Organisatie van waterschapsverkiezingen Cineast Van der Keuken na twintig jaar terug in Middelburg Stadsgewest Vlisburg weer stap dichterbij Poortershove start seizoen Ouder worden in Nieuwland mm SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 313 MIDDELBURG - Afgelopen zaterdag opende se cretaris-generaal De Boer van het ministerie van WVC het eerste Filmfestival Zeeland in Middel burg. Burgemeester Rutten verklaarde dat Middel burg naast de naamkaartjes Bourgondische-, Mo numenten-, Cultuur- en Hoofdstad nu ook de titel Filmstad gegeven kan worden. Beide heren compli menteerden de organisatie voor het zeer goed sa mengestelde programma. Wij namen bij de opening van het festival onze kans waar om de Nederlandse cineast Johan van der Keuken aan te spreken. Het werk van deze fil mer/fotograaf maakt deel uit van het filmpro gramma van het festival. OVEZANDE - Zaterdag wordt op initiatief van open jongerencentrum De Klomp voor de derde achtereenvolgende keer een Bluesfestival gehou den met bands uit binnen- en buitenland. Er is dit maal een gevarieerd aanbod van stijlen. Van blues- rock tot chicago-blues, van rhythm blues tot soul. op het podium vinden vijf concerten plaats met in de pauze's allerlei animatie-activiteiten van Lex Maes. Aanvang 14.00 uur. Zondag is er een braderie vanaf 11.00 uur, er is een kindermarkt en om 13.00 uur begint het straat festival met theater en muziek dat duurt tot 22.00 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de fes tivaltent en de sporthal. Leen de Broekert geeft recital in Lutherse Kerk WALCHEREN - Op 31 december van dit jaar treedt de helft van de hoofdingelanden (bestuursleden) van de Zeeuwse waterschappen af. In verband hiermede moeten binnenkort verkiezingen worden gehouden. Deze verkiezingen verdienen uw aandacht. De activiteiten van de wa terschappen zijn van groot maatschappelijk belang. Het gaat al lang niet meer alleen om 'droge voeten'. Naast de zorg voor de waterkerin gen (dijken en duinen) zijn de waterschappen belast met het waterbe heer (kwaliteit en kwantiteit). Verder zijn zij verantwoordelijk voor het beheer en onderhoud van een uitgestrekt wegennet (omstreeks 3000 kilometer lang). De zeggenschap over de uitvoering van deze taken berust bij de be stuursorganen van de waterschappen, in het bijzonder bij de algemene vergadering. Het is duidelijk dat de algemene vergadering zo moet zijn samengesteld dat zij werkelijk als de vertegenwoordiging van de in woners optreedt. Alleen dan kan voldoende met alle belangen rekening worden gehouden. Om dit te bereiken is het essentieel dat de opkomst bij stemming zo groot mogelijk is. Dus: als er moet worden gestemd, maak dan van uw stemrecht gebruik! m A. Kandidaatstelling B. Stembevoegdheid C./ Meervoudig recht D. Stemming 'De Tijdgeest' waart weer rond Deze Amsterdammer werd 4 april 1938 geboren en startte al jong met een carrière in de fo tografie. Zijn eerste fotobun del 'Wij zijn 17' maakte hem op slag bekend. In de jaren '56- '58 volgde Van der Keuken een filmopleiding in Parijs en in 1960 debuteerde hij als cineast met de film 'Een zondag'. Op filmgebied kreeg hij meer be kendheid door verschillende tv-opdrachten voor onder meer de VPRO. Van der Keu ken heeft een vijf en twintigtal films/documentaires op zijn naam staan. In 1978 werd een ervan, 'De Platte Jungle' op het filmfestival in Mannheim bekroond. Twintig jaar gele den was hij onder de indruk van Middelburg en filmde hier rond de Flower Power Band Dragon Fly. Het resultaat werd 'De Tijdgeest' uit 1968. Nu is hij terug in Middelburg en vindt de stad nog even ver rassend als twintig jaar gele den. „Met het Festival Nieuwe Muziek en nu het Filmfestival Zeeland krijgt Middelburg ze ker landelijke bekendheid en ik kan beide initiatieven van de Zeeuwse hoofdstad enorm waarderen", aldus Van der Keuken. Gisteravond (dinsdag) was de filmavond in de Middel burgse bibliotheek gewijd aan een groot deel van Van der Keuken's fotowerk en de beide films De Beeldenstorm en Blind Kind II. Paulien ter Reehorst (docente filmkunde aan de universiteit van Nijme gen) gaf een lezing over Van der Keuken. Paulien heeft een boekwerk gemaakt over het leven en werk van deze ci neast. Wie deze avond gemist heeft kan toch de komende da gen het fotowerk van deze fil mer gaan bekijken of op zon dag 24 september een retros pectief van vier films uit ver schillende periodes gaan zien. In relatie tot zijn werk als cineast zijn de foto's die hij de laatste jaren gemaakt heeft verstilder, meer beschouwe lijk en minder indringend en direct als zijn filmwerk en do cumentaires. Hoe kijkt Van der Keuken zelf tegen zijn werk aan? Johan: „Als een mens niet slaapt mijmert hij vaak na over allerlei dingen die gebeurd zijn, een soort te rugblik, herinnering, maar dan met een bepaald gevoel erbij. Dit nadenken levert bij VLISBURG - De gemeenten Middelburg en Vlissingen stre ven naar een erkenning als stadsgewest. Die erkenning moet de beide gemeenten grote voordelen op gaan leveren. Er waren echter nog wat onderlinge geschilpunten. Na uitvoerig onder ling overleg zijn b. en w. van Middelburg er in geslaagd deze ge schilpunten weg te nemen. Het betreft de volgende punten: Wegenstructuur. Tijdens de openingsavond van het Filmfestival zag Johan van der Keuken (met bril) na twintig jaar de bandleden Johnny Caljouw (rechts) en Huib Power xxin Dragon Fly terug evenals Jan Kooien (links), de man achter Dragon Fly mij vaak het eerste begin op voor een film of een nieuw fo toproject. De dagelijkse wer kelijkheid creatief vernieu wend blijven zien is daarbij een belangrijk uitgangspunt. De beide generatieportretten 'De Tijdgeest' en 'De Beelden storm' zijn daar een voorbeeld van. Ook 'Blind Kind II', een totaal ander soort film, is daar een goed voorbeeld van". „Wat verleden en toekomst betreft kom ik voor mijzelf steeds op het hetzelfde uit. Door de jaren heen heb ik ge tracht grip te krijgen op het geheel wat zich in de wereld afspeelt. Wij worden bepaald door wat er in de wereld ge beurd en zijn zelf bepalend voor wat er gebeurd. Sinds het koloniale tijdperk is de balans vrijwel volledig gebroken. Ik Artiesten van kaliber in Ovezande Het programma voor het Bluesfestival start om twee uur met een optreden van het Walchers kwartet 'Fat Nose'. Met stevige rhythm soul muziek bijten zij de spits af. Eigen nummers worden afge wisseld met covers. Om half vier volgt een spe ciaal festivalproject met Zeeuwse en natonale groothe den in de blues. Kees Schipper bracht zijn 'klasgenoten' van de popdocentenopleiding, allen professionele musici bijeen en samen vormen zij een sessie band. Bekende namen: Fred die Cavalli, Hennie Haagsma en Eddy Krop. 'The Crew' beklimt om kwart over vijf het podium. Vorig jaar een groot succes op het festival, een band waar men niet meer omheen kan. Na het uitbrengen van hun 2e LP/CD 'Peace of Mind' en een single, kwam The Crew in de Belgische hitparade. Hun vi deoclip was regelmatig te zien bij de BRT en VTM. De blues van de band hebben regel rechte soul in zich, juist door kwaliteiten van zangeres Ann de Bruyn. Rauwe bleus, ste vige rocksongs en soulfull, die de toehoorder af en toe wel eens kippevel kunnen bezor gen. 'Otis Grand The Dance Kings' openen het avondpro gramma om acht uur. Een tienkoppige band rond de Amerikanen Otis Grand en Earl Green, die vooral in '88 en '89 succesvol in het bluescir cuit opereert. Otis (gitaar) en Earl verzamelden het puikje van de Britse bluesscene om zich heen, inclusief een vijf koppige blazersselectie. Deze 'rhythm en blues big band' heeft de wortels in de jaren vijftig. De LP 'ALways Hot' leverde enthousiaste reacties op in de muziekpers. Een andere topact op het festival is de 'Johnny Mars Band' die om half elf haar op wachting maakt. Johnny Mars is ongetwijfeld een van de beste mondharmonicaspelers ter wereld. In de jaren '60 trok de in South Carolina geboren artiest op met bands als San- tana, Greatful Dead, Albert Collins en vele anderen. In de jaren '70 werkte hij in Enge land met allerlei bluessterren een toernee af. Een ras-pro- former, die ook vocaal goed uit de verf komt. Kaarten voor het Bluesfesti val zijn in voorverkoop voor 12,50 verkrijgbaar bij De Klomp in Ovezande, De Stenge in Heinkenszand, Mu ziekhandel Den Dekker Ka- pelle, Muziekhandel Van Damme Middelburg, Strip winkel/Platenzaak Leo in Vlissingen en Fashionsho X- Ray te Goes. Zaterdag aan de kassa betaalt men 15,-. Het Straatfestival op zondag 10 september brengt een bra derie van 11.00 tot 18.00 uur, een kindermarkt 11.00 tot 18.00 uur en vanaf 13.00 tot 22.00 uur een theater- en muziekpro gramma. Verder is vanalles te koop van snacks tot oliebollen en van broodjes tot saté's. Rondom en in de grote festi valtent zal 'De Klomp' bar's en broodjesstands verzorgen en is er een speciaal 'Festvalmenu' in bar/resto R2 in de Hoofd straat. Puppet Clown 'Baresa' treedt op om half drie op. Deze in Zeeland woonachtige Engelse clown brengt een theaterstuk dat in het hele land waarde ring vindt. Op diverse straat festivals won hij prijzen. In de show van Basera volgen clow nerie, mime, poppentheater en jonglerenelkaar in snel tempo op. Een show waar ook oude ren van kunnen genieten. 's Middags treden achter eenvolgens op Theater du Bil- boquet, de Ideale Schoonzo nen, The Purple Tulips, De Poetscompagnie, Tim Jones British Events Theatre, De Rent-A-tent-Band, Herb Mews The Mules, het Duo Top Honderd, De Zwervers en vele anderen. Herb Mews The Mules brengen op zondagavond om 20.00 uur een stevige portie show in de festivaltent. Kwa liteit gekoppeld aan een char mante, doldwaze presentatie van met name zanger/entei tainer Herb Mews vormen een stevige basis voor de act, die op alle mogelijke plaatsen in de tent mag worden verwacht. Theater du Bilboquet zoek naar de oorzaak van die breuk en bedenk hoe ik hier aan kan werken in de toe komst en hoe mijzelf daarbin nen een eigen plaats te geven. De wereld kan niet los bestaan van hoe je zelf die wereld waarneemt". „Mijn films zijn in zekere zin ambachtelijk omdat wij (Johan en zijn vrouw Nosh) ieder facet van het maken van een film zelf in de hand heb ben, zelf doen. Daarbij is er niet het streven een echt kunstwerk te maken zoals me nig auteur droomt op een dag een roman van wereldfaam te schrijven. Ik zie kunst niet als iets dat ver van de mens af staat maar meer als een ver bondenheid van normale alle daagse zaken die een ieder op een eigen wijze ervaart. Deze verbondenheid van het zo nor male in het leven creëert vaak het ongewone, iets wat ik met mijn films tracht te verwezen lijken. De realiteit van het da gelijks leven, geen fictie wel suggestief, poëzie bijvoorbeeld afgezet tegen kwaadheid of spiritueel tegen economisch- materieel, de Derde-Wereld problematiek en politiek, de macht van het grote geld en de leefwereld rond armoede maar wellicht met de meest menselijke emoties". „Wat de fotografie betreft is daar een duidelijke tegenstel ling met film. In film kun je een veelheid van onderwerpen stoppen, bij fotografie ben je meer gebonden aan een mini mum aan onderwerpen. Ik fo tografeer zelden zo onderweg of even tussendoor. Meestal omdat mij er de tijd voor ont breekt maar ook omdat ik over een fotoproject vaak toch - FOTO: HARRY DE LANGE langer nadenk. Inspiratie doe ik wel op onderweg en ook wel tijdens het filmen maar ik bouw toch in mijzelf langzaam aan een idee tot ik, precies weet hoe een nieuw fotopro ject er uit moet gaan zien. Spijtig vind ik het dat een le ven eigenlijk niet lang genoeg duurt. Ik zou graag even veel tijd hebben om mij binnen de fotografie net zo te kunnen ontwikkelen als binnen het terrein film is gebeurd". De laatste film waar Van der Keuken aan gewerkt heeft is 'Het oog boven de put', in In dia, een film en een locatie die ik al heel lang in gedachten had. In maart van dit jaar was deze film op tv te zien bij de IKON en in september zendt de WDR (Duitsland) de film uit. In de film staat centraal het overgeven van honderden, misschien wel duizenden jaren kennis aan de ene kant en het geld, materialisme en de eco nomie aan de andere kant. Momenteel werk ik in Parijs aan de montage van een docu mentaire die we afgelopen voorjaar in Parijs gefilmd hebben in opdracht van de or ganisatie achter de feestelijk heden rond de herdenking van de Franse Revolutie. Hier be treft het voornamelijk de mensen die op straat leven en voor wie die revolutie niet ge werkt heeft". „In mijn films zal ik steeds weer opnieuw streven naar die verbondenheid, die bin ding tussen het dagelijkse le ven en wat zich afspeelt in de wereld. Of de zaken nu dicht bij huis spelen of aan de an dere kant van de wereld, je kunt ze niet los zien van eik- De gemeente Vlissingen on derschrijft de noodzaak tot verbetering van de bereik baarheid van Middelburg. Zij zal afzien van iedere verdere reactie om de aansluiting van de Dammenroute op Rijksweg 58 via een zuidelijk tracé te realiseren. De gemeente Vlis singen zal een spoedige tot standkoming van de Dam menroute met daarin een aquaduct ten noord-oosten van Middelburg actief onder- MIDDELBURG - Jonge- rengebouw Poortershove, Poortershove 1, te Middelburg start het seizoen op vrijdag avond 8 september met een disco. Entree en hapjes gratis. Poortershove is voor jonge ren vanaf 14 jaar en is ge opend op woensdag- donder dag- vrijdag- en zondagmid dag van 14 tot 17 uur en op vrijdagavond van 19.30 - 23.00 uur. Bij speciale aktiviteiten is Poortershove ook woensdag avond open, zoals woensdag 13 september van 19.30 - 22.00 uur wanneer een wijkagent over z'n werk komt vertellen. De toegang is gratis. Iedere woensdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur is er kle ding maken onder begeleiding van een docente voor meisjes vanaf 14 jaar en iedere vrij dagmiddag van 15.00 - 17.00 uur is er een sleutelwerk plaats. Deze aktiviteiten zijn gratis. Voor meer inlichtingen: tel.: 16083. NIEUW EN ST. JOOSLAND Voor nog zelfstandig wo nende onderen begint op maandagmiddag 25 september de kursus „Gezondheid en Ouder worden". Deze kursus wordt gegeven in Nieuw en St. Joosland. De kursus bestaat uit acht bijeenkomsten en is bedoeld voor ouderen vanaf 60 jaar. Doel is het geven van voor lichting waardoor ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. De on derwerpen die op de maan dagmiddagen aan bod komen zijn: Lichamelijke en geeste lijke verschijnselen van het ouder worden, voeding, bewe ging, inkontinentie, medicijn gebruik, veiligheid; wat kan men verwachten van. de Kruisvereniging en van de Gezinsverzorging. De kursus wordt georgani seerd door de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg en de Kruisvereniging Walche- ren-Oost. Voor meer inlichtin gen kunt U bellen naar de Kruisvereniging tussen 09.00- 12.00 uur tel. 01180-14366. steunen. De gemeente Middel burg zal steun verlenen aan het Vlissingse streven tot een spoedige aanleg van de S14 (Koudekerke-Vlissingen) en heeft toezeggingen gedaan in zake een goede bewegwijze ring van de Dammenroute naar Vlissingen. Woningbouw. Geconstateerd is dat tussen het door Middelburg en Vlis singen voorgestane volkshuis vestingsbeleid een zeker span ningsveld bestaat. Afgespro ken is dat beide gemeenten eikaars volkshuisvestingsbe leid, uitgaande van de eigen verantwoordelij heid, zullen respecteren. Bedrijventerrein. De gemeente Middelburg ziet af van het indienen van een formeel bezwaar tegen het ontwerp-bestemmingsplan Vrijburg. Dit ontwerp-be stemmingsplan voorziet in een bedrijfsterrein van ruim 5 hectare ten westen van het Kanaal door Walcheren, tegen de gemeentegrens met Mid delburg. De gemeente Vlissin gen past het ontwerp-bestem mingsplan Vrijburg zodanig aan dat verwijzing naar een mogelijke uitbreiding wordt geschrapt, dat vestiging van detailhandels- en kantooracti viteiten wordt uitgesloten en dat alleen bedrijven in aan merking kunnen komen waar voor de bedrijventerreinen ten oosten van het Kanaal door Walcheren geen alternatief vormen. De gemeente Vlissingen zal voor Vrijburg een vergelijk bare grondprijs in rekening brengen als de gemeente Mid delburg voor ogen staat voor het bedrijventerrein Water- wijk. De gemeente Vlissingen zal de totstandkoming van een terrein voor hoogwaardige be drijvigheid in Middelburg op een lokatie ten oosten van de Schroeweg actief ondersteu nen. Aan één van de voor waarden van het provinciebe stuur, om het Zeeuws hoog waardig bedrijventerrein in Middelburg te situeren, is daarmee voldaan. MIDDELBURG - Zondag 10 september geeft Leen de Broe kert een recital in de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel. Tij dens dit recital, dat om 16.00 uur begint, speelt de Broekert Franse muziek uit de Roman tiek. Op het programma staan onder andere Uit "Trente Caprices pour le piano" opus 2 (1816) van Ale xandre- Pierre- Francois Boëly; Andante; Presto ma non troppo; Agitato en Alle gro. 6me Nocturne, opus 63 van Gabriël Fauré en Prélude, Choral et Fugue van César Franck. Toegang tien gulden. Voor elke categorie (dus 'ge bouwd', 'ongebouwd' en 'wa terkwaliteit') is per district een afzonderlijke opgave no dig (uiteraard alleen wanneer men voor een bepaalde catego rie kandidaten wenst te stel len). Voor de waterschappen Hulster Ambacht en Walche ren bestaat voor de categorie 'waterkwaliteit' geen dis trictsindeling. Iedere opgave van kandidaten moet worden ondertekend door ten minste 10 stembevoegden in het dis trict waarvoor de opgave is bedoeld. Om misverstand te voorko men: men mag uitsluitend kandidaten opgeven voor de categorie waarvoor men stem bevoegd is! Om hoofdingeland te kunnen worden moet een kandidaat als vertegenwoor diger van het 'gebouwd' dan wel van het 'ongebouwd' of de 'waterkwaliteit' kunnen op treden. Bovendien moet hij/ zij: Nederlander zijn; ten min ste 23 jaar oud zijn; niet bij De bestuursorganen van een waterschap bestaan uit de al gemene vergadering, het da gelijks bestuur en de dijk graaf. De algemene vergade ring oefent de wetgevende macht in het waterschap uit. Als het hoogste bestuursor gaan is zij belast met de rege ling en het bestuur van het geen tot de huishouding van het waterschap behoort. De al gemene vergadering bestaat uit hoofdingelanden, gezwore nen (leden van het dagelijks bestuur) en de dijkgraaf. De dijkgraaf en de gezworenen worden door de Kroon be noemd. Hun ambtstermijn is als regel zes jaar. De hoofdin gelanden bestaan uit drie ca tegorieën: A.* Vertegenwoordigers van het 'gebouwd': volle eige naren, erfpachters, enzo voorts dan wel huurders van gebouwde eigendom men; B.* Vertegenwoordigers van het 'ongebouwd': volle eigenaren, erfpachters, enzovoorts of pachters van ten minste twee hec tare grond; C.* Vertegenwoordigers van de 'waterkwaliteit': dege nen die direct of indirect afvalstoffen brengen in oppervlaktewateren of op zuiveringstechnische werken (de zogenaamde huishoudelijke en indu striële vervuilers). De hoofdingelanden worden rechtstreeks voor zes jaar ge kozen. Op 31 december 1989 treden de hoofdingelanden van de even genummerde districten van de waterschappen regle mentair af. De kandidaatstel ling van de hierdoor noodza kelijke verkiezingen vindt plaats op 23 augustus 1989. De waterschappen zijn o.a. belast met de zorg voor dijken duinen en het waterbeheer. Hier het Kanaal door Walcheren bij de Maisbaai. rechterlijke uitspraak van de kiesbaarheid zijn ontzet; niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over zijn/haar goederen hebben verloren; zij 9/ haar woon plaats in het waterschap heb ben (hiervan kan beperkt worden afgeweken). Het dagelijks bestuur van het waterschap beslist over de geldigheid van de ingediende opgaven. Tegen deze beslis sing kan in beroep worden ge gaan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Stembevoegd zijn zij die het 'gebouwd', het 'ongebouwd' dan wel de 'waterkwaliteit' mogen vertegenwoordigen. Uitgezonderd zijn huurders en pachters, die echter wel weer stembevoegd zijn als zij ook tot de categorie 'waterkwali teit' behoren. Stembevoegden moeten ten minste 18 jaar oud zijn en niet van het kiesrecht zijn ontzet. Bij de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Provinciale Staten, Gemeenteraad en Europees Parlement kan iedere stemgerechtigde niet meer dan één stem uitbrengen. Voor de verkiezing van hoofd ingelanden is dit anders gere geld. Hier geldt dat men (tot een bepaald maximum meer stemmen mag uitbrengen naarmate men meer belang bij een of meer taken van het wa terschap heeft. Na de kandidaatstelling kan worden bezien of stemming nodig is. Indien er per catego rie evenveel kandidaten zijn gesteld als er plaatsen zijn te vervullen, blijft stemming achterwege. Het hoofdstem bureau van het waterschap verklaart dan alle kandidaten voor gekozen. Als datum van stemming is 18 oktober 1989 vastgesteld. Ten minste 8 da gen te voren ontvangt iedere stembevoegde een oproep. Wanneer men verhinderd is aan de stemming deel te ne men, kan bij volmacht worden gestemd. De gemachtigde be hoeft niet zelf stembevoegd te zijn. Hij/zij mag evenwel niet van het kiesrecht zijn uitge sloten en moet ten minste 18 jaar dan wel gehuwd of ge huwd geweest zijn. Een ge machtigde kan niet voor meer dan twee stembevoegden op treden. Het hoofdstembureau stelt de uitslag van de stem ming op 20 oktober 1989 vast

Scheldebode | 1989 | | pagina 13