadden aan de trekpaarden, zoals de hoefsmid en de gareelmaker, komen aan de orde. Mensen komen aan het woord die in hun dagelijkse werk veel te maken hebben gehad met de veranderingen in de land bouw, waarbij het trekpaard langzaam maar zeker terrein FOTO: AD PHERNAMB UCQ. verloor; de smid, .de land- bouwvoorlichter, de paarden knecht.... De opzet van de film' past uitstekend in de doelstel lingen van de stichting 'Het werkend Trekpaard'. Walcheren herdenkt de bevrijding Bisschop M. Wood was de eer ste, maar niet de laatste spre ker op 1 november, die door middel van zijn toespraken een zeer persoonlijke kijk op het verleden bood. Hij ging voor in het gebed bij de lan dingsmonumenten in Vlissin gen en bij Westkapelle, waar bij hij een zakbijbeltje ge bruikte dat hij in zijn borstzak meedroeg tijdens de landing in 1944. Ook sprak hij hetzelfde gebed uit als kort voor de aan val op Westkapelle, vlak voor dat velen sneuvelden. De mi nuut stilte voor degenen die hun leven gaven, zodat wij kunnen leven, was hierdoor des te indrukwekkender. De jaren gaan tellen voor de commando's. Sommigen be wogen zich voort in een rol stoel -en anderen met behulp van een wandelstok. Iemand van het 48e Royal Marine Commando besteeg hijgend de Westkappelse zeedijk. De be klimming bleek voor hem als hartpatiënt een zware opgave. Toen zijn gastvrouw bezorgd (ADVERTENTIES) naar zijn gezondheid infor meerde antwoordde hij: „Het maakt niet uit, na 1944 heb ik de jaren toch cadeau gekre gen". Juist omdat de Duitsers alweer 45 jaar geleden verdre ven werden en de oud-strij ders duidelijk oud beginnen te worden, moe! de link met het heden nog eens benadrukt worden. De burgemeester van Westkapelle, H.A. van Malde- gem en de burgemeester van Valkenisse W.J. Plomp, deel den beiden deze mening. Dhr. van Maldegem hield een korte toespraak waarin hij onder streepte hoe belangrijk de in zet van de commando's was, voor het Europa van nu. Hij vertelde over zijn toespraak: Specialist in: Meer dan 2500 com puterboeken in voor raad. Geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00- 12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, za terdag van 9.00-16.00 uur. D P»ul Kruow.trMl SS-57 43(2 MBVUMlngwv M. 011M-127U „Als burgemeester voel ik mij geslaagd, wanneer ik een signaal naar de toekomst heb gegeven. Hopelijk verandert de herdenking de levenswijze van velen; er mag nooit meer een oorlog begonnen worden". Dhr. Plomp sprak de gasten en belangstellenden toe in de her vormde kerk van Zoutelande. Ook hij gaf aan dat de strijd op Walcheren niet vopr niets heeft plaatsgevonden: „Ik ben zelf na de oorlog geboren. Mij n opdracht is zodoende om een lijn naar de toekomst te trek ken. De vrijheid is in 1944 be vochten en wij hebben daar nu een gezamenlijke verantwoor ding voor". De kerkdienst in Zoutelande was ongetwijfeld één van de hoogtepunten. Op 3 november 1944 werd een kerkdienst ge houden voor de bewoners vap Zoutelande en de commando's van het 48e R.M.C., die het dorp kort daarvoor bevrijd hadden. Op initiatief van dhr. en mevrouw Ros uit /Vlissin gen kon de dienst opnieuw ge organiseerd worden. Door de overweldigende belangstelling eri de emotionele herinnerin gen van de sprekers werd de kerkdienst een onvergetelijke gebeurtenis. De organisators van de herdenkingsdagen voor de commando's, dhr. en me vrouw van Winkelen, kijken terug op een volledig naar wens verlopen periode. Dhr. van Winkelen: „Ik heb een ge lukkig gevoel over de afgelo pen dagen. De belangstelling was erg groot en we kregen de volledige medewerking van de gemeentebesturen van Valke nisse en Veere, enkele bedrij ven en het kerkbestuur van Zoutelande. Hopelijk kunnen we over 5 jaar weer zoiets or ganiseren". Op 2 november herdachten de Belgische commando's hun landing bij Westkapelle. Kolo nel Buiten Dienst Dedeken or ganiseerde de Belgische plech tigheden, die ondersteund werden door militair vertoon van Waalse para-commando's. Kolonel Dedeken zei op 2 no vember: „Fantastisch, zo'n herdenking. We zijn gelukkig nog niet allemaal van de kerk afgevallen, zodat 20 oud-strij ders aanwezig kunnen zijn. Vanuit Westkapelle gaan we naar Domburg om ons monu ment te bezoeken, dat bij deze gelegenheid door kinderen wordt geadopteerd. Daarna gaan we een pintje vatten". „Het pintje vatten" werd waarschijnlijk beschouwd als een serieus karwei, want de Britse commando's hebben in Roosendaal tevergeefs ge wacht op de Belgische groep. Door de weersomslag op 4 november kregen de King's Own Scottish Borderers en de Royal Scots te maken met een ouderwetse Nederlandse storm. Toch was de belang stelling voor de officiële plech tigheid in Vlissingen groot. Volgens de organisator J. Adriaanse verliep het gebeu ren op rolletjes. De Schotten werden overal gastvrij ont vangen, waarover dhr. Adriaanse zei: „We hebben Twee commando's bij het landingsmonument te Vlissingen. geen wanklank gehoord. Het was geweldig". Het belangrijkste compli ment voor alle organisators werd door de oud-strijders ge geven. Alle gasten,waren diep onder de indruk van de her denkingsdagen. Ter afsluiting van het ge heel boden de commando's op 3 november hun gastgezinnen een diner aan in Oostkapelle. Tijdens deze avond werd lang niet altijd over de oorlog ge sproken. Toch was de ont spannen sfeer aanleiding om op sommige onderwerpen dieper in te gaan. Zouden bij voorbeeld Britse commando's ■ooit met Duitse veteranen wil len of kunnen praten? Sir H. Smedley achtte het voor hem persoonlijk een eventuele mo gelijkheid: „Ik zou het doen om mijn intellectuele vragen beantwoord te zien worden, zonder er emotioneel bij be trokken te zijn. Misschien zou het tegenwoordig wel kun nen". Stel dat zo'n dialoog ooit tot stand komt; dan zou de oorlog echt afgelopen zijn. Walstraat 78 Lange Vorslstraat 36 i St. Josephstraat 20 Goes I Bergen op Zoom Vlissingen Dr. Brabersstraat 1 Roosendaal MIDDELBURG - Tijdens de internationale wielerzes- daagse op 30 en 31 oktober in Duitsland hebben de Middel burgse Ligfietswielrenners en ligfietsproducenten Bram Moens en Derk Thijs, op uit nodiging van het organiserend comité, enkele wedstrijden ge reden. In een volle „Westfalenhal- le" te Dortmund reed Bram Moens op zijn eigen ontwik- kelde M5 de 1000 meter sprint met staande start en de 4000 meter achtervolging. Tegen stander van Moens was de meervoudige Olympisch sprintkampioen Gerhard Scheller op een „Sweet Surpri se" ligfiets. Scheller moest in i p/u bereikt. de Zeeuw zijn meerdere er kennen. Het Duitse sprintka non werd al in de veertiende ronde door de Middelburger gedubbeld. De snelste ronde tijdens de 4000 meter achter volging lag boven de 70 km p/u. Ligfietser Moens: „Deze tweehonderd meter baan is eigenlijk nog tekort voor deze snelheid. De bochten zijn nog steeds het grote probleem, je verliest daar de meeste tijd door de extra rolweerstand. Een baan van 450 meter of meer is noodzakelijk voor ge stroomlijnde ligfietsen. Het duo zoekt nog steeds een spon sor om de zestig kilometer- grens te doorbreken. De ideale baan ligt volgens Bram Moens in-een plaats 300 km ten zui den van Parijs. ZEELAND - Vorig jaar is de concentratie aan fluoride in de buitenlucht in Zeeland licht gedaald ten opzichten van 1987. Dit blijkt uit door de af deling milieu van provinciale waterstaat verrichte metin gen. Op zeven plaatsen in de pro vincie -rond het Sloegebied en in de omgeving van Sas van Gent- staat hiervoor meetap paratuur opgesteld. De door het rijk gehan teerde voorlopige grenswaar den voor de concentratie aan fluoriden zijn in 1988 niet overschreden. Deze grens waarden zijn opgesteld ter be scherming van planten en vee. De hoogste concentratie die gemiddeld over een dag is ge- meten, bedroeg 1,4 pg/m». Dat was het geval in Nieuwdorp. De interim-grenswaarde be draagt 2,8 pg/m3. Als er op da gen hoge concentraties fluóri- den zijn gemeten, is dat duide lijk terug te voeren op in de buurt gelegen bedrijven die fluor uitstoten. In het Sloege bied zijn dat Hoechst en Pe- chiney, in Zeeuwsch-Vlaande ren worden de meetpunten beïvloed door Zuid-Chemie en de ten zuiden van Zelzate ge legen bedrijven Ugine-Kuhl- man en Sidmar. MIDDELBURG - De hin der, die inwoners van Middel burg ondervinden van met name op de dinsdagavonden laag overvliegende straalja gers, is ondanks protesten van de burgemeester van Middel burg, mede namens zijn colle ga's van Vlissingen en Ame- muiden, niet afgenomen. Omdat op de aan de staats secretaris van defensie ge richte brief nog geen ant woord werd ontvangen en mede naar aanleiding van be richten in de verschillende media over het voornemen het aantal oefenvluchten te ver minderen, heeft de burge meester van Middelburg zich andermaal tot de staatssecre taris van defensie gewend met het verzoek de geluidsoverlast terug te dringen. De burge meester toont zich in zijn brief bereid om met de bewindsman over deze zaak van gedachten te wisselen. VLISSINGEN - De Kruis vereniging Ylfssiogm-Sou- burg organiseert een cursus dieetkoken. De cursus staat onder leiding van de diëtiste van de kruisvereniging. De cursus is bedoeld voor mensen vanaf 55 jaar (mannen en vrouwen) die ondanks een dieet toch lekker willen leren koken met minder zout, min der vet en minder suiker. De cursus richt zich met name op diëten, zoals die wor den voorgeschreven bij hart en vaatziekten, een te hóóg cholesterolgehalte en/of hoge bloeddruk, eventueel in com binatie met overgewicht. De cursus start op donder dag 23 november en omvat 7 lessen. De lessen worden gege ven in de middag: van 14.00 tot 16.30 uur. De cursus dieetko ken vindt plaats in de MDGO scholengemeenschap, aan de Troelstraweg (hoek Sloeweg) in Vlissingen. De kosten bedragen voor de gehele cursus 40.-. Dit is ex clusief de ingrediënten die tij dens de cursus worden ge bruikt (deze worden apart af gerekend). Het cursusgeld dient de eerste les aan de dië tisten te worden voldaan. Inlichtingen en aanmelding: kruisvereniging Vlissingen- Souburg, Rosenburglaan 1, 4385 JE Vlissingen, tel: 01184- 63700, tussen 9.00 en 12.00 uur.

Scheldebode | 1989 | | pagina 1