BIKKER Stadsvernieuwing in de fifties 'N 'GEVOELIGE SNAAR' piel deerne Friet voor vijftien cent echte bakker DEEL VOOR DEEL VOORDEEL in onze braderiekraam BOEKHANDEL Colofon Prioriteit op herstel en wederopbouw Walstraat 94 VLISSINGEN - Golven van nostalgie overspoelen ons als er tegen woordig wordt gepraat over de vijftiger jaren. Een tijdperk waarin de Amerikaanse visie over kunst, muziek en film, Nederland langzamer hand verovert. De hedendaagse onweerstaanbare aantrekkingskracht van „the fifties" zoals men dit decennium zo respectvol noemt, moet een periode zijn geweest waar vooral de jongeren positieve herinnerin gen aan hebben overgehouden. Toch was het niet altijd rozegeur en maneschijn, het was ook een tijd van grote problemen, getuige de troonrede van koningin Juliana in 1955: „De woningnood blijft een donkere schaduw werpen op het overi gens in menig opzicht gunstige beeld, dat ons volksleven te zien geeft. Aangezien woningbouw de hoogste prioriteit moet hebben is matiging van bouwactiviteiten op elk ander gebied noodzakelijk". Sanering Braderiekrant Vlissingen Pagina 11 ECHTE BAKKER (ADVERTENTIE) BIKKER Deze Braderiekrant is een uitgave van de Stem Weekbladen BV te Breda. Ze kwam tot stand in nauwe samenwerking met de Braderiecommis sie van de Winkeliersver eniging Vlissingen. Hans van Embden te kent voor de adverten ties. Het artikel over sporters in de vijftiger jaren is van de hand van Tosca Houtstra en Ro nald Hagen schreef over stadsvernieuwing. Eindredactie en lay out: Johanna Brouwer. De Braderiekrant ver schijnt in een oplage van 45.800 en wordt huis-aan- huis verspreid op Wal cheren, als bijlage van de Scheldebode. invulling van het gebied. Er ontstond een tendens naar kleinschaligheid, herstel en herbouw van panden. Dit ver anderde de zaak drastisch. In feite is dit het begin geweest van de redding van de vissers haven. In de jaren vijftig was de kwaliteit van de woningen niet altijd zo belangrijk. Het enige dat telde was het aantal. In snel tempo moesten huizen worden gebouwd en opgele verd. Terecht mag je spreken over massaproduktie, de vraag overtrof ruimschoots het aanbod. Ongeveer in die periode worden woonblokken gebouwd op Het Fort, rond de Irislaan, Rembrandtlaan en de Schuitvaartgracht. Woonba rakken en noodwoningen ko men op Havendorp en langs dé Vredehoflaan. Deze woningen zijn inmiddels verdwenen. Bij de Vredehoflaan is later een uitbreiding van Ter Reede ge bouwd. Frappant is dat de wijk rond de Rembrandtlaan en het Fort al zijn gereno veerd, respectievelijk zijn her bouwd. Een echt monumen ten pand wat beeldbepalend is voor deze periode weet ik niet direct te vinden in Vlissingen. De prioriteit lag meer op het gebied van herstel en weder opbouw", aldus dhr. C.A. van Leerdam. L Een VIissings straatbeeld uit de vijftiger jaren. De kwam op 't Ouwe Martje. Nu staat hier de Aldi. Kromme Elleboog" was een straatje dat uit- - FOTO: ARCHIEF GEMEENTE VLISSINGEN. Wie herinnert zich nog 'De Ijsbeer', de patatkraam die in de jaren vijftig in de binnen stad van Vlissingen stond? Een zakje friet kostte er vijf tien cent Dat was voor som mige jeugdigen in die jaren nog een onoverkomelijk be drag. Gelukkig had de uitba ter (een man met een houten been) daar wat op gevonden. Voor vijf cent verkocht hij 'frietsnippers', een vette hap, dat wel, maar lekker dat het was! Om nog even op de snoeptoer te blijven; bij C. Jamin kocht je Dikke Bertha's voor twee cent Dat waren vreselijk grote toffees. Als je het zuinig aanlegde, kon je er wel twee dagen mee doen. Voor ouderwets snoep ging je naar "Het Centrum" in de Kleine Kerkstraat. Om al die heerlijkheden te be talen was er wel geld nodig en daar ontbrak het de jeugd nog al eens aan. Stiekum flessen leeggooien en die dan snel wegbrengen voor het statie geld, was een trucje dat wel eens toegepast wercL De wat oudere jeugd ver maakte zich 's avonds met wandelen. Via de Nieuwen- dijk, het Bellamypark, de Kerkstraat, Oude Markt, de Sint Jacobsstraat en de Wal straat liepen ze vele kilome- tuatie in Vlissingen Dhr. C.A. van Leerdam, stede- bouwkundige van de ge meente over deze periode: „We moeten ons goed realiseren dat deze periode voor Vlissingen, evenals voor elke andere ge meente in Nederland een tijd vak is geweest waar herstel en wederopbouw centraal ston den. De schade aan de huizen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog was in Vlissin gen enorm. Door de strategi sche ligging aan de Wester- schelde zijn er in de binnen stad slechts drie huizen rede lijk onbeschadigd deze periode doorgekomen. Na de oorlog hadden de we- deropbouwplannen voor de binnenstad de hoogste priori teit. Het was voornamelijk het gebied grenzend aan de Bree- straat, Gravestraat, langs het terrein van de KMS tot aan het Eiland. Voor de stad Vlis singen is eigenlijk de hele pe riode van '45 tot '60 belangrijk geweest voor de stedebouw- kundige ontwikkeling. Wel zijn er duidelijke golfbewe gingen waarneembaar die door elke periode heenlopen. In de vijftiger jaren speelde het saneringsplan een belang rijke rol. Vlissingen volgde de landelijke trend. Het basissa neringsplan liep vanaf de Mo lenstraat, Coosje Buskenstraat tot aan het terrein van de Schelde. Het toenmalige plan werd gefaseerd uitgevoerd. Het eerste gedeelte was de Lange Zelke, Zeemanserve en de Spuistraat. De tweede fase stond bekend als de periode van de grote sloop. Diverse panden verdwenen en moes ten plaats maken voor nieuw- bouwplannen. Het slooptempo was laag anders waren er nog meer panden tegen de vlakte gegaan. Ondertussen kwam er een andere beschouwing over de ters rondjes. Vooral als je een 'oogje' op iemand had was dat een uitgekiende manier om 'hem' of 'haar' steeds maar weer tegen te komen. Grote pret verschafte een balletje aan een elastiekje van de ker mis. Het uitgaansleven speelde zich af in dancing 'Het Concertge bouw' en in 'De Fik'. In de laatste gelegenheid mocht je eigenlijk niet komen van je ouders, omdat het niet zo'n goede naam had, maar veel tieners van toen zullen het zich nog wel kunnen herinne ren. Op het muurtje van de Koop manshaven werd een luchtje geschept en wie van het stap pen honger had gekregen ging om 'Friet van Dolf. In Joops Bar hadden ze als nieuwigheidje een juke-box, met iedere week de nieuwste plaatjes. 'Hello, Mary-Lou', en 'Lipstick on your collar' wer den toen graag gedraaid. Vlissingen had in de vijftiger jaren een uitgaanscentrum dat tot ver buiten de stads grenzen bekendheid genoot, 's Zaterdags kwamen er jongelui op de brommer helemaal uit Dusseldorf. Vlissingen was toen up-to-date en het begint er op te lijken dat dat oude ni veau weer terug komt Zeer indrukwekkend is dan ook het aantal woningen dat in recordtempo wordt opgele verd: 280.000. Ondanks dit enorme aantal blijft het tekort nijpend, zeker 200.000 gezinnen wachten nog op huisvesting. De huurprijs in de vijftiger ja ren is ondertussen 141% meer dan in 1945. De bouwkosten per woning zijn gemiddeld 3,5 keer zo hoog als voor de Tweede Wereldoorlog. De wo ningbouw in the fifties blijft een zorgenkind ondanks het groeiend bestedingspatroon van de bevolking. Hoe was toentertijd de si- (ADVERTENTIE) raak je al gauw, wanneer je 't hebt over darmpas sage en spijsvertering. Toch moet het ronduit gezegd: wie volkoren brood eet, die gaat het op het kleinste kamertje gemakkelijker af Dat komt door de zemelen in dat brood. Eet het constant en neem het van uw Echte Bakker - die bakt het puurnatuurlijk! St. Jacobsstraat 5 - Tel. 12124 i Paauwenburgweg 73 - Tel. 71963 Vlissingen

Scheldebode | 1989 | | pagina 33