Toen onze mop een mopje was Uw camera is dol op animal crackers Kinderboerderij: geknipt voor dierenfoto 's Even lachen naar het vogeltje Kom maar jongens, oversteken SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 Alfred Jodocus Kwak Of een Videofeest? 315 Zo wordt uw lievelingsbeest een fotofeest Foto: Gert van de Kamp Dieren zijn nie! alleen leuk, maar ook heel fotogeniek. En omdat het binnen kort dierendag is, heeft de redactie van dit blad in samenwerking met Bureau Voorlichting Foto Film Video, de belangrijkste dierenfototips op een rijtje gezet. We wensen u veel foto-plezier! Is het vogeltje op uw foto kleiner uit- Zo'n (tamme) parkiet heeft ondanks gevallen dan u gehoopt had? Laat zijn bescheiden afmetingen een kleu- dan dat deel van uw negatief, waarop rig verenkleed. En vaak hele char- de parkiet staat, uitvergroten tot een mante gewoonten. Het moet dus al nieuwe foto. Als u bij de fotovakzaak vreemd lopen, wil dat geen mooie om een deelvergroting vraagt, weet foto's opleveren! men precies wat u bedoelt! Op de foto's ziet u het verschil. Bo vendien gaan de haren van poes dank zij het flitslicht nog meer glanzen! Zwarte zwanen, witte zwanen Wie waterdieren fotografeert, doet er verstandig aan op de zon te letten. Want als achter zo'n prachtige zwaan de zon schijnt, zwemt het beest in zijn eigen schaduw. Daardoor wordt dat gene waar het u om te doen is te don ker op de foto afgebeeld. Met de zon in de rug verandert uw witte zwaan niet in een zwarte zwaan! Poes, ik heb je Wanneer de zon door de ramen schijnt, is de vensterbank dé favoriete plek van elke poes. Door te flitsen zorgt u ervoor dat er binnen net zoveel licht is als buiten en voorkomt u dat alleen het silhouet van uw kat op de foto komt. Zijn Alfred en Jodocus Kwak sneller dan u denkt, pas dan de film in uw ca mera daarop aan! De leukste 'plaatjes' krijgt u meestal onverwacht voor de camera. Zorg daarom dat u altijd de camera bij u heeft en dat uw filmpje nog ruimte ge noeg biedt voor een paar leuke foto's. En als uw rolletje vol is, laat het dan direct ontwikkelen. Daarmee voor komt u dat de kleuren teruglopen. Dieren zorgen vaak onbedoeld voor komische situaties. Wie daar oog voor heeft, komt gegarandeerd met de leukste foto's thuis. Het enige dat u hoeft te doen is op het juiste moment afdrukken. Want voor de rest kan een camera te genwoordig zelf zorgen. Film door spoelen, zelf de optimale belichting vaststellen, zichzelf scherpstellen en flitsen wanneer er te weinig licht is. Het resultaat van al dat technische vernuft is een prachtige foto iedere keer weer. En dankzij al die automatische func ties kunt u sneller reageren en hoeft u de mooiste momenten niet te missen! Bent u geïnteresseerd in zo'n camera, laat u dan eens de mogelijkheden de monstreren bij de fotovakzaak. Een snoes van een schapedoes! Dierenfoto's worden heel bijzonder als u het opvallende van het beest extra benadrukt. Een giraf lijkt nog groter als u de camera schuin omhoog houdt (terwijl u op uw hurken zit). De slurf van een olifant wordt nog langer als u het beestje van de zijkant foto grafeert. En een schapedoes ziet er nog snoeziger uit met opgestoken haar. Het is fijn fotograferen op een kin- Wat 'n plaatje Nog meer dierenfototips en tips voor andere populaire foto-onderwerpen vindt u naast wetenswaardigheden over camera's, films en accessoires in de fototipfolder 'Wat 'n plaatje', die vanaf 23 september gratis verkrijg baar is bij de fotovakzaak. Levensechte animal crackers maakt u natuurlijk zelf met een videocamera. Met het ter plekke uitgesproken com mentaar heeftt u in een handomdraai uw eigen televisie-programma. Zorg ervoor dat uw accu goed vol is, wanneer u met de video-camera naar de dierentuin gaat. Of overweeg de aanschaf van een extra accu. Dan loopt u niet de kans zonder stroom te zitten als u een leuke scène voor de lens krijgt! ■li Van dieren (én kinderen) maakt u de mooiste foto's, als u ze op ooghoogte fotografeert. Door even door de knieën te zakken krijgt u een veel sprekender foto van jongen en eend. Koopt u gewoonlijk een film van 100 ISO? Vraag dan bij de fotovakzaak eens naar een 200 ISO film, of als het bewolkt weer is, naar een 400 ISO film. Omdat deze films lichtgevoeliger zijn dan een gewone 100 ISO film, kan uw camera 'sneller' reageren en voor komt u onscherpe foto's als uw foto- onderwerp niet stil wil zitten! derboerderij, omdat de dieren meestal vrij rond lopen en allesbehal ve schuw zijn. Maar ook als ze ouder worden zijn ze aardig om te zien. En om te fotografe ren. Wilt u behalve kiekjes van uw c hond ook wel eens een 'staatsiepor- tret' maken, dan is een camera met te- lelens bij uitstek geschikt. Tegenwoordig zijn niet alleen spiegel reflexcamera's, maar ook de kleine compactcamera's verkrijgbaar met een (zoom)lens waarop een tele en een groothoekstand zitten. Met de groot hoek fotografeert u de hele hond en met de tele alleen de malle hondekop. zonder één stap te verzetten. Omdat er in de camera kleinbeeldfilm wordt gebruikt, kan van zo'n opname moei teloos een kwaliteitsuitvergroting op posterformaat worden gemaakt. Leuk voor boven de hondemand! Vis-a-vis De franse uitdrukking zegt het al: wie een vis wil fotograferen zorgt ervoor dat de (spiegelreflexjcamera recht tegenover het aquarium wordt opge steld. Om reflecties te vermijden, doet u zoiets bij voorkeur 's avonds als het donker is en alle lichten in de kamer uit zijn, behalve het aquariumlicht. Plaats uw camera, gevuld met een ge voelige 400 ISO-film, op een stevige ondergrond of (tafel)-statief. De aquarium-verlichting zorgt dan voor een goed belichte foto. Vergeet niet de flitser uit te schakelen, want het flitslicht kan storend reflecteren in het aquariumglas. Wie graag dieren fotografeert maar zelf geen huisdieren heeft, kan uiter aard uitstekend terecht in een dieren tuin. Ook op een kinderboerderij kunt u hele leuke dierenfoto's maken.

Scheldebode | 1989 | | pagina 15