Zomerkampen 1989 RPCZ geeft cursus 'omgaan met kinderen Ronde van Heinkenszand Triathlon in Kamperland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 JULI 1989 Luisteren 1695,- 898,- 1098,- 1698,- Spelletjes I 307 Naar elkaar luisteren in het gezin MIDDELBURG - „In de hedendaagse maat schappij heb je voor alles wat je wilt bereiken een diploma nodig. Alleen niet voor het allermoeilijk ste: de opvoeding van kinderen". Dit is een bekende regelmatig gehoorde uitspraak. „En dat is maar goed ook," volgt daar dan altijd snel achter, „want voor een dergelijk examen zou niemand slagen". Tenslotte, wie bepaalt wat nu op de lange duur wèl en wat niet bevordelijk is voor de ontwikkeling van een kind? Er zijn net zoveel opvoedingsmethoden als dat er ouders en kinderen zijn. Juist met het oog op de wederzijdse omgang tussen ouders en kind, worden er in Zeeland speciale cursussen gegeven. Ze wor den georganiseerd door de Stichting Training. Ad vies en Ontwikkeling (TAO), een nevenstichting van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). AL ettelijke malen ver zorgde het RPCZ de oudercur sus „Omgaan met kinderen". Deze kwam echter uitsluitend ten goede aan ouders met wie de medewerkers van dit Cen trum al contact hadden. Dat wil zeggen, ouders van wie de kinderen zodanige problemen opleveren dat dit op school naar buiten kwam en de leer kracht het RPCZ inschakelde. De Stichting TAO maakt het echter mogelijk dat ook belanghebbenden buiten de doelgroep van deze cursus kunnen profiteren. Dit houdt in dat niet alleen ouders van zogenaamde probleemkinde ren kunnen deelnemen, maar ook geïnteresseerden die be wust met opvoeding bezig zijn en het beste voor hun kinderen wensen. Volgens een vroegere deelnemer „de moeite en het geld zeker waard". De cursus „Omgaan met kinderen" staat in het teken van de opvoedkundige ideeën van de Amerikaanse psycho loog dr. Thomas Gordon. Hij heeft een praktische methode ontwikkeld om ouders een steuntje in de rug te bieden als ze zich machteloos voelen en niet weten wat ze met hun kind moeten aanvangen. Het belangrijkste vindt hij, is dat ouders en kinderen goed naar elkaar luisteren. En dan wel actief luisteren, om meer op te vangen van de gevoelens van een kind dan wat het letterlijk zegt. De situaties inschatten en op het goede moment de juiste handeling toepassen. Als er een probleem is, of lie ver nog voordat er een pro bleem komt, een oplossing aanreiken die voor beide par tijen, ouders en kind, te accep teren is. Cursusleider Jan Ennik, school begeleider van het RPCZ, licht dit toe: „Conflic ten tussen ouders en kinderen komen dikwijls neer op een strijd wie het dispuut wint. Het kind wil op een warme zondagmiddag naar het zwembad, maar de ouders vinden dat ze nodig weer eens naar oma moeten. Sommigen ouders zijn geneigd hun eigen wil op te leggen en te zeggen 'Niet tegenspreken'. Andere ouders zijn te toegeeflijk en zijn zo begripsvol dat het kind Ieder gezin heeft zoz'n eigen opvoedingsmethode. daverende z0meR0pru|m,ng 100% zwaar massief eiken eethoek tafel 0110cm. of 140x80 cm 4 stoelen met rundlederen zitting. Nu kompleet van 2195,- Voor Bouman-Potter prijs Moderne eethoek "Gamma" tafel 4 stoelen lever baar in wit en zwart. Nu kompleet voor de spektakelprijs van Eiken wandmeubel "Bussem" nu voor Inruil oud wandmeubel Spektakelprijs Topklasse bankstel in 3 - 2 uitvoering. Leverbaar uit voorraad in zwart en donkergrijs rundleder. Nu voor 2795,- Inruil oud bankstel 500,- Spektakelprijs Wandmeubel "Brugge" in alpine witte afwerking nu van 1398,-voor in cupula vvmc aivvcm Pracht bankstel met rundlederen kuipkussens Kus sens uitgevoerd met interieurvering. Leverbaar in diverse kleuren rundleder. 3-1-1 nu voor Inruil oud Bankstel Bouman-Potterprijs Duurzaam bankstel in donker eiken met leatherlook kuipkussens. Nu als 3 - 2 Inruil oud bankstel Spektakelprijs Inruil oud bankstel Pracht toogkast met 100% massief eiken front in donker eiken. Nu voor 1998,- Inruil oude kast 300,- Bouman-Potterprijs oO°°! \b viw>- oaa' L\eW tuS9® ?öa<e ee° aoe^o0L"oU w? e» 'lS e° 9we*,S 0%^ suvf 8 - *- v <- UU,,n<: <y: ,,s2 ui'1"1 ,t ,v»9 "S-v 9 'p ,00 89672 - De Groene Lijn - Poortvliet een loopje met hun neemt. Onze ervaring die we pro beren over te brengen is: zoek een oplossing waarbij beide partijen winnen. Door bij voorbeeld voor te stellen om 's middags wat korter naar het zwembad te gaan en 's avonds wel naar oma en daarbij uit te leggen dat het belangrijk voor oma is om haar kleinkinderen regelmatig te zien. De cursus helpt erbij om, van onbewuste onvaardigheid in de omgang met kinderen, via een aantal tussenstadia te komen tot een onbewust vaar dig gedrag, waarbij zulke op lossingen als vanzelf komen. Overigens mag niemand het idee krijgen alles verkeerd te doen: we gaan juist uit van de goede verworvenheden die er al zijn." De andere cursusleider is Els Groenewold, orthopeda goge bij het RPCZ. Zij maakt duidelijk dat de cursus voor alle ouders bestemd is: „Er wordt geen hoog niveau ver eist. Het gaat om de omgang met kinderen en dat is op alle gezinnen, ongeacht hun ach tergrond van toepassing. Hun kinderen zouden met elkaar kunnen spelen. Ook is de cur sus niet voor ouders van kin deren van een bepaalde leeg- tijd bedoeld. Men moet wel weten dat het RPCZ werkt voor de basisschool. Er is na tuurlijk een verschil tussen kinderen die het taalgebruik al machtig zijn en degenen die dat nog niet zijn. Je kunt die kinderen nog niets uitleggen, en zij moeten ook via huilen of rammelen, duidelijk maken wat ze willen. Wij schenken wel specifieke aandacht aan ouders van jonge nog onmon dige kinderen. Zij vertonen bovendien ook overeenkom sten in gedrag met verstande lijk gehandicapte kinderen. De opzet van de cursus is niet een serie lezingen, maar juist veel praktijk en in groepen samen werken." De cursus „Omgaan met kinderen" wordt in september op twee tijden gehouden: men kan hem hetzij op maandag avond om 19.30 uur volgen of wel op woensdagmorgen om 8.45 uur. Iedere bijeekomst duurt drie uur. De eerste cur susavond is 11 september en de eerste cursusmorgen op 13 september, en daarna de vijf achtereenvolgende maanda gen respectievelijk woensda gen. De prijs bedraag 170.00 per persoon of 280.00 per echtpaar. Dit is een zuiver kostendekkend bedrag zonder winstoogmerk. Bij het bedrag is een degelijk lespakket inbe grepen, waaronder een werk boek en een aantal spelletjes om thuis met de kinderen te spelen. Het wordt echtparen zeer aanbevolen om deze cur sus samen te volgen. Volgens een oud-cursist is „opvoeding iets wat een echtpaar geza menlijk doet", en de cursus moet niet nog eens een com municatiestoring veroorzaken tussen vader en moeder. De plaats van de cursussen is nog niet bekend. Voor inlichtingen kan contact opgenomen wor den met RPCZ, 01180-36525. GOES - De werkgroep re- kreatie van de Federatie Christelijk Jeugdwerk Zee land, organiseert al vele jaren in samenwerking met het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) Nederland zomerkam pen in Zeeland. Voor dit jaar staan de vol gende kampen op het pro gramma 22 juli t/m 29 juli, het kin derkamp, leeftijd 8-12 jaar. Dit kamp wordt gehouden in Re- nesse op het CJV-kamp aan de Rampweg (Vlakbij het strand dus als het even meezit veel strandspelen maar ook op het kamp zelf is veel leuks te doen). 29 juli t/m 5 augustus, het avonturenkamp, leeftijd 12-14 jaar. Een tentenkamp op het Buitencentrum Veere, direkt aan het Veerse Meer (dus het water op bijv. met een zelfge bouwd vlot, nat zou je dan ook wel eens kunnen worden). 5 augustus t/m 12 augustus, het waterkamp, leeftijd 14-16 jaar. Ook dit tentenkamp wordt gehouden op het Bui tencentrum Veere (dé moge lijkheid om te leren zeilen, surfen, roeien en kanoën). Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot Lya Rein- houdt-van Driel, Van Walen burghof 6, Wolphaartsdijk, tel. 01198-1731. HEINKENSZAND - De wielerronde van Heinkens zand voor trimmers op vrijdag 7 juli krijgt een sterk deelne mersveld. Bij de A-renners zullen de plaatselijke favorieten Wim Hoondert en Lau Boonman het moeten opnemen tegen onder andere de Europese kampioen Robbie Meijer, Daan Verhulst, Rinus Slabbekoorn en Huib Slabbekoorn. De start van de A-renners is om 20.00 uur en de afstand 60 kilometer. Ook de B-categorie telt vele bekende namen, waaronder Ko Tolhoek. Vertrek 18.00 uur, afstand 40 kilometer. C-trim- mers en veteranen gaan om 19.00 uur van start en moeten eveneens 40 kilometer afleg gen. Bij de C-renners rijden Karei Walhout, Ko Hanne- wijk, Ad de Schipper en Harry Bram een thuiswedstrijd. Hoofdsponsors zijn Jo's Ca fé en Caravanhandel Stelle- plas. De bloemen worden ge schonken door bloemisterij Wisse. KAMPERLAND - Bijna 100 deelnemers zullen op woens dagavond 5 juli van start gaan in de -triathlon op en om de Schotsman in Kamperland. Bij deze wedstrijd, die zal gaan over 500 m zwemmen - 20 km fietsen - 6 km lopen, zullen bijna alle kanshebbers voor de eindzege van het Super-Pres- tigecircuit-Zeeland (SPZ) elk aar ontmoeten. Maar voor de wedstrijdzege van deze avond zullen ze ernstig rekening moeten houden met de vele deelnemers van buiten de pro vincie waaronder Niek Marij- nissen uit Bergen op Zoom en Menno Oudeman uit Brakel, en bij de junioren met Jimmy Devrieze uit Knokke (B). m De wedstrijd start, met zwemmen in het Veerse Meer, om 19.30 uur. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden op de dag zelf van 18.00 tot 19.00 uur op recreatie-centrum» „De Schotsman".

Scheldebode | 1989 | | pagina 7