Jaarlijkse collecte voor Diabetes Domburg ontvangt Zekatel unul Een vereniging waar muziek in zit ZEELAND 1 Niet alle hopplanten trekken aan de bel. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 Accordeola viert dertigjarig jubileum met reünie Peuterspeelzalen kampen met lange wachtlijsten VLISSINGEN - Maar liefst 250.000 tot 300.000 mensen in Nederland lijden aan diabetes, beter be kend als suikerziekte. Dit is een stoornis aan de al vleesklier, waardoor de stofwisseling van slag is geraakt. Daibetes is nog steeds ongeneeslijk en kan ernstige complicaties veroorzaken, zoals blindheid, aantasting van bloedvaten en zenuwstelsel en be schadiging van de nieren. Het is dan ook van het grootste belang dat er wetenschappelijk onderzoek wordt uitgevoerd. Onderzoek naar oorzaken en naar hoe de complicaties worden bedwongen. Zo kunnen effecten worden bestreden en kan de ziekte misschien ooit eens worden uitgebannen. Diabetes-poli 311 Voor jongeren van 12 tot 18 jaar met diabetes wordt in het weekend van 10,11 en 12 november een weekend gehouden onder het motto: "Net een prikkie anders" in het Vormingscentrum Het Zilveren Schor te Arne- muiden. In het weekend komen dingen aan de orde als: sporten: hoever kan je gaan en bezorgdheid van ouders: waar ligt de grens tussen "lief" en "lastig". Een dietiste, fy siotherapeut en een ver pleegkundige zijn aan wezig om specifieke vra gen te beantwoorden. Dit weekend is georgani seerd door de Afdeling Zeeland van de Diabetes Vereniging Nederland te- samen met het vormings centrum Het Zilveren Schor. De kosten voor het hele weekend bedragen f 36,--; bij vertrek op za terdagavond f 24,--. Le den van de Diabetes Ver eniging Nederland krij gen korting. Opgeven kun je je bij Het Zilveren Schor, tel.: 01182 - 1610, vragen naar Anita Idskes. MIDDELBURG - Ieder Middelburgs kind dient in principe geruime tijd de peu terspeelzaal te kunnen bezoe ken. Dit is de mening die het bestuur van de Stichting Kin dercentra Middelburg weer geeft in het jaarverslag over 1988. De mogelijkheden laten nog wel een en ander te wensen over. Zo zijn de wachtlijsten bij de meeste peuterspeelzalen zo aangegroeid, dat er wacht lijsten Van ruim een jaar zijn ontstaan. VLISSINGEN - De accor- deonverening Accordeola viert een dezer dagen het deftig ja ren bestaan. Om dit jubileum luister bij te zetten wordt ge dacht aan een reünie. Daar voor moeten er natuurlijk wel reünisten zijn. Daarom roept de vereniging oud-leden op om zich hiervoor op te geven. In dit artikel zetten we de wapenfeiten van Accordeola even in het kort op een rijtje. De vereniging werd in 1959 opgericht door de leden van de Eerste Zeeuwse Muziekschool, na het overlijden van hun di rigent, J. Adriaanse. De ver eniging heette toen Vlissingse Klavar Muziek Vereniging. De twee-en-twintig leden repe teerden overal; in de Hef a in de St. Jacobsstraat; in 't cafe van Van Hove aan het Groe- newoud en in een gebouwtje in de Noordstraat. Na veel om zwervingen kwam de vereni ging uiteindelijk in een eigen ruimte in de Wilhelminastraat terecht. Hier zette de groei van de vereniging pas goed in. Na een aantal jaren werd besloten om de naam van de vereniging te veranderen in Accordeola. De afkorting VKMV werd nogal eens uitge legd als Katholieke Muziek Vereniging en zo. Sinds 1969 repeteert Accor deola in de Willem III kazerne in de Oranjestraat. Er zijn nu drie afdelingen. Een leerlingenorkest, een jeugdorkest en een A-orkest. In de afgelopen jaren heeft Accordeola al heel wat optre dens verzorgd, zowel in bin nen- als buitenland. Ook wa ren zij te horen op de radio en te zien op de televisie. Kortom, een vereniging waar muziek in zit. Een van de hoogtepunten is de jaarlijkse uitvoering in de Scheldehal. Dit jaar wordt dat een extra feestelijke voorstel ling in verband met het der tigjarig bestaan. Accordeola heeft een repertoire in het te ken van het Braziliaanse car naval ingestudeerd. Voor dit optreden op 18 no vember in de Scheldehal kun nen kaarten aan de zaal ge kocht worden. De aanvang is 19.30 uur. Geïnteresseerden in accor- deonmuziek kunnen vrijblij vend eens een kijkje komen nemen op de repetities, iedere woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. Geïnteresseerden in de re ünie kunnen zich opgeven bij Yvonne Vercauteren, 01184- 10957. Bij voldoende belang stelling worden er verdere plannen gesmeed. De Vlissingse Accordeonvereniging Accordeola - foto: harry de lange Altijd insuline en tabletten op zak het stellen van vragen. Toegang is gratis. SOOS - De Org. Stichting Welzijn voor Ouderen houdt elke dinsdag van 19.00 tot 21.45 een spel letjesavond voor alleen staanden met rummycub, sjoelen enz. in Soos 55+ in Bachtenkomme. De toe gang is gratis. Tel. info: 01184-65062. WELFARE - Het Neder landse Rode Kruis, afd. Welfare Middelburg houdt een tentoonstel ling, verkoop en verloting van allerlei handgema- kat artikelen. Op 13 nov. in Verzorgingstehuis Swerfrust, L. Stommes- weg 1, op 14 nov. in het afd. gebouw van het Rode Kruis, Klein Vlaanderen 59 en op 15 nov. in het Wijkcentrum St. Lau rens, Van Citterstraat, telkens van 14.00 tot 15.30 uur. BAZAR - Op zaterdag 11 nov. is er in het Verzor gingshuis „Buitenrust" weer de jaarlijkse bazar met verschillende aktivi- teiten, verkoop van handwerk, rommel markt, demonstratie van kraaltjesbreien en ver koop van oliebollen. Tijd: 14.00-16.30 u. RAMMEKENSLOOP - Sportver. ASTROW heeft voor zaterdag 11 nov. de Rammekensloop op het programma staan. Deze prestatieloop, die voor de 16e maal wordt gehou den, start om 14.00 uur bij het clubgebouw van SV Atlas in Ritthem. De deelnemers kunnen kie zen uit de afstanden 4 en 9 km. Voor verdere inl.: 01184-61973. VLUCHTELING - Op 15 november wordt in „de Schakel" aan het Bach- tensteene 14 te Middel burg een informatie avond gehouden over het project dat „Vluchtelin- gezorg" gaat opzetten in Malawi. Vluchtelingen uit Mozambique plukken hier de vruchten van. Aanvang 20.00 uur. ZANDPUT - De Hobby club Serooskerke expo seert op 11 november tus sen 10.00 en 17.00 uur in het dorpshuis de Zand- put. De toegangsprijs be draagt een gulden en de opbrengst gaat naar een goed doel. JAFRA - Het cosmetica bedrijf Jafra geeft op 13 november een demon stratieavond in de Huif kar, Markt 19 te Middel burg. Op deze avond kan het publiek gratis kennis maken met de 100% plantaardige producten. Op donderdag 9 november komt de Zeeuwse kabeltelevi siemaatschappij Zekatel naar Domburg toe. Op die dag krijgt de Walcherse badplaats signalen geleverd die de ont vangst van kabeltelevisie mo gelijk maken. Bewoners van Domburg en omstreken kun nen zich dan op de hoogte stel len van de mogelijkheden die kabeltelevisie biedt. Allereerst wordt een bijeen komst voor genodigden gehou den1 in het buurthuis 'Schut tershof' aan de Kanonwei- straat 30 waar burgemeester, drs. H.W. Hietkamp, 18 opge stelde televisietoestellen in werking stelt. Hierna wordt de informatiebus van Zekatel door de heer A.M. Kannekens, gedoopt. Deze infobus staat voor het buurthuis geparkeerd en bezit een grote televisiewand waarop alle mogelijkheden van de kabeltelevisie kunnen worden getoond. Vanaf 16.00 uur tot 21.00 uur kunnen be langstellenden hier terecht voor informatie over de wijze van aanleg en het tijdstip waarop de aanleg plaatsvindt. Ook op vrijdag 10 november is de bus de gehele dag aanwe zig. Het ligt in de bedoeling dat de infobus van Zekatel voor abonneewerving voor ge heel Zeeland wordt ingezet. Blaupunkt (divisie Bosch- Telecom) verzorgt de informa tie, de enquêtering en de aan leg in opdracht van Zekatel. De planning voor de aanleg van kabeltelevisie op het plat teland van Walcheren ziet er als volgt uit: Domburg le kwartaal 1990; Oostkapelle, le en 2e kwartaal 1990; Dishoek, le kwartaal 1990; Vebenabos, le kwartaal 1990; Groot Val- kenisse, le kwartaal 1990; Big-, gekerke, 2e kwartaal 1990; Zoutelande, 2e kwartaal 1990 en Koudekerke, 2e en 3e kwar taal 1990. Westkapelle (Joosse- weg) 2e kwartaal 1990 en ove rig Westkapelle, 4e kwartaal 1990. Hierna volgen de ge meenten Veere, Mariekerke en Arnemuiden. De Infobus staat van 16.00 tot 21.00 uur voor het buurthuis. - foto: rio foto Het Diabetes Fonds Nederland houdt van 13 t/m 19 november zijn jaarlijkse collecteweek. Het motto: Geef 's voor Diabetes. Het gezicht van deze collecte is een jongen van twaalf, die zich in weinig onderscheid van zijn leeftijdsgenoten. Meermalen per dag zondert hij zich af. Hij zoekt dan een stil plekje op zijn ka mer, pakt zijn injectiespuit, neemt op zijn bovenbeen zijn vel tussen duim en wijsvinger en prikt zich, door de ervaring van jaren, achteloos in zijn been. Maar als hij ouder wordt zullen de risico's op problemen toenemen. Met de opbrengst van deze collecte wordt dat zo noodzakelijke wetenschappe lijk onderzoek gefinancierd. De risico's moeten worden be dwongen. De uitkomst van het wetenschappelijk onderzoek kan immers voor diabetes pa- tienten een betere gezondheid betekenen, een betere sociale en maatschappelijke positie en een toekomst die niet meer zo bedreigend hoeft te zijn. Er zijn twee vormen van suikerziekte. De eerste is de suikerziekte die al op jonge leeftijd kan optreden. De ziekte verloopt dan vrij abrupt en in het merendeel van de ge vallen leidt dat tot een leefstijl zoals: geregeld insuline spui ten, een strikt dieet en altijd blijven opletten. De andere vorm ontstaat op latere leef tijd, ook wel ouderdomssuiker genoemd. Deze diabetes ver loopt geleidelijk aan, vraagt eveneens zelfcontrole en is over het algemeen met tablet ten en een dieet onder controle te houden. Wat de oorzaak van diabe tes is, is nog steeds niet be kend. Het vermoeden bestaat dat het afweermechanisme van het menselijk lichaam het op dit punt laat afweten. De ziekte laat zich nu beter be heersen, dat wel. En dat is vooral te danken aan het we tenschappelijk onderzoek. Maar tot een oplossing van de ziekte heeft het onderzoek nog niet geleid. Men is een eind op streek en is in elk ge val in staat om de risico's van complicaties- te verkleinen; maar uitbannen is nog niet mogelijk. Veel mensen denken bij dia beet aan een prikje en geen suiker, maar er is meer. Dea de Quelery is 37 jaar en heeft al sinds haar 17e diabetes. "Het valt niet altijd mee en ik heb verschillende kwalen, maar ik ben boven alles altijd nog Dea, die graag naar de schouwburg gaat en soms gaat stappen. Zwemmen en wande len met m'n hond doe ik graag en 's-zomers werk ik als vrij williger bij het Straatfestival". Ook dit jaar organiseert Dea de jaarlijks diabestes-col- lecte in Vlissingen. Ze verzorgt de posters voor de collectanten en deelt een vijftigtal vrijwil lige collectanten in over de wijken van Vlissingen. Erg dankbaar maakt ze gebruik van de hulp die de collectanten Dea de Quellery organiseert de Diabetes collecte in Vlissingen elk jaar weer bieden, door weer en wind dragen ze hun steentje bij aan de collecte. Alle hulp is zeer welkom en Dea kan daarvoor altijd ge beld worden. Niet alleen hier voor is ze bereikbaar, mensen met diabetes en vragen over bloedsuikers e.d. kunnen haar ook altijd bellen. "Altijd met insuline en ta bletten op zak lopen is best een |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||imilllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|i^ OOSTKAPELLE Hopplanten kom je in 't Zeeuwse vrij regelmatig tegen. Dat is met name in de duinrand het geval. Meestal vallen ze op door de grote aantallen geel groenen bellen, die er aan hangen. In die gevallen hebben we met vrouwe lijke planten te doen. De mannelijke zien we het grootste gedeelte van het jaar over het hoofd. Al leen midden in de zomer hangen er geelachtige trossen bloemen aan, die echter weinig voorstellen. Hop is een echte klim- en slingerplant. Vele ja ren geleden groef ik eens een veldiepje uit, dat zich inmiddels tot een forse boom heeft ontwikkeld. Nog spectaculairder groeide echter de hop, die kennelij k met de aardkluit was meegeko men. Helaas had ik het slecht getroffen, want het bleek er een van het mannelijke geslacht te zijn en van bellen bleef ik dus verstoken. Wel slin gerden de lianen zich overal door en langs en bereikten afmetingen van tientallen meters. Toen ik dit voorjaar bij een dorpsgenoot hopran ken tussen de rozen ont waarde, meende ik er goed aan te doen een waarschuwend geluid te laten horen. Voor je het weet schieten de ranken overal op en doorheen en heb je de grootste moeite de indringer in bedwang te houden. Wie de slinge rende ranken van de hop volgt bemerkt al gauw, dat de toppen van de stengels een zoekende, draaiende beweging ma- m m wm mi wm n ken. Deze gaat tegen de wijzers van de klok in. Vergelijk deze toeren eens met die van de bruidssluier of de kam perfoelie! Deze bewegin gen gaan precies tegen gesteld. Zelfs planten hebben zo hun eigen voorkeur en waarom, dat begrijpt vaak niemand. Misschien ligt hier nog een terrein braak voor eigen onderzoek? U zult daarbij in ieder geval op hopbellen stui ten. Peutert u zo'n bel uit elkaar, dan komen de vruchtjes tevoorschijn, die door schubben zijn omgeven. Deze laatste spelen een belangrijke rol bij de verspreiding van het zaad. Daarbij speelt de wind n.l. een rol. In de buurt .van deze schubben bevinden zich kliertjes, die een bittere stof afscheiden. Deze weerhoudt de vogels er van zich aan de zaden te goed te doen. Zelfs mus sen, die in dat opzicht een reputatie hebben hoog te houden, blijven er af. Aangezien bitter in de mond, het hart gezond maakt worden sinds jaar en dag de hopbellen ge plukt ten behoeve van de bierbrouwerijen. De bit- terstof lupuline is name lijk van belang voor de bereiding van bier en geeft er de bittere smaak aan. Daarom werden er in het verleden veel hop planten verbouwd, zoals in Brabant. Tegenwoor dig vinden we nog hop- cultures in Zuid-Enge- land, Beieren en plaatse lijk in België. Wij moeten het doen met de in het wild voor komende planten. Bij het beetpakken voelen blade ren en stengels ruw aan. Geen prettig gevoel. Het doet denken aan schuur papier. Geen wonder dan ook, dat slakken het op deze planten niet voor zien hebben. En mocht dit De ranken van de hop groeien tegen de wijzers van de klok in, en worden soms tien tallen meters lang! wel zo zijn, dan hebben we te doen met hop, die door schimmel, n.l. meel dauw is aangetast. Zo blijft een mens zich over de natuur verbazen. Misschien zelfs over het feit, dat jonge spruiten van de hop vroeger wel als groenten werden ge geten, maar voor de rest levert de plant weinig eetbaars op. Tot ver in de winter hangen de bruine, verdorde slingers van de hop tussen de kalende takken van allerlei strui ken, die tijdens het groei seizoen als kapstok mochten fungeren. Wat .verdorde, verfomfaaide bellen trekken de aan dacht. Geleidelijk echter sterft alles af. Alleen de onderaardse delen over leven de winter. Zodra de zon de natuur tot nieuwe leven wekt, dan is de hop present en zal zijn groene slingers weer omhoog zonden. Maar dat niet iedere plant aan zijn bel len trekt, dat is wel zeker. - foto: harry de lange klus, als je bijvoorbeeld een dagje weggaat, maar op den duur wordt het vanzelfspre kend. Bloedsuikercontrole doe ik zelf maar ben wel erg blij met het goede contact en de vertrouwensrelatie die ik met Dr. Snijder, mijn huisarts heb". Zeker met haar chronische ziekte is het van groot belang altijd bij haar arts terecht te kunnen met vragen en klach ten. Twee keer in de maand werkt ze op de diabetes-poli. Op de derde woensdag van de maand in Middelburg en de eerste woensdag van de maand in Vlissingen. Als diabetes patient kun je dan je bloedsuiker laten con troleren door een diabetesver- pleegkundige. Verder is er een diabetesverpleegkundige en een voetspecialiste aanwezig waar je zonder afspraak naar toe kunt. Ook voor familie of mensen nauw betrokken bij een diabetespatiënt is er dan de mogelijkheid om met vra gen te komen. Informatie is er dan genoeg voor handen. Met de internist moet wel vooraf een afspraak gemaakt wor den. Met diabetes kun je lang leven, maar het is wel een le ven lang, is het motto van Dea. Maar positief ingesteld als ze is, verliest ze de leuke dingen van het leven niet uit het oog. Per 1 januari 1990 wordt een nieuwe insuline-regeling van kracht. Mensen moeten over stappen van streepjes naar eenheden. De insuline die dan gebruikt gaat worden is ster ker geconcentreerd dan de momenteel gangbare insuline. Voor voorlichting en gebruik van deze nieuwe insuline-re geling komt op zaterdag 29 no vember een apothekersbus naar de Markt in Middelburg. Van 18.00 uur tot 20.30 uur kan men daar voor informatie en voorlichting van de Diabetes Vereniging Nederland terecht. Dea kan gebeld worden voor eventuele vragen over diabe^ tes en aanmelding als collec tant onder nr.: 01184 - 15111. fnillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilillillllllllllllllllllilllirrr GEVONDEN - Bij de Gemeentepolitie te Vlis singen zijn in de periode van 25 okt. tot 1 nov. de volgende voorwerpen aangegeven: een bank biljet, sleuteltje aan een hanger, 3 sleutels, 5 sleu tels in een groen etui, 5 sleutels waaronder een autosleutel, bruin etui met 2 sleutels, portemon nee met inhoud en een plunjezak met kleding. Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die pe riode een zwarte kat aan gegeven. EVANGELIST - „Kent GOD U" is het thema waarover Evangelist J. van Dooijeweert uit Til burg op vrijdag 10 nov. zal spreken in de Ned. Herv. Kerk aan het Oranjeplein te Oost-Sou burg. Het Marnixkoor uit Vlissingen verleent zijn medewerking. Aanvang 19.30 u. OESUMENISCH - De oecumenische experi mentele dienst van zon dag 12 nov. heeft als the ma: „Bomen over gren zen" naar Gen. 2 vers 8- 17. Voorganger is Da. E. de Boer-Hessel. De dienst begint om 16.30 u en vindt plaats in de Hofpleinkerk te Middelburg. MAIL-ART - Van 30 okt t/m 11 dec. vindt in het Zeeuws Documentatie centrum, gevestigd op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek, een tentoonstelling van „mail-art" plaats. Deze expositie toont twintig bijdragen van kunste naars uit Guatemala, Ja pan, Ver. Staten, Oost- en West-Duitsland, Brazilië, Zweden, Nederland, Bel gië, Iatlië, Finland en Frankrijk. Kenmerkend voor de inzendingen is de verwerking van post stukken. TONEEL - Zaterdag 11 nov. verzorgt de Dorps ver. Koudekerke een to neelvoorstelling in het ver. gebouw de „Cou- burg" te Koudekerke. Aanvang 20.00 u, zaal open 19.30 u. Het toneel gezelschap Platago ut Kapelle voert de klucht: „Hoera een drieling" op. Kaarten aan de zaal ver krijgbaar. Eentree: leden 5.- niet-leden 7.50. LEZING - De Openbare Bibliotheek Vlissingen houdt op donderdag 9 nov. om 20.00 u een lezing met presentatie over Lange-afstand-fietsen. Tijdens deze lezing zijn een randonneurfiets, een racefiets en een ligfiets te bezichtigen. Er is vol doende gelegenheid tot

Scheldebode | 1989 | | pagina 11