Alle schijnwerpers Alles over keukens op interieur Milaan inspireert Sphinx Nederland heeft eigen tapijtcultuur Behangen is niet Behangen is niet OKTOBER NATIONALE WOON MAAND moeilijk Kook-unit Behang als sfeermaker Moderne houten keuken Inbouwhaard NATIONALE OKTOBER SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 De wanden spelen weer helemaal mee als het gaat om de - inrichting van net eigen huis. De saaie witte muren verliezen terrein. Thema Advies KeuV-e*s Garantie Woltapijt 323 DE N.V. Koninklijke Sphinx behoort tot de tien grootste fabrikanten van keramische produkten in Europa en is zelfs een van de weinigen die zowel sanitair als tegels produceren. Dit gegeven is vooral vandaag de dag, nu de vraag naar luxe badkamers toeneemt en een perfecte combinatie tussen sanitair en tegels een duidelijke trend is - een behoorlijk pluspunt. Club Veronica, behang voor jongeren. Elke kamer heeft zijn eigen gebruiker, zijn eigen sfeer en vraagt om een eigen identiteit. Met behang kan aan elke kamer een individueel karakter worden gegeven. Tegenwoordig is het voor bijna iedereen mogelijk om dat behang te vinden wat helemaal past bij zijn of haar smaak. Zo is er behang voor de kinderkamer, er is behang (de nieuwste collectie van Rath Doodeheefver) onder de naam Club Veronica, voor jongeren. Er is romantisch behang (Symphonie), exclusief behang (Fashion) enzovoorts. Men heeft keuze uit meer dan vijfhonderd dessins. Om de klant te kunnen laten kiezen, worden de collecties samengevat in staalboeken. Bijbehorende leaflets en collages geven impressies hoe een collectie is samengesteld. En vrij trefzeker kan men dat behang kiezen waarbij je je helemaal thuisvoelt. Een collectie behang is opgebouwd rondom een thema. Voor de kinderkamer kan dit bijvoorbeeld een beer of een clown zijn. In de verschillende dessins komen deze motieven dan elke keer terug. Om nu het patroon van een dessin te doorbreken worden er bijpassende uni-behang gemaakt. Dit uni-dessin heeft geen nadrukkelijk thema maar een heel rustig motief. De tinten zijn wèl helemaal afgestemd op het gedessineerde behang. Beide kunnen zo prima naast elkaar gebruikt worden. Veel collecties bevatten ook randen of borders. Dat zijn smalle banen behang. Met een dessin, de borders en het uni-behang kan zo uitstekend gecombineerd worden. Voeg hieraan de stoffen toe die in veel collecties bijgeleverd worden, en het is duidelijk dat met behang er veel mogelijkheden zijn om je kamer precies zo te krijgen als je zelf wilt. DE Nederlander, of liever nog de Nederlandse huisvrouw, blijkt meer dan in andere landen het geval een heel goed smaakgevoel te hebben als het gaat om het kiezen van een nieuw tapijt. Mede op grond hiervan kunnen wij spreken van een eigen 'tapijtcultuur', al heeft die dan niet het imago zoals dat bij Perzische tapijten wel het geval is. Onze tapijtcultuur heeft ook geen eeuwenoude kenmerken, maar behoort meer thuis in de leef- en woonstijl van de laatste twintig jaar. Op dit moment zijn wij in Nederland, zeker Europees gezien, trendsetters in tapijt als gevolg van de kritische consumentenvraag naar vloerbedekking. Tapijt neemt ook een heel belangrijke positie in, in het wonen van alledag. Meer dan 70 procent van alle vloeren in de Nederlandse woningen is en wordt belegd met tapijt. Met structuren en kleurtendensen in tapijt lopen wij in Nederland voorop. In de consumptie van wollen tapijten zijn wij zelfs een heel apart volk. Nergens ter wereld wordt zo veel woltapijt toegepast als juist in ons land. Van katoentapijt, een produkt NET als in vorige ja ren wordt in oktober weer de 'Nationale Woonmaand' gehouden. De Nederlandse woninginrichters maken zich weer op om u de nieuwste snufjes op het gebied van de woninginrichting zo fraai mogehjk te presenteren. Waar al dat nieuws vandaan komt Elk jaar worden in de maand september in Utrecht twee belangrijke vakbeurzen gehouden. Veel woninginrichters zijn gewend daar allerlei nieuwe collecties te bekijken en aan te kopen. Niet alleen meubelen (Internationale Meubelbeurs) maar ook gordijnen, tapijten en ander woningtextiel (Inter Decor). Het gevolg is dat de meeste woninginrichters gedurende de maand oktober inderdaad het nodige nieuws aan u kunnen laten zien. Als u dus toe bent aan een flinke opknapbeurt voor uw interieur, dan moet u beslist in oktober poolshoogte gaan nemen bij uw woninginrichter. Omdat er momenteel zoveel nieuws op de markt is, zal het u niet meevallen om snel uw keus te maken. Dat komt ook omdat er de laatste tijd allerlei wat-men- noemt 'flexibele woonconcepten' bestaan, waarbinnen u eigenlijk alle kanten op kunt. Des te belangrijker wordt het om u goed te laten adviseren. De woninginrichter is tenslotte de expert bij uitstek en u vraagt hem dus gerust honderduit. Verder is van belang dat u niet overhaast beslist. U geeft tenslotte het nodige geld uit en daarover moet u achteraf geen spijt krijgen. Bedenk dus nog eens in alle rust of dat bankstel, waarvan u in de winkel misschien helemaal wèg was, ook goed past in uw eigen huiskamer. En ga gerust terug naar de woninginrichter om uw favoriete en de eventuele alternatieven nog eens goed te bekijken. De meeste woninginrichters kunnen trouwens dikwijls veel meer en praktische verlichting worden uitvoerig belicht. Vanzelfsprekend neemt de moderne inbouwapparatuur een belangrijke plaats in in dit magazine, waarbij de meest actuele ontwikkelingen worden verklaard en toegelicht. Alles over Keukens is samengesteld door Freek de Sterke, die ook alle andere uitgaven in de Alles over.... reeks redigeert. artikelen en variaties leveren, dan zij in hun winkel kunnen laten zien. Vraag dus gerust naar eventuele andere uitvoeringen (stoffering, dessins, andere kleuren en materialen), die misschien ook verkrijgbaar zijn. Aan de hand van catalogi kunt u samen met de woninginrichter vaak op heel andere ideeën komen. Voordat u tot een aanschaf overgaat is het verstandig even te informeren naar de garantie. In dit verband is het goed te weten dat een groot aantal woninginrichters een uitstekende garantieregeling hebben onder de naam 'Interieurwaarborg'. U normaal gebruik lange tijd mee. Naast woltapijt is het voornamelijk het synthetische tapijt dat in de consumentenvraag voorziet. De laatste jaren is duidelijk sprake van een verbetering van het aanbod. Dank zij de technologische ontwikkelingen kunnen ook synthetische tapijten worden gemaakt die heel gemakkelijk schoon te houden zijn. Jarenlang was vervuiling een doom in het oog van veel mensen. Als men thans een kwalitatief redelijk goed tapijt aanschaft, kan men daar jaren plezier van hebben. Ook het probleem van de statische oplading van synthetische tapijten is over het algemeen goed opgelost. De trend bij de synthetische tapijten gaat momenteel sterk in de richting van fraaie hoogpool en gesneden pooltapijten. Velours, frisés, enz. zijn er in een veelheid van kleuren. Het shag-type, een tapijt met lange hoge poolgarens die losjes over elkaar vallen, bezorgt een kamer een heel fraai uiterlijk. De kleur speelt een heel belangrijke rol in het interieur. Het is daarom niet verwonderlijk dat ontwerpers en stylisten van tapijt er alles aan doen om een nieuwe kwaliteit een fraai breed kleurenpalet te geven. Bij de keuze van tapijt is het heel belangrijk van tevoren goed vast te stellen waar welk tapijt moet komen te liggen. Tapijt vormt de basis van het totale interieurplaatje. Een kleine kamer geeft een ruime indruk dank zij een licht tapijt gecombineerd met lichte muren en dito meubelen. Een donker tapijt daarentegen kan een grote kamer leefbaarder maken. Kamers die op het noorden liggen kunnen het best worden opgevrolijkt met lichte kleuren, bijvoorbeeld pastels. Kamers die veel zon vangen komen over het algemeen beter tot hun recht door het gebruik van wat harde kleuren, zoals blauw- en grijstinten. Het is voor het kiezen van de juiste kleur vaak noodzakelijk een groot tapijtstaai ter hand te nemen. Soms is het zelfs wenselijk het staal op proef thuis te gebruiken. Dat geldt zeker voor een bestaand interieur. In de winkel ziet tapijt er toch anders uit, zeker als het op de rol hangt, dan wanneer het tapijt op de vloer wordt gelegd. Tapijt kiezen blijft iets heel individueels. Een goed advies wellicht: stel vooraf een aantal wensen (eisen) vast en laat u vervolgens uitvoerig adviseren door een vakman. kunt deze woninginrichters herkennen aan een speciaal Interieurwaarborg-vignet op hun winkeldeur. Zij geven in ieder geval drie jaar garantie op de kwaliteit van de geleverde produkten. Ook bent u op grond van deze garantieregeling verzekerd van een onpartijdige behandeling van (eventuele) geschillen door de z.g. Geschillencommissie Woninginrichting en nakoming van daarin gedane uitspraken. En er zijn nog andere pluspunten aan de 'Interieurwaarborg' verbonden. De desbetreffende woninginrichters hebben daarover een speciaal foldertje. Vraag er naar als u toch gaat woonwinkelen tijdens de Oktober Woonmaand. ALS bij een inbouwhaard een geringe inbouwdiepte geëist wordt, kan gedacht worden aan de J 0 tul 25-NEO. De haard kenmerkt zich door de aantrekkelijke grote glasruit en een geëmailleerd oppervlak. Door een gesloten systeem wordt alleeii de lucht gebruikt die nodig is om de verbranding in stand te houden. De speciale beluchting van de verbrandingslucht zorgt voor vriendelijk onderhoud omdat het glas hierdoor praktisch schoon blijft. De verbrandingskamer is van gietijzer en de omkasting van plaatstaal. Hierdoor ontstaat een warmeluchtkonvektie kamer en zijn roosters dus niet nodig. De J 0 tul 25-NEO kan in elk gewenst schouwmodel worden geplaatst en is voorzien van een afwerklijst met messing. Inbouwdiepte: 41 cm. Frontmaten: 87 cm breed en 62 cm hoog. De doorsnede van de schoorsteenaansluiting is 0 200 mm. Het is ook mogelijk om 2 aansluitingen te maken voor het naar andere ruimtes brengen van d< warme lucht. Aandacht voor uw interieur. EEN dezer dagen verscheen bii uitgeverij Pressofoon ae tiende jaargang van de informatiegids Alles over Keukens. Deze jubileumuitgave heeft een totale gedaantewisseling ondergaan met op de cover een gemiddeld Nederlands tezin dat ook op de innenpagina's bepaalde situaties en handelingen in de keuken uitbeeldt. De nieuwe 120-pagma's tellende praktische handleiding bevat een schat aan informatie, tips, ideeën en trends op het gebied van keukens en alle c inbouwapparatuur. Richtlijnen en normen voor het samenstellen van een keuken alsmede een logische routing voor het te verrichten werk, zijn dingen die vaak worden vergeten, doch in deze gids volledig uit de doeken worden gedaan. Vereisten voor werkbladen en spoelbakken, de watervoorziening in de keuken, machinaal afwassen ALS een houten keuken een wens is, maar ook de moderne look aanspreekt, kan gekozen worden voor de keuken Ambiance van Bruynzeel. Deze fraaie keuken is vervaardigd uit essehout. Doordat hij wordt gespoten in de kleuren zilvergrijs of champagne (wit parelmoer) oogt hij toch modem. Het uiterlijk van deze houten keuken wordt onderstreept door de kaderfronten. De bijapssende essen knop zorgt voor de 'finishing touch'. De kaders en binnenpanelen zijn 23, respectievelijk 9 mm dik. Een charmante keuken waarin alles teruggevonden kan worden wat nodig is voor een dagelijks terugkerend keukencomfort. Handige keukeninformatie u moet eens in Milaan zijn geweest om te begrijpen waarom deze wereldstad altijd weer een bijna magische aantrekkingskracht weet uit te oefenen op vele mensen. De vertrouwde aanblik van prachtige bouwwerken zoals de scala, de Duomo, de Gotische kathedraal uit 1386 en het sforza kasteel, zijn overbrekelijk met de stad verbonden. Geïnspireerd door deze magnifieke stad, presenteert sphinx zijn decoratieve eigentijdse badkamer Milano Een eigentijdse badkamer: modem en elegant van design, maar vooral ook fris van kleur en ontzettend gezellig. voor het sanitair is de kleur Manhattan gekozen, die in combinatie met de tegelserie Tradition in de kleuren aqua- groen en wit voor een ongeëvenaard effect zorgt. Karakteristiek is het speciale profiel aan deze tegel dat aan tegelwanden van vroeger doet denken. Daardoor krijgt elke, met de sphinx Tradition betegelde wand, een wel heel aparte uitstraling, iets licht nostalgisch. De vloertegel Aquafort completeert deze moderne badkamer. Het sanitair is uiteraard ook met diverse andere wand- en vloertegels van sphinx uitstekend te combineren. De sanitair serie Milano is speciaal gecreëerd voor de praktische en gezellige badkamer. De vormgeving is robuust en strak en de aansluiting van zuil of sifonkap is vloeiend weggewerkt. De accessoires uit de sene prima Nova zorgen voor het moderne en elegante beeld van deze badkamer, zo kunt u zien hoe uw badkamer met enkele goed f;ekozen accessoires een extra uxueus uiterlijk krijgt. Hier ontdekt u de sterke plustpunten van sphinx, sanitair, tegels en accessoires zijn altijd volmaakt op elkaar afgestemd. Als u kostenbewust bent en toch een badkamer met allure zoekt is Milano een must voor ieder huis en appartement. Keuken Ambiance van Bruynzeel Het patroon moet aansluiten. meer moeilijk. De kwaliteit van het papier is enorm verbeterd en de plakmiddelen zijn ook van uitstekende kwaliteit. Belangrijk bij behangen is te zorgen dat de muren waarop behangen wordt goed vlak zijn. Scheuren en gaten moeten eerst dicht gesmeerd worden. Eventuele spijkers en schroeven moeten uit de muur worden gehaald en men dient de afschermplaatjes van schakelaars en stopcontacten te verwijderen. Denk er om dat de stroom wordt uitgeschakeld Als de ondergrond goed vlak is kan men beginnen. Als je gaat behangen heb je een aantal zaken in ieder geval nodig: Een emmer en twee borstels. In de emmer wordt de lijm met wat water aangemaakt. Eén borstel wordt gebruikt om de lijm op het papier te smeren. De andere, schone, borstel wordt gebruikt om het behang goed tegen de muur uit te wrijven en luchtblazen te verwijderen. Je hebt een ruime tafel nodig om het papier op uit te spreiden, om daarna de lijm er op te smeren. Om het behang te knippen heb je een goede schaar nodig terwijl als het behang op de muur zit en overtollige randjes weggesneden moeten worden, je het beste gebruik kunt maken van een zeer scherp snijmesje. Bij de boekhandel zijn zulke mesjes verkrijgbaar. Als het mesje bot is kun je daar een stukje van afbreken en weer verder snijden. Let bij het knippen van het behang er op of er een patroon inzit. Het patroon moet goed op elkaar aansluiten. Als het papier met lijm is ingesmeerd, moet de lijm er even intrekken. Vouw het behang dicht met de binnenkant, de ingesmeerde kant, tegen PASSEND in de trend van culinair koken is de professionele kook- unit van SieMatic. Deze kook-unit past in elke moderne inbouwkeuken en heeft een breedte van 1 Yi X de normale, namelijk 90 cm. De unit bestaat uit een multifuctionele roestvrijstalen kookplaat met tal van mogelijkheden, met daaronder twee schuifladen. Deze geruisloos en lichtlopende laden bieden grote ruimte voor het opbergen van potten, pannen en andere kookattributen. Aan de voorzijde van de kookplaat bevindt zich een handige verchroomde rail, waaraan men lepels en dergelijke kan hangen. Over de volle breedte van de kookplaat loopt een roestvrijstalen achterplaat omhoog naar een eveneens roestvrijstalen afzuigkap. Het materiaal doet niet alleen professioneel aan maar is ook uiterst praktisch en hygiënisch. Tapijt past in elk interieur. dat in Nederland vooral in modernere woonkamers wordt gelegd, hebben ze in andere landen niet of nauwelijks gehoord. Nederland is een echt tapijtland. Het kiezen van het juiste tapijt voor een bepaalde kamer in huis is een zaak om even bij stil te staan. De aanschaf van een nieuw tapijt is een investering voor een langere termijn en alle waar is naar zijn geld. Kwaliteit heeft ook zijn prijs, zodat het er echt op aan komt de juiste beslissing te nemen. Het aanbod zowel in woltapijt als in synthetische kwaliteiten is zo ruim, dat het verstandig is even de tijd te nemen voor tot aanschaf wordt besloten. Het is het beste om het voor en tegen goed op een rijtje te zetten en daarna pas tot de definitieve koop over te gaan. Wol is een natuurprodukt. Schapewol is zelfs de meest popidaire dierlijke vezel. Het is een prima grondstof om tapijt van de maken. De Berber bevolking in Noord-Afrika knoopt al eeuwenlang tapijt van schapewol. Het wollen tapijt dat met name in Nederland zo polulair is bij heel veel consumenten, is het geweven of getufte kamerbrede tapijt. De beste kwaliteiten woltapijt worden gemaakt van de grondstof die aangeduid wordt met 'zuiver scheerwol'. Zuiver scheerwol is de wol die voor de eerste keer wordt gebruikt, dus rechtstreeks van het schaap komt, en nog alle natuurlijke eigenschappen heeft. Dank zij die natuurlijke eigenschappen geeft een wollen tapijt onder andere een goede warmte-isolatie en dus een aangenaam gevoel van comfort. Wol heeft van nature nog een aantal voordelen: het brandt niet en is anti-statisch (pas bij heel hoge temperaturen en droge lucht treedt iets van een statische lading op). Woltapijt blijft bij normaal gebruik lang mooier van kleur. Jarenlang waren vooral de noppenberbers populair. Momenteel gaat de trend meer in de richting van de frisés en de tweedtapijten, maar ook de velourstypen blijven meetellen. Het wollen lussenpool (bouclé- )tapijt, in naturel uitvoering altijd nog heel populair, is de laatste jaren ook verkrijgbaar in meer kleurencombinaties van garens. Een goed woltapijt gaat bij elkaar. Plak het behang tegen de muur. Let er op dat de banen goed recht hangen. Gebruik desnoods een schietlood om dit te controleren. Voor wie nog nooit behangen heeft, heeft Rath Doodeheefver een uiterst handig boekje geschreven: „Behangen hoe gaat dat?" Dit boekje is gratis verkrijgbaar bij de vakspeciaalzaak waar het behang van Rath Doodeheefver verkocht wordt of aan te vragen op telefoonnummer 01612-25008.

Scheldebode | 1989 | | pagina 23