Laat de thuisblijvers meegenieten Spektakulaire vakantiebeelden Spelletjes en speledingetjes voor onderweg srt Klassieke opnamefout: springers Spontaan kinderspel oi g6fc§iss6CiuC opnamen Buitenlandse douane en politie steeds kritischer SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 JUL11989 Kleurenfoto's of dia's zijn wel het minste, dat je als aandenken aan deze avontuurlijke trektochten kunt bewaren. Het bege leidend kommentaar van de maker moet echter het gemis aan dynamiek in de stilstaande beelden vergoeden. Een veel beter beeld van de 'ontberingen' onderweg geven de ultramoderne en handige video 8 camcorders. De stranden van Spanje, Frankrijk, Italië en in toenemende mate die van Ihnesië, Marokko en Uirkije zijn de favoriete vakantiebestemmingen van ons noordelingen. Deze oorden trekken elk jaar weer een grote schare zonaanbidders, stilzit- ters, strandliggers, discofans en voorstanders van een geheel verzorgde vakantie. Plat op de rug in het zand en een inciden teel uitstapje de binnenlanden in, dat is het summum van vakantiegenot. Ibssen de zonovergoten reisaanbiedingen van de grote touroperators duiken echter steeds meer aktieve, avontuurlijke, ongebruikelijke en soms zelfs waanzinnige vakanties op. Drakenvliegen, parachutespringen, ballon varen, exotische zeiltochten en overlevingstochten zijn slechts een kleine greep uit het gevarieerde aanbod. De belangstelling voor deze alternatieve vakanties is groeiende. Blijkbaar heeft de verwende konsument behoefte aan spanning, opwinding en sensatie. Veel van deze reizen kan de toerist gewoon in ons eigen land boeken via een reisbureau of een reisorganisatie. In een aantal gevallen moetje zelf naar het buitenland bellen of schrijven om de details te regelen. Vlotvaren in Zweden Bergwandelen op Kreta Reizen met de auto naar de zon of naar de besneeuwde hellingen is niet het meest aantrekkelijke onderdeel van vakantie. Volwassenen kunnen de urenlange autorit nog wel verduren, maar voor de kinderen duurt het gauw te lang. Bij de grensovergang beginnen ze al te vragen of 'we er nog niet zijn'. Na een paar honderd kilometer moeten pa en ma tot op de bodem van kun kreatieve vermogens gaan om hun kroost bezig te houden. Lukt dat niet, dan kruipt de tijd voorbij en wordt de reis een regelrechte martelgang. Taalspelletjes Deelnemen aan risikosporten in de vakantie valt meestal niet binnen de normale reisverzekering. Helikopterskiën in de winter of parasailing in de zomer Worden niet of alleen tegen een extra premie in de verzekering opgenomen. De reisverze kering is speciaal bestemd voor de bijkomende kosten van ziekte of 'normale' vakantieongelukken. Ook in geval van diefstal of verlies van kostbare bagage is een reisverzekering op zijn plaats. Een toerist met een camcorder of met een dure en geavanceerde ski-uitrusting zal in sommige gevallen meer moeten verzekeren dan standaard in de polis is opgenomen. Advisering door de ANWB Douaneregels voor invoer video-apparatuur Voorzichtige verzekeraars Video-walkman Sony Handicam 'family' Sony Handicam 'Pro' Kinderen zijn de meest natuurlijke video- en filmsterren. Een kleuter die voor het eerst met zijn teentjes het koude Noord zeewater voelt, levert vertederende beelden op. Een jonge sur fer die met vallen en weer opklimmen, vallen en weer opklim men, de glibberige plank onder kontrole krijgt, is ronduit video-geniek. Storyboard Kamerabewegingen 311 De lichtste camcorder weegt nog geen kilo. De Sony Handycam Sports heeft zelfs een spatwater- en stofdichte behuizing, die ook op een vlot of op een stoffige berg tocht voor een perfekt beeld en ge luid zorgt. Moeilijk is het al lang niet meer. Scherpstellen is met de camcorder niet nodig en de juiste belichting wordt automatisch ge regeld. Van dichtbij of van ver af, van binnen naar buiten lopen, van uit de zon in de schaduw of omge keerd, dat gaat allemaal zonder problemen. De motorzoom brengt een eland op de oevers tot zes keer dichterbij. Het toevoegen van ei gen teksten of illustraties is kin derspel. Dat gebeurt met één druk op de knop. De geluiden van brui send water of de opmerkingen van medebergwandelaars worden le vensecht opgenomen. Thuisgeko men kun je al die schitterende mo menten rechtstreeks via de cam corder op de televisie bekijken. Op de kleine cassettes is ruimte voor drie uur beeld en geluid. De FM- geluidskwaliteit en de altijd scher pe beelden brengen het avontuur telkens weer opnieuw tot leven. mm Neem een stuk of dertig boom stammetjes en een paar honderd meter nylon koord en je hebt een ruim vlot waarmee je de Zweedse rivieren kunt afzakken. Dit vakan tie-idee is afkomstig van een Zweedse houthakker, die met al dat gekapte hout ook wel eens wat leuks wilde doen. Toeristen die zo'n tocht meemaken, moeten het meeste werk zelf doen. Vlot bou wen, proviand inslaan en opladen, sturen en aanleggen. Voor een hele week proviand inslaan, is niet no dig. Het vlot glijdt altijd wel langs een dorp, waar je verse levensmid delen kunt kopen. Ook een kano tocht over de Finse meren of een ontdekkingstocht in Lapland zijn een prima uitlaatklep voor toe risten met een grote dosis onder nemingslust. Op Kreta ligt een alpine landschap met een heel eigen karakter. De Levki Ori of de Witte Bergen en het 18 kilometer lange Samaria-ravijn oefenen op bergwandelaars een magische aantrekkingskracht uit. Alpine ervaring is niet nodig, een behoorlijk getraind lichaam voor een dag wandelen over geacciden teerd terrein wel. Anders dan bij andere bergtochten hoeven de deelnemers niet in tenten of tel kens in een andere berghut te over nachten. Begin- en eindpunt van iedere tocht is de Kallergi-berghut op 1680 meter hoogte. Deze is ei gendom van de Griekse Alpen vereniging en tijdens de zomer maanden exklusief beschikbaar voor deelnemers aan het bergwan- delprogramma. Een bron van vermaak voor het Bij het boeken van een vakantie via de ANWB vragen de informatri- ces vaak of u nog speciale dingen mee op reis neemt. Video-appara- tuur behoort over het algemeen tot deze kategorie. De informatrices kunnen ook precies vertellen welke douane-voorschriften voor welk land gelden. Als vuistregel geldt, dat het aankoopbewijs van de ap paratuur bij de overige papieren wordt meegenomen. In een aantal Europese landen is het aankoop- bewijs voldoende, in andere lan den moet u daarnaast nog een borgsom storten. Albanië (voor toeristen die ook wel eens een minder gebruikelijk vakantieland willen bezoeken): vrije invoer. België: geen vaste regels. De doua ne beoordeelt of een bewijs van tij delijke invoer noodzakelijk is. In dat geval betaalt u een borgsom van 33% van de dagwaarde. West-Duitsland: aankoopnota. Frankrijk: aankoopnota aan bevolen. Spanje: apparatuur die ouder is dan 2 jaar, aankoopnota. Bij ap paratuur jonger dan 2 jaar, borg som van 25% van het Nederlandse faktuurbedrag. Joegoslavië: aankoopnota. Hongarije: aangeven bij de grens (advjes): aankoopnota. Italië: aangeven plus aankoop nota. Oostenrijk: (zeer kritisch op de bagage, vooral op levensmidde len) vrije invoer. Zwitserland: vrije invoer. Verzekeraars zijn precies gewor den. Iedereen kent uit zijn naaste omgeving wel een verhaal, dat ie mand ten onrechte een schade op geeft. Verzekeraars vragen daar om van de toerist niet alleen voor zichtigheid en voorzorgen. Bij ver lies of diefstal heeft u harde bewij zen nodig in de vorm van politie rapporten, goed ingevulde schade formulieren en aankoopnota's. Het feit dat zogenaamd gestolen apparatuur aan de grens in de auto werd aangetroffen, heeft de bui tenlandse politie zeer wantrou wend gemaakt. De aankoopnota en eventueel een foto van de video apparatuur kan een groot deel van die argwaan wegnemen. hele gezin zijn de rijmspelletjes. Eén van de aardigste is het schema 'Geen..zonder..., Geen...zonder..L Rijdend over de autobaan zegt een van de inzittenden 'Geen weg zon der berm', waarop een ander ant woordt 'Geen strand zonder scherm'. De winnaar gaat verder en roept 'Geen auto zonder bestuur der' met als mogelijk antwoord 'Geen oord zonder kuurder'. Zo'n spel kan eindeloos worden gespeeld en op elk moment van de reis weer worden opgepikt. Een taalspelletje dat de landerige stem ming ook kan verdrijven, is steeds een letter erbij. Iemand begint met de letter o, de tweede zegt os, de derde los, de vierde pols, enzo voort. In de handel zijn boeken met taalspelletjes te koop, die door jong en oud kunnen worden ge speeld. Kinderen kunnen zich op de ach terbank urenlang kostelijk verma ken met audiovisuele apparatuur. In de 'My first Sony' lijn bijvoor beeld zijn een Walkman met radio en doorzichtig venster, een Disco man en een recorder met ritme unit opgenomen. Een ideale reis genoot is de Sony video-walkman. In een kast die nauwelijks groter is dan een pocketboek en amper een kilo weegt, steekt een volwaardige kleurentelevisie, videorecorder en zelfs een kameramonitor. De cas sette kan drie uur lang opnemen en weergeven. Volwassenen kunnen deze video-walkman ook als mon- De Sony Handicam 'Family' is zo eenvoudig, dat 't hele gezin vakan tie-opnamen kan maken. Een skiër die van de helling afsuist, blijft automatisch scherp in beeld. Een uitvarende vissersboot wordt met de motorzoom tot zes keer dichter bij gehaald. Uit de schaduw van de parasol het felle zonlicht inlopen? Geen enkel probleem. De Handi cam 'Family' maakt video 8-filmen kinderlijk eenvoudig. Zelfs het toe voegen van titelteksten en illustra ties is kinderspel. Dat doet u met één druk op de knop, dankzij de di gitale Superimpose met twee ge heugens. Daarbij kunt u uit zeven kleuren kiezen. Sportieve onderwerpen vragen van uw camcorder topprestaties. Een swiependeswing op de driving ran ge en fairway's bij het golven, een snoeiharde service bij tennis, een flitsende passage van een bolide op het racecircuit, bij al deze shots is de Handicam 'Pro' een uitblinker. De digitaal elektronische sluiter is variabel van 1/10.000 sekonde. De High Precision CCD-beeldchip le vert 495.000 beeldpunten. Ook het FM-geluid is onder alle omstandig heden uitstekend. De unidirectio- nele mikrofoon is ongevoelig voor wind. Voor beginnende videofilmers is de kans op springers groot. Erva ren filmers gebruiken de springers nog wel eens voor het bereiken van humoristische effekten. Wat is een springer? Stel dat u een opname wilt maken van een kano die een rivier af komt zakken. De opname begint als de kano nog net in de verte is te zien. De kano komt lang zaam dichterbij, maar het duurt naar uw zin allemaal te lang. U zet de kamera stil en begint weer met opnemen als de kanovaarder een stuk dichterbij is gekomen. Als u de opname later terugziet, is de rivier en de omgeving gelijk geble ven, maar de kano heeft van de ene op de andere sekonde een sprong gemaakt van een paar honderd meter. Dat maakt een ongewild humoristische indruk. Springers zijn op de volgende manieren te vermijden. Na de laatste opname maakt u een andere beelduitsnede door in te zo men op het hoofd van de kano vaarder en een close-up te nemen. Een andere mogelijkheid is het kiezen van een andere kamera positie. Neem de kamera bijvoor beeld mee naar een hoger gelegen punt. Of maak een opname tus sendoor van de oevers en neem later de kano weer in beeld. Deze methoden houden het beeld afwis selend. tagemachine voor hun camcorder gebruiken. Opnemen, terugspoe len en weergeven gebeurt allemaal op het beeldscherm. De multi- funktionele video-walkman is overal inzetbaar. Op de achter bank van de auto, in de caravan en in de hotelkamer. De video-walk man is uitgerust met droge of oplaadbare batterijen, een adap ter op het lichtnet en zelfs een spe ciale auto-accuaansluiting. Ook al zien ze, dat ze worden opge nomen, de spontaniteit blijft. Vol wassenen hebben veel meer moeite zich ongedwongen voor een kame ra te bewegen. Geforceerde gezich ten en strakke houdingen zijn wer kelijk 'geen gezicht'. Een videover- haal is pas boeiend als de hoofd rolspelers wat laten zien en de op namen spannend zijn. Niet in de zin van huiveringwekkende beel den, maar spannend in de zin van de aandacht vasthouden. De bele venissen van kinderen zijn voor de ouders op zich al spannend, maar buren en kennissen zien liever een verhaal met een kop, middenstuk en staart, zo adviseert de heer Staffhorst, marketing director van Sony. Een videoverhaal geeft een ver loop van gebeurtenissen weer. Zo maar vastleggen wat voor de cam corder komt, is in het begin mis schien wel interessant, maar de verveling slaat bij de kijkers al snel metechniek. Op een regenachtige vakantiedag of lekker lui op een zonnig terras worden zo het ver haal en de opnames met de cam corder voorbereid. Video is beweging. Het opnemen van stilstaande beelden lijkt meer op een diaserie. Voor het kreëren van bewegingen in stilstaande on derwerpen moet dus de camcorder bewegen. Een 'panoramische op name' of kortweg 'pan', is een lang zame zijwaartse beweging. De ka mera beweegt of van links naar rechts of van rechts naar links. Nooit heen en dan weer terug, want op de heenreis hebben wel al les al gezien. De 'tilt' is een bewe ging, waarbij de kamera vertikaal wordt bewogen. Van boven naar beneden of van beneden naar bo ven. De 'zip' overbrugt de afstan den in het verhaal. Als de volgende scene zich op een andere plaats af speelt, zorgt een zeer snelle hori zontale pan voor een onscherpe toe. Een verhaal in videobeelden vertellen is niet zo moeilijk. Als de beelden maar een rode draad ver tonen, is al heel wat bereikt. Video filmen is gewoon het fotograferen van een reeks gebeurtenissen (key- shots) die met elkaar een verhaal vertellen. Zodra dat verhalende element aanwezig is, kij kt iedereen met belangstelling toe. De beste manier voor het ontwerpen van een verhaallijn is het maken van een storyboard. Neem een vel pa pier en teken een aantal vierkanten (3x4 cm) onder elkaar. In die vier kanten teken je heel schetsmatig de situaties die je wilt opnemen. Naast de schetsjes komen de regie aanwijzingen, benodigde attribu ten en aantekeningen over opna- veeg op het beeldscherm. Deze zip moet heel kort zijn. Een sekonde is al lang genoeg. Met de kamera naar het onderwerp toelopen of er vanaf of er omheen lopen, wordt een 'rijder' genoemd. Bij het in-of uitzomen wordt een deel van de to taalopname groot in beeld ge bracht of omgekeerd. Bij een op name van een dorp bijvoorbeeld, kan de kamera naar de kerk 'pen nen' en vervolgens de voordeur in- zomen. Die opname nodigt dan als het ware uit de kerk binnen te gaan. De volgende scene moet zich dan in de kerk afspelen. Een story board vooraf en afwisselende ka merabewegingen leveren een videoverhaal op, dat vanaf het eerste tot het laatste moment blijft boeien.

Scheldebode | 1989 | | pagina 11