Promo ziet terug op geslaagd feest Minder Zeeuwse herintreedsters Traditionele ontgroening met veel water, bier en schuim Karolingische jaarmarkt Rode Duivels op Schenge Cindy Tamo stapt uit de schaduw met solo-CD Met T T biljet naar '150 jaar fotografie' Concours De Paardebloem Robert Kohnen speelt orgel in Lutherse kerk Ondernemers op de borrel Vier Linden damtoernooi VROUWEN OP DE ARBEIDSMARKT SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 VLISSINGEN - Van maandag 21 augustus tot en met woensdag 23 augustus werden de introductie dagen voor de nieuwe lichting eerstejaars studen ten aan de h.e.a.o. in Vlissingen gehouden. De klap op de vuurpijl ter afsluiting zou het groots opge zette popevenement Promo '89 op de donderdag, de 24e worden. Wij zochten de organisatie achter deze vier enerverende dagen op om terug te blikken naar deze eerste kennismakingsweek voor de nieuwkomers in Vlissingen. De activiteiten van deze traditionele ontgroening vonden grotendeels plaats in de binnenstad waar bij de organisatie veel medewerking kreeg van een groot aantal middenstanders. De jaarlijkse spel letjesmiddag op maandag kende een twintigtal va rianten waarbij natuurlijk het nodige bier, water en schuim te pas kwam. Zeeuws team tegen Belgisch elftal Lois Lane Oriëntatiecursus Basiseducatie ZEELAND - Kenmerkend voor de arbeidsmarkt in Zeeland is de lage beroepsdeelneming onder vrouwen. Weliswaar is deze de laatste jaren geste gen maar is nog altijd zo'n 4% lager dan landelijk. De vrouwelijke afhankelijke beroepsbevolking is zelfs in de periode 1983-1988 nauwelijks gestegen. Een van de oorzaken van het achterblijven van de beroepsdeelneming van de Zeeuwse vrouwen is het hoge percentage gehuwden. Onder gehuwde vrouwen blijkt het beroepsdeel nemingspercentage veel lager te zijn dan onder on gehuwde vrouwen. Vooral in die leeftijdsgroepen waarin zich het grootste potentieel aan beroepsbe volking bevindt (20-29 jaar) is relatief gezien in vergelijking met Nederland het aantal gehuwden veel groter. Bovendien is ook de vruchtbaarheid (dus het aantal kinderen) in Zeeland al jaren groter dan landelijk. 313 door Tosca Houtstra Gelijk de eerste avond was er een kroegentocht georgani seerd voor de nieuwbakken studenten waaraan verschil lende horeca-ondernemers deelnamen. Voor de tweede dag, de dinsdag had het bestuur van de studentenvereniging iets heel anders in petto voor de nullen (volgens bestuur). Al lereerst moesten er verschil lende opdrachten uitgevoerd worden zoals het verzamelen van plastic zakken en het op ruimen van vuilnis. Na de lunch vertrok de hele club richting Nollestrand om daar aan de mister- en miss- h.e.a.o.-verkiezing 1989 en een knock-out show deel te nemen. De studenten, inmiddels vol doende uitgerust, konden zich daarna vervolgens opwarmen voor de vossejacht met ver schillende cryptische vragen. Rond middernacht vertrok ken zo'n vijfhonderd studen ten naar discotheek Cosmo voor een feest en wie geen zin had bleef achter in de stad. Op de derde dag, de woensdag, moesten ze al weer vroeg pa raat zijn om na een stevig ont bijt, in bussen richting Veerse Meer te vertrekken waar die dag een groots opgezet water- sportgebeuren gepland was. De studenten konden zich uit leven in kano's, met zeilboten, surfplanken en allerlei spelen in en rond het water. Hier werden de eerste teke nen van vermoeidheid zicht baar en een groot deel van de nieuwelingen koos voor een dagje luieren in de zon. 's Avonds werd. onder het genot van een hapje en een drankje de introductie waardig afge sloten. Het mooie weer was ze ker een van de oorzaken ach ter het succes. MIDDELBURG - Op 1 sep tember geeft Robert Kohnen een orgelconcert in de Lu therse kerk aan de Zuidsingel. De aanvang is 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Op het programma staan o.a. Glosados sobre „Dulce me- moria" van Hernando de Ca- bezon. Tiento de Quarto Tono van F. Correo de Arrauxo, Di- ferencias sobre el canto del ca- ballero van Antonis de Cabe- zon en Sonata IV van Carl Philipp Emmanuel Bach. Robert Kohnen mag men zeker rekenen tot de meest vooraanstaande vertolkers van oude muziek in België. Samen met musici als Sigis- wald Kuyken en Wieland Kuyken verrichtte hij pio niersarbeid op het gebied van de herleving van kamermu ziek uit de 17e en 18e eeuw. laatste details voor de avond rond te krijgen. De ruimte voor het grote podium zou daarna langzaam vollopen. De hele avond bleef het doorgaan en de groep toeschouwers werd steeds groter. Ruim tweeduizend bezoekers kwa men naar het festival. De start van de avond met de Middelburgse formatie Rock Balloon en V.O.F. de Kunst was nog niet echt spec taculair, reden wellicht dat er heel wat mensen enthousiast op de modeshow van acht uur afgingen. De modeshow bleek een succes en vroeg om een herhaling die plaats vond om tien uur. Om kwart voor ne gen begon het optreden van Lois Lane en bij het eerste stemgeluid van deze dames viel de eerste sfeer van wat een succesvolle avond zou worden te proeven. Van Lois Lane over naar The Swinging Soul Machine en weer direct door naar het slotoptreden van The Trammps. Het verliep al lemaal vlekkeloos en de orga- Organisatoren en bandleden. In het midden The Trammps, geflankeerd door de dames van Lois Lane OOST-SOUBURG - Na een succesvolle voorjaars jaar markt wordt op zaterdag 2 september in Souburg de jaar lijkse Karolinger najaars- markt gehouden, een jaar markt, die zich kenmerkt door een typisch Karolingisch ka rakter en daarmee de tijd van de Noormannen volop laat herleven. Het van oudsher Karolingi- scher Souburg heeft door de jaren heen haar eigen stijl en karakter behouden. Dit feit wordt dit jaar extra belicht middels ruim honderd kra men. Voor jong en oud valt er deze zaterdag heel wat te zien en te beleven. Wethouder Meyer opent de najaarsmarkt om tien uur in de Verlengde Kanaalstraat. Na de opening mag de Vlis- singse wethouder een zuiver Karlolingisch bierpakket in ontvangst nemen. In de Ka naalstraat ter hoogte van de Taverne treden Johny and the Starshooters op vanaf tien uui tot kwart voor één. Om één uur neemt Het Jazz Kwartet het muzikale gedeelte over tot half vijf. Tussen de Paspoort- straat en de Hudsonstraat is er om tien uur een optreden van de enige echte Karolingerka- pel gevolgd door de muziek van de Boerenkapel Voor waarts Koudekerke van één uur tot kwart voor vijf. Ter hoogte van 'Guus uus' in de Kanaalstraat is de clown Willempie van één tot vijf uur actief en zijn er om elf en half drie uur twee optredens van de volksdansgroep The Mac- Lee's. In de Vlissingsestraat geeft Vlijt en Volharding tus sen tien en vijf ook de nodige muzikale hoogtepunten ten gehore. Het Oranjeplein staat de hele dag in het teken van het ringrijden en speciaal voor de kinderen is er de vrijmarkt in de Vlissingsestraat. nisatie had de touwtjes goed in handen, mede ook dankzij de nauwe samenwerking met Frans Meijer die onder meer de producent is van Nederland Muziekland. Wie tussendoor even niet naar het podium wilde kijken zocht een plekje elders op het terrein. Overal zag je groepjes gezellig praten, een hapje eten of gewoon wat rondkijken. De warme nazo meravond leende zich daar prima voor hoewel, voor som migen kon het niet warm ge noeg zijn, zij hadden de moed om tijdens de discoshow in de kantine er hevig op los te dan sen. Rond half één stopte de muziek. Voor sommigen bete kende dit direct de weg naar de discotheek, maar voor velen een nog rustig nakletsen op het terrein. Promo '89 was ge slaagd. Het was een drukke week voor het bestuur en me dewerkers van de Vlissingse studentenvereniging maar ze kijken er graag met voldoe ning op terug. Het schooljaar kan begin nen. GOES - De Zeeuwse voet balselectie komt op vrijdag avond 1 september op „Het Schenge" in Goes in actie te gen de Belgische nationale se lectie, aanvang 18.45 uur. De organisatie van deze wedstrijd Na een rustige donderdag kwam dan eindelijk de be wuste donderdagavond waar al zoveel weken over gespro ken werd, het popevenement voor de tienjarige feestvie rende h.e.a.o. Terwijl rond de klok van half vijf 's middags de docen ten, oud-leerlingen en het be stuur van de h.e.a.o. een drankje nuttigden op de spe ciale receptie liepen de mede werkers en organisatoren van Promo '89 nog af en aan om de VLISSINGEN - Op 4 sep tember start voor mensen (met maximaal 2 jaar vervolgon derwijs) die willen onder zoeken wat hun mogelijkhe den zijn op het gebied van scholing en beroep een oriën tatiecursus. Een antwoord wordt ge zocht op de vragen: Wat wil ik? Wat kan ik? Wat is er te koop op de arbeidsmarkt?, en welke (beroeps)opleidingen zijn er voor volwassenen? De cursus bestaat uit 8 bij eenkomsten, die worden gege ven op maandag-, dinsdag- en donderdagochtend van 9.00- 11.30 uur. Informatie en aanmelding: Stichting Basiseducatie Vlis singen, Julianalaan 13, tel.: 01184-17819. VLISSINGEN - Het is weer zover, vanaf 5 september a.s. organiseren Ad en Tanny van der Heijden i.s.m. VOC alweer voor het 6e jaar de Ondeme- mers borrel. De borrel is bedoeld voor ondernemers die nieuwe con tacten zoeken of de oude wil len verstevigen. Rond zes uur wordt u door drs. J. van Gent op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen in Vlissingen. Nieuwe ondernemers kun nen zich hier uitstekend pre senteren. U bent van harte welkom op 5 september a.s. vanaf -17.00 uur in de Gevangentoren. Bovenstaande leidt voor nen met dezelfde kwalifika- Zeeland in vergelijking met ties. Nederland tot ne™nng8eringere beroepsdeel" Kinderopvang 2. meer uittreding en intre- De voorzieningen om kinde- ding ren en beroep met elkaar te 3. meer vrouwen die in deel- combineren zijn in Nederland tijd wilen werken in vergelijking met omlig- 4. minder werken in loon- gende landne minder goed ge- dienst en meer als meewer- regeld. Het zwangerschaps- kend gezinslid of als zelfstan- verloof is relatief kort, er be- di8e- staat nog geen wettelijke rege- Toch zal ook in Zeeland de ling voor ouderschapsverlof komende jaren de beroeps- en er is een nijpend tekort aan deelneming van vrouwen ver- kinderopvang, der stijgen tot bijna 50% in het Uitbreiding van het aantal jaar 2000, terwijl bij de man- plaatsen in de kinderopvang nen een stabilisatie optreedt, kan volgens een onlangs ver- Voor wat betreft het oplei- schenen rapport van de dingsniveau van de vrouwe- Emancipatieraad belangrijke lijke beroepsbevolking in Zee- positieve uitstralingsefecten land kan gezegd worden dat hebben op de economie. Vrou- deze, net als landelijk het ge- wen zullen eveneens minder val was, in de periode 1975- snel hun baan opzeggen, 1985 is gestegen. Toch blijft er waardoor herintredingspro- ten opzichte van Nederland blemen kunnen worden voor- nog een achterstand op het ho- komen. Opleiding en arbeids- gere niveau, vanwege het ont- ervaring zullen zo niet verlo- breken van vele vormen van ren gaan. onderwijs vanaf hbo-niveau Het aandeel van vrouwen in in de provincie. de totale werkloosheid van Volgens landelijke cijfers Zeeland stijgt nog steeds. Ook zal de komende jaren het op- het verschil tussen het vrou- leidingsniveau van vrouwen welijke en het mannelijke nog verder toenemen en zal werkloosheidspercentage ver- eveneens de scholingsachter- toont in Zeeland een stijgende stand van vrouwen ten op- tendens. zichte van mannen afnemen. Zowel landelijk als in Zee- Ingehaald wordt de achter- land geeft bij de vrouwen de stand echter niet. De Zeeuwse beroepsgroep kantoorperso- vrouwen werken vooral in de neel de grootste werkloosheid tertiaire en kwartaire sector, te zien. Bij een vergelijking Ook blijken vrouwen in een van de leeftijdsopbouw van veel kleiner aantal beroepen werkloze vrouwen in Zeeland werkzaam te zijn dan mannen. met Nederland blijkt dat er Dit verschil tussen typische vooral minder vrouwen in de mannen- en vrouwenberoepen categorie 23-39 jaar geen be is weliswaar aan het afnemen taalde baan hebben. De jon- maar is nog altijd erg groot. gere en oudere leef tij dsgroe- Bovendien neemt het aandeel pen zijn in Zeeland wel over- van mannen dat werkzaam is vertegenwoordigd. De in- in beroepen waar vrouwen schrijvingsduur van werkloze zijn oververtegenwoordigd vrouwen in Zeeland is lange sneller toe dan het aandeel tijd lager geweest dan lande- van vrouwen in 'mannenbe- lijk het geval was. Nu is de si- roepen'. tuatie gunstiger, vooral wat Het aantal vrouwen dat in betreft de langdurig werklo- Zeeland in een beleidsvoe- zen. rende en/of hogere leidingge- De (her)intreedsters vormen vende functie werkt is vrijwel een groep die kwalitatief een nihil. Van veel meer belang is grote achterstand hebben op dat vrouwen met dezelfde op- de arbeidsmarkt. Hun oplei- leiding, leeftijd en ervaring als ding is vaak verouderd of te mannen een lagere functie be- laag en hun werkervaring is kleden. Ook hebben ze veel veelal 'verjaard'. Een grote minder doorstromings- en groep vrouwen zal dus moeten promotiemogelijkheden dan worden om- of bijgeschoold om hun kansen op de arbeids markt te vergroten. (Her)intreedsters zijn „vrouwen die hetzij direct na hun opleiding hetzij nadat zij enige tijd betaalde arbeid heb ben verricht, een langere pe riode in de huishouding heb ben gewerkt en weer op de ar beidsmarkt willen intreden" (definitie ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegen heid). Vrouwen die nog nooit betaalde arbeid hebben ver richt vallen dus ook onder deze groepsdefinitie. Ze vall- len niet onder de groep school- verlaatsters, omdat ze niet rechtstreeks van de school banken komen, maar een lan gere periode thuis hebben ge werkt. Als de kinderen de school gaande leeftijd hebben bereikt willen veel vrouwen graag hun oude beroep weer oppik ken. Hier doen zich nu juist de moeilijkheden voor. Hun op leiding is vaak verouderd of te laag en hun werkervaring is veelal 'verjaard'. Een grote groep vrouwen zal dus eigen lijk moeten worden om- of bij geschoold. Deze drempel weerhoudt een groot aantal vrouwen ervan zich in te laten schrijven bij het arbeidsbu reau. Hoe groot de groep (her) intredende vrouwen dus wer kelijk is die graag (weer) zou willen werken is moeilijk te zeggen. Volgens vele onder zoeken is de verborgen werk loosheid onder deze groep erg groot. mannen. Het gevolg is dat vrouwen in het algemeen veel minder verdienen dan man- Cindy Tamo MIDDELBURG - Half sep tember moet ie klaar zijn: de compact disc van de zangeres Cindy Tamo. Het wordt het eerste soloproject van een vrouw, die in het Zeeuwse popwereldje tot dusverre voornamelijk actief was in achtergrondkoortjes. Bijvoor beeld bij de geruchtmakende all-stars-gelegenheidsf orma- ties The Cave en Roots 66. De CD wordt opgenomen onder leiding van Cindy's echtgenoot, de Zeeuwse gita rist Leo van de Ketterij. Het is de eerste keer, dat Leo als vol waardig platenproducer actief is. Dank zij zijn contacten in de Hilversumse radiostudio's, deed hij met succes een beroep op bekende sessie muzikanten met grote ervaring. De songs op het zilveren schijfje vallen in twee delen uiteen: er zijn eigen bewerkin gen van bekend werk van on der anderen The Beatles, Ca role King en Bob Dylan. Daar naast zijn er songs waarvoor Cindy de teksten schreef en Leo van de Ketterij de muziek. Leo van de Ketterij: „Wij werken al jaren muzikaal sa men en al jaren wordt aan ons gevraagd of we eens wat kon den aanbieden. Een plaat of een cassette. Wij wilden zoiets •alleen doen als we zelf de vol ledige zeggenschap over ons werk zouden kunnen hebben. De CD die we maken, wordt compleet in eigen beheer ge maakt. We verwachten, dat we er veel mensen een plezier mee doen". Cindy is het daarmee eens: „Op het plaatje staat onze op vatting over wat mooi is en dat is niet alleen popmuziek. Het is zo'n beetje de muziek die de mensen wel van ons kennen, maar nu uitgevoerd met een uitgebreide begelei dingsgroep". Een van de foto's die u kunt bewonderen op de tentoonstelling 'Foto 89' in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. Het is een portret van de maharadja van Jaipur. Het is al in het jaar 1855 gemaakt. AMSTERDAM - NS bestaat dit jaar anderhalve eeuw. En in 1989 wordt ook herdacht dat 150 jaar geleden de eerste echte foto's werden gemaakt. U kunt op één dag met beide jubilarissen kennismaken, want met een voor delig trein plus toegangsbiljet brengt de trein u naar Amsterdam. Daar is in de vermaarde Nieuwe Kerk op de Dam de tentoonstelling 'Foto 89' te bezichtigen. Een bij zondere foto-expositie, want u ziet er in een verzameling van ruim 1500 foto's een groot aantal belangrijke, vooral buitenlandse fotocollecties. Met dat T T biljet kunt u op een voordelige wijze een bezoek brengen aan deze ten toonstelling, die vele facetten in beeld brengt van de fo tografie in deze anderhalve eeuw. De tentoonstelling 'Foto 89' is geopend van 1 tot en met 24 september 1989. Er is door de samenstellers Slowakije, Hongarije en Oost van 'Foto 89' een keuze ge maakt uit het werk van een aantal internationale fotogra fen. De collecties zijn speciaal voor deze tentoonstelling sa mengesteld. Zo is er - om en kele voorbeelden te noemen: 'Le temps d'un mouvement', een Franse collectie die een overzicht geeft van foto's en apparatuur waarmee 'bewe ging' wordt vastgelegd. De Amerikaanse expositie 'Through a pinhole darkly' waarin zelfgemaakte camera's worden getoond en opzienba rende foto's te zien zijn van het werk van vijftig interna tionale kunstenaars. De heel bijzondere collectie foto's die de maharadja van Jaipur rond 1860 liet maken van zichzelf, de haremdames en het leven in-het paleis. Een aantal foto-exposities uit Oostbloklanden (Tsjecho- Duitsland). Een kleurrijke collectie sportfoto's van de fotograaf Vandystadt die vaak een dra matische spanning hebben. Gratis Konica kleurenfilm Steeds meer mensen nemen het verstandige besluit om, als ze naar het centrum van Am sterdam gaan, met de trein te reizen. Zo'n T T biljet maakt dat nog extra aantrekkelijk: het geeft recht op de treinreis heen en terug op een dag kaart voor de tram, bus en metro in de hoofdstad en de toegang tot de tentoonstelling in de Nieuwe Kerk. Bovendien ontvangt u, bij inlevering van het biljetstrookje in de Nieuwe Kerk, gratis een Konica kleu renfilm. De tentoonstelling in de Nieuwe Kerk op de Dam is geopend van 1 tot 24 septem ber dagelijks van 10 tot 18 uur. had de Goese zaterdagclub SSV '65 en kon mede worden gerealiseerd door sponsor- steun van Van Wijnen Staal te Wolphaartsdijk. Omdat in het weekeinde van 2 en 3 september de ama teurvoetbalcompetitie van start gaat is wat betreft de sa menstelling van het Zeeuwse team gekozen voor een dub bele selectie, zodat deze spe lers slechts een halve wed strijd hoeven te spelen. In de eerste helft draven op: Ruud Pennings, Jaap Meer man, Hans de Nooyer en Ron van Dam van Vlissingen, Ruud Comelis (Terneuzen), Cees de Ridder (Amemuiden), a Marco van Oeveren en Emiel Dorst (Zierikzee), Theo Hanny (AZW), Paul Schipper (Mid delburg) en Bert Riemens (Se- rooskerke). Na de rust ziet het Zeeuwse team er als volgt uit: Ronald Kole, Johnny Vette, Frank de Bie en Perl Doesburg van Goes, Jan-Kees de Jonge (Luctor '88), Roy Hendriksen en Jan de Rijke (Middelburg), Chris Bal (Patrijzen), Cees Westerweele (RCS), Marcel Schenk (Vlissingen) en Remco van Keeken (Hoek). Voor de Belgen geldt de wedstrijd in Goes als voorbe reiding op de WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Portugal, die op woensdag 6 september in Brussel wordt gespeeld. Voor België zijn geselec teerd: Gilbert Bodart, George Grun, Nico Broeckaert, Franky v.d. Eist, Michel De- wolf, Jean-Marie Houben, Stephane Demol, Dany Bottin, Mare Degrijse, Mare v.d. Lin de, Jan Ceulemans, Jean-Fra- n?ois De Sart, Lorenzo Stae- lens, Vital Borkelmans, Luc Nilis, Michel Preud'homme, Leo Clijsters, Pol de Mesmaec- ker, Bruno Versavel en Mare Emmers. 'S-GRAVENPOLDER - De Damclub 's-Gravenpolder houdt voor de zeventiende keer haar *Vier Linden Dam toernooi'. Daaraan kan wor den deelgenomen door zowel wedstrijddammers als huis dammers. Er zullen groepen van vier worden geformeerd, be staande uit spelers van onge veer hetzelfde niveau. Ge tracht wordt om een groep huisdammers en ook een meisjesgroep achter de borden te krijgen. Het toernooi wordt gehou den in 'Ons Dorpsleven' te 's- Gravenpolder. De speel da tums zijn: 8, 15 en 22 septem ber, aanvang telkens om 19.30 uur. Tot en met 7 september kan men zich aanmelden bij: Izak op 't Hof, Burgemeester Jan- senstraat 12, 4431 BL 's-Gra- venpolder, telefoon 01103-1445. WEMELDINGE - De lande lijke rijvereniging 'De Paar debloem' uit Kloetinge houdt op zaterdag 2 september haar jaarlijkse concours op een ter rein aan de Oude Polderweg, gelegen tussen Kattendijke en Wemeldinge. Een groot aantal combina ties uit de regio heeft inge schreven. Zowel bij de dres suur als bij het springen wordt een spannende strijd ver wacht. Tot de deelnemers be horen onder andere de Zeeuwse kampioenen Macha Bustraan (dressuur paarden), Nicole Slabbekoorn (dressuur pony's), Sandy den Exter (springen paarden) en Ma- riska Boone (springen pony's). In het programma is ook op genomen het onderdeel afde- lingsdressuur. Diverse acht en viertallen zullen in actie komen en om de hoogste eer strijden. Het concours begint om negen uur 's morgens. De toegang is gratis. De Zeeuwse kampioene dres suur Nicole Slabbekoorn met haar pony Siri.

Scheldebode | 1989 | | pagina 13