Oost-Europa Manifestatie de Zeelandhallen 'Dier Plezier' in Scoutrock met veel goede bands NTERACADEMIE TEACHERS' „De Sprong" viert feest Agrarische vrouwen actief in landbouworganisaties Herman Brood in 'De Piek' Landbouwde- bat met S. Mans- holt Skeeleren over Walcheren WATERBEDDEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 In een jaar... dag- en avondopleiding voor rijkser- kende LOI-diploma's - secretaresse - hostess - receptioniste/ informatrice Start: 11 september 1989 Inl. Interacademie Teachers Segeersstraat 20-22a 4331 JN Middelburg 01180-37007 van 9-12 uur. „De Hayman" zoekt vrijwilligers Kinderopvang GOES WIJNGAARDSTRAAT 49 01100-16036 317 Sin*#9* OPRUIMING m°ELBun b HBBÜELBUW» fV HEINKENSZAND - De scoutinggroep van Heinkenszand houdt op zaterdag 26 augustus voor de derde keer het popmuziekfestival „Scoutrock". Dit evenement staat, evenals verleden jaar, niet alleen open voor leden van de padvinderij uit heel Zeeland, maar tevens voor de jeugd van Heinkenszand en van el ders. Tevens wil de Schout bij Nacht Door- mangroep, die dit gebeuren organiseert, laten zien wat scouting in Nederland ook zijn kan. Want naast de traditionele activiteiten van de padvinderij tonen de ouderen leden van de groep dat deze beweging goed met zijn tijd mee kan. Vandaar dit popconcert, open voor iedereen, met goede bands en veel gezellig heid. MIDDELBURG - Sociaal cultureel werk „de Hayman" is een instelling voor club- en buurthuiswerk, werkzaam in de Magistraatwijk, Reijers- hove en Dauwendaele, te za nten Middelburg-Zuid vor mend. In deze wijken organiseert „de Hayman" wekelijkse clubs en activiteiten voor kinderen vanaf 4 jaar, jongeren vanaf 12 jaar en volwassenen, waar onder speciale activiteiten voor vrouwen. In totaal draaien wekelijks ongeveer 30 aktiviteiten. Voor het begeleiden van de wekelijkse clubs en groepen voor met name kinderen en jongeren zoekt „de Hayman" nog een aantal vrijwillige me dewerkers voor zowel overdag als 's avonds. De groepen gaan in de maand september van start. Bij het uitvoeren van hun werkzaamheden krijgen de vrijwillige medewerkers on dersteuning en begeleiding van een beroepskracht en uiteraard is een verzekering voor hen van toepassing. Ook mensen met een uitkering kunnen meewerken zonder dat hun uitkering gevaar loopt. Voor nadere informatie kan men terecht bij het kantoor van sociaal- cultureel werk „de Hayman", Rentmeester- laan 245, Middelburg, tel. 01180-29004. KOUDEKERKS - De open bare basisschool De Sprong viert op 30 en 31 augustus en 1 september feest. Aanleiding hiertoe is het gereedkomen van een ingrijpende verbou wing, waardoor eindelijk de kleuters en de oudere kinde ren in één gebouw onderdak vinden. Het startsein voor de festi viteiten wordt gegeven op woensdagmiddag 30 augustus. Een feeststoet van kinderen, ouders en genodigden trekt door het dorp naar De Sprong. Daar zal de wethouder van onderwijs van de gemeente Valkenisse dhr. Ovaa de offi ciële openingshandeling ver richten, waarna het feestpro gramma begint. Op woensdagavond kunnen alle belangstellenden een ten toonstelling bezoeken waar werkstukken van de kinderen staan uitgestald. Op donderdag wacht de kinderen een muziekvoorstel- ling, een pannekoekmaaltijd, een verrassingsspel en feest- activiteiten in de eigen groep, 's Avonds vindt het feest zijn hoogtepunt. Een grootse feest avond met muziek, kinderker- mis, loterij, kinderoptredens, rad van avontuur, eten en drinken enz. zal garant staan voor een niet te vergeten avond. Op vrijdagmorgen wordt het feest besloten mid dels een theatervoorstelling. Theater Dodd speelt haax nieuwe voorstelling „Straf" voor de midden- en boven bouw en Sjaak Vereist van poppentheater Panabel speelt het sprookje „De aap en de Goheba" voor de onderbouw. MIDDELBURG - Woens dagavond 23 en vrijdagavond 25 augustus a.s. vinden in de aula van de Zeeuwse biblio theek twee debatten plaats over zeer actuele onderwer pen. De eerste betreft een dis cussie over de toekomst van de landbouw. Een debat dat on der leiding staat van niemand minder dan dr. S.L. Mansholt, de eminentie van de Europese landbouwpolitiek. Op vrijdag volgt een debat over cultuur en technologie. Het gevaar dat in deze tijden culturele ontwikkelingen in het gedrang komen door tech nologische en economische, komt aan de orde. Een actueel onderwerp als we kijken naar ontwikkelingen rond Forum, Nieuwe Muziek en Uit in Zee land. Deze discussie staat on der leiding van prof. dr. W. van Dooren, bijzonder hoogle raar in de wijsbegeerte aan de Technische Universiteit in Delft. Gratis toegangskaarten zijn telefonisch te reserveren op nummer 01180-30330 of op te halen bij de Zeeuwse biblio theek, Kousteensedijk 7 te Middelburg. „Scoutrock '89" wordt even als voorgaande keren, gehou den op het terrein aan het Dijkje te Heinkenszand. Om auto's te parkeren kan het perkeerterrein van het ge meentehuis, dat er vlak naast ligt, gebruikt worden. De toe gang bedraagt voor iedereen 6 gulden. Op het festivalterrein zijn broodjes en drank te koop. De organisatoren zorgen zelf voor de broodjes. Leden van scoutinggroepen elders uit Zeeland zijn uitgenodigd gra tis te blijven kamperen op het veld. Dit muziekfestival werd in 1986 voor het eerst georga niseerd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sei zoen. Vorig jaar was het festi val voor iedereen toeganke lijk. Naast honderd scouts werden er ongeveer 250 andere DOMBURG - Op zaterdag 26 augustus houdt ijsclub „De Poel" in samenwerking met camping Domburg een toer tocht op skeelers. Er kan geko zen worden uit 2 afstanden, te weten 76 km en 35 km. De 76 km lange tocht voert langs 11 Walcherse dorpen. De korte variant van de toertocht gaat langs 6 Walcherse dor pen. Voor iedere deelnemer wacht aan het einde van de tocht een fraaie herinnering. De start en finish is bij cam ping Domburg aan de Schelp- weg te Domburg. Er kan ge start worden tussen 8 en 10 uur 's morgens. Inlichtingen: P. v. Iwaar- den, tel. 01188-2636. bezoekers geteld. Het bleek vooral op Heinkenszand zelf goed aan te slaan. Dit heeft de aandacht ge trokken van het Borsels Or gaan voor Samenlevingsop bouw (BOS) te Baarland. Heinkenszand, het grootste dorp in de gemeente Borselé, is namelijk nog steeds verstoken van speciale voorzieningen voor jongeren. Het BOS heeft het initiatief genomen om een jongerenproject op Heinkens zand te gaan ontwikkelen. Hierbij wordt vooral gedacht aan een jongerensoos, in de geest van „De Klomp" op Ove- zande. Een functionaris van het BOS zou deze opzetten, totdat de soos volledig op vrij willigers kan draaien. De doelgroep is daarbij de jeugd van twaalf tot achttien jaar oud. Het BOS grijpt Scoutrock aan om naar buiten te komen en middels een stand de aan dacht op het project te richten. Er zullen op zaterdag vier Zeeuwse bands acte de pré- sence geven. Daarom begint het festival al vroeg in de avond, namelijk om 18.00 uur, teneinde alle bands de gele genheid te geven naar harte lust op te treden. De begin nende band Dreamscape uit 's-Heerenhoek bijt de spits af. De vier muzikanten spelen roek-wave, composities waarin realisme en fantasie in elkaar overgaan. Daarna komt de viermansformatie Fatnose uit Walcheren. Eigen werk in de rhythm blues-stijl wordt afgewisseld met covers. Veel volk wordt verwacht voor de „eigen" Heinkenszandse band Surrender. Ook zij brengen, naast covers, eigen werk ten gehore. Spectaculair mag het 'Mannen weten ook niet alles' GOES - Werelddierendag wordt dit jaar in Zeeland iets eerder ingezet dan in de rest van het land. Zaterdag 23 en zondag 24 september worden de Zeelandhallen ongetoverd tot een grote overdekte die rentuin met unieke dierpres- taties en -demonstraties, laat Henk Rol weten. Veel regionale dierenvereni- gingen hebben reeds spontaan hun medewerking toegezegd. Naast de fraaie bakken van de aquariumvereniging uit Mid delburg, zullen de honden ac tief zijn, paarden, koeien, kal veren en schapen zullen naast fraaie angora konijnen te zien zijn en in de volières zullen de duiven, parkieten en kanaries en ook vele exoten zich laten bewonderen. Daarnaast zullen ook di verse organisaties die actief zijn voor het dier zich presen teren. Om de relatie kind - dier te verstevigen zijn alle Walcherse en Bevelandse scholen aangeschreven om mee te doen aan een kleur- wedstrijd, een tekenwedstrijd en een dier-maak-wedstrijd. Martin Gaus zal persoonlijk de prijzen aan de winnaars overhandigen. door Esther Habers KAMPERLAND - Steeds meer vrouwen in de agrarische sektor gaan meewerken op het bedrijf van hun echtgenoot, of gaan met hem een maat schap aan. Zij vangen de drukte op in piekperioden van de akkerbouw, of hebben een vaste taak op het veebedrijf. Over hun juridische en sociale zeker heid is echter weinig bekend. Als het aan de gedeputeerde van emancipatieza- ken in Zeeland, mevrouw E.Maris-Koster, ligt wordt er in deze provincie een enquête gehouden om erachter te komen hoeveel vrouwen meewerken in het agrarische bedrijf om zo wat meer zekerheid te kunnen bieden. Verder is Maris-Koster van me ning dat vrouwen in de sektor gestimuleerd moeten worden om mee te doen in besturen van organisa ties en coöperaties. Herman Brood and his Wild Romance. VLISSINGEN - Het muziekseizoen van De Piek gaat weer daverend van start met een optreden van Herman Brood en His Wild Romance. Herman Brood heeft er een gewoonte van ge maakt om in de maand augustus in De Piek een feestje te bou wen, een Rock en Roll party. Het feest wordt gehouden op 25 augustus om 22.00 uur. Voor een kaartje betaal je vijftien gulden aan de kassen en 12,50 in de voorverkoop bij De Piek en Platenbar Leo. Herman Brood is, zoals be kend, de laatste jaren ook na drukkelijk met andere zaken dan muziek aan de gang ge gaan, zoals tekenen, schilde ren en het schrijven van ge dichten. Een heuse duizend poot. Ondanks deze nevenacti viteiten van The Brood zit diens hart muzikaal gezien nog altijd op de juiste plaats. Burgemeester Mr. T.R. Se- instra van Goes zal zaterdag om half elf in het Stadhuis de officiële opening van de Oost- Europa Week verrichten. Zon dag 27 augustus vindt in de Manhuistuin een concert plaats, dat wordt verzorgd door het Souburgs Koper kwintet en het Koor A Kapelle uit Kapelle van 12.00 tot 13.00 uur zullen zij werken van on der andere Oosteuropese com ponisten vertolken. Dinsdag 29 augustus om 16.00 uur opent mevrouw Ien van den Heuvel de expositie in de Grote Kerk. Op woensdag 30 augustus is er in de zaal van het Goese Lyceum vanaf 15.00 tot 16.30 uur voor kinderen een voorstelling van een poppen theater uit Minsk. Om 20.00 uur draait in 'Grand Theater' de film 'Dr. Zjivago. Om de zelfde tijd is er in Terminus een lezing over een Oosteuro pees thema voor de Goese Vrouwenraad. Vrijdag 1 sep tember is er nog een voorstel ling van het poppentheater uit Minsk voor iedereen (20.00 uur). Op zaterdag 2 september is er van 11.00 tot 11.30 uur een 'Stille Kring' op de Grote Markt. Zondag wordt er in de Grote Kerk om 10.00 uur een 'Vredesdienst' gehouden. Dit werd onlangs voorge steld in de tweede nota Pro vinciaal vrouwenemancipa- tiefacetbeleid, die na een in spraakronde nog de goedkeu ring moet krijgen van Gede puteerde Staten. Een van de vrouwen die deze stimulering duidelijk niet meer nodig heeft is de eerste voorzitster van een afdeling van de Zui delijke Landbouw Maatschap- pij(ZLM), mevr.Josje de Ko ning-van Langeraad. Josje de Koning, vrouw van een akkerbouwer, is anderhalf jaar geleden gekozen tot voor zitster van de afdeling Kam perland. In Nederland is zij een van de weinige vrouwen die bestuurlijk actief is in een landbouworganisatie, en te vens een van de slechts 35 vrouwelijke leden van de ZLM. De Koning was 9 jaar eerste adviserend lid in de Kring Noord Beveland maar zegt als voorzitster meer verantwoor delij kheidsgevoel te hebben. „Je moet in de gaten houden of er in je afdeling niets gebeurt dat schadelijk kan zijn voor de landbouw, je moet attent blij ven op wat er in je eigen om geving gebeurt", aldus de Ko ning. Zij is de opvolgster van een man die 18 jaar lang de functie heeft vervuld, maar is nog te kort bezig om aan te ge ven of er verschil is.„Ze spra ken hem vaker aan en kwa men hem ook regelmatig te gen, bijvoorbeeld bij Cebeco. Op die plaatsen kom ik niet, maar ik heb mijn eigen ma- GOES - De komende veer tien dagen staat Goes in het teken van Oost-Europa. Van zaterdag 26 augustus tot en met vrijdag 8 september vindt een groot aantal aktiviteiten plaats die te maken hebben met Oost-Europa. In de Grote of Maria Magdalenakerk is de expositie 'Oost-Europa' dat zoeken we op ingericht. De tentoonstelling is gratis te be zichtigen. Doormiddel van deze Oost- Europa Manifestatie wil de gemeente Goes een steentje bijdragen aan vrede en ont spanning in dit deel van de wereld. Men wil komen tot meer kennis over en betere kontakten met de mensen in Oosteuropese landen. Een groot aantal verenigingen en instanties is bereid gevonden om medewerking te verlenen aan deze week. Het betreft on der mer culturele vereni gingen, sportclubs, de midden stand, scholen, horeca-onder- nemers en de kerken. Het intitatief is over het al gemeen positief ontvangen. In de periode van de Manifestatie serveren verschillende restau rants Oosteuropese gerechten. In de bibliotheek wordt een leestafel over Oost-Europa sa mengesteld en in samenwer king met de Goese atletiekver eniging AV'56 wordt een Oost- West-Wallenloop gehouden. nier zoals iedereen die heeft dus dat heeft niets te maken met het sekse verschil". Fatnose brengt eigen werk in rhythm blues-stijl. optreden van de laatste groep heten, Showcat uit Vlissingen. Dit bestaat uit een gezelschap van niet minder dan negen personen, zes heren en drie dames. Zij brengen een men geling van vooral soul, met wat funk, rock en jazz. Voor iedereen wat wils op deze derde editie van Scoutroc'' De houding van de man thuis speelt ook vaak een grote rol wanneer de vrouw over weegt om bestuurlijk actief te worden. Als de man niet sti muleert dat wordt er vaak een extra belemmering gevormd maar ook praktische zaken als de opvang van kinderen maakt de besluitvorming moeilijker. Josje de Koning: „Kinderopvang heeft alles te maken met vrouwenemanci patie, als er geen opvang is dan houdt alles op. Het halen en brengen van de kinderen naar en van school is een da gelijkse taak van een agrari sche vrouw. Op het platteland woon je wel vaak dicht bij je familie, die dan wel eehs voor de kinderen zorgt, maar daar moet in de beleidsnota niet van uitgegaan worden". Als er goede kinderopvang geregeld zou worden op het platteland dan is het nog de vraag in hoe verre dit een baat is voor de agrarische vrouw, gezien de aanmerkelijke kosten die hiermee gemoeid zijn. De Koning hoopt dat uit de voorgestelde enquete zal blij ken hoeveel uren vrouwen meewerken, aangezien dat nu erg verspreid en onduidelijk is. „Als de vrouw ziek is dan komt er geen bedrijfshulp om te helpen, maar als duidelijk wordt hoelang de vrouw MevrouwJ.de Koning-van Langeraad is bestuurlijk actiefin de ZLM. - foto harry de lange werkt en hoe versnipperd die uren liggen, dan kunnen daar misschien maatregelen voor worden getroffen". Naar haar mening zou het veel vrouwen goed doen te weten wat hun inbreng is in het bedrijf. Maatschappen tussen man en vrouw worden nu vaak niet aangegaan omdat het lang duurt voordat het rendabel is, over emancipatie wordt dan niet meer gesproken. Behalve bij de ZLM is Josje de Koning ook al 12 jaar actief bij de Plattelandsvrouwen Zeeland. Voor veel vrouwen is deze organisatie toch ver trouwder dan de ZLM, het is makkelijker om een vraag te stellen in een zaal vol met vrouwen dan met mannen. „Het is misschien het gebrek aan zelfvertrouwen dat de vrouwen ervan weerhoudt be stuurlijk actief te worden bij de ZLM. Het zijn voor het grootste gedeelte mannen op de vergaderingen en veel vrouwen denken dat ze niet voldoende op de hoogte zijn van wat er gaande is in de landbouw". Josje .benadrukt echter dat er ook veel mannen zijn die niet alles weten, maar dat dit feit weieens vergeten wordt. Ondanks het feit dat de landbouworganisaties graag meer vrouwelijke leden willen hebben, lopen zij toch niet voorop bij de emancipatie. Josje de Koning: „Zo ver zijn ze nog lang niet, ze vinden dat mannen en vrouwen gelijk zijn en ze moeten ook maar gelijk.doen als ze bij het be stuur willen komen. Het wordt nog wel eens vergeten dat vrouwen anders kunnen rea geren dan mannen en ook be schikken over andere kwali teiten. Vrouwen praten en vergaderen anders met elkaar dan mannen, er zou bijvoor beeld wat meer ondersteuning kunnen komen zoals kursus- sen over hoe het is om met en kel mannen te vergaderen,,. De Koning hoopt dat er veel meer vrouwen zullen komen bij de organisaties en dat die organisaties er ook echt wat voor over zullen hebben. „Nu is er al een actieve groep vrou wen in Zeeland en naar ik hoop zullen zij ook meer met mannen gaan samenwerken". Wellicht dat het enthousiasme waarmee Josje haar werk doet van goede invloed kan zijn op die vrouwen. Met ruim 35 vestigingen is Sleeptrend de grootste waterbedden-specialist in Nederland. Dit maakt het ons mogelijk de hoogste eisen te stellen aan de beste kwaliteit. Grootse keuze in modellen, kleuren, formaten en accessoires Waarom méér betalen voor goede smaak en superieure kwaliteit? Welkom! (donderdagavond koopavond; zaterdag dicht, zondag open!)

Scheldebode | 1989 | | pagina 55