Gevonden Valkenisse k 18.95 Gratis Superfun bij Agfacoior XRG Scheepvaart op de Westerschelde beschikt straks over modern systeem Roompot-rit UW VOORDEELSLAGER runderbraadworst 7.90 10.90 4.90 9.90 OP=OP D.J. NIEUWEIMHUIJSE Huwelijk met een buitenlander agfa^ SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 Verdrag De keten RUND VARKEN MAGERE PAARDEBRAADLAPPEN VOOR DE BARBECUE VLEESWAREN HAMSALADE 1 Spreekuren: Met de nieuwe AgfacolorXRG kleurenfilm heeft u meer vakantie- plezier dan ooit. Want bij elk 2- en 3-pak krijgt u tijdelijk Superfun, de opblaasbare speelkameraad, kado. Kom 'm nu bij ons halen. Bij ons per 2: AgfacolorXRG Scherpte en kleur in een nieuwe dimensie FOTO VAN lange delft 115 middelburg 316 Walradarketen klaar voor gebruik door: Tosca Houtstra VLISSINGEN - In de geschiedenis van de scheep vaart speelt de beveiliging een belangrijke rol. Sinds de Romeinen zo'n 2000 jaar geleden rond de kust van de Middellandse zee hun vuurtorens met hout als brandstof bouwden, tot nu, de twintigste eeuw, blijft beveiliging belangrijk. Het Schelderadarprojekt is een nieuw staaltje techniek met optimale mogelijkheden voor België en Nederland. De scheepvaart en de aktiviteiten aan de wal worden zeer nauwkeurig begeleid mid dels geavanceerde technieken. Voor dit projekt is 190 miljoen gulden uitgetrokken. In juli dit jaar is het bouwkundig klaar. Eind 1990 wordt de Walra darketen operationeel. Door de ontwikkeling van de gloeilamp kwam de scheepvaartbeveiliging in een stroomversnelling. Het beloodsen van schepen werd steeds belangrij ker. De tekortkomingen van de bebakening bij mist, werden in de jaren na de Tweede Wereldoorlog verkleind door ontwikkeling van de radar. Spoedig daarna werd onderkend dat radarstations op de wal de scheepvaart bij slecht zicht en mist goede hulp kunnen verlenen: bij het binnenlopen van de havens en voor de navigatie in de vaargeulen. IJ- muiden kreeg in 1951 de eerste walradarpost. Rot terdam volgde in 1956 met de eerste walradarketen. Het scheepvaartverkeer werd steeds intensiever en gevaarlijke transporten namen toe. Het zoeken naar een systeem dat meer kon doen dan alleen be geleiding werd noodzakelijk. Aan de 16e eeuwse bloeipe- het plaatsen en vertrouwd riode van Antwerpen als ha ven- en handelsstad kwam in 1585 een einde. Na de opstand tegen de Spaanse overheersing en de scheiding tussen de Noordelijke en Zuidelijke Ne derlanden werd de Schelde ge blokkeerd door Holland en Zeeland. Pas na de Franse re volutie in 1795 werd deze blok kade opgeheven. In 1839 werd in het 'Verdrag van Londen' de souvereiniteit van België erkend en werd er een speciale regeling voor de Schelde getroffen. De vrije scheépvaart voor alle naties op de Schelde werd erkend maar Nederland hield het recht tol te heffen voor alle passerende schepen. Op 12 mei 1863 werd bij ver drag deze tol afgekocht. Als gevolg van het 'Verdrag van Londen' werd er ook een gemeenschappelijk toezicht ingesteld op het loodswezen, op de bebakening en op de in standhouding van de vaargeu len op de Schelde. Dit toezicht wordt uitgeoe fend door 'Permanente Com missarissen van Toezicht op de Scheldevaart, met twee Belgische en twee Neder landse vertegenwoordigers. De voor België zo belang rijke vrije vaart is daardoor gewaarborgd. Tussen België en Nederland werd in 1978 een verdrag ge sloten waarin de aanleg en ex ploitatie van de radarketen werd geregeld. Een keten op het grondgebied van beide landen die als één systeem moet funktioneren overeen komstig de eisen en afspraken van beide landen. Hiervoor verantwoordelijk is een geza menlijke Belgisch-Neder landse projektorganisatie, werkzaam vanuit Vlissingen. De keten gaat eind 1990 in één keer in bedrijf. Voorlopig bestaan de aandachtsvelden uit het inrichten van de keten, worden met zeer geavan ceerde apparatuur en het op leiden en omscholen van het personeel dat straks de radar keten gaat bedienen. De radarketen wordt be diend door Nederlandse en Belgische ambtenaren. Hoofd- funkties zijn onder meer de radarwaarnemers, de commu nicatiespecialisten en de ver keersleiders. Deze ambtenaren hebben een nautische achter grond, voldoen aan aanstel- lingseisen en moeten altijd een interne opleiding volgen. De keten bestaat uit acht tien radarsensoren die een ge bied bestrijken van circa 130 kilometer lengte. Vanaf de Noordzee tot het centrum van Antwerpen. Op vijf punten komen bemande centrales waar ook de radarbeelden van aangrenzende gebieden wor den ontvangen. Het Schelde- coördinatiecentrum in Vlis singen heeft dank zij de com puters en het systeem een overzicht van het totale ge bied. De bemande centrales ko men in Zeebrugge, Vlissingen, Terneuzen, Hansweert en Zandvliet. Voor het identifice ren van schepen op zee zijn drie radiopeilers opgesteld langs de kust. Deze bepalen de positie van het schip zodra het schip haar VHF-radio-zendinstallatie ge bruikt. Deze positie wordt op het radarscherm afgebeeld. De computer biedt de mogelijk heid om scheepsbewegingen heel nauwkeuring te volgen en te registreren. Dit zogeheten doelvolgen verlicht de taak van het bedie nend personeel waardoor er meer aandacht gegeven kan worden aan een veilige en vlotte afhandeling van het scheepvaartverkeer. Een belangrijk onderdeel vormt het communicatiesys teem tussen schip en wal, tus- De radartoren bij Westkapelle kreeg de bijnaam "de Zwamme". Dit is dialect voor lucifer. - FOTO: HARRY DE LANGE sen de centrales en posten on derling en met derden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van telefoon, marifoon en vaste verbindingen. Daarnaast is er diverse meetapparatuur om het zicht, de waterstand, de windsnel heid en de windrichtingen op te nemen. Een koppeling met het hydrometio-centrum Zee land completeert dit systeem. Op deze wijze staat de scheep vaart op de Westerschelde een technisch zeer modern sys teem ter beschikking. Het systeem moet de effi ciency en de veiligheid van de scheepvaart verbeteren en de veiligheid van de omgeving verhogen. Op de Westerschelde is de verkeersintensiteit hoog en vinden veel transporten met gevaarlijke lading plaats. De aan- en afvoer van vloeibaar gas is de grootste van West- Europa. Bovendien is de Schelde van Vlissingen tot Antwerpen een kronkelende rivier met scherpe bochten en nauwe passages. De nieuwe radarketen biedt de mogelijkheid om goed in te spelen om de toekomstige ont wikkelingen op de Wester schelde. VALKENISSE - Bij de Rijkspolitie, groep Valkenisse, zijn in de maand juli de vol gende voorwerpen in de ge meenten Valkenisse, Westka pelle en Mariekerke als verlo ren of gevonden opgegeven: Verloren: dameshorloge, Orient, metaal/zw. bandje., fietstas-handtas/ portemon- nee/ausweis/armband, bruine portemonnee inhoud 75.-, witte port. met s. inhoud 10.- /potlood, zwarte port. inhoud 100.-. Bruine damesfiets, postcode 4374 AS 38, 1 paar roeispanen, nieuw, siersleutel, koper, sleutel praktijk dr. v.d Male verm. d. Korte, 2 spijker jacks met in 1 een port., Duitse herder/Ierse setter, reu, sleu tel met witte agaat, bril Joos- seweg strand, lees/verkbr. goud, zwarte port. bij West duin. Gehoorapparaat, Koestr. Westkapelle, d.-zonnebr. voor verziend, licht bovenmontuur. Geld. 5000 DM, wit met roze baby-hoedje, portemonnee bruin ƒ62.50, Rabopas zwarte damesportemonnee 40.-, do. bruine leren heren port. 300.- /ANWB-pasje, br. knijpport. tel. cel. Bosweg Zlde. D. bril, variolux, gl. eveneens zon. bril. Crossfietsje BMX, rood Koudekerke, Zwart handtas met steutel, port. e.d. wijnrode portef. bankpas, 2x euroche ques pasje, lichtgewicht bril, gouden pootjes bruin mont. zilverkl. sportbril strand Vrouwenpolder, blauwe port. met giropas, ong. 150.-. Bor deaux rode port. met 170.- en rijbewijs, portemonnee ƒ90.- ausweiss Engels Köln, blauwe nylon port., track met Cosmo- pasje. Gevaarlijke medicijnen Cintron bruine koffer met o.a babyspullen, plastic tas met sleutels en zonnebril, zil verkl. armbandhorloge merk Seiko, O'Neill port. met brom- merverz. tienertoerpasje wit gouden oorknop steker met briljant. Strand bos sleutels met grote koper hanger, kin- derjas, licht en blauwe vlak ken, 4 sleutels waaronder 1 fietssleutel, bankpasje van de Rabobank. Decoder, zwart kastje (5 bij 6) in tel. cel op strand Joosseweg trouwring, Liesbeth, 2 pasjes, Bijenkorf- pasje en AMRO-pasje, beige/ groen trui met lila boorden, lila portemonnee met DM 200 en 200.-, portemonnee inh. ong. 25.- en papiertjes tel. nr., Cartier herenhorloge, sleutels Ford en 2 huissleutels blauw hoesje, zwarte zakagenda met pers. papieren /vrij verv. gou den schakelarmband voor Ra bobank Ztl. Berre, port. in houd DM 200, 300.- pasje tnv Eckhardt, nylon tas met creditcards/eurocheques e.d. Ester, blauw regenbr., merk Annuy. Zilv. armband met na men „Corien" en „Michiel", d- horloge merk onb. wit/ rood/ bl/roze bootsm. Brommer- plaatje: JMG -067 M'burg-Gr. kerke Nood, donkerbl. spijker jack rafels, Pence op strand H.-horloge, commodore qu arts, fotoapp., zwart merk Werra in br. tas dhr. Mos, bruine portefeuille met pasp. tnv. Bosman. Gevonden: herenfiets/grijs Ideaal Sport/4361 BK 86, zilv. 20 DM kleingeld en Allergiepas, plat fototoestel, Revue 350 FM, dode kat Koudekerke, kleur rood, geld 2x 50 en 1 x5. Badla ken wit rood en flakon Sonnen Milch, Camel Reclamebord, 2 groene damesfietsen merk Peerles/Ricardo, portemonnee inh. pasje met naam Leijsen, port. met identiteitskaart Thielens, portemonnee 100.- en ident. krt. tnv. Claes, porte monnee, met creditkrt. tnv. Rijken/TV-40-YL, zwarte port, met 295.-/pasje tnv. Oli vier nieuw rijzweepje. Elektr. grill merk Tefal, type con structeur 247, sleutel, opel nr. 296 in grijs etuitje, bril, motor- bril, merk Uvex, kleur blauw bij gem. werken K'kerke H- fts. merk Heidemann, bl. por- tem. met 25.- en foto van 2 kin deren, sleutel (1) lkips zwart plastic hangertje 25.- bij duin overgang Kustlicht, Voort man, grijze d-tas op terrein van Hotel Haga. Verder is aangifte gedaan van een weg gelopen kater (rossig), armbandje met naampl. „El ke" sleutels, drie Volvo, gele fiets, Duits merk, rode hand vaten. Horl. heren Citizen, sta len armband, kanarie bij Vin der Lous, Zoutelande, H.-Hor- loge, Citizen stalen band, quartz, wit vest met korte mouwen, bril oud half groen vilt doosje, heren/jongens fiets Super Sport, groen. Buro auto sleutels met label 19, wit vest met korte mouwen, Mechelse Herder met rode hoofdband, bruine kinderwagen (buggy) met 2 knr.-truitjes, hfts, Hei demann Junior grijs 5-versn. Cijsouw hfts, Sabrina grijs, te- rugtr./knijprem, Cijsouw, Ha zewindhond. KAMPERLAND - De Goese Motor- en Autoclub 'De Beve- landen' houdt woensdag 9 augustus vana£. camping de Roompot bij Kamperland een puzzelrit voor automobilisten over Noord-Beveland. Deze rit wordt verreden in twee klassen. De A-klasse voor ervaren rijders en de B- klasse voor beginners. De ge middelde snelheid bedraagt 24 kilometer per uur. Van half zes tot half zeven kan worden ingeschreven in het Zwemparadijs Zeeland bij de Roompot. De eerste deelne mer start om 19.00 uur. Na af loop worden de prijzen uitge reikt in het restaurant van de camping. ORGELCONCERT - De be kende musicus Charles de Wolff zal op maandag 7 augustus een concert geven in de Gereformeerde kerk aan de Schoolstraat te Vrouwenpol der. Op het programma staan werken van Handel, Mendels sohn, Reger, J.S. Bach en Corn. Wolf. Het concert begint om 20.00 uur. VERENIGINGSMARKT - Op het kerkplein van de Ne derlands Hervormde kerk te Westkapelle wordt vrijdag 4 augustus gelijk met de week markt een verenigingsmarkt gehouden. Van 14.00 tot 21.00 uur worden in kraampjes di verse artikelen aangeboden. Er wordt een verloting gehou den en in het Jeugdgebouw kunnen de bezoekers koffie met warme wafels kopen. (ADVERTENTIE) 1 kilo 1 Een greep uit ons vers-vleesassortiment: i kiio runderlappen 1 kilo half om half i kiio paarderosbief i 1 kilo magere varkenslappen 7.90 1 kiio schouderfricandeau 8.90 1 kilo 7.90I SATES, SCHASCHLIKS - HAMBURGERS - BARBECUEWORSTEN - DRUMSTICKS 100 gram rookworst 0.79 100 gram gebraden fricandeau 0.99 100 gram hamworst 0.99 100 gram pekelvlees 0.89 100 gram varkensrollade 0.99 100 gram Deze aanbiedingen zijn geldig op: wo. 2, don. 3 en vrij. 4 aug. Geopend van 09.00-18.00 uur. Kanaalstraat 74 - Oost-Souburg - Tel. 01184-63091 Anne en Kamal willen, nu ze elkaar een jaar kennen, trouwen. Anne is een Nederlandse vrouw en Kamal komt uit Iran. Kamal heeft in Nederland toelating als vluchte ling gevraagd. Tot op dit moment weet hij nog niet of hij in Nederland mag blijven. Voordat Anne en Kamal naar de burgerlijke stand gaan hebben ze eerst ons spreekuur bezocht met de volgende vragen: kan een Nederlandse vrouw met een Iraanse asielzoeker trouwen? Welke pa pieren hebben ze hiervoor nodig? Welke gevolgen heeft het huwelijk voor het verblijf van Kamal en kan/mag Kamal in Nederland werken? Allereerst wordt hen verteld dat een Nederlandse vrouw of man vrij is om te trouwen met wie hij of zij wil, Anne kan dus met Kamal trouwen. Kamal kan voor het verblijf bij Anne een vergunning tot verblijf bij echtge note krijgen. Om zo'n vergunning tot verblijf bij echtge note te kunnen krijgen moet wel aan een aantal voor waarden zijn voldaan. Het huwelijk moet geldig zijn. Wanneer men in Nederland of West-Europa trouwt dan levert dit geen probleem op. De echtgenoten moeten sa men (gaan) wonen. De in Nederland wonende echtgenoot moet beschikken over voldoende middelen van bestaan. Dit kan ook een uitkering zijn. Dan is echter wel vereist dat de Nederlandse echtgenoot niet verwijtbaar werkloos is. De buitenlander mag niet vanwege een ernstig mis drijf veroordeeld zijn en geen gevaar vormen voor de na tionale veiligheid. Als algemene voorwaarden voor een verblijfsvergun ning geldt bovendien dat de buitenlander beschikt over een geldig nationaal paspoort. De verblijfsvergunning kan dan gegeven worden door middel van een stempel in het paspoort. Asielzoekers, zoals Kamal, hebben dikwijls geen paspoort en het is voor hen ook vaak moeilijk een paspoort te krijgen van de autoriteiten in het land van herkomst. Als de buitenlander geen paspoort kan krijgen, dan kan hij een verblijfsvergunning vragen in de vorm van een afzonderlijke kaart. Hierbij moet dan wel aange geven worden waarom zij geen paspoort in het land van herkomst kunnen aanvragen. Bij de burgerlijke stand moet Kamal een geboorte-akte en een bewijs dat hij ongehuwd is overleggen. Omdat het niet altijd mogelijk is een uittreksel uit het geboortere gister in het land van herkomst te krijgen wordt soms met een ander dokument, waaruit de identiteit voldoende blijkt, genoegen genomen. Als aan alle voorwaarden is voldaan kan Kamal een vergunning tot verblijf bij echtgenote krijgen. Deze ver blijfsvergunning is echter afhankelijk van het huwelijk met Anne. Wanneer het huwelijk binnen drie jaar ver broken wordt dan vervalt de verblijfsvergunning van Kamal. Verder verblijf is dan alleen mogelijk als daar klemmende humanitaire redenen voor zijn. Wordt het huwelijk na driejaar verbroken dan kan Kamal een zelf standige verblijfsvergunning krijgen, ook als hij niet be schikt over voldoende middelen van bestaan. Deze zelf standige verblijfsvergunning moet na één jaar verlengd worden. Dan wordt wel als voorwaarde gesteld dat de buitenlander over voldoende middelen van bestaan be schikt. Om problemen met het voortgezet verblijf te voorko men kan Kamal het beste zijn asielverzoek laten doorlo pen. Als men op grond van dat verzoek de vluchtelingen status of een verblijfsvergunning wordt verleend dan is zijn verblijfsrecht niet meer afhankelijk van zijn huwe lijk met Anne. Wanneer Kamal wil gaan werken dan heeft hij een te werkstellingsvergunning nodig die door hemzelf en zijn werkgever aangevraagd moet worden. Omdat hij met een Nederlandse vrouw getrouwd is zal hij deze vergun ning wel krijgen zodra hij werk gevonden heeft. Wil hij van baan veranderen dan moet hij opnieuw een tewerk stellingsvergunning aanvragen. Na één jaar huwelijk krijgt Kamal een verblijfsver gunning voor onbepaalde duur. Deze verblijfsvergunning is nog steeds afhankelijk van het huwelijk. Het voordeel is echter dat Kamal dan geen tewerkstellingsvergunning meer nodig heeft. Kamal kan dan bij het arbeidsbureau een zogenaamde witte kaart vragen. Dit is een verklaring van de minister van Sociale Zaken dat je geen tewerk stellingsvergunning nodig hebt. Hierboven is uitgelegd aan welke voorwaarden vol daan moet zijn indien een Nederlandse vrouw of man met een buitenlander wil trouwen. Als een Nederlandse vrouw of man met een buitenlander wil gaan samenwo nen of als twee buitenlanders met elkaar willen trouwen gelden andere regels. De gevolgen van een huwelijk tus sen een Nederlandse vrouw of man met een onderdaan uit een EEG-land zijn anders dan de hierboven genoem de. Wanneer u hierover vragen hebt dan kunt u een van onze onderstaande spreekuren bezoeken. In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandag 13.30- 15.30 uur, iedere donderdag 17.00-19.00 uur. In Vlissingen, Badhuisstraat 104, iedere dinsdag 9.30- 11.30 uur. De hoofdvestiging van het bureau te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 01180- 37120. (ADVERTENTIE) <p

Scheldebode | 1989 | | pagina 16