Vlissinger nog op zoek naar locaties stoommachines Stress: Hoe kom je er van af 499. 295. 17.95 TUINCENTRUM VERSTRATEN EN WALHOUT Pools koor in Zeeland Vliegeren voor vrede Verzekeringsmaatschappijen bieden korting BLOEMBOLLEN KAMERPLANTEN groen en bloeiend NU EEN KAS VOL KOOPJES!! GAZONMAAIERS 10-20%!! Afsluiting Filmfestival door filmorkest Max Tak Unieke kans fotomodellen In de greep van Oktopus 395.- 17.50 Razzmatazz start met "Psalter" ONZE AFDELING TUINMEUBELEN BLIJFT KOMPLEET, NU TOT 25% KORTING!! Leuke sortering tuinverlichting Nu de dagen korter worden steken we weer een lichtje op Bomen, heesters, vaste planten in 500 SOORTEN 10 WINTERHEI TOOr 17.50 PARTIJ PRACHTIGE WINTERVI0LEN TUINARCHITECTUUR HOVENIERSBEDRIJF SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 Windstilte Bedrijfsleven Zeeland V0LKUNSTST0F TUINMEUBELEN SET MEUG En dat het hele jaar door! Schitterende Clematis (bijzondere soorten) Schitterende Engelse tuinbank 3-zits GROTE PARTIJ BLOEIENDE HEIDEPLANTEN Nu 10 stuks LEUKE COLLECTIE CHINEES HANDBESCHILDERD PORSELEIN Veerseweg 124a - Middelburg - Tel. 01180-12380 Donderdag koopavond! i 313 Historicus blaast stoom af Vlissingen - Afgestudeerd, een prettig gevoel. Rik Steenaard, geboren Middelburger, koos in 1985 de studierichting maatschappij geschiedenis aan de Erasmus universiteit te Rotterdam. Vanaf 7 sep tember mag hij zich historicus noemen en kijkt te rug op leuke studiejaren. Rik studeerde af op het gebruik van stoommachi nes in de industrie tijdens de eerste helft van de ne gentiende eeuw. Tot voor kort was daar nog maar weinig over bekend. Waarom stoommachines? weest", zegt Rik. Er werden nog twee stoommachines gelo- caliseerd daterend uit de tijd voor 1850. De eigenaars waren le Nobel Zoon die op 13 augustus 1846 hun gloed nieuwe stoommachine klaar hadden voor gebruik in hun ros-, grut-, en pelmolen. P. Boogaert die eind 1847 een schors-, graan-, en pelmolen bezat, durfde ook de nieuwe technieken aan. „Onze samenleving veran dert continue door techniek en industrie. Ik had belangstel ling voor het begin van de "in dustrialisatie" en de mensen die zich daarmee bezighielden. In een ver verleden moeten personen de eerste stappen op deze weg hebben gezet. Die mensen en hun industrie wilde ik vinden;vandaar dat ik op zoek ging naar de allereerste stoommachines in Nederland". Als rechtgeaarde Zeeuw bleef hij Zeeland nauwlettend in de gaten houden en tot zijn ver bazing kwam hij hier een aan tal stoommachines tegen. De allereerste stoomma chine in Zeeland werd op 15 september 1827 in gebruik ge nomen bij de oliefabriek van "de Heeren Spoors Spren- ger" in Middelburg. Het mo numentale gebouw genaamd "Het Pakhuis Luyk", bestaat nog steeds. Volgens de bewo ners ligt er een maalsteen in de tuin. Wie nu over de Goese Korenmarkt wandelt ervaart hoe rustig het er is, maar vroeger klonk er het brom men, gonzen en dreunen van de stoommachine. Spoors Sprenger moeten wel rijkelui zijn geweest en bovendien vakbekwame mensen. De aan schaf van een stoommachine was een kostbare aangelegen heid en bovendien moest het huis waar zo'n machine geïn stalleerd werd, verbouwd worden. Vanuit Dordrecht kwam in specteur Klaverwij den, zoals gebruikelijk in die tijd per boot en diligence, onderzoeken of de stoomketel aan de veilig heidseisen voldeed. „Ik heb ge luk gehad dat er van die vei ligheidseisen waren, anders zouden de stoomfabrieken nooit beschreven zijn ge- Een molenaar in Vlissingen gebruikte z'n stoommachine alleen bij windstiltes, waar schijnlijk was windenergie in die tijd toch nog wel goedko per. Maar, de moderne stoom- technieken hadden voordelen. Het grootste voordeel was dat de stoommachine nooit moe was. Stel je voor, er is veel graan te malen en het is wind stil! Vandaar dat de gebroeders Leendert en Aernout Minder hout in Vlissingen vanaf 1847 hun stoommachine juist bij windstiltes inzetten. Verder vermeldt een gemeentelijk verslag uit 1853 van de stoom- molen "welke gedurende aan houdende windstilte vele diensten heeft bewezen". Rik vraagt zich af, waar de stoom- molen in Vlissingen heeft ge staan. Jammer dat veel niet te achterhalen valt. In de voedingsmiddelen-in dustrie van Zeelend (graan molens, grutterijen en oliesla gerijen) werden de stoomma chines gebruikt. Deze brach ten pompen, maalstenen, ras pen, builen en persen in bewe ging. In Zierikzee en Hulst stonden ook stoommachines. Daar werd van de Zeeuwse ZEELAND - Het Poolse koor "DZWON" van de RK paro chie te Grudziadz geeft in de periode van 1 tot en met 9 ok tober een serie optredens in Zeeland. Het eerste optreden is op zondag 1 oktober om 9.30 uur in Vlissingen in de RK kerk aan de Singel. 3 Oktober wor den de bewoners van het Ja cob Roggeveenhuis in Middel burg met een bezoek van het koor vereerd. Natuurlijk mo gen ook andere bezoekers in de Buitenruststraat komen luisteren. Aanvang 13.30 uur. Diezelfde dag wordt ook opge treden in Wolphaarsdijk, om 20.00 uur in de Hervormde Kerk. Woensdag 4 oktober zijn er twee optredens in Hansweert. Om 14.30 in bejaardentehuis Maria Oord en om 20.00 uur in de RK kerk. Donderdag 5 ok tober zingen de Polen in Se- rooskerke, om 19.30 uur in de Ned. Hervormde kerk. Vrijdag 6 oktober om 20.00 uur staat DZWON in de Vlissingse St. Jacobskerk. Zaterdag 7 okto ber is er een optreden in Der Boede te Koudekerke om 14.00 uur en de Zeeuwse trip wordt op 8 oktober afgesloten met een optreden in de RK Kerk in Middelburg. Om 10.00 uur. GOES - De vliegergroep One Sky/One World houdt voor het derde jaar de inter nationale vredesvliegerdag op zondag 8 oktober. De Veerse dam dient hiervoor als decor. Enthousiast wordt hier aan meegewerkt door het jonge renpastoraat, de jongerenko ren, Pax Christi Midden Zee land en het Katholiek Maat schappelijk Activeringswerk. De vredesviering wordt mu zikaal omlijst door diverse jongerenkoren. Evenals de af gelopen jaren belooft het weer een stemmige en geestdriftige start te vormen voor het vlie geren op de dam. Dit jaar doen ook groepen uit West-Brabant mee. Verschillende groepen van het jongerenpastoraat bereiden zich op de dag voor en maken Deze dag is toegankelijk voor iedereen en geeft zowel de amateur fotograaf als per sonen die geïnteresseerd zijn in het modelwezen de moge lijkheid zich hier te manifes teren. Modellen van het promotie team zullen op een aanwezig podium shows lopen, die in eerst instantie beginnen als iedere modeshow, maar die daarna gedirigeerd worden door de aanwezige fotograven. Het zijn dus de fotograven die eigenlijk de show bepalen en op deze manier de door hen gewenste foto's kunnen ma ken. Daarnaast zijn meerdere modellen aanwezig die in en rond het Arsenaal poseren voor de fotograven. Meisjes en uiteraard ook jongens die ook wel eens wil len poseren voor de camera Op fotogebied worden er verder dia's vertoond van uit Vlissingen verdwenen plekjes en er draait een seri dia's van de strandcross welke onlangs aan de Boulevard werd gehou den. Daarnaast laat de foto club in een expositie zien wat haar leden zoal op foto vast legt en geeft zij informatie over het gezamelijk beoefenen varyrefotografie als hobby. De toegang tot het Arsenaal is evenals de deelname aan deze dag geheel gratis. Dit is mogelijk door sponsoring door o.a. Fot Back en Foto de Grave en modezaak x-ray. Om 16.00 gaan alle camera's weer in de tas. De schitterende film The Kid wordt door het Max Tak Orkest op passende wijze van muziek voorzien. MIDDELBURG - Deze week wordt het eerste Filmfestival van Zeeland afgesloten. Dat gebeurt met een filmprogramma uit de jaren 1920-1930. Uit die tijd dateren de stomme films. Deze worden door het Orkest Max Tak voorzien van authentieke mu ziek. Deze happening vind plaats op zaterdag 30 september in Me Concertzaal aan de Singelstraat. Aanvang 20.00 uur; kaarten twaalf gulden vijftig. Schets van een vervoerbaar stoommachien voor het oppompen van water uit 1847. Het kostte in die tijd 1800 gulden. Met dank aan Het Algemeen Rijks Archief meekrap, een soort wortel, een rode verfstof gemaakt. De veiligheidsvoorschriften waren er niet voor niets. De inspecteurs controleerden o.a. de veiligheidskleppen waar stoom afgeblazen kon worden. Het kwam vaak genoeg voor dat zodra de inspecteur ver dwenen was, de veiligheids kleppen weer afgesloten wer den, zodat de machine meer paardekracht leverde. Hier door gebeurden vaak ongeluk ken. Bij ontploffende ketels vielen doden en gewonden. Zelfs complete gebouwen stortten in. Samen met de stoomboten waren er in Zeeland al voor 1850 toch aardig wat stoom machines in gebruik. Het veer Vlissingen - Breskens onder hield als een van de eersten een geregelde dienst met de stoomboot genaamd "de Schel de". Rik is 28 jaar en woont in middels in Vlissingen. Mis schien kan iemand hem nog aan meer informatie helpen, zoals de juiste locatie van de velschillende molens. Hij is te bereiken onder tel. nr. 01184 - 10852. Het filmprogramma bestaat uit vijf films. De publiekstrek ker is ongetwijfeld The Kid van Charlie Chaplin. Het or kest Max Tak bestaat in volle dige samenstelling uit twaalf musici en concentreert zich o.a. op het repertoire van Max Tak. De groep treedt op sinds 1978. Tot het instrumentarium behoort ook een wasbord. OOST-SOUBURG - Razz matazz start haar nieuwe con certseizoen op 30 sept, met een optreden van de Belgische groep "Psalter". De aanvang is 21.00 uur. Kaarten kosten 10,- (ook tel. te bestellen bij Ad Li jnse 01100-30168). Psalter is een muzikaal Vlaams gezelschap dat al vanaf 1978 bestaat. Ze brengen Vlaamse liekes, het liefst in "aantwaarps" dialect; eigen teksten op oude melodieën of zelf geschreven. Keltische in- strumentaaltj es wisselen het geheel af. Psalter is: Jerry Vervoort - fluit, gitaar, dulcimer, psalter en zang; Heide Leyssen - mandoline, psalter en zang; Joris Visterin - harmonika. zelf vliegers en hopen weer veel jonge en oude vredesvlie- geraars te ontmoeten. Waarom vliegen voor vre de? Allereerst is het een vreed zame bezigheid, je doet er geen vlieg kwaad mee en het is rustgevend en ontspannend. Het heeft te maken met "het leven nemen zoals het is", zon der beter, sneller, sterker, slimmer te willen zijn dan een ander. De vlieger is het symbool voor vrede/ontspanning/ge lijkheid onder de mensen. De vredesviering begint om 11.00 uur op de Jacobadijk 23 te Kamperland. Na de lunch gaan de vlie gers om 13.00 uur de lucht in. Voor meer informatie: 01100- 23866. VLISSINGEN - Op zaterdag 30 september verzorgt fotoclub 'de draadontspanner' samen met modepromotie team Alienne en fotomodellen dag in het Arsenaal, naast de nieuwe jachthaven onder aan de Boulevard. Aanvang 11.00 uur. worden indien gewenst door aanwezige visagiste's profes sioneel opgemaakt. Voor de kinderen zijn twee grimeurs aanwezig. 'S-HEER ABTSKERKE - „Stress is nergens voor nodig. Hoewel we natuurlijk allemaal leven in een wereld vol spanningen, hangt het van onze houding en reactie af of we zelf stress opdoen of niet". Aldus TM-leraar Sjoerd Vos, die onlangs in het rustieke dorpje 's-Heer Abtskerke op Zuid-Beveland is ko men wonen. Daar functioneert al enige tijd een centrum voor Transcendente Meditatie, dat zich in een levendige belangstelling uit de hele regio mag verheugen. Sinds de officiële opening in februari van dit jaar hebben zo'n vijfenzeventig mensen de korte TM- cursussen gevolgd. „Toch blijkt dat sommige men sen nog steeds niet weten wat TM nu eigenlijk is", vervolgt de heer Vos. „Velen denken dat het een vreemde sekte is, of dat je een rare guru moet vol gen. Als ze eens langs zouden komen op een van onze informatie-avonden zouden ze zien dat er al lemaal heel gewone mensen zitten. En de presenta tie die we op zo'n avond geven is ook heel praktisch en zakelijk. We zijn niet bezig een nieuwe religie aan te prijzen, we geven alleen les in een eenvoudi ge, wetenschappelijk onderzochte techniek". Die techniek blijkt nogal wordt. Er is zelfs een instituut wat teweeg te brengen: diepe ontspanning, normalisering van de bloeddruk, verminde ring van slapeloosheid, toege nomen creativiteit en intelli gentie, betere studieprestaties en nog een hele waslijst meer. Allemaal onderzocht door ge renommeerde universiteiten en laboratoria. Meer dan drie honderd studies in totaal. Geen wonder dat verzeke ringsmaatschappijen staan te dringen om kortingen aan te bieden aan TM-beoefenaars. Een grote Nederlandse ziek tekostenverzekeringsmaat schappij biedt zo'n 30% korting op de premie; ook een auto verzekering, een hypotheek en een risicoverzekering zijn mo gelijk met riante kortingen. Dit alles omdat gebleken zou zijn dat mensen door de medi tatie minder gespannen zijn en dus minder ongelukken maken en minder vaak ziek worden. En het is toch bekend dat verzekeraars niet over een nacht ijs gaan, voor ze geld weggeven aan kortingen. Dat TM nu ook zeer zakelijk ingestelde lieden weet te inte resseren blijkt ook uit het feit dat er in diverse Nederlandse en buitenlandse management tijdschriften positief en be- langstellend over geschreven dat zich helemaal toelegt op het introduceren van TM in het bedrijfsleven met aange paste cursussen en gedegen begeleiding. In enkele heel be kende grote Amerikaanse en Japanse bedrijven onder an dere General Motors, Sumi tomo en Toyota, is TM als be drijf scursussen ingevoerd, met groot succes. En niet zo zeer als 'stress-management' voor de overbelaste managers, maar even goed voor alle werknemers. „Want omdat TM een methode van zelfont plooiing is, helpt het ook om creativiteit en arbeidsvoldoe ning te verhogen", voegt col lega TM-leraar Wim Kooy er aan toe. Ook in Zeeland, dat bij som migen de naam heeft wat be houdend te zijn, blijkt de Transcendente Meditatie tech niek aan te slaan. En zeker niet alleen bij de jongelui, ook grijzende zakenlieden in drie delig pak en 65-plussers kunt u op een TM-cursussen tegen komen. En geef ze eens onge lijk. We kunnen allemaal wel wat diepe rust gebruiken, nietwaar. En met al die kor tingen lijken de cursusbedra gen lang zo hoog niet meer ten slotte. MIDDELBURG - Oktopus is een professioneel blazersensem ble uit Den Haag. Oktopus werkt op dinsdag 3 oktober een aan trekkelijk programma af in de concertzaal aan de Singelstraat. De aanvang is 20.00 uur en kaarten kosten achttien gulden. Oktppus legt zich toe op het uitvoeren van muziek voor acht of meer blaasinstrumen ten. De kombinatie van in strumenten is gebaseerd op die van het klassieke blaasor- kest, bestaande uit twee ho bo's, twee klarinetten, twee hoorns en twee fagotten. Het Haags blazersensemble stelt zich ten doel leen 2Yrtoire te kiezen waarin vernieu wende aspecten en originali teit voorop staan. Op het pro gramma staan onder andere werken van Jos Post en Per Due en Franz Krommer. Deze week: 4 stoelen 340.- 4 kussens (3 dessins) 200.- 1 tafel 0 80 cm 79.- Totaal 619.- 9-delige set Kettler Napoli nu 525.- 12-delige set Grosfillex Bahia met ovale tafel nu 799.- Grote partij kuipstoelkussens nu HALVE PRIJS!! Deze zichzelf opladende en 's avonds zichzelf met foto- elektrische cel aanschakelende tuinlamp verlengt de zomertijd in de tuin. Maar ook in de win tertijd wordt automatisch iedere avond de tuin bij het in terieur betrokken, door de heel eenvoudig overal te (verplaat sen snoerloze tuinlamp. Kompleet met foto-elektrische cel, onderhoudsvrije accu, standaard met verlengstukken en scharnier en wandbevesti- ging en zonnepaneel met tien (10) jaar garantie WEEKAANBIEDING: NU voor slechts ongekend assortiment, vele bijzondere soorten, leuke geschenkverpakking 50 bollen nu in 7 kleuren! nu met hoge korting

Scheldebode | 1989 | | pagina 13