Domburgse vereniging na drie kwart eeuw een nationaal begrip Breed aanbod kunstzinnige cursussen Gering Zeeuws aandeel smogalarm eet de meeste mosselen? Pinkstergemeente sluit actie af Wielerronde van Dauwendaele Nachtelijke puzzeltocht Triathlon op de Boulevard Vierde plaats Walcherse jeugd Sportinstuif voor mensen met een handicap SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 Kroondomeinen Oorlogsgeweld Lamstralen Episoden 1989 313 Golfen wordt steeds populairder DOMBURG - Domburg is nog altijd een bad plaats met allure. Mensen die van iets aparts hou den vertoeven graag in Domburg. Op het moment maakt de badplaats een snelle ontwikkeling door om aan de wensen van de toerist tegemoet te ko men. Domburg is populair vanwege de tennisbanen, de maneges, de zee, bet brede strand, de bossen en de duinen. Maar ook omdat zich hier een golflinks met negen holes bevindt. De Domburgse golfclub vierde in juli haar vijf-en-zeventig jarig bestaan. Zeshon derd leden vierden het feestje mee. golfbaan, trouw begeleid door zijn jachthond. Wat betekent eigenlijk golf links?. Het is een Engels woord en betekent 'terrein voor het golfspeP. Het heeft dus niets met een mogelijke politieke geaardheid te ma ken. In Nederland zijn meer dere golfbanen, maar er is er geen een die zo mooi in de dui nen ligt en zo'n weelderige fauna heeft met jonge reeen en fazanten. De eerste echte Nederlandse golfclub werd opgericht in Den Haag in 1893. Golf werd toen al zo'n twintig jaar ge speeld op kleine prive- baantjes. De eerste berichten over de Domburgse golfclub duiken op in het Domburgse Badnieuws van 9 juli 1904 "Golfspelen op het terrein achter het Hoen derpark, (Westkapelseweg) met een zomerlidmaatschap voor heren van fl. 7,50 en voor dames van fl.2,50. In 1914 volgt op 11 juli de offi ciële opening door de grond legger van de golfclub, de heer PJE Elout van Soeterwoude. De heer van Soeterwoude was tot zijn overlijden in 1955 ere lid van de vereniging. Hij was een markante figuur in Dom burg. Een kolonelachtig type met een reusachtige snor. Da gelijks fietste hij op zijn hoge Raleigh door het dorp naar de greens worden onder handen genomen, er wordt nieuw ma teriaal gekocht en er worden nieuwe jonge dennen aange plant. De clubs en de caddies vinden voortaan onderdak in een strandtent. In de jaren daaropvolgend krijgen het theehuisje en de kleedkamers een opknap beurt. De animo om te golfen neemt echter gestadig af. Tegen het uitbreken van de oorlog zijn er nog maar 17 leden. Na twee jaar oorlogsgeweld wordt het terrein in beslag genomen door de bezetter. later kan er weer volop ge golfd worden. Dat dat op zo'n perfecte baan gebeurt is te danken aan en zekere mijn heer Clayton. Deze man kwam ieder jaar vanuit Engeland om aanwijzingen te geven voor het onderhoud van de greens. Ook de Koninklijke Zaadhan- del Van der Have en de heer van der Meule van de Haagse Golfclub hebben de nodige ad viezen gegeven omtrent de verschillende zaadmengsels, de inzaaitechnieken en maai en sproeiprogramma's. Door deze bijdragen ziet de baan er nu zo verzorgd uit. In de eerste jaren waren er veel zorgen over de hoge kos ten die het terrein met zich mee brengt. De baan was in beheer van de NV Domburg- sche Zeebadinrichting. Bij de golfbaan was een een voudig maar knus theehuisje. Een gewaardeerd plekje waar men niet alleen thee, koffie en bier kon nuttigen, maar ook cake, kwast en sandwiches. De club telde veertig enthou siaste leden. Het enthousiasme bleef tot 1920, daarna nam het bezoek aan de baan wat af. Het gevolg was een flink fi nancieel verlies. In 1923 werd in de sociëteit Sint Joris 'in Middelburg de Domburgse Golfclub opge richt. De statuten 'van de club verschijnen in september in de Staatscourant. De baan en het materiaal worden overgedra gen aan het bestuur van de club. Het terrein zelf blijft ge deeltelijk toebehoren aan de Kroondomeinen en de am bachtsheerlijkheid Domburg. Het nieuwe bestuur gaat en thousiast aan de slag. De Op de baan verandert veel in de oorlog. Bij Domburg wordt kustbatterij W17 ge bouwd, een onderdeel van de Atlantik Wall. De batterij wordt bewapend met vier 220 mm kanonnen en een 150 mm veldkanon. Bunkers verrijzen en grachten worden gegraven. Allerlei bouwsels voor onder dak van de manschappen en een klein veldhospitaal vor men de bebouwing van de dui nen. Het geheel wordt be schermd door afweergeschut, prikkeldraadversperringen en mij nen velden. Het houten theehuisje vormt een wel heel schril contrast. De schade aan de baan is on voorstelbaar, een aaneenscha keling van bunkers en gra naattrechters. Uit de golf course steken de kanonlopen schots en scheef naar boven. Een puinhoop. De golfers zitten echter niet bij de pakken neer. Door mid del van een heraanlegfonds, rijkssubsidies en particuliere bijdragen kan er in 1953 weer ingezaaid worden. Twee jaar De golfsport is nu populair der dan ooit tevoren. Zowel nationaal als internationaal. De Domburgse golfclub is goed op de hoogte van iedere ontwikkeling. Desondanks geeft zij de voorkeur aan het behouden van een club met een landelijk image waar veel aandacht is voor een prettige en gezellige sfeer en waar de leden weinig naar buiten ge richt zijn. De golfbaan wordt niet uitgebreid naar 18 holes. Hoewel er zeshonderd leden zijn die gebruik moeten ma ken van de baan. Dat vereist een strenge etikette en veel discipline. De speciaal inge stelde dagen zijn een groot succes. Zo is er een dames dinsdag, woensdag-herendag, donderdagmorgen voor de lamstralen en de zaterdagoch tend voor de 'early birds'. De oudere heren hebben een pret- club en de allerjongsten vor men de mini's. De club is enorm actief. Voor veertig wedstrijden per jaar draait de club de stick niet om. De Domburgse golfclub over VLISSINGEN - Kunstzinnige Vorming Vlissingen start maandag 4 september met het cursusseizoen 1989/1990. Het cur susaanbod biedt een scala aan mogelijkheden op het gebied van de beeldende vorming, audio-visuele vorming, ballet, muziek, dramatische expressie en literatuur. Er zijn zowel korte als lange cursussen. Voor geïnteresseerden op het gebied van tekenen en schilderen kan een keuze ge maakt worden uit tekenen en schilderen voor beginners, schilderen voor beginners en gevorderden, portret-tekenen en schilderen, modeltekenen en abstract werken. Overige cursussen op het gebied van de beeldende vor ming zijn boetseren vormge ving, tekenen en boetseren van kop en figuur, edelsme den, eigentijdse sieraden ma ken, keramiek, mode en bloemsierkunst. Voor belangstellenden voor de kunst in het algemeen biedt de cursus „Kijken naar kunst" uitkomst. Deze cursus geeft een antwoord op vele vragen over de techniek, vorm, kleur, lijn en ritme in de kunst. Oude, maar vooral moderne kunst wordt aan de hand van dia's besproken. Tevens staat een bezoek aan een museum in het land op het programma. Naast de cursussen fotogra fische technieken en fotografie en vormgeving is dit seizoen een cursus video als nieuw element binnen de audiovi suele vormgeving opgenomen in het cursusaanbod. De oriën tatiecursus video geeft inzicht in het omgaan met de moge lijkheden en de technische kant van de videocamera. Ook nieuw in het aanbod is de cursus literatuurbeschou wing. Informatie over de ach tergronden, stromingen en verbanden binnen de moderne Nederlandse literatuur staat centraal. Een muziekworkshop biedt de gelegenheid enerzijds te le- ten musiceren in groepsver band en anderzijds eigen mu zikale improvisaties te ont wikkelen. Voorwaarde voor deelname is dat men in het be zit is van een eigen instrument en dit ook kan bespelen. Binnen de balletcursussen voor volwassenen kan een keuze worden gemaakt uit jazzballet, modern en klassiek ballet. Voor de nodige ontspanning is er een cursus yoga. Dramatische expressie is een discipline welke tot nu toe ontbrak binnen het aanbod KW. Dit seizoen echter kan door mensen welke niet schro men „de planken te betreden" een cursus worden gevolgd in dramatische expressie, waar binnen bewegingsexpressie, pantomime, spelimprovisaties, grimeren etc. aan de orde wor den gesteld. Tevens is er de cursus stem- en bewegingsex pressie. Plezier in bewegen en spelen met de stem staan voorop in deze cursus. De specifieke technieken en werkwijze van de grafiek ko men in een'workshop grafiek aan de orde, die op vier zater dagen in september en oktober •plaatsvindt. Behandeld wor den de onderdelen etsen, zeef drukken, linosnede en taai- drukken. Naast de cursussen voor volwassenen zijn er de kinder- het gebied van animatiefilm, waarbij met technieken en materialen wordt gewerkt en toneelspelen. Op het gebied van ballet is er bewegingsex pressie, klassiek ballet, jazz ballet en dans (combinatie jazz en klassiek). Op een enkele uitzondering na vinden de cursussen plaats in het KVV-gebouw aan de Min. Lelystraat 2 te Vlissineen „Keramiek" is een van de cursussen op het gebied van de beel dende vorming. - foto: cor schuilwerve cursussen op striptekenen, tekenvariété, verschillende en in het KVV-gebouw aan de Braamstraat 3a te Oost-Sou burg. Voor meer informatie over het cursusprogramma, kosten en kortingsregelingen is een cursuskrant te verkrijgen bij de Culturele Raad, Badhuis straat 104 te Vlissingen, tele foon 01184-14928/16672. ZEIST - De jeugd van SV Walcheren had een onvergete lijke week in Zeist Naast de 4:4 wedstrijden werden er pe nalties genomen. Niemand minder dan de keeper van Benfica stond op het doel. Ook de aanwezigheid van Joop Hiele en Andre Hoekstra vonden de jongens in drukwekkend. Joop en Andre gaven antwoord op alle voet- balvragen en deelden handte keningen uit. Er werden verschillende on derdelen afgewerkt. Met ten- nisvoetbal, penalties en zaal voetbal konden punten ver gaard worden. Ook met het schoonhouden van dekamer waren punten te verdienen. De Walcherse jongens stonden aan het eind van de week op een prima vierde plaats. Na de prijsuitreiking gingen de jongejis in het shirt van Oranje op de foto. Op de foto met Thijs Li- brechts. V.l.n.r. Douk Groe nendijk, Librechts, Ralph Wiessner, Alex Mezdofmik en Jeroen Dijker. VLISSINGEN - Op zater dag 26 augustus wordt er in Vlissingen een V» triathlon ge houden. Om 10.00 uur valt het startschot op de Boulevard. De deelnemers (er zijn al meer dan 80 inschrijvingen binnen) zwemmen eerst 500 meter voor het badstrand. Dan snel op de fiets om 22 kilome ter te racen, van Vlissingen naar Zoutelande en weer te rug. En dan als sluitstuk nog vijf kilometer hardlopen over de Boulevard. Onder de deelnemers wordt een cruise van de Olau-Line verloot. Naast de triathlon is er een wielerwedstrijd voor trim mers. Nadere informatie ver schaft F. Wassink uit de Ame- laan 21 te Middelburg. Tel. 01180-15183. jachthaven Oostwatering is er een gratis ligplaats voor die nacht. De inschrijving vindt plaats in het clubgebouw van W.V. Arne aan de jachthaven Oostwatering. A.s. zaterdag avond van 18.30 tot 19.00 uur. De nachttocht staat al jaren in de belangstelling ook bij zusterverenigingen. Het aan tal deelnemende schepen be draagt 40 en het aantal op varenden varieert van 150 tot 250. Er is een wisseltrofee be schikbaar en een groot aantal prijzen. Het enige waar de deelnemers zelf voor moeten zorgen is een goed humeur en regenkleding. Een watersport vereniging heeft natuurlijk altijd opdracht(en) waarbij flink met water gewerkt wordt. VEERE - Op 26 augustus houdt Watersportvereniging Ame voor de 20e keer him jaarlijkse nachttocht. Dit is een gebeuren waar ook leden van zusterverenigingen aan mee kunnen doen. De nachttocht kan vergele ken worden met een autopuz- zelrit. Voor de deelnemers zijn er opdrachten op en rondom het Veerse meer. Alle opva renden van de deelnemende jachten worden ingeschakeld om de opdrachten uit te voe ren. De kinderen doen ook mee. Na afloop is er de tradi tionele erwtensoep. Voor alle deelnemende kinderen t/m 12 jaar is er een prijs. Voor de deelnemende schepen, die geen vaste ligplaats hebben in De Domburgse golfers deinzen er niet voor terug om verkleed aan te treden op de greens. won veel periodes met diepte punten, maar het vrienden clubje van weleer is uitge groeid tot een bedrijf met eigen personeel en een budget van bijna een half miljoen gulden. De grond is inmiddels in eigendom. Bang voor an dere golfbanen in Zeeland is FOTO HARRY DE LANGE de club niet, ze vinden het zelfs prima want zelf hebben ze geen groeiplannen meer. MIDDELBURG - Na vaststelling door Gedeputeerde Staten van Zeeland is sinds 14 maart 1989 het „draaiboek verhoogde luchtverontreiniging" van kracht. Dit draaiboek voorziet in ge val van toenemende luchtverontreiniging, of een dreiging daar toe, in maatregelen ter bescherming van de openbare gezond heid. Het draaiboek kent vier fa sen, opklimmend van de „ge wone situatie", via voorwaar schuwing en waarschuwing, tot een alarmfase, waarin con crete geboden of verboden kunnen worden aangekon digd. De laatste drie fasen worden respectievelijk door het hoofd afdeling Milieu Pro vinciale Waterstaat, de hoofd ingenieur-directeur en de Commissaris van de Koningin ingesteld. Verhoogde luchtverontrei niging wordt in de hand ge werkt door meteorologische omstandigheden: stagnerende luchtcirculatie en aanvoer van verontreinigde lucht vanuit (buitenlandse) brongebieden. De verontreinigingsbronnen zijn in hoofdzaak de industrie en het gemotoriseerde ver keer. Bij deze grootschalige luchtverontreiniging gaat het met name om de effecten van de componenten zwaveldio- xyde (S02), stikstof dioxyde (N02) en ozon (03). Voor S02, N02 en oxidant (N02 03) zijn in het draaiboek dan ook signaleringswaarden opgeno men. Het signaleren van ver hoogde luchtverontreiniging gebeurt door interpretatie van de meetgegevens, afkomstig van het landelijke meetnet luchtverontreiniging van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM). De Provinciale Wa terstaat kan de voor Zeeland relevante cijfers van dit meet net continu raadplegen. Het Het aandeel van de Zeeuwse bedrijven op het smogalarm is re latief klein. Een buitenkansje voor de smulpapen die een bezoek aan de Braderie brengen. Lunchcafe La Reine houdt tij dens de Braderiedagen een wedstrijd mosselen eten. Voor de man of vrouw die de groot ste hoeveelheid van dit sma kelijke zeebanket naar binnen weet te werken is een leuke prijs beschikbaar. Om aan de wedstrijd mee te mogen doen kunnen deelne mers zich op de eerste Brade riedag, vanaf 12.00 uur aan melden bij La Reine. Ter plaatse worden er dan drie aangewezen die het tegen elk- GOES - Op zaterdag 16 sep tember wordt voor de eerste keer de Sportinstuif Zeeland gehouden in het „Sportcen trum" te Goes. De Sportinstuif Zeeland is een activiteit voor mensen met een lichamelijke of visuele handicap. Vanaf 13.00 uur wordt een scala van sporten gepresenteerd die in Zeeland actief beoefend kunnen wor den. We noemen goalball, jeu de boules, tafeltennis, rolstoel- basketbal, badminton, rol stoelbal. Het doel van deze sportin stuif is om gehandicapten naar eigen keuze diverse spor ten te laten beoefenen. Gezel ligheid en ontspanning,staan hierbij voorop. In het pro gramma dat tot 17.00 uur duurt, is ruimte opgenomen voor een demonstratives door de verstandelijk gehandicap- tensportgroep van de vereni ging OKK te Goes. Nadere informatie kan wor den verkregen bij de Zeeuwse Sportraad (Marieke van der Kroft), tel. 01180-82646. aar op mogen nemen. Iedere Braderiedag gaat er een deel nemer aan de sfeervol gedekte tafel. De mossels worden nauwkeurig gewogen, zodat achteraf makkelijk vastge steld kan worden wie de grootste portie naar binnen werkte. Om eventuele deelnemers een idee te geven: tijdens een eer dere wedstrijd at de winnaar maar liefst zeven kilo op!! zijn overigens niet alleen de „kale cijfers" die mogelijker wijs aanleiding geven voor een procedure volgens het draaiboek verhoogde lucht verontreiniging. Het gaat om een totaalbeoordeling waarbij met name ook de weersver wachting een grote rol speelt. In 1989 zijn in Zeeland in middels drie perioden met verhoogde luchtverontreini ging voorgekomen waarbij de voor- én waarschuwingsfasen voor oxidant moesten worden ingesteld: 18-29 mei, 12,23 juni en 24-28 juli. Oorzaak van de episoden was de aanwezigheid van een continentaal hoge- drukgebied, lage windsnelheid en een hoge zonintensiteit. Als gevolg hiervan werd met de oostenwinden een verontreini gingspakket opgebouwd waardoor met neme hoge ozonconcentraties konden ont staan. De hoge oxidantconcen- traties ontstaan door de emis sies van stikstofoxyden (NOï) en koolwaterstoffen in geheel Europa. De NOx-bronnen kunnen worden onderverdeeld in elektrische centrales, indu striële activiteiten en verkeer die ieder voor ongeveer een derde bijdragen. De koolwaterstoffen wor den door het verkeer en de in dustrie geëmitteerd. Beide dragen in ongeveer gelijke mate bij. Het aandeel van de Zeeuwse bronnen op de optre dende concentraties is niet exact aan te geven, maar moet als relatief gering worden be oordeeld. VLISSINGEN, heeft zich de afgelopen periode ontplooid als een stad waar muziek in zit. Bruisende festiviteiten in het centrum aan de boulevard en op de terrassen. Ook de Pinkstergemeente te Vlissingen deed hier mee door wekelijks, vrijdag of zaterdag, met een tiental mensen op straat te zingen. De zomeractiviteiten gaan ze deze week afsluiten door het Internationale koor o.l.v. Rudolf G. Deug te laten optre den. Dit koor zal zaterdag 26 augustus om 15.00 uur een aantal swingende en melo dieus Gospelsongs ten gehore brengen. De plaats waar dit optreden plaatsvind is de Ruyterplein, tussen de nieuwe Jachthaven en Koopmansha ven. Dit koor is uniek vanwege haar samenstelling uit acht a tien verschillende nationali teiten waaronder mensen uit Indonesië, Molukken, Surina me, Antillen, Sri Lanka, Su dan, Tunesië en diverse lan den in Europa. Ondanks de verschillende in achtergrond en cultuur is er zowel muzikaal als sociaal een voortreffelijke samenwerking. Verscheidene koorleden zijn gekleed in hun nationale kle derdracht. MIDDELBURG - Het 'Wie- Iercomité Middelburg' houdt op zaterdag 26 augustus haar jaarlijkse wielerronde in Dau wendaele, met start en finsh bij sporthal De Kruitmolen. Er is een omvangrijk pro gramma dat de toeschouwers zeker zal boeien. Behalve amateurs en junioren komen dit keer ook liefhebbers/vete ranen in actie en tevens is er weer een wedstrijd op ligfiet sen. Zeker een attractief on derdeel voor het publiek. Bij de amateurs zal zich een sterk veld deelnemers presen teren. Bekende Zeeuwse deel nemers zijn onder andere: Pierre Raas, Francois Franse, Heddie Nieuwdorp, Vester Aarts, Marcel Remijn, Peter Mol en de winnaar van vorig jaar Jacky Fortrei. De concur rentie voor de Zeeuwse klep pers is echter groot. Van de partij zijn namelijk ook Jan Goedendorp (tweede in het kampioenschap van Neder land), de Brabantse prijsrijder Rudy van Vlimmeren en meerdere provinciegenoten van laatstgenoemde. Een boeiende wedstrijd ligt dan ook in de lijn der verwachtin gen. Plaatselijke favorieten bij de junioren zijn de Zeeuwse kampioen Onno Hofstee, Mar tin van Loo en Dennis Mesu. Zij gaan het opnemen tegen onder andere hun Zeeuws Vlaamse streekgenoten, Johnny van Cadsand, Randy van Gils en diverse Braban ders. Bij de liefhebbers/vetera nen rijden een thuiswedstrijd: Arnold Boyenk, Wim Oosse en Johnny de Rijke. Grote con currenten van hen zijn; Ge rard van Antwerpen, Hans Harinck, Kees Schroevers, Chris van de Bergh en Paul Sager. Tijdens de wedstrijd op ligfietsen zullen Bram Moens, Derk Thijs en Carlo van Geng trachten de eer van Middel burg hoog te houden. Wedstrijdprogramma 12.30 uur: liefhebbers/vetera nen (60 km); 14.15 uur: ligfietsers (40 km); 15.30 uur: junioren (60 km); 17.30 uur: amateurs (80 km);

Scheldebode | 1989 | | pagina 51