Ringrijden op het Molenwater Standwerkers in aktie De Wolboog brengt breigarens in vele soorten en kleuren Trim koers op Arnestein Avond-vierdaagse van Toerclub Middelkamp Antiekbeurs in 't Arsenaal Toertocht Jeugdspelers van sv Walcheren naar het Mekka van de voetbal film: Klokken luiden voor Nagasaki SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 309 Dolle donderdag op de Dam Spelactiviteiten op het trapveld aan de Rijnstraat AR Marque Ook skeelers en lopers actief Tip van de week MIDDELBURG - Op het Molenwater in Middelburg wordt donderdag 10 augustus voor de 33e keer de jaarlijkse 'Grote Ringrijderij te Paard' gehouden. Aan dit evenement zullen 180 combinaties deelne men. De deelnemers/deelneem sters zijn gekleed in het witte sportkostuum van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Om 8.00 uur wordt er op alle banen gelijktijdig gestart met de wedstrijd. Ter informatie van het publiek wordt er per ge luidsinstallatie regelmatig uitleg gegeven aangaande de Ringrijderij en op de stand van zaken bij de diverse wed- strijdbanen. Het belangrijkste onderdeel van deze dag is natuurlijk het kampen om de koninklijke tr- opheeën, benevens een aantal andere wisselbekers. Als eer ste wisselprijs is er een bron zen beeld dat beschikbaar is gesteld door H.M. koningin Beatrix, de tweede prijs is een wisselbeker van H.K.H. prin ses Juliana, de derde is een wisselbeker van wijlen prin ses Wilhelmina. Om alle tropheeën wordt aan het einde van de middag omstreeks 16.30 uur gestreden door de best geklasseerde ringrijders van de laatste tien beurten van de 5 banen. Dit kampen heeft plaats op baan 1 (voor de muziektent) waar de commissie zal trachten plaat sen te reserveren voor de ge nodigden voor de prijsuitrei king, waaronder de de gede puteerde W. Don, die de ko ninklijke tropheeën zal over handigen aan de winnaars en de burgemeester van Middel burg, die de beker van de ge meente Middelburg zal uitrei ken. De dag wordt besloten met een gezellige avond in de foyer van het schouwburg, waar te vens de uitslag van de beoor deling van het mooist ver sierde paard bekend gemaakt wordt. De keuring hiervoor vindt plaats 's morgens om 9.00 uur door een jury bestaande uit o.a. de dames C.M. Jeb- bink-Leys, mevr. J.S. van Werkum-Hoekstra en mevr. A.H.A.M. Bogaert-Burgers en de heren C. Provoost, J. de Nood en D van de Voorde. De organisatie van deze giganti sche ringrijderij is in handen van de Folkloristische Com missie, bestaande uit de heren W. Papendorp, J. Ebbink en J. van Werkum namen de VVV- Middelburg en P.J. Reyniers, J.J. Provoost en L. Kodde na mens de Z.R.V. Ringrijden te paard. MIDDELBURG - Op don derdag 10 augustus (dolle don derdag) vindt aan het Lange Delft in Middelburg tussen 10.00 en 17.00 uur het traditio nele standwerkersconcours plaats. Een twintigtal standwer kers zal die dag op originele wijze allerlei waren aan de man zien te brengen. Aan het eind van de middag zal nabij het warenhuis van Vroom en Dreesmann de prijsuitreiking geschieden door wethouder M. Vinke van Middelburg. De heer Vinke zal een eerste, tweede en derde prijs uitrei ken. De deelnemers aan het con cours worden door een jury beoordeeld. In de jury hebben zitting: - mevrouw W.M. Berghauser Pont (namens de Consumen tenbond). - de heer A.J. Schuitema (na mens de Middelburgse mid denstand). - de heer H.M.J. Bogaert (na mens de VW-Middelburg). - de heer K.W.A. de Regt (na mens de gemeente Middel burg). Op Dolle Donderdag zal de weekmarkt vanwege de ker mis niet op de Markt maar op het Damplein worden gehou den. Behalve standwerkers- concours, kermis en week markt is er op Dolle Donder dag (vandaar de naamgeving) op het Molenwater ook nog ringrijden. MIDDELBURG - Op vrij dag 11 augustus houdt de Mo lukse Welzijnsstichting Chris Soumokil 'Ese Palaloi' (Mid- delburg/Koudekerke) een ééndaagse zomeractiviteit. Voor jong en oud worden een aantal spelactiviteiten georga niseerd op het trapveld aan de Rijnstraat. Onder andere geeft vliegerclub Radja Wali uit Breda demonstratie wed strijdvliegeren. Vanaf 18.00 uur worden de activiteiten voortgezet in de Ontmoetingskerk. Er worden video-opnamen vertoond van de veldactiviteiten. Een Mo luks vrouwenkoor, onder be geleiding van de band Gusepa, brengt Molukse liederen ten gehore. In de pauze bestaat de mo gelijkheid om Molukse ge rechten en hapjes te nuttigen. Op het programma staan ver der drie dansoptredens van de menaregroep van mevrouw J. Talahatu uit Kouderkerke. Zij zullen onder andere kekuh sa- guh-dans uitvoeren uit de Mo- 1 ukken. De Molukkers Kaka en Koko verzorgen het komisch element op de avond. Met hun optreden hopen ze het publiek te kunnen vermaken. Als uitsmijter van de avond treedt de Molukse Johaino- band uit Breda op. Voor jong en oud brengen zij zowel En gelstalige als liederen in het Maleis ten gehore. De veldactiviteiten begin nen om 10.00 uur 's morgens en zijn gratis toegankelijk. De entree voor de Ontmoetings kerk (Oosterscheldestraat) be draagt voor iedereen drie gul den. Kinderen jonger dan 5 jaar hebben vrij entree. De Wolboog een fraaie zaak met een grote collectie breigarens. - foto: harry de lang VLISSINGEN - De Toer club Vlissingen houdt op za terdag 12 augustus een fiets- toertocht over 90 kilometer. Met deze tocht gaan voorrij ders mee die het tempo zullen aangeven. Dat zal gemiddeld rond 25 kilometer per uur lig gen. Ook gaat er een volgbusje mee. De start is om 9 uur bij Toon's Rijwielshop in het win kelcentrum Papegaaienburg te Vlissingen. Voor die tijd kan men op dezelfde plaats in schrijven. De deelnemers ont vangen een herinnering. MIDDELBURG - Vorige week donderdag is in de Lan- geviele (1) te Middelburg 'De Wolboog' geopend. Nel Reij- nierse brengt haar uit uitge breide collectie breigarens in een zeer overzichtelijke win kel, waar elke soort een eigen plaats heeft. Na enkele jaren als ver koopster werkzaam te zijn ge weest bij Almonde in Vlissin gen, durfde Nel Reijnierse de stap te wagen naar een eigen zaak, toen ook in Middelburg de Almonde zaak ging sluiten. Door haar jarenlange erva ring weet zij wat er 'te koop' is in deze branche. Met steun van haar echtgenoot werd de zaak in enkele dagen een eigen ge zicht gegeven en dat levert zeer positieve reacties op van de klanten. De verkoopster die voorheen bij al in de zaak werkte blijft ook bij de nieuwe eigenaresse de klanten met raad en daar terzijde staan, dus kan men zeker op één be kend gezicht rekenen. In de 120 vierkantemeter grote verkoopruimte vindt de klant ruim 84 soorten breiga rens. Als men deze nog eens vermenigvuldigd met de vele verschillende kleuren, dan komt men op vele honderden verschillende bolletjes wol, katoen, acryl en wat nog meer mag dienen om een fraaie trui te breien. Ook de inbreimate- rialen zijn tegenwoordig zeer gewild. Ook hiervan heeft de Wolboog een grote verschei denheid. Bijzonder trots is de nieuwe onderneemster met de Anny Blatt collectie, die zij als enige op Walcheren mag voeren. Hierbij zijn ook de originele Anny Blatt patronen verkrijg baar. Daarnaast zijn er ook de breipaketten van Vewoko. Deze paketten bevatten het breigaren en evnetuele acces soires zoals inbreigaren en een patroon. De Wolboog is maandag open vanaf 13.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag vanaf 9.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur. - de heer (voorzitter). James Bond houdt het pu bliek nog steeds in zijn greep. In Alhambra 1 draait de hele week weer Licence to Kill. Iedere dag om 19.00 en 21.45 uur. Zaterdag, zondag en woensdag ook om 14.00 uur. In Alhambra 2 gaat deze week het doek op voor The Tree Fugati- ves. Iedere dag om 19.00 en 21.45 uur. Voor de jeugd is er Taran en de Toverketel op zaterdag, zondag en woensdagmiddag om 14.00 uur. In het Middel burgse Elektro draait deze week The Naked Gun. Donder dag tot en met dinsdag om 19.30 uur. Daarna, om 21.30 uur: Scandal, een nieuwe film. In 1961 gingen twee tieners samen een avondje stappen in Londen, Christine Keeler was 18 jaar en Mandy Rice-Davies was 16. Ze waren beide danse res in een nachtclub maar zou den al heel spoedig ontdekken dat sex veel meer geld op bracht en ook een heel machtig wapen kan zijn. Hun verhaal is waar gebeurd en werd een groot schandaal. Eén man was de sleutelfiguur hierbij. Zijn naam was Stephen Ward, een dokter met een grote kennis senkring in allerlei geledingen van de maatschappij. Hij kende kamerleden en lords, maar ook obscure onderwe reldfiguren en dames van lichte zeden. Hij werd de kwade genius van Christine Keeler, die bij hem in huis trok. Hij stelde haar voor aan John Profumo die minister van Oorlog in de nieuwe conserva tieve regering was geworden. Christine begon, daartoe aan gespoord door Stephen Ward, een verhouding met Profumo. Tegelijkertijd werd zij, even eens door toedoen van Ward, de minnares van Eugene Iva- nov. Deze Ivanov was verbon den aan de Russische Ambassa de, doch ivas in werkelijkheid een Russische spion. Toen de beide affaires van Christine door de kranten onthuld voer den, ontstond er een geweiding schandaal in Engeland. Scan dal is ook te zien op woensdag 16 augustus om 20.30 uur. In het Bibliotheektheater draait dagelijks, behalve zon dag Rainman, om 20.30 uur. In het Schuttershoftheater is de komende week een gevarieerd programma te zien. Do. 20.30 uur: A Clockword Orange van Stanley Kubrick. Het lijkt erop dat deze film 15 jaar nadat hij is gemaakt al leen maar actueler is gewor den: het verhaal over een bende agressieve jongeren, die vreedzame burgers het leven zuur maken. Een van de jonge ren belandt in een gevangenis, waar hij een hersenspoelings experiment ondergaat, waar door hij geweld gaat schuwen. Vr. 20.00 uur: Life of Brian van het voltallige Monty-Python team met John Cleese, Terry Gilliam e.v.a. die een loopje nemen met de nodige heilige huisjes. Blindelingse verering, fanatisme, terrorisme, gezags getrouwheid, alles wordt op hun bekende vermakelijke wijze gerelativeerd tot het uiterste. Vr. 22.30 uur: 9% Weeks: de stormachtige lief desverhouding die precies 9 Vi week duurt tussen Mickey Rourke en Kim Basingen, het balanceren op de grens tussen hartstocht en haat. Za. 20.00 uur: Life of Brian. Za. 22.30 uur: 9Vt Weeks. Zo. 20.30 uur: Ran van Akire Kurosawa. Schitterende beelden, meesle pende muziek in dit Japanse meesterwerk dat speelt in het door burgeroorlogen ver scheurde Japan van de 17e eeuw. Ma. 20.30 uur: Jean de Florette: prachtige, landerige film met Gerard Depardieu en Yves Montand op lokatie in de Provence. Het verhaal is een voudig: twee mannen hebben het voorzien op het landgoed van hun buurman. Doodslag brengt hun niet verder want een stadse bloedverwant van de dode duikt plotseling op. Deze Jean de Morette is een goede, naieve man die zich laat betoveren door het licht, de stilte en de kleuren van het landschap. Misschien zou het hem gelukt zijn om de grond te bewerken, als zijn valse buren niet de bron hadden gedempt die het land van water voor ziet. Di. 20.30 uur: Manon des Sources is min of meer het ver volg op Jean de Florette. Deze film is tien jaar later gesi tueerd en het middelpunt wordt gevormd door de ranke actrice Emmanuelle Beart als Manon, de dochter van de be drogen boer Jean de Florette. Zij zint op wraak. Naar het be roemde boek van Marcel Pag- nol (Het water van de heuvels). Wo. 20.30 uur: Yeelen van Sou- leymane Cisse, vertelt het ver haal van een reis, een soort ini tiatie, op de grens tussen jeugd en volwassenheid. Een jonge man staat op het punt om meester te worden van de om ringende krachten, kennis die het privilege is geweest van de Bambara's. De vader toil verij delen dat hij zijn gelijke wordt en probeert hem te vermoor den. De moeder redt echter de zoon en stuurt hem weg. Gedu rende deze reis verzamelt de jongeman de potoer om de confrontatie met zijn vader aan te gaan. Volgende maand zal tijdens het Filmfestival Zeeland een aantal recente Afrikaanse films zijn te zien! MIDDELBURG - Op het in dustrieterrein „Arnestein" in Middelburg wordt op zaterdag 12 augustus een omvangrijk sportfestijn gehouden dat om 10.30 uur begint met een fiets/ loopwedstrijd. Om 12.30 uur zijn de presta tielopers aan de beurt. Zij kunnen kiezen over afstanden van 2 tot en met 10 kilometer. De wielerwedstrijden voor trimmers, aangesloten bij de stichting „Trimbelangen Mid den-Zeeland" beginnen om 14.15 uur. Als eersten komen in actie de C-renners en de veteranen. Zij moeten 40 kilometer afleg gen. Veel Zeeuwse renners, maar ook coureurs van buiten de provincie verschijnen aan de start. Dat geldt ook voor de categorie A/B, vertrek 15.15 uur, afstand 50 kilometer. Tenslotte komen skeelers in actie. Dames en junioren gaan om 16.30 uur van start, als mede veteranen. De deelne mers in de B-categorie begin nen aan hun karwei over 30 minuten plus één ronde om 17.15 uur. De permanence is in sport hal „De Slagvlert", op de hoek van de Kruitmolenlaan. Men kan zich telefonisch opgeven onder nummer 01180-15183. VLISSINGEN - Vier jeugd spelers van s.v. Walcheren, die dit jaar in mei de titel behaal den tijdens de viertallen com petitie, zullen van 7 tot en met 11 augustus een geheel ver zorgde vakantie doorbrengen op het Sportcentrum van de KNVB in Zeist. Maandag zijn Ralph Wiessner (12), Jeroen Dijker (11), Douk Groenendijk (11) en Alex Mezzdournik (12) vertrokken. Zij zullen deelnemen aan een voetbalweek, waarbij jeugd uit twintig regio's is betrok ken. De leiding is in handen van Ron Groenewoud en Nol de Ruiter, terwijl bondscoach Thijs Libregts de supervisie heeft over de voetbalweek. Elke dag zullen de jongens vanaf 7.30 tot 21.30 uur een programma afwerken. Op dit programma staan onder meer 5:2 - 8:8 - 4:2, tennisvoetbal en afwerken op doel. Voor de ont spanning wordt er een zwe- muurtje ingelast en kan op de video naar.... voetbal worden gekeken. Daarbij moet ook nog de eigen kamer worden schoongehouden en een dag boek worden bijgehouden. MIDDELBURG - De ZRTC Theo Middelkamp houdt van 14 tot en met 17 augustus haar traditionele avond-fietsvier daagse in Middelburg. Er kan gestart worden tussen 18.00 en 19.00 uur bij rijwiel handel Piet Voskamp, Bree- weg 17-24 te Middelburg. Voor de recreatiefietsers is er een tocht uitgezet van 25 kilometer en -de meer geoefende trim mers kan een 50 kilometer- tocht rijden. De 25 kilometer- tochten voeren over Walche ren, terwijl de tochten over langere afstand voor trimmers zich ook over Noord- en Zuid Beveland uitstrekken. Ieder kan zelf het tempo be palen. Men dient echter wel voor 21.00 uur terug te zijn bij het vertrekpunt. Alle deelnemers ontvangen na het volbrengen van de vier afstanden een mooie herinne ring. De Vrijdagavond is inge steld als inhaalavond voor deelnemers die één avond ver hinderd zijn te starten. Ook kan de tweede avond nog wor den ingeschreven. Onder de deelnemers zal op donderdag en vrijdagavond' een aantrekkelijk aantal prij zen worden verloot, waaron der een sportfiets. Ook zijn er prijzen voor de jongste en de oudste deelnemer. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door Piet Voskamp. EXPOSITIE - In het ka der van 'Zeeland cultuur - maand' wordt er in gale rie Antiquites B. Witte aan de Vlasmarkt te Middelburg een expositie gehouden. Getoond wor den schilderijen, tekenin gen en objecten van Sil via Kooman. De expo wordt geopend op 12 augustus en duurt tot en met 23 september. GEVONDEN - Bij Ma- xis in Middelburg wer den de volgende voor werpen gevonden: een paar laarzen Buffalo, maat 44; kinderschoentje maat 26, blauw; zwarte paraplu; plastic paraplu; papfles; badlaken; rood T-shirt; wit polo-shirt; kindertasje; blauw kin derschoentje, maat 19; zilveren ring; speelgoed autootje; knuffelbeertje; blauw-wit gestreepte boodschappentas; piep- poesje, tevens bijtring; diverse zonnebrillen; zil verkleurige damesbril; paarse broche; verschil lende leesboekjes, mijn geheim enz. VLISSINGEN - Op vrijdag 11, zaterdag 12 en zondag 13 augustus vindt er in het Arse naal van Vlissingen een groots opgezette kunst-, antiek en curiosabeurs plaats, opgezet door het antiekbeurzen orga nisatiebureau Cock Vromans uit Vlissingen. Het betreft dit maal een antiekbeurs met hoofdzakelijk antiquairs bui ten Zeeland. U zult er dan ook weer ander antiek zien dan normaal gesproken in de Zeeuwse antiekwinkels. Dit laatste doordat antiquairs in andere provinciën zich ook op een ander soort antiek richten. Zo zal men in Zeeland meer zilver en kristal aantreffen terwijl er in Noord-Brabant veel koper en tin aan te schaf fen is. Ook in meubelen is er verschil. In Zeeland is er veel mahonie, terwijl in Brabant veel eiken b.v. Henry II te koop is. Aan deze beurs nemen 20 a 25 standhouders deel uit ge heel Nederland. Niet alleen het kleine antiek is volop aanwezig zijn, maar ook voor een meubelstuk kan men hier terecht. Van een Oudhollandse keukenstoel tot een heel slaapkamerameuble ment. In het kleine antiek is er heel wat te bewonderen. Zil veren serviezen en peper muntdoosjes, kristallen karaf fen, glazen vazen, Europees, Japans en Chinees porselein, bronzen en koperen kronen, olielampen. Eigenlijk is het te veel om op te noemen. Voor het eerst komt Riet Joosen uit Roosendaal naar Vlissingen. Zij is gespecialiseerd in de Art-Deco en Jugendstill pe riode en heeft een bekende naam in de antiekwereld op gebouwd. Daarnaast verkoopt zij ook aardewerk en steen goed. Er zijn ook koperen kan delaars uit de 18e en 19e eeuw te koop, en gouden en zilveren sieraden uit de 19e en 20e eeuw. Schilderijenhandel 't Kuy- perke uit Kaatsheuvel is er met een grote stand schilde rijen van oude en moderne meesters. Mogelijkheid tot gratis ta xeren van uw antieke cq. oude voorwerpen is er altijd. Zowel bij Vromans Antiek uit Vlis- Ivoren beelden uit de 18e eeuw te bewonderen op de antiek beurs singen als bij de andere stand houders. Eventueel kunt u deze artikelen verkopen in dien de standhouder deze inte ressant genoeg vindt. Deze groots opgezette an tiekbeurs is geopend op: vrij dag 11 augustus van 16.00 tot 21.00 uur; zaterdag 12 augustus van 11.00 tot 21.00 uur en zon dag 13 augustus van 11.00 uur tot 17.00 uur. De entree bedraagt 5.- per persoon. Bij aankoop ter waarde van ca. 100.- kunt u het entreebedrag terugvragen aan de standhouder waar u iets koopt. ROMMELMARKT - De Duitse Herder-vereniging houdt op zaterdag 10 augustus een rommelmarkt aan de Bos- senburgweg 4 te Vlissingen. Er zijn diverse attracties. De aan vang is 9.00 uur en de toegang is gratis. WERELD NATUUR FONDS - De firma Crucq b.v specialis ten in verspanningstechniek, heeft onlangs haar nieuwe be drijfspand aan de Arnestein- weg te Middelburg in gebruik genomen. Naast de vele bloe men en cadeau's werden er ook giften aangeboden, die door Crucq b.v werden ge schonken aan het Wereld Na tuur Fonds. Dit was een be drag van 1490,30. „Niets om de wereld blijvend te verande ren, maar perfectie uit zich in het kleine", aldus de heer Crucq. SNUFFELMARKT - De Delta Band houdt op zaterdag 12 augustus van 9.30 tot 13.00 uur een snuffelmarkt in de voormalige jeugdherberg aan de Breewaterstraat te Vlissin gen. Er is een keur van artike len waaronder kasten, radio's, slaapkamermeubels, koelkas ten, etc. Alles moet weg. De opbrengst is bestemd voor re paratie en vernieuwing van instrumenten en uniformen. ORGELCONCERT - Iman de Zwarte, tweede organist van de St. Jacobskerk te Vlis singen, zal op vrijdag 11 augustus van 12.00 tot 12.30 het wekelijkse marktconcert ver zorgen in deze kerk. Hij voert werken uit van Felix Men delssohn - Bartholdy en Joh. Seb. Bach. De Zwarte be haalde in 1988 het diploma Do cerend Musicus aan het Ko ninklijk Conservatorium te 's- Gravenhage. Dit jaar be haalde hij het diploma Kerk muziek. Hij is als cantor-orga nist verbonden aan de gere formeerde kerk van Koude- kerke. Het laatste marktcon cert wordt op 18 augustus ver zorgt door Wim van Wege uit Temeuzen. STRATENLOOP - De atle tiekvereniging Dynamo '70 houdt op woensdag 16 augus tus haar jaarlijkse stratenloop in Veere over 2.750, 5.500 of 11.000 meter. De start is om 19.30 uur op het Oranjeplein. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50. Voor de lopers is er bij de finish een herinneringslint. ORGELBESPELING - Het laatste van de serie zomer avondconcerten in de Nieuwe Kerk te Middelburg zal op dinsdag 15 augustus gegeven worden door Bram Beekman, organist van de St. Jacobskerk te Vlissingen. Het programma dat de Zeeuwse musicus zal uitvoeren bevat werken van Marcel Dupré, J.E. Rembt, Joh. Seb. Bach en Max Reger. De aanvang is 20.00 uur. OECUMENISCHE DIENST - Zondag 13 augustus wordt er in de Hofpleinkerk te Middel burg een oecumenische expe rimentele dienst gehouden. Aanvang 16.30 uur. Het thema is: 'Levenof je laten leven'. MIDDELBURG - Op woensdag 9 augustus 1989 zul len om 9.00 uur 's morgens de klokken van de Lange Jan lui den. Hiertoe hebben burge meester en wethouders beslo ten. Het luiden moet worden gezien als een symbolische herdenking van het bombar dement op Nagasaki dat op 9 mei 1945 plaatsvond. De ge meente Middelburg onder houdt al elf jaar een zustersta drelatie met Nagasaki. Momenteel wordt in Hiros hima en Nagasaki de tweede wereldvredesconferentie voor burgemeesters gehoudenAan deze conferentie wordt door burgemeester mr. C.G.J. Rut ten deelgenomen. MIDDELBURG - De zomer blijft de tijd van vondelin gen en zo kwam Tessa in het Middelburgse asiel; als von deling. Tessa is een bastaard Labrador, van acht maan den oud, een teefje. Ze is zwart van kleur. Een hond die gezien de leeftjd nog prima gevormd kan worden en een kortstondige slechte periode snel kan vergeten. Tessa kent absoluut geen problemen in de omgang met andere honden, met katten en met kinderen. Ze is vrolijk, actief en lief. Eén probleempje waar de nieuwe baas van Tessa goed over moet nadenken is het alleen zijn, dat wil nog niet optimaal lukken. Goede zorg en geduldige begelei ding is hier dus op z'n plaats. Wie geïnteresseerd is in Tessa kan contact opnemen met asiel Middelburg, tele foon 01180-13579. Het vervolg op het onderwerp van vorig week, heup dysplasie. Na het stellen van de diagnose zijn er een aan tal mogelijke oplossingen. In de eerste plaats is een goed bewegingsregime onontbeerlijk zoals fietsen (langzaam opbouwen) en zwemmen. Belangrijk hierbij is regelmaat. Dit bewegen kan tijdelijk ondersteund worden met be paalde pijnstillende medicamenten. Ook binnen de ho meopathie voor dieren bestaan er een aantal preparaten waar uw hond baat bij kan hebben. Wanneer de hond veel pijn heeft is de zogenaamde spiersnede in bepaalde gevallen een oplossing. Door deze ingreep kan de ergste pijn worden weggenomen. Verdergaande operatietechnieken zoals het verwijde ren van de dijbeenkop, kanteling van de dijbeenkop of een bekkenkanteling zijn zeer incidenteel mogelijk en noodzakelijk. Hierbij spelen zaken als leeftijd, ras c.q. grootte/gewicht en de ernst van de aandoening een be langrijke rol. In de meeste gevallen kan een hond met HD gewoon le ven wanneer de baas op een goed voedingsschema let en de beweging aanpast. Ondersteunende medicamenten, in overleg met uw dierenarts, kunnen dan een prima resul taat opleveren.

Scheldebode | 1989 | | pagina 9