Hoofdrol voor Jeugdtheater Maga Zijn Tweeling in Cosmo MSJt eiiochi Festival met jongerentheater in Goes Bewegen houdt ouderen lan ger zelfstandig De Limerick Open School heeft nog lege stoelen Internationaal waterpolo Kleding maken in de Zwaan SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 Dit jongerentheaterfestival is overigens een ini tiatief van het Landelijk Ondersteuningsinstituut Kunstzinnige Vorming (LOKV) in Utrecht. Het in stituut wil naast het volwassenentheater ook het jeugdtheater stimuleren, dit in het kader van het stimuleringsplan 'Meer doen met cultuur' van het Ministerie van WVC. Uiteindelijk zijn zeven groe pen uit heel Nederland geselecteerd voor dit evene ment en zij mogen, op kosten van het LOKV, een aantal voorstellingen geven. Ruim honderd jonge ren tussen twaalf- en twintig jaar zijn betrokken bij dit bijzondere uitwisselingsproject. Bijzondere sfeer Joop van den Ende Tip van de week f llmi 311 MIDDELBURG/GOES - Theater dat gebracht wordt door jongeren is in Zeeland nog vreemd. Toch zal op zaterdag 9 september vanaf 10.30 uur in het Goese lyceum een jongerentheaterdag worden gehouden. Een festival waar een drietal jongeren groepen uit Rotterdam, Rijswijk en Goes zullen op treden. Kees Braam, begeleider en regisseur van theatergroep Maga Zijn uit Goes: „Ik heb een aantal jaren in Apeldoorn gewerkt, daar had ik elk jaar een jongerenproduktie. De ge meente stond achter ons en we hadden genoeg faciliteiten en apparatuur. Ik ben naar Zee land gekomen omdat ik hier een baan kon krijgen als do cent drama. Tijdens een bij eenkomst van het Zeeuws Steunpunt kreeg ik een tip dat in Kapelle een jongerengroep bestond maar dat de begeleid ster Ans Schilders er mee wilde stoppen. Ik heb al die jongeren benaderd en het Zeeuws Steunpunt zou voor de rest zorgen. Dan ga je iets op zetten, je belooft die kinderen iets, je organiseert een kennis makingsdag maar door de in stanties word je van het kastje naar de muur gestuurd", zegt hij verbitterd. „Je moet dan toch doorgaan, na drie proeflessen zouden we verder kijken, iedereen is ge bleven. De mensen komen vanuit Middelburg, Kapelle en Hansweert. Een jongen kwam bijvoorbeeld met het boek van Renate Dorrestein, 'Buiten staanders', op de proppen. We hebben dit verhaal als basis genomen om zo improviserend tot een geheel te komen. Hoofdrollen komen in mijn woordenboek niet voor", zegt hij nadrukkelijk. „Iedere spe ler krijgt een rol zodat je bij voorbeeld niet tvtee uur in een hoekje hoeft te wachten om een zinnetje te zeggen. We hebben ons ingeschre ven voor het jongerenfestival maar de illusie om uiteindelijk geselecteerd te worden hadden we helemaal niet want er wa ren 35 inschrijvers. Jan Kuy- pers van het LOKV kwam naar Goes en bleef de hele dag bij ons. Ik geloof dat hij toch wel onder de indruk was van de bijzondere sfeer van onze groep ondanks de minimale middelen die we hadden. Na zes weken kwam hij nog eens informeren, we hadden een aantal scenes verder uitge werkt en geperfectioneerd. Kuypers was bijzonder en thousiast over ons spel, Maga Zijn zat weer in de volgende ronde. Nou toen kreeg ik be hoorlijk de kriebels. We had den werkelijk niets, geen gri me, geen decors en geen kle ding. Uiteindelijk heeft de provincie ons geholpen, en ook van het Anjer Fonds hebben wé een bijdrage gehad. Jan Kuypers kwam voor de derde keer. Tien jongerengroepen waren er over, zeven mochten er verder. Maga Zijn werd ge kozen omdat we een bepaald gegeven uit een boek als lei draad hadden en dit verhaal verder door middel van im provisatie hadden bewerkt. Rijswijk heeft bijvoorbeeld veel muziek en dans, Rotter dam werkt met eigen teksten en Eindhoven met hele jonge kinderen. Ja, je bent uitgekozen maar dan begint het pas want het is eigenlijk niet te doen in je eentje. Gelukkig heb ik wat hulp gehad van de ouders. Kijk je nu naar Rijswijk die hebben een aparte choreo graaf, een grimeur en een be lichtingsman. Een kleine Joop van de Ende-Produktie dus. Zo groot als Rijswijk hoeft het natuurlijk ook weer niet maar WALCHEREN - In de week van 4 en 11 september wordt voor alle groepen die aktief zijn in het kader van Meer Bewegen Voor Ouderen het startsein gegeven voor een nieuw seizoen. In alle dorpen op Walcheren trekken ouderen, vanaf 60 jaar er weer wekelijks op uit. Niet om halsbrekende toeren uit te halen, maar om een uurtje gezellig en gezond te bewegen. Voor oudere mensen is be- trappen lopen, langer zonder wegen net zo belangrijk als voor jongere mensen, waar schijnlijk zelfs nog belangrij ker. Sommige onderzoekers be weren dat aktieve mensen ge middeld twee jaar langer le ven dan niet aktieven. Maar wat minstens even belangrijk is, aktieven funktioneren ook langer zelfstandig en zijn lan ger onafhankelijk van ande ren. Het belang van bewegen kan niet voldoende worden benadrukt. Veel lichamelijke proble men die zich voordoen op oudere leeftijd, zijn mede te wijten aan het ontbreken van voldoende lichaamsbeweging. De konditie neemt veel sneller af dan nodig is. Door te bewegen blijft de konditie op peil. Omdat men minder snel in ademnood komt, kan men langer bod schappen blijven doen, langer naar het postkantoor of naar de apotheek gaan. Door de spieren te belasten, blijven ze langer stevig en de gewrichten langer soepel. Daardoor kan men langer hulp in en uit bed komen, enz. Een oudere met voldoende loopsnelheid zal als voetgan ger niet zo snel bij een ver keersongeluk worden betrok ken. Gezien het aantal ongeluk jes in en om het huis is het nuttig om te weten, dat een oudere die beweegt minder kans loopt om te vallen, omdat hij zijn lichaam nog kan bij sturen bij een dreigende val. Als hij echter toch valt, zal hij minder snel iets breken, om dat de spieren en de botten door het bewegen relatief ste vig zijn gebleven. Voldoende redenen dus om iets te gaan doen aan de kon ditie. Veel Zeeuwse ouderen zijn hiervan al overtuigd, maar bij de meeste groepen is nog voldoende plaats voor nieuwe deelnemers. Informatie over de aktivi- teiten kan men krijgen bij de Kruisvereniging Platteland Walcheren, tel. 01187-1629. (Mw. M. Jobse van 11.30 - 12.30 uur). De deelname kosten be dragen 1.00 per les. Een scene uit de voorstelling 'Buitenstaanders'. wat extra aandacht is wel op zijn plaats. Wat deze jongeren hier gepresteerd hebben is uniek. Ik heb veel aan de jon geren moeten overlaten maar de ideeën zijn onvoorstelbaar. Het plan voor het decor, de muziek enzovoorts. Deze men sen zijn enthousiast en het is een plezier om mee te werken. Zo had men het idee om met een fimpje te beginnen. Ze hebben zelf voor een camera gezorgd. De hele dag hebben we wegen gefilmd in Zuid-Be veland, schitterend vind ik dat", zegt een enthousiaste Kees Braam. 16 September speelt Maga Zijn in Rijswijk en in het weekend van 30 september/1 oktober is de slotmanifestatie in de' faculteit Theater en Drama in Utrecht. Alle zeven jongerentheatergroepen zul len dan aanwezig zijn. De ge broeders Flint zorgen voor het commentaar en Henk van Ul- sen zal een presentatie en een openbare les houden. Over dit Nederlands uitwisselingspro ject verschijnt dit jaar een boekje waarin de zeven voor stellingen beschreven staan. VLISSINGEN - Op vrijdag 8 september is er in discotheek Cosmo een optreden van Twinkle. Beter bekend als de nieuwe Pin Up Club zangeressen van Veronica. In dat programma zingen de 2 dames de zogenaamde openingstune. Met hun nieuwe single „Hello", geproduceerd door Hans van Hemert moet de grote door braak komen. Of dat ook lukt..? Aanvang van het optreden in Cosmo: 23.00 uur. MIDDELBURG - Carlos, Timmy en Terry vanuit het Middelburgse asiel zijn niet geplaatst en komen nu op de blijvertjeslijst. Maar... geweldig goed nieuws. De bas taard-bouvier Zorba heeft na vele maanden asiel en her haalde oproepen nu dan toch echt nieuw thuis en een fijne baas. Zo is er ook voor iedere asielhond wel ergens een baas, zelfs al duurt het maanden. Deze week is Dennis aan de beurt. Dennis is een zwarte Ierse setter, een reu, van zeven en half jaar oud. Dennis kan niet geplaatst worden in een gezin met kleine kinde ren. Zijn de kinderen nu twaalf of ouder, dan accepteert hij de kinderen wel en is er lief voor. Verder is het een prima hond die echt heel lief en beslist gehoorzaam is. Wie in Dennis geïnteresseerd is kan contact opnemen met de verzorgers van asiel Middelburg, telefoon 01180-13579. We zij] zijn nog steeds aan het nazomeren en bekijken de klachten die zich voordoen bij uw huisdieren. Iets wat nog niet besproken is zijn de dagelijkse wandelingen van uw hond bij warm weer. Honden zweten voor het groot ste deel via hun voetzolen en deze voetzolen worden dus vochtig. Wanneer de hond hiermee op het warme asfalt loopt treedt hierdoor versnelde slijtage op met als gevolg blaarvorming en soms zelf pijnlijk en stijf lopen. Indien dit gebeurt, geef uw hond dan een paar dagen rust en laat hem of haar op een wat zachtere ondergrond lopen. De voetzooltjes kunt u behandelen met een ontsteking- werende opdrogende zalf die bij de dierenarts verkrijg baar is. In minder ernstige gevallen kunt u de voet zooltjes insmeren met vaseline. Bij grote problemen kunt u een spuitbus bestellen bij de dierenarts teneinde erger te voorkomen. Iets wat ook regelmatig voorkomt, en ze ker bij de wat oudere hond, is spierpijn. Vooral wanneer de wat oudere hond in zee heeft gezwommen en daarna op het strand afgekoeld en uitgerust, kan de hond vaak moeilijk weer opstaan, de spieren hebben moeite met de verwerking van het melkzuur en kunnen hard en opge zwollen zijn. In ernstige gevallen is een eenmalige behan deling van uw huisdier voldoende, maar laat er wel even door een deskundige naar kijken of probeer dit euvel te voorkomen. Dennis accepteert alleen kinderen vanaf een jaar of twaalf. - FOTO HARRY DE LANGE. VLISSINGEN - In het Sportfondsenbad wordt in het weekend van 9 en 10 septem ber een internationaal water- polotoernooi verspeeld. De or ganisatie is in handen van zwemvereniging 'De Stormvo gels'. Bij het herentoernooi is er dit jaar een erg sterke bezet ting, de Vlissingse heren ne men het op tegen twee tweede klassers BZV uit Den Bosch en Donk uit Gouda, verder ko men derde klassers RWV uit Rotterdam, TZV uit Tilburg, Merlet uit Cuyk en zullen de ploegen van Kaiserslautern en Neunkirchen uit Duitsland deelnemen. Bij de dames zijn er vijf ploegen die om de winst spe len, naast Stormvogels komen WZV uit Waalwijk en BZV uit Den Bosch en hier is de inter nationale deelname van Neunkirchen uit Duitsland en Folkstone uit Engeland. Het toernooi begint zater dag om 14.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Zondag duiken de eerste spelers om 10.00 uur in het bad. De finale is gepland tegen vie ren. OOST-SOUBURG - In buurthuis „de Zwaan" wordt dit jaar op woensdagmorgen van 9.15 - 11.15 uur een kursus kleding maken gegeven voor beginners en gevorderden. De kursus staat onder lei ding van een bevoegd docente. Modebladen, patroonpapier en naaimachines zijn aanwezig. Stof en overig naaigerei die nen de deelneemsters zelf mee te brengen. Op het ogenblik is er nog plaats voor enkele deel neemsters. Voor inlichtingen en/of op gave: buurthuis „de Zwaan", tel.:01184-61252. Een tennisracket uit De Panne zei: 'ik kan het niet meer man nen toernooitje in goes, ik blijf in m'n hoes, want ik ben eigenlijk over spannen.' VLISSINGEN - In de Open School-kursus is nog plaats voor enkele personen. De Open School is voor mannen en vrouwen die niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs hebben gehad. Tijdens de kursus-bijeen- komst wordt er gewerkt aan de hand van onderwerpen uit het dagelijks leven. Voorbeel den zijn: gezondheid, opvoe ding, arbeid, sociale zekerheid. De ervaringen, de eigen ken nis en datgene wat kursisten zelf willen weten over een on derwerp neemt een belang rijke plaats in, in de kursus. In aansluiting op het thema komen de leervakken aan bod. Deze zijn: Nederlands, reke nen, sociale vaardigheden. Zo wordt er geoefend in tekst schrijven, formulieren invul len, de 'kleine lettertjes' lezen, je eigen bank- en giro-zaken regelen, maar ook je mening durven uiten en op leren ko men voor je eigen rechten. Er zijn twee kursussen: één keer per week op dinsdagochtend en twee keer per week op maandagmiddag en woens dagochtend (tijdens de school uren). Kinderopvang is aan wezig. Hebt u belangstelling voor de Open School dan kunt u zich opgeven bij de Stichting voor Basiseducatie, Juliana- laan 13, Vlissingen, tel.:01184- 17819. GEVONDEN - Bij de Ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 16 tot 30 augustus de volgende voorwerpen aangegeven: damesbril, zonnebril, zwart/wit poesje, fotocame ra, dameshorloge, badpak, kinderjack, kleuterjack, blauw jack, nylon porte monnee met inhoud, klitte- bandportemonnee met in houd, waterschoentje en di verse sleutels. Bij het diere nasiel te Vlissingen zijn in dezelfde periode aangege ven: rode kater, zwart/witte cyperse poes, zwart poe del tje en een rood/bruine hond (reu). VERVOER - De Biblio theek Vlissingen, Lange Zelke 91, heeft van 1 t/m 20 september een tentoonstel ling over Vervoermiddelen in Zeeland. Het Zeeuws Do- kumentatiecentrum geeft d.m.v. een zestigtal oude fo to's affiches en kranteknip sels een interessant over zicht van diverse vervoer middelen vanaf ca. 1920 tot ca 1960. Deze tentoonstelling is tijdens de openingstijden van de bibliotheek te bezich tigen. PUZZELWANDEL TOCHT - Op zondag 10 sep tember houdt de VARA een puzzel-wandeltocht door het Vlissingse Nollebos en langs de zeezijde. Het inschrijf- punt is Sauna Skandia, Zwaneburgseweg 1 in Vlis singen. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Starten tussen 13.00 en 15.00 uur. GROETEN - Het Zeeuws Kunstenaarscentrum houdt in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een tentoonstel ling 'Groeten uit Parijs', fo tografie van Albert Monier met sfeervolle plaatjes van Parijs omstreeks 1950. SQUAREDANSEN - Tij dens de koopavond op don derdag 7 september zal de dansgroep Scaldis Squares tussen 19.30 en 21.00 uur en kele demonstraties verzor gen in de Geerepassage te Middelburg. Voor degenen die met deze dansvorm na der willen kennismaken, wordt er een 'open' avond gehouden op 15 september om 20.00 uur in de hal van 'de Windroos', Vijvervreugd aan de Koudekerkseweg in Middelburg. WEEMOEDT - In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek is op 12 september een lite raire avond met Levi Wee- moedt onder de titel: Een septemberavond met Wee- moedt. Aanvang om 20.00 uur Toegang: 2,50 CURSUS - De Kruisvere niging Vlissingen/Souburg organiseert een cursus voor a.s. ouders. Deze cursus be gint op 21 september en be staat uit 5 bijeenkomsten. Plaats: wijkgebouw in Ro- senburg, Rosenburglaan 1 te Vlissingen. Tijd: van 19.30 tot 21.30 uur. De kosten be dragen 10.- per persoon. Informatie en inlichtingen bijKruisver. Vlissingen/ Souburg, tel. 01184-63700, tussen 9.00 en 12.00 uur. AQUARELLEN - Het be stuur van de stichting 'De Schotse Huizen'in Veere houdt een tentoonstelling van aquarellen van Joke Plomp-Kroes, over land schappen, dorpsgezichten en portretten. Deze expositie duurt tot 28 oktober. PRESTATIELOOP - Op 9 september houdt Terre des Hommes in samenwerking met atletiekver. Atletica een prestatieloop over strand, duinen en door bos. Afstan den zijn 4 en 8 km. De start is om 14.30 uur vanaf Cam ping Dishoek. Het inschrijf geld j 3,50 komt ten goede aan poliokinderen in Zaire. ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziek Korps houdt op zaterdag 9 septem ber aan de Driewegenhof te Middelburg vanaf 9 uur een rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor uitbreiding en vervanging van instru menten en uniformen en de komende j ubileumsviering. PENNE VREUGD - De Amateur-schrij versver. Pennevreugd houdt op 18 september een bijeenkomst in het gebouw 'Het Anker', Bonedijkstraat 163 in Vlis singen. Aanvang 19.45 uur. Voor inl.: 01188-2061 FOTOCLUB - Maandag 11 september gaat de foto club van SKW 'de Hayman' van start. De club is voor be ginners en gevorderden. Bij eenkomst van 19.30-21.30 uur in het kantoor van de Hay man, Rentmeesterlaan 245 in Middelburg, tel. 29004. BUSREIS - De ANBO or ganiseert op 26 september een busreis naar Nieuw- kuyck. Kaartverkoop op donderdag 7. september in 'Het Bastion' bij de Nw. Oos- tersestraat (bushalte Schouwburg) van 13.30 tot 15.00 uur, DANSEN - De buurtver. van Duyvenvoorde houdt op 16 september een Dans avond in 'de Schuur', Mid delburgsestraat 113. Aan vang 20.30 uur. Entree leden 2,50, niet leden 5.-. ZONNEBLOEM - Me vrouw Van der Linde in Middelburg maakt gewag van haar zonnebloem, die een hoogte van 2.65 cm. heeft bereikt Een nieuwe film in Alhambra 1. Met in de hoofdrol Patrick Sway ze: ROAD HOUSE. Vrij dag tot en met zondag om 19.00 en 21.30 uur, zondag ook om 14.00 uur en zaterdag om 23.45 uur, maandag tot en met don- derag 20.00 uur. Korte inhoud: Dalton is een wat stille jongen met een goed getraind li chaam. Hij drinkt niet en heeft geen vriendin. Hij is afgestu deerd in filosofie. En wat doet die keurige Dalton voor z'n vak? Hij is uitsmijter in 'n dis co. Dalton heeft zich al een ze kere faam verworven met zijn optreden dat overmacht uit straalt. Frank Tilgham biedt hem dan ook een riant salaris om zijn club The Double Deuce in het stadje Jasper van tuig te zuiveren. Dalton wordt aangesteld als 'cooler', een soort chef-uitsmijter, die de hele gang van zaken in een disco bepaalt. Al gauw ont slaat hij Pat de barman, die z'n eigen zakken vult met een deel van de omzet. In Alhambra 2 draait LE THAL WEAPON, vrijdag, za terdag en zondag om 19.00 uur. LOCK UP is te zien op vrijdag, zaterdag en zondag om 21.30 uur, maandag tot en met don derdag om 20.00 ur. Voor de jeugd is er op zondagmiddag om 14.00 uur TARAN EN DE TO V ERKETEL. In het kader van het Filmfestival zijn er vele verschillende films te be wonderen in het Middelburg se. Bijvoorbeeld: FAMILY VIEWING geeft een indrin gend beeld van een familie waarbinnen de verhoudingen totaal verstoord zijn, waarvan de ouders hun kinderen geen liefde geven en waar de televi sie de rol van het gesprek heeft overgenomen. Te zien in ELECTRO maandag, dinsdag, woensdag en donderdag 20.30 uur. De komende week een druk programma met een groot aantal premieres. Twee grote premieres. Vrijdag: Torch Song Trillogy. Een film waar met name door de gay-scene nu al wordt uitgekeken. Deze film handelt over travestie en is gemaakt naar het succesvol ste Broadway-theaterstuk van de tachtiger jaren. De film zal in oktober in Nederland uitko men. (Electro: vrijdag 20.00 en 22.30 uur). En dan natuurlijk een van de grootste films in dit festival: Old Gringo met Jane Fonda, Gregory Peck en Jimmy Smiths. Een klassieke film over macht en hartstocht geplaatst tegen de achter grond van de Mexicaanse Re volutie, gebaseerd op de ro man van Carlos Fuentes. Re serveren is beslist noodzake lijk Mexicaans eten en Me xicaanse muziek in café Dan- geroe. Film komt half oktober in de Nederlandse bioscopen. (Zaterdag Electro 20.00 en 22.30 uur). Liefhebbers van de films van Tarkovksy komen aan hun trekken bij de film van Alexander Sokoerov: Dagen van Duisternis (woensdag 20.00 uur Nederlandse voor première). Een andere Russi sche film die in Nederland in voorpremière wordt vertoond is Asik Kerib van Paradjanov (maandag 20.00 uur Schutter- hof). De Festivalorganisatie be veelt van harte de uit Iran ge smokkelde film The Runner aan. Deze film werd verleden jaar enkele weken in London vertoond waarbij de zaal iedere avond meer dan uitver kocht was. Speciale voorpre mière, want de film wordt voor het eerst aan het Neder landse publiek en pers ver toond. De film komt eind novermber pas in de Neder landse filmtheaters. Dinsdag 20.00 uur. Uiteraard ook de komende week weer een groot aantal films van Francois Truffaut in een retrospectief aan hem ge wijd. Vele mensen zullen dier bare herinneringen hebben aan Fahrennheit 451 die na vele jaren eindelijk weer in Nederland is te zien. (Zondag 22.30 uur). Andere films van Truffaut de komende week: 'Homme qui amait les femmes, La Peau Douce (met Fran?oise Dorleac), La Nuit Americain (met Truffaut en Jacqueline Bisset), Le Dernier Metro met Catherine Deneuve en Gerard Depardieu, La Femme D'a Co- té met Fanny Ardant en L'En- fant Sauvage. Ten slotte nog de première van een Afrikaanse film die momenteel met succes in de Franse bioscopen is te zien: Bal poussiere, een hilarische komedie over polygamie en de speciale voorstelling van Bob Vissers plan Delta op Neeltje Jand. De entree is gratis, evenals de bus naar en van Neeltje Jans, beschikbaar ge steld door ZWN/Delta Expo. (Vèrtrek bus 19.30 uur vanaf de Markt in Middelburg terug circa 23.00 uur, opgave nog mogelijk op kantooruren van het Festival 01180-13482. De regisseur Bob Vissers en de zanger van Tuxedomoon zul len bij deze speciale voorstel ling aanwezig zijn. Dagelijks te zien (behalve zondags) in de Zeeuwse Bibliotheek de foto tentoonstelling van Johan van der Keuken. Vanaf het ko mend weekend ook weer kin dervoorstellingen in Middel burg aanstaande zaterdag en zondag om 14.00 uur de Walt- Disney prent junglebook.

Scheldebode | 1989 | | pagina 11